Yeşim ağacı Crassula ovata

Yeşim ağacı (Crassula ovata) Avrupa ve Amerika’da Jade plant diye tanınmıştır (jade yeşim demek). Bir adı da dollar plant’dır (dolar bitkisi, dolar çiçeği gibi). Uğurlu olduğuna inanılır.

Buradaki açıklamalar hakkında önceden belirteyim ki yeşim ağacı demekle gerçekte bir ağacı değil, bu bitkinin kendisini kastediyoruz. Ayrıca aşağıdaki yetiştirme ve bakım bilgileri sadece iç mekanların şartları içindir.

Genel özellikleri

Succulent özellikli bitkilerden yeşim ağacı kışın yapraklarını dökmeyen, fazla soğukta ve uzun süreli suda kalması hariç diğer şartlara son derece dayanıklı bir bitkidir. Boyu uzadıkça ana gövde gibi yan dalları da dallanıp budaklanır. Gelişimi bitkinin bütününde gayet sağlam dallarla devam eder. Uygun iklime sahip bölgelerde 3 metre kadar boylanabilen, oldukça kalın gövde geliştiren ve küçük bir ağaç formunu alabilen özellikte gelişir. Yeşim ağacının hem gövdesi hem kalın dalları gayet dolgun ve çıkıntılı görünümleriyle yaşlanmış izlenimi uyandırır. Dalları kısacıkken kalınlaşır.

Nesilden nesile hatıra kalacak şekilde uzun ömürlüdür. Yanlış toprak ve yanlış sulama gibi hatalar yapmazsanız çok dayanıklıdır.

Fotosentez yapması diğer çoğunluk bitkilerden farklıdır (bak ⇒ krasula tarzı fotosentez). Kaktüslerle ve orkidelerle aynıdır. Çok sıcak aylarda ise kaktüsler gibi değil Phalaenopsis orkideleri gibi hareket eder yani gece – gündüz çok sıcak olursa gelişimi tamamıyla durur.

Çiçek açması sonbahar başı – ilkbahar sonu arası dönemde, gece süresinin 12 saat ve daha fazla sürdüğü şartlarda mümkündür. Geceleri iyi aldınlatılan mekanlarda bulunan yeşim ağaçları asla çiçek açmaz. Yeşim ağacının çiçekleri soluk pembedir. Uzaktan beyaz sanılır.

Kültivarları

Yeşim ağacının birçok kültivarı var. Bunlardan en yaygın yetiştirilenlerden ikisi:
‘Gollum’ kültivarının yaprakları dolgun silindir biçiminde, bazen daha yassıca, yaprak uç kısımları bazen kesik gibi veya delik gibidir.
‘Hobbit’ kültivarının yaprakları darca, bazen hafif silindirik yapıdadır.

Habitat

Yeşim ağacının anavatanı Güney Afrika’nın en güney kesimleridir. Akdeniz iklimine çok benzer hava koşularında yağmur oldukça seyrek olup en çok kış aylarında yağar. Yeşim ağacı buralarda kayalıklı tepelerin yamaçlarında kavurucu güneş altında bazı Aloe, Euphorbia vb succulent özellikli diğer bitkilerle birlikte görülürler.

Kış soğuklarına dayanıklılık

Gelişim özelliği kış soğuklarına dayanıklılığını belirliyor. Aşırı güneşte devamlı açık havada sağlam dallı olmuşsa, dallardaki gelişim kof değilse, sıkı-sağlam dolgunlulukta iseler kışın -7°C derece soğuğa kadar dayanır (gerçi kuzeyli rüzgarları direkt alan bir yerde bulunuyorsa bu kadar soğuğu kaldıramaz ve sarıp korumak gerekir). Kof gelişmiş yeşim ağaçlarının -1°C derecede bile donma ölme riski yüksektir.

Bahçeye toprağa dikilmesi durumunda

İklimi uygun yerlerde bahçeye dikilebilir. Mutlaka güneşli yerler tercih edilmelidir. Her kış sonunda dibini hafifçe çapalayarak toprak yüzeyine yanmış koyun gübresi ve kompost çürüntüler karıştırmalısınız.

Kullanım

Succulent – kaktüs meraklılarının ve amatör bonsai meraklılarının kolleksiyonlarında mutlaka yer verdikleri bitkilerdendir. Uzakdoğu, Almanya ve ABD’de yeşim ağacının uğurlu olduğuna, bulunduğu mekana bereket ve bol kazanç getirdiğine inanılır. Porselen saksılarda evlerde, ofislerde yetiştirirler. Özellikle gövdesinin dip kısmının fil ayağına benzer bir hal alması getireceği uğurun kesinleştiğinin işareti gibi düşünülür. Yeşim ağacı ayrıca salon ve ofislerde dekoratif süs bitkisi olarak kullanılır. Henüz küçük olanları ofis masaları için en dayanıklı masaüstü bitkisidir.

 Yeşim ağacı yetiştirilmesi

İç mekanlarda yetiştirmesinde dikkat edilecek hususlar şunlar:

İç mekanda bulundurulacağı yerin şartları

– Bulunduğu yer hava akımlarının ve gün ışığının pek ulaşamadığı kuytu dip köşe olmayacak. Yakıştırdığınız raflara biblo gibi koymanız da yanlış olur. Odanın hava akımlarının en güçlü olduğu yerinde tutun. Hava akımları her iç mekan süs bitkisi için en başta gelen hayati gerekliliktir.
– İkinci ciddi şart çok güçlü aydınlık ortam ve bir parça da olsa güneş ışınlarını alabilmeleridir. Yeşim ağacı için güneş ışınlarının yapraklara gelmesi, günde en az iki saat yaprakları ısıtması hayati bir gerekliliktir. Yoksa dalları cılız ve sağlıksız, çirkin bir halde gelişir.
– Üçüncü sırada toprağın özelliği gelir. Salon, ofis vb iç mekanlarda yetiştirilen bitkiler için kullanılan hazır poşet topraklar yeşim ağacına kesinlikle tavsiye edilmez.

Toprak

Yeşim ağacının iç mekanlarda sağlıklı gelişmesi ve köklerinin çürümemesi hem su tutuculuk özelliği düşük, hem suyu çabuk süzdürür ve çok havadar nitelikli topraklara bağlıdır. Ayrıca saksıya yeşim ağacı dikerken neredeyse sadece köklerini örtebilecek miktarda toprak kullanılmalıdır. Bu kadar da az olmamalı tabii ki. Yani gereğinden çok fazla toprakta kökler boğulup çürüyebilir.

Kaktüslere özel satılan hazır toprak karışımı veya bonsai toprak karışımı kullanabilirsiniz. Bu çeşit hazır topraklardan bulabildiklerinizin (nitelikleri markadan markaya değişebilir) besleyici özelliği var mı yok mu, haricen bitki besini vermek gerekiyor mu öğrenip gereğini yapmalısınız.

Aşağıdaki iki karışım tavsiyesi iki yıl boyunca bitki besini vermek gerektirmez. Çünkü bunlar elementler ve minerallerce zengindir. Daha da önemlisi, bu toprakların kimyasal dengeleri bitkilerin doğal özelliklerine tam uygundur. Köklerin topraktaki elementleri almasını önleyen kimyasal dengesizlikler ve aşırılıklar söz konusu değildir.

4 ölçü humuslu gerçek toprak + 1 ölçü ince ponza taşı.. Bu karışım aşağıdaki kadar süper nitelikli olmasa bile gayet iyidir ve her şeyiyle tam yeterlidir.

Yeşim ağacına en iyi toprak karışımı tavsiyem

3 ölçü humuslu gerçek toprak + 1 ölçü kırmızı doğal toprak + 1 ölçü kuvars kumu + 1 ölçü ince ponza taşı. Bunda yeşim ağacı son derece sağlam ve fazlaca sıkı-dolgun yapılı, son derece sağlıklı bünyeye sahip olur. Bu toprakta bir yıl geçiren yeşim ağacından alacağınız çelikler kısa sürede hızlı ve dolgun gelişim gösterir.

Saksı

Öncelikle saksının boyutu önemlidir. Yeşim ağacınız ne kadar büyük ise, kök sistemi ne kadar yer kaplıyorsa, sadece köklerin sığacağı kadar büyüklükte saksı seçmelisiniz. Gereğinden daha büyük saksıda gereğinden fazla toprak yeşim ağacının köklerini çürütür. Biraz yayvanca ve sığ (derin olmayan) saksı özellikle iç mekanlarda yeşim ağacı yetiştirmede kök sağlığı için çok önemlidir. Yeşim ağacınızı kökleri çevreye yayılacak şekilde terbiye edin ki kökler havasız kalmasın çürüme olmasın. Dar ve derin saksılar hiç uygun değildir. Yayvan saksı bulamazsanız mutfak eşyalarından uygun şekle sahip bir tasın dibine delik açarak da saksı gibi kullanabilirsiniz.

Bakımı

Yeşim ağacı fazlaca ihmal edilmesi sakıncalı olmayan bitkilerden olduğundan dolayı, eğer iç mekanlarda sağlıklı yaşayacağı yer mümkün olursa bakımı hiç zahmetli değildir.

Sulama

Yaz sıcakları gece-gündüz yüksek olan illerde yeşim ağacı kilimasız sıcak odalarda bulunuyorsa, yaz ortasında hiçbir gelişim göstermez (fazla sıcakta dinlenmeye çekiliyor). Bu sırada sulayıp sulamamanızın da bir önemi yok. Ama yine de toprak kupkuru oldukça fazla ihmal etmeden sulayın. Kışın ise yeşim ağacı klimalı odalarda hava hareketleri mümkün olduğu için gelişime devam edebilir. Fakat klimasız sıcak odalarda hava hareketleri hemen hiç mümkün olmaz ve böyle bir ortamda yeşim ağacı kış boyunca gelişim göstermez. Dolayısıyla kış boyunca hiç sulamasanız da olur. Oda devamlı sıcak ise bu takdirde toprak kupkuru oldukça az miktarda su vermelisiniz.

Yeşim ağacının gelişime devam ettiği  zamanlarda ve şartlarda ise toprak kaydadeğer bir kuruma gösterdikçe, tamamıyla kupkuru olmadan önce veya kupkuru olur olmaz, bol su dökerek sulayın. Saksı altındaki deliklerden bolca su çıkacak bu önemli. Ve saksı altındaki tabakta su birikimi olmasın diye ya sulamayı lavaboda yapın ya da suyu toprak geri emmesin diye gerekeni yapın.

Bitki besini verilmesi

Kullandığınız toprak bitki besini vermeyi gerektiriyorsa, salon süs bitkileri için özel hazırlanmış sıvı bitki besinlerinden genel amaçlı olanını kullanın. Sadece gelişim gösterdiği dönemlerde her üç sulamada bir vermelisiniz.

Saksı ve toprak değiştirme

Her yıl yapmanızı tavsiye ederim. Zamanı ise ilkbaharın ikinci yarısı uygundur.

Saksıya yeşim ağacı nasıl dikilmeli?

– Kullanacağınız toprak az nemli olsun. En azından ıslak olmayacak.
– Saksının dibine ağır çakıl taşları döşeyin (üst dallı budaklı kısmın ağırlığını dengelemek için saksının daha ağır olması lazım). Taşların üzerine 3-4cm yükseklikte toprak doldurup hafifçe bastırın. Yeşim ağacının köklerini yere paralel şekilde çevreye yayarak köklerinin üstünü 2-3cm yükseklikte toprakla örtün ve hafifçe bastırın. Yeşim ağacınızın yukarı kısmı ağır ise ve dik durması zor oluyorsa dibine (toprağın üstüne) iki veya üç tane yeterli büyüklükte hoş görünümlü taşlar koyarak destekleyin. Böylece dimdik durur.
– Yeşim ağacınızı az nemli bir toprağa yukarda anlatıldığı gibi yeniden diktikten sonra 7-8 gün kadar hiç sulamayın.

Budama ve kök budaması

Budama sadece şekillendirme amacıyla gereklidir ve

her zaman yapılabilir. Kestiğiniz dalları ve hatta tek yaprakları yeni yeşim ağaçları elde etmek için kullanabilirsiniz.

Kök budaması ise toprak değiştirirken yapılabilir. Fazlalıkları kesmeli, derli toplu halde getirmelisiniz. Bunun ölçüsünü vermek gerekmez çünkü yeşim ağacı tüm köklerini kaybetse bile hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam eder ve hızla yeniden köklenir. Dikkat etmeniz gereken şeyler köklerin mümkün olduğunca sağa sola çevreye yayılmış tarzda gelişmelerini sağlamak ve gövdesinin dik durabilmesi, devrilmemesi için kalın köklerin sağlıklarına dikkat etmektir. Yere paralel uzayan yeni güçlü kökler uzuyorsa onlar zamanla şimdi mevcut köklerin yerini alacak diye düşünün ve sayılarını fazla azaltmayın. Sonraki yıllarda en eski köklerden sağlığı bozulmuşları kesersiniz. Yeni gelişmiş olanlar yeni ayak-destek vazifesi görürler.

Temizlik

Kesinlikle yaprak parlatıcı maddeler kullanmayın. 20-30 günde bir duş altında kuvvetlice yıkayarak tozlarından iyice arındırmalısınız. Fakat esintisiz mekanlarda uzun süre ıslak kalması yapraklarda ve dallarda mantar hastalıklarına yol açabilir.  Onun için kuruyana kadar açık havada ya da açık pencere önünde tutabileceğiniz uygun günlerde yıkayın. Sağanak yağmur olduğu zaman yeşim ağacınızı dışarıda yağmur altında tutabilirsiniz. Dallar arasında sararması ilerlemiş yaprakları ayıklayın. Çünkü kapalı mekanlarda kurumadan veya dökülmeden çürümeye başlarlar ve bu da dallarda hastalık yapar. Kurumuş veya kurumaya, bozulmaya yüz tutmuş dalları da dikkatlice kesmelisiniz. Yeşim ağacınızın iç mekanlarda sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesi için bu temizlik şartlarına uymalısınız.

Çoğaltılması

Süs bitkileri arasında çoğaltılması en basit yöntemlerle ve hiç sorunsuzca yüzde yüz başarıyla gerçekleştirilebilen bir tür de yeşim ağacıdır. Aşağıdaki tavsiyelere uymanız şartıyla üstelik yılın her zamanında çoğaltma işlemlerini yapabilirsiniz. Kesinlikle tutacaklardır.

1- Dalları ile çoğaltmak

Herhangi bir dalını ya da kazayla kırılan dalını önce bir – iki hafta kadar açıkta bekletin. Çünkü kesik yerin tamamen kuruması gerekiyor. Sonra dalı yeşim ağacının yetiştirilmesine uygun toprağa dikin. Toprak çok az nemli (neredeyse kupkuru gibi) olmalı. En az bir hafta hiç sulamayın. Daha sonra toprağın üst yüzeyi ıslanacak miktarda az su ile, toprak kupkuru oldukça sulayın. Bir ay geçince mevsimin ve şartların gerektirdiği gibi sulamalara devam edin (yukardaki sulama kısmında anlatıldığı gibi).

2- Yapraklarından çoğaltmak

Yeşim ağacının her bir sağlıklı yaprağı tek başına yeni bir yeşim ağacı oluşturabilecek özelliktedir. Aşırı sıcak olmayan ve havadarlığın daha iyi olduğu şartlarda başarı oranı daha yüksektir. Bir yaprağı dala bitiştiği yerden aşağı yukarı hareket ettirin. Kendiliğinden ayrılırsa iyi. Ayrılmazsa keskin bir bıçakla dala zarar vermeden yaprak sapını dala bitişik olduğu yerden kesin. 2-3 gün kesik yerin kurumasını bekleyin. Sonra saksıda yetiştirdiğiniz herhangi bir bitkinizin saksısının kenarına, yaprak sapı toprağa değecek şekilde yaslayın. Sap ucu toprağa hafifçe gömülse daha iyi olur. Köklenme ve filizlenme gerçekleştiği zaman oradan alarak yeşim ağacına uygun toprak karışımı ile kendi mini saksısına dikin.

Yukarıdaki çoğaltma bilgilerinde anlatılan şartlara uygun davranarak çok sayıda dallardan ve yapraklardan seri üretimler yapabilirsiniz.

Hastalıkları ve zararlıları

Köklerinin ve dip kısmının hep birlikte çürüme problemi yanlış toprak kullanımı yüzünden olduğu gibi gereksiz sulamalar yüzünden de olabilir. Bu durumda yeşim ağacını kurtarmak gayet kolay ve basittir. Ana gövdeyi çürüme ulaşmamış yerinden kesin. Bir hafta – on gün kadar açıkta bekletin. Bu sırada kesik yer tamamıyla kuruyacak. Sonrasında ise aynen yukarda çoğaltılması konusunda anlattığım gibi devam edin.

İç mekanlarda unlu bit ve örümcek bit gibi bitki bitleri musallat olabiliyor. Daha kötüsü, kaktüs toprağı adı verilen irili ufaklı tanelerden ve liflerden ibaret saçma sapan karışımlarda bu ve benzeri bitler toprağın içinde kökler arasında da hüküm sürerler. Zirai ilaç satıcılarına “çok hassas ev bitkilerinin yapraklarına zarar vermeyen bitki biti ilacı” sorun. Ellerinde varsa o ilaçtan alın. Nasıl kullanacağınızı da satıcıdan veya ilaç kutusu üzerindeki açıklamalardan öğrenin. Yeşim ağacındaki unlu bitlerden kurtulmanızın başka bir yolu kulak temizleme çubuğunu alkole, ispirtoya veya kolonyaya banarak bitleri bununla bastıra bastıra silip temizlemektir. Tek tek uğraşmak zor olur ama zamanla yok edebilirsiniz. Köklerdekilerden kurtulmak için sigara tütününü (bir avuç tütün- yarım bardaktan az fazla su) kaynar suya bastırıp su iyice soğuyunca bu suyu toprağa yavaş yavaş dökün. Örümcek bitler gözle görülmesi zor olduğu için hızla çoğalıp bütün bitkiyi mahvedebilirler. Yapraklarını daima büyüteçle incelemelisiniz.

Yapraklarda buruşma veya pörsüme gibi sorunlar susuz kalmadan dolayı da olabilir kök çürümesinden dolayı da olabilir. Bitkilerinizi her zaman dikkatlice gözlemlemelisiniz.

Yapraklarda küçük ve koyu renkli delik benzeri oluşumlar çok soğuk havada yaprakların ıslak kalması yüzünden olur. Devamlı dış mekanda yetiştirilen yeşim ağaçlarında ve hemen her krasula türünde görülen, iç mekanlarda görülmeyen bir problemdir.

Kaynaklar

Crassula ovata – plantzafrica.com
Crassula ovata – succulent-plant.com
Easy Succulents- the Jade Plants – davesgarden.com

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | | | |


'Yeşim ağacı Crassula ovata' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Yasemin dedi ki:

  Bu çiçekten annemin yıllardır vardır ve çok dayanıklı bir çiçek olmasından dolayı çok severim. Yemyeşil oluyor ağaç görünümünde ancak 2 metreye kadar ulaşabilmesine çok şaşırdım. Bizdekiler de çok büyümüştü 50 cm kadar ben o zaman yeni filizlerden tazelemeyi düşünmüşümdür hep. Bir de sanırım çok iyi bakılmadığından arada bütün yapraklarını döküp tekrar yeşilleniyor. Öğreneceğim çok şey var demek ki.

 2. Aslı, Kocaeli dedi ki:

  Benim bitkim sürekli yaprak döküyor, yaprakları sararıyor. Ne yaptıysam kendine getiremedim. Yazın çok güzeldi hatta bahçede bıraktım yemyeşil ve kocaman oldu. ama hava soğuyup içeri alınca mahvoldu. nereye taşıdıysam olmadı. şimdi ışık alan bir yerde ve odanın peteğini de kapadım.
  ***
  Herkes gibi içeriye almak için havanın soğumasını bekleme hatasında bulunmuşsunuz. Kışın eve alınması gereken veya kışın evde tutmak istediğiniz bitkileri havalar soğuyunca değil, yaz sonunda sonbahar serinleri başlamadan önce eve alarak açık pencere yakınında tutmalısınız. Böylece eve adapte olurlar ve kışın bozulmazlar. Ama havalar iyice soğuyunca eve alırsanız ölümcül şoka uğrarlar her şey mahvolur. Şimdi yapacağınız şey en sık hangi pencereyi açıyor uzun süre açık tutabiliyorsanız onun yanına koymanızdır.

 3. Gülşah, Kocaeli dedi ki:

  Bu yeşim ağacı çiçeğinden nerede bulabilirim? Çok aradım bir sürür mağzada çiçekçilerde ama bulamadım.
  ***
  Yüksük kadar mini fincan saksılarda küçük kaktüsler satarlar ya, onların arasında bazen yeşim ağacı da olabiliyor ama çiçekçiler adını bilmez. Şansınız varsa bir yerde mini bir fideciğini bulabilirsiniz. Tanıyabilmek biraz zor. Yapraklarından ve dallarından belki tanıyabilirsiniz. Gerçi mini saksıda en fazla 5cm dalı vardır. Başka succulent türlerle karıştırabilirsiniz yanılabilirsiniz.

 4. Yeşim, Balıkesir dedi ki:

  Merhaba. sayenizde çok güzel bilgilere ulaştım. teşekkür ederim bunun için. site ismi vermek ne kadar doğru olur bilemem ama arkadaşım internetten ismime ithafen hediye olarak yolladı. gördüğüm andan itibaren de hayran kaldım. … birkaç çeşidi var sitede ama crassula ovata yeşim ağacı olarak bilinen sanırım.
  ***
  Esas yeşim ağacı Crassula ovata’dır. Diğerleri farklı türlerdir.

 5. Müge, İstanbul dedi ki:

  Yeşim ağacını iki sene önce Çengelköy’de ithal bitki satan bir seradan aldım. Geçen haftaya kadar bol yapraklı, kalın kabuksu gövdeli, oldukça sağlıklı gözüküyordu. Ancak iki senede formu hemen hemen hiç değişmedi. Yeni yaprak ya hiç vermiyordu ya da çok yavaş gelişiyordu. Sağlıklı gözüktüğü için bu durumu önemsemedim. Diğer bitkilerimle birlikte gölgelikli açık balkonda duruyordu. Toprağı iyice kuruyunca suluyorum. Uzun zamandır toprak değişimi ya da besin takviyesi yapmadım ancak bitkilerim iyi gözüküyordu. Geçen hafta aynı balkonda bulunan fil azığı cinsi bir başka bitkimde yaprak dökülmesi ve beyaz pamuksu yaprak bitleri görmem üzere yeşim dahil açık balkondaki tüm bitkilerimi arkadaşımdan aldığım ağır kokulu bir zirai ilaçla yapraklarına su püskürterek ilaçladım. Yeşim ağacım hızla yapraklarının çoğunu döktü. Bu gidişe tamamen yapraksız kalacak. Yaptığım ilaçlama mı yoksa bir mantar akar ya da bit sorunu mu anlayamadım. Yaprakları dikkatle inceliyorum. Yaprak diplerinde bordo renkli diken seklinde boyu yarım milimetre ya da daha küçük sabit noktalar görüyorum. Bunlar akar mı bitkinin kabuğu mu ayırt edemiyorum. Her iki bitkinin yapraklarını duşta yıkadım. Köklerini kontrol ettim. Topraklarını değiştirdim. Kökleri normal geldi bana. Çürüme göremedim. Bitkilerim hızla yaprak dökmeye devam ediyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Sürekli gölgede tutuyorsanız bunun mutlaka olumsuz etkisi olur ve olmuş. Uyguladığınız ilaç yapraklara zarar vermiş olabilir. Büyük ihtimal. Gece boyunca hafif serin esintilere ihtiyacı var. Şu günlerde İstanbulda gece ısısı fazla olduğu için gelişimleri durabilir. Önümüzdeki haftalarda canlanırlar. Gündüz güneş, gece serince esintili ortam bu bitkilerin hızlı büyümesini sağlar.

 6. Umur, Ankara dedi ki:

  Yaklaşık 4 yıldır baktığım Crassula ovata’nın bütün yaprakları buruşmaya kurumaya başladı. Renk kaybı yok ama sanki içi çekilmiş gibi kaldılar. Sebebi ne olabilir? Neyi yanlış yapıyorum?
  ***
  Kökleri çürümüş. Neyi yanlış yaptığınızı ben bilemem. Korkulacak bir şey yok. Dallarını kırıp kırıp birkaç saksıya dikin. Açık havada güneşli yerde tutun. Derhal köklenip büyümeye başlarlar. Şimdi tam zamanı üstelik.

 7. Mustafa dedi ki:

  Benim yeşim ağacımın gövdesi ve dalları yumuşadı. Yaprakları buruştu. Gövde dalları taşıyamıyor.
  ***
  Kökler ve toprak altı kısmı çürümüş, ölmüş. Çürümemiş dallarını kesip başka toprakta köklendirebilirsiniz.

 8. Tahsin, Antakya dedi ki:

  Arkadaşımda yeşim ağacından çoğaltma yapıcam. Bizim burda çalıkta kırmızı orman toprağı var bahsettiğiniz topraktır heralde yalnız içi çok taşlı küçük küçük taş dolu ponza taşı yerine bu taşlar iş görür mü yoksa toprağı eleyip ponza taşı mı kullanmalıyım?
  ***
  Didim’de benim çevremdeki topraklar da aynı yapıda. Fakat taşlar hep kireç taşı. Yani ponza taşı gibi iş görmeleri sakıncalı. Toprağı fazla alkalinli ederler bu da köklerin topraktaki elementlerden bazılarını alabilmesini engeller. Taşlardan ayıklamanızı ve hazır poşet toprakla ve kumla karıştırarak kullanmanızı tavsiye ederim.

 9. Nesrin, Ankara dedi ki:

  Benim yeşim ağacım iki kök ve dalları var. Birkaç aydır yapraklar sararıp dökülmeye başladı. Görünüş sağlıklı, yeşil yapraklı ama sararıp dökülüyor. Camın önünde güneş alıyor. Ne yapmam lazım?
  **
  En eski yapraklarda olması gayet normal. Sizde bir problem var ise toprağını değiştirin. Çok az toprak kullanın.

 10. Sevgi, Gemlik dedi ki:

  Yeşim ağacından satın almak istiyorum. Nerede bulabilirim?
  ***
  Ancak parmak kadar parçalarının satıldığını gördüm. Yüksük kadar mini saksılarda kaktüs ve benzeri bitkilerle beraber yeşim ağaçları da minicik halde satılıyor. Yalnız, çok küçük iken diğer bazı succulent bitkilerle karıştırabilirsiniz. Yaprak benzerliği yüzünden. Ayırt edebilmek pek kolay değil.

 11. Bahar, Aydin dedi ki:

  Yesim agacini yaprak celigi ile cogaltmayi ne kadar denediysem de basarili olamadim. Yapraklari bir de suda koklendirmeyi denedim bir hafta gibi kisa surede kokleri cikti. Saksiya almak icin koklerin iyice uzamasini ve filizlenmesini mi beklemeliyim?
  ***
  Hayır hemen toprağa alın. Daha önceki denemelerinizdeki başarısızlığınız büyük bir ihtimalle toprağın uygun olmaması yüzündendir.

 12. Yavuz, Zürih dedi ki:

  Ben de bir yeşim ağacı sahibiyim. Bu sene kış mevsiminin sonlarına doğru bazı yapraklarında beyaz ya da gümüş rengi gibi tarif edebileceğim bir renk değişimi var. Sanki yaprak yanmış gibi. Bunun sebebi nedir ve bu sorunu çözmek için neler yapabilirim?
  ***
  Görmeden kesin bir şey diyemiyorum. Ama belki örümcek bit problemi olabilir. Bu tip zararları olabiliyor. Güneş altında büyüteçle ya da gözlükle dikkatle inceleyin. Bu tür bitler ancak bu sayede kolayca görülebilir. Çözüm ise ya ilaçlarsınız ya da ıslak bezle birkaç güde bir sile sile bitleri sonunda yok edebilirsiniz. Toprağında tuzlaşma olmuşsa bu da öyle etki yapar.

 13. Yavuz, Zürih dedi ki:

  Yanıtınız için teşekkür ederim. Daha anlaşılır olması için aşağıda resim paylaştım;
  https://i.hizliresim.com/RPABDn.jpg
  Sorun dediğiniz gibi ise buna karşı tavsiye ettiğiniz adımları uygulayacağım.
  ***
  Yanlış görmüyorsam üstte pek de ince olmayan bir tabaka oluşmuş. Fakat devam etmemiş. Yeşim ağacının sulama suyunda veya toprağında tuz varsa köklerle emdiği su ile aldığı tuzu yapraklar yolu ile dışarı atar. Sadece yemeklik tuz anlamayın çeşit çeşit tuzlar var. Böyle bir problem olmuş olabilir. Mantar hastalığı da olabilir. Gelecek kış çok gerekmedikçe sulamayın. Yaprakları sık sık yakından inceleyin. Tozlaşma gibi şeyler varsa ıslak bezle silin. Sirke + hamur kabartma tozu karışımıyla silmeniz daha etkili olur.

 14. K. Maraş dedi ki:

  10 gün önce minicik bir saksıda yeşim bitkisi aldım. Saksı çok minik olduğundan karışık topraklar koydum saksıyı değiştirdim ama yaprakları yumuşadı. Ne yapmalıyım? Çok canım sıkkın. Bir türlü diktiğim çiçekler büyümedi. Bu da büyümüyor.
  ***
  Korkmayın sadece kökleri çürümüştür. Yeşim ağacı çok dayanıklıdır ve çabuk köklenir. Dibe yakın yerini kontrol edin. Çürük yerden değil en sağlıklı yerden kesip alın. İki gün açıkta gölgede bekletin ki böylece kesik yer iyice kurusun. Sonra kuru toprağa dikip iki gün de öyle bekletin. Ama dışarıda açık havada olmalı. Sonra sulayın. Toprak adamakıllı kurudukça sulayın. Evlerde havasız ve güneşsiz yerlerde tutarsanız ya yaşatamazsınız ya da çok sağlıksız ve çirkin olur. Aslında bu her bitki için geçerlidir. Yeri çok havadar bir pencere yanı olmalı.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)