Dieffenbachia

Salonlarda, ofislerde yetiştirilen difenbahya kocaman gösterişli yaprakları için dekorasyon amacıyla tercih edilen içmekan süs bitkisidir. Bakımı, yetiştirilmesi kolaydır.

İri yapraklı kalın gövdeli difenbahyalar genelde dallanıp budaklanmaz. Nadiren dipten sürgün çıkarır. Pek büyük yapraklı olmayan türleri fazlaca dallanır. Onların da ayrı bir güzelliği var. Difenbahyaların çiçekleri makbul değildir. Yaprakları için yetiştirilir. Bakımının kolay olması, pek yer seçmemesi, özellikle de çoğaltılmasının çok basit olması sebepleriyle bütün dünyada en yaygın yetiştirilen salon-ofis süs bitkilerinin en başta gelenlerinden biri olmuştur.

Genel Tanım

Araceae (Arum) familyasının Dieffenbachia cinsi 200 kadar türden oluşur. Bilimsel olarak kabul edilmiş tür sayısı ise şimdilik sadece 56’dır. Birbirinden gösterişli birçok hibrit ve kültivarları geliştirilmiş.

Süs bitkisi olarak makbul birkaç difenbahya türü

— Dieffenbachia seguine (D. maculata) aslında iri türlerden olup bundan hem küçük, çok dallanıp budaklanan, hem çok açık renkli yapraklı çeşitler gibi birçok kültivar türetilmiş. Meşhur Camille kültivarı dahil.
— Dieffenbachia amoena büyük türlerdendir. Tropic Snow kültivarı bütün dünyada en çok yetiştirilen dev difenbahya çeşididir. Yapraklar sap kısmı hariç 40cm uzunluğunda, 20cm genişliğinde olur. Sap ise tek başına yaklaşık 30cm. Sapıyla beraber tek bir yaprak 70cm uzun. Her bir yaprak en az 1 yıl hiç bozulmadan en küçük bir yıpranma alameti göstermeden dayanır. Bakımı doğru yapılırsa ortam şartları da uygunsa yapraklar iki yıla yakın dayanır.
— Dieffenbachia bowmannii de çok yetiştirilen büyük difenbahyalardan. Tropic Snow’a çok benzese de bunun yaprak deseninde açık renkli kısım geniş değil, düzgün seyrek çizgili gibidir. Bu özelliğiyle kolayca tanınır.

Dieffenbachia amoena 'Tropic Snow'

Dieffenbachia amoena ‘Tropic Snow’

Büyük tip difenbahyalar iki yılda 1 metreyi bulur. Zamanla daha da uzar, 2 metreyi geçebilir. Küçük tip difenbahyalar genelde 1m’yi bulmaz. 1metre yükselmesi ve biraz daha fazla uzaması çok iyi bakıma, ilgiyi bağlıdır.  Pek fazla uzamazlar. Dipten devamlı çoğalırlar.

İsmi Hakkında

Türlerinin bağlı olduğu cinsin bilimsel adı Dieffenbachia. Alman fizikçi ve doğabilimci Johann Karl Ernst Dieffenbach’ın anısına onun soyadından dolayı bu isim verilmiş. Bizde difenbahya ismiyle bilindiği gibi ağlayan çiçek diyenler, tropik çiçeği diyenler var. İngilizcede yaygın adı ‘Dumb cane’dir. Dilsiz kamışı/bastonu gibi anlamı var.

Zehirli midir?

Yemeye çalışırsanız bir süre konuşamazsınız. Bu sebeple dumb cane demişler. Fena halde zehirlidir. Dili ve gırtlağı yakar, ağrı verir, ağızda geçici felç etkisi yapar. Zehiri mideye gider kana karışırsa ölüdürücü etkisi bile olabilir. Amerika’da beyazlar zencileri köle olarak kullandıkları yıllarda köleleri cezalandırmak için zorla difenbahya yedirirlermiş. Ortada dolaşan zehirleyici iddiaları abartmalarla dolu. Ancak yerseniz zehirlenirsiniz. Bilinçsiz küçük çocuklar yerse zehirlenip ölebilirler. Yemedikçe, çiğnemedikçe hiçbir zararı yok.  Ayrıca yüzünüze sürmeyin bazı insanların cildini hafiften tahriş edebilir.

Habitat

Anavatanı Amerika kıtalarının tropikal iklime sahip kısımlarında düşük rakım yağmur ormanlarıdır. Bu sebeple evlerde ofislerde yetiştirilmesi kolaydır (düşük rakım yağmur ormanlarına mahsus türler içmekanlarda yetiştirilmeye en uygun türlerdir). Genelde sorun çıkmaz uslu uslu gelişime devam eder. Bu sayfadaki bakım bilgilerine uyarak gereğini yaparsanız umduğunuzdan daha güzel gelişim gösterecektir.

Difanbahya bakımı, salon-ofis şartlarında yetiştirilmesi

Yerinin mükemmel havadar, esintili olması şartıyla her ortama uyar. Koyu gölgede kof ve çirkin gelişir. Aşırı sıcak havaya uyumludur. Susuzluğa fazla değil ama belirli ölçüde dayanır.

Esinti çok önemli

Difenbahya yeri esintili olursa yaz kış aralıksız gelişime devam edebilen bir bitkidir. Kışın bulunduğu odada sıcaklık 5C dereceden aşağı düşmemeli (daha fazla soğuk zarar verir). 10C derece cıvarlarındaki serin hava gelişimine engel değil. Esintisiz, havasız köşelerde çok iyi baksanız da gelişimi ya çok yavaş ve düzensiz olur ya da hiç bir gelişim göstermez. Salon – ofis bitkilerinin çoğunluğu, difenbahya dahil, fotosentez yapabilmek için kuvvetli ışığa olduğu kadar hava hareketlerine de muhtaçtırlar. Hatta hava hareketleri birinci derecede önem taşır. Fotosentez sekteye uğrarsa gelişim mümkün olmaz. Bu yüzden esinti, hava akımlarının sürekliliği bitkiler için hayati önem taşır.

Hava nemi ihtiyacı

Bu konuda hiç hassas değil. Yapraklarına su fısfıslamayla filan uğraşmaya gerek yok. Ancak havası çok fazla kuru olan yerlerde (örnek Mardin) belki yaz sıcaklarında yapraklara su fısfıslamak, difenbahya çevresinde hava nemlendirici bir şeyler yapmak gerekebilir.

Güneş

Difenbahya hiç güneş almasa bile yerinin mutlaka kuvvetli aydınlık olması şart. Koyu gölgede güzelliği de sağlığı da bozulur. Yazın öğle civarı güneşinden korursanız yapraklar daha iyi serpilir gerektiği kadar geniş olur. Yaz boyunca eğer yeri şiddetli güneş alıyorsa güneşi filtrelemelisiniz. Kışın daha fazla güneş alabilirse iyi olur ama şart değil. Yerinin şiddetli aydınlık olabilmesi yeterli.

Toprak

Poşetlerde satılan hazır topraklardan lifli olanları tam uygundur (ben kts marka ucuz toprakta mükemmel sağlıklı gelişim gördüm). Lifli değilse 1/5 oranında ince ponza taşı karıştırmalısınız. Lifli olmayan topraklarda veya lifli olsa bile gereksiz yere sulamalar karşısında kökler çürür.

İri yapılı difenbahyalar büyüdükçe dev yapraklarıyla ve kalın gövdesiyle çok fazla ağırlaştırır, torflu hazır toprağı ezerek yana yatar. Değnek bağlasanız yetmez, toprağı fena halde sıkıştırmak gerekir. Bu da kökleri havasız bırakır çürütür. O halde şöyle bir karışım yapmanız çok iyi olur:

3 ölçü hazır poşet toprak + 3 ölçü doğal humuslu toprak + 1 ölçü ince ponza taşı + 1 ölçü kuvars kumu.
(İnce ponza taşı şöyle: Taneleri kuru nohuttan daha büyük olmayan ponza taşı.)
Bu karışım toprak hem yeterince havadar ve süzek hem de ağır bitkiyi ayakta tutabilecek kadar katı olur. Difenbahyanız 1 metreye kadar dimdik kalabilir. Daha sonra gerekirse yanına uzun bir değnek sokup bağlarsınız.

Sulama, besin verme, yıkama

Difenbahya sulamasında yaz kış takip edilebilecek sulama sıklığı şöyle: Toprağın üst yüzeyinin elinizi ıslatıcılığı iyice gidince ama hâlâ nemli iken daha fazla kurumasını beklemeden sulayın. Suladıktan sonra saksı altında su birikiyorsa, günlerce bekliyorsa toprakta hastalıklara, köklerin çürümesine sebep olur. Buna meydan vermemek için gereken şeyleri yapın. Sulama suyu birkaç gün bekletilmiş, tortusu dibe çökmüş olmalı ki suladığınızda musluk suyunun ağır metal iyonları vekirecin fazlası toprağa karışmasın.

Besin vermeye gelince: Çiçekçilerde satılan Çiçekcoşturan, Vilmorin, Genta vb marka bitki besinlerinden genel amaçlı besin, yaprak amaçlı besin, hatta orkide özel besini benim denemelerime göre difenbahyada mükemmel sonuç veriyor. Her farklı bitkiye ayrı çeşitlerden besin almaya gerek yok. Ayda bir veya iki defa besin verin. Difenbahyalar yavaş gelişir, fazla sıklıkta besin istemezler. Saksıda tek gövde ise ayda bir defa, daha fazla gövde varsa ayda iki veya üç defa vermek yeter. Besin şişelerindeki her sulama suyuna karıştırın tavsiyelerine inanmayın. Toprağın dengesini bozup köklerin çürümesine ya da en azından bitkide gelişimin tamamıyla durmasına sebep oluyor. Ayrıca sırf azot içeren özel gübreler, şeker gübresi filan şeyler kesinlikle vermeyin. Aşağıda ‘zararlıları’ kısmında bunun açıklaması var.

Her iki ayda bir banyoya götürüp yıkayın. Bol bol su dökerek toprağının adamakıllı yıkanmasını sağlayın. Düzenli bitki besini verilen difenbahyalarda bu çok büyük önem taşır. Toprağı direkt musluk suyuyla yıkamanın hiçbir zararını görmedim (iki ayda bir olunca hiç zararı olmaz). Sadece su çok fazla soğuk olmasın buna dikkat edin.

Difenbahya Nasıl Çoğaltılır?

Difenbahyanızı çoğaltmak istiyorsanız önce mutlaka şu sayfayı okumalısınız:
» Bitkileri çoğaltmada önemli faktörler.
Lütfen o sayfayı okuyun. Yanlışınız varsa gereğini yaparak çoğaltmayı bir yıl sonraya erteleyin. Yanlışınız yoksa aşağıdaki usullerden size uygun olanına göre çoğaltmaya girişin.

Zaman

Aşağıdaki çoğaltma usullerinin her biri için zaman önemlidir çünkü ılık rüzgarlara ihtiyaç var. Yaşadığınız yerin iklimine göre ilkbahar başı ile yaz başı arasında en uygun zamanı seçin. Yani pencereleri açık tuttuğunuz gündüz saatlerinde sıcaklığın 16C dereceden daha az olmaması şart. Eğer diğer zamanlarda mecbur kalırsanız (kazayla kırılmışsa filan) önce suda köklendirin. Suyu haftada bir defa değiştirin. Köklenme uzun sürebilir. Kökler 10cm’yi geçmeden önce dikmeyin.

Yöntemler

1- Küçük tip difenbahyalar daima, büyük tip difenbahyalar nadiren kökten veya köke yakın ana gövdeden ayrı bir dal verir. Bunları ilkbaharda ayırıp başka bir yere dikebilirsiniz. Kökten çok sayıda dallanmış difenbahyaları tek tek değil en az üçlü gruplar halinde ayırmanız hem tutmama riskini azaltır hem yeni saksılarında kısa zamanda daha çabuk gelişirler. Gruplar halinde ayırmada önemli olan şey dip kısımlarındaki birbirlerine bağlılıklarının zarar görmemesidir. Eğer bunu korumak mümkün değilse tek tek ayırırsınız. Ama isterseniz, daha zengin görünüm için saksılara üçer beşer dikebilirsiniz.

2- Tepe çeliği: En üstten 5-6 yapraklı kadar kısmı ilkbaharda havalar biraz ısınınca kesin alın. En yeni 3 yaprak dışında alttaki yaprakları giderin. 3-4 gün temiz suda bekletin ki kesik yer toprakta mikroplanmasın. Sonra direkt olarak toprağa dikeceksiniz.

3- Uzun gövdeyi ilkbahar ortasında 10 – 15cm parçalara ayırın. Kesik yerler adamakıllı kuruyana kadar açıkta, bol esintili bir yerde bekletin (en az 1 gün). Sonra uygun toprağa dikin. Mini fide saksılarına dikmeye gerek yok. 1 veya 2 litrelik saksılara ikişer üçer çelik dikmelisiniz. Böylece ilk iki yapraklarını çıkardıklarından itibaren yeterince güzel ve zengin görünümlü olacaklardır. Köksüz çelikleri diktiğinizde naylonla kapatmayın hiç gerek yok. Birkaç hafta sonra ya da 1,5 – 2 ay sonra gelişim başlar.

Yukardaki her üç yöntemde başarılı olmak için aşağıdaki bakım talimatlarını takip edin.

Yeni dikilen difenbahya çeliklerinin bakımı

Çeliklerde yapraklar varsa toprağa diktikten sonra yapraklar eğilebilir, pörsüyebilir hiç önemli değil. Günün çoğu vaktinde yaprakları hareket ettirebilecek kadar esintili olan yerde (ama ev içinde) uygun bir yerde tutmalısınız. Sabahleyin erken saatlerde bir iki saat güneş alırsa çok iyi gelir. Sulamayı yukarda sulama kısmında tarif ettiğim gibi yapın. Toprak devamlı çamur gibi olursa çürür. Bitki besini filan vermeyin. En geç 1,5 ay sonra (çelik önceden yapraklıysa) yaprakların dipdiri olduğunu göreceksiniz. O zaman hızlı bir gelişim başlar. İlk yaprağını çıkardıktan sonra besin vermeye başlayın.

Difenbahya üretimi

Difenbahya üretimi

Zararlıları

1- Yanlış toprakta çürümeler oluyor.
2- Hiç gerekmediği halde, birileri haftada bir veya iki defa düzenli sula dedi diye zaten fazlaca ıslak toprağı sulayıp durmak hem toprağı bozar, hem hastalık yapar, hem kökleri çürütür.
3- Azot gübreleri vermek (şeker gübresi vb şeyler). Bünyeyi güçsüz ve kof bırakır. Her an herhangi bir yerinden çürüme başlar ve hiçbir şekilde kurtaramazsınız. Ama azot oranı hafifçe yüksek bitki besini verebilirsiniz. Eğer NPK oranlarında arada en fazla 2 rakam fark varsa sorun değil. Ama daha fazla fark varsa, azot oranı çok yüksekse ondan vermeyin. Azot oranı yüksek besinin uygunu mesela NPK 7.5.6 olabilir, faydası olur. Ama eğer mesela 7.1.3 gibi bir şeyse o besini çöpe atın. Şeker gübresi gibi sırf azot takviyesi gübrelerden kesinlikle vermemelisiniz. Tarlada lahana yetiştirmiyorsunuz.
4- Bira, doğum kontrol hapları, aspirin, şekerli su, süt gibi şeyleri şu bu tavsiye etti diye difenbahyanıza vermeyin. Hiç işe yaramazlar, bilakis bitkinin bir süre sonra çürümesine neden olurlar.
5- Sayfa boyunca yukarda verdiğim tüm bakım bilgilerine uyarsanız difenbahyanız aktif, dinamik, güçlü bir şekilde gelişime devam eder, savunma mekanizmaları ile bağışıklık sistemi güçlü ve uyanık olur. Bitki bitleri bile üstünde barınamaz.

Kaynaklar

Dieffenbachia – theplantlist.org
Dieffenbachia – wikipedia.org
Dumb Cane ‘Tropic Snow’ – davesgarden.com
Dieffenbachia (Dumb Cane / Leopard Lily) – ourhouseplants.com

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | |


'Dieffenbachia' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Gülsüm dedi ki:

  Benim de dıffenbahya çiçegim var ama her yeni yapraktan sonra alttaki yaprak sasrarıp düşüyor ve hiç yanlardan fılızlenip köklenmedi. Ne yapmalıyım?
  ***
  Eğer az ışıklı yerde ise biraz güneş alan bir yere koyun. Toprağı kuvvetsiz. iyi bir toprak gerekiyor. bitki besini verin. toprağın ıslaklığı biraz azalmadan sulamayın.

 2. Hafize B. Akbulut dedi ki:

  Çok güzel gelişen çiçeğim maalesef ev değişikliği sebebiyle sanırım uygun yer bulamadığımız için çürüdü. Şimdi sadece kök kısmı çürümüş halde ama hala yeşil olan gövde kısmı var elimde. Yaprak va dal da yok. Ne yapabilirim? İlgilenirseniz sevinirim.
  ***
  Çürümenin ulaşmadığı en sağlıklı yerini keserek alın. Köklenene kadar suda bekletin ya da direkt toprağa dikin. Şimdi direkt toprağa dikmenin tam zamanıdır, suda bekletmeye gerek yok. Ama yeri mutlaka esintili, çok havadar olmalı.

 3. Hafize B. Akbulut dedi ki:

  Difenbahyam kurtuldu sanırım. Hatta iki küçük yaprağı bile var. Çok teşekkür ederim.

 4. Melissa dedi ki:

  Difenbahya çiçeğim aydınlık ve güneş gören yerde idi. Bir süre sonra ağlamaya başladı. yerini değiştirdikten sonra yaprakları siyahımsı renk alarak çürümeye başladı. yardımcı olusanız sevinirim.
  ***
  Yapraklarının o hale gelmesi aşırı sık sulamak, toprağın daima sırılsıklam ıslak kalması ve yerinin tamamıyla hava akımlarından yoksun olması yüzündendir. Ağlaması problem değil. Esas problem gerekmediği halde sulamak ve havasız kalması.

 5. Emel dedi ki:

  Difenbahyam, tek bir ana gövdeden birsürü yaprak çıkmış haliyle duruyordu. Gövde yaprakların ağırlığını taşıyamadığı için yaprakların başladığı yerden kırıldı. Ben de yaprakların başladığı yerden, bütünüyle yeni toprağa ektim. Alttaki 3-4 yaprak sararmaya başladı. Yapraklarımın dibi köklenir mi? Toprağına buğday eksem köklenmesini kolaylaştırır mı? Toprağına yeşil yapraklı bitkiler için vitamin döksem çabuk köklenmesine etki eder mi? Diğer saksıda kalan gövdeden yeni yapraklar çıkar mı?
  ***
  Ana dalda iken gelişen yaprakların şimdi sararıp bozulması normaldir. buğdaya filan gerek yok. Köklenmesi için beklenen bitkilere besin vitamin filan verilmez. Saksıda kalan eski ana kök ise filizlenir daha kuvvetli büyür. Esas buna besin takviyesi yapın.

 6. Selma dedi ki:

  Difenbahyamın dallarında küçük pamuk görünümünde mantar gibi bir hastalık başladı. Yaprakları da birer birer sararıyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Bol güneşli ve esintili bir yere ihtiyacı var. Yoksa hastalık yayılır bitki ölür. Kış güneşinin zararı yok. Şimdi hem güneşli hem çok iyi esinti alan yere, uygun bir pencerenin yanına koymalısınız. Sulamayı da azaltın.

 7. İbrahim dedi ki:

  Benim de difenbahya çiçeğimin yapraklarında sararma oluşuyor. Bunu nasıl engeleyebilirim?
  ***
  Bir yıldan daha eski yapraklarda normaldir nenebilir. Daha yeni yapraklarda oluyorsa bitki besini verin. Ya da toprağını değiştirmek lazım.

 8. Büşra dedi ki:

  Çiçeğim çok güzel büyüyordu. Toprağını değiştirdim şimdi her gün bir yaprak sararıyor. Çok üzülüyorum. Satın alma toprak kullandım ama fayda etmedi. Ne yapabilirim? Yeri de çok uygun her zamanki yerinde yani çiçeğin sevdiği yerde..
  ***
  Her üç veya dört sulamada bir suyuna bitki besini karıştıracaksınız.

 9. Serkan Kaya dedi ki:

  Yaprakları çok büyüktü ancak toprağını ve saksınını büyüttükten sonra yapraklar ufaldı. Besin olarak ne vermeliyim?
  ***
  Çiçekçilerde salon bitkileri için şişelerde sıvı bitki besini satılır. Çiçekcoşturan, vilmorin, genta gibi markalar var. Onlardan alacaksınız.

 10. Özgül dedi ki:

  Benim de bir Dieffenbachia Amoena çiçeğim var ama durup duruken gövdesinden eğilmeye başladı ve şu anda gövdesini tutamıyor. Çiçeğin yaprakları yeşil, herhangi bir tarafında çürüme veya kuruma yok ama gövdesi eğiliyor. Ne yapabilirim acaba?
  ***
  Yanına bir değnek saplayacaksınız ona bağlayacaksınız. Güneş yetersizliğinden ve topraktaki besindeki eksik maddelerden dolayı gövde kuvvetsiz olur, böyle eğilmeler kaçınılmazdır. ancak gövde çok kalın olursa eğilmez.

 11. Nagihan dedi ki:

  Ben difenbahyamın her hafta bir yaprağını kaybediyorum nerdeyse. Sararan yaprağı koparıyorum sonra öteki sararmaya başlıyor onu koparınca diğeri. İkindi güneşi alan yerde cam kenarında boydan başa kadar, hava akımından etkilenmesin diye de köşeye çektim ama hala yaprakları teker teker sararıyor. Çok üzülüyorum ne yapmalıyım?
  ***
  Tam tersi esinti ister. Kuytu yerlerde tutmayın. Bitki besini verseniz yapraklar bir yıldan fazla dayanır bu kesindir.

 12. Ece dedi ki:

  Difenbahya çiçek açar mı?
  ***
  Evet ama yeşilimsi ve gösterişsiz olur. Difenbahya yaprakları için yetiştirilir.

 13. Ece dedi ki:

  Difenbahya tohum verir mi?
  ***
  Her zaman olmaz. Olsa bile tohumdan yetiştirilmesi zordur uğraşmaya değmez. Bu yüzden çoğaltılması yukarda anlattığım gibi yapılır.

 14. Burcu dedi ki:

  Benim difenbahyamda ufak pamukcuklar olustu. Beyaz bir ilac siktilar fakat hala yer yer gorebiliyorum. Bu pamukcuklar zarar verir mi?
  ***
  Pamukçuklar bit ise ilaca gerek yok. Her gördüğünüzde ıslak bezle güzelce silin temizleyin. Eğer küf gibi hastalıksa tehlike büyük. Difenbahyanız esinti ve güneş istiyor. Yoksa bu gidişle hatalık artar, ölür. Bitki besini de vermelisiniz ki bünyesi güçlensin hastalıklara karşı koyabilsin.

 15. Hale dedi ki:

  Ben komşumuzun difenbahyasından sürgün aldım ve ektim. Ekeli 1 ayı geçti. Yaprakları küçük çıkıyor. Ben büyük ve geniş olmasını istiyorum.Bu yüzden yeşil yapraklılar için bitki besini aldım tarifine uygun şekilde verdim. Ama çıkan yapraklar yine küçük. Komşumuz şekerli suyla suladıgını söylüyor. Bana ne önerirsiniz?
  ***
  Daha bir ay olmuş. Çok acele ediyorsunuz. Besin de vermişsiniz sorun yok. Ayrıca biraz güneş görmesi iyi olur. Şekerli suyun hiçbir faydası olmadığı gibi toprağı böceklendirir. Hatta toprağın yapısına göre fena halde ekşimelere zehirlenmelere yol açabilir.

 16. Hale dedi ki:

  Lütfen çok acil yardım edin. Az önce difenbahyamın ve diger çiçeklerimin topraklarını havalandırmak için eşeledim. Toprakları torf topragı. Ne göreyim toprakta küçük küçük kurtçuklar kaynıyor! Ne yapmalıyım. Çiçeklerimin köklerini yer mi bunlar. Ne olur yardım edin.
  ***
  Anlaşılan toprakların böceklenmesi hiç de yeni değil. Son bir ay içinde bitkilerinizin gelişimlerinde sorun olmamışsa hiç korkmayın o böcekler topraktaki çürümesi ayrımlaşması tamamlanmamış maddeleri yiyorlar. O böceklerin dışkıları iyi bir gübre gibi etki eder. Daha sonra böceklerin sayıları azalacaktır.

 17. Gamze dedi ki:

  Difenbahyamın toprağında pamuksu yapılar oluşmaya başladı, birkaçını aldım ama yer yer oluşmaya devam ediyor, yapraklarda bir şey yok, sadece toprakta var bu pamukçuklardan. Besin takviyesi uygulamıştım bir alakası olabilir mi? Ne yapmam gerekir?
  ***
  Bir çeşit küf. Daha az sıklıkta sulayın, toprak biraz kuruyunca iyice eşeleyin alt üst edin ve günde en az 20 dakika direkt güneşte ısınmasını sağlayın. Güneş böylesi durumlarda toprağın küflenmesinin önüne geçer, faydalıdır. Şimdi zaten sonbahar giriyor güneşin yakıcı etkisi bir hayli azalmış durumda korkmanıza gerek yok yaprakları bozulmaz. Küf besinden değil esintisiz ve güneşsiz yerlerde olur. Böyle ortamları zaten difanbahyalar sevmez.

 18. Tan dedi ki:

  Ben yaklaşık iki aydır difenbahya besliyorum. Ortadan iki tomurcuk çıktı. Bunları kopartmalı mıyım yoksa kalsın mı? Büyümesine engel olur mu?
  ***
  Çiçekler büyümeye engel olmaz. Şimdi çiçeklerin açmasını bekleyin. Açtıktan bir iki hafta sonra çiçekleri kesebilirsiniz.

 19. Ercan Yılmaz dedi ki:

  Difenbahyamın görüntüsü çok iyi ama kökleri iyice dışarı çıkmaya başladı. Yanından da üç yapraklı dal verdi. Çıkması için dalı kırıp başka bir yere mi ekmeliyim? Ve yaklaşık 75 cm uzunluğunda orta dalı var. Bayağı topraklar doldumalı mıyım ayırdıktan sonra?
  ***
  Hiçbir şey yapmayın. Sadece ilkbaharda biraz daha genişçe bir saksıya aktarın.

 20. Zehra dedi ki:

  Köklendirmeden toprağa diktim. Bir gün sonra oğlum sökmüş. Tekrar diktim. Bir haftadır toprakta duruyor. Yaprakları eğildi. Sizce tutar mı? Ne yapmam lazım?
  ***
  Bu şekilde çoğaltmak için mayıs ayı uygun. Veya haziran ortasına kadar. O zamanlarda devamlı esinti alabilirse kolayca kökleniyor. Şimdi bu mevsimde bilemem. Hava şartlarınız uygunsa sık sık pencereyi açın üstüne saatlerce esinti gelsin. Köklenmesi için bu şart. Ya da köklenene kadar suda bekleteceksiniz.

 21. Hilal Keskin dedi ki:

  difenbahyam beyaz beyaz çiçekler açtı. Bir tanesi geçen hafta kurudu simsiyah oldu. Şimdi ikincisi de aynı şekilde olmaya başladı. Hatta şöyle bir baktım da siyah ve delik delik olmaya başlıyor. Üçüncü henüz gonca halinde daha açmadı. Bu çürümeler mevsim değişikliğinden midir?
  ***
  difenbahya çiçeği için yetiştirilmez. Bir güzellikleri yok. O çiçekleri kesmelisiniz. Hiç dert etmeyin.

 22. Servet Şekerci dedi ki:

  Ofisimize iki yıl önce güzel bir difenbahya geldi. Bir saksıda iki kök durumunda idi. Farklı büyüklükte bulunan bu çiceğim çok güzel büyüdü. İri yaprakları oldu. Fakat üç aydır yaprakları sararıyor, ölüyor. Yeni çıkanlar da küçük yapraklar. Bitkimin saksısı çok büyük değil. Değiştirmem bulunduğumuz ayda uygun mu? İki ayrı gövde olduğu için bunları ayırmalı mıyım? Mevsim zamanı uygun mu?
  ***
  Uygun olması için son iki yıldaki gözlemelerinizi iyi düşünün: Eğer ofisinizde difenbahya kışın da büyümeye devam ediyorsa evet şimdi gereken her şeyi yapabilirsiniz. Yoksa nisan sonunu beklemenizi tavsiye ederim. Bitki besini verebilirsiniz. yEni yapraklar büyük olur, sararmalar durur. Saksı değiştirecekseniz ikisini ayırmayın, kökleri rahatsız etmeden yeni saksıya aktarın.

 23. Elif dedi ki:

  Difenbahya çiçeğine yagmur suyu vermek ne kadar doğru ve ne gibi faydası var?
  ***
  Besinmiş gibi verilmesi tavsiye edilmiş ise doğru değil, hiçbir faydası yok. Ben dinlendirilmiş musluk suyunun üst kısmıyla suluyorum. Hiçbir zararı yok. Belki faydası bile var. Yağmur sularıyla uğraşmaya değmez.

 24. Elif, Antalya dedi ki:

  Eşim bu çiçekten 3 tane kesip getirdi. Dogrudan diktim. İki ayı geçti hala bir gelişme yok. İkisü 3 yapraklı. Diğerinin yaprakları sarardı. Bunlar ölür mü kalır mı? Bu çiçegin büyümesini çok istiyorum. Evim şu anda 3 saat güneş alıyor. Antalyada da günlük su püskürtmemiz gerekir mi?
  ***
  Devamlı açık tutabileceğiniz bir pencerenin yanına koyun. Her gün saatlerce dışarsının esintisi üstüne gelsin. Bu sayede çok yakında büyümeye başlar. Antalya’da yapraklara su püskürtmek belki yazın çok sıcak günlerde faydalı olur. Normalde hiç gerekmez.

 25. Mesut dedi ki:

  Difenbahya bitkimin üst çürüyen kısmını temiz bir bıçakla kestim. kesik olan kısmada tarçın döktüm. Bir kaç gün geçti kesilen yer yine çürümeye başladı. Suyuda kestik. Sıcaklık 20/22 derece. Daha başka bir yol çare var mı?
  ***
  Esinti mutlaka şart. Ayrıca sanıyorum önceden bir hayli gıdasız kalmış. Direnci kalmamış. Bunun da etkisi var.

 26. Talha dedi ki:

  Benimde difenbahya çiçeğim henüz bir senelik. Kökten yetiştirdim. Büyümesi ve gelişmesi çok güzel ilerliyordu. Geçenlerde saksının tabağında 3 tane büyük solucan gördüm. Köklerine zaraz verir mi? Toprağını bu ayda değiştirebilir miyim?
  ***
  Solucanların pek fazla zararı olmaz. Nisan veya mayısta (ne zaman sık sık pencereleri saatlerce açık tutabilecekseniz) o zaman toprak değiştirin.

 27. Şule 24 dedi ki:

  Benim difenbahyam çok güzel büyüdü. Yaprakları da çok sağlıklıydı ama birden yaprakları sarardı ve hiç yaprak kalmadı. Yeni çıkarmıyor da. Yerini hiç değişmedim. Cereyana da maruz kalmadı. İki yıldır baktığım gibi suyunu da besinini de normal veriyorum. Sebebi ne olabilir?
  ***
  Devamlı besin verdiyseniz ve sulamayı gerektiği gibi yapmadıysanız sebep bu. Düzenli aralıklarla bitki besini verilen bitkilerde arasıra toprak yıkama sulaması yapılmalı. İlgili sayfayı okuyun: saksı bitkilerini sulama tekniği.

 28. Serhat dedi ki:

  Bugün difenbahyamın toprağını değistirdim çünkü alttaki yaprakları koyu bir renk alıp ölmeye başlamıştı. Toprağı değiştirirken farkettim ki kökünün büyük bir kısmı çürümü. Hemen çürüyen kısmını kestim attım. Geride sadece gövdesi kaldı. Yeni aldıgım topraga diktim. Suyuna bitki besini karıştırıp verdim. Şu anda endişeyle bekliyorum acaba bir hata yaptım mı diye. Yapabileceğim baska bisey var mı?
  ***
  Kök çürümesi yanlış toprak ve gerekmediği halde fazla sulamak yüzünden olur. Bitki besini toprak değiştirildiği zaman verilmez. Bitkinin yeni toprağa alıştığından emin olduktan sonra başlamalısınız. Köklenmesi, sağlığına kavuşması için esintiye ihtiyacı var. Bu mevsimde zor belki.. Eğer istanbulda iseniz hava soğuk olsa bile korkmayın açık pencere yanında tutun. Her gün birkaç saat esinti alabilirse yeniden köklenir. Toprak sulamak gerekecek kadar ıslan-klığını yitirmedikçe asla sulamayın.

 29. Menekşe dedi ki:

  Üç tane dieffenbachiam var. Biri çok saglıklı ama boyu çok uzun kesmeye korkuyorum. Havai köklendirme yapıldıgını duydum. Bu konuda bilgi verir misiniz? İki dieffenbachiamın da topragında solucan oluştu. Gelişmesi durdu, kötüleşti. Bunun üzerine kökünü oda sıcaklıgında su ile yıkayıp yeni torf ile yeni bir orta büyüklükte saksıya diktim. Bir ay kadar oldu ama bir gelişme yok. Acaba dogru mu yaptım?
  ***
  Havai daldırma difenbahyalarda hiç gerekmiyor. Gelişimin durması solucanlardan değil, kış yüzünden pencereleri hiç açmamanız yüzünden olmuştur. Bir aydır bozulma yoksa şanslısınız. zamansız toprak değiştirme yüzünden kökler çürüyebilirdi.

 30. Yaşar, Isparta dedi ki:

  Yaprakları sürekli aşağıya doğru oluyor. Kış aylarında 15 20 günde bir sulama yapıyorum. Bazen vitaminli ama nedense hep aşağıya doğru yaprakları. Sürekli ışık alan odada ve hava akımına maruz bırakmıyorum. Ne yapmam lazım?
  ***
  Eski yaprakların aşağı yönelmesi normal. Hava akımına maruz bırakmamanız yanlış. Belki de bu yüzden difenbahyanız dinamik olamıyor.

 31. Ufuk, İstanbul dedi ki:

  Ofisime hediye olarak bir difenbahya gelmişti. Çok hızlı bir sürede oldukça büyüdüğü için yerini oldukça sevdiğini düşünüyorum. Neredeyse 2 haftada bir yeni ve büyük bir yaprak çıkıyor. Ancak son 1-2 aydır eski, yeni farketmeksizin yaprak uçları sararmaya, yanmaya başladı. Normalde alt tarafta sararan yaprakları topluyordum. Ancak şimdi 3-4 yaprak ortasından, ucundan sararmaya başladı ve bir sorun var gibi geliyor.
  ***
  Hiç bitki besini vermiyorsanız bu yüzden olması en kuvvetli ihtimal. Sulama suyu direkt musluk suyu ise zararı olur. En az bir gün dinlenmesi, tortusu dibe çökmüş olması lazım. Kalorifer, klima vb ısıtıcılara çok yakınsa onlar da yapraklara zarar verir.

 32. Ufuk, İstanbul dedi ki:

  Uçları sararan yaprakları saplarından kesmemde bir sakınca olur mu? Görüntüyü biraz bozuyorlar da.
  ***
  Böyle durumlarda herkes keser ama benim tavsiyem kesmemektir. Çok yaprak varsa en kötüleri kesilebilir. Az yaprak varsa kesmeyin. Çünkü bitkinin her türlü yaşam fonksiyonları için yapraklar çok önemli.

 33. Sebahat Yıldırım dedi ki:

  evimize yeni gelen difenbahya çiçeğimin yapraklarında sararmalar, çatlaklar oluşuyordu. Eşim ilaçladı. Bir süre sonra 13 gün evden ayrıldık, doğalgazı kapattık. Geldiğimizde çiçeği büzüşmüş ve kurumuş yapraklarla bulduk. Ne yapabilirim?
  ***
  Kışın yeni alınan bitkilerde öyle şeyler oluyor. Kışın yeni bitki almamak en iyisi. Çünkü hemen bozuluyorlar ve yapılacak pek bir şey yok. Yokluğunuzdaki bozulmaya gelince, gövde sağlıklıysa yeniden filizlenir. Difenbahyaların gelişimi ve sağlığı esinti alabilmelerine bağlı.

 34. Özge, KKTC dedi ki:

  Yapraklarının uçları kuruyor. Yaprakları oldukça iri, kökten 3 yavru attıydı, onlar çok sağlıklı görünüyor. Ancak bazı yapraklarının uçları kuruyor. Çok ucundayken daha biraz kestim yaprağın kuruyan yerini ama ilerlemesi yine de durmadı. Ne yapmalıyım dersiniz? Güneş ışığına direkt maruz kalmıyor, sadece sabah güneşi direkt üzerine geliyor, o da kapıyı havalanması için açınca. Bir de sizce bitki besini mi koyayım önümüzdeki ay yoksa biraz koyun gübresi mi?
  ***
  O yapraklar bir seneden daha eskiyse normaldir. Daha yeniyse besin vermiyorsanız verin. Her 3 veya 4 sulamada bir defa vermek lazım. Ben öyle yapıyorum. Maşallah tepeden tırnağa muhteşem sağlıklı. Toprağını ise iki yılda bir değiştirmelisiniz.

 35. Talha, Eskişehir dedi ki:

  Yaprakların büyük ve gövdenin güçlenmesi için neler yapabilirim?
  ***
  Her 3 veya 4 sulamada bir genel amaçlı bitki besini verin. Sabah veya akşam güneşi ve sık sık esinti..

 36. Nadir D. -Ankara dedi ki:

  Difenbahyam cok cılızdi ikiye böldüm. Köksüz kısmını suda bekletmeden diktim tuttu. Köklü olan kısımını da üstünü örtecek şekilde toprak serptim tutar mı acaba?
  ***
  İlginç. Nasıl oluyor da köksüz kısmı önce tutuyor? Köklü kısmın kısa kalan gövdesini toprakla örtmeyin. Güneş görmeli ki çabuk filizlensin.

 37. Nadir D. -Ankara dedi ki:

  Köklü ama tamamen yapraksız dalın üzerine mum (ismini yazarsanız çok sevinirim) damlatılıyor ve ondan sonra çok güzel bir şekilde yanlardan difenbahyalar fışkırıyomuş.
  ***
  Bazı bitkilerde budanan kesilen yere uygulanır. Aşı macunu derler. Difenbahyalar için hiç gerekmiyor. O duyduğunuz bilgi yanlış. Filizleneceği varsa filizlenir. Bunun için bir şey yapmaya gerek yok.

 38. Zeynep K. -Ankara dedi ki:

  Ben difenbahyalara çok hayranım fakat şimdiye kadar 5 difenbahya çürüttüm. Evimde çok güzel yetişiyorlar ama ben dayanamayıp daha çok difenbahyam olsun diye yanlardan çıkan difenbahyayı dikiyorum ama ana difenbahya sararıp soluyor. Sebebi nedir acaba kestiğim yerden hava mı alıyor ne?
  ***
  Yanlardan filizlenmesi ve hepsinin bir arada büyümesi sonucunda muhteşem bir güzellik oluyor ama siz difenbahyaları bir saksıda bir tane cılız sap yetiştirmek istiyorsunuz. Bu hevesten vazgeçin. Hiçbir güzelliği yok.

 39. Muhammet G. -İstanbul dedi ki:

  Oldukca guzel gelisen ve cok begendigim bir difenbahyam var. Gecen ay yapraklarin alt kismini ince bir bocek sarmisti yapraklari silerek temizledim. Bocekler tam olarak bocek gibi de degil aslinda, yapisik ve hareketsiz duran incecik bocekler – guve gibi birsey ama bilemiyorum. İlac icin Bauhause ve diger magazalara basvurdum fakat ilce tarimdan recete olmadan ilac veremeyeceklerini soylediler. İlce tarima da gidemiyorum. Yardimlarinizi rica ediyorum. Yapraklar kuruyor ve bu pire guve karisimi mahluk beni ve bitkimi huzursuz ediyor.
  ***
  Şu sayfayı okumanızı tavsiye ederim: https://azbitki.com/bitler

 40. Sema, Eskişehir dedi ki:

  Çok güzel gelişen bir difembahyam vardı fakat son bir haftadır yaprakları eğilmeye başladı. Çay suyu patetes haşladığımız suyu falan dök dediler sizce faydası olur mu?
  ***
  Yapraklar zamanla aşağı doğru eğilir normal bir şey.Eğilmeler eğer pörsüme gibiyse, sapların cansızlaşması ise köklere çürümüştür. Esintisiz yerlerde toprak hiç kurumadan tekrar tekrar sulamak kökleri çürütür.

 41. Ecenur, Antep dedi ki:

  Havalar soğuduğundan beri sadece iki yaprak verdi. Onunla çocukmuş gibi ilgilendiğim halde yaprak vermiyor. Evim kaloriferli ama kuzeye bakıyor. Şunu da söyleyeyim gübre olarak çatıdan aldığım kuş pisliğini kullandım. Doğru mu yaptım acaba?
  ***
  Kışın gelişim göstermemesi “esintisiz” ortamlarda gayet normal. Kuş gübresi bu tip bitkilere zararlıdır.

 42. Taner, İzmir dedi ki:

  Çok harika bir difenbahyaya sahibim. Çok yaprak çıkarıyor ve yaprakları aşırı büyük. Şu an boyu 2,25 metreye ulaştı. Alttan da 2 kök patladı. Yakında tavana değecek. Ben onu kesmeye kıyamıyorum. Başka çaremiz var mıdır?
  ***
  Kesmeye kıyamıyorsanız yana eğmeye çalışacaksınız. Dik durması kendisinden ise eğmeye çalışsanız kırılabilir. Bir şeye bağlamakla dik duruyorsa eğilmesini sağlamak kolay. Yoksa keseceksiniz başka çaresi yok.

 43. Özge, KKTC dedi ki:

  Bugün fark ettim ki saksısı küçük ve ince solucan kaynıyor. Sulayınca toprağın üzerine çıktılar, sonra yine girdiler. Ne yapıcam bu solucanlara, yardımcı olur musunuz?
  ***
  Bunların fazlası gelişimi durdurur. iki üç hafta daha bekleyin havalar biraz daha ısınınca sökün, kökleri yıkayın, temiz bir toprağa dikin. Bu şekilde toprak değişiminden sonra en az üç hafta yeri iyi esintili olmalı yoksa kökler toprağa tutunamaz çürüme başlar.

 44. Eda Türk dedi ki:

  Difenbahya çiçeğimin saksısını ve toprağını değiştirdim ve suladım. Aynı yerine koyduk. Değiştirme öncesinde gayet sağlıklıydı. Şimdi yaprakları çürümeye başladı. Ne önerirsiniz?
  ***
  Biraz erkenci davranmışsınız. Toprak değiştirmeyi günde birkaç saat açık pencereden esinti aldırabileceğiniz bahar günleri geldiğinde yapmalısınız. Şimdi sulamayı azaltın ve açık pencere yakınında bulundurun. Pencere günün çoğu vaktinde açık durmalı difenbahyaya dışardan esinti gelebilmeli. Böylece yeniden köklenir. Hatanız yüzünden kökler zarar görmüş yeniden köklenmesi gerekiyor. Bunun için de hava akımları gerekiyor.

 45. Emine D. -İzmir dedi ki:

  Bu çiçeğin yapraklarının zehirli olduğunu okudum artık evimde yetiştirmeyi düşünmüyorum.
  ***
  Evet ama hiçbir zararı yok. Sadece eğer küçük çocuklarınız varsa yaprakları yerlerse ya da yapraklarla oynayıp ellerine öz suyunu bulaştırırlarsa tehlikelidir o zaman haklısınız. Çocukları difenbahyadan korumak gerekiyor. Biraz araştırırsanız sadece bu değil pekçok süs bitkisi zehirlidir.

 46. Ayça B. -İstanbul dedi ki:

  Hafta sonu defenbahyamın gövdesinin yan kısmının hafif içinden yenmiş gibi çürüdüğünü gördüm. Hemen o kısmından kesip ektim. Toprağını da değiştirdim. Çillenmesini beklemeden ektim. Tutması için püf noktaları nelerdir?
  ***
  Tutması köklenmesi bağlıdır, köklenmesi de sürekli esintilere (ya da günün içinde mümkün olduğu kadar sık esintilere) bağlıdır. Başlıca püf noktası esinti. Ama biraz erken.. Keşke havalar biraz daha ısındığı zaman çürüme yapsaydı. :) Hava sıcaklığı 7C dereceden daha düşük olmadıkça İstanbulda difenbahyanıza dışardan esinti gelmesi zarar vermez hava yeterince nemli çünkü.

 47. Can, Adana dedi ki:

  Benim iki tane defenbahyam var. Birisi çok küçuk birisi büyük. Küçük olan yavru veriyor neden büyük olan yavru vermiyor?
  ***
  Farklı tür difenbahyalar var. İnce dallı küçük yapraklı türü yanlardan çok yavru verir. Dev tür pek vermez. Bütün mesele bu.

 48. Can, Adana dedi ki:

  Difenbahyamın yaprağı kırıldı. Yaprağı suya koydum. Suya da aspirin kattım. Yaprak suda köklenir mi? Bazıları köklenir bazıları köklenmez diyor.
  ***
  Difenbahya yaprağı ile çoğaltılamaz. Hiç denemeyin bile. Köklenme için aspirin vermek çok zararlı: Tüm gelişme faaliyetlerini şok eder durdurur hiçbir şey olmaz.

 49. Merve, İstanbul dedi ki:

  Diffenbafya çiçeğim boyu baya uzadı. Alt kısımlarında yaprak yok. Üst kısmı yapraklı kendini tutamıyor. Ben bunu kesip köklendirmek istiyorum. Ya olmazsa diye korkuyorum.
  ***
  Olur, korkmayın. Sanıyorum difenbahyanız uzun süredir aynı toprakta ve bitki besini vermemişsiniz. Bünyesi bir hayli güçsüz kalmıştır. Hemen başlayarak mayıs ortasına kadar her dört sulamada bir genel amaçlı bitki besini verin bünye güçlensin. Mayıs ortasında veya sonunda üstten kesip alın. Kesik yer toprakta hastalık kapmasın diye önce üç dört gün temiz suda bekletin. Sonra uygun toprağa dikin. Yeri çok esintili, hatta hava cereyanı olan bir yer olmalı. Bu sayede birkaç haftada köklenir ve büyümeye başlar.

 50. Yaşar Eryaman dedi ki:

  Pazardan difenbahya aldım. Bir hafta sonra kötü oldu. Su çıkıyor. Suya temas eden yapraklar çürüyor. Neden oldu acaba?
  ***
  Toprak zaten ıslakken sulamak, esintisiz yerde tutmak ve havasızlık buna sebep olur. Difenbahya çamur gibi toprakta devamlı bulunursa çürür.

 51. Rabia A. -Ankara dedi ki:

  Difenbahya çiçeğimin yaprakları bir ayı geçkin süredir solgun eğilmiş durumda. Düzelir diye bekledim ama hala duzelmedi. Acaba düzerir mi?
  ***
  Kökler çürümüş olmalı. Toprağını değiştirin. Yeniden köklenmesi sabah güneşi almasıyla ve sık sık dışarsının esintisinin açık pencereden uzun süreli üstüne gelmesiyle mümkündür.

 52. Ümit, İstanbul dedi ki:

  Öncelikle site kurucusuna teşekkür etmek istiyorum. Çalıştığım yerde bulunan difenbahya çiçeğini gördüm; duruşu, yapraklarının heybeti … çok hoşuma gitti ve ilgili kişiden rica ettim bana bitkinin gövde kısmından parça verdi yaklaşık 1 ay suda beklettikten sonra iyice köklendi ve saksısına diktim. Şimdi 50/60 cm uzunluğa ulaştı ve gerek yaprakları gerekse de gövde kısmı çok sağlıklı. Sitede öğrendiğim bilgiler ile ilerde oluşabilecek sorunlara karşı almam gereken tedbirleri gübre/ilaç/sararma vs. yeterince öğrendim. Çok güzel ve faydalı bilgiler tekrar teşekkür ederim..

 53. Handan, Ankara dedi ki:

  Benim difimde gözyaşı gibi su çıkıyor akıyor. Aşağı doğru suyun değdiği yerleri çürütüyor. Ne yapmalıyım? Yaprakların uç kısımları ve kenarları çürük.
  ***
  Handan Hanım aşırı suluyorsunuz. Toprak yüzeyi elinize yapışmayacak kadar kuruyunca toprağı iyice kabartın alt üst edin. Bir iki gün daha bu şekilde kurusun. Hatta eşelediğiniz yerde hiç kök görünmüyorsa üs topraktan bir kısmını atın. Böylece kökler hava alır. Üst kısımda ıslaklık tamamen gittikten sonra toprak hafif nemli olsa bile sulayın. ayrıca difenbahyalar esintiye büyük ihtiyaç duyar. Buna da dikkat edin.

 54. Pınar, İstanbul dedi ki:

  Bu sabah 5 yaşındaki kızımın bağarmasıyla uyandım. Anne en sevdiğimiz çiçek kırılmış diyordu. Kalkıp salona gittim ve 1,5 metreyi geçkin difenbahyam kırılmıştı yanında uzun tahta sopamda olmasına rağmen dipten kırılmış acba tekrar nasıl tutar? Çok güzel ve büyüktü…
  ***
  neyse ki çok uygun bir mevsimde kırılmış. En üst 40cm kadar kısmı kesin bir saksıya dikin. Geri kalan sopa gibi kısmı da ortalama 15cm boylarında parçalara ayırın. Direkt toprağa dikin. Bunlar köklenir filizlenir. Saksıda kalan kısım da ayrıca filizlenir diğerlerinden daha hızlı büyür. Köklenmenin kesinleşmesi sürekli esintilere ve hava cereyanına bağlıdır. İstanbul havası yeterince nemli olduğu için ev içi hava cereyanı difenbahyalara zarar vermez bilakis hızlı gelişmelerini sağlar.

 55. Emine, Karabük dedi ki:

  Difenbahyam 1,5 metreyi geçti, sağlıklı da görünüyor. Kesip çoğaltmalı mıyım yoksa bir yıl daha durabilir mi? toprağını değiştireli 1,5 yıl oldu.
  ***
  Emine hanım karar sizin. Bu sayfadaki bilgiler ışığında istediğinizi yapmak sizin zevkinize kalmış. Bazı insanlar çok uzun bitki ister bazı insanlar ağaç gibi bitkikeri evde hoş görmez. Ona göre siz de sizin kendi zevkinize göre karar vermelisiniz.

 56. Nazife, Ankara dedi ki:

  Difenbahyam çok güzeldi, yaprakları sararmaya başladı ve dibinden çürüdü. Bunun sebebi fazla sulamam olabili mi?.. Derken toprağında bitler.
  ***
  Toprak bitleri her yerde olur zararsızdır. Esintisiz ortamda tutmanız ve gerekmediği halde tekrar tekrar suladığınız için çürümüştür.

 57. Ceren, Kocaeli dedi ki:

  Difenbayha çiçeği bende sekiz sendir vardı. Artık tavana değiyordu. Yaprakları döküldü ben de 5-10 parçaya böldüm ve bunları suyun içinde beklettim. Kök saldıktan sonra diktim. Şimdi kök salan difenbahyalarım da büyüdü. Bence salon bitkilerinin güzelllerinden biri.

 58. Şerife, Konya dedi ki:

  Çok güzel bir difenbahyam vardı. Bir hafta 10 gün içinde sararmaya başladı. Sağlam kısmı kesip silikonla kapatarak ayırdım. Ancak kök kısmında küçük kurtçuklar olduğunu ve kökünü emerek nerdeyse delik teşik yediklerini farkettim. Adeta kolonilerhalinde kökün gövde kısmında odacıklar oluşturmuşlar orda yaşıyorlar. Kurtçukların zararlı olduğunu düşünüyorum. Bunun için toprağın değişmesi gerekiyor mu? Kök kısmını kurtarmak için ne yapabilirim?
  ***
  Anlaşılan çürüme olmuş. Silikonla kapattığınız için bıçakla kesilen yerden bulaşan mikroplar dışarı atılamayıp çürüme başlamış. Çürük kısmı tamamen kesin atın. Belki sağlam kısım böylece kurtulabilir. Bir daha silikon filan şeyler sürmeyin.

 59. Yasemin, Bilecik dedi ki:

  Bir tanıdığım bana kendi difenbahyasını dörde bölerek verdi bende onları suya koyarak köklendirdim. Bir müddet sonra köklendiler ve saksıya diktim ama nazlı büyüyorlar. Ne yapabilirim?
  ***
  Ayda bir yaprak çıkarıyorsa çok hızlı gelişiyor demektir. Difenbahya yavaş büyür. Bostan sebzeleri gibi hızlı büyümez.

 60. Filiz, Aydın dedi ki:

  Dua çiçeği bakımını araştırırken tesadüfen bulduğum sitenizi neredeyse hergün ziyaret ediyorum. Sorum şu; yukarıda Zekiye Hanım’a difenbahya köklendirmesi konusunda bilgi verirken ‘suya asla aspirin karıştırmayın’ demişsiniz. bu yöntemi ben de kullanıyorum. aspirin salisilik asittir ve bitkiler ph değeri düşük-asidik- ortamları sever diye biliyorum. aspirinin sakıncası nedir?
  ***
  Vazo çiçeklerinde bir tür şok ettisi yapıp dokuları bir şekilde felce uğratıyor, bu yüzden vazolardaki çiçeklerde solma normalden daha geç gerçekleşiyor. Yani vazo çiçekleri için bu şekilde işe yarayan bir şey. Ama aynı etki köklenmesi gereken bitkilere olursa köklenme ya çok geç olur ya da hiç olmaz.

 61. Aynur, Ankara dedi ki:

  Difenbahya çiçeğim bir haftadır yaprakları kıvrılıp aşşağıya doğru sanki ölüyormuş gibi buruştu. Çiçeğim için ne yapabilirim?
  ***
  Kökleri çürümüş. Sebet hiç gerekmediği halde durmadan sulayarak kökleri daima su içinde bırakmanız. Toprakta ekşimeler bozulmalar oksijensiz kalmalar olur kökler zehirlenir. Sökün çürük yerleri temizleyin temiz bir toprağa dikin. Esintili yerde birkaç haftada köklenir. Bir daha toprakta nem azalması olmadıkça sulamayın.

 62. Nuray, Ankara dedi ki:

  Difenbahya çiçeğim bir metre olmasına rağmen gövdesi inceldi incelen yerden kesip yeniden dikmem mi lazım?
  ***
  Evet öyle yapabilirsiniz. Şimdi Ankarada tam zamanı. Drekt toprağa dikin ve mümkün olduğunca uzun süreli esintilere hava cereyanına maruz bırakın. Bir ay içinde kesin köklenir büyümeye başlar.

 63. Özlem, Trabzon dedi ki:

  Bendeki difenbahya yaklaşık 6 aydır ofisimde. Çiçekçiden alınmıştı, yaprakları gayet iri ve sağlıklıydı ancak son bir aydır yaprağın gövdeden çıktığı yerlerde sarımsı yumuşak bi çürüme gösteriyor, haliyle yaprak daha sararmadan düşüyor. Güneşi direkt almıyor ama gayet aydınlık bir yerde, çiçekçiden geldiği için toprağının geçmişini bilemiyorum. Acaba yaprak diplerindeki bu çürüme kökünden mi kaynaklanıyor?
  ***
  Bir yıldan eski yapraklarda olabilir normaldir. Benim difenbahyam dünyanın en sağlıklı difenbahyası diyebilirim. Onda da çok eski yapraklar o şekilde bozuluyor. Hiç problem değil.

 64. Nihal, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık iki ay oldu çiçekçiden difenbahya aldım ama ithal difenbahya değil ince dallı çok yapraklı. Kökünden çürümeye başladı. Sebebi camın önüne koymuştum ceryanda kaldı ondan olabilir dedim. Sonra çürüyen yerini kestim suda köklendirdim tekrar diktim bir hafta sonra tekrar çürümeye başladı.Şu anda suda ama yaprakları sarımsı. Evime güneş çok az geliyor sadece sabah yarım saat..
  ***
  Aşırı sulamak çürütür. Hiç esinti olmayan havasız yerlerde çürüme gereksiz sulamalar yüzünden kaçınılmaz sondur.

 65. Havvanur, İstanbul dedi ki:

  İş yerime bir tane difenbahya hediye gelmişti, çiçekçiden geldiği için toprağını ve saksısını değiştirdim. Birkaç hafta sonra topragında küçük sinekler üremeye başladı. Daha bunlarla başa çıkamadan yeni çıkan yapraklarda küçük yeşil böcekler üredi. Böceklerin oldugu yaprakların rengi sarımsı açık yesile dönmüştü. Islak bezle temizledim kısa süre sonra renk düzeldi ama bugun gördüm ki yeni çıkan yaprakta da aynı şey olmuş. Bu böceklerin ve sineklerin oluşmasını önlemek için ne yapabilirim? Ev yapımı ilaç adı verilen formüllerden önerdiğiniz şeyler var mı?
  ***
  Toprak sinekleri geçicidir hem hiçbir zararı olmaz. Yapraklarda olan bitleri yine ıslak bezle temizleyin. Veya banyoya götürüp duş altında yıkayın. Şu sayfayı da okuyun: https://azbitki.com/bitler

 66. Kadriye, İstanbul dedi ki:

  Mayıs ayında satın aldığım difenbahya çiçeğim tepeden sürgü vermesine rağmen en alttaki yaprakları saradı ve soldu. Çiçek halen satın aldığım zamanki ilk saksısında. Acaba saksısı küçük geliyor olabilr mi? Bir de bu mevsimde saksısını değiştirsem doğru olur mu? Genelde toprağı kuruduğunda suluyorum, yine de çok sulamış olabilir miyim acaba? Ayrıca hergün yapraklarını da spray ile yıkıyorum.
  ***
  Bitki besini vermezseniz güçsüz kalır eski yapraklardan harcar. Mesele budur. Yapraklara su fısfıslamaya gerek yok. Havası kuru memleketlerde önemlidir. Besin verin, besinin işe yaraması için hem esinti hem şiddetli aydınlık ve bir parça güneş lazım.

 67. Behiye, Bursa dedi ki:

  Çiçeğim bir yaprak acıyor iki yaprak döküyor sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Sizden önce soru soran Kadriye hanıma verdiğim cevabı okuyun.

 68. Gökhan, Ordu dedi ki:

  Eylül aynıda difenbahya çiçeğimin toprağını değiştirdim. Şimdi bazı yaprakların orta kısmından dışa doğru sanki sıcak suyla haşlanmış gibi. Yaprakların hepsinde aynı durum yok. Neden olabilir?
  ***
  Belki topraktaki bazı maddeler zarar vermiş olabilir. Haşlanmış gibi durum genelde soğuktan yanma sonucu oluyor. Orduda şimdi dondurucu soğuk olmayacağına göre herhalde sorun topraktan kaynaklanmıştır. Nasıl bir toprak kullanmıştınız?

 69. Makbule, Manisa dedi ki:

  Dün aldığım difenbahya çiçeğini çok beğendim. Çiçekçiye solonda kilimalı yerde yetişir mi diye sordum. Direkt gelmezse etkilemez dedi doğru mudur? Sanki dün geldiği gibi değil bugün yapraklarının uçları aşağı bükülmüş üzüldüm. Ayrıca şu an ekim ayındayız çiçekçi 8 – 10 günde bir su ver dedi. Bir de sprey şişelerde su püskürtmemi söyledi. Bu aylarda ve kış aylarında ne kadarda bir su püskürtmem gerekli? Yapraklarını silmeli miyim?
  ***
  Klimanın üflemesi difenbahyaya gelmesin demiş. Çok yakından zarar verebilir. Ama uzaktan faydalı olabilir. difenbahyalar esi,ntisiz kalırsa sağlığı bozuluyor. Klima evde hava hareketleri oluşturur bitkiler için iyidir. Siz üflemesinin tam önüne koymayın yeter. Difenbahyanın genç yaprakları zamanla yukarı doğru dimdik durmaktan vazgeçer bu normal bir şey. Bir de seralarda dimdik yukarı gelişmesi doğal değil. Evlerde doğal şeklini alır. Sulama vb. şeyler için sayfadaki bakım bilgilerini okuyun. Yaprakları elbette sileceksiniz. Tozlu ve pis bırakmayın. Düzenli olarak silin temizleyin.

 70. Bircan, Ankara dedi ki:

  Komşularımız difenbahyanın kanser yaptığını söyleyerek apartmandaki bütün bu çiçekleri attılar. Çiçeğin böyle bir durumu var mı bunu araştıyorum. Çiçeğim çok güzel ben atmaya kıyamadığım için bilginiz varsa yazın lütfen….
  ***
  Komşularınız çok cahil insanlarmış. Difenbahya ve daha birçok süs bitkisi zehirlidir. Tabii eğer yerseniz, hem zehirlenirsiniz hem de bazı hastalıklara yakalanabilirsiniz. Cahil olmayan kişiler bilir ki süs bitkileri yenilmez. Eğer yemezseniz hiçbir zararı yoktur. Komşularınız acaba difenbahyayı yapraklarından zeytinyağlı dolma filan yapmak amacıyla mı yetiştiriyor? Cidden merak ettim. Cahil insanlar çok. Bu bitki hiçbir şekilde yenilmez.

 71. Filiz, Aydın dedi ki:

  Yaklaşık 1m boyunu geçkin ve oldukça gürbüz yapraklı difenbahyam sanırım çiçek açacak. Ortasından tomurcuk gibi birşey çıkarıyor. 2 yıldır evin aynı yerinde duruyor. Fiziksel koşullarda onu rahatsız edecek bir değişiklik yok. gelişimi de iyi. neden çiçek açma açma ihtiyacı duydu onu anlamadım. Sorum şu: Çiçeğe yönelme bitkimin gelişimini durduracak mutlaka, o yüzden bu tomurcuğu hemen keseyim mi? Yoksa ne zaman kesmeliyim?
  ***
  Difenbahyanızın şimdi çiçek açmaya yeltenmesinde sebep hava şartlarındaki değişim. Phalaenopsis orkideleri de yılın bu zamanında tomurcuklanır. Yorucu yaz sıcaklarından sonra serin günler rahatlatıyor ve çiçek açmaya koyuluyorlar. Bırakın tomurcuklar açsın bir iki hafta sonra kesersiniz. Zararları olmaz.

 72. Eşref, Ankara dedi ki:

  Ben de bir difembahya aldım. 6 tane dibinde yavrusu vardı. Komşumuz dibindeki yavruları söktü suya koydu. Suya koyduğu bitkiler çürüdü çöpe attım. Çok üzüldüm. Büyük de dibinden çürüyor ne yapmalıyım?
  ***
  Anlamıyorum bitkileri niçin ayırırsınız kel bırakırsınız.. Bir saksıda ne kadar çok dal ve yaprak olursa o kadar güzeldir. Hem bütün dallar bir kompleksir, ayırmak her birine zarar verir. Özellikle de zamanı değilse. Üstelik siz en olmayacak zamanda bunu yapmışsınız. Ne yapmalıyım diye soruyorsunuz. Pişman olun, üzülün, bu size ders olsun diyorum. :)

 73. Fazıl N. -İstanbul dedi ki:

  Difenbahyamı bayram dolayısıyla üç beş gün balkona çıkardım. Balkonda iken üç dört genç yaprak kırıldı (kazayla, kendiliğinden değil). Şimdi tekrar odaya aldım ama kırılan yaprakların içinden yeni filizlenen yapraklar uçlarından çürümeye başladı. Acaba ne yapmam lazım?
  ***
  Yapacak bir şey yok. Kendi haline bırakın. Zamanla bir şekilde yeni düzgün yapraklar çıkarır.

 74. Difi, İstanbul dedi ki:

  Difrenbahyamda çok minik beyaz pamukçuk kaplı çok sayıda böcek var ve yeni çıkan yaprakların dibinde çok sayıda var. Ne yapmalıyım toprağı değiştirmeme gerek var mı?
  ***
  Islak bezle ince ince silin hepsini yok edin. Sonra yine olursa yine silin ve peşinden ilaçlayın. Bitkilerle ilgilenmek, haftada bir temizlemek lazım. Aylarca yıkamazsınız silmezsiniz olacağı budur. Siz kendinizi nasıl temizliyorsunuz, en az haftada bir banyo yapıyorsunuz, aynen onun gibi ev bitkilerinin de temizliğe ihtiyacı var. Yıkanmazsanız bitlenirsiniz kokuşursunuz. Ev bitkileri de aynıdır. Doğada yağmur temizler rüzgar temizler ama evlerde öyle bir şansları yok.

 75. Çiçek, Ankara dedi ki:

  Bu çiçekte kanserojen var mı?
  ***
  Öyle bir şey yok. Difenbahyalar kolay çoğaltılır. Halk arasında elden ele yayılır. Kocaman büyürler evlerde dekoratif güzellik olarak çok yer kaplarlar. Kimse de benjaminmiş salon palmiyesiymiş filan almayı düşünmez. Bu gerçeği bilen satıcılar böyle spekülasyon çıkarıyorlar ki millet difdenbahyaları atsın da onları sattığı bitkilerden alsın. Kanmayın.

 76. Metin dedi ki:

  Difenbahyalarımızın yapraklarında su damlacıkları oluşuyor. Bunun çocuklar için tehlikeli olduğunu söylüyorlar bu doğru mudur?
  ***
  Çeşme gibi su mu akıtıyor? Benim difenbahyamda geceleri bir iki damla su oluşur hepsi bu kadar. Gündüzleyin yani çocukların faal oldukları saatte hiç görmedim. Çocuklar yerlerse zehirlenirler. Yapraklardaki damlaların bir tehlikesinin olması mümkün değil. Çocuklarınız difenbahya yiyecek kadar küçük ve bilinçsizse evde difenbahya bulundurmayın.

 77. Fatih S. -Ankara dedi ki:

  Benim de bir difermbahya var ama çürüyor. Gövdesinde lekeler var ne yapmalıyım?
  ***
  Bu sayfadaki bakım bilgilerini okuyun ve ona göre yetiştirin. Her şeyin çaresi doğru bilgilerle yetiştirmektir. O zaman hiçbir sıkıntı olmaz.

 78. Selma, Çankırı dedi ki:

  Benim de bir difembahyam var ama ben odunu daha büyük olsun diye yapraklarını budadım ve altında kalan kopardığım yaprağın sapı kaldı. Onu da koparırken gövdesi soyuldu, çürüyor. Komle soyuldu. Ne yapmalıyım? Allah rızası için bana yol gösterin. Çiçeklerim benim herşeyim onları çocuklarımdan ayırt etmiyorum.
  ***
  Selma hanım, odunun kalınlaşması yapraklar sayesinde olur. Siz tam tersi yapmışsınız. Toprağı iyi ise, her üç-dört sulamada bir bitki besini veriyorsanız ve güneş de alabiliyorsa, ortam da çok havadar ise yapraklar sağlıklı bir şekilde devamlı fotosentez yapar böylece gövdesi çok kalın ve çok dirençli olur. Herneyse. Bu sayfa en doğru bilgiler var. Ona göre bakımını yaparsanız her şey yoluna girer.

 79. Mehmet E. -İstanbul dedi ki:

  Diffenbahyam ilk defa yaprağında çürüme görüyorum, herhangi bir böceklenme yok. iki yaprağının ucunda çürüme var. Ben evde olmayınca kombiyi kapattığım için odanın ısısı en az 10 dereceye düşüyordur heralde. Isı ile alakalı olabilir mi? Toprağının ise üstü yüzeyi kurumadan sulamamaya özen gösteriyorum. çürüme neden olabilir? Bir de gelişimi nerdeyse 3 haftadır durdu.
  ***
  Soğuktan olacağını hiç sanmam. Benim difenbahyam tam pencere karşısında, arada iki metreden az mesafe var. O pencereyi gün içinde defalarca açıp evi havalandırıyorum. Dışardaki soğuk hava olduğu gibi difenbahyaya geliyor. Evimiz zaten hep soğuk hiçbir şey yakmıyoruz. Geçen hafta yeni bir yaprak çıkarmaya başladı. Sizinkinin sorunu kesinlikle havasızlıktır. Benim difenbahya yazın aşırı hava cereyanında coşmuştu. Hava cereyanını çok seviyor ama tabi yazın, şimdi hava cereyanından koruyorum. Sadece difenbahyanın önündeki pencereyi sık sık açarım ki çiçekler nefes alsın. Yaprakları çok çok sağlıklı. 3 haftadır gelişim durdu diyorsunuz ama bu önemli değil. Difenbahyalar yavaş gelişiyor. Kışın esintisizlik daha da yavaşlatır. Problem değil.

 80. Filiz, Aydın dedi ki:

  İki saksı difenbahyam var. İkisi de sabah 1 saat kadar güneş görüyor. Aynı toprağa dikililer. Birisi oldukça sağlıklı ama diğeri yaprak döküp duruyor. Bugün toprağını döküp bakacağım. sanırım dibinde solucan olabilir. Eğer solucan varsa kök kısmını çöpe atıp, üst kısmı 2-3 parçaya bölüp köklendireceğim. mevsim yanlış farkındayım ama bugün gözümü kararttım:)) saygılarımla…
  ***
  Bence kendi haline bıraksanız daha iyi. Toprak ve ortam aynı olsa da kök donanımları farklı olabilir. Veya ikisi de aynı tür mü bu da önemli. Benimki tropic snow denen difenbahya çeşidi. Yeri fazlasıyla havadar. Kasım ayında hava çok soğuktu buna rağmen gelişime devam etti. Siz şimdi parçalamayın sizin orda baharda havalar erken ısınıyor, nisanda yapsanız daha iyi. Hem kök kısmını atmayın. Bozulduysa balkonda tutabilirsiniz. Isı sıfıra düşmedikçe hiç zarar görmez.

 81. Arzu, İstanbul dedi ki:

  Merhaba benim difenbahya bitkim var. 30 santim boyunda hediye geldi. Bir ay sonra toprağında iki tane minik salyangoz çıktı. Bitki uzmanına sordum toprağını ve yerini değiştirin dedi. Söylediklerini aynen uyguladım ancak iki hafta sonra bitkinin alttan 2 yaprağı sarardı. Bunun sebebi nedir?
  ***
  Salyangozları alıp atarsınız olur biter. Toprakta yumurtaları varsa onlar da minicik ortaya çıkar, onları da alır atarsınız. Bu kadar basit bir şey için üstelik yılın bu zamanında toprak değiştirmek çok saçma. O kişi uzman değil şarlatanmış. Yapraklarının sararması köklerin mevsimsiz rahatsız olmuş olmasından, yeni toprağın uygun olmamasından veya evinizdeki ortamının çok havasız esintisiz olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bir yıldan daha eski yapraklar zaten fazla dayanmıyor bu da normal bir şeydir.

 82. Arzu, İstanbul dedi ki:

  Sararan yaprakları koparmalı mıyım yoksa kendiliğinden kopmasını mı beklemeliyim? Difenbahyamı kaybetmek istemiyorum. Bu ilk bitkim yani acemiyim. Lütfen yardımcı olun sağlıklı olması için ne yapmalıyım? Kopan sağlıklı bir dalını toprağa diksem yeni bir difenbahya elde edebilir miyim?
  ***
  Sararan yapraklar üstünde iyice kupkuru olana kadar durmalı çünkü bitki o yaprak kuruyana kadar ondaki enerjiyi, besin birikimini geri çekmektedir. Ben de istanbuldayım. Difenbahyalarım bozulmasın diye şu kış zamanında günde belki 20 defa pencereyi açıyorum üstlerine esinti gidiyor. Şu anda yeni filizlenmelerle hayatına devam ediyorlar. En küçük bir bozulma yok. Sizin sorununuz bitkilerin esintisiz kalması. Kopmuş yaprağa dal diyorsanız onları atın gitsin.Kopmuş şey gerçekten dal ise bu mevsimde ne olur bilmiyorum. O dalı küçük bir saksıya dikin güneş alan bir pencere önünde bulundurun. Kış güneşi hiç zarar vermez. Günde birkaç defa pencereleri açın çiçeklerinizi iyice havalandırın.

 83. Dejje dedi ki:

  Difembahyam bahçede yetişir mi? Ankara, Pursaklar..
  ***
  Hayır, difenbahyalar +2 derece soğuğa bile dayanamaz sakın denemeyin.

 84. Mehmet Y. -İstanbul dedi ki:

  Çok sevdiğim difenbahyam ile ilgili sıkıntım şu: Toprağın yüzüne ellediğimde büyük köklerin sanki canlı olmadığı hissine kapılıyorum. kuruyor gibi.. kış boyunca çok az suladım. Evin sıcaklığı 10 – 12 derece altına kesinlikle düşmemiştir. dallardan bir tanesi de sağlıklı görülmesine rağmen kendini bıraktı. Gerçi bu sonuncusunun sebebi birisi o yaprağa çarpmış olabilir. Köklerle ilgili endişe duyuyorum. Bu konuda nasıl emin olabiliriz ve ne yapabiliriz?
  ***
  Yaprakları sağlıklıysa kökleri hiç dert etmeyin. Hem açıkta kalmamalılar. Toprak yüzeyinde olmaları, çok derinde kalıp boğulmamaları gerçi çok iyi ama fazla da açıkta kalmamalılar. Difenbahya fazla serinden hiç etkilenmez. Köklerdeki sorun belki de fazla susuz bırakmanız ve hem köklerin açıkta kalması yüzündendir. Dediğim gibi yapraklarda sorun yoksa büyütülecek bir şey yok.

 85. Semra dedi ki:

  Benim difembahyalarımdan biri son zamanlarda yapraklarını olduğundan daha küçük veriyor ve gelişmesi durdu. Ne yapmalıyım?
  ***
  Bitki besini vermek lazım. verdiğim bilgileri okuyun. Evde bekletmekle bitki yetiştirilmez. Bakımlarını çok iyi bilmek lazım.

 86. Ayça dedi ki:

  Bir ay önce kestiğim çiçeğin saksıda olan kısmı iki yerden filiz vermiş bunu hangi koşulda bakmam lazım? Oda güneş alıyor. Baş tarafı da köklenmiş. nasıl bir toprağa dikeyim? Güneş alsın mı yoksa gölgemi olsun?
  ***
  Ayça hanım sorularınız zaten sayfanın konusu. :)

 87. Ayşe, İzmir dedi ki:

  Difenbahyamı 1 yıl önce aldım kasım ayında büyümesi durdu bir ay önce çiçeğimin saksısını bir büyük boy saksı ile değiştirim köklerini budadım toprağına ağrı kesici hap koydum ama hiç bir faydası olmadı yaprakları siyahlaşıp çürüdü sadece gövdesi ve 2 aydır açılmamış küçük bir yaprağı kaldı suyuna dikkat ediyorum ne yapmam lazım teşekkür ederim.
  ***
  İlahi Ayşe Hanım. :) Kökleri kesiyorsunuz ağrı kesici ilaç veiyorsunuz. :) Kasımda gelişiminin durması, artık eskisi gibi pencereleri açmamanız yüzünden idi. Difenbahya hava ister esinti ister yoksa gelişimi durur.

 88. Kübra, Amasya dedi ki:

  Difenbahyamın kökten uzanan gövdesi çok ince kaldı ama 60 cm yukarısında kalınlaşmalar gayet normal. O kısmı gerçekten çok ince taşıyamıcağı için bir çubuğa bağladım. Kalınlaşması için ne yapabilirim acaba?
  ***
  Gölgede kalınca öyle gelişebiliyor. Güneşten mahrum etmeyin. Bitki besinine devam etmek çok önemli. Eski yer kalınlaşır mı pek sanmıyorum ama zamanla daha güçlü olur.

 89. Asu, Batman dedi ki:

  Difenbahyamın dibinden yeni yavrular vermesini istiyorum ama olmuyor. Bunun için ne yapmayılıyım?
  ***
  Yavru vermesi için iyi bakacaksınız. İyice güçlenirse yavru verebilir. İyi bakabilmenize bağlı. Güneşin de etkisi olur. Güneşsiz kalınca devamlı tepeden uzamaya çalışır dipten yavru vermez.

 90. Suzan dedi ki:

  Difembahyamın yapraklarının üzerinde ve gövdesinde kahverengi benek benek küçük bişeyler var. Onları nasıl giderebilirim? Neden böyle oluyor? Zararlı mı? O kahverengi benekciklerden çiçeğimi nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Görmeden bilemem. Islak bezle sık sık silin temizleyin. Yeri çok iyi havadar olmak zorunda. Bir parça güneş alabilmeli. Bütün bunlar yerinde ise toprak ya da sulama suyunuz zararlı. Verdiğim yetiştirme bakım bilgilerini okuyun o sınırların dışına çıkmayın.

 91. Ümit, Bursa dedi ki:

  Ben oturma odamda pencerenin hemen yanında tutuyorum çok güzel görüntüsü var ama arada küçük küçük böcekler oluşuyor ne yapmak lazım?
  ***
  Toprakta oluyorsa hiçbir zararı yok. Yapraklarda oluyorsa böcekler yok olup bir daha görünmeyene kadar her gün ıslak bezle yaprakların altını silin üstünü de silin. Bitki besini verin. Esintiden asla mahrum etmeyin. Güneş sabah veya akşam alabilmeli. Bizim salonda bazı bitkilerde çeşitli bitler böcekler oluyor ama aynı ortamdaki difenbahyada hiç yok. Çünkü bünyesi çok güçlü. Savunma mekanizmaları aktif.

 92. Ayten, Bursa dedi ki:

  Benim difenbahyam önceleri yapraklar açıyodu fakat yaklaşık 2-3 aydır hiç yaprak açmıyor, alttan da yaprakları dökmeye devam ediyor. Bu arada dökülen yaprakların altında dal çıkıcakmış gibi oluyor ama gelişmiyor. Difenbahyayı 1-5 sene önce aldım ve hiç saksısını değiştirmedim. Zannedersem saksısı dar gelmeye başlamış ki saçakları saksının alt deliklerinden çıkmış. Şu an zannedersem saksı değiştirme zamanı değil bunun için ne yapmam lazım?
  ***
  Genelde kış boyunca havasız esintisiz kaldıkları için gelişmezler. Bir yıldan eski yaprakların sararması çürümesi normaldir. Hem esinti hem bitki besini istiyor. Bakım bilgilerini iyi okuyun.

 93. Erkan, İstanbul dedi ki:

  Benim difenbahya çiçeğimi ne yaparsam yapayım toprağındaki böceklerden kurtulamadım ne yapmalıyım?
  ***
  Bırakın yaşasınlar. Benim antoryumlarımın diğer hepsinin saksıları böcek yuvası oldu. En çok tespih böcekleri var. Hiçbir zararlarını görmedim. Ben onları seviyorum. Zararı olsaydı şimdiye kadar çaresini araştırmış olurdum size de tavsiye ederdim. :)

 94. Mükerrem, İstanbul dedi ki:

  Difenbahyamı yeni aldım. 5-6 dal bir saksı içinde (genelde bitki satanlar kücük ve dayanıksız saksılarda satıyor galiba). Saksı değiştirsem sizce olur mu? Çok sıkışmış gibi geldi hem küçük yavrucuklar da çıkmış onlar hepsi bir arada olursa küçüklerinin gelişimine bir etkisi olur mu?
  ***
  Şimdi yapsanız hepsinin ölme riski büyük. Hem küçük saksı daha iyidir. Bekleyin mayıs ayı gelsin. Sizin difenbahyanın türü farklı. Onlar küçük yapılı, çoklu yetişiyor. Devleşmezler.

 95. Mehmet, İstanbul dedi ki:

  Son 7 aydir hatta belki daha fazla emin degilim, cicegim once alttaki yapraklarindan 6-7 tanesini curuyup birakti. Sonra ustte cikan yeni yapraklar, boylari buyuse bile (cok buyumediler tabi) bir turlu acamadilar, hep sarili vaziyette kaldilar, ben elimle biraz acip yardimci oldum aklimca, ama pek fayda etmedi. Son 3 aydir da farkettigim, eskiden cicegim devamli isiga dogru donerdi, ben de onu ara ara cevirerek saglikli sekilde gelismesine yardim ederdim aklimca. ama 3 aydir isiga da donmuyor, sanki buyumesi durdu. curuyen yaprak da yok son 3-4 aydir.
  ***
  Bütün bu tariflerinize göre kalsiyum veya magnezyum ya da her ikisi eksik. Hiç bitki besini vermediyseniz kalsiyum eksikliği sorunu olacağını sanmam. Bitki besini vermeye başlayın problem düzelir. Eğer düzenli bitki besini veriyorsanız ve bu hale gelmişse cevap şu sayfadaki bilgilerde gizli. Dikkatle okuyun: https://azbitki.com/sulama ipucu: 3. madde..

 96. Filiz dedi ki:

  Benim küçük yaklasik 50 cm boyun 2 aylık Difenbahyam var. Ortasından kıvrık bir yeni yaprağı geldiginden beri normal yaprağa dönüşmedi hala rulo seklinde kıvrık. Besin filan vermeli miyim? Her gün spreyle normal içme suyu sıkıyorum yapraklarına. Toprağı kurudukca su verip nemlendiriyorum. Sabah gunesini direkt olarak alıyor ama gelişmiyor. O yaprağı çıkmadığı icin acaba olmuyor mu diyorum. Sizce besin şimdi vermeli miyim?
  ***
  Sizden bir önce sorun soran Mehmet Bey’e verdiğim cevabı okuyun.

 97. Filiz dedi ki:

  Bira verin diyorlar. Bu ne ise yarar?
  ***
  Ne işe yarayacak, toprağın böceklenmesini sağlar. :) Hiç gerek yok. Benim difenbahyamın yaprakları muz yaprakları gibi kocaman kocaman. Bira gibi saçma ve gereksiz şeylere asla başvurmuyorum.

 98. Canan, Balıkesir dedi ki:

  Benim çiçeğimin alt yapragı boyle islakmış gibi oluyor ve sararıyor çuruyor. Haftda bir defa suluyorum önceden cam onunde sehba üzerindeydı buyudugu için cam önunu yere koydum. Fazla yer değişikliği olmadı ama neden boyle oluyor? Bebe aspirini atıyorum yarım faydası var mı bana at dediler.
  ***
  At demişler iyi sallamışlar. Aspirin öldürür. Geçmiş olsun.

 99. Filiz dedi ki:

  Siz besin olarak ne oneriyorsunuz?
  ***
  Çiçekcoşturan, vilmorin, Genta gibi markalardan, bunlar yaprak amaçlı, çiçek açamçı ve genel amaçlı olmak üzere üçe ayrılırlar. Ayrıca orkide besini, afrka menekşesi besini filan var. Difenbahyalara hepsi aynı sonucu verir yani hepsinin çok iyi faydası olur. Yeri esintili olacaksa her 3 sulamada bir, değilse her 5 sulamada bir verin.

 100. Neriman, izmir dedi ki:

  Benim 1 ay öce difenbahyam bel kısmından sararıp çürüme yaptı. bende 2 büyük 1 küçük yapraktan oluşam difenbahyamı sararran yerin üstünden kestim ve suya koydum köklenmesi için.Hemen hemen 1 ay oldu ve kök vermedi henüz bende çürümesinden korktum ve toprağa ektim. Yapraklar biraz boynunu büktü. Ne yapmalıyım tekrar suya mı koysam bilemedim.
  ***
  Her gün uzun süre esinti almasını sağlarsanız sorun yok. Sağlamayacaksanız pencereleri uzun süre açık tutacağınız bahar günlerine kadar suda bekletin sonra köklenmemişse bile dikin.

 101. İlker Anat dedi ki:

  Difenbahyamız iş yerinde şu an 1.5 metre civarında. Daha önce dibinden çürüyerek kırıldığı için köklendirip diktiğimiz bir fide olmasına rağmen çok iyi büyüdü ancak geçen yıl köke yakın kısmı daha ince üst tarafı daha kaslı olduğundan kırılmasın diye saksısını değiştirdik. Bu defa daha iyi gelişti ve bu sabah geldiğimizde yine yerlerdeydi. Kaldırıp destek verdik. Ağırlığı azaltmak için bir kaç dalını kestim ama sanırım daha büyük bir saksıya koymadan çözülmeyecek. Gövdenin bu kadar kalınlaşmasını ve köke yakın kısmın böyle geri kalmasını nasıl önleyebilirim? Dibinde solucan gördüm köklerde yüzeyde epey sarınmış haldeler, muhtemelen çıkardığımızda safi kökle karşılaşacağız ve bu saksı büyütme işinin sanırım son safhasındayız keza bu kadar büyük saksı bulacağımı sanmıyorum.
  ***
  Gövdenin kalınlaşması bitkinin devamlı yeterince güneş, bol bol esinti ve topraktan gerekli besinleri alabilmesine bağlıdır. Biri eksik olsa diğeri pek işe yaramaz. Ayrıca ince kalmış alt kısım sonradan kalınlaşmaz. Saksısının büyük olması hiç gerekmiyor. Kökler ve toprak yeni dikeceğiniz saksıda eşit hacim kaplamalı. Böylece daha sağlıklı gelişir. Bunu bilmeyenler bitkileri gereğinden çok fazla büyük saksılara dikiyor ve kökler çürüyor.

 102. Tuğçe, İzmir dedi ki:

  Merhaba, Annemin evinde duran difenbahya var. boyu 40-50 cm kadar. yapraklarıda çok güzel canlı. Fakat annemin taşınma durumundan dolayı ben kendi evime alıcam. salonum soğuk 12 – 15° arasında. Annemde çiçeğin bulunduğu oda da kömür sobası var. Acaba kendi evime aldığımda bozulabilir mi soğuktan dolayı? nasıl bir yol izleyebilirim?
  ***
  Bilemem ama bizim ev sizinkinden çok daha soğuk. Bakın koskoca bir kış gecirdik. Bu kış istanbulda baştan sona felaket soğuk geçti. Biz evde hiçbir şey yakmadık kat kat kazaklarla kışı geçirdik halen aynen devam ediyoruz. İki ayrı saksıdaki difenbahyalarım soğuk salonda gelişmeye bile devam ettiler. Zerre kadar kayıp yok buzulma yok. Demek ki 8 – 10 derece civarlarında serin hava bu bitkilere yetiyor.

 103. Serkan, İstanbul dedi ki:

  Benim difenbahyam 3 metreydi bugün sabah tam ortasından kırılmış. Kırık yerini birleştırıp hava almıyacak şekilde sardım. Tutar mı acaba? Ne yapmam lazım?
  ***
  Kaynaşır mı hiç sanmıyorum. Bir iki gün içinde anlarsınız. Kaynaşma olmamışsa parçalara ayırıp her birini köklendirebilirsiniz.

 104. Hulya, Trabzon dedi ki:

  Merhaba ben de 1 yil once bu cicekten aldim ama cok yavas buyuyor. Hala cok kucuk. 2-3 ayda bir yaprak veriyor. Yeni cikan yapragin buyumesi de cok yavas. Topragini degistirmeli miyim? Komsum kendi vitamin hapini suda eritip veriyormus bu cicege zarar verir mi?
  ***
  Kış boyunca yavaşlar hatta gelişime ara verebilir. Bu normaldir. Hızlı gelişim için devamlı esinti lazım. Kışın pencereleri açmazsanız esinti olmaz ve gelişim durur. Hiç önemli değil. Komşunuz yanlış yapıyor. Özel bitki besinleri var onlardan lazım.

 105. İsimsiz dedi ki:

  Benim bifenbahyam 5 yıldır ne büyüme var ne de çürüme.. Aynı boyda yaprakları da küçük. Büyümesi için ne yapabilirim?
  ***
  Küçük yapraklı difenbahyalar küçük yapraklı kalır ama çok dallanıp budaklanıyorlar. Bunların da başka bir güzelliği var. Hızlı büyümesi için ne yapabilirsiniz şu yazımı okuyun: https://azbitki.com/hizli-gelisim

 106. Eşref, Ankara dedi ki:

  Budadım çünkü boyu çok uzundu. Şimdi yeni sürgün veriyor ama siyah böcek gibi yapışkan şeyler her yanını sarıp büyümesini engelliyor, büyüyemeden çürüyüp düşüyor. Sabunlu suyla sildim, bonyoda yıkadım daha yeni doğru olur mu…
  ***
  Devamlı temizlerseniz kurtarırsınız. İhmal etmeyin.

 107. Suzan dedi ki:

  Difembahyamızın gelişmesi durmuştu ve yapraklarını çok küçük veriyordu hatta artık yaprak bile vermiyordu. Dün eşimle gövdesini üç parçaya böldük suya koyduk kaç günde çillenir?
  ***
  Hiç belli olmaz. Birkaç günden iki aya kadar değişir. Bitkinin gelişim süresince sağlıklı veya sağlıksız gidişatı, kesme zamanı, hava sıcaklığı, suyun niteliği her şey süreyi etkiler. Uzun süre gıdasız kalmış, artık kendi bünyesinden harcar hale gelmiş difenbahyaların köklenmesi zor. Kolayca hastalıklara kapılıp çürüyorlar.

 108. Suzan dedi ki:

  Peki çillenir ve biz saksıya dikersek ve 15 günde bir besin verirsek yine çürür mü?
  ***
  Besin hakkında bakım bilgileri içinde bilgi var. Yeni saksıya diktiğinizde bitki yeni toprağa uyum sağlamasından emin olmadıkça besin vermeye başlamayın. Ayrıca difenbahya esinti çok istiyor. Yoksa besinin hiç faydası olmaz.

 109. Sevim, Ankara dedi ki:

  Difenbahyam çok güzel büyüyordu. Saksısının küçük geldiğini düşünerek değiştirdim. Büyük saksıya geçince torf toprağı aldım. Yaklaşık 1 ay oldu ve yeni yaprak vermiyor artık. Eski yapraklarım da sararıp dökülüyor. Bu hafta sonu toprağını normal toprakla yeniden değiştirdim, ama hala bir gelişme yok.
  ***
  Haftasonundan bugüne 3 gün geçmiş, 3 gündeki gelişmeleri acaba nasıl görebilirsiniz? Difenbahya çok yavaş büyür. İki ayda bir yaprak. Eğer ayda bir yaprak geliştirebilse buna süper hız denir. Sonra siz acele etmişsiniz. Bundan sonra toprak veya saksı değiştirmek için en azından nisan sonunu bekleyin. Hızlı büyümesini istiyorsanız yerinin esintili olması şart. Pencere yanında tutun pencereyi sık sık açık bırakın.

 110. Ayhan, Manisa dedi ki:

  Difenbahya çiçeğimin gövdesi ince şekilde uzadı gitti. Sonra dibinden yeni filiz verdi. Eskisini kestim. dibinden şimdi tekrar aynı şekilde uzar diye korkuyorum. Ne yapmalıyım?
  ***
  Belki tür özelliği öyledir. Bu sayfadaki bakım bilgilerinin dışına çıkmazsanız yeni gelişimi ne gibi özellikte olduğunu gösterir.

 111. Hatice, Kocaeli dedi ki:

  Difenbahya için birayı denediniz mi?
  ***
  Birayı denemedim. Deneyenler evlerde böcek yaptığını söylüyor. Faydası olacağına inanmıyorum. Benim difenbahyalarım gayet sağlıklılar. Yaz boyunca hava cereyanında tutarım. Şişli havasını seviyorlar. Normal bitki besininden düzensiz olarak ara sıra veriyorum. Yapraklar muz yaprağı gibi kocaman. Çok fazla yer kaplıyor. Bira ile böyle muhteşem gelişim olacağına inanmam.

 112. Hakan, Ankara dedi ki:

  Merhaba difenbahya çiçeğinin iki cinsi var bende. Biri sizinkiyle aynı. Sizinkiyle aynı olanı uzun dal verip küçük çelimsiz yaprak veriyor diye ikiye kestik. Diğer kısmı yeniden diktik. Maşaallah o büyüdü gitti. Budama yaptığımız asıl kısım sürekli sadece bir yaprak veriyor o çürüyor. Tekrardan yeni yaprak veriyor o da çürüyor. Ne yapmamız lazım?
  ***
  Tamamen aynı yerde yan yana iseler problem kesin topraktadır. Öyleyse toprağı değiştireceksiniz. İki yılda bir toprak değiştirmek çok iyi olur.

 113. Suzan dedi ki:

  Çiçeklere verilen besinler etkisini ne zaman gösterir?
  ***
  Gereken aralıklarla devam edin. Etkisi bitkinin ihtiyaç duyduğu diğer şartların yerinde olmasına bağlı. Besin tek başına fayda sağlamaz.

 114. Arzu, Kocaeli dedi ki:

  Ben 5-6 senedir Difenbahya bakıyorum fakat hiç çiçeğini görmedim. Bütün türler çiçekli mi oluyor? Eğer öyle ise bende bir şeyler yanlış. Defalarca çoğalttım, yandan yeni filizler verdi ama çiçek açmadı hiç.
  ***
  Yeterince güneş almıyorsa ya da yıl içinde mevsimlere göre bazı stresleri yaşamıyorsa çiçek açmaması normaldir. Zaten önemli değil. Çiçeği bir şeye benzemiyor.

 115. Arzu, İstanbul dedi ki:

  Benim difenbahyam kış mevsimini solgun ve cansız olarak geçirdi. Baharın gelmesiyle yeniden hayata döndü. Alt kısımlardan küçük fide çıkarttı. Ben bu fideyi kökünden çekip başka bir saksıya diksem yeni bir difenbahyam olur mu?
  ***
  Bırakın beraber büyüsünler. Çok daha güzel oluyor. Herkese böyle tavsiye ederim. Bitkilerinizi cılız bırakmayın. Zengin görünümlü olsunlar. İsteyenlere de koparıp koparıp vermeyin. Bana soruyorlar niçin bizim çiçekler seninkiler gibi muhteşem değil diye. Sebep belli. :)

 116. Zehra, İstanbul dedi ki:

  Topragı degiştirirken köklerini makasla kırptım. Bunun zararı olur mu?
  ***
  Kökler çok aşırı çoğalmamışsa kırkmanız zararlı olabilir. Kökler çok fazla ise dörtte birini azaltmanın zararı olmaz. Sağlıksız olanları kesebilirsiniz. Bir dahaki sefere dikkatli olun.

 117. Osman R. -Kırşehir dedi ki:

  Merhaba bizimde bir tane tropic snow çiçeğimiz var. Geçen hafta satın aldık eve getirdik. Birkaç gün içinde bütün yapraklarında kahverengi ve siyah lekeler oluşmaya başladı. O lekelerin olduğu kısımlar sonbahardaki gazeller gibi kurumaya başladı. Sebebi nedir? Bu hastalığın çaresi var mı yoksa çiçeğimiz ölür mü?
  ***
  Üretildiği seradan çıktığı gibi, adaptasyon seralarında bekletilmeden satışa sunulmuş. Evinizde bozulmasında birinci sebep bu. İkinci sebep yerinin havasız, esintisiz olması ve toprağı devamlı sırılsıklam ıslak tutmanız. Sık sık açtığınız pencere yanında tutup esinti almasını sağlayın. Toprak ıslak kaldığı sürece tekrar sulamayın. Zamanla sizin eve dayanıklı yeni yapraklar çıkaracaktır.

 118. Osman R. -Kırşehir dedi ki:

  İlginize teşekkür ederim. Ayrıca çiçeğimizin saksısını değiştirmek istiyoruz. Biraz küçük geliyor. Hazır toprağı sade mi kullansak yoksa normal bahçe toprağı ile karıştıralım mı?
  ***
  Bekleyin difenbahyanız yaşayacak mı.. Acele etmeyin. Mayıs ortasına kadar bekleyin. Difenbahyalar hazır topraklarda sorunsuz gelişebiliyor. Bahçe topraklar büyük zarar verebilir. Topraklardan çok iyi anlamıyorsanız güvenilir marka hazır toprak kullanın.

 119. Ertan A. -Denizli dedi ki:

  Difenbahya çiçeğim çok muhteşem bir şekilde büyüyor büyümeye de devam ediyor. Bu sene saksısını büyütmek istemiştim ama yapamadım olmadı. Zaman diyelim. Bir dahaki değişim zamanına kadar çiçeğimde herhangi bir değişim olur mu?
  ***
  Siz toprak değiştirme zamanını yanlış biliyorsunuz galiba. Şimdi saksı/toprak değiştirme zamanına henüz yeni girdik. Bahar ayları hazirana kadar en uygun zamandır.

 120. Mükerrem, İstanbul dedi ki:

  Benim difenbahyamın başına çok kötü şeyler geldi, dün kızım koyduğum yerden yere düşürdü (yarım metre yükseklikten) sonra aldım toparlayıp koydum. Sabah evden çıkarken camları açık bıraktım, dünkü o fırtına da tekrar düşmüş, eve geldiğimde yerde yatıyordu. Bir taraftaki yaprakları kırılmış. Çok güzel büyüyordu nazar mı oldu anlamadım. Çok üzüldüm hatta az kalsın ağlıyordum. Ona bir şey olur mu diye çok korkuyorum.
  ***
  Korkmayın hiçbir şey olmaz. Ne kadar sık sık esinti alırsa o kadar sağlıklı olur hızlı büyür. Niye yükseğe koyuyorsunuz ki? Küçük yapraklı türü yüksekte uygundur da büyük yapraklılar yükseğe yakışmıyor.

 121. Mükerrem, İstanbul dedi ki:

  Yaprakları sizin resimdeki gibi, bu büyük yapraklı mı küçük yapraklı mı ayırdedemedim. Yerde hem sanki çok aşağıda kalmış oluyor hem güneş fazla gelmiyormuş gibi duruyor. O yüzden yükseğe almıştım.
  ***
  Bunun yaprakları çok fazla büyük. O kadar büyük ki, ölçü vermeme gerek yok. Küçük yapraklı cinslerin yaprakları el kadar filan olur. Ortalaması bu. Ve küçük yapraklılar fazlaca dallanır budaklanır. İster küçük yapraklı ister büyük yapraklı olsun, oda içine güneş geliyorsa, çok kuvvetli aydınlık oluyorsa, yapraklarına güneş değmese de olur. Ama bir iki saat güneşin yapraklara değmesi elbette çok daha iyi olacaktır.

 122. Okan dedi ki:

  Difenbahya sararan yaprakları ne yapmalıyız koparmalı mı kesmeli miyiz?
  ***
  Kesebilirsiniz. En az 6 tane sağlıklı yaprak varsa sararanları, bozulanları, fazlalık yapanları kesebilirsiniz. Yoksa kendiliğinden kurumalarını bekleyin sonra kesin. Yapraklar sararsa bile eğer dokular sağlam ise bitki ondaki besinleri geri çekiyordur. Az yaprak varsa kesmek zararlı olabilir yani bitkiyi büsbütün güçten düşürebilir. Esinti sağlıyorsanız bitki besininin büyük faydası olur. Yapraklar bir yıldan fazla sapasağlam dayanır.

 123. Mükerrem, İstanbul dedi ki:

  Benim difenbahyamın yapraklarının kenarları kuruyor neden acaba? Köklerin zarar görmesiyle ilgisi var mı? Geçen iki kere düşmüştü ya, toprakları dökülmüş, köklerine zarar geldi mi diye korkuyorum. Ne yapmam gerek?
  ***
  Bilemiyorum. Güneşten bahsetmiştiniz. Öğle vaktinin güneşi zarar verir. Ben üç hafta kadar önce toprağını değiştirdim. İki ayrı saksıdaki difenbahyaları tek saksıda birleştirdim. Kökleri zarar gördü ama yapraklarda şimdiye kadar hiçbir bozulma olmadı. Üstelik hızla büyümeye devam ediyor. Bitki besini vermiyorsanız vermeye devam edin. Düşmede zedelenmiş yapraklarda zamanla kuruma olabilir bu da mümkün.

 124. Şadiye, Zonguldak dedi ki:

  Doğum kontrol hapının çiçekleri geliştirdiğini duydum doğru mudur?
  ***
  Hayatta öyle ilaçlardan vermemişimdir. Ben difenbahyamama arasıra bitki besini veririm. Yapraklar olması gerektiğinden daha büyük. Sağlığı da güzelliği de muhteşem. Kimseye hap bira filan tavsiye etmem. Faydası olduğuna inanmıyorum. Gelişmiyorlarsa pencereleri daha fazal açık tutun o zaman göreceksiniz nasıl gelişiyorlar. Bitki besini, şiddetli aydınlık, bir parça güneş, sık sık esinti. Difenbahyanın ihtiyacı bunlar.

 125. Hakan Mutlu dedi ki:

  Yeni aldım kimi yapraklarının yarısı kopmuş kimisi yırtılmış. Bu durum nasıl düzelir? Yaprak kendini onarır mı yoksa kopmasını mı bekleyeceğim? Kötü görüntüsünü yoketmek için kessem mi?
  ***
  Düzelmez. Bekleyeceksiniz yeni yapraklar çıkacak. Esintili bir yerde tutarsanız daha hızlı gelişir.

 126. Kadriye, İstanbul dedi ki:

  Difenbahya çiçeğimin alt yaprakları sürekli sararıyordu. Yeni yaprak da çıkarmadı ne zamandır. Ben de köküne baktım bir kısmı çürümüş ama sağlam kök çoğunluktaydı temizledim. Yeni toprak alıp diktim. Toprakta ponza taşı yok perlit varmış, bir an önce dikmek için ponza taşı almadım. 2 hafta oldu henüz gelişme yok. Şimdi de yapraklarının alt kısımlarında yapışık bitler oluşmuş. Benjaminimde vardı o bitlerden hala var. Ama arada yıkıyorum azaldı büyümesinde bir sorun yok. belki ondan geçmiştir. Difenbahyadakileri de sildim. Camın önünde bu şekilde büyür mü? Ponza taşı alıp tekrar eklesem mi toprağına? Bahar geldi artık o da yapraklar çıkarsın istiyorum.
  ***
  Eğer esintili hatta hava cereyanı olan yerde tutarsanız hızlı büyür. Toprağı yeterince gevrekse ve kışın esintisiz havasız bırakmayacaksanız gereksiz sulama yapmayacaksanız bu bitkide ponza taşına hiç gerek yok.

 127. Osman R. -Kırşehir dedi ki:

  Difenbahya çiçeğim yaklaşık 60 cm boyunda. Ana kökten hariç 3 tane daha kökü var. Bunlardan ikisi toprağın içinde diğeri ana kökün topraktan çıktığı yerde. Bu kökleri ayırarak başka saksılara dikebilir miyim? Dikmek mümkünse kökleri nasıl sökmem gerekiyor? Ana kökte bulunan dalı keserek suya koysam çitillenir mi bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
  ***
  Ayırmayı hiç tavsiye etmem. Bırakın toplu halde yaşasınlar. Böyle çok daha dekoratif oluyor. Tek tek sap gibi ayrı ayrı saksılarda güzel değil. Ayırınca toparlanmaları belki bir yılı alacak o zamana kadar hevesiniz geçer, çirkin görünümleri de sizdeBiri çatal dallıydı. Şimdi üç gövde aynı saksıda muhteşem.

 128. Leyla, Erdek dedi ki:

  Difenbahya çiçegi aldım ama biraz küçük. Çabuk büyümesi için ne yapmalıyım?
  ***
  Bu sayfada verdiğim bilgilere göre yetiştirin. Daha hızlı olmasının başka çaresi yok.

 129. Elif, Balıkesir dedi ki:

  Difenbahya çiçegimin yapraklarının parlak görünmesi için ne yapmalıyım? Suyun içine aspirin katıp çiçegi sularsam daha çabuk gelişir diyorlar doğru mu?
  ***
  Aspirin sadece öldürür. En azından gelişimi tamamıyla durdurur. Yaprak parlatmak için çiçekçilerde özel spreyler var.

 130. Esat, Kayseri dedi ki:

  Benim difenbahya çiçeğimin yapraklarında beyaz renkli böcekler oluşmuş. Bazıları bu durumda çiçeğe sinek ilacı sıkmamın böceği yok edeceğini söylüyor doğru mudur? Bu uygulama çiçeğe zarar verir mi yoksa önereceğiniz başka bir dogal çözüm var mı?
  ***
  Sinek ilacı zarar veriyor. Bitkiler için özel yapılmış ilaçtan kullanmalısınız.Sadece difenbahyanızı temiz tutmakla da böceklerden kurtarabilirsiniz.

 131. Arzu, İstanbul dedi ki:

  Benim difenbahya sürekli yaprak döküyor ne yapsam hayata döndüremiyordum.
  ***
  Siz bu sayfadaki bakım bilgilerini okuyun ona göre bakımını yapın. Şartları sağlamanız mümkün değilse difenbahya yetiştirmekten vazgeçin.

 132. Urfadan dedi ki:

  Difenbahya kroton yapraklarını yağlıyorum parlak olsun diye yanlış mı yapıyorum?
  ***
  Yağlamak yanlış. Yaprakların ömrünü kısaltır. Yaprak parlatıcı özel sprey daha iyidir. Her zaman kullanmayın sadece bayramlarda filan kullanın. Difenbahya çoğaltmak için yazımın içinde bilgi vardı orayı okumanızı rica ediyorum. En iyi zaman ilkbaharın ortasına yakın zamandır. Bunun dışında her zaman yapılabilir ama bir garantisi yok. Sizin bilgi ve tecrübenize bağlı.

 133. Satiye, Kastamonu dedi ki:

  Ben arakadaşların kurumundan difenbahya çalmıştım :) köklü yerinden. sonra suya koydum. Saksı toprak işlerini halledinceye kadar bayağı bir durdu bir hafta falan. sonunda baktım kökü çürümüş. Çürüyen yerini almadan direkt toprağa diktim suladım. inşallah tutar çok dua ettim. Sizce tutar mı?
  ***
  Hiç belli olmaz. Bazen çürüme ilerlemiyor bitki bir yerde koruyucu dokular geliştiriyor kökleniyor. Eğer yeni dikti iseniz hemen sökün çürük yeri kesip iki gün açıkta bekletin kesik yer kabuk bağlasın sonra dikin. Bundan sonra suda beklettiğiniz bitkilerin suyunu haftada iki defa değiştirin ve esintili yerde tutun.

 134. Ekmel, Adıyaman dedi ki:

  Evde difenbahyanın toprağında çok minik ve uçan böcekler görmeye başladım. Nedeni ve korunma yolu nedir?
  ***
  Toprağın günlerce fazla sulu olmasından kaynaklanır. O böceklerin bitkiye hiçbir zararı yok ama toprağın devamlı çamur gibi kalması kökleri çürütür. Böceklerden rahatsız oluyorsanız birkaç sigara izmaritini tütünüyle külüyle ufalayıp toprağın yüzüne serpin. Veya bir bardak suda bir gün bekletip bununla üst yüzeyi ıslatın.

 135. Rumuz, Erdek dedi ki:

  Benim difenbahyam yeni yapraklar çıkarttıkça alttaki yapraklar süzülüyor. Neden acaba?
  ***
  Bitki besini vermiyorsunuz ondandır.

 136. Rumuz, Erdek dedi ki:

  Piyasada satılan akıllı gübre var. Acaba difenbahyam için kullansam gelişimi hızlanır mı?
  ***
  Akıllı gübrenin içeriği nedir bilmiyorum. Difenbahyanın en büyük ihtiyacı esinti siz en çok bunu ciddiye alın. Sonra bitki besini kesinlikle vermek lazım. Ben herhangi bitki besinlerinden veriyorum (mesela geçen yıl çiçekcoşturan marka orkide özel besininden vermiştim çok iyi geldi, bu yıl başka bir besin aldım). Yapraklar gayet büyük olup bir yıldan fazla süre gayet taze duruyorlar. Gelişim hızı ayda bir yapraksa gayet iyi kontrollü bir gelişimdir. Daha fazla hızlı olması bence hiç iyi değil.

 137. Fatma, Edirne dedi ki:

  Benim difenbahya çiçeğimin yaprakları sararıp dökülüyor ve kuruyor ne yapmam gerek acaba?
  ***
  Toprağı çok güçsüz kalmış. Belki yeri de hiç havadar değil. Bu şartları düzeltin. Bitki besini verin.

 138. Yasemin, Ankara dedi ki:

  Sizin dediginiz gibi koçtaştan bitki besini aldım yeşil yapraklı olanlar için. Dün suyuna karıştırıp verdim. inşllah sararan ve büzüşen yapraklarım artık düşmeyecek benim difenbahya çiçegim de sizlerinki gibi güzel olacak.

 139. Kübiş, Ankara dedi ki:

  Difenbahya çiçeginin tohumu var mı nerelerde bulabilirim? komşumdan bir yaprak kırıp alsam suda mı köklenicek yoksa direkt toprağa mı ekmeliyim bana aşamaları ayrıntılı bir şekilde yazabilir misiniz?
  ***
  Tohumla olmuyor. Tek yaprak işe yaramaz dal lazım. Ayrıntılar yazı içinde mevcut.

 140. Arzu, İstanbul dedi ki:

  Merhaba difenbahya bitkimde pamuk gibi böcekler var yıkadım ve yapraklarını sildim yine de çözüm olmadı. Başka bir öneriniz var mı?
  ***
  Yine silin. Pamuklu bitler hantal yaratıklar. Difenbahyanızda çoğalması temiz tutmamanızdandır. Ev bitkilerimizi sık sık tertemiz yıkayıp silmeliyiz. Nasıl biz yıkanmasak kokuşuruz bitleniriz.. Aynı şey ev bitkileri için de aynen geçerli. Evde köpek besleyenler bitkileri köpekler gibi düşünsün. Aynı şekilde temizlik şart.

 141. Kenan Sari dedi ki:

  Ben difenbahya çiçeğimi satmak istiyorum 2 metre yükseklikte ve 60-70 yapraklı.
  ***
  Burada satış işlerine aracılık etmiyorum kusura bakmayın.

 142. Nuray dedi ki:

  Merhaba, benim difenbahyam 6 dali var ve 1,30cm boyunda. yanindan iki tane difenbahya cikti filiz 20cm oldu yaprak verdi. bunlari ayirmali miyim yoksa bu sekilde buyusun mu?
  ***
  Ayırıp ne yapacaksınız ki? Bırakın bir arada gelişsinler. Evlerde saksı sayısı az olsa daha güzel olur. Bende iki ayrı saksı difenbahya vardı birisi ikili, toplam üç difenbahya.. Şimdi hepsi kocaman bir saksıda daha iyi oldu. Daha zengin görünüyor.

 143. Nuray dedi ki:

  İki salonum var. baska bir saksiya dikip diger odamda da olsun istiyorum. eger bu filizler ayrilabilirse tabii bir sakincasi yoksa. onun icin size danismak istedim.
  ***
  Şimdi riskli olur. Hangi şehirdesiniz bilmiyorum. İstanbulda iseniz ağustos sonu eylül başı iyi bir zaman. Ya da nisanı mayısı bekleyin.

 144. Deniz, İstanbul dedi ki:

  Kesilen yer çürümesin diye macunla kapatmamı söylemişlerdi. Şimdi macunun altı ıslanmış ve kokuyor, çürümüş. Ne yapmalıyım?
  ***
  O tavsiyeler hem yanlış hem zararlı. Kesik yerlere macun sürülmez. Esintili yerde kendiliğinden kuruması sağlanmalıdır. Macunların kullanılması usulü var. Öyle alıp sürmekle olmuyor. Hiç kullanmasanız çok daha iyi edersiniz. zaten difenbahyalara hiç gerekmez. Siz şimdi kesik yeri tekrar kesin. En sağlıklı yerden kesin. Açık pencere yanında kesilen yer kurusun. Zamanla bunun bitkiye hiçbir zarar vermediğini göreceksiniz.

 145. Şennur, Fethiye dedi ki:

  Difenbahya Çiçek açar mı? Hiç bir yerde çiçekli resmini görmedim. Geçen hafta çiçek açtı. Kendi yaprağı büyüklüğünde spatifilyum çiçeğine benziyor. Merak ettim. Bu çiçeğe sahip olan kime sorsam hiç görmedik ve duymadık dediler. Bakalım siz ne diyeceksiniz?
  ***
  Difenbahyaların çiçek açması çok sık rastlanılan bir şey.

 146. Urfadan dedi ki:

  Difenbahya üst bölgeden 2 tane çiçek açtı. Aynen komraya benziyor. Çiçegin içinden beyaz çubuk var.. çubuğun üstünde beyaz kırmızı noktalar var. Tohum mu acaba?. Çiçegin birisinin çubuğu kurudu sebebi ne olabilir?
  ***
  Defenbahya çiçek açarsa önemli değil. Tohum oluşturması çok zor. Olsa bile ekip çimlendirmek büyütmek çok fazla zor. Hiç uğraşmayın çiçeklerin güzelliği azaldığında kesip atıp.

 147. Ece, Ankara dedi ki:

  Kesilmiş bitki neden 1 gün açıkta bekletilir? Her bitki bekletilir mi?
  ***
  her bitki için gerekmiyor. Succulent dediğimiz bitkilerde, kaktüslerde ve yucca, dracaena vb. bitkilerde kesinlikle şart. Hatta 1 hafta bekletmek daha iyidir. Benim kaktüsleri 1 ay beklettiğim olmuştur. Niçin, çünkü kesik yerin kabuk bağlaması, kendiliğinden tedavi olması lazım ki o halde toprağa dikildiğinde kesik yerden mikrop kapmasın. Difenbahyalarda pek gerekmez ama yapmanız iyi olur. Faydası büyük. Çürüme riskini bir hayli azaltıyor. Her bitkide şart değil zaten bekletmeye gelmezler. Onları bir iki gün kadar temiz suda bekletmek, suyu birkaç saatte bir değiştirmek o bitkilerde az da olsa aynı etkiyi sağlar. Ben gerçi sardunyalarda filan bir şey yapmıyorum kesip aldığım gibi hemen toprağa dikerim.

 148. Saliha dedi ki:

  Benim difenbahyam sizinkinden değil daha açık renkli ve kırçıllı olanından. aldığımdan beri baya bir gelişme gösterdi. boyu çok büyümedi fakat her yanından sürgünler çıkarıyor. yaz gelince doğu güneşi alan balkonuma çıkardım. son bir aydır yaprakları sararıyor ve her tarafından sürgün verdiği için çok sıkışmış gözüküyor. onu nasıl ayırabilirim gövdesinden kesebilir miyim? Şimdi de özellikle yapraklarının uç kısımları sararıyor. yazılarınızda dediğiniz gibi kök yıkaması yapıyorum ayda bir ama sanki renginin canlılığı soldu. eski yaprakları özellikle mat ve tozlu gibi gözüküyor. arada bir besin de veriyorum. ne yapabilirim?
  ***
  Hala dışarda tutuyorsanız içeri alın. Hangi şehirdesiniz yazmamışsınız. Sizin orada geceleri çok serin olmaya başladıysa zararı olabilir.

 149. Serpil, Muğla dedi ki:

  Ortadaki ana dalın ucunda çürükler oldu. Kestim ama tekrar çürüme yapıyor. Çiçeğim iyi ama o dal dibe kadar çürüyecek olursa ölür ne yapmalıyım?
  ***
  Esintisiz ve güneşsiz yerlerde böyle sorunlar oluyor. Ayrıca toprağı da artık besleyemiyordur. Ya evin esintili, hava cereyanı olan bir yerine koyun, sabah veya akşam güneşini de iyice alabilmeli, ya da kesik yer kuruyana kadar dışarda tutun. Bu sürede toprak kurumadıkça sulamayın.

 150. Eşref, Ankara dedi ki:

  Benim bir difenbahyam var 2-3 senedir bende saksısı çok küçük geliyor. Saksını ne zaman değiştirmem lazım?
  ***
  Mayıs ayını bekleyin. O zamana kadar ayda bir defa hafif dozajda bitki besini verin.

 151. Suzan dedi ki:

  Dikkatimi çekti difenbahyam yaprak sarartmıyor acaba neden?
  ***
  Difenbahya yaprakları bir yıldan biraz fazla dayanabiliyor.

 152. Rumuz Erdek dedi ki:

  Difenbahyamın Yaprakları gayet saglıklı ve güzel ama kökleri zayıf sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Hiçbir şey yapmayın. Zamanla kökleri artar.

 153. Hatice, Düzce dedi ki:

  Difenbahya çiçeğim yaprak uçlarından kenarlarından damlalar çıkarıyor bunun sebebi ne olabilir?
  ***
  Geceleri olması onun özelliğidir normaldir. Bütün gün oluyorsa gereğinden fazla sıklıkta suluyorsunuz, kökler çürüyecek, ölüyorum demek istiyor.

 154. Aslı dedi ki:

  Difenbahya saksısında 4 tane ana gövdeden hariç difenbahya var ayrı saksıya almak istiyorum nasıl almalıyım? hangi ay uygundur?
  ***
  Nisan – mayıs ayları uygundur.

 155. Serdar, Osmaniye dedi ki:

  Yorumlarda difenbahyanın çiçek açtığını söyleyen arkadaşlar var. Benim 2m boyunda bir difenbahyam var ama hiç çiçek açmadı. Acaba cinsine göre değişiklik mi gösteriyor yoksa ben mi yanlış biliyorum?
  ***
  Kesinlikle çiçek açıyorlar. Bunun için biraz mevsimsel stresler yaşaması lazım. Çiçek açmasa da önemli değil. bir güzelliği yok.

 156. Suna B. -Bursa dedi ki:

  Klima difenbahya için zararlı diyorlar ama benim difenbahyam klimanın tam karşısında ve sürekli açık klima ile ısınıyoruz. esintisi sanırım iyi geliyor. ayda bir yaprak veriyor bu normal mi? bitki besini vermeli miyim?
  ***
  Evet, esinti olmayınca gelişimi durur. Klimanın üfürmesi herhalde difenbahyaya ulaşana kadar odanın havasıyla karışıp sıcaklığı biraz iniyordur. Yazın 30 derece sıcakta benim difenbahyam hava cereyanında kalır hiçbir zarar gördüğü yok. istanbul havası fazla nemli olunca sıcak hava cereyanının zararı olmaz. sizin evinizse herhalde yeterince nemli havaya sahip böylece klimanın üflemelerinin zararı olmuyor. Difenbahyanız gerektiği kadar hızlı (ayda veya iki ayda bir yaprak geliştirmesi normal hızdır). Her 4 sulamada bitki besini vermenizi tavsiye ederim. Yoksa yakında sağlığı bozulur. Hızlı büyüyor. Besin vermek şart.

 157. Ayşe,Eskişehir dedi ki:

  Bugün bir tanıdık difenbahya çicegi göndermiş. çok istiyordum ama daha önce hiç bakmadım ve gönderdiği çicek henüz köklenmemiş.
  ***
  Köklenme süresi esintiye ve sıcaklığa göre değişir. bir de ana bitkinin ne kadar sağlıklı olduğuna bağlıdır. Şimdilik suda bekletin haftada bir iki defa suyunu değiştirin.

 158. Özgür, İstanbul dedi ki:

  Bu çiçeğim yerini sevdi ve aşırı derecede büyüdü çok güzel oldu. Fakat yapraklardan akan damla su zehirli mi çocuk için herhangi bir zararı var mı?
  ***
  Onların zarar olmaz da çocuklar yaprakları yerlerse zehirlenirler.

 159. Ebru, İzmir dedi ki:

  Benim salon çiçeğim difenbahya yaklaşık 1 mt boyunda ve çok büyük yaprakları var. toprağında küçük siyah sinekler oluştu. toprağı havalandırdım ama olmadı. sizce ne yapabilirim? bu kadar büyük çiçeği sabunla yıkayamıyorum. gerçi orasını anlamadım. saksıdaki bir çiçek nasıl sabunlu suyla yıkanır? sizden ricam böyle ilaç veya vitaminle ilgili bir çözüm yazmanız. teşekkürler.
  ***
  Sabunla yıklamayı kim diyorsa yanlış. Toprağın üst yüzeyi kurumadıkça sulamayın zamanla sinekler yok olur.

 160. Nuray Mutlu dedi ki:

  Benim difenbahyam maalesef balkonda kaldı 2 hafta daha sonra tekrar salona geçirdiğimde bütün yeşil yaprakları birden solup sarardı çok üzülüyorum ama en üste yeni bir yaprak geliyor ne yapmam lazım saradan yaprakları koparım mi kesim mi gövdesinden sağlam yerinden mi kesmeliyim lütfen yardımcı olun.
  ***
  Şimdi kesmeyin. Yaprakların da biraz daha fazla bozulmasını bekleyin onları sonra temizleyin. büyümeye devam ediyorsa ilk yaprak iyice büyüdüğünde başlayarak 15 – 20 günde bir bitki besini verin. mayıs ayında istediğiniz gibi kesip parçaları köklendirebilir çoğaltabilirsiniz.

 161. Sedanur, Kayseri dedi ki:

  Benim difenbahya çiceğim yaklaşık bir senedir büyümüyor. bazıları çiçek çoşturucusu al dediler aldık ama hiç büyümedi. büyümesi için ne yapabilirim?
  ***
  Evet, esinti olmazsa büyümezler. Başka çaresi yok. Esinti varsa, yeri şidddetli aydınlıksa ve bir parça sabah veya akşam güneşi alırsa çok güzel gelişir. Bütün yaz esintisiz bırakmışsınız. Kışın ortasında hiç sağlayamazsınız.

 162. Özge, KKTC dedi ki:

  Difenbahyam yeni geldi. Bu biraz küçük yapraklı. sizin resimlerinizdeki gibi büyük yapraklı olacak mı yoksa bu cins bu şekilde mi?
  ***
  Eklediğiniz resme baktım. O türün yaprakları çok büyük olmuyor, dalları da fazla kalınlaşmıyor ama onların güzelliği başka.

 163. Hatice, İzmir dedi ki:

  Benim difenbahyamın yapraklarında kahverengi lekeler çıkıyor ve o çıkan yapraklar sararıp ölüyor. kapının yanında duruyordu soguk geliyordur diye yerini degiştirdim. fazla da su vermiyorum. neden oluyor acaba? toprak degiştirme mevsimi ne zaman?
  ***
  Bir yıldan daha eski yapraklarda bu zamanda bu tip bozulmalar yoğun olabilir, gayet normaldir. Hem esinti, hem kuvvetli ışık (ve sabah veya akşamları direkt güneş) hem de ara sıra bitki besini ister. İzmirde iseniz kışın hava ne kadar soğuk olursa olsun sık sık pencereleri açabilirsiniz. Esinti difenbahya sağlığı için şarttır. Toprak değiştirme zamanı İzmir için mart ayının son haftası ve nisan ayı boyunca..

 164. Derya, Ankara dedi ki:

  Difenbahyamın toprağında çok fazla solucan oluyor ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Bauhaus’tan iyi bir toprak alın. Mayıs ayında sökün, topraktan ayırın. Kökleri topraktan tamamıyla temizlemeye çalışırsanız zarar verirsiniz. Bir kova hafif ılık suya birkaç defa sokup çıkarın kökler daha iyi temizlenmiş olur. Sonra iki gün kadar suda bekletin. Son olarak kökleri bir kere daha temiz suda durulayıp yeni toprağına dikin. Diktikten sonra köklerin çürümeyip toprağa bağlanması için günün çoğu vaktinde yaprakları hareket ettirecek kadar esinti olması lazım (ama dışarı koymamalısınız). Ev içi hava cereyanı difenbahyaları canlandırmada çok etkilidir. Köklerin toprağa tamamıyla bağlanmaları ılık bahar rüzgarları sayesinde yaklaşık 20 gün sürer.

 165. Zeynep, Ankara dedi ki:

  Difenbahyam bir turlu alttan fide vermıyor ne yapmalıyım?
  ***
  Büyük yapraklı tür genellikle vermez. Beklemeyin. Ancak yerini severse, siz de çok iyi bakım yapabilirseniz üç yaşından itibaren verebilir.

 166. Suzan, Ereğli dedi ki:

  Benim difenbahyam (cinsini bilmiyorum) küçük yapraklı ve içi açık sarı-yeşil kenarları yeşil. Birkaç gündür çok cansız, yaprakları içe kıvrılmış ve dik durmuyor. Hepsinin boynu bükük. Sizce neden olabilir?
  ***
  Susuz kalmış gibi. Eğer susuz burakmıyorum diyorsanız o zaman kökler çürümüştür. Dallarından kesip suya koyun. Suyu haftada iki defa değiştirin. Mayısa kadar köklenirler. Köklenmeseler bile dikin -ılık bahar esintilerini bol bol alırsa köklenir.

 167. Suzan, Ereğli dedi ki:

  Difenbahyamın köklerinden sağlam olan kısmını eşimle suya koyduk. Balkona cam kenarına koyup camekanın bir kanadını azıcık acık bıraktık. Siz özellikle vurguluyorsunuz esintiyi. Esintinin köklendirmek için suya bırakılan köklere de faydası olur mu?
  ***
  Yalnız dikkat edin kış soğukları öldürebilir. Sık sık pencereleri açıp esinti sağlamak evdeki bitkilere hiç zarar vermez. Ama difenbahya gibi bitkiler eğer soğuk balkonda ise ve pencere devamlı açıksa dayanamaz. Buna dikkat edin. Evet esinti köklenmeye büyük fayda sağlıyor. Yaprakların ve dalların esinti alması önemli. Sudaki kısım içinse suyu haftada bir iki defa değiştirmelisiniz. Suda türeyen bakteriler oksijeni tüketiyor o zaman çürüme başlar.

 168. Cemile, Yozgat dedi ki:

  Difenbahyanım boyu 1,30 m yüksekliğinde. Eğilmeye başladı. Eskiden dik dururken şimdi ise yamuk bir şekilde duruyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Yanına bir değnek dikip bağlayın. Bakımını doğru yapın. Her sulamada yön değiştirin. Zamanla güçlenebilir.

 169. Serkan, Bursa dedi ki:

  Difenbahya aldım ama zehirli olması beni korkutuyor. Çok mu zehirli bu çiçek?
  ***
  Sadece yenirse insanı fena halde zehirler. Yemezseniz, her şeyi çiğneyen yemeye çalışan bebeklere karşı dikkatli olursanız bir zararı yok. Süs bitkilerinin neredeyse hepsi zehirli. Daha fazla zehirli olanlar da var. Difenbahya onların yanında masum kalır.

 170. Hatice, İzmir dedi ki:

  Difenbahyamın topragını degiştirme zamanı geldi fakat nasıl degiştirmeliyim? büyük oldugu için köklerine zarar vermekten korkuyorum.
  ***
  Kökleri zarar görse de bir şey olmaz. Yeter ki toprak değiştirdikten sonra yeri çok esinti alabilsin. Saksı çok büyükse değiştirmeyin. Her dört sulamada bir genel amaçlı bitki besini verin.

 171. Gülden, Nevşehir dedi ki:

  Difenbahyamı agaç şeklinde büyütmek istiyorum (tek dal olarak). Yan filizleri yeni saksılara geçireceğim fakat neresinden kesip almam gerekiyor? Kaç yapraklı olmasını beklemeliyim?
  ***
  Bırakın bir arada gelişsinler. Çok gösterişli oluyor. Tek gövde yaparsanız sonra pişman olursunuz çünkü umduğunuz gibi güzelliği olmayacaktır. Hem eğer sizin difenbahyanız küçük tiptense onun özelliği güzelliği çoklu olmasıdır. Tek tek ayırsanız bile yine kökten filizlenir. Asla devleşmez çünkü farklı tür.

 172. Duygu, Bilecik dedi ki:

  Difenbahyamı köklendirdim ve köklendirdikten sonra bitkilerde kullanılan üreden verdim fakat bütün yaprakları döküldü ve gelişimi durdu. İki aydır aynı şekilde hiç bir yaprak bile vermedi. hiçbir değişiklik yok.
  ***
  Yanlış yapmışsınız. Tarlalara kullanılan suni gübreler difenbahyaya da diğer ev bitkilerine de zarar verir. Çiçekcoşturan vb markalardan genel amaçlı bitki besini alıp her dört sulamada bir defa suyuna karıştırsanız en iyisi bu. Sonra bitkileri diker dikmez bitki besini filan verilmez birkaç hafta geçmesi, bitkinin köklerinin toprağa iyice uyum sağlayıp iyice bağlanması ve yeni gelişimlere başlaması beklenir. Bundan sonra dikkatli olun.

 173. Mehtap Y. -Ankara dedi ki:

  İki tane difenbahya çiçeğim vardı. İkisi de çok güzel büyüyordu. Biri arkadaşlarımın hediyesiydi. Çiçekçiden alındığı saksısı ve toprağıyla duruyordu. Gövde kısmından çürüyüp oyulduğunu farkettim. Kesip temizledim tekrar aydı toprağa ektim. Bir süre sonra tekrar çürüme gördüm. Tekrar kesip ektim. Kışın uzun süre şehir dışına gitmek durumunda kaldım. Susuz kaldılar. Döndüğümde iyice ölmüştü. Dibinde küçük bir yaprak kalmıştı yeşil. Onu tekrar ektim ama çok da umutlu değilim. Yapabileceğim başka birşey var mı acaba? Diğer difanbahyam da kötü olmuştu. İki yaprak kalmıştı ama şu an yeni yaprak vermeye başladı. Fakat diğeri gibi bir çürüme olmadı onda zaten.
  ***
  Difenbhayaların en çok ihtiyaç duydukları şey esintidir. En başta buna dikkat etmelisiniz. Ben hava çok fazla soğuk olmadıkça tüm pencereleri açık tutarım. Sağlıkları mükemmelin üstünde mükemmel. Her üç dört sulamada bir genel amaçlı bitki besini verin. Ama en birinci dereceden önemi olan şey esintidir. Bunu öncelikle yerine getirmeniz kesin olarak şart.

 174. Serap D. -Elazığ dedi ki:

  Hediye olarak gelen difenbahyamı havalansın diye balkona bıraktım ve ne yazıkki orada unuttum. Dışarıda soğuk aldı diye tahmin ediyorum. Kahverengi lekeler ve yapraklarının beyaz kısmında büzüşmeler oldu. Şu anda güneş gören aydınlık yerinde ama yaprakları düzelmiyor ne yapmam gerekiyor? Çiçeğimin zarar görmesini istemiyorum. yardımcı olursanız sevinirim. Saksı değiştirmeli miyim? Bitki besini de veriyorum.
  ***
  Soğuktan kötü etkilenmiş. Bekleyeceksiniz yeni yapraklar çıkacak. Çok da yavaş büyür. sık sık esinti sağlayın. Bir daha havalandırmak için dışarı koymayın. Ben asla yapmamışımdır. Önemli olan şey bitki kendi yerinde iken dışarsının esintisini alması. Öyle bir içeri bir dışarı hiçbir fayda sağlamaz. Difenbahyalar esintiyi çok sever ama dışarda değil evde olması şartıyla bunu yapın.

 175. Suzan dedi ki:

  Kış boyu yaprak çürütmeyen difenbahyanın toprak değişiminden sonra üç yaprak birden çürütmesi normal mi?
  ***
  Yanlış toprak kullanmadıysanız, yerinin şartlarında yanlış yoksa normal denebilir.

 176. Suzan, Ereğli dedi ki:

  Çiçeğin yerini değiştirmedim. Kestane toprağı ile hazır toprak karışık hazırladık eşimle.
  ***
  Daha fazla esinti almasını sağlayın. Tuttuğundan emin olduktan sonra başlayarak her 3-4 sulamada bir suyuna bitki besini karıştırın.

 177. Derya, İstanbul dedi ki:

  Çöpe atılmış sap halindeki bitkimi tanımadığım halde at diyenlere inat sırf yeşili, doğayı sevdiğim için sabırla bekledim. Sanırım bitkim de at diyenlere inat yeşil bir dev oldu. Tek sıkıntımız sap kısmının tek bir yanından yol aldığı.. Tüm yükü bu dalda. Yaprak yayılımı bu daldan devam etmekte. Dik durmasına mı destek vereyim eğimine mi? Doğada sevdiğim her türlü ot, yeşillik bana karşılık verdi, mutluyum.
  ***
  Henüz küçükken haftada bir yönünü değiştirseniz dümdüz yukarı doğru büyür, yapraklar her yöne eşit uzar. Ben ihmal ettim şimdi yapraklar bir yöne bakıyor. Bazen yüzükoyun yere kapaklanıyor çünkü bitkinin ağırlığı toprak dolu saksısından daha fazla. Sağlam bir değneğe bağladım biraz geriye yönlemdirdim ki ağırlik merkezi tam saksıya olsun. Siz de benzer bir çözüm bulabilirsiniz. Yan yatmış şekilde büyümesini isterseniz yere paralel giden gövde altına destel için bir şey koyun.

 178. Suzan dedi ki:

  Difenbahyamın yeni açmaya başladığı yaprak kaç haftadır aynı duruyor…
  ***
  Gayet normal. Yavaş gelişiyorlar. Hızlandırmak için sabah veya akşam güneşinde ısınmasını ve bol bol esinti almasını sağlamalısınız. Yoksa sabredeceksiniz.

 179. Bahriye dedi ki:

  Mayıs ayında 30cm boyunda bir difenbahya aldım. Hazır toprak ve büyük saksıya diktim. Ucundan iki kere yaprak çıkardı ama yaprağında koca koca sarı benekler oldu. Her yaprakta kesik kesik cizgiler var. Ne yapabilirim?
  ***
  Bu tip bitkileri koskocaman saksılara dikerseniz hastalıklanırlar. Sökün eskisi kadar küçük saksıya ya da ondan az fakla büyük saksıya yeniden dikin. Bu sayfadaki bakım bilgilerini de mutlaka okuyun.

 180. Şafak Y. -Bursa dedi ki:

  İki tane difenbahyam var. Birisinin yönünü değiştirmekte hep geç kaldığım için gövdesi neredeyse S şeklinde. Bunun dışında herşey yolunda gerekli ışığı ve esintiyi sağlamaya çalışıyorum. Yapraklar sağlıklı ancak alt kısımlarında yaprak yok (topraktan itibaren 70 cm yukarıdan başlıyor ilk yaprak) Hem alt kısımda yaprak olmadığı için hemde gövdenin yamukluğu için yapabileceğim birşey varmı? Daha gösterişli olsun istiyorum.
  ***
  Mayıs sonuna doğru üst kısmı kesip direkt toprağa dikseydiniz ve evin esintili, hava cereyanı olan yerinde tutsaydınız şimdiye kadar köklenmeye başlamış olurdu. Geç kaldınız. İsterseniz yine de deneyin. Ya da gelecek mayısı bekleyin. Yukardaki çoğaltma kısmını mutlaka okuyun.

 181. Kadriye, Burdur dedi ki:

  Benim difenbahyam devamlı bir şekilde alttaki yapraklarını sarartıp döküyordu. sonra sitedeki yazınızı ve yorumları tek tek okudum. dediğiniz gibi toprağını değiştirdim ve bol esinili bir yere aldım. artık bir aydır hiç yaprak dökmedi çok mutluyum. esintinin bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum. bilgileriniz için çok teşekkürler. ayrıca her soruyada üşenmeyip cevap yazıyorsunuz bu yüzden sitenizi beğenerek takip ediyorum. çok faydalı bir iş yapıyorsunuz. Allah razı olsun sizden.
  ***
  Teşekkür ederim Kadriye Hanım. Keşke herkes sizin gibi araştırsa okusa gereğini yapsa. Doğru bilgileri bulmak değerlendirmek çok güzel bir şey. Amin Allah cümlemizden razı olsun.

 182. Banu, Ankara dedi ki:

  Difenbahyanın yaprağını birkaç diş kemirmiş az önce. Kuş için ölümcül müdür? Bir panzehiri var mı biliyor musunuz?
  ***
  Yediğini sanmam. Dili fena yanmıştır bir daha ısırmaz.

 183. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Benim difenbahyamın da toprak altında kalan kısmında yer yer çürümeler oluşmuş. Hemen topraktan çıkarıp çürüyen kısımları uzaklaştırdım. Su ile güzelce yıkadım. Şu an bir kapak oksijenli su ile karıştırılmış 1 litre suda duruyor. Birkaç dal halinde olan kökleri sağlıklı görünüyor. Bu halde hemen temiz toprağa dikeyim mi? Çürüyen yerlerin iyileşmesini mi bekleyeyim? İyileşme için de bişeyler yapmalı mıyım?
  ***
  Bir gün daha bekletip dikin. Toprağa 1/5 oranında ponza taşı karıştırmak lazım. Yoksa böyle çürüme oluyor.

 184. Mine, İstanbul dedi ki:

  Benim 2 senelik difenbahya compaktam var. bildiğim kadarıyla bu tür boyuna değil de yanlardan dal vererek çoğalıyor. Yaklaşık 2.5 ay önce ana gövde mısırımsı iki tane çiçek açtı. kapanıp sarardılar. onları kestim. ama yandaki dallar yaprak açmasına rağmen ana gövde yaprak açmıyor. o dalı kendi haline mi bırakmalıyım yoksa ona harcadığı gücü diğer dallara vermesi için kesmeli miyim?
  ***
  Kesmeniz tam tersine tüm gücü sıfırlar. Her bitkide budama aynı sonucu vermiyor. Siz doğru bakımı yapın. Eski gövdeler iyice güçten düşüp kurumaya başlamadıkça kesmemelisiniz.

 185. Hanife Küçükduyur dedi ki:

  2 ay öncesine kadar her hafta kesinlikle 1 yaprak açan difenbahyamın eğriliğinden dolayı toprağını değiştirmek istedim toprak içinde kökün kırıldığını gördüm. Alt kökü alıp toprağını değiştirip yanınana çubuk koyup çiçeğini tekrar diktim. Alt dalları 2 gün içinde kurudu. Toprak değiştirme sırasında zedelenmiş olabileceğini düşündüğüm için çok önemsemedim. Yalnız üzerine açılmamış olan yaprağı yaklaşık 2 ay olmasına rağmen hala açılmadı. Yerini de değiştirmedim üstelik. Sanırım gelişimi durdu.Çiçeğimi kaybetmek istemiyorum bunun için ne yapabilirim?
  ***
  Herkesin bilmeden yaptığı dehşetli hata tropikal bitkileri kocaman saksılara dikmek. Böyle olunca kökler fazlasıyla çok toprağın içinde hem havasızlıktan boğuluyor hem ihtiyacı olduğu ısıdan mahrum kalıyor. Sonuçta gelişim durur çürümeler artar. Şimdi sökün, köklerinin zor sığacağı büyüklükte bir saksıya yeniden dikin.

 186. Seda, İzmir dedi ki:

  Bu bitki ile ilgili zararlı olduğuna dair bir yazı okudum. özellikle çoçuklar için. evimde bu bitkiden var ve çoçğum var. okuyunca endişelendim. yazıda yapraklarında bir sıvı akıttığı yazıyor. gerçekten böyle bir sıvı akıtıyor. okuduğum yazı … …
  ***
  Seda Hanım o bilgi çeşitli türlerden zehirli bitkiler hakkında karışık, yanlış, saçma sapan karma bir bilgi. Tamamıyla sallamışlar.
  Evet, difenbahya zehirlidir. Yerseniz çok kötü etkiler. Öldürücü etkisi de var. Çocuklar yerlerse ölebilirler. Ama onların abarttığı kadar zehirli değildir. Damlattığı sıvının hiçbir zararı yok. Kaç defa o damlaları alıp ellerime yüzüme sürdüm denedim. :) Hiçbir zararını görmedim. Sizin dikkat etmeniz gereken şey, çocuklarınız yememeli. Yerlerse zehirlenirler. Başka bir zararını ne gördüm ne duydum. Ayrıca yukarda hakkındaki bilgilerde ben de zehirlilik yönünü yazmıştım. Orayı okuyun. En doğru en gerçek bilgiler burada.
  Sanıyorum süs bitkisi satıcıları difenbahyadan nefret ediyorlar. Çünkü çoğaltılması kolay. Halk arasında elden ele dolaşır. Çabucak büyür kocaman olur. Bu da çiçekçilerden süs bitkisi satın alma ihtiyacını azaltan bir şey. Zaman zaman difenbahya hakkında çeşit çeşit yalan haber ortalığa salıyorlar. İki yıl önce kanser yaptığını anlattılar. Bazı insanlar paniğe kapıldı difenbahyalarını attılar.

 187. Bilgin B. -Tokat dedi ki:

  Difenbahya çiçeğini ilk aldığım zaman yaprakları sert ve dikti. Güzelce yaprak açıyordu. ancak 2 ay sonra yapraklar boyunlarını eğdiler yumuşadılar. yeni yaprak vermez oldular. bu durumun sebebini öğrenebilir miyim?
  ***
  İlk aldığınızda yapraklarının dik olması doğal hali değil seradaki şartlardan dolayıdır. Normalde sağa sola yönelik olurlar. Gerçekten yumuşama, pörsüme olduysa bunun sebebi köklerin çürümesidir. Sulamayı azaltıp daha fazla esinti almasını sağlayın. üç dört hafta içinde yeni köklenmeler sayesinde sağlığına kavuşur.

 188. Raziye, Adana dedi ki:

  Benim difenbahyam 6 aydır bizimle. düğünümde hediye geldi. bebek gibi bakıyorum. sorunumuz yapraklar hep aynı yönde açıyor. bir tarafa yığılmış durumda. hastalanır diye korkuyorum. ne yapmalıyız?
  ***
  Korkmayın böyle bir şeyden hastalık filan olmaz. İlk günden itibaren haftada bir saksının yönünü değiştirseydiniz hep bir tarafa yönlenmezdi. Ama yine de hiçbir problem yok.

 189. Kezban, İstanbul dedi ki:

  Bu çiçekten bende de var. Facebook’ta zehirli olduğunu duydum. doğru mudur?
  ***
  Abartılı bilgiler bunlar. Eğer yemezseniz ve yapraklarıyla yüzünüzü gözünüzü oğuşturmazsanız hiçbir tehlikesi yok. Bunun gibi bitkileri evlerde süs amacıyla kullanıyoruz. Difenbahyadan çok daha şiddetli zehirli olan süs bitkileri var. Küçük çocuklar varsa, bitkileri ısırıyorlarsa, yemeye çalışıyorlarsa, yemek şöyle dursun sadece bir ısıkta ölebilecekleri bir bitki Adenium’dur. Difenbahya’yı ise yerlerse zehirlenirler. Küçük çocukları olanlar dikkatli olmalı.

 190. Kenan, Kırıkkale dedi ki:

  Bu mevsimde çoğaltmak ne kadar doğrudur bilemiyorum ama çoğaltmaya mecbur kaldık. toprağa ektikten sonra sulayalım mı yoksa 1 hafta kadar sulamadan bekletelim mi?
  ***
  Hemen sulayın. Bulunduğu yer çok havadar, esintili olmalı yoksa çürüme riski daha da yükselir.

 191. ahmet kars dedi ki:

  … …
  ***
  Yukardaki bilgilerde “ismi ve zihirliliği hakkında” kısmında yeniden düzenleme yaptım. Lütfen orayı okuyun.

 192. ömer dedi ki:

  … …
  ***
  Yukardaki bilgilerde “ismi ve zihirliliği hakkında” kısmında yeniden düzenleme yaptım. Lütfen orayı okuyun.

 193. Suzan dedi ki:

  Büyük yapraklı difenbahyaların sonraki yaprakları neden diğerlerine biraz daha küçük olur?
  ***
  Eğer ayda bir düzenli olarak bitki besini vermezseniz öyle olur. Normaldir. Bitki besini verirseniz yapraklar kocaman olur.

 194. Kamilla dedi ki:

  Bitkimin yapraklarında pirelere benziyen bir şeyler var. İnternetten baktım trips denen şeylere cok benzıyor. Birileri su altında tutup yapraklardan akıtmanın çözüm olabileceğini yazdı. Kimi de ilaç. Bir de size sormak istedim.
  ***
  Sadece bir bitkideki sorun için ilaç gerekmez. Islak bezle silerek temizleyebilirsiniz. Silmek suya tutmaktan daha etkilidir. Çünkü yapışık yumurtaları da giderir.

 195. ismail dedi ki:

  Bitkinin yaprakları güneşe doğru açıyor arada bir saksıyı çecirmemiz doğru olur mu?
  ***
  Daima haftada bir çevirmek gerekiyor. Ben pek tavsiye etmiyorum ama bakımını doğru yaparsanız zararı yok. Ayda bir bitki besini vermelisiniz. Esinti, havadarlık eksik olmamalı. Şiddetli aydınlik ve bir parça güneş lazım. Bu şartların hepsi bir arada olmazsa daima yön değiştirmek bitkiyi zayıf düşürür.

 196. Elif dedi ki:

  Difenbahyam köküne yakın kırıldı suya koyup tekrar diksem tutar mı?
  ***
  Evet. Yukardaki çoğaltma bölümünü okuyun.

 197. Kamilla dedi ki:

  … …
  ***
  Onların hiçbir zararı yok. Siz rahatsız oluyorsanız sigara izmaritlerini ufalayıp toprak yüzüne yayın.

 198. Emine, Adana dedi ki:

  Difenbahyamın yeni acan yapraklarının kenarları ice dogru kıvrık düzelmiyor. nedeni ne olabilir? Alttaki yaprakların ucları sararmıs.
  ***
  Işık yetersizliğinden böyle olur. Ayda bir defa bitki besini vermelisiniz ki yapraklar bozulmasın.

 199. Emine, Kayseri dedi ki:

  Difanbahyayı sökerken annem onun gövdesini eledi. Elleri kaşınmaya ve tahriş olmaya başladı. Ne yapmalıyız?
  ***
  Bir şey olmaz. Bir iki saatte geçer. Gövdeyi ellemekten değil topraktan olmuştur. Toprakla uğraşınca bazen bende de oluyor. Eğer difenbahyadan olmuşsa tehlikesi yok. Geçer.

 200. Nisa, Malatya dedi ki:

  Difenbahyamın yapraği yumuşadı. Neden olmuş olabilir? Ne yapmam lazım?
  ***
  Bir yıldan eski yapraklarda öyle şeylerin olması normaldir. Ayda bir defa bitki besini verin. Yukardaki bakım bilgilerini okuyun gerekenleri yapın.

 201. Elif, Ankara dedi ki:

  Difenyahın boyu ne kadar uzar? benim evimde bu bitkiye çok benzeyen bir bitki var. bana hediye geldi. boyu çok uzuyor. acaba difenyahya mı merak ediyorum.
  ***
  Büyük yapraklı difenbahyanın boyu 2 metreyi aşabiliyor. bu ise 4 yılı alır.

 202. Ramazan, Ankara dedi ki:

  Difenbahya bitkinin üst yaprak bölümüyle alttaki saksıdan itibarenki bölümü yani tam ortası ince kaldı ve neredeyse destek çubuklarla tutturuyoruz yoksa kırılmak üzere. eylül ayındayız saksını büyütmek istiyorum zaman uygun mudur? … … …
  ***
  Saksı değiştirmeyi mayısta yapmanızı tavsiye ederim. Tarif ettiğiniz gibi toprak iyidir. Ayda bir bitki besini vermeyi unutmayın.

 203. Mehmet, İstanbul dedi ki:

  Difenbahyamın gelişimi durduğu için topraktan çıkardım ve birçok ölmüş kökü temizledim. yaklaşık 50-60 cm gövdesi ve 3 yaprağı kaldı. 10 litrelik su şişesinde 7 gündür bekletiyorum. 1 aydır açılmayı bekleyen yaprağının açıldığını farkettim. Ayrıca yandan çıkan süngüler de uzamaya başladı. Yani bitki çürümüş köklerden ve toprağından arındıktan sonra kendine geldi. Şimdi tekrar yeni bir toprağa dikmeli miyim? Ya da ortasından kesip mi dikmeliyim ? Zira yapraksız çok estetik durmuyor. Ortasından kesitikten sonra köklerin olduğu kısmı atmalı mıyız? yoksa o kısımdan da yaprak çıkma beklentisine girmeli miyiz? Diğer sorum ise, ortasından kesildikten sonra yapraklı olan üst kısmın tekrar kök vermesi için su da bekletip sonra mı toprağa dikmeliyiz?
  ***
  Şimdi hemen dikin. Köklerin zor sığacağı kadar bir saksıya dikmezseniz kökler yine çürür. Yeri havadar ve esintili olmazsa gelişemez. Bir ay sonra başlayarak ayda bir defa bitki besini vermelisiniz. Şimdi kısaltmayın. Mayıs ayında yukardaki çoğaltma bilgilerini okuyarak gerekeni yaparsınız.

 204. leyla ankara dedi ki:

  … …
  ***
  Lütfen yukardaki çoğaltma kısmını okuyun. Köklenmesi için gereken şartlar yerinde ise sorun yok.

 205. Hamdiye İstanbul dedi ki:

  Bilemiyorum özür dilerim.

 206. Özge, KKTC dedi ki:

  Difenbahyam için evde bir türlü uygun ortamı yaratamadım. Yazın dışarıda, korunaklı bir yerde tuttum. tam ölüyor derken harika coştu. Geçen sene başıma gelmişti. kışın dışarıda tuttuğum difenbahyalarım ne yazık ki eridilerdi. Üstelik çok yumuşak bir kış geçtiği halde. Siz de bizim burada dışarıda kalabilir demiştiniz ancak bu kış ne yapacağımı tam bilemiyorum. Ne önerirsiniz?
  ***
  Kışın bozulup yazın tekrar canlanıyorlarsa dışarda kalmalarında sorun yok aslında.
  Ev içinde esintili yer seviyorlar. Benim difenbahyam hava cereyanında çok iyi gelişiyor. Kışın bile çok fazla soğuk olmadığı zaman hava cereyanında kalır.

 207. İnci, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, bizim salonda 3 saksı difenbahya var. Gayet güzel gelişiyorlar kocaman oldular. Ancak şu zehirli lafını duyduktan sonra annem bayağı huzursuzlandı. Yazdıklarınızı okudum. Yaprak yiyecek kimse yok evde. Sadece sütünü ellememeye çalışıyoruz. Ancak bir yerde radyasyon yaydığını okudum. Doğru mudur? Sizden çiçekler hakkında zaman zaman çok bilgi aldığım için annem yine sormamı istedi. Biz bu 3 koca saksı difenbahyayı salonda tutalım mı yoksa verelim mi bilemedik. Siz ne derseniz onu yapacakmış annem. Şimdiden teşekkür ederim. İyi günler.
  ***
  Difenbahyalar çok kolay çoğaltıldığı için ve herkes kolaylıkla büyütebildiği için ve kocaman yer tuttuğu için diğer pahalı dekorasyon bitkilerine ihtiyaç bırakmıyor. Bu yüzden çiçekçilik sektörü tarafından zaman zaman difenbahyalar hakkında tamamıyla gerçek dışı spekülasyonlar çıkartılıyor diye düşünüyorum. Hiçbirine inanmayın. Radyasyonlu bitki olmaz. Böylesi bir yalanı ilk defa duydum ve şaşkınlıktan ağzım açık kaldı. :) Yakında difenbahya giren eve melek girmez diye yeni bir spekülasyon çıkarırlarsa hiç şaşırmam. :)

 208. İnci, İstanbul dedi ki:

  Teşekkür ederim. Bitki ve çiçekler konusunda sizin kadar bilgi sahibi değiliz. Ama birden her yerde zehirli,radyasyonlu diye yazılar çıkınca bir bilene danışmayı daha doğru bulduk. O hurafelere kimler inanır bilemiyorum ama radyasyon var diyen de, bu konuda röportaj veren bir botanikçiydi. Neyse,içimiz rahatladı. Tekrar teşekkürler.
  ***
  Zehirliliği dediğim gibidir. Sadece yerseniz zehirlenirsiniz. Radyasyon yalan. Sözde yetkili kişileri konuşturuyorlar ki etkili olsun millet inansın. Yıllardır hep böyle spekülasyonlar çıkarırlar difenbahya için.

 209. Serpil, Kırıkkale dedi ki:

  Difenbahyam iri yapraklı ve gösterişli ama kök kısmından yarıya kadar çürüdü. üst tarafı canlı ve çok gösterişli. ne yapacagım?
  ***
  Çürüdüğünden eminseniz hemen en sağlıklı yerinden kesin suda köklendirin sonra dikersiniz.

 210. Hacer, Bursa dedi ki:

  Merhaba benim bitkim yaklaşık 1 metre ve sürekli yeni yaprak veriyor. Gelişimi gayet iyi. Fakat bugün farkettim toprağını biraz karıştırılacak beyaz böcekler ve solucanlar gördüm. ne yapmamı tavsiye edersiniz?
  ***
  Önemli bir problem değil. Lütfen şu sayfayı okuyun: https://azbitki.com/toprak-hasereleri

 211. Sultan, İstanbul dedi ki:

  Benim difenbahyam yeni bir yil oldu topragini degistirmem gerek. zamani degil biliyorum. besin vermiyorum. buna ragmen ayda bir yaprak cikariyor ama biraz cilizlasti. besin versem su andan sonra olur mu?
  ***
  Yaz kış daima ayda bir defa veremelisiniz.

 212. Sultan, İstanbul dedi ki:

  Difenbahya tropikal bir bitki. Bu nedenle bulundugu ortam serin mi olmali? Salonda duruyor ama kalorifer yakiyorum. Haliyle biraz sicak olabilir. Ama havalandirmaya ozen gosteriyorum. Bulundugu yer aydinlik batiya bakan camin onunde aksam gunesi aliyor. Ne yapmaliyim sizce cicekleri cok seviyorum. Evde baska ciceklerim daha var kurusunlar istemiyorum. Hepsine ayri ozen gosteriyorum.
  ***
  Serin veya sıcak önemli değil. Çok sık esinti alabilmesi önemlidir.

 213. Züleyha, Isparta dedi ki:

  2 yıllık bir difenbahyam var. yarakları sararmaya başladı ne yapmam lazım?
  ***
  Havasız yerleri sevmez. Ayrıca ayda bir defa bitki besini vermek şart.

 214. Emine, Diyarbakır dedi ki:

  Benim difenbahya çiçeğim soğuktan donmuş ve kökleri çürümüş nerdeyse. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Donmuşsa, çürümüşse yapacak bir şey yok.

 215. Sevda, İstanbul dedi ki:

  Bir senedir difenbahyam var. Uzun zamandir yeni yapragi cikmadi. Dun akşam baktim sallaniyor. tam topraga yakin yerde suluklanmiş. gevdesi curuyor. cok uzuldum. ne yapabilirim? aceba saglam yerden kesip tekrar mi dikiyim? kiş aylarinda mumkun mu bu?
  ***
  En sağlıklı yerinden kesin suda köklendirin. Difenbahya havasız esintisiz yerleri sevmiyor. Gelişimi durur. Gereksiz yere sulayıp durursanız kökler çürür. Ben kışın bile sık sık pencereleri saatlerce açık tutarım. Sağlığı mükemmel. Odada hava akımlarının olması şart.

 216. Özge, İstanbul dedi ki:

  Kurtarma şansım hiç yok mu peki? Çürüyen yaprakları kesmem yanlış mı olur? Alttan yeni bir sürgün vermiş durumda. 2 ayrı dal, onlar çok sağlıklı görünüyor.
  ***
  Çürüyen yaprakları kesebilirsiniz. Güneşli ve havadar bir yerde (pencere yakınında) tutun. Toprağında kuruma olmadıkça sulamayın. Ayda bir defa bitki besini verin.

 217. Elif, Ankara dedi ki:

  Difenbahyamın geçen sene toprağını ve saksısını değiştirdim. Bu sene boyu yaklaşık bir metreyi geçmeye başlayınca, kalın gövde kısmı (toprağa yakın kısım) çürüdü ve boyu uzamaya devam ettikçe gövde kısmı yarı yarıya inceldi. Sağlıklı alt yaprakları çürüdü. Üstten çıkan yeni yapraklar ise (toplam 8 adet yaprak) küçük küçük. Doğal olarak gövdesi de eğrilmeye başladı. Ne yapmam lazım? Çürüyen kısımdan kesip suda köklendireyim mi?
  ***
  Büyük tip difenbahyalar dörtte bir oranında ponza taşı karıştırılmış toprağa dikilmeli ki gövde ağırlaştıkça toprağı sıkıştırmasın kökler havasız kalmasın. Yoksa köklerin ve toprakta kalan gövdenin çürümeleri kaçınılmazdır. Ponza taşı sayesinde saksıdaki toprak sert olur kalın gövdeyi sağlamca dik tutar. Hem toprağı çok havadar kılar.
  Sizinkinin en ciddi sorunu sanıyorum güneşten mahrum olması ve hiç bitki besini vermemeniz. Böyle olunca yapraklar küçülür, gövde ince kalır. Ayda bir defa düzenli olarak bitki besini vermeniz lazım. Biraz da güneş alabilirse sağlıklı fotosentez yapar. Bunun sonucunda da sağlıklı, dirençli, kocaman yapraklı ve kalın gövdeli olacaktır. Yapraklar kocaman olmuyorsa ve en az 12 ay dayanmıyorsa her konuda hatalısınız demektir.

 218. Elif, Van dedi ki:

  Difenbahya çiçeğine ballı süt verilirdeneyenler var. Geliştiğini söylüyolar. Bir çay bardağı süt ve bal yetiyormuş. Denemeli miyim sizce?
  ***
  Sakın denemeyin. Öyle şeyler yapanlar sonra benden yardım istiyor kökleri çürüdü ne yapayım. Ben de elinin körünü yap diyorum. :))
  Bakın ben difenbahyama ayda bir defa genel amaçlı bitki besini veririm o kadar. Gelişimi mükemmel olup yapraklar bir yıldan fazla sapasağlam dayanıyor. Bir saksıda üç gövde.. Her bir yaprak koskocaman. Evde çok yer kapladığı için geçenlerde 13 yaprağını kestim. Bir diğer çok önemli şey de esintidir. bu iki şeye dikkat ederseniz difenbahyanız mükemmel gelişir. Yukardaki bakım bilgilerini okuyun.

 219. İsimsiz, Ankara dedi ki:

  Bir hafta oldu eve kocaman bir difenbahya getirdik. 1 metreyi askin. Esimle haftasonu saksisini degistirmeyi dusunsuyoduk. Nisan ayini beklicem simdi. Evde cicek yetistirmeye dair hic bir sey bilmiyorum ama cok sagolun sayenizde bitcok sey ogrendim. Oturup butun yorumlari okudum. su an hem bebekten hem soguktan dolayi evi havalandiramiyorum ama insallah cicegime bisey olmaz. Zaten haftasonu ilk isim gidip cicek besini almak olacak.

 220. Zehra, Yozgat dedi ki:

  Difenbahya çiçegim 1 metreyi geçkin ama son iki ayda tepesinde 5 6 yaprak kaldı. Ne yapabilirim?
  ***
  Kışın havasız ve sıcak mekanlarda bozulabiliyor. Esintiyi çok sever. Ayrıca yukardaki bakım bilgilerini okuyun. Ayda bir defa bitki besini vermelisiniz.

 221. Sibel, Ordu dedi ki:

  Benim difenbahyam surekli yeni yapraklar veriyor ama govdesinden yeni dallar cikmiyor. Yaprak verdikce boyu uzuyor. Yakinda govdesi tasiyamayıp kirilacak diye korkuyorum. Yeri de guzel. cam onu. hem gunes goruyor hem esinti aliyor.
  ***
  Büyük tür difenbahyalar pek yavru vermez. Normaldir.

 222. Cihangir, İzmir dedi ki:

  Sürekli boyuna uzuyor. Gövdenin alt tarafı üst tarafından ince kaldı. Altta yaprak da kalmadı. Sadece üstten yapraklanıyor. Kökü ve gövdeyi güçlendirmek için ne yapabilirim?
  ***
  Yapılacak bir şey yok. Alt taraf sonradan pek kalınlaşmaz. Verdiğim çoğaltma bilgilerini okuyun ona göre yeniden yetiştirin. Gövdenin kalın olması devamlı güneşe ve iyi beslemeye bağlıdır. Bu şartlara dikkat ederrseniz yeni yetiştireceğiniz difenbahyanızın gövdesi neredeyse bir bilek kadar kalın olabilir.

 223. Metin dedi ki:

  Büromuzdaki difenbahyamızı boyu çok uzadığı ve birkaç tane daha sahip oluruz düşüncesiyle çoğaltmak istedik. Yaklaşık 20 gündür suyun içerisinde bekliyorlar (bir süre önce satın aldığımız yer köklenene kadar bekletmemizi söylemişti). Şu an kök bırakmasını beklediğimiz yerlerde kahverengiye dönen bir renk fark ettik. Bir tavsiyeniz var mıdır? Saksıya almamız daha mı uygundur şu aşamada?
  ***
  Keşke daha önce sorsaydınız. Zamansız yapmışsınız. Herhangi bir cevap veremiyorum maalesef ama yukardaki çoğaltılması bölümünü okuyun belki bir fikir verebilir. Ya da şimdilik parçaları tek tek bardaklara koyun. Su iki parmak gibi çok az olsun. Sadece 10 günde bir değiştirin. Ayrıntılı bilgi: https://azbitki.com/suda-koklendirme

 224. Ela, Amasya dedi ki:

  Komşumuzda bu bitkinin küçük cinsi var. Çok güzel ve sağlıklı. İlk toprağını hiç değiştirmemiş. 8-9 aydır aynı topraktaymış. Ben de ondan ayırıp dikmek istiyorum. Ayrı kök yok fakat çok dalı var. Nasıl yapabilirim? Havalar çok güzel gidiyor. Güney cephe balkonum var. Orda olur mu? Çiçekler hakkında pek bilgi sahibi değilim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  İçmekan bitkilerindendir. Balkonlar için düşünmeyin. Bakımı yukarda yazılı. Bir iki dalını din dipten kesip alın. Direkt toprağa dikin. Evde çok havadar ve biraz güneşli bir yerde bir aya kadar köklenirler. Bu sırada yapraklar pörsüyecektir önemli değil. Acele etmeyip bir ay sonra deneyin. Evde açık pencere önünde tutmazsanız köklenmeyip çürüme riski yüksek.

 225. Arzu, İstanbul dedi ki:

  Benim difenbahyam çok büyüdü. Kasım ayında tamamen toprağı değiştirdim. Şimdi yaprakları tavana değiyor. Bu şekil iki kök var. Diplerinde yavruları oluştu. Her bir dalda 25-30 yaprak var. Dibindeki yeni kökleri ayırmak istiyorum. Dallarda ne kadar yaprak bırakarak ayırma işlemi yapmam gerekir? Oldukça uzun gövde kalıyor. Onları kaç santimden keseyim? Toprakta kalan gövdeye macun sür deniliyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Öyle yapacağınıza uzun gövdeleri dipten kesin. Diplerindeki yavru difenbahyalar bu şekilde daha güçlü büyürler. Uzun gövdelerden çok sayıda yeni difenbahyalar üretip dağıtabilirsiniz. Nasıl yapacağınız yukarda ayrıntılarıyla anlatışmıştır. Kesik yere macun sürmeyin. Büsbütün çürütüyor. Pencereleri uzun süreli açık tutcağınız mevsimlerde kesmelisiniz ve havadar, biraz hava cereyanı olan yerde tutmalısınız. Böylece kesik yer çürümeden kurur.

 226. Zeynep, Samsun dedi ki:

  Difenbahyamın iki yaprağının uçlarında siyah noktalar oluştu. Yaprakları dipten kestim. Ucundaki siyahlı kısmı da kestim. Acaba yaprakları bir şekilde kurtarabilir miyim?
  ***
  Anladığım kadarıyla difenbahyanızın yaprak uçları siyahlaştı diye yaprakları dipten kesmişsiniz. Halbuki yanlış şartlarda yaprak kuruması normaldir. Sadece kuru kısmı uçtan kesmeniz lazımdı. Bütün yaprağı kesmek bitkiyi zayıf düşürür. Sağlığını bozar. Yukarda anlattığım gibi havadar yerleri seviyor. Evde esintisiz rüzgarsız ışıksız yerlerde bozulacaktır. Bu da normal bir şeydir. Bir de köklerin boğulacağı kadar toprağa koskocaman saksıya diktiyseniz hayatı tehlikededir.

 227. Şifanur, İstanbul dedi ki:

  Köksüz çelik şeklini yapsam nasıl olur? Hangisinden daha iyi sonuç alırım?
  ***
  Köksüz direkt toprağa dikmek için bol bol ılık esinti gerekiyor. Şu an için suda köklendirmeyi tavsiye ederim. Üç-dört hafta geçince köklenmeseler bile dikebilirsiniz ama sık sık açıp uzun süreli açık tutacağınız pencere yanında olması lazım. Yoksa köklenmelerini bekleyin. Zaten iki hafta sonra yavaş yavaş köklenmeye başlarlar.

 228. İsimsiz dedi ki:

  Yaklaşık 2m boyutunda difenbahyamız bu sabah hiçbir şey olmadığı halde ortadan kesilmişcesine kırıldı. Annem çiçeğinin basında ağlıyor şu an. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Yukardaki difenbahya çoğaltma kısmını okuyun. Ona göre birkaç parçaya bölüp çoğaltırsınız.

 229. Serhat A. dedi ki:

  Difenbahyamızın gövdesinde ve yapraklarında küçük, saydam ve yapışkan damlacıklar var. Ne yapabiliriz?
  ***
  Islak bezle silin. Onlar kalırsa zamanla katılaşır ve hastalık yaparlar.

 230. Ahmet, Erzurum dedi ki:

  Dalından çoğalttığım difenbahyam şimdi küçük yapraklar çıkarıyor. Bu normal midir?
  ***
  Son bir yılda iyi bakılmamışsa, düzenli bitki besini verilmemişse böyle olur. Çoğaltmak istediğiniz difenbahyaların en azından son 6 aydır çok iyi bakılıyor olması lazım. Bitki besini vermek, esinti ve güneş yoksunluğu karşısında güçlenme sağlamaz. Hepsi lazım. O zaman çok güçlü olurlar. Çoğalttığınız zaman ilk yaprak biraz küçük olur ama ikince yaprak en az iki misli, üçüncü yaprak ise olması gerektiği gibi büyük olur. Siz bundan sonra bakımını iyi yaparsanız o zayıf filizler yavaş yavaş güçlenir.

 231. Yasemin, Nevşehir dedi ki:

  Çiçekleri çok seviyorum. Dev difenbahyam kırılmış çok üzüldüm. Budaklarını diktim. Gövdesini suya koydum köklenmeye başladı. Difembahyam da diğer çiçeklerim gibi tek dal üzerine büyüyor. Kökten budak vermesi için ne yapabilirim? Her zaman bitki besini alamıyorum. Onun dışında besin yerine geçecek neler verebilirim? Hassas olduklarını duymuştum. Çok fazla dokunmamak incitmemek gerekiyormuş. Esintili yerler zarar vermez mi? Çiçeklerin yapraklarının uçlarının kurumaması için ne yapabilirim?
  ***
  Büyük difenbahyalar dümdüz uzarlar. Kolay kolay dipten filiz vermezler. Ben üçünü bir saksıda yetiştiriyorum. Daha gösterişli. Siz de yeni köklendirdiklerinizi öyle yapın. 20-30 günde bir bitki besini vermelisiniz. Başka yolu yok. Difenbahya dokunmaya hassas değil. Esintili yerlerde daha sağlıklı ve daha hızlı gelişir. Hangi bitki acaba doğada esintisiz yerde bulunuyor? Sadece aşırı sıcakta ve aşırı soğukta esintiden değil ama hava cereyanından koruyun. Ben normalde hep hava cereyanında tutuyorum. Yaprakların uçlardan kuruması ya besin vermediğiniz için, ya güneşten mahrum ettiğiniz için ya da köklerinin gereğinden fazla toprakta boğulduğu içindir. Gereksiz yere sulayıp durmak da zararlı. Yukardaki bakım bilgilerini ciddiye alırsanız daha sağlıklı yetiştirebilirsiniz.

 232. Yeter, İstanbul dedi ki:

  Komşumun difenbahyası büyük yapraklı ve kalın köklü. 14 senede odanın yüksekliği kadar olmuş. Kırılınca üç yapraklı bir kök de ben aldım. Güzel büyüdü ama kökü kalınlaşmıyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Direkt güneş ve düzenli bitki besini sayesinde gövdesi kalınlaşır. Bir çocuk bileği kadar kalın olur.

 233. Huriye, İstalnbul dedi ki:

  Difenbahyamın saksısı küçük. Değiştirmek istiyorum. Ponza taşı bulamadım. Sade toprak olsa olur mu? İçinde büyük bir soğulcan var. Arkadaşım onu içine geri koy diyor. Havalandırırmış. Sizi fecebok nasıl buluruz? Takip etmek istiyorum.
  ***
  Saksı gerçekten çok küçük değilse bu yıl kalsın. Kökler saksıya çok zor sığacak şekilde olmalı. Yoksa çok fazla toprakta kökler boğulup çürürler. Poşetlerde satılan hazır topraktan, lifli olanından kullanmalısınız. Bahçelerin topraklarından kullanmayın. Solucak ise bahçede faydalıdır. Saksı bitkilerine faydası yok. Kökleri rahatsız edip gelişimi durdurur. Ponza taşı bulamadıysanız akvaryumculardan ya kuvars kumu ya da pişmiş kil (bunlar demir gibi çok sert parçalardır) bulun. Facebook sayfamı takip ederseniz sitedeki her yeniliği oradan bildiriyorum. Sayfa linki: https://www.facebook.com/pages/S%C3%BCs-bitkileri/664432010290610

 234. Serap, Antalya dedi ki:

  Ağlarken akan suyu zehirli mi?
  ***
  Sanmıyorum. Bunu anlamak için tahlil ettirmek lazım.

 235. Mustafa, İzmir dedi ki:

  Difenbahyamın dallarının üzerinde çok sayıda siyah dikensi çıkıntılar oluşmaya başladı. Yapraklarda sararmalar var. Ne yapabilirim?
  ***
  onlar kalsiyum ogzalat kristalleşmeleri. Kökler toprakta rahatsız oluyor. yeri havasız ve gereksiz yere sulayıp duruyorsunuzdur sanıyorum. Hep toprağını hem yerini değiştirin. sık sık uzun süreli açık tutacağınız ve güneş de alabilien bir yerde bulunmalı. Yukardaki bakım bilgilerini okuyun. Başka türlü sağlıklı gelişim göstermez.

 236. Sevim, Tekirdağ dedi ki:

  Merhaba benim difenbahyamın yapraklarında sarıya benzer sanki böcek gibi bir şeyler var. Görümcem yaprak biti dedi. Acaba ne yapmalıyım? Yorumlarda gördüm ben de ıslak bezle mi simeliyim? Başka çiçeklerime de geçmiş. Saman rengi gibi bir zar gibi.
  ***
  Ev bitkileri zaten çocuklar gibi haftada bir ciddi temizlik ister. Çocuklarımızı temzilemezsek bitlinirler de kurtlanırlar da.. Bitkiler de öyledir. Ev içinde yağmur yok güneş yok rüzgar yok. Temizlik işi bize düşüyor. Eğer bitkileriniz ve bitlenmeler başa çıkamayacağınız kadar çoksa ilaç bulup ilaçlamanız lazım. Ayrıca şu sayfaya bakabilirsiniz: https://azbitki.com/bitler

 237. Hakan, Erzurum dedi ki:

  Difenbahyamın bazı yapraklarının yarısı büyük yarısı küçük. Nedeni ne olabilir?
  ***
  Bakımında kusurlarınız var demektir. Bitki besini vermeniz lazım. Benim verdiğim difenbahya bakım bilgilerini okuyup diğer hatalarınızı bulun.

 238. Ayşe, Kırşehir dedi ki:

  Benim difenbahya çiçeğimin yapraklarının uçlarında yanma var. Yaprakları zaten çok fazla değil. Yeni çıkanlar da kendiliğinden yanıp büzüşüyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Söküp yukarda anlattığım gibi bir toprağa, daha küçük bir saksıya dikin. Bakımını da burada anlattığım gibi yapın.

 239. Nesrin dedi ki:

  Benim difenbahyamın alt yaprakları yok. Şu anda gelişimi güzel. Yalnız alt yaprakları yok. Ne yapmalıyım?
  ***
  Bir şey yapmayın. Benimkinde vardı kestim. Çünkü çok fazla yer kaplıyordu ve yanına başka bir şey koyamıyordum. şimdi yapraklar tepede ama yine de çok.

 240. Oktay dedi ki:

  Difenbahyamın alt yaprakları sarardı. Budamalı mıyım? Budamayı nasıl yapmalıyım?
  ***
  Buna budama denmez. Sararan yaprakları gövdeye yakın 10cm sapı kalacak şekilde kesin. Sakın koparmayın. Yoksa gövdede yara oluşup oradan çürüme başlar. Kestikten sonra kalan kısa sap ise kendiliğinden kurur veya pişmiş gibi ıslak bir hal alır. O zaman onu gövdeden ayırır atarsınız.

 241. Yasemin, Nevşehir dedi ki:

  Difenbahyamın toprağında solucan var. Ne yapmam lazım? Toprağını değiştireyim mi? Solucan hangi hatadan dolayı oluşur?
  ***
  Hata ile ilgisi yok. Kullanılan toprakla ilgisi vardır ki bu da hata sayılmaz. Eskiden biz zaten sadece doğal gerçek topraklardan kullanırdık. Solucanlı olurdu ve hiç de zararı olmazdı. Bitkiler daha sağlıklı gelişirdi. Solucanlar fazla değilse kafaya takmayın. Ortalama 20 günde bir mutlaka bitki besini vermelisiniz. Hem sanıyorum bitki besinleri solucanları zehirliyor. Zaten difenbahyalara bitki besini vermek kesinlikle şart.

 242. Funda, İstanbul dedi ki:

  Difenbahya çiçeğim toprağından iki tane ayrı yaprak verdi. İkisi de guzel gelişiyor. Yani ana gövdeden ayrı, iki yeni gövde. İkisinde de üç yaprak var. Ayrımak istiyorum. Mayıs uygun mu sizce?
  ***
  Ayırmakla hata edersiniz. Niçin gerek duyuyorsunuz? Bir arada gayet sağlıklı büyürler. Çok da güzel ve şık görünürler. Saksılarda tek tek cılız bitkiler ortamı çirkinleştirir. Hem ayırırken yaralayacaksınız. Yavruların tutmama ve ana bitkinin yaradan dolayı enfeksiyon kapıp çürüme riski yüksek. Yine de istiyorsanız mayıs ortasında deneyin.

 243. İrem, Nevşehir dedi ki:

  Ben de bu çiçekten aldım. Üç gövde oldu. Birini ayırarak hiç suda bekletmeden ektim. Acaba tutar mı? Yoksa ana gövdeyi kurutur muyum? Korkuyorum lütfen yardım edin.
  ***
  Madem korkuyorsunuz ne diye araştırmadan sormadan ayırdınız? :) Oldukça küçük bir saksıya dikmişseniz ve bol bol esinti alabileceği ve biraz da güneşten ısınabileceği bir yerde tutarsanız kesin tutar. Aslında ayırmak yanlış. Bir arada daha dekoratif, daha muhteşem görünürler.

 244. Esra dedi ki:

  Benim Difenbahyamın görünümü kötü olduğundan kesip suya koydum. Bir aya yakın oldu çillenmedi. Ne yapmalıyım?
  ***
  Küçük bir saksıya dikin. Evde açık pencere yanında tutun. Devamlı hava akımları canlandırır köklendirir. Güneşten de ısınabilmeli. Bir ay sonra hızlıca büyümeye başlar. Şimdi bu şekilde difenbahya çoğaltmanın tam zamanı.

 245. Öznur, İzmir dedi ki:

  Benim difenbahya çiçeğim 4. gövdeyi çıkardı dipten. İnanılmaz sağlıklı yetişiyor. Her gören hayran. Dipten çıkanlarda herkesin gözü var ama ben ayırmadım. Bu sabah gördüm ki 10 kadar yaprağı sararmış. Şok oldum resmen. Bir günde bu şekli neden almış olabilir? Ne yapabilirim acaba?
  ***
  Son günlerde ani bir değişiklik, yer deşikliği, farklı bir uygulama yapmışsanız köklerde çürüme başlamış olabilir. Kocaman yapraklı difenbahyaların toprağına mutlaka 1/4 oranında ponza taşı karıştırılmalıdır. Yoksa zamanla bitki büyüdükçe ağırlık yüzünden toprak sıkışıyor ve kökler havasız kalıp çürüyor. Ya da tam tersi bu iyi bir işarettir. Aniden şartlar daha elverişli olup bünye daha güçlü gelişime başlamışsa ve topraktan ihtiyacı olduğu besinleri alamıyorsa en eski yapraklardaki besini enerjiyi geri çekebilir. Düzenli bitki besini veriyor olmanız gerekiyordu. Yukardaki bakım bilgilerini okuyun. Bitki besini vermek şart. Yazdığım bilgileri ciddiye almayanlar kendi bakımlarına güvenenler beklenmedik bir anda sizin yaşadığınız gibi üzücü sorunlarla karşılaşabiliyor.

 246. Sena Çorum dedi ki:

  Annemin küçük cins difenbahyasından iki dal dediğiniz gibi kestim. Ne olur ne olmaz diye birini suya koydum birini toprağa diktim. Yaklaşık iki üç hafta oldu. Aynı duruyorlar. Ne solma ne de köklenme var. Sudaki olmayacak gibi hissediyorum ama bu iyiye mi kötüye mi işaret anlamadım. Ne zaman köklenir?
  ***
  Toprağa dikin ve güneşten ısınacakları hem günün ılık rüzgarlarını alacakları bir pencere önüne koyun. Bir ay sonra yeni yapraklanmalar olacaktır.

 247. Hande, Ankara dedi ki:

  Minyatür difenbahyamın saksısında iki kök var gibi görünüyordu. Topraktan çıkarınca gövdeleri ayrı fakat köklerinin küçük bir kısmının beraber olduğunu gördüm. Kardeşime vermek için ayıracaktım. Çıkartmışken aradaki bağı ayırıp tekrar aynı saksıya diktim. İkisinin de kökü var. Bir sorun çıkar mı?
  ***
  Daha büyük saksıya dikmişseniz gelişim durabilir hatta çürüyüp ölebilir. Böyle bir risk var. Kendi saksısına tekrar dikmiş olsanız bile eğer kökler az idiyse daha küçük saksıya dikmeniz iyi olacaktı. Esintili ve güneşli bir pencere yanında tutarsanız sağlıklı ve hızlı gelişir.

 248. Tuğba, Tekirdağ dedi ki:

  Yanında iki ayrı gövde çıktı. Onları nasıl çoğalacaklar? Yeni yaprak açtıkça altaki sararıp düşüyor. Ne yapmam lazım?
  ***
  Burada yazdığım difenbahya bakım bilgilerini ve çoğaltma bilgilerini okumalısınız. Yapmanız gereken en iyi şeyler bunlar.

 249. Didem, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar yaklaşık 2 ay once tropic snow bitkisinden aldım. Yapraklarında beyaz beyaz pamukçuklar var. Dediğiniz gibi görünce ıslak bezle sildim. Şimdi de özellikle yeni açan yapraklarda gözle zor görülür böcekler olduğunu farkettim. Yapraklarında örümcek ağları oluşmaya başlamış. Ne yapmam gerekiyor? Sirkeli su böceklere iyi geliyor diyorlar doğru mu?
  ***
  Onlar örümcek bit. Çok büyük zarar verirler. Hiçbir ilaç fayda etmez. Ancak onlar için özel bir ilaç var ondan bulacaksınız. O ilaçtan bulamazsanız haftada iki defa yıkamanız gerekecek. Bitler sayfasında ilacın adını yazmıştım bakın: https://azbitki.com/bitler

 250. Deniz, İstanbul dedi ki:

  Apartmanın girişine bir buçuk metre boyunda bol yapraklı bir difenbahya koymuşlar. Fakat 15 gün içinde bütün yapraklarını dökmüş sadece 3 yaprağı kalmıştı. Ben de kıyamadım yaprakların yaklaşık 50 cm altından kesip su dolu bir damacanaya koydum. 10 gün oldu ama bir değişiklik yok. Acaba yanlış mı yaptım?
  ***
  Kıyamadım diyorsunuz halbuki keserek çok pis kıymışsınız. :) On günde bir değişiklik olmaması gayet normal. Şimdi direkt toprağa dikip köklendirmenin tam zamaı. En uygun zaman. Ev içinde hem devamlı esintili hem güneşli bir yerde tutun. Bir ay içinde hızlı bir şekilde büyümeye başlar. Kalın iri difenbahyadan ise şimdilik 2 litre hacminde saksıya dikin. Gelecek yıl bu zamanda 4-5 litrelik saksıya alın.

 251. Serpil U. -Antalya dedi ki:

  Merhaba benim bifenbahyamın gelişimi çok güzel ama yapraklarının uçları kuruyor. Sadece uçlarında kuruma var. Bunun nedeni ne olabilir?
  ***
  Çok fazla gereksiz sıklıkta suluyorsanız sebep bu olabilir. Yeri de çok havadar olmalı. Benimkinin bir yıllık yapraklarının bile uçları sapasağlam. Ayrıca bitki besini vermeyi hiç ihmal etmiyorum.

 252. Aysegül, Eskişehir dedi ki:

  Benim difenbahyamın gövdesi çok uzun. Zarar vermeden nasıl kısaltabilirim?
  ***
  Şimdi tam zamanı. Yukardaki çoğaltılması kısmını okuyun. Üst kısmı kesip direkt olarak dikeceksiniz. Yeri mutlaka çok esintili, hatta ev içi hava cereyanı olan bir yer olmalı. Güneşi de günde iki üç saat alabilirse ay sonuna kadar dirilir ve hızla büyümeye başlar.

 253. Bensu, istanbul dedi ki:

  Çiçeğim bir anda solmaya başladı. Lekeler tek yapraktaydı siyah ve büyük olarak. Şimdi çok yaprağına dağıldı ve sararıp solmaya başladılar. 3 4 yaprağında sorun yok. Diğerleri hep sarı çürük. Ne yapmam lazım? Bilgileriniz benim için çok önemli. Koçtaşta hastalık kapmış zirai ilaç olmadan olmaz dediler. Diğer sorduğum yerler su verme yeter dediler. Çürümüş yaprakları kesmeli miyim yoksa kendisinin düşmesini mi beklemeliyim?
  ***
  Derhal evin en esintili yerine koyun (benimki devamlı hava cereyanı alan yerde durur). Eğer güneş alması da mümkünse daha iyi. Böylece o hastalıklar kesinlikle tekrarlamaz. Başka çare yok. Hiçbir ilaçlama işe yaramaz. Çiçekçilere danışmanız yanlış. Onlar bilmez. Ayrıca hastalıklı yaprakları kesip atın.

 254. Fatma, Samsun dedi ki:

  Benim difenbahyam gelişimini durdurdu. Ben de budadım ve suda bekleterek köklendirdim. Şimdi 6 yerden kök çıkmaya başladı. İki tanesi uzun, geriye kalanlar ufak kökler. Toprağa dikmem için ne kadar süre geçmesi gerekir? Ben yaklaşık bir haftadır suda bekletiyorum. Çürütürüm diye çok korkuyorum.
  ***
  Köksüz bile olsa şimdi toprağa dikmenin tam zamanı. Çoğaltma kısmında yazdığım gibi ev içinde mutlaka bolca esintili ve güneşli bir yerde tutun. Esinti ve güneşin ısıtması sayesinde bir ay içinde canlanıp hızla büyümeye başlar. Yalnız güneş tam öğle tepe güneşi olmamalı. Sabahleyin öğle ezanından 2 saat evveline kadar ya da ikindi ezanı sonrasından itibaren güneş alacak. Yazın bu ölçüye dikkat edin. Kışın öğle güneşinin zararı yok faydası var.

 255. Nuri, Hatay dedi ki:

  Difenbahyaya kuş gübresi kullanılır mı?
  ***
  Bence iyi olur ama hiç denemedim. Eğer toprağı çok havadar ise ve bulunduğu yeri de havadarsa deneyin. Değilse kökleri çürüyebilir.

 256. Füsun dedi ki:

  Vitamin verdikten on gun sonra yapraklarda saramalar oldu. Yapraklar çürüdü. Şimdi vitamine devam edeyim mi bilemedim.
  ***
  Vitamin mi? insanların kullandığı vitamin ilaçlarından mı verdiniz? Bozulması normaldir. Eğer bitki besinini kastediyorsanız ne marka, ne çeşit bitki besini verdiğinizi ve nasıl ne miktarda verdiğinizi yazmanızı rica ediyorum.

 257. Füsun dedi ki:

  İsmi bitki besini. Çiçekçi bunu verdi. Sizin dediginiz markaları da soyledim aynı dedi. Üzerindeki tarife gore verdim. Bir çay bardağı ilaci bir litre suyla karıştırıp difenbahyalara verdim. Sadece bir defa suladım.
  ***
  Üzerinde tarif var diyorsunuz. Markası adı filan yok mu? Bitki besini diye marka ismi yok veya ben hiç duymadım. Bildiklerim çiçekcoşturan, vilmorin, genta.. Bunların hepsi bitki besinidir. Siz benden adını veya ne olduğunu bilmediğim bir şey hakkında bilgi istiyorsunuz. Toz mu sıvı mı? Toz ise bir litreye bir çay kaşığı karıştırılıyor. Yine de o şeyin ne olduğunu bilmeden size bir tavsiye veremem. Ayrıca kesinlikle çiçekçilere danışmamanızı, hatta danışsanız bile söylediklerinin tersini yapmanızı tavsiye ederim. Onlar sadece satıcıdır. Hiçbir şeyden anlamazlar.

 258. Ertan, izmir dedi ki:

  Son günlerde gelişimi yavaşladı. Gövdeden iki dal ve koklerden de üç tane daha çıktı. Türü büyük diye düşünüyorum. Ağaç gibi olmasını istiyorum. Yani altlarda yapraklar dallar olmasın.
  ***
  Boşa beklemeyin çok yavaş uzar. Ayrıca büyük tipler böyle yavrulamaz. Sizinki pek uzamayan difenbahyalardandır. Ama büyük tür bile olsa çarçabuk uzaması mümkün değil.

 259. Ertan dedi ki:

  Yavrulari kestikten sonra kesilen yere ne uygulamalıyım? Ve tam dibinden mi kesmek lazım?
  ***
  Hiç kesmeyin. Doğru değil. Küçük tip difenbahyalar çoklu şekilde güzeldir. Tek tek yaparsanız zaten tutmaları riskli. Tutsalar bile güzel bir görünüm almaları iki üç yıl sonraya kalır. Ayrı ayrı saksılarda kel kel difenbahyalar bir güzellik ifade etmez. Yine de ayırmak istiyorsanız yukarda çoğaltma kısmında tüm detaylar var.

 260. Ayşe, İstanbul dedi ki:

  Komşum kırılan difenbahya bitkisinden bir dal verdi. Tepesinde 9 yaprak vardı. Yapraklar fazla büyük değil. Suda köklendirmeden hazır torfa diktim. Fakat alt yapraklarından üçü sarardı. Öbür yapraklar ise çok canlı değil. Çiçeğimi nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Bu gayet normaldir. Hatta yaprakları azaltsanız daha iyi olur. En alttakileri azaltın yani kesip atın. Yeri esintili olursa birkaç haftada dipdiri olup gelişmeye başlayacaktır. Bugünlerde solgun aygın baygın olması normal.

 261. Melisa, İstanbul dedi ki:

  difenbahya çiçeğinin saksısı devrilince yaprakları kırıldı. Kırılan yapraklar tekrar kök salar mı?
  ***
  Yapraklar köklenmez. Onları atabilirsiniz.

 262. Orçun, Denizli dedi ki:

  Sizce deve tabanının çok iyi gelişip çiçek açtığı ve avakado ağacının yaklaşık bir bina boyuna gelebildiği bir iklimde (Alanya’da) difenbahya bahçe bitkisi olabilir mi?
  ***
  Alanya iklimini ben tam bilmiyorum. Doğru duydu isem kışın orada muz bitkilerinin toprak üstü kısımları kuruyormuş. Bu durumda difenbahya orada kışın bir hayli yıpranabilir. Kesinlikle devetabanı kadar dayanıklı değildir. Hele avokado İstanbul’da bile kış soğuklarına tam dayanıklıdır. Difenbahyanın kış soğuklarına dayanıklılığını bu iki bitki ile kıyaslamak yanlış olur. Yine de, Alanya’da kışa dayanabileceğini, olsa olsa yapraklarda orta derece hasar olabileceğini düşünüyorum. Çok da emin değilim. Denemek lazım. Veya deneyenler varsa onlardan sonucu öğrenmek lazım.

 263. Orçun, Denizli dedi ki:

  Geçen hafta gittiğimde refüj aralarında aşk merdiveni, turna gagası ve arakorya bitkilerinin kullanıldığını ayrıca bahçelerde de bolca muz kauçuk, deve tabanı, hibiscus ve ficus benjamina olduğunu görünce ben de neden difenbahya olmasın dedim ve seneye oradaki arkadaşıma hediye götürmek istiyorum. Ama emin olmak istiyorum sonuçta yaşayıp çoğalmasını beni hatırlatmasını isterim. Bir de muzlar eğer her bahar dipten büyürlerse meyve veremezler. Yani Alanya’da muzların gelişimi kışın da yavaşlayarak devam ediyor.
  ***
  Muz hakkında henüz yeterli bilgim yok ama öyle bir şey duymuştum demek yanlışmış. Difenbahya o saydığınız bitkilere göre kış soğuklarına daha hassastır. Alanya’da muhtemelen kışın pek zarar görmez. Görse de zararı yapraklarda biraz yıpranma şeklinde olur diye düşünüyorum. Yani bence sakınca yok. Yalnız, sonbaharda serinler başlamadan birkaç ay önce dikmek lazım ki hem bütün bünye yavaş yavaş değişen hava şartlarına iyice adapte olabilsin hem kökleri toprağa tam olarak tutunmuş olabilsin. Yine tekrar söyleyeyim adını saydığınız bitkilere göre kıyaslama yapılamaz. Difenbahya soğuklara daha hassas. Mesele Philodendron erubescens ile aşağı yukarı aynı dayanıklılıktadır. Ondan gördü iseniz sorun yok.

 264. Orçun, Denizli dedi ki:

  Hiç Philodendron erubescens görmedim galiba difenbahya hediye etmekten vazgeçeceğim.
  ***
  Nisan sonundan mayıs sonuna kadar hediye ederseniz iyice adapte olur. Bir de yeri önemli. Mesela nahçe tepede değilse, kuzeyli yönlere açık bir yer değilse hiçbir sorun olmaz.

 265. Bülent, İzmir dedi ki:

  Difenbahya bitkime 5 senedir bakıyorum. Tek kökten 3 ayrı gövdesi mevcut. 5 sene içinde sararan alt yaprakları hep kopardım. Gövdeler de gittikçe uzadı. Şu an 3 uzun sopaya benzer gövdesi ve her gövdenin üstünde yapraklar mevcut. Gövdeler 70-80 cm uzunluğunda ve kalın değiller. Eğildiler ben de çıtalar ile destek oldum. Ama gövdeler uzadıkça görüntü gitgide bozuluyor. 3 gövdeyi de kısaltmak istiyorum. Yaprak kısmına yakın bir yerden kesip 3 gövdeyi aynı saksıya diksem sonuç alırmıyım? Alırsam bu çalışmayı ne zaman yapmalıyım ve saksıya dikmeden önce suda bekletmeli miyim?
  ***
  İzmir için en iyi zaman mayıs ortası. Yeri çok havadar olmalı (hatta ev içi hava cereyanı olan yer çabuk köklenmesini sağlar). Direkt toprağa dikeceksiniz. Uygun zamanda suda bekletmeye gerek yok. Diğer zamanlarda önce suda bekletmek, önce suda köklendirmek daha iyidir.

 266. Rabia, Aydın dedi ki:

  Benim difenbahyam yan yana iki çiçek açtı. Çok sağlıklı görünüyor. Bu bahar saksısını değiştirdim. Yaprakları küçüldü. Acaba neden olabilir?
  ***
  Bitki besini verseydiniz küçülme olmazdı. Ayda bir defa vermelisiniz. En iyisi genel amaçlı bitki besinidir (yani hem çiçek açan bitkilere uygun hem yaprağı için yetiştirilenlere uygun). Sırf yaprak amaçlı bitki besini difenbahyalarda ve devetabanlarında kökleri ve dip kısmı tamamen çürütüyor. Birkaç defa şahit oldum.

 267. Betül , İstanbul dedi ki:

  Difenbahyamda son 2-3 aydır sivilcemsi, kahverengi bir sürü noktacık var. Yapraklar da dahil olmak üzerere her yerini sardı. Kuruyan her yaprağın dibinde yarıklar olusturuyor. Ne yapmak gerektiğini bilemedim.
  ***
  Sanıyorum onlar “koşnil” benzeri parazitler. Kazıyarak temizlemeli ve hep silmelisiniz. Zamanla tamamıyla yok olacaklardır. Başa çıkamayacaksanız zirai mücadele ilaç satan yerlerden ilaç araştırın.

 268. İsmail, Sakarya dedi ki:

  Evde difambahya çiçeği saksımın üzerine damarlı bir sürü dallar çıkıyor. Bu bir sorun mudur. Sebebini bir türlü anlamadım.
  ***
  Onlar difenbahyanın kökleridir. Yerini çok sevdiğini gösterir. Fazlaca çoğaldıklarında kenarlardan iki parmak gibi az geniş bir saksıya aktarmanız iyi olacak. Fakat derinlik aynı olmalı. O üst yüzeyde beliren kökleri yine hava alabilmeli. Sadece 1cm toprakla örtebilirsiniz. Yeni saksısında sakın daha derine gömmeyin.

 269. Semra, Tokat dedi ki:

  Difenbahyam solunca atmak zorunda kaldım. Yetiştiği toprağa süs biberi diktim. Difenbahyanın öz suyunun zehirli olması toprağına geçmiş midir? Yani ben bu toprakta yetişen biberi yersem bir zararı olur mu?
  ***
  Hayır hiçbir zararı olmaz. Boşuna endişelenmeyin.

 270. Derya, İstanbul dedi ki:

  Kayın validemin difenbahyası çok güzel büyüyor ama benimkiler iki ayda bir yaprak çıkarıyorlar. Büyümesini istiyorum. Ne yapabilirim?
  ***
  Sıcak toprakta hızlı gelişir. Bunun için gereğinden fazla büyük saksı kullanmayın. Kökler az toprakta olursa sıcağı daha iyi hisseder. 20 günde bir genel kullanım bitki besini verin. Yeri çok havadar ve biraz güneşli olursa, bütün bu şartlar yerinde ise hızlı büyüyüp yaprakları da büyük olacaktır. Günde birkaç saat çok şiddetli olmayan güneşte yaprakların ve saksının ısınması büyümeyi hızlandırır. Şimdi mümkün olduğunca fazla güneş almasını sağlayın. Yazın ise tam öğle civarı güneşinden korumalısınız.

 271. Bahar, Konya dedi ki:

  Merhaba, komşumda difenbahya çiçeği var. Dalından çoğaltmış bir tane de yanına dikmiş aynı saksıya. Çok güzel iki yapraklıydı. Büyük büyük ve üç tane de açmamış tomurcuk yaprağı vardı. Onu bana söküverdi. Eve geldim diktim. Su verdim. 10 gün oldu. Bir yaprağı sarardı. ikinci yaprağında da hafiften uçlarına doğru bir sarartı oluyor. Ama o açılmamış tomurcuklarda bir şey yok. Büyümüyorlar öylece duruyorlar. Sizce öldü mü? Ne yapmam lazım? Kurtarma şansımız var mı?
  ***
  Daima köklerinin zor sığacağı kadar, yani yeterince yeterli büyüklükte olmayan saksıda az toprakta olursa çok sağlıklı gelişir. Ayrıca havadar ortamı, esintiyi ve güneşi çok sever. Önce bu şartları yerine getirin. Verdiğim bilgileri okumanız gerekiyor. Şimdi işler yolunda giderse bir ay geçince başlayarak 20 günde bir suyuna genel amaçlı bitki besini katın.

 272. Hamdi, Kayseri dedi ki:

  Merhaba benim difenbahyam yaklaşık 50cm civarında. Ayda bir yaprak çıkarıyor ve 5-6 civarında yaprağı var. Yaprakları gayet büyük. Fakat yaprakları çatlaklarla dolu. Yeni çıkan yapraklar hariç eski yapraklarda çatlamalar oluyor. Pencere önünde öğleden sonra akşama kadar güneş görüyor. Sebebi ne olabilir acaba?
  ***
  Sizin eve uyum sağladıktan sonra normal yapraklanmaya başlamış. Önceki yerinde şartlar farklıymış ki o yapraklar sizin evin şartlarında bozuluyor. Önemli değil. Yeni yapraklar geliyor nasılsa.

 273. Ali Turan dedi ki:

  Mecburiyetten difenbahyamı bu tarihte birkaç saksıya bölmek zorunda kaldım. Diğer parçaları da suda köklendirme yapıyorum. Ancak saksıya aldığım difenbahyalarım sağlıksız görünüyor. Toprağa tutunma ya da kendine gelme süresi ne kadar zaman alır?
  ***
  Yanlış zamanda yapmışsınız. Köksüz dikilen dalların köklenebilmesi ılık esintilere ve biraz güneş almasına bağlıdır. Köklenip dirilmeleri 3 hafta ile 6 hafta arasında değişiyor. ama bu zamanda ne olur bilemem. Ortamınızın şartlarına bağlı. Diğer sorunuzun cevabı için yukardaki çoğaltma kısmını okuyun. Bütün ayrıntılar var.

 274. Acelya, Ankara dedi ki:

  Benim difenbahyam yaklaşık 1 yıl önce hediye gelmişti. Toprağını falan değiştirmedim. Şimdi bütün yaprakları çürüdü, sarardı, karardı. Bizim ev sobalı olduğu için pek hava alma imkanı bulamıyor.
  ***
  Tam bir yıl önce geldiyse ve geçtiğimiz yıl aynı sobalı odada aynı yerde idiyse ve bu durumda hiçbir zarar görmedi ise bozulmasının sebebi toprağın besleyiciliğinin sıfıra inmiş olması ve bünyesindeki birikimlerin de tükenmesidir. Yeniden toparlanması çok zor. Bulabileceğiniz en iyi difenbahya bakım bilgileri yukarda yazılı.

 275. Cemil, Kırıkkale dedi ki:

  Kaynattığımız yumurtanın suyunu soğuduktan sonra difenbahyamıza ya da diğer çiçeklere versek faydalı olur mu?
  ***
  Difenbahyaya faydası olur ama çok sık vermeyin. Ayrıca bitki besininin yerini tutamaz. Bitki besini verdikten 15 gün sonra verin. Böyle nöbetleşe uygulayın. Büyük faydası olur.

 276. Kübra, Kütahya dedi ki:

  Çicegimin kökü çürümeye başladı. Kesip başka bir saksıya aksam olur mu?
  ***
  Hayır bu zamanda öyle olmaz. En sağlıklı yerinden kesip suda bekletin. İlkbahara kadar anca köklenir. Sonra saksıya dikersiniz.

 277. Şule, İstanbul dedi ki:

  Yatak odasında olurmu havayı kirletir mi temizlen mi?
  ***
  Bir sakıncası yok. Hava temizleyici veya kirletici bir etkisi olmaz.

 278. Feride, Sivas dedi ki:

  Benim difenbahyamın 3 tane yaprağı var ama bir türlü 4 yaprak olamadı. Dördüncü yaprak açarken alttan diğeri sararıp düşüyor. Neden olabilir?
  ***
  Güzel soru. Problemden kurtulma yoluna gelince: Sizin difenbahyanız kendisini besleyemiyor. 20-30 günde bir suya karıştırılan bitki besininden vermelisiniz. Biraz da güneş görürse çok sağlıklı gelişir. Yaprakları 15 ay kadar dayanabilir.

 279. Yağmur, Bursa dedi ki:

  Bugün diffenbachiamın gövdesinde sararma farkettim. Yapraklar gayet sağlıklı. Fakat en dibinden itibaren yukarı doğru bir sararma başlamış. Çiçeğim çürüyor mu? Kurtarma ihtimalim var mı?
  ***
  Difenbahya çeşidine göre iki yıldan daha fazla yaşlanan gövdede renk değişimi olabiliyor. Ama çürüme başgöstermiş de olabilir. Bunu yapraklardan anlayabilirsiniz. Yapraklarda pörsüme, cansızlaşma başlarsa hemen en sağlıklı yerden gövdeyi kesin ve suda bekletin. Köklenince dikersiniz.

 280. Nazik, Ankara dedi ki:

  Benim difenbahyam 2 metre 15 yapraklı. Tam ortadan sararmaya başladı. Difenbahyamın gövdesinin alt kısmı ince, ortası kalın, üst kısım ince. Acaba neden kaynaklanıyor? Bunu kesip çoğaltmak istiyorum. Hangi aylarda yapmalıyım? Marketten satın aldığım topraktan çoğaltma olur mu?
  ***
  Devamlı kalın gelişmesi az bile olsa güneş almasına ve devamlı düzenli besin verilmesine bağlıdır. bakımını ve parça parça kesip çoğaltma yolunu yukardan okuyabilirsiniz. Mayıs sonunda çoğaltın.

 281. Selda, Ankara dedi ki:

  Difenbahyamı alalı bir yıl oldu. Yaz günlerinde besin verdiğim için iki ayda bir banyo yaptırıyorum. Son banyosundan sonra yapraklarında sarı lekeler oluşmaya başladı yeni yapraklarında bile sarı lekeler var bunun sebebi ne olabilir besin vermek bu ayda uygun mudur?
  ***
  Besin vermeyi bütün yıl kesintisiz, 20-30 günde bir vermelisiniz. Lekelerin sebebi belki suyun çok fazla soğuk olmasından olabilir. Kesin olarak bilemiyorum. Belki de yeri serin olup siz buna rağmen toprağı fazlaca ıslak tutuyorsunuz ondandır. Kasımdan mayısa kadar toprak ıslak oldukça asla sulamayın. Biraz kurumasını beklemeniz gerekiyor.

 282. Doğan, Ankara dedi ki:

  Benim çiçeğim yaprak sürgünü verdi ama yaprak bir türlü açılamadı. bu esnada sürgünün altından ikinci sürgün çıktı ama üstteki yaprak açılamayınca alttaki de içinden çıkamıyor.
  ***
  Toprakta kimya dengesi bozulmuş. Banyoda toprağı yıkar gibi bol bol sulayın. Alt dekillerden su akıp gittikçe tekrar sulayın. Böylece toprak yıkanmış olur. İki gün sonra doğal maden suyu ile sulayın. Maden suyunun gazı uçması için önce iki gün (en az 48 saat) yayvan bir kapta açık bekletin. Saksı büyükse iki şişe maden suyu gerekir. Bu dediklerimi aynen yapın. Daha sonra ayda bir defa orkide besini sulama suyuna karıştırarak bakımına devam edin. Toprak yıkaması ve maden suyu işlemini üç ayda bir yapabilirsiniz. Çok iyi gelir. Bu tavsiyem tüm salon-ofis bitkileri için geçerlidir.

 283. Fatoş, İzmir dedi ki:

  Merhabalar. Difenbahyamı alalı 3 ay oldu.. 3 gün önce yemyeşildi fakat uçları biraz sarardı. Her gün bir yaprak daha sararıyor. Henüz bitki besini vermedim bu yüzden olabilir mi? Ya da farkında olmadığım bir hata mı yaptım?
  ***
  Başlıca sebep yerinin havasız olmasıdır. Difenbahyalar çok havadar ortam ister. Bitki besini elbette ayda bir vermelisiniz.

 284. Fatoş, İzmir dedi ki:

  Teşekkür ederim. Besini verdim. Esintide tutuyorum. Umarim daha da sararmaz. Peki sararan yaprakları kesmeli miyim? Keseceksem yaprağın bittiği yerden mi kesmeliyim yoksa dipten mi?
  ***
  Sararan yaprakları gövdeye yakın yerinden kesebilirsiniz.

 285. İlkay, Ankara dedi ki:

  Merhabalar. Çiçeğimizin ortasından cıkan çiçek tomurcuğu çok ağır kokuyor. Normal midir? Kopartsak sorun olur mu?
  ***
  Difenbahyanın çiçeğinin nasıl koktuğunu henüz bilmediğim için normal mi değil mi bilmiyorum. Maksla kesip atabilirsiniz. Hiçbir zararı olmaz.

 286. Tuğba, İzmir dedi ki:

  İki hafta kadar oldu alalı ama bir yeni yaprağımız oldu bile. Besin takviyesi de veriyorum. Hhaftada 2 kez yeteri kadar suladığımı düşünüyorum. Ancak dün farkettim ki toprağında küçük küçük mantar kafalar oluşmuş. Bu fazla sudan mı kaynaklanır?
  ***
  Pek hızlı değildirler. Genelde bir ayda sadece bir yaprak verirler. O mantarların su miktarı ile ilgisi yok. Zararları da olmaz. Bazen çıkarlar sonra yok olurlar. Önemli değil.

 287. Murat, Bakü dedi ki:

  Merhaba, benim difenbahyam yok, ama internetden hakkında bazı bilgiler okumuştum. Difenbahya çiçek açma zamanı yaklaştığında yeni çıkan yaprakları küçük olmaya başlıyor. Onun için yaprak güzelliğini koruması için bazen çiçek tomurcuklarını kesip atarlar. İsterseniz, çiçeğini görmek için kesmeye bilirsiniz. Çiçek açtığı zaman bazı çeşitlerinin çiçeği kötü kokar. Genellikle axşamları, çürük yumurtaya benzeyen koku yayar etrafa. Koku yoğun değildir ama kapalı, havasız mekanlarda sorun ola bilir. Farklı türlerde koku farklılık göstere bilir hatta çiçek kokusuz ola bilir. Kokuya karşı hassaslık kişiden kişiye farklıdır.

 288. Fatoş, İzmir dedi ki:

  Benim difenbahyam iri değil ufak yapraklı olanlardan. Aradan bazı yapraklar yeni çıkıyor. Fakat diğer büyük yapraklardan yer bulamıyor olacaklar sanırım ki kıvrık kıvrık değişik bir hal almışlar. Normal hale gelirler mi yahut gelmeleri için ne yapmalıyım? Diger yapraklar sağlam. Kesmek mantıklı mı?
  ***
  Bakımında hatalarınız olmuş. Yoksa yeni yapraklar daha güçlü olurken eski yapraklar kendiliğinden yanlara aşağı yatarlar ve gücünü yeni gelişimlere bırakarak kurumaya başlarlar. Bakım kısmını okuyun. Yeri çok havadar olmak zorunda.

 289. Canan, Afyon dedi ki:

  40cm boyundaki difanbahyamda sürekli 7-8 yaprak oluyordu. Bütün yaprakları döktü. Yeni bir yaprak çıkarıyordu. Filiz haliyle kaldı. 5cm dürülü şekilde yaklaşık 3 aydır ne o filiz açıldı ne de başka bir yaprak. Havadar ve yarı güneş alan bir yerde ayda iki kere besin veriyorum. Gövde çapı 3cm. Gayet sağlıklı görünüyor. Napıcam da geliştireceğim? Gözüne bakıyorum resmen.
  ***
  Eğer yerinin yeterince havadar, esintili olduğundan eminseniz sorun toprağındadır. Toprağını değiştirin.

 290. Ankara dedi ki:

  Çiçeğim hep ağlıyor her yeri ıslatıyor. Böyle mi devam edecek?
  ***
  Evet genelde böyle devam eder. Parke zemine ve halıya çıkmayan izler oluşturur. Altına gazete sermelisiniz. Esintili veya çok havadar ortamlarda damlama ya hiç olmaz ya da sadece geceleri olur. Devamlı su damlatıyorsa hiç gerekmediği halde sulayıp duruyorsunuz demektir.

 291. Şebnem, İzmir dedi ki:

  Çocukluğumdan beri difenbachia bilirim severim. Dün aldım. Şu anda gündüz güneş aydınlığı olan bir koridorda duruyor. Evi havalandırırken ceryanda kalacak. Tamam esinti severmiş ama cereyan dokunur mu?
  ***
  Yeni aldığınız için ve eğer şimdiye kadar hep sera ortamına alışıksa cereyandan zarar görebilir. 15-20 gün kadar dikkat edin. Sonrasında zararı olmaz. Ben İstanbulda iken difenbahyaları evin en fazla hava cerayanı olan yerde tutardım. Ancak böylelikle muhteşem bir güzellikte gelişebiliyorlardı. Ayrıca yazın 32 dereceden daha fazla sıcak olan saatlerde sıcak hava cereyanından korumanızı tavsiye ederim.

 292. Merve, Sivas dedi ki:

  Merhaba difenbahyamin yapraklari sararmaya basladigi icin besin aldim ama npk 12 9 9 uygun mudur degistireyim mi?
  ***
  Uygundur. Ayda bir defa vermelisiniz.

 293. Ayşe, izmir dedi ki:

  Merhabalar difenbahyam gayet sağlıklı bir şekilde büyüyordu. Her ay bir yaprak çıkarırdi. Fakat aylardır yeni yaprak çıkarmıyor. Her ay en az 2 yaprak sararip dökülüyor. Alttaki yaprakların zamanla sararip dokulecegini duymuştum ancak çok az kaldı. Besin de veriyorum havadar da tutuyorum ancak durum duzelmiyor. Azıcık yaprak kaldı. Ne yapmalıyım kurtarmak için? Saksısi biraz ufak geliyordu ondan olabilir mi? Marta da geldik saksı ve toprak değiştirsem uygun mudur? Öneriniz nedir?
  ***
  Havadarlık, esinti çok önemli. Günde bir iki defa pencereyi açmak yetmez. Daha fazla havadarlık sağlayın. Hatta eğer yeri odanın az ışıklı bir yeri ise bu da çok kötü. Bir parça direkt güneş alsa çok iyi olur. Ya da en azından yeri gündüz boyu şiddetli aydınlık olmalı.

 294. Hatice, Kocaeli dedi ki:

  Bazi cicekler icin olabilir dediginiz orkide besinini difenbahya icin de kullanabilir miyim?
  ***
  Evet bir zamanlar ben de difenbahya için orkide besini kullanmıştım ve difenbahya çok sağlıklı ve dirençli olduğu kadar çok da büyük yapraklar vermişti.

 295. Ayşen, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, hazırladığınız site için teşekkür ederim. Verdiğiniz cevaplara baktım ama benim sorunum şu: iki yıllık difenbahyamız ortadan bir yaprak verirken alttan da bir iki yaprağını sararıp düşürüyordu, bu süreç en fazla on gün sürüyordu yani böyle bir düzeni vardı. Ancak bu kez alttan iki yaprağı sararıp düştü fakat ortadan çıkan yaprak açmadı, çıktı fakat yaprağın yarısı hala rulo şeklinde kıvrık duruyor ve bu durum bir ayı geçti. Işık, nem, su, yer koşulları da değişmedi.
  ***
  Kökler topraktan artık hiç beslenemiyor. Toprağın dengeleri zamanla iflas etmiştir. Toprağını değiştirin.

 296. Hatice, Kocaeli dedi ki:

  Sonra o besini vermekten vaz mi gectiniz? ‘birzamanlar’ demenizden yola cikarak soruyorum.Teşekkürler
  ***
  Sonra, ben Didim’e taşındım. Difenbahyayı da “kışın çok yıpransa bile baharda daha güzel canlanır” diye bahçeye diktim. Fakat geçen yılın kışı Türkiye’de son 50 yılın en soğuk kışı olup buraları da etkileyince difenbahya tamamıyla dondu öldü. :)

 297. Buşra, Manisa dedi ki:

  Benim çok sağlıklı bir difenbahyam vardı. Birkaç ay içinde boyunun iki katına çıktı. Neredeyse her bir iki haftada yaprak veriyordu. Ancak gittikçe eğilmeye başladı ve tam dibinden kırıldı. Kırıldığı yerden çıkan bir dalı vardı. Onu olduğu gibi kırılan gövdeyle bıraktım. Elimdeki koca gövdeyi de suya koydum. Tam dibinde bir dalı da vardı. Bir hafta sonra toprak ve büyük bir saksı aldım ve diktim. Ancak gün gün dipteki dal ve yaprakları sarardı. Yeni diktiğim için çok sulamışım sanırım. Bugün tekrar çıkarıp baktım en altı resmen çürümüş. Çürüyen kısımları temizledim ve yine suya koydum ama o sağlıklı güzel çiçeğimin neredeyse yarısı gitti. Tamamen ölmesinden korkuyorum. Bu süreçten sonra ne yapmalıyım? Tekrar aynı toprağa koysam sorun olur mu? Toprağın dibi halen çok nemli kurumasını sağlayabilir miyim?
  ***
  Acele etmeyin. Suda birkaç hafta dursun -zaten anca köklenir. Kocaman olan difenbahyaların toprağına ponza taşı katmak şart. Yukardaki bilgileri okuyun. Ona göre bir toprak karışımı yaparak difenbahyanızı dikin.

 298. Gülderen, Bilecik dedi ki:

  Üç yıllık difenbahyamın boyunun uzaması normal ama yaprak dalı çok uzun. Yaprakla gövdesi arası yarım metre. Bu da cüssesine göre zayıf ve çelimsiz gösteriyor. Sulamasını toprağı kuru olduğunda yapıyorum. Aydınlık ve havadar yerde hava ceryanındanda koruyorum. Çiçek vitaminleri kullanmadım. Dolgun görünmesi için ne yapmalıyım?
  ***
  Işık yetersizliği var. Daha kuvvetli aydınlık ve bir parça da güneş ışınları alsa iyi olur. Ayda bir defa bitki besini verin.

 299. Selda, Ankara dedi ki:

  İyi aksamlar benim difebahia çiçeğimin kökü çürüdü. Çelik gövdeden üretmek istedim ama ayırdığım parcalar yeşil rutubet oldu. Ne yapmam gerek nasıl sonuç alabilirim?
  ***
  Çok havadar ve güneşli yerde tutun. Pencereden üzerlerine direkt rüzgar gelebilmeli. Hatta hava çok serin olmadıkça hava cereyanında tutun. Ben böylelikle 1 ay gibi çok kısa zamanda köklenip hızla yapraklanmalarını sağlamışımdır.

 300. Rüya, İstanbul dedi ki:

  10 gün önce eşim is yerindeki difenbahyadan köklü bir gövde getirdi. Bir gün suya koyup hazır toprağa diktim ama 9 gündür hiçbir değisiklik yok. Ne yapmalıyım? Balkonum hem havadar hemde iyi derecede güneş görüyor. Balkona koysam bir sorun olur mu?
  ***
  İstanbul havasına göre yılın tam bu zamanında ev içi hava cereyanı difenbahyaların çabucak köklenmesine ve coşmalarına sebep olur. Mümkünse bunu tavsiye ederim. Balkonda özellikle öğle civarı tepe güneşi iyi olmaz.

 301. Serpil, Sivas dedi ki:

  Benim çiçeğim çok güzel iri ve yeşil yapraklar veriyor. Fakat yapraklarında küçük bit gibi bir şeyler ve toprağında küçük solucanlar var. Ne yapabilirim?
  ***
  Yaprakları haftada iki defa önce ıslak bezle sonra nemli bezle silin. İki üç hafta devam ederseniz bitler kaybolur. Ama sonra ortalama on günde bir yaprakları silip temezlemeye daima devam edin. Topraktaki solucanların zararı olmaz. Sakın bir şey yapmayın yoksa difenbahyanız ölür. İlla solucanları yok etmek istiyorsanız oda tamamen karanlık olacağı gece vaktinde önce sulayın sonra toprak yüzeyine hafif ılık ıslak bez koyun. Birkaç saat geçince solucanlar yukarda bezin altında toplanmış olur. alıp atarsınız. Gece vakti dedim çünkü solucanlar karanlıkta toprak dışın çıkar. Ve toprak yüzeyi bir hayli ıslak ise.

 302. Semiha, İzmir dedi ki:

  Merhaba,temmuz ayında difenbahya çiçeği aldım.Başta bir ay çok güzel gelişti,boyu uzadı.Daha sonra yaprakları birer birer uçlarından kurumaya ve sararmaya başladı.Sararan yaprakları kopardım.Gittikçe kötüleşti.Dışarıda esintili yerdeydi içeriye aldım.Evde de kötüleşmeye devam etti.Sonbaharda toprağını tamamen temizleyip başka bir toprağa diktim.Faydası olmadı.Kış ayına girdiğimizde baya kötü bir görünümdeydi.Yapraklar çizgi çizgi çıkıntılı,uçları kuru.Son olarak bir yakınımın tavsiyesiyle yan dallarından ayırıp 4 ayrı saksıya diktim.Canlanmasını bekliyorum.Sizce bir işe yarar mı?
  ***
  Anlattığınız yaprak yırtılması gibi sorunlar köklerdeki sıkıntıdan kaynaklanır. Köklerdeki hassas uçlar olumsuz etkiler yüzünden çürüyor. Bu olumsuz etkiler ise ya toprağın taze çürüntülü olmasıdır ya da gereğinden büyük saksıda fazla toprakta köklerin havasız kalıp boğulmasıdır. Salon süs bitkileri daima gereğinden küçük saksılarda satılır. Bunun sebebini kimse düşünmez ve bitkiyi satın alır almaz kocaman saksılara rasgele bir toprakla dikerler. Sonuçta bitki mahvolup gider.

 303. Esra, İstanbul dedi ki:

  Benim difenbahyamın yaprakları gittikçe daha küçük çıkıyor. 15 günde bir bitki beşini veriyorum. Yeri de oldukça havadar. Sebebi nedir?
  ***
  Toprağının kimyasal dengesi bozulmuş. Önce bekleyin toprak biraz kurusun. Sonra banyoda bol bol az ılık su dökerek sulayın. Saksı alt deliklerinden en az saksının kendi hacminden fazla su akıp gidecek şekilde toprağının yıkanması için 5-10 dakika ara ile tekrar tekrar sulayın. Sonra suyu iyice süzülünce yerine götürün. Bundan sonra, toprağı biraz kuruduğu zaman şu sayfadaki dönüşümlü sulamayla devam ederseniz iki ay sonra yapraklarının tekrar irileştiğini görürsünüz: https://azbitki.com/maden-suyunun-ev-bitkilerine-faydasi

 304. Yusuf, Kilis dedi ki:

  Difenbahya ciceginin sadece gövdesi kalmıştı. Çelikleme yapmak için bıçakla kesip 3 parça yaptım. Ekeli 1 hafta oldu. Küflenme var. Kurtarabilir miyim acaba?
  ***
  Yukarıda bu konuyu anlatmıştım. Yani sürekli ılıkça esintiler şart. Siz çok yanlış zamanda yapmışsınız. Kurtarabilmeniz çok zor.

 305. Zeynep, Trabzon dedi ki:

  Difenbahya çiçeğinin dibinden 15cm uzunluğunda bir filiz aldım. Fakat kök kısmı beyaz ve kökleri çok ince olduğundan kopmuş. Ne yapmalıyım? Nasıl dikmem gerekiyor? Şimdilik suda bekletiyorum.
  ***
  Erken davranmışsınız. Şimdi zamanı değildi. Eviniz sıcak ise hemen saksıya dikin ve güneşli pencere önüne koyun. Güneşten bilhassa saksısı ısınmalı. Bu şartlarda çabucak köklenir. Yoksa suda bekletmeye devam edin. Mayısa kadar iyice köklenir.

 306. Nebiye, İstanbul dedi ki:

  Merhaba bizim de difenbahyamizin yaprak formu burusmaya başlamıştı ve saksidan iyice sarkarak gövdesini tasiyamayacak noktaya gelmişti. Sanirim fazla su da veriliyordu. Toprağını degistirmek istedim; fakat çektiğimde en uctaki kök kismi koptu. Bu kökün yaninda baska bir bas olduğunu da fark ettim. Elimdeki govdenin yine de alt kısmında yan taraflardan çıkmış kökler vardi. Yine de diktim ben yeni topragina. Yaprak formlari iyice buzustu, acaba yasamaz mi diye korkuyorum. O yan kökler tutunmasına yardimci olur mu? Cevabiniz icin simdiden teşekkür ediyorum.
  ***
  Hayır o kökler artık işe yaramaz. Ama eğer şartlar elverişli ise 6-7 hafta içinde yeni kökler çıkarır.

 307. Cemile, Ankara dedi ki:

  Difenbahya çiçeğini yaklaşık iki ay önce saksıya diktim. Geldiğinde 9-10 yaprağı vardı ve bolca köklenmişti. Suda bekliyordu. Teker teker yaprakları sararıp çürüdü birkaçı da kırıldı. Küçük bir yaprak verdi.şimdi 3 yaprağı var. Işık alıyor ama camları fazla açmadığım için çok esinti olmadı.çiçeğime ne oluyor yaşar mı?
  ***
  Toprağa dikince kökler çürümüş. Yaprakların hepsinin gitmesinin sebebi bu. Ama dip kısmı çürümediğine göre şanslısınız. Havalar ısındığında her gün saatlerce ılık esintiler almasını sağlayın. Şaşırtıcı bir şekilde kocaman yapraklar geliştirir.

 308. Yasemin, İstanbul dedi ki:

  Merhaba benim difenbahyam yetersiz ışıktan dolayı yapraklarında şekil bozuklukları oldu. Yani gösterişli taprakları yok ve üstte açan yapraklar oldukça alttaki yapraklar döküldü. 1m boyu var ama altta yarım metreden fazla bir kısımda yaprak yok. Bu yüzden görüntüsü çirkinleşti. Yaprakların olduğu kısmın biraz altından kesip tekrar başka bir saksıya diksem sizce köklenir mi?
  ***
  Evet ama bunun için mayıs sonunu bekleyin. Önce nisan sonunda kesip suda bekletin. Köklenir ama köklenmese bile mayıs sonunda saksıya dikin. Sonra sürekli açık pencere yanında tutun. 20 gün içinde canlanır.

 309. İbrahim Karagöz dedi ki:

  Yaklaşık olarak 4 yıldır difenbahya besliyorum. Saksısını değiştirme durumu olmadı. Boyu oldukça uzadı ve alt kısımlarda yaprak kalmadı. Ağırlığıyla birlikte yanına bağlamış olduğumuz destek çubuğunu da eğdi. Gitgide yamuluyor. Sanırım artık boyunu kısaltıp çoğaltmak zorundayım. Nasıl bir yöntem izlemem gerektiği konusunda yardımlarınıza ihtiyacım var.
  ***
  Bu konu zaten yukarıda çoğaltılması bölümünde ayrıntılarıyla açıklanmıştır. Lütfen okuyun.

 310. Dilek, Bursa dedi ki:

  Sürgün difenbahya cicegi büyütüyordum. Çok iyi gelişiyordu. Kötü bir süreçten geçtiğim için bakımını yapamadım. Karanlık bir yerde havasız kaldı ve bütün gövdesi ve yaprakları cürüdü. Sadece kökü kaldı. Nasıl canlandırabilirim?
  ***
  Dip kısmı tamamıyla sağlıklı ise yakında filizlenir. Güneşli ve çok havadar bir pencere yanında tutmalısınız.

 311. Gül, Konya dedi ki:

  Difenbahya çiçeğimin büyük bir dalı(1 metre) dibinden kırılıp tamamen ayrıldı. Ne yapmalıyım o dali? Tekrar diksem tutar mı?
  ***
  Çok uzun. İkiye veya üçe bölüp hazirana kadar suda köklendirin. Sonra üçünü büyük bir saksıya dikersiniz. Üçü bir arada daha gösterişli gelişirler.

 312. Gül dedi ki:

  Teşekkür ederim. Suya koyduğum dalları gunes alan havadar bir yere mı koymaliyim?
  ***
  Havadar olması çok önemli. Direkt güneş şart değil ama yeri çok güçlü aydınlık olmalı.

 313. Mustafa, İstanbul dedi ki:

  Daha önce tavsiye ettiğiniz solucan gübresi ile yapraklara tedavi uygulayacağım (2.madde) bu gübre sıvı olan mı katı olan mı olmalıdır? Bitkim saksı ve toprak değişiminden sonra solmaya başladı çok endişeliyim.
  ***
  Hayır bunu yapmayın. Toprak değiştirmeniz yüzünden bitkinizin kökleri zarar görmüş. Problem orada. Çok havadar bir yerde tutmalısınız ki canlansın. Zamanla bitki yeni kökler geliştirip toparlanmaya başlar.

 314. Füsun, Tekirdag dedi ki:

  Merhaba benim difenbahyam taşınma sebebiyle iki gün balkonda kaldı. Soğuk havada yapraklarının büyük kısmı sarardı. Dipte iki yavru var onlar da aynı durumda. Ne yapabilirim?
  ***
  Yapılacak bir şey yok. Zamanla yeni yapraklar çıkarıp düzelmesini bekleyeceksiniz.

 315. Nilüfer, Ayvalık dedi ki:

  Merhaba benim difenbahyam devamlı çok güzel yapraklar veriyor ama alttakiler sararıp soluyor. Alttakiler kopartıyorum. Şu an upuzun bir gövde üstte yaprakları var. Acaba gövdeye yaprak patlar mı?
  ***
  Büyük tip difenbahyaların yaprakları 14 ay kadar sapasağlam dayanır. Daha erken bozuluyorsa bakımında hatalarınız var. Yukarıdaki bilgileri okumalısınız. Büyük tip difenbahyalar kolay kolay yandan veya dipten filiz vermez.

 316. Semih A. -İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Sizï yeni keşfettim ve bu aralar çok soruyorum. Siz de bıkmadan usanmadan cevap veriyorsunuz. Çok teşekkür ederim. Yaklaşık 15 gün önce büyük gösterişli bir Difenbahya aldım. Evde saksısını değiştirdim. 2 numara büyük bir saksıya diktim. Genel kullanım amaçlı ucuz bir toprak kullandım. Salonum çok aydınlık fakat penceremin yanına çok ışık seven çiçekler koyduğum için orada yer kalmadı. Bende biraz salonun arka tarafına koydum. Esinti yok fakat yaz boyu balkon kapım açık olduğu için hava akımı var. Gölgede sayılmaz. Işığın yeterli olduğunu düşünüyorum. 15 gündür fazla sulamadım. Besin de vermedim. Az önce baktım toprak iyice kurumaya başladı. Fakat alttan iki büyük yaprak birden sarardı. Şimdi bir kovaya musluk suyu doldurdum. 2 gün bekletip toprak yıkaması yapmayı ondan sonrada besin vermeye başlamayı düşünüyorum. Sararma neden olabilir? Neyi ya da neleri yanlış yapıyor olabilirim? Toprak kalitesiz geldi bana. Daha kaliteli humus oranı yüksek ithal bir toprak aldım. İkinci sefer toprak değiştirirsem daha da kötü olur galiba. İkinci olasılık yerini sevmedi daha fazla ışık istiyor. Üçüncü olasılık az su vermem toprağın kuruması ve besin takviyesi yapmamam. Yarın toprağı yıkadıktan sonra yeşil yapraklı bitkiler için besin vereceğim. Çok güzel bir Difenbahya. Sararmanın daha da ilerlemesini istemiyorum. Yanlardan iki büyük sürgünü var. Bir büyük sürgün de topraktan çıktı.
  ***
  Cevap geciktiği için özür dilerim. Işık yeterli olduğundan eminseniz bu konuda sorun yok. Hava akımlarının sıklığı ve uzun sürebilmesi canlandırır. Bu çok önemlidir. Hava akımları iyi ise sık sık sulamaktan korkmayın. Yer değişikliğinde ve toprak değişikliğinde (sizinkinin başına ikisi birden gelmiş) bir iki yaprak gidebilir bu da problem değil. Bitki besini vermediğiniz için problem çıktığını düşünmeyin. Hatta iki ay daha bekleyin şimdilik bitki besini vermeyin.

 317. İsimsiz dedi ki:

  Merhaba benim çiçeğim difenbahyam gayet güzel büyüyordu alttan yavru verdi ama bu sabah difwnbahya çiçeğime bakmaya gittiğimde topraktan sarı uzun uçları top gibi yumuşak birkaç tane bir seyler çıktığını gördüm. Bunlar ne olabilir merak ettim. Acaba cicek mi acicak?
  ***
  Onlar mantardır. Hiçbir zararı yok. Ara sıra çıkarlar bir veya iki günde yok olurlar.

 318. Esra, Bursa dedi ki:

  Merhaba ben difenbahyamı anneannemden aldım. Yazın Balikesir’den Bursa’ya getirdim. Balkonum saat ikiden itibaren batana kadar güneş görüyor. Balkonum cam kapalı. Haftada bir kez dinlendirilmiş şu verdim. Bir kaç ayda 5-6 yaprak çıkardı ama iki haftadır alttan iki yaprak çürüttü. Üçüncünün de yarısı çürümüş. Üst yaprakların bazılarında ise küçük sarı kuruluklar var. Annem suyunun fazla gelmiş olacağını söyledi su vermeyi kestim. Tüm yorumlarınızı okudum. Esintinin öneminden bahsetmişsiniz hep. Sanırım balkon camlarının aralarından sürekli hava geldiği için yaz boyu güzel gelişti bitkim ama şimdi balkon soğuk mu geliyordur? Sararmalar üşümesinden midir? Nasıl önlem alabilirim?
  ***
  Evet üşümüş. Sebep bu. İstanbulda camekan balkonda tuttuğum bir difenbahyam soğuktan pişmiş gibi olup ölmüştü. Bursa’da kış soğuklara İstanbul’un iki misli daha fazla olduğuna göre siz onu salona almak zorundasınız. Çok da geç kalmışsınız. Eylülde almanız gerekirdi.

 319. Derin, İzmir dedi ki:

  Elimde difenbahya bitkisinden alınmış bir tepe çeliği var. Yaklaşık 60cm uzunluğunda. Direk toprağa ekeceğim. Sopa kısmının ne kadarı toprağa gömülmeli? Toprak üzerinde kaç göz kalmalı?oprak altında kaç boğum bırakmalıyım? Sopada 15 çizgi var.
  ***
  Bana sorarsanız eğer klimalı oda mümkün değilse mayısa kadar suda tutun. Çünkü direkt toprakta köklenebilmesi için sürekli ılık hava hareketleri şart. Klimasız odalarda hava hareketleri mümkün değil. Suda beklerken köklenir ve birkaç ay suda dayanabilir. İlkbaharda pencereyi uzun süre açık tutacağınız günler geldiğinde saksıya dikin. İlk üç hafta boyunca ılık esintiler alırsa kökleri kolayca toprağa tutunur.

 320. Derin, İzmir dedi ki:

  Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Arkadaşımın 2 metrelik difenbahyası dün kendi ağırlığından kırılmış. Mevsimi zamansız oldu farkındayım. Geçmişte suda köklendirme denemelerim hep başarısız oldu. Çürüdü. Suda köklendirmede nelere dikkat etmeliyim?
  ***
  Bulunduğu yer soğuk ve ışıksız olmasın. Pencere yakınında tutun. Suyu haftada bir değiştirin. Eğer suyunu hiç değiştirmezseniz sürekli üreyen bakteriler suda hiç oksijen bırakmaz ve bu yüzden çürüme olur.

 321. Şeyma, İstanbul dedi ki:

  Bizim difenbahyamiz iki metreyi aştı. Bugün destek çubuklarını daha uzunlarıyla değiştirmek için çıkardım. Ancak yenilerini bir türlü yerleştiremedim ve upuzun gövdenin en ucunda biriken yapraklar gövdeyi iyice eğdi. Kırılmaması için şimdilik ayaklı bir askılığa bağladım. Sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Yeni değnekleri yerleştirmenizin niçin mümkün olmadığını yazmamışsınız. Çözümü buna bağlıdır. Eğer değnekler dik duramıyorsa topraktaki deliklere değneği yerleştirirken deliğin içine değneğin kenarlarından bolca ponza taşı yerleştirin. Zaten büyüyüp ağırlaşan difenbahyaların toprağı hem ağır gövde hem değneklerin baskısı ile sıkışır ve kesinlikle ponza taşı ile karıştırılmış toprak karışımı kullanılmış olmalıdır. Yoksa git gide toprak daha fazla sıkışık hale gelir ve kökler havasız kalarak çürür.

 322. Şeyma, İstanbul dedi ki:

  Değnekleri yerleştirememe sebebim onların varlığına rağmen gövdenin bu sefer saksıyı da devirmesi ve dengesizlik olmasıydı. Dediğiniz gibi ponza taşı alıp kullanayım inşallah. Kendi toprağında yoktu. Acaba toprağını da baştan mı değiştirsem?
  ***
  Hayır şimdi toprak değiştirmek çok riskli. İlkbaharda sıcaklık 20C derece ve üstünde olduğu günler toprak değiştirin (yeni toprağa ponza taşı karıştırın) ve sık sık uzun süre açık pencereden ılık esintiler almasını sağlayın. Böylece kökler aktifleşip yeni toprağa hemen uyum sağlar. Şimdi yaparsanız çürüyebilir. O zamana kadar sulamayı seyrekleştirin.

 323. Şeyma, İstanbul dedi ki:

  Çok teşekkür ederim, söylediğiniz gibi ponza taşı aldım ve değnekler bunlar vesilesiyle güçlendi. Ponza taşını bulmak biraz maceralı oldu;ama difenbahyamiz şimdi çok mutlu görünüyor. Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

 324. İsimsiz dedi ki:

  Çogaltmak için ortadan kestiğimizdesaksıda kalan parçanın üst kısmından çürüyor. Nasıl mani olmak lazım?
  ***
  Keseceğiniz zaman pencereyi uzun süre açık bıracağınız aylar olması lazım. Önce toprağının biraz kurumasını bekleyin. Sonra kesin ve açık pencere önünde bekletin. Böylece çürüme olmadan kurur.

 325. Irmak, İstanbul dedi ki:

  Bizim ofiste difenbahyamız var, yaprakları pamukçuk olmaya başladı ve toprakta küçük gri topçuklar oluştu. Ofisimizde açılabilir bir pencere yok maalesef. Bitki, havalandırma sisteminin altında ve güneş ışığını direkt alan cam bölmenin önünde duruyordu. Orada durmaya devam mı etsin yoksa biraz daha iç kısma mı koyayım? Hangisini önerirsiniz? Çiçek Coşturan 1200 – Çiçeksiz Süs Bitkileri İçin takviyesini önerir misiniz?
  ***
  Nerede hava hareketleri varsa ve ışığı güçlü ise orada dursa iyi olur. O bitki besininden ayda bir defa vermelisiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)