Çiçeklerinizi yazın dışarda tutmanın şartları

Evlerimizde salonlarda yetiştirdiğimiz süs bitkilerimiz yazın açık havada (balkonda, bahçede) tutulduğunda çok iyi gelişirler. Fakat bazen yer değişikliğinde bocaladıklarını, zarar gördüklerini ve hatta ölüp gittiklerini görürüz. Niçin böyle oluyor sebeplerini, alacağınız önlemleri ve dışarda tuttuğunuz sürece nelerin gerektiğini aşağıda okuyabilirsiniz.

Dışarı çıkarma ve tekrar içeri alma zaman aralığı

İlkbaharda dışarı çıkarmak için acele etmeyin. Yaz başını bekleyin. Mesela İstanbul’da ev bitkilerini dışarı çıkarmak için en uygun zaman haziran ortasıdır (hava şartlarının gidişine göre mayıs sonu da olabilir). Yani gece en düşük sıcaklık 15C derecenin altına düşmediği günler geldiğinde dışarı çıkarabilirsiniz. Sonra, tekrar içeri almak için havaların soğumasını beklemek çok ciddi bir hata. Yaz sonunu bile beklemeseniz daha iyi olur. Yine İstanbul için örnek, ağustos sonu ya da eylül ayının ilk günleri tekrar içeri almak için tam zamanıdır. Havalar fazla sıcak gidiyorsa duruma göre bir iki hafta daha dışarda tutabilirsiniz.

Karasal iklim bölgelerinde gece ısısı yaz ortasında bile fazla düşük oluyor. Böyle yerlerde salon-ofis süs bitkilerini devamlı içeride tutmak daha iyidir.

Yer değişiminde dikkat etmeniz gereken ciddi bir gereklilik

Yaz başında dışarı çıkarmadan önce ve yaz sonuna doğru içeri almadan önce bu bitkilerin toprağı bir hayli kurumuş olmalı. Tamamen kupkuru değil yani toprağın ıslatıcılığı tamamen gitmiş olması lazım. Succulent türlerde biraz daha kuru olsa daha iyi. Sonra, yeni yerine koyduğunuzda ilk 10 gün hiç sulamamalısınız. Bu sayede bitkileriniz yeni yerinin havadar veya havasız ortamına ve ısı şartlarına kolayca adapte olur. Eğer toprak ıslakken yer değişimi yaparsanız şartların ani değişimi yüzünden bitkiler tam manasıyla ölümcül şoka uğrayabilirler.

Evinize, ofisinize yeni bir süs bitkisi satın alırken de mümkünse toprağı biraz olsun kurumuş olanları tercih etmenizi ve sonra ilk on gün sulamamanızı tavsiye ederim. Hem satış yerlerinde toprağı kuru olduğu halde yaprakları sert ve diri ise o bitkinin son derece sağlıklı olduğundan emin olabilirsiniz.

Yaz boyu dışarda tutarken nelere dikkat etmeliyiz?

Güneş filtreleme, kuru havaya çare sağlama ve şiddetli yağmur ve dolu yağışlarından zarar görmelerini engelleme gibi yapılması gereken şeyler var.

Sera örtüsü kullanın güneşi filtreleyin

%30 kadar güneş filtreleme: Saatlerce direkt güneş alması gereken (kaktüsler dahil) türlerden olan salon bitkileriniz için yaz aylarında hafif güneş filtrelemesi yapmalısınız. Öğle civarı tepe güneşini direkt almamalılar. Bunu olmazsa olmaz bir kural olarak kabul edin. Çünkü salon – ofis dekorasyonunun bir parçası olan bitkilerin mutlaka canlı, hayat dolu görünümde olmaları lazım. Yaz güneşinin öğle saatlerindeki yoğun şiddetinden fazlaca etkilenirlerse renklerindeki canlılık ve parlaklık kaybolur. Güneşin şiddetini %30 kadar filtreleyen bir sera örtüsünü üstlerine gerin. Ya da sık dokulu bir pencere tülünü bu iş için kullanabilirsiniz.

%40 – %60 kadar güneş filtreleme: İç mekan süs bitkilerinin çoğunluğu yağmur ormanlarına ve sis ormanlarına ait türlerdir. Bunlardan ağaç özellikli olmayanlar genellikle orman altı bitkisi olup güneşi filtrelemenize daha fazla ihtiyaçları var. Sera örtüsünün niteliği güneşi ortalama %50 kadar filtreleyici olmalı. Orkideler, guzmanya ve barış çiçeğinde %40, difenbahya, dua çiçeği, Afrika menekşesi, aşk merdiveni ve antoryumlarda %60.. ama hepsi aynı yerde bulununca hepsi için ortalama %50 tamamıyla uygundur.

Güneş filtrelemenin saatleri

Uzun süre direkt güneş alması gereken bitkilerde sadece tam öğle saatlerinde güneş filtrelemek yeterli. Meselâ öğle ezanından bir saat önce başlayıp 3 saat sonraya kadar etkili olacak şekilde üstlerine sera örtüsü germelisiniz. Yaşadığınız yerin iklimine, yaz sıcaklarının şiddetine ve havanın nemlilik oranının düşük olmasına göre bu zaman dilimini daha geniş tutabilirsiniz ve daha iyi olur.

Diğerleri için sürenin daha geniş tutulması lazım. Öğle ezanından 3-4 saat önce başlayıp ikindi ezanından 2-3 saat sonraya kadar güneş filtreleme etkili olmalı.

Gruplama ile birbirlerinin nemlerinden yararlanmalarını sağlayın

Yazın açık havaya çıkarılan salon bitkileriBitkilerinizi birbirlerine bitişik yerleştirin ki saldıkları nem birbirlerine fayda sağlasın. Hem saksı topraklarından çıkan nem hem yapraklardan çıkan nem bitkilerinizin hassas yapraklarının sıcaktan kötü etkilenmesinin önüne geçer. Hatta saksıların altına geniş yayvan kaplar yerleştirip içlerini su ile doldurursanız çok faydalı olur. Yalnız, saksılar suya temas etmemeli ki toprak o suyu emmesin, köklerde hastalıklanma ve çürüme olmasın.

Üstlerine güneş için gerekmese bile sera örtüsü germelisiniz

Çünkü salon bitkilerinizin hiçbir şekilde zarar görmemesi lazım. Şiddetli yağmur, yaprakları paramparça edebilecek dolu yağışı ve kuşların pislemeleri bitkilerinizin yapraklarının güzelliklerini yok edebilir. Üzerlerine gereceğiniz sera örtüsü onları dolu yağışının vereceği zarardan ve kuş pisliklerinin kirletmesinden korur.

Sulama sıklığını arttırın ve bitki besininin en işe yarayacağı fırsatı da kaçırmayın

Açık havada toprak daha çabuk kurur. Bitkiler yaz sıcağında açık havada normalinden birkaç misli daha fazla terleme yaparak daha fazla su kaybederler. Ayrıca eğer sulamayı ihmal ederseniz, bitkilerinizin dışarda susuz kalması evde susuz kalması gibi olmaz. Çok fena zarar görürler.

Succulent özellikli bitkilerde durum farklıdır. Diğer bitkiler gibi fazla fazla terleme yapmazlar. Bünyeleri su kaybetmez. Ama onları da ihtiyaçlarına göre sulamalısınız. Yaz boyunca toprakları tamamıyla kupkuru kalmamalı.

Bitkiler açık havada daha hızlı gelişirler çünkü fotosentez yapmaları tam randımanlı gerçekleşir. Bu sırada kökleri de her zamankinden daha aktif olup topraktan devamlı element almaları gerekiyor. Hangi bitkinize bitki besinini nasıl vermek gerekiyorsa talimatlara sıkı sıkı uyarsanız bitkilerinizin güzelliği kat kat artar.

Sulama ve bitki besini verme şartları bitkiden bitkiye değişiyor. Yetiştirdiğiniz her bitki için tek tek bütün bilgilere ulaşıp öğrenmeniz şart.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Püf Noktaları

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)