Çiçek hediye etmek

Burada hem sevdiği kişilere hediye çiçek düşünenlere tercihlerinde yardımcı olabilecek, hem perakende çiçek ticareti yapanlara (kendilerine danışıldığında müşterilere ne tavsiye edeceklerine dair) faydalı olabilecek bilgiler sıralamaya çalıştım. Elbette çiçekçilerin benden daha iyi bilmesi gereken konular bunlar. Bilmeyenler varsa buradaki bilgilerden yola çıkarak daha fazla bilgi sahibi olmaya çalışmalılar.

Hediye olarak insanlara buket çiçek, sepette aranjman çiçek ya da saksıda güzel yapraklı veya güzel çiçekli süs bitkisi vermek çok yaygın ve gittikçe yaygınlaşan bir adettir. Bunun yeri, önemi, gerekçeleri akla, mantığa ve duygusallığa uygun olmalı. Hem hediye seçiminde tercihi çiçek yönünde kullanmada hem de hangi durumda hangi çiçeğin düşünülmesi gerektiğini bilmek açısından.

Niçin çiçek?

hediye çiçek

İster iş yeri açılışı ister evlilik yıldönümü veya doğum günü kutlaması.. Her konseptte kullanılabilecek tasarımda hediyelik çiçek buketi.

Hediye olarak herhangi bir şey değil de çiçek alınıyorsa bunun alanı biraz farklı. Çiçek hediyesinin arkasında duygu iletmek veya paylaşmak, iyi niyet mesajı vermek, sevgiyi ve hisleri tarif etmeye çalışmak gibi amaçlar var. Duygularla, dileklerle, temennilerle ilgilidir. Bazen de sadece bir kibarlıktır, bir inceliktir. Mesela yemeğe davet edilen kişi eli boş gitmemek için baklava da götürebilir çiçek de.. Kadın erkek fark etmez herhangi bir yolcuyu hava alanı gibi yerlerde karşılamaya giderken de, özellikle resmi bir görüşme söz konusu ise çiçekle gidilir. Devlet adamlarını bir yerde hoş geldiniz karşılamasında çiçekle gidilir. Sanatçılara hayranları çiçek gönderir, çiçek hediye eder.

Sevgi, saygı, sevinç ve hayranlık iletiminde olduğu kadar üzüntü, keder paylaşımı amacıyla da çiçek hediye edilir. Doğumda da ölümde de.. Düğünde de cenazede de.. Özel kutlamalarda da resmi veya siyasi kutlamalarda da.. Bütün bunlardan anlıyoruz ki çiçek hediye etmenin sadece duygusallıklarla ilgisi yok. Çiçek hediye etmek ne amaçla olursa olsun medeniliği, şehir hayatı görgülülüğünü yansıtır.

Resmî bir iletişim aracı

Çiçek hediye etme önemli bir iletişim aracı haline gelmiş ve bu tarz kullanımı zaman geçtikçe yayılmaktadır. Mesela bir iş yeri açılışında telefonla konuşarak veya bizzat gidip hayırlı olsun demek yerine sadece çiçek gönderilir ve bu işi yapan firmaya çiçeğe yazılı bir mesaj eklettirilir. Onun gibi taziye (başsağlığı), gözünüz aydın, hayırlı olsun, geçmiş olsun, nice yıllara, başarılar dilerim gibi dilekler bazı çevrelerde artık salt hediye çiçek gönderme yoluyla yapılır hale geldi.

Özel günlere göre çiçekler

Hediyelik orkideler

Phalaenopsis orkideleri düz saksılarında pek hoş görünmüyor ama resimdeki gibi veya benzer şekillerde tasarlanmışsa her gören hayran olur.

Özel günlerde hediye olarak çiçek almanın arkasında duygusal bir mesaj iletimi ihtiyacı vardır (sevgi, aşk, iyi niyet, başarı dileği, temenni, nezaket vs). İnsanların sevdiklerine çiçek almaları için bütün dünyada aynı olan pek çok özel günler var. Veya özel günler olmasa bile yemek davetine giderken, hasta ziyaretine giderken, dargınlık durumunda barışmaya giderken ve bir iş yeri açılışına giderken çiçek en başta akla gelen hediyedir.

Hangi durumda hangi çiçek alınmalı? Çiçekçiler ne amaçla çiçek alacağını söyleyen müşterilere nasıl bitkiler önerip satmalı? Aşağıda bunları elimden geldiğince açıklamaya çalıştım ama esasen çiçekçiler bunları benden çok daha iyi bilir. Bilmek zorundalar. Benim burada verdiğim bilgiler yeterli değil.

Anneler günü (her mayısın ikinci pazar günü)

Beyaz karanfil ilk akla gelmesi gereken çiçektir ama çok kişi bilmeyebilir ve çiçekçilerde ne varsa bakar, bir çiçeği gözüne kestirir onu alır. Olabilir de.. Bunda bir sakınca yok.

Annelere saksıda orkide hediye etmek ilkin anneleri sevindirse de daha sonra büyük bir işkence halini alır. Orkide zamanla bozulunca kadıncağız yavrumun hediyesi diye üzülür durur. Yaşatmak için binbir çare araştırır ama hiçbir şey işe yaramaz. Orkide günbegün ölürken annenin de adeta canından can gider. İyisi mi, annenize “saksıda uzun ömürlü” bir bitki almadan önce anneniz onun bakımını yapabilir mi, evinin şartları havadarlık açısından uygun mu, güzel bir araştırma yapın.

Vazoluk kesme çiçeklerden alacaksanız karanfil olabilir, gül olabilir, mevsime göre ne varsa ya da çiçekçide ne bulunuyorsa.. Ya da güzel bir aranjman (birkaç farklı çiçek karışımından yapılmış bir buket veya çiçek sepeti).

Sevgililer günü (14 şubat)

Romantik çiçek ağlayan kalpler

Ağlayan kalpler çiçeği 14 şubat sevgililer gününde değerlendirilmesi gereken çiçeklerdendir.

Artık klasikleşmiş bir şey kırmızı güller. Belki başka çiçeklerle karışık veya aranjman yapılarak daha özel, daha romantik tasarımlar yapılabilir: mesela ağlayan kalpler çiçeği‘nin çiçekli birkaç dalı eşliğinde. Aslında ağlayan kalpler çiçeği romantik çiçek aranjmanları tasarımları şeklinde veya tek başına saksıda yetiştirilmiş olarak satılsa 14 şubat sevgililer gününde her görenin “ben sevdiğime mutlaka bu çiçeği almalıyım” diyeceği kesindir. Bu bitkiyi taşınabilir boy saksıda yetiştirmek ve kısa çiçek saplarında bol bol çiçeklenmiş hale getirmek çok zor. Ama uğraşılsa mümkündür.

Çiçekleri kalp biçimli olan antoryumlar sevgililer gününe uygun ama bulmak zor. Maalesef çiçek şekilleri düzensiz yuvarlak antoryumlar son yıllarda bir hayli yaygınlaştı. Bir de yine her yerde kolay bulunmayan lale antoryumları sevgililer günü için gayet uygundur.

Yaprakları kalp şeklinde olan süs bitkileri de sevgililer gününde müşterilere tavsiye edilmeli. Satıcılar her şeyi müşterinin tercihine bırakmamalı. Elindeki uygun bitkileri akla mantığa uygun yollarla müşteriye tanıtmalı, ikna etmeye çalışmalı. Müşterilerin dikkatini çekip tercih etmelerini sağlamak için dalların arasına hoş görünümlü mini aksesuarlar yerleştirilebilir.

Evlilik yıl dönümleri

Bence çiçek seçiminde en titiz davranılması gereken gündür. Kadının emekleri, maharetleri, başarıları, hatta dertleri, kadının hayatıyla ilgili ne varsa onu yansıtabilecek bir şeyler yapmak lazım. Çiçek dilini biraz araştırıp öğrenmek gerekiyor. Çiçekçi esnaflar bu konuda kendilerini çok iyi geliştirmeliler. Çünkü evlilik yıldönümü vesilesiyle yılın her günü çiçekçilere pekçok evli erkek başvurur. İşini bilen bir çiçekçi hiçbir müşteriyi eli boş göndermez ve hatta müşteriye birkaç soru sorarak sırf o kişinin evliliğine ve sırf o kişinin eşinin o yılki durumuna göre çiçek hazırlayıp verir.

Vazoluk kesme çiçekler saksıda bitkiden daha anlam taşır. Mevsime göre ne bulunuyorsa.. Bir demet yasemin, şakayık, mimoza, gerçek gül kokusu taşıyan gül (günümüzde gül kokan güller bulmak çok zor), kocaman tek çiçek halde orkide çiçeği, turna gagası (starliçe).. Ne varsa pek fazla önemi yok ama bunlardan son derece etkileyici aranjmanlar yapılabilir. Bu bir sanattır.

Eşinize saksıda köklü süs bitkilerinden almak isterseniz olabilir ama eviniz sürekli havadarlık ve güçlü gün ışığı şartlarından yoksun ise hiç düşünmeyin.

Doğum günleri

Doğum günü hediyeleri genellikle biraz baştan savma olur. Dikkatli olmak lazım. Kadınlara çiçek hediye etmek ince iş. Duruma, şartlara göre her şey düşünülmeli. Bazen öyle bir zaman denk gelir ki tek bir tane papatya koca bir demet gülden veya bir saksı kocaman çiçekler açmış bir orkideden daha fazla anlam taşıyabilir. Hediye vermek istediğiniz kişinin son günlerdeki ruh halini çok iyi bilmeniz ve ona göre hediye tercihinde bulunmanız iyi olur.

Hasta ziyaretleri

Hastalar için hediye çiçek

Hem hasta ziyaretinde hem loğusa kadınlara ziyarette hediye edilecek tam isabetli bir aranjman

Hastanelere çiçek götürmeyi tavsiye etmem zira koyulacak yer bulmada sıkıntı yaşanır. Ya da küçük ve şık bir buket götürmeli. Hastalara evlerinde ziyarete giderken açık sarı, pembe ve beyaz renkler ağırlıklı olan ve ferahlatıcı hafif kokulu olan çiçeklerden tercih etmek iyi olur.

Doğum tebriği

Yeni bebek sahibi olmuş annelere çiçek hediye götürmek git gide yayılan bir adet olmaya başladı. Bu konuda çok düşünceli olmak lazım. Çünkü anneler bebeklerinin güvencesini düşünüp her şeyden korkabiliyorlar. Saksı çiçeklerinin de çevrede zararlı olabileceğini düşünebilirler sıkıntı hissedebilirler. Halbuki çiçek hediye etmek sıkıntı vermek için değil huzur vermek içindir. Bu durumda nasıl bir çiçek hediye edeceğinizi iyi düşünün. Küçük, sade, kokusuz bir buket çiçek götürmeniz daha iyi olur. Ya da resimdeki gibi bir aranjman.

Gönül alma, barışma aracı olarak

Bunun için saksıda pahalı bitkilerden değil, hem çiçek olarak küçük çiçekli bitkilerden, hem buket olarak pek fazla büyük olmayan bir buket yaptırmayı tavsiye ederim. Çünkü gönül alma çabası her şeyiyle mütevazilik yansıtmalı. Asla kalıcı hatıra niteliği taşımamalı. Mütevazilik, iddiacı olmamak, temiz niyet yansıtmak önemli. Çiçekler küçük küçük ama son derece göz alıcı ve neşe verici görünümlü olmalı. Bukette açık sarı, beyaz, pembe ve açık yeşil renkler karışık olsa, az sayıda turuncu mini çiçekler dağınık olsa, aralarda çok ince yapılı biraz koyu yeşil yapraklar (kuşkonmaz veya ince yapılı aşk merdiveni yaprakları ile) gönül rahatlatıcı etkisi büyük olur. Bir de gönlü alınacak kişinin zevklerini bilmek lazım. O zaman işiniz kolaylaşır. Örneğin kırgın kişi evinde çiçek yetiştirme delisi biri ise nadir bulunan bir türden şık bir saksı çiçek ile herhalde çok sevinir kızgınlığını da kırgınlığını da unutur.

Baş sağlığı ve cenaze

Bizim kültürümüzde bu alanlarlarda çiçek hediye etme veya götürme, gönderme adeti yok (gerçi mezarlara çiçek dikme adetimiz gayet yaygındır). Ancak resmî davranılması gereken yerlerde ve durumlarda sadece cenaze töreni alanına veya defin gününde mezarlığa genelde çelenk halinde çiçek götürülür veya gönderilir. Kırmızı ve beyaz karanfiller, beyaz kala çiçekleri vs.

Evlere taziye ziyaretlerinde çiçek götürme adetimiz yok ama toplumumuzda bazı çevrelerde olabiliyor. Başsağlığı dileme amaçlı ev ziyaretlerinde eğer çiçek götürülecekse küçük yapılı çiçekler küçük buket halinde tercih edilmeli. Beyaz renkte karanfiller ve güller en uygunudur. Bunlardan başka, mevsime göre, çiçekleri pek iri olmamak kaydıyla şunlar uygundur: Kasımpatı ve papatya benzeri bitkilerden çiçeklerin renkleri soluk mor, mavimsi pembe, pembe-mor arası tonları uygun olur. Küçük demet veya buket halinde.

Dini günler ve Bayramlar

Ramazan bayramında, kurban bayramında ve kandil günlerinde mezarlara çok çiçek götürülür. Sokak çiçekçiliği yapanlar için çiçek mezatında çok ucuza satılan zamanı geçmiş, solmaya yüz tutmuş çiçekleri alıp büyük kâr etmenin tam zamanıdır. Alıcılar da o çiçeklerin canlılığına pek dikkat etmez. Mezarların üzerine renk renk çiçekleri bırakıp gideceklerdir.

Bayramlarda ve hatta her fırsatta yaşlı kadın akrabalara çiçek götürmek kesinlikle yapılması gereken bir güzelliktir. Herhangi bir tür çiçek olabilir. Mevsime göre ne varsa. Kasımpatı, hüsnüyufus, karanfil, gül, jerbera, kır papatyası vesaire. Sizin hatırınızı her şeyden daha değerli görürler. Yaşlılara çiçek hediye etmenizin onlara şöyle bir faydası var: Yaşlı akrabanız sizin ziyaretinize çok sevinmiştir ve hediye ettiğiniz çiçekler solana kadar o sevinç devam edecektir. Bu yüzden olsa gerek, yaşlılar vazodaki çiçekleri gerçekten de normal dayanıklılık sürelerinden bir iki hafta daha uzun süre vazolarda sağlıklı tutabiliyorlar. Uzun süre dayanmaları için ellerinden geleni yaparlar. Çiçekler için değil sizin ziyaretinizden duydukları sevincin devam etmesi için ve sizin değerli hatırınız için.

Noel

Noel tasarımı aranjman

Gayet iyi tasarlanmış bir Noel aranjmanı

Hırıstiyanların olduğu semtlerde aralık ayının ikinci haftasında yoğunlaşarak yılbaşına kadar Noel ile ilgili süs eşyaları vb hediyelik şeyler satılır. Bu dönemde makbul bitkiler özellik olarak kırmızılı olan bitkilerdir. Birkaç örnek: Atatürk çiçeğinin sarı kültivarları değil de türünün gerçek rengi olan kırmızı olanından. Altta iri yemyeşil yapraklar ve üstte kocaman kıpkırmızı yapraklar. Bundan başka, üzerinde bol bol olgun kırmızı meyveleriyle Kudüs kirazı da Noel zamanında satılması gereken bitkilerdendir. Bir de kırmızı çiçekli kalandivalar ve yılbaşı kaktüsleri Noel zamanına kadar kolayca çiçeklendirilebilir satılabilir. Noel günü 25 aralık olduğunu bilin ve ona göre zamanlamaya dikkat edin. Uygun bitkiler bir iki hafta önceden satışa sunulmuş olmalı.

Noel’e yakın günlerde çiçekçilerde bulunması gereken diğer şeylere örnekler: Çam kozalakları, meşe palamutları, kuru meşe yaprakları, küçük küçük yeşil çam benzeri bitki dalları, kokina gibi kurusa da yeşilliği hemen gitmeyen sert yapraklı dallar, mini salkımlar halinde sert mini kıpkırmızı meyveler.. Bütün bunlardan küçük çelenkler yapılabilir. Ya da bu bitki parçaları küçük yayvan sepet gibi bir kapta birkaç sarı-kırmızı renkli mumlarla hoş görünümlü dizayn edilerek satılabilir.

Sonuç itibarıyla

Hediye çiçek hakkında bilgiler, özel günlere göre çiçek tercihleri nelerdir, nelere dikkat edilmelidir yukarda elimden geldiğince açıklamaya çalıştım. Hediye olarak çiçek almayı düşünenler ne durumda nasıl bir çiçek alacağını bilmeli. Bilmiyorsa araştırmalı, soruşturmalı. Çiçekçiler daha çok bilgili olmalı. Çiçekçilikte amaç sadece malını bir an önce satmak değil müşterilere hem doğru hizmet hem faydalı doğru bilgiler sunmak olmalı.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Püf Noktaları

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)