Yucca

Asparagacee (Kuşkonmazgiller) familyasından Yucca (yuka) cinsinin 49 türü ve 24 alt türü var. Gösterişli türlerinin kültivarları da ayrıca türetilmiş. Bütün türlerinin anavatanı kuzey Amerika kıtası ve Orta Amerika’dır. Birkaç türü de güney Amerika kıtasında bulunur.

Bahçede Yucca bitkisi

Dışarıda saksıda yetiştirdiğim Yucca. Fotoğraf: ağustos, 2021

Genel özellikleri

Burada konu sadece Yucca filamentosa türü ile ilgilidir. Çünkü süs bitkisi olarak bütün dünyaya yayılmış olan ve kısaca Yucca denen bitki bu türdür. Dolayısıyla aşağıdaki bilgiler Yucca cinsinin tüm türlerine genel değildir.

Yucca filamentosa

Yaprak kenarlarında kendiliğinden soyulan açık renkli ince lif ile diğer Yucca türlerinden ayırt edilir. 3 metre uzar. Dipten sürgünlerle yeni dallar geliştirme özelliği olduğu gibi üstten de yan dallar verir. Özellikle üst kısım kesilirse hem dipten hem gövdesinin birkaç yerinden filizlenir.

Doğada esas yaşam alanları ABD’nin güneydoğusundan güneyinde Teksas civarlarına kadardır. Türkiye’de de park ve bahçelerde süs bitkisi olarak kullanımıyla beraber tohumlarının çevreye dağılmasıyla bazı yerlerde doğal bitki örtüsüne karışmıştır (Wikipedia).

Bütün yıl yapraklı olduğunu söylemeye gerek yok. Yaz aylarında dimdik yukarı uzattığı yarım metre kadar çiçek sapı üzerinden iri iri pekçok beyaz çiçekler açar. O zaman son derece gösterişli olur.

Dikkat: Dracaena frangrans türünün birçok çeşidi yanlışlıkla Yucca olarak alınır satılır. Oysa Yucca biraz çöl bitkisi muamelesi istiyor ve Dracaena türleriyle aynı bakım yapıldığında kolayca çürüyebiliyor.

Kullanım, iklim uyumu ve dayanıklılığı

Şiddetli sıcak, kurak, yarı çöl iklimli yerlere tam uyumludur. Susuzluğa müthiş dayanıklıdır. Tuzlu topraklara, deniz kenarı bahçelerine uygun bitkilerdendir. Kış soğuklarına -25C dereceye kadar tam dayanıklıdır. Duruma göre ya da az bir korumayla -35C derece don olaylarına bile dayanır.

Kış soğuklarına iyi dayanmaları Yucca’ları Türkiye’nin birçok yerinde parklarda bahçelerde yetiştirilen en önemli peyzaj bitkilerinden etmiştir. Ayrıca iç mekan uyumluluğu ve ciddi ihmallere dayanıklılığından dolayı da en yaygın ofis bitkilerinden olmuştur.

Önemli bir kültivarı

‘Bright Edge’ adlı Yucca filamentosa kültivarının yaprak kenarları soluk sarı renkte şeritlidir. Biraz küçük yapılı, ince gövdelidir. Boyu 2 metreye yaklaşabilir ama bunun için uzun yıllar ister.

Yucca bitkisi

İç mekânlarda yetiştirme, bakım

Salonlarda, ofislerde toprağının havadarlığına ve toprakta önemli bir kuruma görmedikçe sulamamaya ciddi dikkat etmelisiniz. Aşağıda anlattığım şartların dışına çıkarsanız kolayca çürürler.

Güneş

Tüm Yucca türleri şiddetli güneş isteyen bitkilerdir. Fakat zarif görünümlü olmaları, ofislerde salonlarda daha güzel görünümlü bir hal almaları güneşin aşırısından korunmasıyla mümkündür. Yine de direkt güneşten tamamen mahrum etmeyin. Hiçbir şekilde mümkün değilse en azından bulunduğu yer odanın en güçlü gün ışığı alan yeri olsun.

Toprak

Saksıda iç mekânlarda yetiştirilen yukanın toprağı mutlaka çabuk kurur özellikte ve havadar olmalıdır. Toprağa hem ponza taşı hem iri taneli dere kumu karıştırmak çürüme riskini büyük ölçüde azaltır.

3 ölçü torf toprak + 1 ölçü iri taneli dere kumu + 1 ölçü ponza taşı.

Her üçünü birbirleriyle harmanlayın.

Toprak karışımında kesinlikle cocopeat, peatmoss, perlit ve vermikülit kullanmayın.

Sulama

Sulama suyu klorlu olursa yapraklarda hasarlara neden olabiliyor. Onun için direkt musluktan su ile sulamayın. Önce iki gün ağzı açık bir kapta iki gün açıkta bekletin ki kloru uçsun.

Toprak yarıdan fazla kurumadıkça kesinlikle sulamayın. Özellikle de havasız esintisiz mekânlarda toprak uzun süre fazla ıslak kalırsa Yucca hastalıklanıp çürümeye başlar. Kış boyunca ise toprak kupkuru olsa bile sulamayı bir iki hafta geciktirin. Yukanızın bulunduğu oda soğuk oluyorsa bir iki ay geciktirmenizin hiçbir sakıncası olmaz.

Besin verme

Genel kullanım bitki besininden mayıs – ekim arasında 20-30 günde bir defa suya karıştırarak verin. Gelişim çok hızlı ve çok güçlü ise 15 günde (ya da her 3 sulamada bir defa) vermelisiniz. Diğer besinsiz su ile sulamaları ise mutlaka saksı alt deliklerinden bolca su çıkacak miktarda su ile yapmalısınız.

Budama

Yucca kolayca yan dallar oluşturabiliyor. Dipten bile budasanız yeniden birkaç filiz verip gelişime devam eder. Yalnız budamayı mutlaka çok sık ve uzun süreli esinti alabilmesini sağlayacağınız zaman yapmalısınız. Serin, soğuk mevsimlerde pencereleri pek açmayacağınızdan dolayı eğer bu zamanlarda budarsanız kesik yerlerden hastalık kapıp çürümeye başlar. Budadıktan sonra kesik yerlere sakın macun, mum filan sürmeyin. Bunun ayrı ilacı ve usulü vardır. Siz yaparsanız tam tersine çürümeye yol açar. En iyisi esintili yerde tutarak kesik yerlerin rüzgâr yoluyla kurumasını sağlamanızdır. İlkbahar ortası – yaz başı arası en iyi budama zamanıdır.

Fidan üretimi

» Çelikle çoğaltma usullerinden yaprak çeliği hariç hepsi yuka üretime uyar. Kök çeliği dahil -ve hatta salt kalın kök ayırmayla bile.

Yuka dallarını köklendirmek

Ya köklendirme toprağı hazırlayın ya da torf veya doğal arazi toprağı farketmez, herhangi toprağı kendi ölçüsündeki dere kumu ile harmanlayın.

Dalın en az 8cm kısmı toprak altında kalacak şekilde saksıya dikin. İlkin sulamayın. Sonra toprak her kupkuru hale geldiğinde bol bol su dökerek sulayın.

Zamanı, mekanı

Yılın her zamanı uygundur. Yeter ki sürekli esinti alsın. Eğer kış aylarında yapacaksanız kışın fazla soğuk olmayan yerlerde devamlı dışarıda tutmanız daha iyi olur. Güneşli bir yerde tutun. Kış olmasına rağmen hem köklenip hem yeni yapraklar vermeye başladığını göreceksiniz. Yani Yucca çoğaltmak burada anlattığım gibi doğru toprakta olunca ve toprak kurumadan sulamadıkça sorunsuz, kolay ve basit bir iştir.

Köklenmeyi beklerken dalın yumuşaması

İçi boşalmış gibi yumuşar. Çürüdüğünü sanırsınız. Ama hayır. Köklenmeye başlar başlamaz hızla sertleşir ve dolgunlaşır. Sakın hata edip de yumuşadı diye sık sık sulamaya kalkışmayın. Her şey yolunda gidecekken çürür.

Tohumla yuka üretimi

Bu da basittir. Güneşli ve havadar bir yerde, çabucak kuruyucu özellikli toprakta güneşin ısıtmasıyla bir iki haftada tohumlar çimlenir. Tohumların önce zımpara kağıdı ile zımparalayın. En fazla 1cm derine gömün. Toprak üst yüzeyi hafiften kuruma gösterdikçe sulayın.

Problemleri

Doğru şartlarda hiçbir problem olmaz. Kapalı mekânlarda yanlış toprak, gereksiz sulamalar, ışıksız esintisiz köşelerde tutmak çürütür. Yucca türleri oldukça dayanıklıdır. Buna rağmen ev, ofis vb iç mekânlarda çürümesinden çok şikâyet var. Sebepler belli. Yukarıdaki bakım bilgilerinin dışına çıkmayın. Klorlu su ile sulamak, havasız ve kurumayan özellikli topraklar, toprağa perlit, vermikülit karıştırmak, toprak kurumadan sulamak gibi hatalardan kaçının.

'Yucca' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Esin, Balıkesir dedi ki:

  Ekim ayında toprak değişimi yapmak riskli mi? Sadece toprak değişecek, saksı değil. İki gövdeli bitkimi birkaç ay önce aldım. Gayet sağlıklı duruyor. Ancak ilk zamanlar tüm yaprakları dik ve sivri duruyordu. Büyük olanın birçoğu hala öyle ama kenar yapraklarında uzun olanlar kıvrılma yaptı. Küçük olanın ise birçok yaprak bükük duruyor. Resmen boynu bükük gibi. Orta kısımdan tek tük yenileri çıkıyor. Bu durum olağan mı yoksa sürekli tüm yapraklar sivri mi durmak zorunda? Yani bir sorun varsa nedenini bulmaya çalışayım. Evim yoğun ışık alıyor ve sulamayı da genelde 15-20 gün civarı yapıyorum, tam sulama.
  ***
  Toprak değiştirmek için yukarıda anlattığımın aynısı bir karışım yapmanız lazım. Bu kesin şart. Sonrasında ise bir ay boyunca sürekli hava akımları gerekiyor. Bunları sağlayamayacaksanız ilkbaharı bekleyin. Yucca sulamayı herkes yanlış yapıyor. Toprak adam akıllı kupkuru oldukça sulayın. 3 ay toprak yaş kalıyorsa üç ay hiç sulamayın. Bulunduğu yer evdeki en fazla hava akımları olan yer olsun. Güneş ışınları da alırsa daha iyi olur.

 2. Esin, Balıkesir dedi ki:

  Peki bu yaprak bükülmeleri konusu? Bir şeyler yanlış mı gidiyor yoksa olağan süreci mi böyle? İlk geldiklerinde hepsi sivri yukarı yönlüydü çünkü. Zamanla orta kısımlar öyle olsa da kenarlar hep bükülme yaşıyor.
  ***
  Bir sera ortamlarında bir de sürekli açık havada sürekli güneş altında olanların yaprakları dimdik yukarı olur. Sebep sanıyorum güneş ışınları fazla ısıtmasın diye bitki o şekilde pozisyon alıyor. Ev ortamlarında ise genellikle yapraklar zarifçe çevreye yayılırlar. Ayrıca en eski yapraklar aşağı yönelik oluyor.

 3. Ayşe, Bodrum dedi ki:

  Yuka bitkisini çoğunluk saksıda yetiştirmiş. Ancak bulunduğum bölgede sokakta ve şu ara üzerinde çiçekli çok var. Yukarıda yaprak çeliği hariç çoğaltma yazmışsınız. Nasıl çoğaltabileceğimi anlayamadım. Çiçekler tohum olabilir mi? Veyahut dal koparsam nasıl çoğaltırım yazabilir misiniz?
  ***
  Bir dalını kesip alın. En fazla 25cm, en az 15cm tepe parçası olsun. Sonra en alt yapraklarını en alttan başlayarak tek tek çekerek daldan ayırın. Alt kısım 10cm kadar çıplak kalacak. Sonra 5-6 gün açıkta bekletin. Kesik yer tamamıyla kupkuru hale gelmeli. Bu arada saksısını hazırlayın. İçine temiz iri taneli dere kumu ile gübresiz toprak eşit ölçülerde karışım yapıp doldurun. Dalı 10cm kısmı kumlu toprak altında kalacak şekilde yerleştirin. İlkin sulamayacaksınız. Uzun süre güneş alacağı dışarıda bir yere koyun. Mesela ben bir kış zamanında çatı terasta aynen böyle yapmıştım (Didim’de). Saatlerce güneş alıyordu. Neyse ilk sulamayı bir hafta sonra yapın. Daha sonra ise sadece toprak kupkuru oldukça sulayın. Yağmur yağarsa sulamayın. Bu şartlarda buranın ikliminde en geç iki ayda hem kökleniyor hep yeni yaprak vermeye başlıyor. İlk günlerde dalda yumuşama, içi boşalmış gibi cansızlaşma oluyor ama hiç acımayın ve gereksiz yere sulamayın. Yoksa çürür. Bizzat denediğim yolu anlattım. İki ayda tekrar sertleşip canlanıyor ve hızlıca gelişmeye başlıyor. O aşamadan sonra daha sık sulamanızda sakınca yok.

 4. Cansu, Gaziantep dedi ki:

  Yuka çiçeğimiz yedi yıldır salonumuzda çok hızlı büyümese de sağlıkla yaşıyordu. Ancak uzama sebebiyle ağırlaşan yapraklı dal eğilince kurumalar başladı. Alt yapraklar hızla kuruyor. Kurtarmak için ne yapmalıyız? Farklı bir sebepten bu halde de olabilir tabii ki, bilemiyorum…
  ***
  Eğilmesi normal değil. Şiddetli fırtınalar olan yerlerde bile gayet kuvvetli ve dimdik gelişirler. Demek ki yanlış şartlarda tutmuş ve ayrıca muhtemelen yanlış toprakta ve hiç bitki besini vermeden yetiştirmişsiniz. Sulamalarda da hatanız varsa o toprak artık zehir haline gelmiştir. Şimdi yeni toprak hazırlayana kadar hiç sulamayın. Yeni toprağı aynen yukarıda tarif ettiğim gibi hazırlayın. Mutlaka direkt güneş alacağı yerde tutun. Şurayı da mutlaka okuyun: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 5. Yalın, İstanbul dedi ki:

  Yukkamızı iki dalli olarak 3 sene önce aldık. Halen gayet sağlıklı. Yaprakların boyları neredeyse 1m oldu ancak gövdesi aldığım gün ile aynı. Gövde uzamıyor. Yapraklar devasa büyüdü. Gövdelerin üzerinde siyah bant var. Acaba banttan dolayı mı gövde uzamıyor?
  ***
  Mutlaka uzamıştır. Yavaş olduğu için fark etmiyorsunuz. Üç yıl önce fotoğrafını çekseydiniz şimdi kıyaslayıp farkı görürdünüz. Bantları süs için koymuşlardır. Söküp atın.

 6. Furkan, İstanbul dedi ki:

  3 köklü bir yukkamız var. En uzun olanı yaklaşık 1 metre. Gövdesi sağa doğru küçük yukkaların üstüne doğru geliyor. Nasıl düzelteceğiz?
  ***
  İlkbahara kadar sadece toprak tam anlamıyla kupkuru hale geldikçe sulayın. Güneşli pencere önünde tutmanız lazım. İlkbaharda aynen yukarıda tarif ettiğim gibi toprak karışımı yapın ve büyük bir saksıya düzgünce yerleştirin. Toprağı doğru yaparsanız ve güneşten mahrum etmezseniz son derece güçlü köklerle toprağa sıkıca tutunur. Gelişimi de çok sağlıklı devam eder.

 7. Selin, Hatay dedi ki:

  Yazın satın aldığım iki gövdeli yukam var. Batı cephesi Penceremin önünde duruyor. Gün içinde mutlaka hava akımına maruz bırakıyorum. Ancak geldiğinden beri yaprakları aşağı yönde sarktı. Daha uzun olan gövde diğer gövdeye doğru eğiliyor. Ve son bir aydın en alttaki yapraklar kuruyor. Yanlardan yazın yeni yavru veriyordu ama onlar da kurudu. Sulamayı sizin tavsiye ettiğiniz şekilde yapıyorum. Tam kurumadık toprak su vermiyorum. Toprağı değişik lifli gibi muhtemelen cocopeat. Değiştirmek istiyorum ama ilkbaharı bekliyorum. Ne yapmalı sizce? Yaprakların dökülmesi yan dalların da kuruması kafamı çok karıştırıyor.
  ***
  Keşke yazın alır almaz toprağını değiştirseymişsiniz. Cocopeat gibi materyaller birkaç ayda bitkileri zehirleyip öldürücü nitelikte tuz üreticisidir. İlkin sulamayla, bitki besinleriyle geçen ve tuz adı verilen çeşitli bileşikleri inatla tutarlar. Ve zamanla o bileşikler başkalaşıp kat kat çoğalırlar. Sonuçta bitki zehirlenir. Aynen sizin yukanızda olduğu gibi. Şimdi acilen saksıda çıkarıp bir kova suda bekletin. Birkaç saatte bir suyu değiştirin. Bir gün geçince köklerin arasındaki maddeleri ayıklayın. Bu arada yukarıda yuka için verdiğim toprak karışımının aynısını yapın. Sonra toprak az nemli olduğu halde yukanızı dikin ama hemen sulamayın. 10 gün geçtikten sonra bol bol su dökerek sulayın.

 8. Kübra, İstanbul dedi ki:

  Yuka çiçeğim solmaya başladı. Alalı 3 ay oldu. Güneş alan bir yerde. Toprağında çok ayaklı solucana benzeyen böcekler var. Bu mevsimde toprağını değiştirsem düzelir mi?
  ***
  Düzelmez çünkü problem çabuk kurumayan toprak ve buna rağmen düzenli aralıklarla sulama yapmak yüzünden oluyor. Böceklerle ilgisi yok. Yine de toprak değiştirmek isterseniz mutlaka yukarıda tarif ettiğim gibi toprak hazırlamalısınız. Yeni toprağa dikince sulamayın. Toprağının adam akıllı kupkuru olmasına kadar bekleyin. Sonra saksı alt deliklerinden bol miktar su dışarı süzülecek kadar su ile sulayın. Diğer zamanlarda da, yaz kış her zaman, yuka sulamalarını sadece toprağı kupkuru oldukça yapmalısınız.

 9. İrem, Ankara dedi ki:

  Evimde biri ana bitki, diğerleri ondan koklendirilmis 5 tane yucca var. Hepsi güney cepheli, aydınlık salonun camlarının önünde memnun mesut yaşıyorlar. Ana bitki ve yavruları tavana kadar büyüdü ve daha da gidecek yerleri kalmadığından üstteki körpe yapraklar zarar görüyor. Özellikle ana yucca devasa boyutlara ulaştı. Artık bir salon bitkisinden ziyade yaşlı ve kocaman bir ağaç. 9 yıldır aynı saksıdaydı ve daha büyük bir saksıya yerleştirmek için iki kişi uğraştık neredeyse sakatlanıyorduk. Hepsi olmasa bile en azından büyük iki tanesini toprağa yani bahçeye dikmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim? Sera gibi bir düzenleme gerekir mi? Hangi mevsim uygun olur? Onların ölmesini istemiyorum ama evde bir ormanımız oldu. Salon onlara ait. Sağlıklı oldukları için seviniyorum ama bu saatten sonra bir çözüm bulmak durumundayım. Ne önerirsiniz?
  ***
  Bahçeye dikmek için mayıs ayını bekleyin. Özel bir şey yapmak gerekmez. Güneşi tam direkt alıyor olsalardı hızlı uzamak yerine yaprak aralarındaki gövde mesafesi çok kısa kalır ve daha sık yapraklı olurlardı. 2-3 metre büyüyeceklerine belki 75-80cm kalırlardı. Yakıcı güneşte yapraklar çok da düzgün ve daha sağlıklı gelişir. Hem gövde hızla uzayıp gitmez. Ayrıca eğer isterseniz bahçeye dikmek yerine yarım metre kalacakları şekilde kesin. Bu sayede 3-4 dallı olarak gelişimlerine devam ederler ve evde daha zengin görünürler. Boyu uzayıp gidiyor diye sonsuza kadar uzamalarına izim vermek yanlış.

 10. Simge, Muğla dedi ki:

  1,5 yıldır baktığım yuka bitkim son 10 gündür ciddi şekilde sararma yaptı ve çok sağlıksız görünüyor. Bakın koşulları değişmedi ama aniden böyle bir olumsuzluk oldu. Ne yapmam gerekiyor acaba?
  ***
  Sebep genellikle sulama hatasıyla ilgilidir. Sürekli az miktar su ile sulayınca zamanla toprak zehirleniyor ve bitkiyi zehirleyip öldürüyor. Saksı bitkilerini saksının alt deliklerinden dışarı su süzüleceği şekilde sulamak lazım. Böylece alttan çıkan su toprakta biriken zehirleri de dışarı götürür. Ama bundan sonra yapmanız işe yaramaz. Şimdi yapmanız gereken şey toprağını değiştirmek.

 11. Sare, İstanbul dedi ki:

  Yukkam 3 dallı. Ağustos gibi aldım. Aralıkta saksısını ve toprağını değiştirilmesi lazım demişti aldığım yer. Ama ben yukkam zarar görmesin diye değiştirmedim. Bahar ayında mı değiştirsem yoksa hemen mi değiştireyim?
  ***
  Çiçekçinin dediğini yapmamakla çok iyi etmişsiniz. Nisan veya mayıs ayında değiştirin. Toprağını yukarıda anlattığım gibi hazırlayın.

 12. Demet H. -İstanbul dedi ki:

  8 yıldır çok sağlıklı büyüyen Yuccamın yapraklarında bu ara küçük, beyaz benek benek lekeler ve içten çıkan yeni yapraklarda da unlu gibi beyazlık ve kahverengi çürümeler başladı. Sorun mantar gibi gözüküyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Mantar değil, unlu bit var. Elma sirkesi ile ıslatacağınız kağıt havlu, pamuk ve kulak temizleme çubuğu ile tümünü, en ince aralara kadar yok etmek zorundasınız.

 13. İsimsiz dedi ki:

  Bahçedeki yuca ağaçlarım çok fazla büyüdü ve gövdesi bir hayli genişledi. Evin temeline zarar vermesinden korkuyorum. Tepesinden kessek tekrar uzar mı?
  ***
  Tepesinden kesmeniz köklerini azaltmaz. Ama köklerinin evin temeline zarar vereceğini de sanmıyorum. Her ne ise.. Bence kesmeyin. Ama keserseniz zararı yok. Dipten yeni filizler vererek hayatına devam edecektir.

 14. Deniz, İstanbul dedi ki:

  Ağustos ayında aldığım iki gövdeli yucca bitkim dallarında sararma ve beyazlama oldu. Uzun olanının üst tarafında yumuşama oldu ve çıkan yapraklar bir süre sonra kıvrılmaya başladı. Dalı sıktığım zaman içinde sıvı çıkıyor. Ne yapmalıyım? Saksı değişimi yapmadım. Haftada bir kere suluyorum. Evin sıcaklığı genelde 22 derece.
  ***
  Hem yanlış toprak, hem havasız iç mekanlarda gereksiz yere sulayıp durmak çürütür ve öldürür. Yani yukanızın kökleri de ana gövdesi ve dalları da çürümüş. Yapacak bir şey yok. Yukarıda anlattığım gibi toprak lazım. Ayrıca toprak kupkuru hale gelmedikçe sulamamak lazım. İş işten geçmiş artık. Bir daha alırsanız acilen toprağını değiştirin ve bakımını bu sayfada yazdığım gibi yapın.

 15. Funda, İstanbul dedi ki:

  Kiracımız evden çıkarken yucca bitkisi bırakmış. Evimize getirdim. Salonda pencere önüne yerleştirdim. Gövdesi sararmış ama yaprakları yeşil. Geldiğinden beri böyle. Ne yapabilirim? Acaba çürüyor mu?
  ***
  Sakın sulamayın. Toprağı tamamıyla kupkuru hale geldikten sonra mümkünse dışarıya koyun. Nisan ortasında toprağını değiştirin. Yeni toprağı yukarıda anlattığım gibi toprak karışımı yapın. Yeni toprakta hemen sulamayın. Toprak tamamen kuruyana kadar bekleyin. Bütün bu süreç dışarıda olursa kurtarma şansınız yüksek. Temmuz sonunda içeri alabilirsiniz.

 16. Aybüke, İstanbul dedi ki:

  Selamlar, yaklaşık 3 aydır evimin pencere yakınında baktığım 2 gövdeli yuka bitkim son 1 haftadır küçük daldaki yaprakları sararmaya ve kendini yere doğrı bırakmaya başladı. Daha önce böyle bir problemi yoktu ayda 1 anca toprak çok kurursa sulardım. Geçen gün epey saksı deliğinden su geleme kdr sulayıp saksı dibindeki suyu döktüm, toprak güzelce nemlendi. Acaba aşırı mı sulamış oldum? Bir diğer konu da kış ayında olduğumuz için ev yeteri kadar güneş almıyor diye salonumum lambalarını değiştirdim. Hepsini gün ışığı rengi seçtim Avizemi 12 ampül 1000lümen Ampüllerle donattım, acaba fazla ışık mı zarar verdi ? Fotoğraflar ekte, lütfen yardımcı olun insanın gözü gibi baktığı bitkisinin gün be gün yaprak solmasını izlemek çok acı verici. https://imgyukle.com/i/EaqTUt https://imgyukle.com/i/EaqjSP https://imgyukle.com/i/EaqjSP https://imgyukle.com/i/EaqjSP
  ***
  Toprağının perlitli olduğunu görüyorum. Perlit bu türler için çok fena zararlıdır. Birkaç ay sonra yapısı değişmeye başlayarak yuka için toprağın zehir haline dönüşmesine sebep olur. Perlit sadece kısa vadeli köklendirme çalışmaları için uygun bir maddedir. Salon bitkilerinin toprak karışımlarında kesinlikle olmamalıdır. Şimdi artık hiç sulamayın. Nisanda yukarıda tarif ettiğimin aynısı bir karışım yaparak toprağını değiştirin. Evdeki ampuller ne kadar kuvvetli olursa olsun bir şey ifade etmez. Çünkü 30cm gibi yakında değillerse güneş gibi etkilerinin olması mümkün değil. Boş yere elektrik masrafınızı arttırmayın. Tam pencere yanında tutmanız yeterli olur.

 17. Didem, İzmir dedi ki:

  Merhaba 5 aydır 2 gövdeli yukkam var. Herşey yolunda sürekli yeni yaprak veriyor ama yapraklar yumuşak. Nedeni nedir acaba?
  ***
  Yumuşak, cansız, tamamen aşağı eğik gibi pörsümüşlerse kökleri çürümüştür ve yavaş yavaş sarararak ve karararak kururlar.

 18. Dilek, İstanbul dedi ki:

  5 sene önce yaprakları dik olan yuka çiçeğimin yaprakları ve gövdeden çıkan filizleri çok uzadı. Sararma yok. Gövdeden tekrar dik yapraklar çıkması için ne yapmalıyım?
  ***
  Saatlerce direkt güneş alırsa yapraklar çok sağlıklı olacaktır. Ama güneşe yavaş yavaş alıştırın. Esasen tam açıklık yarı çöl iklim arazilerinin bitkisidir. Orman bitkisi değildir. Güneşsiz kalınca yapısı deforme oluyor.

 19. Mert Soylu dedi ki:

  Antalya’dan Ankara’ya taşınınca yukalarımı nasıl olsa soğuğa dayanıklıymış diyerek balkonda bıraktım. Birkaç gün sonra sararmaları görüp tekrar içeri aldım. Saksıları havalar düzeldiğinde tekrar dışarı alıcam. Kış geldiğinde saksıları dışarıda bıraksam bu süre zarfında iklime alışmış olurlar mı? Yoksa her mevsim geçişinde içeri mi almalıyım?
  ***
  Sibirya şartlarındaki kış soğuklarına dayanıklı bir bitki türü dahi olsa, sıcak yere alışmışken “aniden” soğuk yere çıkarırsanız kesinlikle ölür gider. Bunun için dondurucu soğuğa bile gerek yok. Büyük hata etmişsiniz. Yaz başından beri dışarıda Ankara iklimine alışmış olmalı. Ve toprağı dış mekan uyumlu bir toprak karışımı olmak zorunda. Saksısı da kocaman ise ancak bu şartlarda orada kışın zarar görmez. Ayrıca tavsiyem salon bitkilerini asla, hiçbir zaman, 5 dakikalığına havalanmaları için bile kesinlikle dışarı çıkarmayın. Hatta ev içinde ikide birde yer değişimi bile tehlikelidir. Ama yukaları dışarıda tutmak istiyorsanız dediğim şartlarda olabilir. Mayıs sonunda kocaman saksılara dikin ve dışarıda tutun. Yaz boyunca köklenip gelişim gösterir. Yaz sonundan itibaren yavaş yavaş, derece derece serin havaya ve soğuk havaya adapte olacaktır.

 20. Sevcan, Bursa dedi ki:

  Ben de bu bitkiden aldım ama yucca mı emin olamadım. Yapraklari sizin yukarıdaki ilk resimdekiler benziyor. Yuccanın da gövdesi odunsu olur mu?
  ***
  Evet odunsu olur. Yaprak uçları sipsivri ise ve dokunduğunuz zaman yaprakların boydan boya en kenarları çok sert kısacık kıllı gibi kesin yukadır. Yaprak kenarları elinizle dokunup kontrol etmedikçe tamamıyla tüysüz ve dümdüz görünür. Ama dokunursanız sertçe taraklı gibi hissedilir.

 21. Elif S. -Ankara dedi ki:

  Merhaba 2 köklü yukamın çürümesi nedeni ile 3 ayrı yapraktan köklendirerek dikim yaptım. Acaba ne kadar sürede gövde uzaması ve kalınlaşması olur?
  ***
  Yapraktan olacağını hiç sanmıyorum. Eğer filizlenip mini yuka fidanları olmuşsa en iyi şartlarda ve en doğru bakımla 10cm gövde uzaması 3 yıl ister. Kalınlaşması pek mümkün değil, daha doğrusu koca ağaç olunca kalınlaşıyorlar. Mesela birkaç metre büyümüş koca ağaç olmuş yukaların kalın gövdelerini yarım metre gibi parçalara bölüp köklendiriyorlar ve filizlenince o şekilde satıyorlar.

 22. Demir S. -Yalova dedi ki:

  Yukamız 2 senedir ev dışında camekan içinde. 6 ay önce yapraklarından yapışkan bir sıvı akmaya başladı. Ne yapılmalı?
  ***
  Örümcek bit sorunu olmuştur. İlgisiz kalan bitkilerde olur. Sıcak ve havasız kapalı yerlerde müthiş bir hızla çoğalıp yaprakları mahveder, bitkileri öldürürler. Alt yaprakları tek tek sıyırıp çıkarın. Geri kalanları ıslak bezle iyice silin. Hortumla yıkayın. Bunu önce 6 gün her gün tekrarlayın. Sonra haftada bir temizliğe devam edin.

 23. Merve, Karabük dedi ki:

  Yuccamda büyüme esnasında alt yaprak sararması oluyor. Bu normal bi durum sanırım çünkü devam etmiyor normal seyrinde. Hiç sarı yaprağı ya da kuruyan yaprağı yok. Fakat yapraklar dik değilde aşağı doğru sarkık duruyor. Bu bir sorun mu onu merak ediyorum.
  ***
  Anlattıklarınızdan çıkardığım sonuç sanıyorum karanlıkça, fazla ışıksız bir yerde tutuyorsunuz. Önce kuvvetli ışığa sonra yavaş yavaş güneşe alıştırın. Yoksa güzel bir görünümü olmaz. Hastalıklı gibi eğik bükük sağlıksız olur.

 24. Samet, İstanbul dedi ki:

  Daha önce sizin dediğiniz şekilde toprak karışımı yapmıştım ve yucca gayet saglıklı üstten yeni sürgünler verirken bazen alttaki yapraklarda kuruma oluyor. Neden olur acaba? Bir diğer konu bir mantar çıktı. Sebebi nedir acaba? Zehirli midir? https://www.hizliresim.com/nokggux
  ***
  Hayır benim dediğim şekilde karışım yapmamışsınız. Çünkü fotoğrafta gördüğüm kadarıyla perlitli toprak yapmışsınız. Perlit Yucca’nın en büyük düşmanlarından biridir. Kurumalar bu yüzden. Birkaç yıldır yetiştirdiğim yukanın hiçbir yaprağı bozulmuyor. Her yıl en alt en eski yaprakları elimle tek tek sıyırıp çıkarıyorum. Amaç tepeden yapraklı, zarif görünümlü olsun. Güneş etkisiyle yaprakları iç içe sıklıkta ve yaprak aralarında gövde kısmı görünmüyor. Sadece gövdenin üst 20cm kısımda yaprak bırakıyorum. Mantarlar olabilir. Normal bir şey. Zararı yok. Yemezseniz zehirlemez.

 25. Samet, İstanbul dedi ki:

  Peki şimdi toprağını degiştirebilir miyim? Değistirirken köke kadar topragi ayıklamalı mıyım? A101’in toprağı demişsiniz onu mu alayım?
  ***
  Kökleri eski toprağından fazla arındırmamalısınız. Yoksa yeni toprağa çıplak temas edince yanıyor, çürüyorlar. Yucca için torf topraklar tek başına pek güvenli değil. En azından torfu bolca ponza taşı ve biraz da dere kumu ile karışım yapın. Mesela ben arazi toprağı + torf + iri dere kumu ile karışım yapmıştım. Ponza yerine bir miktar strafor kullandım (çünkü buralar mahrumiyet bölgesi ponza taşı bulamadım). Sürekli açık havada durunca arazi toprağı kesin gerekli. Kocaman saksı ve bu karışım sayesinde kökler yazın 40C sıcakta güneş altında pişmiyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.