Yucca

Asparagacee (Kuşkonmazgiller) familyasından Yucca (yuka) cinsinin 49 türü ve 24 alt türü var. Gösterişli türlerinin kültivarları da ayrıca türetilmiş. Bütün türlerinin anavatanı kuzey Amerika kıtası ve Orta Amerika’dır. Birkaç türü de güney Amerika kıtasında bulunur.

Yucca bitkisinin özellikleri, yetiştirilmesi, bakımı, çoğaltılması bilgileri

Saksıda Yucca

Yucca genel özellikleri

Burada konu sadece Yucca filamentosa türü ile ilgilidir. Çünkü süs bitkisi olarak bütün dünyaya yayılmış olan ve kısaca Yucca denen bitki bu türdür. Dolayısıyla aşağıdaki bilgiler Yucca cinsinin tüm türlerine genel değildir.

Yucca filamentosa

Yaprak kenarlarında kendiliğinden soyulan açık renkli ince lif ile diğer Yucca türlerinden ayırt edilir. 3 metre uzar. Dipten sürgünlerle yeni dallar geliştirme özelliği olduğu gibi üstten de yan dallar verir. Özellikle üst kısım kesilirse hem dipten hem gövdesinin birkaç yerinden filizlenir.

Doğada esas yaşam alanları ABD’nin güneydoğusundan güneyinde Teksas civarlarına kadardır. Türkiye’de de park ve bahçelerde süs bitkisi olarak kullanımıyla beraber tohumlarının çevreye dağılmasıyla bazı yerlerde doğal bitki örtüsüne karışmıştır (Wikipedia).

Bütün yıl yapraklı olduğunu söylemeye gerek yok. Yaz aylarında dimdik yukarı uzattığı yarım metre kadar çiçek sapı üzerinden iri iri pekçok beyaz çiçekler açar. O zaman son derece gösterişli olur.

Dikkat: Dracaena frangrans türünün birçok çeşidi yanlışlıkla Yucca olarak alınır satılır. Oysa Yucca biraz çöl bitkisi muamelesi istiyor ve Dracaena türleriyle aynı bakım yapıldığında kolayca çürüyebiliyor.

Kullanım, iklim uyumu ve dayanıklılığı

Şiddetli sıcak, kurak, yarı çöl iklimli yerlere tam uyumludur. Susuzluğa müthiş dayanıklıdır. Tuzlu topraklara, deniz kenarı bahçelerine uygun bitkilerdendir. Kış soğuklarına -25C dereceye kadar tam dayanıklıdır. Duruma göre ya da az bir korumayla -35C derece don olaylarına bile dayanır.

Kış soğuklarına iyi dayanmaları Yucca’ları Türkiye’nin birçok yerinde parklarda bahçelerde yetiştirilen en önemli peyzaj bitkilerinden etmiştir. Ayrıca iç mekan uyumluluğu ve ciddi ihmallere dayanıklılığından dolayı da en yaygın ofis bitkilerinden olmuştur.

Önemli bir kültivarı

‘Bright Edge’ adlı Yucca filamentosa kültivarının yaprak kenarları soluk sarı renkte şeritlidir. Biraz küçük yapılı, ince gövdelidir. Boyu 2 metreye yaklaşabilir ama bunun için uzun yıllar ister.

İç mekânlarda Yucca yetiştirilmesi, bakımı

Salonlarda, ofislerde toprağının havadarlığına ve toprakta önemli bir kuruma görmedikçe sulamamaya ciddi dikkat etmelisiniz. Aşağıda anlattığım şartların dışına çıkarsanız kolayca çürürler.

Güneş

Tüm Yucca türleri şiddetli güneş isteyen bitkilerdir. Fakat zarif görünümlü olmaları, ofislerde salonlarda daha güzel görünümlü bir hal almaları güneşin aşırısından korunmasıyla mümkündür. Yine de direkt güneşten tamamen mahrum etmeyin. Hiçbir şekilde mümkün değilse en azından bulunduğu yer odanın en güçlü gün ışığı alan yeri olsun.

Toprak

Saksıda iç mekânlarda yetiştirilen yukanın toprağı mutlaka çabuk kurur özellikte ve havadar olmalıdır. Toprağa hem ponza taşı hem iri taneli dere kumu karıştırmak çürüme riskini büyük ölçüde azaltır.

3 ölçü torf toprak + 1 ölçü iri taneli dere kumu + 1 ölçü ponza taşı.

Her üçünü birbirleriyle harmanlayın.

Toprak karışımında kesinlikle cocopeat, peatmoss, perlit ve vermikülit kullanmayın.

Sulama

Sulama suyu klorlu olursa yapraklarda hasarlara neden olabiliyor. Onun için direkt musluktan su ile sulamayın. Önce iki gün ağzı açık bir kapta iki gün açıkta bekletin ki kloru uçsun.

Toprak yarıdan fazla kurumadıkça kesinlikle sulamayın. Özellikle de havasız esintisiz mekânlarda toprak uzun süre fazla ıslak kalırsa Yucca hastalıklanıp çürümeye başlar. Kış boyunca ise toprak kupkuru olsa bile sulamayı bir iki hafta geciktirin. Yukanızın bulunduğu oda soğuk oluyorsa bir iki ay geciktirmenizin hiçbir sakıncası olmaz.

Besin verme

Genel kullanım bitki besininden mayıs – ekim arasında 20-30 günde bir defa suya karıştırarak verin. Gelişim çok hızlı ve çok güçlü ise 15 günde (ya da her 3 sulamada bir defa) vermelisiniz. Diğer besinsiz su ile sulamaları ise mutlaka saksı alt deliklerinden bolca su çıkacak miktarda su ile yapmalısınız.

Budama

Yucca kolayca yan dallar oluşturabiliyor. Dipten bile budasanız yeniden birkaç filiz verip gelişime devam eder. Yalnız budamayı mutlaka çok sık ve uzun süreli esinti alabilmesini sağlayacağınız zaman yapmalısınız. Serin, soğuk mevsimlerde pencereleri pek açmayacağınızdan dolayı eğer bu zamanlarda budarsanız kesik yerlerden hastalık kapıp çürümeye başlar. Budadıktan sonra kesik yerlere sakın macun, mum filan sürmeyin. Bunun ayrı ilacı ve usulü vardır. Siz yaparsanız tam tersine çürümeye yol açar. En iyisi esintili yerde tutarak kesik yerlerin rüzgâr yoluyla kurumasını sağlamanızdır. İlkbahar ortası – yaz başı arası en iyi budama zamanıdır.

Yucca çoğaltılması

» Çelikle çoğaltma usullerinden yaprak çeliği hariç hepsi yuka üretime uyar. Kök çeliği dahil -ve hatta salt kalın kök ayırmayla bile.

Yuka dallarını köklendirmek

Ya köklendirme toprağı hazırlayın ya da torf veya doğal arazi toprağı farketmez, herhangi toprağı kendi ölçüsündeki dere kumu ile harmanlayın.

Dalın en az 8cm kısmı toprak altında kalacak şekilde saksıya dikin. İlkin sulamayın. Sonra toprak her kupkuru hale geldiğinde bol bol su dökerek sulayın.

Zamanı, mekanı

Yılın her zamanı uygundur. Yeter ki sürekli esinti alsın. Eğer kış aylarında yapacaksanız kışın fazla soğuk olmayan yerlerde devamlı dışarıda tutmanız daha iyi olur. Güneşli bir yerde tutun. Kış olmasına rağmen hem köklenip hem yeni yapraklar vermeye başladığını göreceksiniz. Yani Yucca çoğaltmak burada anlattığım gibi doğru toprakta olunca ve toprak kurumadan sulamadıkça sorunsuz, kolay ve basit bir iştir.

Köklenmeyi beklerken dalın yumuşaması

İçi boşalmış gibi yumuşar. Çürüdüğünü sanırsınız. Ama hayır. Köklenmeye başlar başlamaz hızla sertleşir ve dolgunlaşır. Sakın hata edip de yumuşadı diye sık sık sulamaya kalkışmayın. Her şey yolunda gidecekken çürür.

Tohumla yuka üretimi

Bu da basittir. Güneşli ve havadar bir yerde, çabucak kuruyucu özellikli toprakta güneşin ısıtmasıyla bir iki haftada tohumlar çimlenir. Tohumların önce zımpara kağıdı ile zımparalayın. En fazla 1cm derine gömün. Toprak üst yüzeyi hafiften kuruma gösterdikçe sulayın.

Problemleri

Doğru şartlarda hiçbir problem olmaz. Kapalı mekânlarda yanlış toprak, gereksiz sulamalar, ışıksız esintisiz köşelerde tutmak çürütür. Yucca türleri oldukça dayanıklıdır. Buna rağmen ev, ofis vb iç mekânlarda çürümesinden çok şikâyet var. Sebepler belli. Yukarıdaki bakım bilgilerinin dışına çıkmayın. Klorlu su ile sulamak, havasız ve kurumayan özellikli topraklar, toprağa perlit, vermikülit karıştırmak, toprak kurumadan sulamak gibi hatalardan kaçının.

'Yucca' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Samet, İstanbul dedi ki:

  Diğer yukalarım için dediklerinizi yaptım ve hepsi sağlığına kavuştu. Şimdi tek kök üzerine 4 dallı yucca çiçeğim büyümüyor ve yaprakları zayıf. İki tane yeni dimdik yaprak ise yaklaşik 1 aydır açmadi. Sağlıklı hale nasıl getirebilirim acaba?
  ***
  Bol bol hava akımları ve güneş ışınları sayesinde düzelir. Diğer yukalarınız için yaptıklarınızı buna da yapın.

 2. Ahmet, İzmir dedi ki:

  bitkiyi aldığımdan beri bitki besini bir kez verdim. Yaz aylarındayız diye ortalama 1 ayda bir bitki besini vermeyi düşünüyordum. Toprağı eşeledim biraz havalandırmak için 2-3 parmak sokuyorum kuru ama biraz daha derine indikçe nemi hissettim. Acaba o kısımların da tamamen kurumasını beklemeli miyim? Evim çok güneş alıyor. Neredeyse tüm gün. Batı ve güney cepheli. Dolayısıyla tamamen aydınlık oluyor. Bitkileri ise perde arkası değil de karşı duvarda bir miktar hava akışının da olduğu yere aldım. Bu aydınlık ortam yeterli mi ona yoksa perde arkası güneşini de alması mı gerekli?
  ***
  Yucca ne kadar şiddetli güneş alırsa o kadar iyi. Güneş eksikliğinde cılız, çelimsiz dallarla ve eğri büğrü yapraklarla gelişir. Mesela benim bahçemde buranın genelde 40C derece dolaylarında devam eden sıcağında tepe güneşini direkt aldığı halde ve saksıdaki toprak hava şartlarına göre bazen 12 saatte kupkuru olduğu halde gelişimi muhteşem güzel. Güneş kısıtlaması yapmanız gerekmiyor. Toprağın bahsettiğiniz kadar kurumuş olması diğer bitkiler için sulama zamanı gelmiş olduğunu gösterir ama yuka için biraz daha fazla kurumasında bir sakınca yok (hatta daha fazla kuruması iç mekan şartları için daha iyidir). Yalnız, sularken az su kullanmamalısınız. Saksı alt deliklerinden dışarı su çıkmalı. Daha azı toprağı zehir haline getirir.

 3. Samet, İstanbul dedi ki:

  Öncelikle bilgilendirme icin tesekkur ederim. Toprağını değistirmiştim. Acaba tekrar mı değiştirmem lazım? Ne büyüyor ne kendini topluyor. https://www.hizliresim.com/i0ntz7w
  ***
  Yapraklar toprakta sorun olmadığını gösteriyor ama gelişim oldukça kötü, sakat. Görünüşe göre ışıksız havasız yerde tutmaktasınız. Direkt güneş ve rüzgar bu bitkinin gıdasıdır. Ev içinde uygun bir pencere yanı yoksa en iyisi sürekli dışarıda balkonda tutun. Benim dışarıda yetiştirdiğim yukaların yaprakları o kadar iç içe muhteşem gelişiyor ki yaprak dipleri arasında gövde kısmı görünmüyor. Mesela ışık yetersizliğinde 4 yaprak ile 10cm çelimsiz ince gövde uzaması olurken benimkilerde belki 20 yaprak ile ancak 6-7cm gövde uzaması olur. Gövde kalın uzuyor. Yapraklar muhteşem, muntazam sağlıklı ve şahane. Yapraklarda hiçbir bozulma olmayınca yılda bir defa ben en alttaki en eski yaprakları tek tek gövdeden sıyırıp çıkarıyorum.

 4. Samet, İstanbul dedi ki:

  İşin tuhafı ev çok aydınlık ve iki pencerenin arasında rüzgar sürekli var hatta yaprakları sallanıyor. Ama büyümüyor bir türlü. Budama mı yapsam diye düşünmedi değilim.
  ***
  Resminizi tekrar inceledim. Yaprakların tümü sanki cansız gibi aşağı sarkıyor. Az yaprakla çok uzama var. Renk düz yeşil. Benimkinde tam tersi. Biraz önce çektiğim fotoğrafını aşağıda görüyorsunuz. Tek gövde, tekli gelişim halinde. Yapraklar sadece en alttakiler aşağı biraz sarkık. Üst sıralardakiler tepeye doğru git gide daha dik. Yapraklar fazla iç içe. Öyle ki 5-6 yaprak adeta aynı hizada ve her biri farklı yöne yönelmiş. Bu şekilde gövde uzaması çok yavaş devam ediyor. Yapraklanma hızı çok iyi. Renk ise düz yeşil değil. Gümüşi, mavimsi bir yeşil. Fazla güneşte adeta pişiyor. Toprağını doğal yaşam alanına biraz uygun şekilde hazırlamaya çalıştım. Arazi toprağı, taş parçaları, torf toprak, kalın dere kumu.. Bu sebepten dolayı hava şartlarına göre genelde bir güne kalmaz 12 saatte kupkuru oluyor. Her gün sulamak zorundayım ama yetişemiyorum. Bazen 3-4 gün tamamıyla kupkuru toprakta 40C derece sıcakta kalır. Fotoğrafta saksıya bakarsanız toprağın kupkuru olup çatlak çatlak hale gelmiş olduğunu görürsünüz. Sizinkinin problemi belki de köklerinin sürekli, kesintisiz fazla nemli ve serin ortamda kalmasıdır. Veya toprağın kimyasal dengesi bozulmuştur. İsterseniz dışarı balkona koyun. Üç hafta sonra dipten budayın. Hızlıca birkaç yeni dal uzatmak için filizlenir. Yeni filizlerden en fazla üç tanesine izin verin. Diğerlerini köreltin.

 5. Ezgi, Diyarbakır dedi ki:

  İki gövdeli yuccamın bir gövdesindeki bütün dallardaki yapraklar teker teker sararıp döküldü. Birkaç gün önce gövdeyi sıktığımda yumuşamış, içinin çürüdüğünü düşünerek bugün kestim. Kestiğim parçanın içi ve gövde kısmı suluydu. Gövdenin bazı yeri yumuşak bazı yeri sertti. Açıkta kalan gövdeyi mumla kapladım ama tamamen almam mı gerekli yoksa bu şekilde kurtarılabilir mi? Başka birşey yapmam gerekir mi? https://www.hizliresim.com/iftymo2 https://www.hizliresim.com/kimveqd
  ***
  Mumlamak kesinlikle feci zararlı bir şey. Çiçekçilerde o tip görebilirsiniz ama yapmayın. Mumlamanın ilaçlaması, özel durumları vesaire şartları var. Hiç yapmamak daha iyidir. Kesik yerlerin iki ilacı var: Birincisi hava akımları. İkincisi ise kesik yere toz kükürt sürmek. Herhangi biri yeterlidir ama hava akımları öncelikle gerekli ve faydalıdır. Biraz kuruma olunca kükürt sürülmelidir (ve görsel amaçlı mumlama bu iki şarttan sonra yapılabilir). Yucca bir saksıda iki üç tane bir arada olması, saksının küçük olması iyi değil. Bu şekilde dekorasyon amacıyla yapıyorlar. Şunu da bilin ki ofis bitkilerinin uygunsuz saksılarda ve yanlış topraklarda satılması o bitkilerin adeta vazoluk bitki gibi, kısa vadeli, bozulunca çöpe atılması gerekir gibi düşünülmesinden ibarettir. Satın almadaki amacı öyle olanlara sözüm yok ama yıllarca yaşatmak istiyorsanız büyük saksı ve doğru toprak karışımı şart. Şimdi mumlu yer için yapmanız gereken şey mumladığınız yerin 5-6cm aşağısından tekrar düzgünce kesmeniz ve açık pencere yanında tutarak kesik yerin kurumasını sağlamaktır.

 6. Gizem, İzmir dedi ki:

  Haziranda İkea’dan 2’li yucca almıştık. Toprağı değişik. Parça parça iplik yumağı gibi ele gelen şekilde. Evim baya güneş görüyor, ışık alıyor. Sulama konusunu kestiremiyorum sadece. Parmağımızı soktuğumuzda üstler kuru olsa da aşağılardaki nem. Son sulamadan 2 hafta geçmesine rağmen bir miktar nem var. Topraktan dolayı muhtemelen tam kurumuyor. Bu bir sorun mu? Yani diplere doğru o nem 2 hafta olsa da normal mi? Sulamak için gerekirse 3 haftaya çıkarıcam çünkü. Arada hava alması için balkona çıkarıyorum. Hem büyükten hem küçükten orta kısımdan yeni yaprakların geldiğini görüyorum. Fakat yanlarındaki bazı yapraklar ikisinde de ortadan bükülmüş. Eğilmiş durumda. Bu durum normal midir?
  ***
  Bazı yapraklar o şekilde eğik durabilir. Eğer yumuşama, cansızlaşma yoksa her şey gayet normal. Toprak anlaşılan cocopeat belası. Yucca yarı çöl ikliminin kıraç topraklarının bitkisi olduğuna göre, toprağının bolca taşlı olması ve çabucak kuruyor olması şart. Bu durumda toprağın aşağı kısmının da kurumasını bekleyin. Sonra sulayın. Su miktarı bolca olmalı ve saksı alt deliklerinden dışarı su çıkmalı. Böylece toprakta muhtemel zehirlenmeler olmaz ve bitkinin sağlığı tehlikeye girmez. Dışarı çıkan suyu toprak geri emmemeli. Ayrıca o toprakta bulunduğu sürece bitki besini vermeyin. Havalansın diye ara sıra balkona çıkarmanızı hiçbir bitki için tavsiye etmem. Ani ısı değişikliğinde toprakta farklı kimyasal tepkimeler oluyor ve kökler yanıyor. Bitkiler aniden cansızlaşıp hızla ölür. Sıcak yaz ayları dışında çok sık olan bir problem. Hiçbir zaman yapmasanız daha iyi. Havalandırmayı pencereleri açarak yapın. Sizden iki sıra önce soru soran Samet adlı kişiye yazdığım cevapta dışarıda saksıda yetiştirdiğim yukamın resmi var. Resme bakın ve o cevabımı da okuyun.

 7. Ebru Ö. -Ankara dedi ki:

  Yuka bitkimin yaprakları aşağı doğru bakmaya başladı. Sahahtan öğlene kadar güneş alan bir konumda. Torflu ponza taşlı toprağı var ama saksı küçük gibi. Kökleri toprağın üstünde. Parmağımı sokunca hissediyorum. Devamlı yeni yapraklar veriyor. Sadece iki yaprağında sararma oldu o kadar.
  ***
  Köklerini toprağından çözmeden saksıdan çıkarın ve ponzalı toprak ilavesiyle daha büyük saksıya yerleştirin. Yucca büyük saksılarda daha iyi olur. Sulamaları yaz kış her zaman sadece toprak kupkuru olduğu zamanlarda yapın. Ama şu usulde yapın: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 8. Gizem, İzmir dedi ki:

  Anladım teşekkür ederim. yaprak eğilmeleri sanki güneşe doğru gibi geldi, arada değiştiriyorum yönünü. sulama için de o zaman bekleyim aşağılar da iyice kuruyana kadar. Orayı da anlamak için parmağımı sokunca kök koparmaktan korkuyorum. Bitkiyi yeni aldığımız için önümüzdeki nisan ayı toprak değişimi yapmayı düşünüyoruz sanırım en uygun zaman dilimi o civarda? sizin önerdiğiniz gibi kumlu vs. karışık toprak yapacağız. cocopeat sıkıntı gerçekten tam kurumasını engelliyor, kestiremiyoruz. Haftada 2-3 kez fıs fıs da yapıyorum yapraklarına ama gerekirse onu da kesebiliriz, sonbahar geldi çünkü.
  ***
  Salon bitkilerine saksı değiştirmek bölge ikliminin ve evin durumuna göre nisan veya mayıs ayları uygundur. Yapraklara su fısfıslamak aslında iyi bir şey değil. Tam tersine genelde zararlıdır. Hele yuka için hiçbir anlam ifade etmez. Belki olsa olsa sıcak yaz aylarında sadece gece saatlerinde serinliğe ihtiyacı olduğu için serinleme açısından işe arar. Şurada açıklaması var: Yapraklara su fısfıslamak

 9. Gizem, İzmir dedi ki:

  Toprağın alt kısmının ıslaklığını anlamak için bir yol var mıdır? çubuk sokmayı vs deniyoruz ama o da kök koparmalar açısından risk taşıyor. Tam kurumadan sulamak da istemiyorum ama cocopeat kaynaklı aşağılarda ufak nem var. 2 haftayı geçti son sulamamın üstünden. üst kısım 3-4 parmak kupkuru. Cocopeat ve orkide toprağındaki kabuklardan var, bölük pörçük bir toprak yani şu an.
  ***
  Saksı içinde toprağın tümünün kupkuru olması hiç gerekmiyor. En üst yüzeyden 4cm kadar derinliği kontrol etmeniz yeterli.

 10. Deniz, İstanbul dedi ki:

  1 ay önce ikea’dan ikili yuca aldım. Evde pencerenin direk ışık alan yerinde değil hemen kenarında duruyor ama geldiği ilk hafta bir yaprak demeti aşağı doğru sarktı ve zamanla sararak döküldü. Şimdi hemen yan tarafındaki diğer yaprak demeti de sararıp aşağı sarkmış. Ne yapabilirim? Toprağı çok gevşek. Işık alsın diye okuduklarımdan sonra pencere kenarına yaklaştırdım ama çok sık pencere açan biri değilim. https://imgyukle.com/i/MCccv https://imgyukle.com/i/MCg3x https://imgyukle.com/i/MCik6 Bu da toprağı, değiştirmeli miyim? https://imgyukle.com/i/MCik6
  ***
  Eve getirir getirmez hiç mi hiç alışık olmadığı derecede hem oldukça havasız hem oldukça ışıksız bir yerde tutmanız ölümcül şok etkisi yapmış. Yaprak rengine bakarsak gayet kuvvetli ışıklı hatta biraz da direkt güneş alacak imkanları olan bir yerde yetiştirmişler. Ani ve kesin yer değişikliğinde özellikle hava akımlarından yoksunluk zarar verir. Ayrıca bu tip uygunsuz yerlere taşırken toprağının kupkuru olması ve ilk en az on gün boyunca hiç sulamamak gerekirdi. Şimdi mümkünse dışarıda tutun ve toprak kupkuru olsa bile hiç sulamayın. Dışarıda eylül sonuna kadar tutun. Sonra toprağı kuru halde içeri alın. Güneşli pencere önünde tutun. Gün içinde sık sık hava akımları sağlamanız da ayrıca şart. Bunları yapmayacaksanız görünüm bakımında gerçeğiyle ayırt etmek zor plastik salon bitkileri var. Onlardan almanız çok daha akıllıca olacak. Bazı televizyon programlarında görüyorum. Gerçek mi yapay mı anlamak gerçekten çok zor. Çok da gösterişli ve güzeller.

 11. Şeyma, İstanbul dedi ki:

  Yukamı salonumun bir köşesine koydum. Bazı yaprakları duvara değiyor. Bir sakıncası var mı? Yapraklarına su sıkabilir miyim?
  ***
  Duvara değmesinin bir sakıncası yok. Ama duvara kesin zararı olur. Duvarda kalıcı lekeler oluşacaktır. Veya sıvada dökülmeler olur. Su sıkmak gereksiz ve zararlı. Hiç salon bitkisine gerekmiyor. Söylentilere ve dizi filmlerde gördüğünüz yapraklara su fısfıslama işlerine aldanmayın. Faydası olmaz ama zararları çok fazla. Ayrıntılı bilgi: Yapraklara su fısfıslamak

 12. Birol, Mersin dedi ki:

  Salonumda 3 gövdeli ve tavan yüksekliğine ulaşan bir yucca bitkim var. Bazı yaprak uçlarındaki ufak kararmalar dışında oldukça sağlıklı hala. Ama 40cm çap x 35cm yüksekliğindeki saksısı artık çok küçük gelmeye başladı ve zamanını kaçırmama rağmen bu hafta saksı değişimi yapacağım. Şimdiye kadarki toprağı perlitliydi. Siteden öğrendiklerim sonrasında içeriğinde perlit ve cocopeat olmayan bir torf ve ponza taşı aldım. Büyük saksıya geçerken toprak ekleyeceğim tabi ama kökleri de mevcut topraktan arındırmalı mıyım? Yani mevcut perlitli torftan kurtulmamın bir yolu var mı? Bir de bu kadar büyük bir bitki saksısını değiştirirken önerdiğiniz bir yol yöntem var mı acaba? Çünkü bitki devasa oldu. Saksıdan nasıl çıkaracağımı bilmiyorum. Yeni gelen yapraklar tavana temas etmeye başlayınca en üsttekileri geldikçe kesmek doğru olur mu?
  ***
  Salonlarda o kadar uzun boylu bitki olması yanlış. Mutlaka kısaltmanız lazım. Yarım metre kalacak şekilde kesmenizi tavsiye ederim. En iyisi bu. Her yerinden filizlenecektir. O zaman filizlerden bir kısmını yok edersiniz. Birkaç dal geliştirmesi yeterli. Budamadan sonra saksıda çıkarın. En alttan ve yanlardan biraz toprak azaltın. Olmuyorsa hiçbir şey yapmayın. Yeni saksıya ponzalı torf ilavesiyle yerleştirin. Budadığınız kısmı 35-40cm parçalara ayırıp bolca iri taneli dere kumlu toprağa dikin. Sürekli dışarıda güneş altında tutun. Sadece kumlu toprak tamamıyla kupkuru oldukça sulayın. Kış içinde gayet güzel yapraklanırlar.

 13. Koray, Bursa dedi ki:

  Cocopeat sıkıntısı sorunu yaşıyorum. O yüzden toprak değişimi yapacağım bu 1-2 hafta içinde. Torf + solucan gübresi şeklinde karışım yapacağım. Cocopeat toprağı köklerden tümüyle mi temizlemeliyim? Yeni değiştirilen toprak esnasında sıvı besin takviyesi vermek uygun mu? Drenaj delikleri olan saksının dibine de bir miktar çakıl taşı veya ponza taşlarından koymak sorun olur mu?
  ***
  Sizin düşündüğünüz karışım inanın cocopeat’ten kat kat zararlı, adeta zehir hükmündedir. Solucan gübresini saksı bitkilerinin toprağına karıştırmayın. Ayrıca Yucca için kesinlikle 3 ölçü sade yapılı torf toprak + 1 ölçü ponza taşımı karışımı ve kocaman saksı gerekir. Bu şartlarda, güneş de alırsa çok güçlü gelişir. Bitki besinini yeni toprakta vermeyin. Üç beş ay sonra başlayın. Saksının dibine delikler üzerine zaten taş parçaları koymak lazım. Solucan gübresini saksı bitkilerinze sadece şu usulde kullanın: Salon bitkilerine hayvan gübresi nasıl verilir?

 14. Koray, Bursa dedi ki:

  Peki mevcut Cocopeat toprağı köklerden tamamen söküp mü yeni toprağa ekeyim yoksa bir miktar da olsa o tutunduğu toprak kalsın mı?
  ***
  Hiçbir şekilde kökleri o maddeden temizlemeye çalışmayın. Böylesi daha iyi.

 15. Melike, İstanbul dedi ki:

  Salonumuzda yucca ağacımız iki gövde uzun kısa şeklinde. Ancak uzun olanın gövdesinde çok yaprak açtı ve ağırlaştı. Eski uzun yapraklarını kesmem sorun olur mu?
  ***
  Keserseniz fena çirkin görünüm olur ve kesik yerlerden hastalık oluşur. En iyisi en alt en eski yapraklardan başlayarak yaprakları tek tek diplerinden sıyırarak daldan çıkarın. Ben de fazla yaprak birikince böyle yapıyorum.

 16. Serap dedi ki:

  Üç gövdeli yucca çiçeğimi 2-3 ay önce aldım. Sineklendi. Toprağını değiştireyim mi? Aralarındaki sararmış yaprakları ayırsam mı? Daha büyük saksıya mı yerleştireyim. Sanki uzaması yok gibi.
  ***
  Zaten uzamaz boş yere rahatsız etmeyin. Uzaması son derece yavaştır. 1 yılda 10cm uzarsa şanslısınız demektir. Sinekler için toprak kupkuru olunca 15 ün daha hiç sulamayın. Böylece yok olurlar. Sararan yapraklar en alttakiler ise dipten sıyıyarak dikkatlice çıkarın. Ama ara yerlerde ise onları makasla kesin.

 17. Esin, Balıkesir dedi ki:

  Ekim ayında toprak değişimi yapmak riskli mi? Sadece toprak değişecek, saksı değil. İki gövdeli bitkimi birkaç ay önce aldım. Gayet sağlıklı duruyor. Ancak ilk zamanlar tüm yaprakları dik ve sivri duruyordu. Büyük olanın birçoğu hala öyle ama kenar yapraklarında uzun olanlar kıvrılma yaptı. Küçük olanın ise birçok yaprak bükük duruyor. Resmen boynu bükük gibi. Orta kısımdan tek tük yenileri çıkıyor. Bu durum olağan mı yoksa sürekli tüm yapraklar sivri mi durmak zorunda? Yani bir sorun varsa nedenini bulmaya çalışayım. Evim yoğun ışık alıyor ve sulamayı da genelde 15-20 gün civarı yapıyorum, tam sulama.
  ***
  Toprak değiştirmek için yukarıda anlattığımın aynısı bir karışım yapmanız lazım. Bu kesin şart. Sonrasında ise bir ay boyunca sürekli hava akımları gerekiyor. Bunları sağlayamayacaksanız ilkbaharı bekleyin. Yucca sulamayı herkes yanlış yapıyor. Toprak adam akıllı kupkuru oldukça sulayın. 3 ay toprak yaş kalıyorsa üç ay hiç sulamayın. Bulunduğu yer evdeki en fazla hava akımları olan yer olsun. Güneş ışınları da alırsa daha iyi olur.

 18. Esin, Balıkesir dedi ki:

  Peki bu yaprak bükülmeleri konusu? Bir şeyler yanlış mı gidiyor yoksa olağan süreci mi böyle? İlk geldiklerinde hepsi sivri yukarı yönlüydü çünkü. Zamanla orta kısımlar öyle olsa da kenarlar hep bükülme yaşıyor.
  ***
  Bir sera ortamlarında bir de sürekli açık havada sürekli güneş altında olanların yaprakları dimdik yukarı olur. Sebep sanıyorum güneş ışınları fazla ısıtmasın diye bitki o şekilde pozisyon alıyor. Ev ortamlarında ise genellikle yapraklar zarifçe çevreye yayılırlar. Ayrıca en eski yapraklar aşağı yönelik oluyor.

 19. Ayşe, Bodrum dedi ki:

  Yuka bitkisini çoğunluk saksıda yetiştirmiş. Ancak bulunduğum bölgede sokakta ve şu ara üzerinde çiçekli çok var. Yukarıda yaprak çeliği hariç çoğaltma yazmışsınız. Nasıl çoğaltabileceğimi anlayamadım. Çiçekler tohum olabilir mi? Veyahut dal koparsam nasıl çoğaltırım yazabilir misiniz?
  ***
  Bir dalını kesip alın. En fazla 25cm, en az 15cm tepe parçası olsun. Sonra en alt yapraklarını en alttan başlayarak tek tek çekerek daldan ayırın. Alt kısım 10cm kadar çıplak kalacak. Sonra 5-6 gün açıkta bekletin. Kesik yer tamamıyla kupkuru hale gelmeli. Bu arada saksısını hazırlayın. İçine temiz iri taneli dere kumu ile gübresiz toprak eşit ölçülerde karışım yapıp doldurun. Dalı 10cm kısmı kumlu toprak altında kalacak şekilde yerleştirin. İlkin sulamayacaksınız. Uzun süre güneş alacağı dışarıda bir yere koyun. Mesela ben bir kış zamanında çatı terasta aynen böyle yapmıştım (Didim’de). Saatlerce güneş alıyordu. Neyse ilk sulamayı bir hafta sonra yapın. Daha sonra ise sadece toprak kupkuru oldukça sulayın. Yağmur yağarsa sulamayın. Bu şartlarda buranın ikliminde en geç iki ayda hem kökleniyor hep yeni yaprak vermeye başlıyor. İlk günlerde dalda yumuşama, içi boşalmış gibi cansızlaşma oluyor ama hiç acımayın ve gereksiz yere sulamayın. Yoksa çürür. Bizzat denediğim yolu anlattım. İki ayda tekrar sertleşip canlanıyor ve hızlıca gelişmeye başlıyor. O aşamadan sonra daha sık sulamanızda sakınca yok.

 20. Cansu, Gaziantep dedi ki:

  Yuka çiçeğimiz yedi yıldır salonumuzda çok hızlı büyümese de sağlıkla yaşıyordu. Ancak uzama sebebiyle ağırlaşan yapraklı dal eğilince kurumalar başladı. Alt yapraklar hızla kuruyor. Kurtarmak için ne yapmalıyız? Farklı bir sebepten bu halde de olabilir tabii ki, bilemiyorum…
  ***
  Eğilmesi normal değil. Şiddetli fırtınalar olan yerlerde bile gayet kuvvetli ve dimdik gelişirler. Demek ki yanlış şartlarda tutmuş ve ayrıca muhtemelen yanlış toprakta ve hiç bitki besini vermeden yetiştirmişsiniz. Sulamalarda da hatanız varsa o toprak artık zehir haline gelmiştir. Şimdi yeni toprak hazırlayana kadar hiç sulamayın. Yeni toprağı aynen yukarıda tarif ettiğim gibi hazırlayın. Mutlaka direkt güneş alacağı yerde tutun. Şurayı da mutlaka okuyun: Yaygın ve öldürücü sulama hatası


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.