Gül Yetiştirmek

Gül bakımı, budamak, dikmek.. Gül çeşitleri, fidanının dikilmesi, bahçede, saksıda yetiştirilmesi, Isparta gülü ve gülyağcılığımız konularında toplam 9 sayfadır.

Gül bir bahçe bitkisidir. Güneşli ve rüzgara açık yerlerde sağlıklı yetişir. Gölgeli ve kuytu yerlerde iyi gelişemez. Saksıda da yetiştirilebilir ancak çok fazla dikkat ve özen ister.

Bu 1. sayfada genel bilgiler, güllerin yapı ve özelliklerine göre sınıflandırılmaları, gül yetiştirilmesi, bakımı, sulanması, gübrelenmesi ve hastalıkları konularını okuyabilirsiniz. Şunlar ise diğer sayfalar:
2. Ünlü gülcüler ve Meilland gülleri
3. Isparta Gülü, Kızanlık Gül Vadisi ve Sultan 2. Abdülhamid Han
4. Aşılı gül, gül aşılama
5. Baston gül (tijli formunda)
6. Gül budama bilgileri
7. Güller nasıl çoğaltılır?
8. Evde gül yetiştirmek
9. Güllere kış koruması
— Minyatür Gül

Genel bilgiler

Bildiğimiz gülleri diğer bitkiler gibi kolayca bilimsel sınıflamaya tabi tutamayız. Süs bitkisi olarak ve gülyağı elde etmede kullanılan bütün bu güller, minyatürlerden sarmaşıklara hepsine birden “bahçe gülleri” adı verilir. Bunların hepsi hibrit, melez ve onların alt gurupları ve kültivarlarıdır. Hepsi için kesin olan şey Rosaceae (Gülgiller) familyasının Rosa cinsine mensup olmalarıdır. Bunların gerçek tür atalarının anavatanı Asya kıtasının genellikle subtropikal bölgeleridir. Çoğunlukla Çin’den İran’a kadar.

Tarihçe

Arkeologların tespitlerine göre 5000 yıl öncesinden beri insanlar gülleri süs bitkisi olarak yetiştiriyor. Ağırlıklı olarak son iki yüz yıl içinde olmak üzere bin yılı aşkın süredir birçok hibritlemelerle insanlar özellikleri devam edici yeni türler oluşturmuş ve bunları da birbirleriyle melezleyerek farklı kalitelerde çiçek ve koku arayışlarına girmişler. Son yüzyılda, günümüze kadar Avrupa’da yeni gül çeşitleri türetmek için hastalıklara direnç, yaprak güzelliği vb özellikleri üzerinde araştırmalar yapılmış, daha üstün kaliteli yeni çeşitler oluşturulmuş. Çalışmalar hâlâ devam ediyor.

Gül yetiştiriciliği

Gülyağı (Isparta gülleri), meyve, çit, yer örtücü vesaire pekçok amaçla yetiştiricilik yapılır. Bu sayfada konu sadece süs bitkisi olarak yetiştiriciliktir. Buna göre gül yetiştiricileri şu alanlarda çalışırlar: Kesme çiçekçilik (vazolar ve çelenkler için) gül çiçeği üretimi, bahçe ve parklar için gül fidanı üretimi ve küçük saksılarda hediyelik minyatür gül yetiştiriciliği.

Güllerin şekil, boy ve çiçeklenme özellikleri

Bakım bilgilerinden önce gülleri ana hatlarıyla tanıyalım. Süs bitkileri alanında gülleri yapı ve gelişim özellikleriyle ayrı, çiçeklenme özellikleriyle ayrı sınıflayabiliriz. Bir de aşılı güller ve baston güller var onları da bu bölümde ele aldım.

Çiçeklenme özelliklerine göre

Eski tip: Gerçek gül kokusu bunlardadır. Yılda bir defa, mayıs başı ile haziran ortası arasındaki dönemde çiçeklenirler. Pek az çeşitleri yılda iki defa, ilkbaharda ve sonbaharda çiçek açarlar. Bu iki guruptan güller en çok orta boy çalı yapısında ve sarmaşık gülü yapısındadır. Sarmaşık tarzında gelişenlerin sürgünleri sonraki yıl çiçeklenir. Çalı formundakilerse, yeni sürgünler yeterince büyürse sonraki yıl tepelerinden yan dallar vererek çiçeklenir. Ve ayrıca ana gövdelerde gelişen yeni dallar sonraki yıl çiçeklenir.

Yeni tip: Çoğunlukla 1800’lü yıllardan günümüze kadar yapılan hibritlerdir. Aylarca durmadan çiçeklenirler. Yediveren gülü denir. Her boy, her tip güllerden yediveren özellikli hibritler türetilmiştir.

Yukardaki iki tip gruplamadan başka: Çiçek irilikleri, çiçek açan dalın uzun, kısa, esnek-ince, sert-güçlü özellikleri ve aynı dalda açan çiçek sayısı da gül çeşidine göre farklı olabiliyor. Güçlü ve uzun dalda tek çiçek açanlar kesme çiçekçilikte en çok yetiştirilenleridir (bazen dalda iki üç tomurcuk olsa da onlar en başta köreltilir tek tomurcuk burakılır). Bu özellikte gül çeşidi azdır. Genelde bir dal ucunda birkaç tomurcuk oluştururlar. Bodur güllerde ve sarmaşık güllerinde dal uçlarında tomurcuk sayısı daha fazladır.

Büyüklüklerine ve gelişimlerine göre

Büyük çalı, ağaççık tarzı güller: Hızlı büyürler. Yeni sürgünler birkaç ayda iki metreyi bulur. Gelişimleri arsızdır. Budamayla küçük tutamazsınız. Bu çeşitler pek tercih edilmez. Her yerde görmüyoruz.

Ortaboy çalı yapısında güller: Boyları eğer budamayla kısa tutulmazsa genelde 1,5 metre cıvarlarındadır. Gelişimleri sakindir. En yaygın yetiştirilen güller bunlardır.

Bodur (küçük çalı tipi) güller: Çok da küçük değiller. Boyları 40cm ile 1 metre arasında değişir. Susuz ve bakımsız kaldıklarında 30cm gibi kısa kalırlar. Devamlı dipten çıkardığı sürgünler bir süre uzar ve tepeden toplu halde, her dal ucunda çok sayıda çiçek açarlar. Çiçekler fazla iri olmaz. Susuzluğa dayanıklılıkta çok iyidirler. Belediyeler parklara ve yol kenarlarına en çok bodur gül diktirirler.

Minyatür gül: Adı gibi minyatür yapılıdır. Dallar genelde kürdan gibi incecik olur. Boyları 15-20cm olup 30cm’yi pek geçmez. Küçük saksılarda hediyelik olarak yetiştiriciliği yapılır. Ev içlerinde güneşli pencere kenarlarında yaşamaya adapte olabiliyorlar.

Sarmaşık gülleri: Aslında sarmaşık değil, tırmanıcı özelliktedir. Tırmanacak şey bulmazlarsa ya yerde sürünücü ya da sürgünleri böğürtlen gibi kavisli dallar halinde gelişir. Çoğunluk çeşitleri kalıcı gövde oluşturmaz. Her yıl dipten yeni güçlü sürgünler çıkarır. Birkaç yıllık yaşlı sürgünler kurur. Bazıları kalıcı gövde şeklinde gelişebiliyor. Güller çok fazla melezleştirilmiştir. Sarmaşık güllerinde bu farklı özellikler de bununla ilgili.

Bahçede ve saksıda gül yetiştirilmesi, bakımı

Gül, yaprakları ve çiçekleriGül bakımında en başta şu iki şeyin çok büyük önem taşıdığını bilin:  Birincisi, budamadır. Her gül çeşidi başka usul budama gerektirir. Sonra, ev bitkisi olmadığını ve ayrıca kışın soğukta en az 2 ay dinlenmeleri gerektiğini de bilmelisiniz.

Gül dikme şekli ve zamanı

Tüm kıyı illerimizde sonbahar ortası ile kış sonu arasında herhangi bir zamanda gül dikilebilir. Kışları sert geçen yerlerde kış sonu ile ilkbahar başını tercih edin. Kazdığınız çukura gül fidanını önceki yeri ile aynı derinlikte dikmelisiniz. Çukura köklerini oturtacağınız zemine az miktarda toprak karıştırılmış eski sığır gübresi yaysanız iyi olur (şart değil). kökleri oturtup yavaşça toprak ekleyin. En sonunda çok fazla sıkıştırmayacak şekilde toprağı biraz bastırın ve sulayın.

Uygun yer

Yaygın tavsiyelerde en az 6 saat direkt güneş istediği söylenir. Bence en az 4 saat demek daha uygundur. Ama elbette ne kadar fazla süreli güneş alırsa o kadar iyi. Diğer hayati önem taşıyan faktör esintilerdir. Yeri sürekli esintilere, rüzgarlara ne kadar açıksa o derecede sağlıklı olur. Aksi takdirde yapraklarında her türlü mantar hastalığı olur. Yaprak bitleri de rüzgarsız ortamlarda daha iyi tutunurlar ve süratle çoğalırlar. Bitlerin yapraklara zarar vermesini mantar hastalıkları takip eder. Gül dikilecek yerde rüzgar ve güneş şartları burada anlattığım ölçülerde değilse oraya gül dikmemeniz daha iyi olacaktır.

Aralarındaki mesafe

Orta büyüklükte bir gül bitkisinin merkezinden her yöne en az 1 metre mesafede başka bir bitki bulunmamalı. Dalların yukarı doğru uzayarak çevreye yayılmasıyla 1m² kadar alan kaplayacaktır. Eğer bu şekilde yetişmesine izin verecekseniz çevresi daha da açıklık olmalı. Küçük yapılı (veya devamlı budamalarla kısa tutulan) güllerde mesafe daha kısa tutulabilir. Aralarında iyi bir hava sirkülasyonu olmalı. Birbirleri tarafından veya başka bitkiler tarafından hava akımları ve direkt güneş ışınları engellenmemeli.

Toprak, gübre isteği

Güllerin en sevdiği toprak hem killi hem kumlu ve demir açısından zengin kırmızı topraktır ama şart değil. Çok kireçli, çok kumlu, fazla ağır killi, aşırı humuslu, aşırı asitli toprakları sevmez. Yani hiçbir konuda aşırılığı olmayan her türlü toprakta sorunsuz gelişir.

Toprağı gübreden, besinden mahrum edilmemelidir. Doğal gübrelerden en iyisi sığır, koyun ve keçi gübreleridir. İlkbahar başında ve yaz başında olmak üzere iki defa: Toprağı derinden çapalayıp mümkün oldukça bol gübre karıştırın. Doğal gübrelerin yerine özel gül besinleri de kullanabilirsiniz. Özel gül gübresi bulamazsanız eşit ağırlıklı (NPK oranları eşit) suni gübreler, özel bitki besinleri kullanabilirsiniz. Bunların dozajını ayda bir vermeye uygun ayarlayarak ilkbahardan sonbahar başına kadar ayda bir vermeniz iyi olur. Çok hafif dozajlı ve her sulama suyuna katılması tavsiye edilen sıvı besinin bahçe topraklarında etkisi olur mu bir fikrim yok. Tek özellikli (mesela azot gübresi, potasyum gübresi, şeker gübresi vs) suni gübreler ise zararlı olur. Kan ve kemik tozu gibi şeyler asla kullanmayın.

Sulama

Normal topraklarda, üst yüzey orta dereceden fazla kuruma gösterene kadar su istemez. Killi topraklarda ise üst yüzey iyice kurumadıkça sulamayın. Gereksiz yere sulamalar kili topraklarda özellikle aşısız güllere zarar verir kökleri çürütür.

Geceleri kuvvetli esintiler almayan bahçelerde sulamalar sadece sabah ile öğle arasında yapılmalı. Aksi takdirde akşam sulaması yüzünden gece ıslaklığı fazla nem yapar bu da yapraklarda pas, külleme, mildiyö gibi mantar hastalıklarına sebep olur.

Saksıda gül yetiştiriyorsanız

Toprak suyu çok iyi süzdürür nitelikte olmalı. Üst yüzey elinize yapışmadan ufalanacak kadar ıslaklığını yitirdikçe sulamalısınız. Saksı olarak mutlaka mümkün olduğunca büyük ve eski tip çömlek saksı kullanmalısınız. Çünkü gülleri çok güneşli yerlerde, yaz kış dışarda açık havada tutmak zorundasınız. Çömlek saksı gülün toprağını ve köklerini yazın şiddetli ısınmalardan, kışın şiddetli donmalardan korur.

Kışın ne yapılmalı?

Güller hafif ve orta şiddetteki don olaylarına dayanıklıdır. Ağır don olayları görünen yerlerde kışın nasıl korunur, 9. sayfada okuyabilirsiniz. Uygun şartlar sağlanan seralarda yetiştiriyorsanız kışın en az 2 ay soğukta dinlenmelerini sağlamalısınız. Bu kesin şarttır.

Hastalıkları, zararlıları

Güller en sağlıklı olarak esintisi bol ve günde en az 4 saat direkt güneş alan yerlerde yetişir. Bu şartları taşımayan yerlerde her türlü hastalık başgösterir. Bütün mantar hastalıkları ve her çeşidinden bitki bitleri gelir gülleri bulur. Yılda bir defa çiçek açan eski tip güller hastalıklara daha dirençlidir.

Güçlü esintiler almayan yerlerde, sabaha karşı veya akşamları otomatik sulama yapılan yerlerde mildiyö, pas, külleme hastalıkları mutlaka olur. Önünü alamazsınız. Sulama gerektiği zaman sadece sabahın geç saatlerinde, öğleye doğru sulama yapmalısınız. Devamlı güçlü esintilerin hakim olduğu yerlerde akşam sulama yapılabilir zararı olmaz.

Her türden bitki bitleri güllere musallat olur. Az rüzgarlı yerlerde ve kapalı camekanlı mekânlarda örümcek bitler en büyük zararı verirler. Üstelik onların yapraklarda çalışmaya başlamasının hemen peşinden pas hastalığı ortaya çıkar. Ayrıntılı bilgiler ve mücadele yolları için » Bitki Bitleri sayfama bakmalısınız.

 

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |


'Gül Yetiştirmek' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sedencik dedi ki:

  Bugüne kadar bir çok defa gül almıştım hepsi öldü ne yazıkki.. Son 4 yıldır yediverengülü var bir tek o yaşadı. Geçen yıl böceklendiğinde (bende bahsettiğiniz korkanlardan biriyim) zararı olur diye piyasadan almadım ilacı. Kendim hazırladım. Yarım paket sigarayı 2 gün suda bırakıp, süzüp o suyu püskürttüm bir arkadaşımın önerisiyle. Neyse ki sonuç olumlu oldu. Budamayı bilmiyordum onu da internetten araştırıp birşeyler yaptım ama pek de başarılı değil sanırım. Siteniz özellikle bitkiler konusunda o kadar güzel bir başvuru kaynağı oldu ki benim için. Teşekkür ederim. Sizin bitkilere ilginizi ve bilginizi bildiğim için güvenerek uygulayabiliyorum yazdıklarınızı. Kim bilir belki bir ara aşı konusunda da ayrıntılı yazarsınız.

 2. Mehmet Yaman dedi ki:

  Çiçekçiden alınmış hediyelik bir gül yaşatılıp yetiştirilebilir mi?
  ***
  Benim bir akrabam bu şekilde bahçesinde birkaç gül çeşidine sahip oldu. Her çeşit gülde kolay olmayabilir ama mümkün. Denemekle kimse bir şey kaybetmez. Yukardaki çoğaltma kısmını okuyun.

 3. Derya dedi ki:

  Bu yaz gullerim sayesinde butun gul hastaliklarini ogrendim. Sağolsunlar hepsi de hastalandilar. Sarmasik gulum kullendi. Gec farkettigim icin kokten budadim. Neyse ki tekrar cikmaya basladi. Ozel olarak getirttigim meilland gullerimin yapraklarinin alti turuncu oldu. Sonra arastirinca anladim ki onlar da pas hastaligina yakalanmis. Siyah lekeli gullerim de hayli cok. Butun bu hastaliklarin tedavilerini iceren bir ozel gul ilaci buldum ama cok gec kalmisim sanirim. Ilkbaharda ilaclamak lazimmis. Insan basina gelince bilmiyor. Gullerinizi yapraklari daha acmadan ilaclayin da benim gibi butun yaz kalitesiz ecis bucus gullere bakip uzulmeyin sevgili gulseverler.

 4. Ayşe dedi ki:

  Bahçemde 10 yıllık bir sarmaşık gülüm var. Kökü kavun büyüklüğünde oldu. 2-3 yıldır da sadece bir kez açıyor. Daha önce kasım ayına kadar açardı. İnsanlar yaşlandı sök bunu diyorlar, doğru mudur?
  ***
  Yaşlansa da bir şey değişmez aslında. Bence budamasını bakımını yanlış yapıyor olmalısınız. Veya bu yılların içinde çevredeki yeni binalar veya ağaçlar yüzünden eskisi gibi güneş alamıyorsa bu da çiçek açmamasına sebeptir. Bütün bunları düşünün ve yukardaki bakım bilgilerini okuyarak hatalarınızı öğrenin.

 5. Salih dedi ki:

  İyi bir yediveren gülü nasıl anlarız bir de nereden temin edebiliriz?
  ***
  İyi bir yediveren gülü istiyorsanız kokusunun keskin ve çok hoş olmasına dikkat edin. Sadece görünüşe önem veriyorsanız o başka. Nerden alabilirsiniz? Pekçok yerde satılıyor. Önemli olan güvenilir satıcı bulmak. Hele tam bugünlerde bir gül fidanı yediveren gülü mü değil mi anlamak çok zor. Çünkü şimdi bütün türleri çiçek açıyor. Ağustos ayında çiçekliyse yediveren gülü olduğu kesindir.

 6. Sadi dedi ki:

  Merhabalar bizim bahçemizde yediveren güller var. Pembe ve kokuları keskin. Yapraklarından reçel de yapıyoruz (harika oluyor ayıptır söylemesi :)) Bir özelliği ise diğer kokusuz güllere göre yaprakları daha çabuk dökülüyor. Acaba bu güller cinsinden mi böyle yoksa herhangi bir şey yani ilaçlama ya da başka bir şeyi mi eksik acaba?
  ***
  Yeşil yapraklarında ve çiçeklerin büyüklüklerinde kusur yoksa sorun yoksa sağlıklılık tam ise özelliği öyledir. Değilse toprağına gübre takviyesi yapmak gerekir. Bir başka sebebi de aşırı güneş alıp susuz kalması olabilir.

 7. Çiçekçi dedi ki:

  Güller bizim iklimimizin çiçeğidir yani saksıda değil tavan arasında bile yetiştirilebilir. Ama en doğal ve güzel yetiştirme şekli bahçedir. Nedeni ise ihtiyaç duyduğu organizmalar saksıda bulmak ve bulundurmak çok zordur.

 8. İbrazen dedi ki:

  Bence de, gül epey arsız bir çiçek. Yani yetişmesi için öyle büyük bir özene gerek var mı açıkcası bilmiyorum. Sokaklarda bahçelerde her yerde kolayca büyüyebiliyor.

 9. Rafet Gunes dedi ki:

  Dört yaşındaki güllerin yeri değiştirilebilir mi?
  ***
  Kocaman ağaçların bile yerleri değiştirilebiliyor. Kış sonu en iyi zamandır. Çepeçevre kazarak bu çemberin dışında kalan kökleri kesersiniz, aşağı doğru kazarsınız. orta yerdeki köklerden toprak fazla dağılmasın dikkat edin (gerçi dağılabilir önemli değil, önemli olan şey kökleri fazla incitmemektir). çok uzun kökleri kesebilirsiniz bir mahsuru yok. Yeni yerine dikerken (köklerinden toprak ayrılmışsa) köklerin eski yerinde olduğu gibi aralarına toprak girmesini sağlayın yani kökleri sıkışık demet halinde gömmeyin.

 10. Kerim Atmaca dedi ki:

  Yediveren güllerinin budanmasını resimli olarak anlatmanızı istirham ediyorum.

 11. Nisa Nur dedi ki:

  Güllerin guzel gurleyip buyumesi icin topraga yani kokune birazcik guvercin pisligi atarsaniz daha cabuk buyutuyor. Birde boculenip yapraklari hastalanirsa ispirto ile fisfislayin.

 12. Hatice dedi ki:

  Ben gülleri çok severim ve özen göstermek isterim ama yeterli bilgim yok bu site ile yerince bilgiye ulaştım teşekkür ederim.

 13. Timur dedi ki:

  Çiçek yetiştiriciliği konusunda hiç deneyimim ve bilgim yok. Bugün Tekzen’den yediveren gülü aldım. Aşıları vs. yapıldığını söylediler. Yanında İngiliz malı olan ve güller için özel hazırlanmış gübre aldım. Eve gelir gelmez de Tekzen’deki saksıdan gülü (elime diken bata bata) çıkarıp çok büyük bir saksıya (inşallah köke bir zarar vermeden) yerleştirdim. Eski toprakla yeni torf denen toprağı karıştırdım. Yaklaşık 30 cm’lik çukur kazdım ve 30, 35 gr’lık gübreyi de bu çukura serptim ve gül kökünü içine koydum. Yaklaşık 45 kg. toprak gitti. Bu işlemleri doğru mu yaptım? Gülün dikenli kısmının yanlarında yeşillikler vardı.. sanki onlara (eski saksıdan çıkarırken) bir zarar verdim gibime geliyor. Zira çok uğraştım çıkarmak için. Bunun etkisi ne olabilir?
  ***
  İngiliz gül gübresini bilmiyorum. Eğer o şekilde kullanılacağı tavsiye edilmişse bir şey diyemem ama kafanıza göre yapmışsanız ve doğal gübre değilse kökleri yakabilir. Kullanma talimatları nasıl ise ona göre davranacaksınız. Bunun dışında yanlışınız yok boşuna endişelenmeyin.

 14. Özen dedi ki:

  Benim en büyük derdim de güllerimdeki hastalıklar. En çok pas olmakla beraber külleme, bit denen parazitler hepsi var. Tabii ki bunları önce kesip atıyorum. Kese kese bir şey kalmadı. hepsi için aynı ilaç mı uygulanılıyor hala çözemedim. Ziraatçıların kimi pas için bir ilaç veriyor kimi başka bir ilaç verip herşeye iyi geldiğini söylüyor. Hatta bahçedeki bütün çiçeklere verebilirsin diyor. Bu konuda sabırlı olmam gerektiğini düşünmeme rağmen maalesef uyygulayamıyorum. Birinin pek işe yaramadığını gördüğüm zaman moralim bozulup o ilacı bırakıp başka ilaca dönüyorum. Evim ilaç deposuna döndü. Yanlış mı yapıyorum? Güllerim elden gitmek üzere. Artık gül yetiştirmekten vaz geçip hepsini söküp atmak geliyor içimden. Hiç bakılmayan bahçelerdeki şahane gülleri gördükçe, aslında güllerin fazla bakım ve su istemediklerini anlıyorum. İlaçlamaların ters tepki yaptıklarını bile düşünmeye başladım (üstüne titredikçe hesabı) benim güllerim acaba onlar gibi olabilecek mi? Bana siz ne kadar yardımcı olabilirsiniz? Artık ona bile ümidim kalmadı. Acil yardıma ihtiyacım var.
  ***
  İlaçlara karşı olduğum konusunda öne sürdüğüm sebepleri sizin sözleriniz aynen doğruluyor. Bunları yazdığınız için teşekkür ederim. Bana sorarsanız yapacağınız en iyi şey gül yetiştirmekten vazgeçmektir. Güller daimi esintili ve günde en az 4 saat direk güneş alan yerleri severler. Bu iki şart da kesin gerekli. Yoksa her türlü mantar hastalıkları olacaktır. Bunun çözümü yok. Ancak çok özel ilaçları ömür boyunca planlı ve programlı kullanırsanız o başka. Kısaca tavsiyem, sizin bahçenizin şartları güllerin sağlıklı gelişmelerine hiç mi hiç uygun değil. En iyisi başka bitkileri denemenizdir.

 15. Arzu B dedi ki:

  Güllerde hangi hastalığa hangi ilaç kullanılacak bunları öğrenmek istiyorum mümkünse. Ben gül bakımında acemiyim şimdiden teşekkür ederim.
  ***
  Kimyasal ilaçlar tavsiye etmiyorum. Özellikle de mantar hastalıkları oluyorsa, öyle yerlerde ilaç kullanmaktansa gül yetiştirmekten vazgeçmek taraftarıyım. Gül bitleri hakkında ise şu sayfaya bakın: https://azbitki.com/bitler

 16. Hasan Korkmaz dedi ki:

  Yetismis gül dalindan kesilip dikilen bir fidan tutar mi? Kesim yapilirken iyi bir sonuc elde etmek icin nelere dikkat etmek gerekiyor? Fidani nasil ve hangi daldan kesmeli?
  ***
  Benim bir akrabam hediye olarak eline geçen gül çiçeklerinin saplarını bile toprağa dikip tutturabiliyor. Bahçesinde bu şekilde sıfırdan yetiştirdiği beş kadar gül var. Gerçi bu yöntem pek iyi bir yöntem değil. Ayrıntıları yukarda çoğaltma kısmından okuyabilirsiniz.

 17. Mustafa Genç dedi ki:

  Ben gül budama zamanı komşularımdan budanan dalları toplayıp sera içine 10 15 cm boyunda ektim. Şimdi 20 adet her renkten gülüm var.

 18. Şenyıldız dedi ki:

  Sitenizi takip ediyorum çok güzel bilgiler veriyorsunuz. Benim bahçemde çok güzel güllerim var kendim yetiştiriyorum. Şimdilik herhangi problemim yok. Fakat merak ettiğim konuda size danişmayı uygun gördüm. Bazı gül çeşitleri var cinsleri nedir bilemiyorum. İnce uzun bir gövdede hiç yaprak yok dal da yok. En tepe kısmında sanki çanak görüntüsü veren yapraklar ve güller var. Acaba o gövdeyi yapmak için ne gibi bir işlem yapılıyor?
  ***
  Yukardaki baston gül paragrafı altındaki açıklamaları okuyun. Her çeşit gülden yapılabilir. Ayrı bir tür veya cins değildir.

 19. Yasemin dedi ki:

  Balkonumda sarmaşık gülüm geçtiğimiz yaz sadece bir dal 1 metre uzadı ve şahane bir gül açtı. Çok güzel kokusu vardı. Solduğunda gülü budadım. Zaten tek bir dal vardı onu kestim. Bu sene tekrar tek bir dal çıktı. Onun çiçek açmasını bekliyorum. Bugün gül gübresi ve gül toprağıyla bir bakım yapıcam. İki yıldır gülün çoğalmaması bol çiçek açmaması ve sarmaşık haline gelmemesi normal midir? Genelde kaç yılda o güzel bol sarmaşıklı bitki haline gelir?
  ***
  Güller çok çabuk büyür. Dikildiği yerde ilk yıl belli olmaz ama ikinci yıl kesinlikle büyük fark gösterir. En geç üçüncü yılda gayet gösterişli olur. Yeri yeterince güneşli değilse ya da toprağı yanlış ise cılız ve güdük kalır.

 20. Mert dedi ki:

  Çelikden yetiştirilen güllerin anaca göre daha kalitesiz ve 2-3 yıl gibi kısa ömürlü olduğu söyleniyor bazı yerlerde. Çelikden üretim yapıp gözlemleri olan tecrübeli arkadaşların yorumunu merak ediyorum.
  ***
  O bilgi kısmen yanlış. Farklı gül çeşitleri farklı toprak ve iklim şartları istiyor. Özellikle kökler açısından. Yani her toprağa uyumlu olamıyorlar ve kökler her iklimde kış şartlarına veya yaz sıcaklarına dayanamıyor. Bazılarının da kökleri hastalıklara karşıçok dirençsiz olabiliyor. Bu faktörler bir iki yılda ölmelerine sebep olabilir. Sonra, bazıları az köklenir bu da çok planlı programlı gübreleme gerektirir çünkü az kökler çevreye dağılamaz gıdasını bulamaz. Bütün bunlardan dolayı her çeşit gül yabani gül üstüne aşı yapılır. Böylece kök kısmı son derece dayanıklı ve gür gelişen yapıda olacaktır. Topraktan çok iyi beslenir bu da hem verimliliği hem yaprak ve çiçek kalitesini arttırır.

 21. Burcin Bicioglu dedi ki:

  Gul pasina malesef care bulamiyorum. Bahcemde 3 buyuk kok sarmasik gulum var. Bu sene pas derdinden cok zarar gorduler. Artik botanikciler ilac satmiyorlar yasaklanmis. Ne yapmak gerek bilemedim. Bahara kadar vaktimiz var. Umarim sizden de guzel bir cozum onerisi alabilirim.
  ***
  Balkonunuz yeterince havadar ve güneşli ise ve hastalık önceki yıllarda hiç görünmeyip son yıl ortaya çıktıysa sebebi yaprak parazitleridir. Bunların yapraklara zarar vermesini pas vb hastalıklar takip eder. Parazitler hangi türdense mücadelesini de ona göre yapmak zorundasınız. İligili sayfayı mutlaka okuyun: https://azbitki.com/bitler

 22. Gülseven, Aydın dedi ki:

  Evimin önünde küçük bir bahçem var .Kırmızı kadife yediveren gül sarmaşığım ilk seneler çok güzel açıyordu. Muhteşem görüntüsü vardı. Bir dalda üç beş gül açıyordu. Üzüm asmasına dolaşık şekilde ikinci katın terasına kadar uzadı.

 23. Şevket Canbaz dedi ki:

  Benim bir gül bahçem var. 2000 yılından beri gül türü topluyorum. Amaç dünyadaki tüm orjinal güllerin koloksiyonunu yapmak. Şimdilik 52 tane türe ulaşabildim.

 24. Hamiyet, Mugla dedi ki:

  Bulundugum yer cok rüzgarli hatta firtinali, 500 m rakimi olan bir yer. Bu durumda bahcenin kuzeyi ile güneyi arasinda bir fark var mi? Kuzey tarafa da yediveren gülleri dikmek istiyorum. Topragi cok sert. Yagmur yagdiktan sonra bahcenin bazi kisimlarinda biriken su uzun süre kaliyor. Topragin kalitesini ve gecirgenligini nasil yükseltebilirim?
  ***
  Kuzey diyorsunuz, evlerin kuzeyinde duvar dipleri güneş amaz. Ama açıklık bir yerin kuzeyi farklı. Eğer günde en az 4 saat direkt güneş alıyorsa güller için uygundur. Rüzgar iyidir güllerde hiçbir hastalık barındırmaz. Toprak aşırı killiymiş. Beyaz killi ise ponza taşı + torf + yaprak çimen vesaire bitkisel kalıntıları çürüntüleri ve eski sığır gübresi karışımını toprağa karıştırıp toprağı en az 30 cm derinine kadar iyice işleyeceksiniz. Beyaz olmayan killer daha besleyicidir. Sadece ponza taşı + perlit karışımı ile aynı şekilde işlemeniz yeterlidir. Bitkileri dikeceğiniz yerleri gübreleyebilirsiniz.

 25. Nuray, Kırıkkale dedi ki:

  Komşum bahçesindeki güllerini budadı. Ben de kestiği dalları alıp suya koydum köklensin diye. Bu şekilde köklenmesi mümkün mü? Değilse ne yapmamı önerirsiniz?
  ***
  O şekilde olmaz. Güllerin çoğaltılması ile ilgili bölümü okuyun. Her türlü ayrıntılı bilgi verilmiştir.

 26. Eylem, Bursa dedi ki:

  Yakın zamanda alıp toprağını ayarlayıp balkonda yetiştirmeye çalıştığım gülün bazı yaprakları kurudu. Büyük kısmı da sararak dökülmekte. Bu durumda ne yapmam gerektiği hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.
  ***
  Bütün güller çabuk kuruyan toprakları sever. Sulanınca çamurlaşıp uzun süre kurumayan toprağı bir de ıslak olduğu halde tekrar tekrar sulamak güllerin sağlığını bozar, fazla devam edilirse kökler çürür. Ayrıca gül çok güneş ister. Saksısı yeterince büyük ve kenarları kalın toprak saksı olmalı. Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde güneşli balkonlarda başarılı bir şekilde yetiştirebilmeniz mümkün.

 27. Memduha – Balıkesir, Avşa dedi ki:

  Normal bir gülü mavi yapmak için ne yapmalıyız?
  ***
  Bunun yolu yoktur.

 28. Emel, Kıbrıs dedi ki:

  Güllerimin bu yıl üzerlerinde birçok yeşil renkte küçük küçük böcekler ve karınca dolu…
  ***
  Karıncalar o bitlerle ilgilenir. Bitleri yok etseniz bile başka yerlerden bitleri alıp tekrar güllerinize taşırlar. Bit gördükçe ilaçlayın. Daima dikkat edeceksiniz.

 29. Harzem Ari dedi ki:

  Ankarada gecen bahar alip kuzeye bakan fakat sabah ve aksam günesini bol alan bahceme gül diktim. Sonbahara kadar harika actilar. Bu bahar mart ayinda budadim ve nisanda fiskirmaya basladilar. Ayrica gübreleyip diplerindeki cukuru da belleyip temizledim. Bitler icin ise gecen hafta ilac yaptim. Bu sene Ankara cok yagmurlu oldugu icin henuz sulamadim bile. Ancak simdilerde birkacinda 2-3 tane tomurcuk olmasina ragmen digerlerinde nerdeyse hic tomurcuk yok. Sürekli yaprak veriyor ve yeni yapraklarda büzüsük vaziyette burusuk olarak cikiyor. Neden tomurcuk vermediler veya ne yapmam gerek?
  ***
  Aynı güldeki farklı dallardan bahsediyorsanız: Çiçeksiz dallardaki yapraklar eğer bir hayli farklıysa o dalları derhal en diplerinden kesmelisiniz. Bu durum aşılı gülllerde daima rastlanılan bir şeydir. Aşılı bölgenin daha altından çıkan dallar esas kök kısma aittir ve onlar yabani güldür.

 30. Harzem Ari dedi ki:

  Bu ciceksiz dallardaki yapraklar farkli degil. Normal yaprak. Yani tam tomurcuga dönüsecegi yerde yeniden yaprak veriyor fakat kücük ve burusuk yapraklar. Bu durum devam ederse baskaca yapmam gereken bir sey var mi?
  ***
  Toprak fazla sert ise ve kökler sağlıklı dağılamıyorsa bu da dallarda ve yapraklarda şekil bozukluklarına sebep olabilir. Kökler iyi dağılamaz bitki gıdasız kalır.

 31. Bülent B. Padborg-Danimarka dedi ki:

  Bahcemde bircok cesit gul var (en az 20 cesit). Bunlarin bazilari bir insan boyunu gecen turden (ilkbaharda budandiktan sonra hava sartlarina gore temmuz ayina gelmeden boylarinin en az 1,7 metreye ulasiyorlar). Şimdi benim sorum ben bunlardan bazilarini nasil cogaltabilirim, nasil fide alabilirim, bitkinin neresinden ne zaman kesip alabilirim?
  ***
  Çelik ve aşı ile gayet kolay bir şekilde çoğaltabilirsiniz. Yukarda çoğaltma bilgilerini okuyun.

 32. Harzem A. -Ankara dedi ki:

  Size haber vermek istedim güllerim gonca vermeye basladi ilginize cok tesekkur ederim.

 33. Selfinaz, Avusturya dedi ki:

  Ben plastik bir saksida David austin markali bir ingiliz gulu aldim. Bahcem yok ama hep hayatimda gullere asik yasamisimdir. Benim sorum ona bakamayacagim diye cok korkuyorum cunku ilk defa bir gulum oldu. Onu yine saksida buyutmem lazim cunku bahcem yok. Bulundugu saksidan cikarip buyuk bir keramik saksiya mi dikmeliyim? Hangi araliklarla sulamak lazim? Her gun sulamak zararli midir? Bazi kisiler bu sene bu saksida dursun seneye degistirirsin diyorlar. Bir de birkac yapragi kucuk kucuk delinmisti o yapraklari attim. Ona bilmeden zarar vermek istemiyorum.
  ***
  Evde gül olmaz. Eğer günde en az 4 saat direkt güneş alan ve hemen hemen her an açık bir pencere önünde tutmanız mümkünse başlıca püf noktaları bunlar. Bir de kışın en az iki ay soğukta dinlenmek güllerin ciddi ihtiyacıdır. Bu konuyu yukarda daha ayrıntılı olarak evde gül yetiştirmek bölümünden okuyabilirsiniz.

 34. Selfinaz, Avusturya dedi ki:

  Ben gunes alan bir balkonda yetistirecegim. Kisin burasinin iklimi cok soguk. Bir de saksiyi hemen degistirmeli miyim yoksa daha durabilir mi?
  ***
  O halde hemen şimdi çok büyük ve kalın toprak saksı alın ona aktarın. Yazın güneşli kışın soğuk olan yerlerde böyle toprak saksılar gerekiyor.

 35. Nurbanu E. -Sivas dedi ki:

  Gül yapraklarındaki yeşil küçük böcekleri nasıl yok ederim bir ilacı var mı?
  ***
  Bu bitlere ev yapımı basit ilaçlar dahil her ilaç kesin etki eder. Bakınız: https://azbitki.com/bitler

 36. Şevket C. -Kocaeli dedi ki:

  Biraz tecrübelerimden bahsetmek istiyorum. İki yıl önce güllerin tohumlarını denemek için ekmiştim. Tesadüfen sadece bir tane şahane gül bitti. Rengi dış yaprakları şeritler halinde kırmızı, içi saf beyaz. Gül goncayken kırmızı görünüyor. Bir de 100’e yakın ilkel yabani güller getirdim. Bunlar kuşburnu değiller yanlış anlaşılmasın. Erik çiçeği şeklinde ve rengindeler. Kokuları biraz yoğun. Güllerin ne zaman tutacakları belli olmuyor. Gezmek için gittiğim yerlerden aldığım güllerin çiçeğini kesip ekmeyle ben böyle yapıyorum. Hiç para vererek gül satın almadım. Şu an bahçemdeki bitkilerimin değeri 30 bin TL’yi buluyor. Güllerden başka sümbüller, kasımpatları, aşılı papatyalar, bahar dalı (japon kirazı), çam fıstığı, mısır çiçeği, cennet zambağı, ezan çiçeği gibi yazmakla bitmez türler var. Herkese saygılarımla.

 37. Rahşan, İstanbul dedi ki:

  Baston güllerimle başım dertte. İki hafta önce güneş ve esinti almıyor diye bahçenin başka tarafına ektim. Şimdi yapraklarının uçları kuruyup döküldü. Birkaç dalı da koyu kahverengi oldu. Galiba taşımakla hata yaptım. Eşim bakılmıyor diye ofisin bahçesinden yaz başında söküp getirdiği bir gül (cinsini bilmiyorum ağaç türü) vardı. Kökü çok zayıftı eşim söktügüne pişman olmuştu. Tutmayıp ölecek diye sizin tavsiyeleriniz ve bilgilerinizle budadım. Eşimin bu gül ağacı öldü sökelim dedigi gülüm şimdi eşime inat yapraklar açtı hatta üç tane de tomurcuk verdi. Zannederim (sayenizde) bahçemin en kıymetli gül ağacı olacak teşekkürler.
  Sarmaşık güllerimin tomurcukları açtıktan bir iki gün sonra kuruyup dökülüyor. Bir ay önce seradan alıp dikmiştim. Sera çalışanı bakımı yapıldı demişti. Tırtıllar oldugunu görüp ilaçlamıştım. Bu yüzden olabilir mi?
  Diger iki gülümün çiçekleri solduktan sonra her dalında(üç tane dal var) bir iki tane yaprak var. Ucuyla yaprak arası 15-20 cm var. Acaba budama yapmalı mıyım?
  ***
  Rahşan Hanım önce güveniniz için teşekkür ederim. Çok büyük sorunlar veya zorunluluklar olmadıkça gülleri söküp yer değiştirmemelisiniz. Bunun zamanı İstanbul gibi ılıman iklimli yerlerde kasım ayı ilk yarısı veya martın ilk yarısı, kışları sert geçen yerlerde sadece nisan ayıdır. Yani temmuz ayında yapmanız çok riskli bir iş. Şimdi bazı dalları kurumuş. Eğer kökler yeni yerine tutunabilmişse yakında yeni filizler çıkarır.
  Sarmaşık gülleriniz siz alalı henüz bir ay oluyor. Yer değişikliğinde bitkiler büyük bocalamalar yaşayabilir normaldir. Kullandığınız ilacın belki daha fazla zararı olmuş olabilir.
  Yediveren güllerinde budama her türlü ayrıntısıyla yukarda açıklanmıştır.

 38. Miray, Bursa dedi ki:

  Birkaç hafta önce terasta saksıda yetiştirmek için 2 adet ithal gül ağacı aldık. Rosarium uetersen ve kletterrose. Yabancı isimlerde olduğu için pek fazla bilgiye ulaşamadım internette. Uzun ve sarkıcı ağaçlar. Bunlar daha çok çiçek veriyormuş diye aldık ama üzerindeki çiçekler yavaş yavaş dökülmeye başlamasına rağmen hiç yeni çiçek tomurcuğu yok üzerinde. Nerdeyse bütün dalları budamış çiçekçi. Toprağını da hemen çiçekçiden aldığımız toprakla değiştirdik köklere zarar vermeden. Bunun bir zararı olmaz demişsiniz önceki cevaplarınızda ama iyi mi yaptık bilmiyorum. Bazı yapraklarının altında böcek yumurtasına benzer şeyler gördüm ve o yaprakları kopardım. O yaprakları koparmaya kıyamadım ama ne yapacağımı da bilmiyorum. Ne önerirsiniz bana?
  ***
  Saksıda gül her zaman alınabilir ama sökmek, toprak değiştirmek için yanlış zaman. Mart ayına kadar kendi toprağında tutmalıydınız. Gülleriniz sarmaşık gülleri gibi gelişim gösteren çeşitlerden. Bunlarda gelişim özelliği yukarda anlatılmıştır. Saksıda gül yetiştirmeyi ve toprak isteğini de yukardan okuyun. Hastalıklı yapraklar giderilebilir ama hiç yapraksız kalmamalı. Geri kalan yapraklardaki böcekleri fırçayla, suyla, ıslak bezle ya da ilaçlamayla böceklerden temizleyebilirsiniz.

 39. Gonca K. -İzmir dedi ki:

  Bazı nedenlerle taşınmak zorundayım. Bahçemde 4 senelik harika bir sarmaşık gülüm var. Taşınacağım evin bahçesine taşımam mümkün mü acaba? Köklerine zarar vermeden bu işlemi yapabilir miyim?
  ***
  Şimdi gülleri sökmenin hiç zamanı değil. Madem mecbursunız önce biraz budama yapın sonra sökün. Sökerken ne yaparsanız yapın kökler illa ki zarar görecek. Yeni yerine diktiğinizde bir hayli bozulacağını söyleyebilirim. Ama zamanla toparlar. Gelecek bahardan itibaren gür bir gelişim gösterecektir.

 40. Aysun A. -Balıkesir dedi ki:

  Bahçemde (Burhaniye’de) özellikle güneş alan bir yerde birkaç gülüm. Güllerim tomurcuk veriyor, açmasını beklerken tomurcuklar solup kuruyor. Bir diğer gülümün de tüm yeşil yaprakları dantel gibi yeniyor. Tam olarak ne olduğunu bulamadım bu konularda bana yardımcı olabilir misiniz?
  ***
  Tomurcuklar hiç gelişemeden mi kuruyor, yoksa açmaya yakın mı. Sonra kuruma sebebi hastalık mı değil mi.. Bunları bilmeden kesin bir şey denemez. Tomurcukların hiç gelişememesi, güdük kalıp bozulması ile birlikte yaprakların çok sağlıklı ve iri olması besin değerlerindeki dengesizliklerdir. Azot çok, potasyum az diyebiliriz. Eğer yapraklar da pek canlı değilse, dallar cılız ise toprak çok fakirdir. Toprağı gübrelemelisiniz. Sebep hastalık ise yapraklarda da olur. Zira herhangi bir hastalığa kapılan gülde başka çeşitli hastalıklar da olur, bu durumda hem yapraklar hem tomurcuklar zarar görür. Eğer bahçeniz kuytu bir yerdeyse akşam sulamaları yüzünden gece ıslaklığı hastalıklara sebep olur. Esintisiz kuytu yerlerde sulamaları sabah ile öğle arasında yapmalısınız. Diğer gülünüzün sorunu: Yaprakları tırtıllar yiyor. Bir fırça ile yaprak altlarına gizlenen tırtılları giderebilirsiniz.

 41. Özge A. -Ankara dedi ki:

  Bahçemdeki güllerin dalları çok kalınlaştı ve eğik çıkıyor. Odun gibi ve çok dikenli. Acaba ne yapmalıyım?
  ***
  İlk dikildikleri zaman kökler normal şekillerinin dışında, katlanmış gibi vaziyette toprakla fazlaca sıkıştırılarak dikilince ağaç türü bitkilerde dallarda eğik gelişimler olabilir. Sizin güllerinizde sorun sonradan olmuşsa belki besin dengesizliği ve kontrolsuz gelişmeyle olmuştur. Yukardaki bakım ve budama bilgilerine okuyun eksikleri hataları tespit edin. Kontrollü bir gelişim göstermelerini sağlayın. Dikenli olmaları ise kendi özellikleridir. Her çeşit gül farklıdır. Ayrıca gelişim zamanında susuz kalırlarsa dallarda fazla dikenleşme olabilir.

 42. Tufan, Çanakkale dedi ki:

  Ben güllerin altındaki böceklerin çözümünü şu şekilde bulmuştum: Eczaneye gidip sivri sinek ilacı alın verilen ölçüde sulandırın. Kokusuz ve insanlara zararı yoktur. 6 ay kalıcıdır. Sezon başında sıktığınız bölgede hiçbir sorun kalmaz.

 43. Bahariye, Asitane dedi ki:

  O kadar site geçtim bir Allahın kulu da güller ne zaman budanır yazmıyor. Bu gül ne zaman budanır? Hangi ay olarak yazabilecek bir insan evladı yok mudur?
  ***
  Ben de diyorum yazılarımı okumadan yargısız infaz yapmayacak bir insan evladı yok mudur? :) Bakın bu sayfada istediğiniz sorunun cevabı var. açıklamalar gayet net. Yeter ki başlıklara dikkat ederek okuyun.

 44. Şerife, İstanbul dedi ki:

  Annemin mezarına gül dikmek istiyorum. Hangi ayda dikmem daha sağlıklı olur?
  ***
  İstanbul için sonbahardan itibaren ilkbahara kadar dikebilirsiniz. Şimdi zamanıdır diyebiliriz. Kış soğukları daha sert olan karasal iklimli şehirlerimizde ise ilkbahar başında dikilmelidir.

 45. Filiz, Rize dedi ki:

  Benim de koyu kırmızı bir gülüm var. Cinsini bilmiyorum fakat bir türlü boyu uzamıyor ve açarken rengi solmuş renk alıyor. Bilginiz varsa benimle paylaşın.

 46. Sema Ercan dedi ki:

  Benim bulduğum gül çeliği 2 yerden filiz vermiş, hala suyun içinde duruyor. Onu sadece torf içinde saksıda köklendirebilir miyim?
  ***
  Kışın ortasında suda filizlenmiş. Usül de uygun değil zaman da uygun değil. Keşke direkt dişarıya toprağa dikseydiniz. Yukarda çoğaltma bilgileri arasında çelikle çoğaltma konusunu baştan sona okuyun. Orada pet şişe meselesine göre hareket edin.

 47. Ergün A. -Antalya dedi ki:

  Ben yaklaşık 5 yıldır amatör olarak gül yetiştiriyorum. İlk yıllar çelik üretimi ile başladım fakat çelikten ürtetiğim güller uzun ömürlü olmuyor. Sonradan tijli gül merakı sardı. Baston gül üzerine Türkiyeki tüm üreticilerle neredeyse görüştüm. Yalovada bu işi severek yapan bir arkadaş buldum Gülcü Ali adında. Antalyadan Yalovaya arabamla gittim burada bu baston güllerini görünce iyi ki gelmişim dedim. Bir gövdeden 3-4 dal aşılamış her bir dal farklı renk yaklaşık 150 cm cıvarında idi. Hemen 6 tane aldım bahçeme ektim. 2 yıldır harika bir güzellik. Evladım gibi bakıyorum onlara. Bir tek gövdeden sarı -oranj-kırmızı-beyaz güller fışkırıyor. Size soracağım soru şu ben her yıl sonbaharda yanmış keçi gübresi veriyorum. İlkbaharda ilaclamalarını (topaz- atrokon gibi) yapmadan önce toprağa verebileceğim vitamin varmış. Kimisi gül coşturan diyor. Bu ilacın adını biliyor musunuz?
  ***
  İlacın adını bilmiyorum ama benim tavsiyem yakalamış olduğunuz başarılı yetiştirme deneyiminizi devam ettirin. Doğal olmayan katkılar beklenmedik zararlara yol açabilir. Madem her şey dört dörtlük devam ediyor, o halde bildiğiniz gibi devam etmeniz en iyisi.

 48. Erhan Teke dedi ki:

  http://www.welt-der-rosen.de/rosensorten.html
  http://www.meillandrichardier.com/rosier-alain-souchon-r-meikarouz.html
  burda inanilmaz meilland güllerine örnekler var etraftakilere aldanmayin

 49. Sema Ercan dedi ki:

  Benim 3-4 aydır suda bekleyen gülüm iki yerden sürgün verdi idi. Bu sabah bir baktım üzerinde ufacık, küçücük bir goncası var. O dalı ne yapmam gerek? Ölmesini istemiyorum. 3 aydır hala suyun içinde duruyor.
  ***
  Açıkçası ben bilmiyorum. Mevsim dışı ve usul dışı bir iş yapmışsınız.

 50. Mevlüt, Ankara dedi ki:

  Ankarada bahçemde çeşitli gül ağaçlarım var. Bahçem öğleden sonra güneş alıyor. Güllerimi üç senedir budama yapmıyorum. Sadece açarak solan gülleri ilk beş yapraktan kesiyorum. Boyları bayağı uzadı. Sert budama mı yoksa orta budama mı yapmam gerekli? Hangi ayda ne zaman budama yapmam gerekli? Senede bir defa açan ısparta kokulu bir gülümün geçen sene yerini zorunlu olarak değiştirmem gerekti. Fakat dalları çok cılız kaldı ve gülleri çok küçük kaldığı gibi çoğu da tam açmadan dalında kurudu. Ne yapmam gerekli?
  ***
  İlk iki sorunuzun cevabı yazı içinde mevcut. Isparta gülünüz hakkında kesin bir şey diyemiyorum. Tomurcukluyken yer değiştirmişseniz olan şey normaldir çünkü çok yanlış bir zamanda yer değiştirmişsiniz (eğer öyle yapmışsanız). Eğer öyle değilse toprağı derinden çapalayın eski koyun gübresi karıştırın.

 51. Güliz, İstanbul dedi ki:

  Terasım için Eminönü’nden birkaç çeşit çiçek aldım. Terasım kuzey doğu yönünde. Bitkileri rüzgardan koruma amacıyla şimdilik camın önüne koydum. Sabah pencereyi yarı aralayıp akşam kapatıyorum. Aldığım gül fidesinin açan çiçeklerinin ve yeni açmaya başlayan tomurcuklarının üzerinde ufak belki 3 ya da 4mm siyahlık vardı, oralar kurumuştu. Bunun nedenini yazarsanız sevinirim. Çünkü bilmeden ilaç kullanmak istemiyorum.
  ***
  Güller istanbul şartlarında yeni filizleniyor. O karartılar herhalde seralarda olan zamansız gelişimin sera dışı ortamlarda soğuktan zarar görmesi sonucu olmuştur. Teras, bahçe, balkon bitkilerinizi daima dışarda tutun. Isı sıfıra düşmedikçe zarar görmezler. Güller ise istanbulda hiç zarar görmez. Bırakın dışarıya alışsınlar kar buz altında bile kalsalar zararı yok.

 52. Sema Ercan dedi ki:

  Ben bugün az da olsa eski gübre buldum. Güllere vermek istiyorum. Az olduğu için ziyan etmek istemiyorum. Ne yapmam gerek?
  ***
  Güllerin dibini çapalayıp sonra toprağı gübreyle karıştırın. Doğal gübreler az miktarda olursa çok az etki eder veya pek etkisi olmaz. Bol bol gübre vereceksiniz. Mesela küçük bir fidana 1 litre hacminde gübre. Daha büyüklere daha fazla. Eski sığır gübresi için ölçü bu. Eski koyun ve keçi gübresi daha kuvvetlidir. Sığır gübresine göre bir parça daha az tutulabilir.

 53. Belsi, Ankara dedi ki:

  Eşimin aldıgı kesme gül kurumak yerine kenarlarından sürgün vermeye başladı. Bir bucuk aydır solmadı. Saksıya diksem tutar mı?
  ***
  Yukardaki çoğaltma bilgilerinin içinde bu konu var. Oradaki bilgi size yardımcı olabilir.

 54. Sema E. -İstanbul dedi ki:

  Köklensinler diye geçen pazar günü budanan gülleri bir sarksıya 4-5 çubuk soktum ve üzerlerine 5 litrelik pet şişe geçirdim. Onlar öyle kalsınlar mı?
  ***
  Toprak çok iyi gevşek olmalı. Bu sayede hem köklenme çok iyi olur hem de sökerken kökler zarar görmez. Toprak uygunsa bir arada köklendirmek daha iyi, öyle devam edin.

 55. Oğuz, Yozgat dedi ki:

  Bu sene kış çok soğuk geçti. O yüzden herkesin bahçesindeki güller yanmış gibi oldu. Bizim bahçedeki sarmaşık gülü de aynen öyle iki kökü yeşil ama hiç patlağı yok. Sizce ölmüş müdür?
  ***
  Sanmam. Onbeş gün içinde yeni filizleri görürsünüz bence.

 56. Aydoğdu dedi ki:

  Komsunun bahçesinden asma gülü ve bahçe gülünün dalından kesmiştik. Tutacağına inanmadığım için ortanca fideleri dolu saksıya diktim fakat ortancalar buyudu güller ise minik minik yaprak verdi. Ben de gülleri alıp başka saksıya aktardım. Fakat ikisinde de kök görmedim. Şimdi onları bozdum mu ne yapmam gerkiyor?
  ***
  Üstlerine pet şişe veya şeffaf torba geçirin. Kapalı olunca yüzde yüz nemli hava oluyor bu da güllerin köklenmelerine yardım eder. Yalnız kapalıyken direkt güneş gelirse pişirir. Dikkat edeceksiniz. 1,5 ay sonra tamamen açıkta tutabilirsiniz. O zamana kadar ara sıra açın havalandırın.

 57. Satya, İstanbul dedi ki:

  10 gün kadar önce aldığım gül fidanımı balkonumda geniş ve güzel bir toprak saksıya yerleştirdim. Yerinden hoşnuttu sanki. Çünkü balkonum çok güneşli. Ancak, geçen haftaki korkunç fırtına ve yağmurdan sonra yapraklar iki yanlarından alta doğru kıvrıldılar. Bana bir hastalık gibi gelmiyor ama acaba hastalık mı? Yoksa sadece fazla yağmurdan kendini korumaya mı çalıştı?
  ***
  İkisi de değil. Henüz balkonunuzda çok yeni. Yeni bir ortam, yeni bir toprak.. Siz bundan sonraki gelişimleri izleyin bakalım yeni yapraklar nasıl gelişecek? Balkonunuz basık değilse, havasız değilse, yeterince açıklık ve esinti varsa güneşin de etkisiyle kolay kolay hastalık kapmaz. Belki bitki bitleri olur buna dikkat edin.

 58. Mustafa, Malatya dedi ki:

  Bugün balkonumda yetiştirmek için iki sarmaşık gül aldım ve plastik saksılara diktim. Her ikisi de yaklaşık 1.75 cm boyunda, bir sırığa sarılmışlar. Üzerlerinde birer açmış gül ve tomurcuklar var. Balkonum sabahtan akşama kadar güneş ve esinti alıyor. Bu gülleri balkon demirlerine sarsam herhangi bir sıkıntı olur mu, yoksa sırıklarda mı kalsınlar? Bilgi verirseniz memnun olurum.
  ***
  Toprak saksı lazım. Plastik saksının kanarları mevcut sıcak hava ile ya da gelen güneş ışınlarıyla köklerin hiç istemediği kadar ısınır toprağı da ısıtır kökleri pişirir. Kışın ise plastik saksılarda toprak fena halde donar, kökler büyük zarar görebilir tamamen donup ölebilir. Dalları balkon demirlerine sarabilirisiniz ama yazın o demirler yakıcı derecede ısınıyorsa demirlere değen dallar ve yapraklar belki zarar görebilir.

 59. Mehmet Ö. -Balıkesir dedi ki:

  İnternetten Bahçedeki gül için yaprak bitlerine arap sabunuyla yapılan ev yapımı ilaç tarifi arıyorum. Bir Allahın kulu lafı döndürüp dolaştırıp çekip uzatmadan tarifi yazmamış. Lütfen uzatmadan tarifi yaparsanız sevinirim. İnternet bu kadar anlaşılmaz, içinden çıkılmaz kullanılmak zorunda mıdır?
  ***
  Şu sayfaya bakın: https://azbitki.com/bitler

 60. Ahmet Ateş dedi ki:

  Ben diş hastanesinde bahçıvanlık yapıyorum. Topraga budanan dalı sapladığımda acaba yüzde kaç verim alabilirim?
  ***
  Hiç belli olmaz. Zamanı geçti. Şimdi yazıda anlattığım gibi naylonla kapalı tutmalısınız, iki ay güneşten korumalısınız. Bu şekilde başarı oranı yüksek.

 61. Murat, Çorum dedi ki:

  Ben bahçemde gül yetiştirmek istiyorum ama çevreden gül bahçelerine yılanlar geliyor diyorlar bir gerçekliği var mıdır?
  ***
  Hayır, doğru olmayan bir söylenti. Hangi tür bitki olursa olsun, dibine koyu gölge yapan ve dipten sık dallı çalıların altına sıcak havada yılanlar gizlenir dinlenir. Mesele bundan ibaret. Güllerde zaten öyle bir özellik yok.

 62. Neslihan Venüs K. dedi ki:

  Ben de yeni bir gül yetiştiricisiyim, güllerim balkonumda saksı içinde bol hava ve güneş alan bir yerdeler. Yalnız dalların etrafını yapışkan reçine gibi birşey sardı. Bu bir hastalık mı, öyleyse nasıl geçirebilir mi? Bir de yaprakları da hafif yapışkan ve bu yapışkanlığı diğer çiçeklere geçirdiler gibi. Bu konuda yardım ve bilgilerinizi rica ediyorum.
  ***
  Hastalık değil. Bitki bitlerinin sonucunda böyle oluyor. Yakından dikkatle bakarsanız görürsünüz. Veya büyüteçle bakın. İlaçlamanız lazım. Önce büyüteçle dikkatle inceleyerek bitlerin neye benzediğini öğrenin sonra şu sayfadan çaresini öğrenin: https://azbitki.com/bitler

 63. Hasibe, Kütahya dedi ki:

  Ben 2 aydır gül yetiştirmeye çalışıyorum. Bol güneşli havadar bir balkonum var. İlk bir ayda çok güzellerdi. Bol çiçekli ve canlıydılar. Fakat son 15 gündür örümcek ağı ve pas gibi bir şeyler yüzünden filizler sararmaya hatta kurumaya başladılar. Biraz daha böyle devam ederse güllerim kurucak. Neler yapabilirim?
  ***
  Onlar örümcek bitler. Normal gül bitleri için kullanılan ilaçlar bunlara tesir etmez. Zararları çok büyük. Yapraklara zarar verirler, ardından da pas hastalığına sebep olurlar.
  Şu sayfada ilacın adı yazılı mutlaka ondan bulmalısınız: https://azbitki.com/bitler

 64. Ahmet, İstanbul dedi ki:

  Mezarlıklara gül dikmek sizce uygun mu? Çünkü sulama imkanımız yok, çok sık gidemiyorum. Eşim gülü olsun isterdi. diktim fakat gelişmiyor.
  ***
  Diktiğiniz ilk yıl yazı geçirip sonbahara kadar hayatta kalırsa artık tehlike yok. Toprağa iyice tutunduktan sonra İstanbul şartlarında susuzluğa dayanıklıdır. Yeter ki toprak aşırı kumlu olmasın.

 65. Muhammet dedi ki:

  Çeliklemeyi bu günlerde mi yokya eylülün ortalarında mı yapmamı tavsiye edersiniz? Dediğiniz gibi yapsam ilkbaharda çiçeğini görebilir miyiz acaba?
  ***
  Hangi şehirdesiniz yazmadığınız için İstanbula göre cevap veriyorum: Ekim ayı ortaları daha iyidir. Çünkü eylülde uzun süreli sıcak ve yağışsız hava olma ihtimali yüksek. Yediveren gülü ise gelecek yıl çiçek açarlar. Değilse iki üç yıl sonra çiçek açarlar.

 66. Şahika, Tekirdağ dedi ki:

  Bu ay gül çeliği yapabilir miyim ve yaparsam bu aynı ortanca çeliği gibi mi olacak? Dikenlerini de çelik yapacağım daldan temizleyeyim mi? Ayrıca şu anda güllere 15 günde bir Genta’nın Gül Besini’ni veriyorum ve yaralı, sararmış yapraklarını temizliyorum, toprağını çapalıyorum. Acaba bunları doğru mu yapıyorum?
  ***
  Gül çelikleri için ekim ayının sonunu bekleyin. Yapraklarını dikenlerini temizlemeyin. Fakat şunu bilmenizde yarar var: Bu şekilde üretilen güller her toprağa her şarta uyumlu olamıyor, işleri şansa kalmış olur. Yabani gül üzerine aşı yaparsanız yabani gül kökleri her toprağa her şarta çok iyi uyumludur. Yabani gülleri çelikle çoğaltarak daha sonra üstlerine aşı yaparsanız bunlar çok uzun ömürlü olup çok da verimli çiçeklenirler. O besini mutlaka üzerindeki tarife göre uygulamışsınızdır sanıyorum, benim hiçbir bilgim yok. Faydasını görüyorsanız sorun yok demektir. Yaralanmış veya sararmaya başlamış yaprakları kopartmanız zararlı olabilir. Eğer hastalık ve bitlenme yoksa hiç dokunmayın yapraklar kendiliğinden düşmeli.

 67. Şahika, Tekirdağ dedi ki:

  Güllere besin verdikten sonra daha önce yazın hiç açmayanlar bile açtı ve üzerleri hala tomurcuk dolu. Kimilerinin boyu da iki metreye geldi. İlk defa besin verildiği için mi böyle oldu bilmiyorum.
  Bir de tabii, daha önceki yılların aksine, düzenli suladım, çapa yaptım vs. Bunların da etkisi olmuştur böyle gelişmelerinde herhalde.
  size sormak istediğim, bu güller yediveren. Bunlar ilkbaharda mı budanacak? Kışa girerken ne zaman gübre verelim? Başka kış hazırlığı olarak yapılacak bir şey var mı?
  ***
  Besinin, çapalamanın, iyi bakımın elbette faydası olmuştur. Yediveren güllerinde budamayı yukarda anlattığım gibi yapmalısınız. Kışa hazırlık için güçlenmeye yarayan gübreleme ise yaprakları bozacak soğukların başlamasından bir ay önce yapılmalı. Bugünler ve önümüzdeki iki hafta tam zamanıdır.

 68. Özge, KKTC dedi ki:

  Gülümün yerini değiştirebileceğimi yorumlarınızdan öğrendim ancak ne zaman diye sorsam? Buralar hâlâ 30 derece üstünde. Zararı olur mu?
  ***
  Yer değiştirmeyi kış sonuna doğru yapmalısınız diye tavsiye ederim. Kıbrıs için şubat ilk yarısı uygundur.

 69. Kadriye, Silivri dedi ki:

  Güllerimde yapraklarında pas oluştu. Birkaç gülümde hiç yaprak kalmadı. Kökten ne kadar yukarıdan budanması lazım? Otuza yakın gülüm var. Onlar çocuklarım gibi. lütfen yardım bekliyorum.
  ***
  Şimdi oluşan hastalıklar önemsiz. Kış soğukları yaklaşıyor. Yapraklar zaten dökülecek. İlkbahar, yaz hastalıklarına dair bilgi ve budama bilgileri bu sayfada açıklanmıştır lütfen okuyun.

 70. Hasan B.K. -Chicago dedi ki:

  Ben de gayet yeni ve acemi bir gul yetistiricisiyim. Bir ay once Türkiye’den iki ayri gul geldi. İki ayri plastik saksiya guller icin hazirlanmis toprak koyarak yerlestirdik. Ayrica gul besini diye hazirlanmis bir ilaci suya karistirip suladim. Bir hafta kadar sonra da tavsiye uzerine hayvan kani ile suladim. İki gul de gayet iyi gorunuyordu. Yerlerini benimsediler. Yaprak actilar vesaire. Ancak bir muddet sonra dal, yaprak ve koklerini bir cesit beyaz aglar burudu. Ne oldugunu once anlamadik. Sonra yapraklar kurudu dokuldu. O aglari ellerimle temizledim. fazla besin almislardir diye saksilara toprak ilave ettim. Saksilarin yerini degistirdim. Kucuk olan gulu kurtardim cok sukur. Buyugu iyiye mi kotuye mi gidiyor once hic bir belirti vermedi ama sonra anladim ki kuruyor. İki ayri saksi ama topraklari ayni, sulama ayni, besinler ayni. Neden boyle oldu anlamadim. Simdi kurumaya baslayani nasil kurtarabilirim? Veya kurtarabilir miyim? Nasil?
  ***
  Size öncelikle hiçbir bitki için kan vermemenizi tavsiye ederim. Hiçbir faydası yok, zararları çok büyük. okuyun: https://azbitki.com/kemik-kan-tozu Bahsettiğiniz hastalık örümcek bitlerden olabilir diyeceğim ama onların ağları elle toplayacak kadar güçlü olamaz diye biliyorum. Yine de sayfasına bakın: https://azbitki.com/bitler Ayrıca şimdi kış, güneş süresi yetersiz ve hava soğuk. Hem güllerin kış dinlenmesine ihtiyacı var. Soğukta kalsın dinlensinler. Hhastalığı parazitler yapıyorsa onlar da soğuk sayesinde ölürler. Gelecek bahardan itibaren daha iyi gözlemleyerek en küçük bir sorunda derhal çözüm arayıp bulmalısınız ilerlemesini beklememelisiniz.

 71. Hüsnü E. -İstanbul dedi ki:

  Benim 300 çeşit yediveren güllerlerim var ama nedense bazılarından çelik yetişmiyor. ilk 2 ay uzuyor sonra kuruyor. Nedendir?
  ***
  Her gül çeşidi aynı özellikte değil. Daha dikkatli ve özenli bakım yaparsanız daha iyi köklenirler ve büyürler. Ama yine de riskli çünkü bazı güllerin kökleri her toprağa uyum sağlayamaz. Bu sebepten dolayı bahçe güllerinin büyük çoğunluk çeşitleri aşı ile çoğaltılıyor. Size aşılamayı tavsiye ederim. Yabani güle aşılayacaksıız. Onda köklenme yoğun oluyor hem kökleri her toprağa her iklime uygundur.

 72. Zerrin, Körfez dedi ki:

  Gül aşılamasını bilmiyorum. Aşının da zamanı var mı? Babamın kabrinde gül yetiştiremiyorum. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?
  ***
  Aşılamayı ben de şimdilik bilmiyorum. Babanızın kabrinde gül olmuyorsa önemli değil. Başka bitkiler deneyin. Çevredeki kabirlere bakın oralarda hangi bitkiler iyi yetişiyorsa onlardan tercih edin. Her ikilimin her toprağın özellikleri farklı.

 73. Erol P. -Lüleburaz dedi ki:

  Sevgili gül dostları 2011deki yazılarımda otuz kadar çeşidim var demiştim. 2013 şubat itibarı ile 60 çeşide ulaştım. Şimdilerde yeni güllerim gelecek. Sanırım ellerinde 280- 300 civarında çeşit var. Biraz pahalıya mal olacak ama değer diye düşünüyorum. Her yıl 50-60 çeşit edinsem duruma göre 200 cinsini alsam üç yılda tamamlarım. Güllere 30 TL diyorlar. Tamamı Fransa’dan gelecek. Renkler, kokular mükemmel. Umarım iyi olur. Bu arada güllerle ilgili bayağı bilgi edindim. Şimdilik elimde olanların kırk kadar çeşidini (ağaçlar gül bakımı sitesinde 10 sayfada Gülcü Erol) görebilirsiniz. Herkese güllü günler dilerim.

 74. Berrak, Denizli dedi ki:

  Evde yetiştirdiğim saksı güllerimde yaprak gübresini uygun ölçekte suyla karıştırarak kullanıyorum. Üzerinde sıklık olarak 1 ay falan yazıyor. Normal haşerattan korumak için yaptığım fıskırtmada bu yaprak gübreli suyu kullansam sıkıntı olur mu?
  ***
  Aynı gün kullanmazsanız sıkıntı olacağını sanmam. Hazır satılan yaprak gübrelerinin niteliklerini pek bilmiyorum ama yapraklardan yapılan beslemede 1 ay demiş olmaları garip. Her gün bile kullanılabilir benim bildiğim. Hem yaprak gübresi her bitkiye gerekli bir şey değil. Ben hiçbir bitkimde kullanmıyorum. Topraktan verdiğim bitki besini fazlasıyla yeterli oluyor.

 75. Nihat Ö. -Kütahya dedi ki:

  Güllerimi budadım. Gövdeleri delik gövde kurdu var. Nasıl ilaç kullanmalıyım?
  ***
  Bu tür kurtlara karşı ilaç bilmiyorum. Zirai mücadele ilaçları satan yerlere danışırsanız gereken ilacı bulursunuz.

 76. Gökhan K. -İstanbul dedi ki:

  Annem için evimizin balkonunda yetiştirilmek üzere satıcının yediveren gülü dediği gül satın aldım. Yetiştirme konusunda hiçbir fikrim yok. Gülün ana gövdesi hafif kalın budanmış. Yandan 3 dal ve onlar da budanarak 3 dal daha çıkmış. Tomurcuk halinde 3 çiçeği, tomurcuksuz da 3 yeşil yapraklı dalı var. Budanmış yerlerinden yeniden dal çiçek vs elde edebilir miyim? Saksısı ilk verilen plastik siyah saksılardan. Bunu toprak saksıyla bu zamanlarda değiştirmem sağlıklı ve doğru olur mu? 15 günde bir gübreleme yapmam mı gerekiyor? Ya da sağlıklı olmaları için ilaç, gübre, vitamin neler önerebilirsiniz? Boyu yaklaşık 45-55 cm arası. Hangi ebaplardaki saksı uygun olur?
  ***
  Yediveren gülleri daima yeni dalları çıkarıp yeniden çiçek açar. Bunun için daima eski sağlıksız dalları kesmek gerekir (açıklamalar yukarda). Şimdi hemen büyük toprak saksıya aktarın çok iyi olur. Saksı ne kadar büyük olursa o kadar iyi. Bu sayfada gül bakımı, gübrelenmesi vesaire her türlü bilgi var. Lütfen okuyun, notlar alın.

 77. Nihal Gül dedi ki:

  Tekirdağ’da yaşıyorum. Sarmaşık gülü bir ay önce çelikten toprağa ektim. Mart ayı boyunca çillendi ve yapraklarını verdi. Acaba gülüm tuttu mu? Ne zaman durmasını istediğim yere fideyi geçirmeliyim?
  ***
  Filizlenmesine yapraklanmasına hiç inanmayın. Bu zamanlarda köklenmese bile toprakta yapraklanıyor. Biraz daha gür gelişim göstermesini bekleyin. Olursa köklenmesi sağlıklı devam ediyor demektir. O zaman esas yerine dikin.

 78. Gamze, Şanlıurfa dedi ki:

  Bir hafta önce yediveren gülü aldım. Yapraklarında beyaz lekeler var. Aldığım yerde salyangozlardan dolayı ilaçladıklarını, lekelerin onun için çıktığını söylemişlerdi. Acaba aldığım gül hastaydı da beni kandırdılar mı?
  ***
  Bunu bilemem. Belki dedikleri gibi olabilir. Bekleyin, yeni çıkan yapraklarda da aynı sorun olursa sizi kandırmışlar demektir.

 79. Ayşe Ö. -İstanbul dedi ki:

  Güllerimin tomurcuklarında ufak böcek gibi birşeyler var. Demond diye böcek ilacı almıştım. Güller için kullanabilir miyim?
  ***
  O ilacı bilmiyorum. Bitkiler içinse sakıncası yoktur.

 80. Sevda, Baran dedi ki:

  Evde yetiştirdiğim bir gülüm var. Koyu renkli yaprakların yanlarından açık renkli yeni filizler oluştu. Bayağı bir uzadı. Bunları budamam mı gerekiyor? Hiç çiçek açmıyor.
  ***
  Yeni filizler budanmaz. Eğer çok sık çıkıyorlarsa bazılını dipten tırnağınızla koparın. Çiçek açmaları için çok güneş lazım. Eviniz güneş almıyorsa zaten yakında gülünüzün sağlığı da bozulacaktır.

 81. Handan A. -Kocaeli dedi ki:

  Merhabalar hangi Gül’den reçel yapılır nasıl anlayabilirim? Bahçemde çok Gül var kırmızı Gül’den reçel olur mu? Bugün içinde bana bilgiverebilirseniz sevinirim teşekkürler.
  ***
  Bir komşumuz vardı çeşitli güllerden karışık reçel yapardı ama işin ustasıydı. Kırmızı gülleri renk versin diye koyardı. Esas reçellik gül bakın aşağıdaki resimdeki. Sert, keskin, ıtırlı kokusu var. Bazı insanlar buna Isparta gülü der. Sayfası: https://azbitki.com/gul-yetistirmek/3

  reçellik gül

 82. Özge, KKTC dedi ki:

  Bahçemde ekili güllerimden bir tanesinin yapraklar birkaç hafta önce sararmaya başladı. Onunla aynı sırada ekili diğer güllerimde sorun yok. Aynı miktarda suluyorum hepsini. Ne yapmalıyım acaba?
  ***
  Özel gül gübresi (burada koçtaş vb. yerlerde satılıyor) toprağa karıştırmalısınız. Sizin orada sanıyorum topraklar fazla alkalinli. Bu durumda sararmalar olur. Rhododendron ve ortancalar için özel gübre var. Katı taneli. Bu özel gübre toprak pH derecesini biraz indirip demirce zenginleştirir. Yaprak sararmaları durur daha sağlıklı yapraklanmalar başlar. İsterseniz bunda (tabi bulabilirseniz) kullanabilirsiniz.

 83. İlkay dedi ki:

  Bahçemizde yediveren gülü olarak bildiğimiz gülümüzün iki yıldır açtığına şahit olmadık. Yazlığımızda olduğu için sürekli göremiyoruz. Çalı gibi yemyeşil bir hali var. Diğer hiç bir güle benzetemedik. Acaba sorunu nedir? Gerçi biz gözden çıkardık ama yine de bilgi için öğrenmek isterim.
  ***
  İyi bir bakım istiyor, budama istiyor. Gölge yerde ise hiç çiçek açmaz. Ayrıca aşılı güllerde bazen üst kısım ölür dipten gelişen sürgünler ise kök bölgesi olan yabani güle aittir. Sadece ilkbaharda küçük yalınkat çiçek açar. Yetiştirdiğiniz güllerinize dikkat etmeniz lazım.

 84. İlkay dedi ki:

  Tekrardan merhabalar bahsettiğim gülün resmi burada fikrinizi söylerseniz sevinirim.
  http://twitter.com/ilkaysener/status/344416528806051841/photo/1
  http://twitter.com/ilkaysener/status/344416632388583424/photo/1
  Teşekkürler.
  ***
  Yapraklar yabani güle de benziyor Isparta gülüne de benziyor. Her ikisi de yılda sadece bir defa, ilkbaharda eski dalların üst kısımlarından vereceği yan dallardan çiçeklenir. Şimdi hiç budamazsanız önümüzdeki ilkbaharda mutlaka çiçek açar. Yabani gülse ayva çiçeği gibi çiçek açacak. O zaman yabani gül mü, başka bir şey mi emin olabilirsiniz.

 85. İlkay dedi ki:

  Cevabınız için çok teşekkürler, söylediğiniz gibi ilk dikildiği yıllarda açmış son bir kaç yıldır açmıyormuş. Biz kendisini başka bir gülle değiştirmeyi düşünüyoruz.
  ***
  Aşılamayı düşünseniz daha iyi olur bence. Kökleri toprağa iyice yerleşmiş. Söküp atmanız büyük bir potansiyeli değerlendirmemek olur.

 86. Şahika, Tekirdağ dedi ki:

  Benim bahçemde 15’e yakın gül var. Bu sene yaklaşık 2 hafta önce bir geldik ki yaprakların kimisi yenmekten kevgire dönmüş, kimisi sararmış. Bu deforme olmuş yaprakları budama makasıyla kesiyorum. Doğru mu yapıyorum? Güller direkt öğle güneşi alıyorlar. Her akşam suluyorum. Bu arada duş başlığıyla yıkıyorum. Benim gözlemim bunu sevdikleri. Hemen çiçeklenecek teşekkür ediyorlar sanki. Bir sakıncası var mı? Yaprakların yenme sebebi sanırım gül biti. Şu anda ilaçlama yapabilir miyim? Ya da yaprakları duşlama orta vadede etkili olur mu bit için? Gül için bitki besini vermeye başlayacağım yakında. Bir de çapa yapıyorum arada. Başka bakım için yapabileceğim bir şey var mı?
  ***
  Zararlı ve yayılmacı bir hastalık yoksa güllerinizin yapraklarını yok etmeyin. Yapraksız kalmak gülü büyük ölçüde güçten düşürür. Güller yıkanmayı çok sever. Yalnız, eğer yerleri gece esintili değilse sulamayı da yıkamayı da sabah ile öğle arasında yapmalısınız yoksa yapraklarda hastalık olur. Bitler yaprakları yemez. Onlar tırtıldır. Tırtılları ilaçlamak hakkında bilgim ve tavsiyem yok. Bakımını ise geçen yıl anlattığınız gibi devam edin.

 87. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Bahçedeki eski güllerin toprağını yeni gübreli toprakla nasıl takviye edebilirim? Güllerin kök saçakları kaç santim derinlikte başlar? Ona göre üstteki eski toprağı yenisiyle değiştirebilir miyim?
  ***
  Toprak bozuk değilse hiç gerekmez. Uygun gübrelerden bulup toprağa karıştırmalısınız. Dökülen yaprakları, söktüğünüz otları bahçe toprağına çapa yaparak karıştırmak çok iyi bir toprak zenginleştirme yoludur. Gül kökleri piramit gibi devam ediyor. Toprağa ne kadar derine dikilmişse oradan başlayarak ona göre aşağı doğru saçaklanarak yayılmaları değişir.

 88. Seda, Ankara dedi ki:

  Bodur gülleri bahçeme 5 cm aralıklı olarak diktim 18 adet. Bu güller sarar ve yeri daralır mı acaba? Bir yanında 5 cm mesafede duvar, bir yanında ise 2-3 cm mesafede plastik set var. Teşekkür ederim.
  ***
  Bodur gül başka minyatür gül başka. Bodurlar en az yarım metre ara ile dikilmeli. Minyatürler en az 30cm ara ile dikilmeli. Siz 5cm arayla dikmişsiniz. Yanlış ve zararlı.

 89. Şevket C. -Kocaeli dedi ki:

  Herkese merhaba gül tutkunları. Bu yıl 200 kalem gül diktim. 26 tane köklenen var ve şu an açmaya başladılar. Şunu farkediyorum benim asıl tutkum onları köklendirebilmek. Bunun içinse dere kumunu toprak ve gübreyle biraz besleyin yeterli olacak. Kendimizi terapi etmenin en güzel yolu bu bence. Hayat benim için çiçek böcekten ibaret.
  ***
  Bu işte (köklendirmede) sizin formülünüzde dere kumu yerine perlit olsa daha iyi olur. Daha sağlıklı sonuç alırsınız.

 90. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Güllerin 1 metreden fazla boylanmaması için ne yapabiliriz?
  ***
  O çeşittense zaten kısa tutmak zor olur. Değilse kolaydır. Yukardaki budama bilgilerine göre budamalar yapmalısınız.

 91. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Güllere demir takviyesi için demir sülfat (saç-ı Kıbrıs) versem olur mu?
  ***
  Bu tür şeyler kireçli topraklarda yaprakları kötüleşen bitkiler için tavsiye edilir. Hiçbir problem yoksa vermeyin. Normal gübre ya da eşit ağırlıklı bitki besinlerinden vermelisiniz.

 92. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Bugün güllerimin taze yapraklarının yendiğini gördüm. Araştırdığımda küçük yeşil renkli tırtılın yaprak üzerinde kıvrıldığını gördüm. Yaprak biti, örümcek v.s için kullandığım ilacı püskürttüğümde tırtılların da öldüğünü gördüm.

 93. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Aşağı yukarı tüm güllerimin yapraklarının uçları kahverengi. Bunun sebebi nedir?
  ***
  Mantar olabilir. Bulundukları yer iyi rüzgar almıyorsa sulamayı akşam yapmayın. Gece ıslaklığı hastalık yapıyor. Sabahları sulayın.

 94. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Güllerin bahçede bulundukları yer poyraza açık bir yer. Bazıları birbirine çok yakın, altlarındaki yabani otları da çok sık çapalayamıyorum. Toprağın besini mi yetersiz kalıyor acaba.
  ***
  Gelişimde ve çiçeklenmede sorun yoksa ufak tefek şeyleri dert etmemek lazım. Şiddetli yaz sıcaklarından da olmuş olabilir. Aralarda hava akımı önemlidir. Yoğun sıklık olmasın. Ona göre budama yapmalısınız.

 95. Samet. -K.Maraş dedi ki:

  Elimde olgun gül tohumu var. bu gül tohumlarını nasıl çimlendirip büyütebilirim?
  ***
  Normal tohum gibi ekin. Sorun çıkmaz. Kış sonunda, ilkbahar başında dışarda açık havada ekmelisiniz.

 96. Aysu A. -İzmit dedi ki:

  Bir arsa aldım. Oraya güller dikmek istiyorum. Birkaç arkadaş çelik getirdi. Direkt topraga soktum. Tutar mı? Bir de açık köklü biraz büyükçe gül ağaçları buldum. Onları da damacanaların ağız kısımlarının kestim bahçe topragı doldurdum ve diktim. Tutarlar mı acaba?
  ***
  Hepsi tutar da damacanalara niçin dikiyorsunuz bahçe varken? Onları bahçeye toprağa dikin.

 97. Sedat K. -İzmir dedi ki:

  Asili yediveren gulden budanan uc kalem dal aldim. Bir hafta ongun suda beklettim. Bir tanasini bahceye iki tanesini saksiya diktim. Hazır toprak aldim. Balkonda bol sabah ve oyle gunesli olan yere koydum. Ne kadar surede gul verebilir?
  ***
  Önce kuvvetli köklenmeleri lazım. Acele etmeyin bekleyin. Eğer iki ay içinde köklenip toprağa tutunurlarsa mayısta tomurcuk verirler.

 98. Deniz D. -Ankara dedi ki:

  Arkadaşımın saksıda aldığı gülü bahçeye diktik. Ne gülün türünü biliyorum ne de ihtiyaçlarını. Güneş alan bir yerde, yazları da sulama yapılan bir alanda ama bu mevsimde Ankara’ nın hava şartlarında yetişebilir mi?
  ***
  Güller Ankara’da kış soğuklarına dayanıklıdır. Şimdi hava durumuna göre ne olacağı belli olmaz. Sadece kışın yapraklarını dökerler. İlkbaharda havalar ısındıkça o da büyümeye başlar. Gerçi bu yıl bugünlerde kış mevsimi nisan ayı gibi gidiyor.

 99. Ayşenur, Bismil dedi ki:

  Bahçemde gül var. Çoğaltmak istiyorum. Ekim zamanı ne zaman nasıl yapacağım bilmiyorum. Ne zaman yapmalıyım?
  ***
  Lütfen yukardaki çoğaltma kısmını okuyun.

 100. İrem G. -Kırıkkale dedi ki:

  İnternetten gül tohumu aldım braz araştırma yaptım gül tohumu sert kabuklu falan olur yazıyor sıcak uygulamadan falan bahsediyor. Normal bir şekilde toprağa eksem çimlenir mi? Çimlenmesi ne kadar sürer?
  ***
  Bilmiyorum da sıcak suda bekletin meselesi hikaye. Yabancı kaynaklarda hiç olmayacak bitkiler için bile tavsiye ederler. Gerek yok. Normal bir tohum gibi ekin bana sorarsanız. Çimlenmesi sıcağa göre değişir sanıyorum. üç haftadan iki aya kadar sürebilir. Güneşin toprağı ısıtması iyi olur. Gölgeli yerde tutmayın.

 101. Filiz dedi ki:

  Geçen haftalarda migrostan yediveren gül aldım. Saksıya diktim. Bir ara yeni dallar çıktı. Galiba yerini değiştirdiğimden olacak yeni çıkan dallar sararıp kurudu. Şimdi marketten güller için vitamin aldım ve onu kullandım. Herhangi bir gelişme yok. Bahçeli bir evde oturuyorum. Şimdi doğrudan bahçeye diksem kendine gelir mi? Nasıl dikmem gerekiyor?
  ***
  Evde bozulması normal. Hatanız bu. Bahçe bitkileri evlerde yaşayamaz. Evde sıcakta kökler çürümüş olabilir. Bahçeye nasıl dikmeniz gerekiyor, doğrudan dikin. Yukarda açıklama var orayı da okuyabilirsiniz. Aniden bozulan bitkilere gübre filan büsbütün zarar verir. Bu konuda da hata etmişsiniz.

 102. Halim, İsvicre dedi ki:

  Üç hafta önce üç cins gül çubuğunu köklendirmek için suya koydum. Her 2-3 günde suyunu değistirdim. Şimdi ise 45 derece kestiğim kısımdan ufak ufak yuvarlak sekillerde köklenme oldu. Bu halde topraga dikebilir miyim yoksa biraz daha beklemem mi gerek?
  ***
  Oranın iklimini bilmiyorum ama kış sonunda direkt toprağa dikmek daha doğru olurdu. Eğer bundan sonra ağır donmalar olmayacaksa hemen dikmelisiniz. Eğer eve sıcağa alıştırmışsanız birkaç hafta daha bekleyin.

 103. Eray, Antalya dedi ki:

  Henüz birkaç ay önce suda köklendirip ektiğim güllerden ikisinde külleme hastalığı var. İlaç kullanmanın doğru olmadığını düşündüğünüzü okudum. Bana ne yapmamı önerirsiniz?
  ***
  Bir çözüm yolu: güllerin çevresinde gece ıslaklığı olmamalı. Sulama gerektiği zaman sulamayı sabah-öğle arasında yapın. İlaç kullanmak geçici çözüm. Hep tekrarlamak zorundasınız ve bunun sonu yok. Bahçenizde/balkonunuzda hastalık kapan bitkileri tercih etmeyin. Başka alternatif bitkiler bulun. Ya da kimyasal ilaçlara bağımlı bir hayat sürdüreceksiniz. Güller rüzgarlara açık ve bol güneşli yerleri sever. Yeriniz bu şartlara (özellikle rüzgar şartı) uygun değilse her türlü hastalık olması normal ve kaçınılmaz bir durum.

 104. Cihan D. dedi ki:

  Terasıma yediveren gül aldım. Biraz daha büyük bir saksıya koydum (gbbreli toprakla). Şimdi onun bir an önce sarmasini ve çiçek açmasını istiyorum. Bunun bir taktiği var mı? Bana Şeker gbbresi ve kullanılmış çay tavsiye ettiler. Bunlar gerçekten yararlı mı?
  ***
  Şeker gübresi sakın vermeyin. Lahanalar içindir. Hem diğer gübrelere takviye diye kullanılır. Tek başına kullanılmaz. Çay ise fazla güneş alan ve sıcak toprak sevmeyen bitkilerin dibine yayılır ki toprağı serin tutsun. Hiçbir besleyiciliği yok.

 105. Betül, İzmir dedi ki:

  Bahçemdeki güllerden birini mavi olmasını istiyorum. Nasıl yapabilirim? Bazı çiçek yetiştiriciler mavi mürekkeble olur dediler. Ne kadar doğru?
  ***
  Hiç uğraşmayın güllerinizi zehirlersiniz. Hem zaten güllere mavi renk yakışmıyor. Hiçbir doğal güzelliği yok.

 106. Aylin Ö. -Bursa dedi ki:

  Mis kokulu beyaz gülümün yaprakları sağlıksız kuruyor gibiler. Ne yapabilirim?
  ***
  Bu sayfadaki bakım, yetiştirme vs. bilgiler zaten ne yapabileceğinizi anlatıyor. Doğru şartlarda doğru bakım yapabilirseniz problemler düzelir.

 107. Emine Ç. -Mersin dedi ki:

  Akdeniz iklimi için hangi gül çeşitlerini ekebilirim?
  ***
  Aşılı oldukça hepsi olur. Aşısız güller belli olmaz. Çünkü her gül her toprağa uymayabilir.. yeterince köklenememe problemi olabilir. Ama aşılı ise kök kısım (yabani gül) bitkisinin kökleri çok gürce uzar gider. Her toprağa her iklime uyar.

 108. Ümit, Antep dedi ki:

  Bahçemde bulunan güller 4 yıl önce aldığım zaman her bir dalında ayrı gonca oluyordu. Son iki yıldır dalında çok fazla tomurcuk oluşuyor. Bu da güllerin daha küçük ve sağlıksız olmasına neden oluyor. Bunun sebebi ne olabilir? Güllerimi ilk günkü haline getirebilir miyim?
  ***
  Anlaşılan onlar devamlı budama isteyen güllerden. Budama sayfasını okuyun. Gübrelemeyi ve beslemeyi de doğru yaparsanız eskisinden bile daha güzel olurlar. Öncelikle devamlı budamalar önemli.
  Sayfası: https://azbitki.com/gul-yetistirmek/6

 109. Bülent, Ankara dedi ki:

  Balkonumda yetiştirdiğim 15 saksılık 35e yakın yedi veren yetiştiriyorum. Bu yıl başladım. Güller öyle canlı güzel açarken rengarengti ama tomurcukları tamamen saran açık kahve uçan böcekler oldu. Yaprakları kurumaya tomurcuklar daha olgunlaşmadan açılıp kurmaya başladı. İlaç aldım fayda etmedi. Yıkadım gitmiyor. Çiçeklerimin büyümeside dahil durdu. Ne yapmalıyım?
  ***
  Sanıyorum ilaç sahteymiş. Kanatlı gül bitleri en basit ilaca bile dayanamaz ölürler. Kırmızı pul biberle veya sigara tütünüyle yapacağınız ilacı püskürtün.

 110. Murat, Diyarbakır dedi ki:

  Gül dallarından budayıp saksıya diktim. Kurudular. Bazı dallar kurumadı. Yapraklar kurusa da köklenir mi?
  ***
  Lütfen çoğaltılması sayfasını okuyun.

 111. Seyran, Sarıboğa dedi ki:

  Saksıda yetiştirdiğim ısparta gülümün yaprakları çok cansız. Hafif içe kıvrık. Sanki günlerdir susuz kalmış gibi bir görüntüsü var. Her türlü bakımını özenle yaptığım halde neden böyle anlamış değilim. Ne yapmam konusunda bilgilerinize ihtiyacım var.
  ***
  Hazır poşet topraklar güllere yaramaz. Özellikle de sıcak aylarda çok kötü etkisi olur. Gülünüzü doğal toprakta ve mümkün olduğunca büyük saksıda yetiştirmelisiniz.

 112. Orçun, Denizli dedi ki:

  Tijli gül elde etmek için sonbaharda yaklaşık bir metrelik kalın bir gül çeliğini üretim için diksem üzerine ne zaman sarmaşık gül aşısı yapabilirim?Bahsettiğiniz aşılama yöntemini uygulasam (yani çeliği dikerken direk üzerine aşı yapsam) olur mu?
  ***
  Öyle kalın uzun dal kolay kolay köklenmez. Önceden güçlü köklenmiş olması lazım. Bahsettiğim hem çelik hem aşı ikisi bir arada olacaksa tarif ettiğim gibi dallarda yapılır.

 113. Orçun, Denizli dedi ki:

  Yani önceden köklü kalın bir gül dalı bulmam ondan sonra üzerine aşı yapmam lazım değil mi? Peki gülgiller familyasından başka bir bitkinin üzerine aşı yapsam tutar mı? Mesela ayva, malta eriği ya da ateş dikeninin üzerine olur mu? Hem gülün baston kısmı daha sağlam olmuş olur.
  ***
  Sanmıyorum ama çok da bilmiyorum. Sadece aynı familyadan olması genellikle yeterli olmaz. Aynı familyadan ve aynı cinsten olmak şartıyla ayrı türler arasında aşı olabilir diye biliyorum.

 114. Orçun, Denizli dedi ki:

  Dün buradaki hobi bahçesine gitmiştim. Şöyle bir etrafta gezineyim dedim bir baktım önümde kocaman bir kuşburnu. Hemen aldım elime çapayı tabii. Sonuç olarak köklü, sadece sap kısmı 1.5 metre olan bir kuşburnum var artık. Hem de gövdesi çizgi gibi çok düzgün. Sizce aşısını ne zaman ve hangi tarz kullanarak yapmalıyım?
  ***
  Bu konuyu enine boyuna araştırıp hatta ustalarına danışıp anlatmam gerekiyor. Siz lütfen başka kaynaklardan araştırın. Cevap veremediğim için özür dilerim. Bu aşı temel gövde üzerine yapılacağı için dikkat ister. Şuna dikkat etseniz daha başarılı olursunuz: Kış sonuna doğru beğendiğiniz gülden dal alın (aşılamadan birkaç hafta önce). Naylona sarıp buzdolabında bekledin. Kuşburnunuz uyanıp filiz verme belirtileri gösterince o zaman hemen aşılayın. Alt kısım yeni uyanmakta, üst kısım ise uykuda olursa aşının tutmama riski daha azdır.

 115. Ahmet, Denizli dedi ki:

  Denizli hiç olmadığı kadar soğuk oldu. Gece -15 dereceyi gördü. Ani kar yağınca gülleri koruyamadık. Donma ihtimali var mıdır? Bundan sonra ne yapılır?
  ***
  Donmuş olacaklarını sanmam. Eğer kar altında kalmışlarsa donmamışlardır. Eğer açık havada şiddetli dondurucu soğuk olursa o tehlikeli. Benim bahçede (Didim) kupkuru soğukta şiddetli rüzgarda -5C derecede güllerin yaprakları bile bozulmadı. Soğuğa karşı fazla hassas değiller.

 116. Bahar, Erzincan dedi ki:

  Yazınız çok güzeldi. Siteniz zaten öyle. Her zaman istifade ediyorum

 117. Cengiz, İstanbul dedi ki:

  Gökkuşağı gül isminde üç renkli gül tohumları internet ortamında satılıyor. Aldım ve talimatlara göre çimlendirmek istedim. Üç senedir tohumlardan çimlenen olmadı. Tohumdan gül üretemedim. Sizde bu gül çeşitleri varsa fide olarak almak istiyorum.
  ***
  Cengiz Bey, internet üzerinde fotoğraf hileleriyle bambaşka alışılmadık renklerde çiçek resimleri göstererek insanları kandırmak yani bir çeşit dolandırıcılık işi yaygın olarak yapılıyor. Bir daha öyle şeylere inanmamanızı tavsiye ederim. Sonra, tohumdan gül yetiştirmek büyütmek zor iş. Güller çelikle ve aşıyla çoğaltılır. Tohumla uğraşanlar sadece yepyeni melez gül çeşitleri elde etmeye çalışan profesyonellerdir. Ve bu kişiler tohum satmazlar. Para ve ün getirecek bir çeşit türetebilirlerse onları da mecburen çelikle veya aşılamayla çoğaltmak zorundalar. Zira o yeni çeşidin tohumlarından aynısı gelişmeyecektir. Mümkün değil. Melez bitkiler tohumdan yetiştirilince evvelki atalarının özelliklerini gösterirler. Bu yüzden iyi kaliteli bir melez gül aşılamayla, çeliklemeyle çoğaltılır ticareti de böyle yapılır.

 118. Ahmet, Denizli dedi ki:

  6-7 ay önce sarmaşık gül çeliğini rastgele diktim. Şu anda tuttular, yapraklandılar. Dipden filizde vermeye başladılar. Bunları söküp başka bir yere dikmemde mahsur var mıdır?
  ***
  Kesin bir şey diyemem çünkü her gülün köklenme özelliği aynı değil. Bazıları çok iyi çok hızlı köklenir bazılarının ise neredeyse hiç köklenme kabiliyeti yoktur. Şimdi havalar yeni ısınıyor ve bitkilerin aktif gelişime başlamaları da çok yeni. Bu yüzden siz o çeliklerin köklendiklerinden emin olmayın. Gül çelikleri aldatıcı olabiliyor. Hiç elinizi bile sürmeyin. Susuz bırakmayın. Yerlerini gelecek yıl mart sonunda değiştirmenizi tavsiye ederim. Ya da şimdi gerçekten güçlü bir şekilde gelişim gösteriyorlarsa, yeni dallar hızlıca ve güçlüce uzuyorsa köklendikleri kesindir. Biraz daha bekleyerek mesela mayıs ortasında yerlerini değiştirin. Köklerini hiç rahatsız etmeden sökerek.

 119. Halil, Aydın dedi ki:

  Ocak ayında yaptığım hobi seramda Kuşadası’ndan topladığım çeliklerle yaklaşıkk 500 kadar çelik yaptim. Köklenmede IBA kullandım ve bir hayli faydasını gördüm. Seramdaki gülleri bu günlerde saksılara almaya başladım. Yeni filizlenen güllerin birçoğunda kara leke ve sararma mevcut. Haliyle kuruma yaratıyor. Sera ortamı oldukça nemliydi. Doğru düzgün haavalandıramadım. Hastalıkların sebebini buna yoruyorum. Saksıda kullandığım toprak boralı-mil karışımı. Dışarıya saksıya aldığım bu güllerin hastalığı devam eder mi? Kara leke için ne yapmalıyım ? ilaç uygulaması var mı?
  ***
  Yanlış emeklerde bulunmuşunuz. Çeşit çeşit güllerden çelik almışsınız. Bu demektir ki her biri köklenmede başarılı olamaz. Hormonlara filan hiç güvenmeyin. Köklenseler bile köklenme her toprakta sağlıklı devam edemez ya da hiçbir toprakta devam edemez. Havalar ısındığında kurur giderler. Ayrıca bazıları muhtemelen hiç köklenmemiştir. Gül çelikleri nemli ortamda köklenmeden filizlenebilir. O filizlenmeler aldatıcıdır. Pek az gül çeşidi köklenmede beceriklidir (bunlarda hormon bile gerekmiyor). Yapacağınız en iyi şey yabani gül çelikleri yapmak ve onları aşılamaktır. Onlar çok iyi köklenir. Açık havada iyi esintili ve güneşli yerde hastalıklar devam etmez ama güllerinizin hepsinin hiç hastalık olmasa bile sağlıklıca gelişebileceklerini sanmıyorum. Bazıları, eğer köklenmede iyi becerikli çeşitler ise onlar güzelce gelişime devam edebilirler.

 120. Mustafa, Ankara dedi ki:

  Ankara’da baston gül alabileceğim bir yer var mı?
  ***
  Fidanlıkları dolaşıp sorun. Mutlaka birinde bulursunuz. Veya “Sizin için getiririz” diyenler olursa söyleyin getirsinler.

 121. Jakin, Mersin dedi ki:

  Bir büyük marketten mumla kaplanmış, aşılanmış gül fidanı aldım. Dibi sarı kum gibi bir karışım içnide ve poşetliydi. Karışımı dağıtmadan saksıya diktim, bol suladım. Bol güneş alan havadar balkonumda yetiştirmeyi planlıyorum. Bu mevsim biraz geç mi, bilmiyorum. Dalların üzerindeki mum tabakasını soymam mı gerekiyor? Başka tavsiyeleriniz var mıdır?
  ***
  Hayır gerekmez soymayın. Güller güneşi sever ama saksıdakileri temmuz sonuna kadar öğle cıvarı tepe güneşinden korusanız iyi olur.

 122. Mehmet A. -İstanbul dedi ki:

  Isparta’dan 2 kök Isparta gülü getirttim. Üç yıl içinde hiç çiçek açmadılar. Her iki bitki de çok sağlıklı duruyor. Acaba ne gibi bir hata yapmış olabilirim?
  ***
  Bunları yediveren gülleri ile karıştırmayın. Çiçek açmaları için gövdelerinin kuvvetlenmiş olması ve hiç budanmamaları gerekiyor. Çiçek açtıkları zaman, çiçekler döküldükten hemen sonra budama yapacaksınız. Başka zaman budama yapmayın. Bir yaşını doldurmuş yan dalları çiçek açar. Bunları zamansız yok ederseniz o yılın baharında çiçek açmazlar. Bunlar zaten yılda bir defa baharda (genelde mayıs ayında) çiçek açarlar. Eğer bu konuda hatanız yoksa ve iyice güçlenmişlerse ve buna rağmen çiçek açmıyorlarsa yeterince güneş almıyorlar demektir. Güneşe fazla ihtiyaç duyuyorlar.

 123. Züleyha, Kayseri dedi ki:

  3 yıl önce gül fidanı aldım. Şu an bodur ağaç gibi oldu. Yalnız çiçeklerin bir kısmı tam açıyor. Bir kısmı aynı küçücük bir lahana gibi sadece en dış yaprakları açıyor, diğerleri açmıyor ve böylece kuruyor. Acaba bu bir hastalık mı? Üzerinde çok fazla çiçek olduğu için besin yetersizliği mi acaba? Ayrıca diğer güllerimin de yerlerini değiştirmek istiyorum. Hangi ayda değiştirmeliyim? Yerleri değişirse güllerime zarar verir miyim?
  ***
  Hiç budamamanız yanlış. Öyle bir budama yapacaksınız ki her bir dal hava ve güneş alacak şekilde olsun. Yaşlı ve güçsüz dalları dipten keseceksiniz. Bitki hep gençleşecek. Yerlerini değiştirmek için kış sonunu bekleyin.

 124. Melek, İstanbul dedi ki:

  Benim terasımda saksıda güllerim var. Mayısta çok güzel açtılar ama şu an çiçekleri Küçük ve kalitesiz. Ne yapmam gerekir? birkaç defa şeker gübresi verdim suya katıp.
  ***
  Güllere şeker gübresi verilmez. Doğal gübre veya genel amaçlı bitki besini vermek lazım. Şimdi çelimsiz dallarını ve çiçekleri geçmiş dallarını kesin. Gereken bakımı yaparsanız bir ay içinde güçlü yeni filizler verir.

 125. Ahmet, Mersin dedi ki:

  Merhaba. Yukarıda yağ gülü ile ilgili bilgiyi okudum. Yağ güllerinin Kızanlık bölgesine Kızanlık Kadısı tarafından Tunus’tan götürüldüğü bilgisi verilmiş. Bu bilginin kaynağı var ise bildirebilir misiniz acaba? Benim için bu bilgi gerçekten önemli. Şimdiye kadar Kızanlık taraflarına Edirne’den yayıldığı şeklinde biliyorduk. Eğer gerekli olur ise e-mail adresim … …
  ***
  Ahmet Bey, bu gülün Ortadoğu’da geliştirilmiş bir hibrit olduğu kesindir. Kızanlık’a Tunus’tan veya başka bir yerden gitmiş olsa bile esas anavatanı, daha doğrusu bu hibrit gülün elde edildiği doğal gül türlerinin anavatanları Güney Asya, Orta Asya ve Ortadoğu cıvarlarıdır. Bu hibrit ise Afganistan ve İran dolaylarında oluşturulmuş. Ama belki şimdi Isparta gülü dediğimiz bu güzel kokulu hibrit tür Edirne’ye Osmanlılar’dan önce Bizanslılar tarafından götürülmüş de olabilir. Zira 13. yüzyılda Şam’dan Avrupa’ya götürülüp tanıtılmış olduğu bilgilerine rastladım ki bu tarih Kızanlık’ın Osmanlıların idaresine geçmesinden yaklaşık yüz yıl öncedir. Dolayısıyla Kızanlık’tan önce Edirne’ye götürülmüş olması mantık dışı değil. Kızanlık’a Edirne’den götürülmüş de olabilir. Veya gülyağı elde edilme fikri ilkin Tunus’tan alınmış olabilir. Ciddi kaynaklardan araştırmanızı tavsiye ederim. Şimdi benim verebileceğim bir kaynak şu: https://en.wikipedia.org/wiki/Rosa_%C3%97_damascena

 126. Burcu, İstanbul dedi ki:

  Çiçekçiden aldığım gül geçen sene bir defa, bu sene hiç açmadı. Dibindeki ince yapraklı dalları kestim. Bu sene açar mı?
  ***
  Ne tip gül aldığınızı ve nerede tuttuğunuzu veya nereye diktiğinizi bilmiyorum bu yüzden bir şey diyemem. Lütfen yukardaki bilgilerde çiçeklenme özellikleri hakkındaki kısmı ve aslında tüm bakım bilgilerini okuyun. Burada güller hakkında ihtiyacınız olan her bilgi var.

 127. Sevim, İstanbul dedi ki:

  Dışardan aldığım tek gülü suya koymuştum. Sonra kurusun diye saksıya diktim. 15 gün sonra saplardan yaprak vermeye başladı. Bu mucize gül fidanını büyütmek istiyorum. Ölmeden nasıl bakıp yetiştirebilirim?
  ***
  Filizlere hiç aldanmayın zira bu şekilde yaprak açtıkları halde köklenmiş olmuyorlar. Üzerine bir pet şişe geçirip mini sera etkisi oluşturun. Haftada bir iki defa açıp birkaç saat havalandırın. 1,5 ayda anca köklenir. Bu iş için ayrıntılı bilgi sayfası: https://azbitki.com/yari-olgun-dal-celigi

 128. Gül Hanım Gürsoy dedi ki:

  Elime canlı gül geçti. Muhtemelen marketten alınmış. Bakımı nasıl yapılır hiç bilmiyordum sayenizde biraz bilgi edindim. Marketteki toprağı üzerinden 5 gün geçtikten sonra değiştirebileceğim maalesef. Hali hazırdaki toprağını (garip bir toprak ama) havalandırdım. Yenisine koyana kadar şimdilik kendi saksısında. Bu süreç zarfında yapraklarında kararma meydana geldi ve saldılar kendilerini. Bu süreci bana daha fazla küsmeden ve canlanmaları adına nasıl geçirebilirim?
  ***
  Verdiğiniz bilgiler çok yetersiz. Evde mi dışarıda mı tutuyorsunuz bilgi yok. Sışarda tutuyorsanız hangi şehirdesiniz o da yok. Şu kış zamanında serada yetiştirilen güller için aniden dondurucu soğuk etkisi yaprakları yakar. Veya tam tersi: Serince esintili ortama alışık bir bitki kışın aniden sıcak ve havasız eve alınınca ölümcül şoka uğrayıp çürür. Saksı demişsiniz: o halde minyatür gül sanıyorum. Bu konuda da bilgi yok. Seracılar bazen şöyle yapıyor: Hangi tür olursa olsun alelacele bataklık torfu dedikleri zararlı çürüntüye dikip satışa sunarlar. Her kim satın alıp evine götürse birkaç günde bitki çürür gider. Kolay para uğruna insanların girmedikle sahtekarlık kalmadı. Allah onları ıslah etsin. Sırf kendi çıkarlarını düşünen insanlar her gün hızla artıyor.

 129. Ahmet G. -İstanbul dedi ki:

  Meilland gülünü nerden ve de nasıl temin edebilirim? Yetmişli yıllarında Bakırköy’de evimizin bahçesinde vardı kokusu mahaleyi sarardı sona evi kiraya verince bahçedeki gülümüz kurudu … …
  ***
  Nerden bulursunuz bilmiyorum maalesef.. O yıllarda İstanbul’da hemen her bahçede kokulu güller vardı. Gerçek gül kokusuna sahip. Ama benim hatırladıklarım Meilland değil.. Bakın eskiden gül deyince gerçek gül kokusuna sahip olan gülleri bilirdik. Sadece mayıs ya da haziran ayında yılda bir defa çiçek açarlardı. 80’li yıllarda o güller kaybolmaya başladı. Yediveren gülü denen, gül gibi kokmayan ama sık sık çiçek açıp duran güzel görünümlü güller kapitalizm çağının açgözlüleşmiş insanlarına cazip gelmeye başladı. Şimdi eski kokulu güllerden sadece ısparta gülü de denen reçellik güller kaldı. Bu zamanın doyumsuz insanları onlara bile bahçelerinde yer vermek istemiyor. Niçin, sadece yılda bir defa çiçek açtığı için..

 130. Emine, Afyonkarahisar dedi ki:

  Havadar ve güneş alan bir balkonun var.Balkonunda gül yetiştirmek istedigim için cicekciye gittim.O da bana meilland gülü verdi. Güller konusunda çok bilgim olmadığı için aldım. Balkon için bu gül çeşidi uygun mudur?
  ***
  Minyatür güller hariç, ister bodur ister normal güller olsun, çok büyük bir saksı (en az 35cmX35cm ebatlarında) ve çevrenizdeki bahçe veya tarlalardan alacağınız gerçek toprak gerekiyor. Bu şartlarda balkonda yetiştirebilirsiniz. Sakın hazır poşet toprak kullanmayın.

 131. Şahika, İstanbul dedi ki:

  İngilizcede “rambling variety” denilen, dört bir yana doğru gelişen güllere Türkçede ne deniyor, diye soracaktım.
  ***
  Dallarını böğürtlen tarzı rasgele her yöne uzatıp duran, dikenleri sayesinde başka yüksek bitkilere yaslanıp yükselebilen, yaslanacak bir şey bulamazsa biraz uzadıktan sonra yere eğilip sürünücü halde gelişmeye devam eden, toprağa temas eden dalları köklenen, sarmaşık gülü dediğimiz güller gibi gelişim gösteren güller.

 132. Ahmet, Çorum dedi ki:

  Bahçemde küçük bir sera kurup saksıda gül yetiştirmek istiyorum. Bu her mevsim olur mu verim elde edebilir miyim? Fide halinde alıp yetiştirmek istiyorum.
  ***
  Benim bildiğim güller kış dinlenmesi ister ve gül yetiştirmek için seraya gerek yoktur. Ancak ticari yetiştiricilik yapanlar seralarda özel uygulamalarla yetiştirirler ve her mevsim çiçek açtırıp satarlar. İşin o kısmı ile hiç ilgilenmediğim için bilgim yok.

 133. Beyhan, Bursa dedi ki:

  Benim güllerimin tomurcuklarını siyah sert bir böcek yiyor. Zehir attığım halde çözüm bulamadım. 16-17 kök, bahçede yetiştiriyorum.
  ***
  Bilmiyorum. Size en yakın ziraat ofisine veya herhangi bir zirai mücadele ilaçları satan yere gidip böcekleri tarif edin danışın.

 134. Yasemin K. -Kayseri dedi ki:

  Ben bir ay öncesi yediveren gül aldım. Fazla gelişim göstermedi bir dal ve yeni gül açmaya başladı. Toprağında aşırı derecede böcek yumurtası gördüm. Saksinin altından dışarı taşımıştı ve üstü de aynı şekilde çok doluydu. Kırkayak ve solucan gördüm topragini değiştirirken. Bu mevsimde yaptığım için gülüm kurur mu?
  ***
  Böcek yumurtası sandığınız şey muhtemelen akıllı gübre denen yuvarlak taneli gübredendir. Bir ayda fazla gelişim göstermemesi gayet normal. Güller en hızlı kış sonunda ve ilkbaharda gelişim gösterir. Toprakta olan böceklerin de hiçbir zararı yok.

 135. Ayse dedi ki:

  Merhaba ben geçen yıl kocaman kırmızı gülleri olan bir gül fidanı aldım. Şubat Mart gibi havanın etkisiyle diktigim yerde çok güzel güller açtı. Fakat 6.ay sonu gibi ve halen açmış olan güller son derece küçük ve kalitesiz. Kat kat acan Gül’den eser yok sanki. Sorun ne anlamadım yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Dikkatli inceleyin. Kocaman çiçek açan dallar ve yapraklar nasıl, şu an küçük çiçekli olan dallar o dallar mı, değilse yapraklarına bakın aynı mı değil mi.. Çünkü güller genelde arsızca kök sistemi geliştiren başka gül türleri üzerine aşılanır. Aşılı güller daima ciddi olarak kontrol edilmeli ve farklı tür olan kök kısmının kendi sürgünleri yok edilmeli. Aşılı güllerde böyle problemler olur. Sanıyorum sizinkinde de bu problem var. Eğer öyle ise o dalları en dipten yok etmelisiniz. Sebep aşılamada usul hatasıdır. Gerektiği gibi yapsalar kök kısım kendi sürgünlerini veremez. Sadece üst kaliteli kısım sürgün verir.

 136. Misafir, Antalya dedi ki:

  Baston gülüm bulunduğu yerde galiba güneşten üstten 10 cm kadar yanmış. Budama mevsimi değilse de mecburiyetten yanan ana kalın dalı kessem 10cm kadar ve silikonlasam acaba olabilir mi?
  ***
  Budamanın hiçbir sakıncası yok. Silikonlamak zarar verir. Ayrıca baston güller genelde tepe kısmı aşılı kısımdır. Alt kısım farklı bir güldür. Genelde kuşburnu (yabani gül) üzerine diğer güzel güller aşılanır. Yani altan çıkacak dallar satın aldığınız zamankinden olmayacak. Bekleyin eğer yabani gül ise üzerine istediğiniz bir gülden aşı yaparsınız.

 137. Şahika, İstanbul dedi ki:

  Bahçeye gül fidanı dikildikten sonra sulama için etrafına geniş bir havuz/kanal/havza kazılması işlemi yaygın mıdır?
  ***
  Sulama yapıldığında su akıp başka yere gitmesin gülün köklerine ulaşsın diye dibine suyun hafifçe gölleneceği şekilde çukurumsu bir şekil verilmesi lazım. Yaz boyunca hiç yağış almayan yerlerde çok önemlidir. Özellikle de zemin biraz meyilli ise.

 138. Şahika, İstanbul dedi ki:

  Aşılamayla ilgili kısmı okudum. Sormak istediğim bir şey var. Bir kaynakta aşı yerinin yakınından (buraya “heart of the rose” ya da “apple of the rose” deniyormuş, birincisine “gülün yüreği” diyebilir miyiz? İkincisini bilmiyorum. “water branches” verdiğini, bunların diğer dallardan daha ince ve dikenli olduğunu, çiçek vermediğini yazmış. Gülün sağlıklı gelişmesi için bu “water branch”leri düzenli olarak çıkarılmalıymış. Bunlara ?ürkçede ne diyebiliriz? Motamot çevirince “su dalı” gibi bir şey oluyor.
  ***
  Aşı kaynaşma yeri ve civarı yıldan yıla şişkin bir hal alıyor. Kalp veya elma demekle bunu kastetmiş olabilirler. Sanıyorum o yumrulaşmış yerden çıkabilecek filizlere de water branch demişlerdir. Emin değilim ama böyle olabilir. Benim aşıladığım gülde aşının kaynaştığı yer şişkinleşti. Şişkinleşen yer filiz vermedi ama verebilecek özellikte görünüyor. Elbette o kısımdaki filizleri ilk göründükleri anda tırnakla kazıyıp köreltmek iyi olur. Görünüşe göre onlar zaten bir işe yaramayacak ve çok az kalınlaşıp kuruyacaklar. Eğer uzamalarına izin verilirse biraz daha kalınlaşıp ölecekler ama yumru üzerindeki kuru dalın dip kısmı çürür ve yumrulaşan yerde mantar hastalığı oluşmasına ve hatta yumru kısmın virüs kapmasına sebep olabilir. Veya parazit canlılar o mini çürüklük sayesinde yumru kısma ciddi zarar verirler. Kısaca neyin ne olduğunu iyi anlamak gerekiyor. Önemli olan bu. Türkçede birebir karşılık bulsanız bile o bilgiyi okuyanlar hiçbir şey anlayamaz. Tarifli anlatmak en iyisi. Siz batılılara bakmayın. Her şeye terimler vermeyi, sonra verdikleri terimlerle her şeyi sınıflandırmayı, sonra sınıflandırmaları tekrardan tasnif etmeyi seviyorlar.

 139. Defne, İzmit dedi ki:

  Bahcemdeki güllerin yerini değiştirmek istiyorum. Biraz araştirdim en uygun zaman her yerde Kasim-Aralik aylari deniliyor. İzmit’te kış sert geciyor. Ne yapmaliyim? Bahari mi beklemeliyim acaba?
  ***
  İzmit’in kışı güller için bahar gibidir. Hiçbir şey olmaz. Şimdi yerlerini değiştirebilirsiniz.

 140. Apdullah, İstanbul dedi ki:

  Gökkuşağı güller için çok sayıda satış yapan siteler var ama hepsi tohum satıyor. Fide satan yok . Bu tohumlar her yıl renkli gül veriyor mu ve aşı gerekiyor mu?
  ***
  Emin olun ki gökkuşağı gülü diye bir şey yok. İnternette gördüğünüz fotoğraflardakiler boyalı güllerdir. Bazıları ise bilgisayarda renkleri değiştirilmiş gül resimleridir. İnternetten hiçbir şey almayın. Zaten gül dünyanın hiç bir yerinde tohumla yetiştirilmez. Tohumdan yetiştirmek uzmanların işidir ve yeni hibrit çeşitler elde etmek için bu yolla birçok denemeler yaparlar. İnternet dolandırıcılarının oyununa gelmeyin. Önce bitkileri iyi tanıyın. Tohumdan yetiştirilmeyen orkidelerin bile tohumlarını (!) satanlar var. Elbette o tohumlar orkide değil ya ıspanak ya maydanoz tohumlarıdır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)