Aşırı güneşli balkonlarda çiçek yetiştirmek

Aşırı güneş alan, şiddetli güneşte kavrulan balkon ve teraslarda hangi çiçekleri yetiştirebiliriz? Bakımı nasıl yapılmalıdır? Sorunları nelerdir?

Çoğu kişi balkon çiçeklerini ihmal eder. Bu yüzden aşırı güneş alan balkonlara koydukları bitkilerin ölmelerine sebep olurlar. Fazla güneş alan balkonlarda çiçek yetişmez sanırlar. Bazı şeylere dikkat etseniz yaşayabilirler. İhmalci davranmamalısınız.

Uygun türler ‘» Aşırı sıcak/şiddetli güneş uyumlu kategorisinde listelenmiştir.

Doğru türleri seçmekle ve doğru toprak kullanmakla yazın aşırı derecede sıcak olan, bütün gün güneş alan balkon ve teraslarda gayet güzel bir şekilde çiçek yetiştirebilirsiniz. Aşağıda bunları maddeler halinde okuyun.

Çağın getirdiği engeller

Çocukluğumdan çok iyi hatırlıyorum yaz mevsiminin ağır sıcaklarında gayet güzel yetişen bitkiler şimdi yazın gölgede bile bozuluyor. Sonbahara doğru canlanmaya başlıyor. Eskiye göre ne fark var? Şimdi o bitkilerin hibritleri mi sıcağa dayanamıyor? Hayır. Bilakis çiçeği için yetiştirilen süs bitkilerinin hibritleri sıcağa eski doğal türlerden daha uyumludur. En büyük sorun şimdi herkesin kullandığı hazır poşet topraklar. Sıcağı köklere iletiyor. Bitkilerin gelişimine kötü etkisi var. Hem besleyicilikleri yoktur. Düzenli bitki besini vermek gerekir. Bu da her bitki türünde işe yaramaz. Toprağın sıcağı köklere iletme zararına bir fayda sağlamaz. Doğal gübreler element mineral eksikliğini bir ölçüde telafi edebilse bile gerçek topraktaki her faydayı sağlayamayacağı gibi hazır toprakların köklere sıcağı iletmesinin önüne geçemezler. Hazır topraklar içmekanlarda yetiştirilen tropikal bitkiler için en iyisidir. Balkon ve teras bitkileri için en kötüsüdür.

Doğru toprak doğru saksı

Bütün gün güneş alan, sıcaktan yanıp kavrulan balkonlar için en iyi toprak doğal kırmızı topraktır. En besleyicisi de budur. Killi olduğu için hem iyi su tutar hem sıcağı köklere iletmez. En besleyici fakat bitkiler besinleri gerektiği gibi alamaz, humus katmak gerekir. Poşetlerde satılan humus katkılı topraktan alır, kırmızı killi doğal toprak ile karıştırırsanız mükemmel bir karışım elde edersiniz.

Saksılara gelince, kalın kenarlı eski tip toprak saksılardan kullanmalısınız. Plastik saksılar toprağı pişirir. Toprak saksılar kökleri ve toprağı çok iyi korur.

Uygun türleri seçmelisiniz

Aşırı sıcaklarda birçok bitki türü gelişime ara verebiliyor. Ara vermeyecek, çiçeklenmeye ve canlı görünümde kalmaya devam edecek, üstelik çok güzel olan türlerden birkaçını aşağıda anlattım. Yalnız yukardaki uyarılarıma göre hareket edin. Hazır topraklarda bunlar bile yazın perişan olurlar.

Gazanya: Sıcağa da susuzluğa da gayet iyi dayanıklıdır. Güneşe çok ihtiyacı var. Kışın hafif don olaylarına tam dayanıklıdır. İstanbul’da bile güney cephelerde tüm yıl kesintisiz çiçek açabilir.

Gayret çiçeği: Susuzluğa, kötü topraklara, şiddetli güneşe, şidddetli sıcağa rağmen ilkbahardan sonbahara hiç durmadan çiçek açmaya gayret eder elinden geleni yapar. Gayret çiçeği ile gazanya bu sayfanın konusuna göre bir numara bitkilerdir.

Ateş çiçeği: Yukardakiler kadar olmasa da onlar kadar sıcak – güneş uyumludur. Son derece güzel kırmızı renk çiçekler açar.

Mercan çiçeği: Çok ince dallı çalı şeklinde, devamlı dipten sürgün dallar vererek gelişir. Dallar biraz yükselince kavisli eğilir. Son derece zarif bir şekilde püskül gibi çevreye yayılır. Güzelliği muhteşem. Sıcak iklime tam uyumlu. ilkbahardan kış başına kadar muhteşem bir güzellikte çiçek açar durur.

Buz çiçeği: Susuzluğa müthiş dayanıklı bir yer örtücü. Susuz kalmazsa inanılmaz bir hızla toprak yüzeyinde gelişir her yeri kaplar. Yaz boyunca devamlı çiçek açar.

Vinka, rozet çiçeği: Yaz sıcaklarına uyumlu, susuzluğa dayanıklı, ilkbahardan sonbahar soğuklarına kadar hiç durmadan çiçek açar. Her renginden bol bol alın. Çok memnun kalacaksınız. Tohumları çevreye dökülüp kendiliğinden çoğalır. Dallarını kırıp dikseniz kolayca köklenir.

Kazayağı: Yerde sürünerek hızla çevreyi kaplar. Susuz kalsa ölmez. Akdeniz ve Ege bölgesine çok uyumlu bir yer örtücü. Çiçekleri de güzel.

Yer minesi Verbena: Bulunduğu yerde rüzgar mutlaka olmalı. Rüzgar almayan yerlerde çabucak hastalıklanır.

Yukardaki türler birkaç örnek. Hepsi de uzun ömürlüdür (yer minesi çeşitlerine göre değişir). Kışın ikliminiz uygunsa ya da kışın sağlıklı bir şekilde koruyabilirseniz her yıl yenilerini üretmek veya satın almak gerekmiyor. Kendiliklerinden fazlaca çoğalacaklardır.

Tedbirler

1- Bölgenizde yazın hava sıcaklığının 35C derece ve daha fazla olduğu günler fazla oluyorsa öğle vakti tepe güneşinin zararı olabilir. Güneş filtreleyici sera örtüsü kullanırsanız bitkileriniz hiçbir zarar görmez.

2- Bitkileri birbirlerine çok yakın yerleştirirseniz hem birbirlerinin saldığı nem ile hem birbirlerinin gölgeleri ile sıcaktan korunurlar. Yerminesi hariç. Bunlar fazlaca rüzgar ve kuruluk ister.

3- Saksıların dış yüzeylerini kireç ile badana yapın. Beyaz renk ısıyı emmez yansıtır.

Sulamada tedbirler

Rüzgar almayan, kuytuda kalan balkon ve teraslarda gece ıslaklığı yaz sıcaklarında külleme hastalığına, bahar serinlerinde mildiyö vs. benzeri hastalıklara yol açar. Sulamaları sabah yapmalısınız. Bitkiler fazla susuz kalmışsa güneş batarken yapın fazla geç vakte bırakmayın. Balkonunuz kuvvetli esinti alıyorsa sulama saatlerinde rahat olun problem çıkmaz.

Yaza hazırlık beslemesi

İlkbahar sonuna doğru potasyum oranı yüksek bitki besini ya da potasyum takviyesi niteliğinde özel gübre verirseniz bitkilerin yaz sıcaklarına daha dayanıklı olabilecek şekilde yapılanmaları kolaylaşır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Püf Noktaları

Etiketler: | |


'Aşırı güneşli balkonlarda çiçek yetiştirmek' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Gökşen Sarıhan dedi ki:

  Aradığım bilgi buydu. Demek ki doğru adrese gelmişim. Bilgileriniz anlaşılır ve net. Teşekkürler. Lütfen devam ediniz.

 2. Melek dedi ki:

  Medine-i Münevvere’de yasiyorum. Sardunya ve yasemin ciceklerim öldü. Neden acaba?
  ***
  Süs bitkileri sektöründe en hafif topraklar ve plastik saksılar kullanılıyor. Sıcak memleketlerde bunlarda bitkilerin hayatta kalması imkansız. Siz serin mevsimi bekleyin bitkileri o zaman alın ve bu sayfada anlattığım gibi toprak ve saksı bulun hemen gereken değişiklikleri yapın.

 3. Sare, Osmaniye dedi ki:

  Balkonum gunesi de ruzgari da cok fazla aliyor. Aradigim bilgileri buldum. yarin saksıları ve bitkileri secmeye gidecegim.

 4. Mert, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, özellikle yaz aylarında çok sıcak olan balkonum için çiçek almak istiyorum. Yazınız çok yararlı oldu ama gittiğim yapı marketlerin hiçbirinde kırmızı killi doğal toprak bulamadım. İnternette araştırdığımda da satın alabileceğim bir yer göremedim. Bu toprağı nasıl temin edebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim. Emeğiniz için de teşekkür ederim.
  ***
  Zaten satılmaz. Kırlık yerlerden kazıp alacaksınız. Herhangi bir bahçenin orta kalite toprağı bile aşırı güneşli balkonlar için hazır poşet topraklardan bin kat iyidir. O da olabilir.

 5. Tuğba, Şanlıurfa dedi ki:

  .. Şimdi bu mevsimde kendi saksıma köklerini zedelemeden geçirebilir miyim? Çapı 30 cm’lik saksıya 2 renk birden ekebilir miyim?
  ***
  Evet şimdi yapabilirsiniz. Bir saksıya birden fazla dikmeniz uygundur ve çok güzel olur. Aralarında en az 12 cm mesafe olmalı. Saksı genişliğine göre, bu ölçüye göre saksı kaç tane alırsa o sayıda birlikte dikip yetiştirebilirsiniz. Bahsettiğiniz taşları saksının en altına döşeyebilirsiniz ama toprağa karıştırmak için hiç uygun değiller.

 6. Sema, Antalya dedi ki:

  Aşırı sıcak batı yön balkonda begonvil yetiştirebilir miyim? Nelere dikkat etmeliyim?
  ***
  Evet gayet güzel yetişir. Mümkün olduğunca büyük çömlek saksı ve mutlaka doğal bahçe-tarla toprağı kullanmalısınız. Başka türlü olmaz.

 7. Hatice A. -İstanbul dedi ki:

  Merhaba ben ise restoran ici icin dusunuyorum. isiticilarin bol oldugu bana onerebileceginiz cicekli bitki var mi acaba?
  ***
  Hayır maalesef yok. En iyisi yapma bitkiler kullanın. Hem bozulmazlar hem sadece tozlanmaya karşı ara sıra temizlikten başka hiçbir bakım gerektirmezler. Gerçeğinden ayırt edilmesi zor yapay bitkiler var. Plastik vb malzemelerden yapılmış. Bir yerde görmüştüm gerçek sanmıştım. Ancak yakından dikkatle bakınca sahte olduklarını anlayabilmiştim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)