Güneş Filtreleme

Burada konu güneş ışınlarını filtrelemektir. Engellemek değil, gölge oluşturmak hiç değil. Güneşsiz ortam, koyu gölge bitkilerin büyük çoğunluğuna hiçbir fayda sağlamaz. Bitkiler filtrelenmiş güneşte (ılık nemli esintiler de almak şartıyla) direkt güneşte ya da tam gölgede olduğundan çok daha sağlıklı gelişir.

Niçin filtrelenmiş güneş?

Direkt güneş yaz aylarında bitkilerden birçoğuna zarar verir. Sıcak yaz günlerinde direkt güneş, özellikle de öğle civarı tepe güneşi kaktüslerin bile gelişimini yavaşlatır. Süs bitkilerinden tropikal ormanlara ait türleri evlerimizde yetiştiriyorsak doğal ortamlarındaki gibi filtrelenmiş güneş sağlamalıyız. Filtrtelenmiş güneş çiçeği için yetiştirilen bitkilerin çiçek açmalarını garanti edeceği gibi sırf yaprak güzelliği için yetiştirilen bitkilere de lâzım. Bu sayede yapraklar güdük ve çirkin kalmaz, güzelce serpilirler.

Nasıl yapılır? Ölçüsü nedir?

Bildiğimiz pencere tülleri yeterli olabilir. Duruma göre tülü biraz büzgülü yaparsınız. Tül yerine çok gevşek dokulu ince beyaz bezden yapılmış güneşlik kullanılabilir.

Filtrelemede ölçü şu: Güneş ışınları tül engelinden geçerek yapraklara değdiğinde çok az ısıtabilecek. Hiç ısıtmıyorsa yanlış. Yapraklara dokunduğunuzda biraz zor farkedeceğiniz kadar ısınma oluyorsa doğru.

Evde çiçek açan türlerden Afrika menekşesi, antoryum, mum çiçeği, japon küpesi vb türler için ve evlerde yaprak güzelliği için yetişitirilen kauçuk, devetabanı vb türler için ölçü: Güneşin değdiği yeri ısıtmasını elimizle biraz zor hissedeceğiz ama kesin olarak hisedilir derecede olması lazım. Yaz aylarında hava sıcaksa, elimiz de sıcaksa ısıyı yanlış algılayabiliriz yani gereğinden bile fazla olduğu halde hisssetdemeyebiliriz. Buna karşı dikkatli olalım.

Çöl kaktüslerinde ölçü ise türe göre değişir. Gerçek kaktüslere güneş direkt gelebilir, daha iyi. Sadece tepe güneşi (yaz ortası boyunca) az da olsa filtrelenmeli.

Diğer kaktüs ve succulentlerde filtreleme ölçüsü türden türe değişir. Her tür hakkında ayrı ayrı öğrenmelisiniz.

Her zaman şart mı?

Kışın hem gündüzler kısa, hem güneşli günler az, hem güneş ışınları oldukça düşük enerjili gelir. Kışın uygulamak gerekmez. Özellikle kasım sonu – şubat sonu arasında hiç gerekmiyor. Hatta bu dönemde direk güneş tavsiye edilir. Kışın filtreleme sadece yapraklara güneş ışınlarının çok fazla ısıtıcı etkisi söz konusu ise, bunun yanında ev fazla sıcak ise yapılır.

Tül ardından filtrelenmiş güneş

Tül ardından filtrelenmiş güneş

Evlerin içine güneş belirli saatlerde gelir. Güneş gelmiyorsa bitkilere daha fazla aydınlık sağlamak için perdeleri ve tülü açık tutmalısınız. Direkt gelen sabah erken ve akşam ikindi sonrası güneşinin bu bitkilere zararı olmaz.

Filtreleme gereken saatler

Sıcak yaz günlerinde öğle ezanından 1,5 saat öncesinden ikindi ezanının bir saat sonrasına kadar hassas bitkiler direkt güneş almasalar iyi olur. Daha da hassas bitkiler için ve çiçek açmış bitkilerin çiçeklerinin daha uzun dayanabilmesi için için bu saat sınırları biraz daha geniş tutulmalı.

Örnekler:
1- Evinizdeki çiçeklerinize sabahleyin güneş geliyorsa öğle ezanına 1,5 saat kala tülü çekerek güneşin filtrelenmesini sağlamalısınız. Öğleden itibaren artık güneş gelmeyeceği için tülü açarak daha fazla aydınlık olmasını sağlayın.
2- Öğleden sonra güneş geliyorsa, öğlende tülü veya güneşliği çekin, ilkindi ezanından 1 saat sonra açın.

Dikkat: Güneş odanın bir kısmına geliyor ama bitkilere gelmiyorsa filtreleme yapmayın.

Bahçede / balkonda güneş filtreleme

Aşırı güneş alan bahçelerde / balkonlarda ortanca, küpe çiçeği gibi aşırı güneşten rahatsız olabilen bitkileriniz için özel sera örtüleri var. Güneş filtreleme amacıyla yapılmış. İlkbahar ortasından sonbahar başına kadar onlardan kullanabilirsiniz. Ya da ışığı çok iyi geçiren ama görüntüyü tam geçirmeyen beyaz muşambalar kullanılabilir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Püf Noktaları

Etiketler: |


'Güneş Filtreleme' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Şevval, Adana dedi ki:

  Yanlış anlayıp anlamadığımı teyit etmek için soruyorum. Balkonda bulunan çiçeklerimizin üzerine örneğin renksiz muşamba örtsek güneş ışınlarını filtrelenmiş oluyoruz. Doğru mu? Bu sağlıklı bir yöntem mi peki? Balkonda bulunan çiçekler için önerir misiniz?
  ***
  Örtmek değil, şemsiye gibi yukarda germek lazım. Renksiz olması yetmez, görüntüyü pek geçirmeyecek şekilde ama ışığı tam geçirecek şekilde olmalı o zaman güneşin yakıcı etkisini engelliyor işe yarıyor. Aslında güneş filtrelemek için sera örtüleri var onlardan bulsanız daha iyi olur. Balkonda da elbette gerekiyor. Hele Adanada, kesinlikle gerekli. Sonbahar serinleri başlayana kadar.

 2. Şevval, Adana dedi ki:

  Sera örtüsünü nereden bulabilirm acaba? Veya onun yerini tutacak ne önerirsiniz?
  ***
  Bahçecilik seracılık malzemeleri satan yerlere bakın. Onun yerine nalburlarda satılan beyaz, yarı şeffaf çatı muşambaları kullanılabilir.

 3. Merve, İstanbul dedi ki:

  Merhaba benim balkonum teras şeklinde üstü kapali, sabahtan öğlene kadar guneş var. Ayrica hava akimi da var. Hangi bitkileri yetistirebilirim?
  ***
  Esinti sürekli ise ortanca ve küpe çiçeği sabah güneşinde daha iyi yetişir. Sardunyalar da böyle yerlerde yaz sıcaklarında çirkinleşmezler.

 4. Yücel, İstanbul dedi ki:

  Balkona küpe çiçeği aldım. güneş sevmediğini bilmiyordum. evim batıya bakıyor oldukça güneşli ve sıcak oluyor. filtrelemeyi şeffaf şemsiye ile yapabilir miyim? çiçeğim ölsün istemiyorum. tam anlayamadım. nalburlarda satılan çatı muşambaları kalın şeffaf. onları mı söylüyorsunuz? saksının neredeyse tamamı kök. daha büyük saksıya alabilir miyim?
  ***
  Evet o çatı muşambalarından diyorum. yalnız bilin ki rüzgar olmazsa yaz sıcaklarında bozulurlar. açıklık, rüzgarlı yer lazım. Rüzgar varsa hiç promlem olmaz. yaz boyunca güneş batarken hemen üstlerine bol bol su serperek, yıkayarak serinletmeye çalışın. Bir boy büyük saksıya kökleri rahatsız etmeden aktarırsanız daha iyi olacak. Sıcakta kökler pişmemeli.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)