Toprağın, suyun pH derecesi

Toprağın pH dereceleri gerçekten önemli mi? Nelere dikkat etmeliyiz? Niçin? Süs bitkilerini evinizde sıfırdan kendiniz yetiştirmeye meraklı iseniz ve yeni bilgilere çok önem veriyorsanız aşağıdaki bilgiler sonuna kadar ciddi ciddi okumanızı tavsiye ederim.

Bitkilerin köklerinin topraktaki elementleri sağlıklı bir şekilde alabilmesi için gereken kimyasal dengelerden asitlilik ve alkalinlilik özellikleri PH derecesini belirliyor. Toprağın ve suyun pH derecesi sıfır ile 14 arasında numaralandırılır. 7 ortadaki değer olup nötr kabul ediliyor. 7’den aşağısına asitli, yukarısına alkalinli denir. Alkalinli yerine kireçli de denebilir.

Toprağın pH derecesinin bitkiler için önemi

Aşırı asitli toprak (pH 5’ten daha aşağı derecelisi) köklerin topraktaki maddelerden kötü etkilenmesine ve bitkinin zehirlenmesine çürüyüp ölmesine sebep olabileceği gibi, aşırı kireçli toprak (8.5 ve yukarısı) köklerin suyu bile zor alabilmesine sebep olabilir. Bu olaylar bitkiden bitkiye değişir. Elverişli pH derecesi sınırları kaba bir genelleme ile 5.5 – 8 aralığıdır. Bitkiden bitkiye değişir.

Asitli toprak isteyen bitkiler alkalinli toprakta demir vb elementleri alamıyor. Alkalinli toprak isteyen bitkilerse asitli toprakta kalsiyum almayı beceremiyor.

Toprağın pH derecesinin uygun olması her şey değildir, çok karmaşık dengeler var. Saksılarda yetiştirdiğimiz süs bitkilerimiz için toprak konusunda en akıllıca iş, doğal toprakları yerinde gözlemleyip onları biraz işleyerek kullanmaktır. Ayrıntılı bilgi: » Doğal humuslu gerçek toprak. İşlemeye gelince böceklerden solucanlardan arındırmak, killilik özelliği yüksekse dere kumu katmak, fazla havadar toprak isteyen bitkiler için toprağa ponza taşı katmak..

Hızla artan pH ölçer cihazları satış tavsiyeleri

pH ölçer

pH ölçer

Son zamanlarda ortalıkta abartılı ve atlatıcı bilgiler fazlaca dolaşmaya başladı. Bu abartılı bilgilerin sunulmasında esas amaç, çiçek yetiştirme meraklılarını endişelendirip pH ölçer aletlerini ve kendi hazırladıkları özel toprakları vesaire satmaktır. Yükte hafif pahada ağır maddeleri satmakta çok gayretliler. Onların sattıkların almayın demiyorum, kötü mal satıyorlar demiyorum. Sadece onların sattıklarına gerçekten ihtiyacınız var mı, önce iyice anlamalısınız, aldatılmamalısınız bunu anlatmak istiyorum.

Bitkiler sandığımız kadar aciz canlılar değildir. Kökleriyle toprağın yapısını bile değiştirebilirler. Bu kabiliyet her bitkide aynı ölçüde olmasa da, genelde her birinde vardır. Bir yerde bir kere tutunduktan sonra ve yeterince köklenme donanımlarını sağladıktan sonra, özellikle sonraki yıllarda toprakta başlarının çaresine bakabilirler, gereken ayarlamaları yapacak maddeler salgılarlar. Basit bir köksüz dalı bile bir toprağa sapladığınızda köklenebilmek için toprağa hormon salgılar ki çıkaracağı kökler zarar görmesin. Bir de sağlıklı bitkilerin kökleriyle neler yapabileceklerini düşünün. Geriye kalan önemli faktörler, toprağın yapısının çok kötü olmamasıdır, güneş, havadar ortam ve gerektiği kadar sudur.

Faydalı mikroorganizmaların pH dengesizliklerinde bitkilere yardımları

Piyasada kapalı poşetlerde satılan özel marka süs bitkisi toprakları pastörize edilmiş olduklarından dolayı içinde mikroorganizmalar yoktur. Bu yüzden, pastörize edilen o marka topraklarda yetiştireceğimiz bitkiler için pH derecesi çok daha fazla önem taşır. İşin kötüsü, besin verdiğinizde toprağın asitliliği artar, bu da bitkileri çürütür öldürür veya yaşadığınız yerin musluk suları fazla kireçli ise direkt kullanmanız toprağın dengesini bozar. Yaşamayan (pastörize) topraklarda pH derecesi dengelerini korumak çok önemlidir.

Oysa faydalı mikroorganizmalardan bakteriler topraktaki organik maddeleri çürütmeye, mantarlar ise ayrıştırmaya sürekli devam ederek toprağın kalitesini yükseltir dururlar. Bakteriler çürütemiyorsa mantarların ayrıştırmasını bekler. Veya mantarlar bir şeyi ayrıştıramıyorsa bakterilerin çürütmesini bekler. Doğal toprak içinde bitkilere faydalı canlı faaliyetleri sürekli devam eder.

Doğal topraklar canlıdır, içindeki mikroorganizmalar bitkilere tahmin edemeyeceğiniz kadar yüksek fayda sağlar, böylelikle mesela doğal humuslu gerçek toprakta pH derecesi çok da önemli değildir her bitki bunda iyi gelişir. Genelde her bitki pH derecesi 6 – 7,5 arası olan özellikteki sterilize edilmemiş ve gerçek doğal topraklarda muhteşem bir gelişim gösterebilir. Yani ortada dolaşan bilgiler aldatıcıdır fazla abartılıdır.

Doğal toprakların pH derecesi, muhteviyatındaki kaya parçaları ve kil türüne göre, bitkisel çürüntülerin niteliğine göre, sulama suyuna göre ve bol yağışlı iklim etkisine göre değişir.

Topraklarda pH farklılıkları

Toprağın yapısı ve sulama suyunun özelliğine göre pH derecesi farklıdır veya zamanla farklılaşır.

Killi topraklarda pH

Doğal killer genelde toprakla karışıktır ve bulundukları toprağın özelliğini belirlerler. Genelde suyu süzdürmeleri çok zayıftır, köklere hava alma imkânı pek sağlamaz. Fakat bununla beraber kırmızı ve sarımsı kahverengi killi topraklar bitkiler için oldukça önemli besin maddeleri içerirler; bunlar aynı zamanda düşük pH derecesi (asitli) özelliği taşır. En faydalısı kırmızı killi toprak. Yeşil kil karışık toprağın rengi hafif yeşilimsi – sarımsı kahverengi olur. Alüminyumludur, asitlidir. Kırmızı killi toprak demirlidir, yine asitlidir. Beyaz killi topraklar bitkilere faydalı maddeler taşımadığı gibi pH derecesi 9’a kadar yüksek özellikte olabiliyor yani fazlaca alkalinlidir. Bir yerin toprağı killi ise rengine dikkat etmeliyiz. Özellikle kırmızı tonlarda olanı bitkilere çok faydalıdır. Yalnız, kullanmadan önce suyu süzdürebilirliği ve havadarlığı dere kumu ve ponza taşı ile arttırılmalı. Eğer humus veya leonardit de katarsanız mükemmel verimli bir toprak elde edebilirsiniz. Beyaz killi toprağa bol bol doğal gübre, leonardit ve bitkisel çürüntüler (kompost) karıştırılmalı.

Bitkisel çürüntülerde pH

Meyvelerin ve yeşil çimenlerin çok karışmış olduğu bitkisel çürüntülerin pH derecesi 5 altına fazlaca düşebilir, tehlikeli olabilir. İşte bu tür çürüntüleri toprak karışımında kullanacaksanız karışımdaki diğer maddelerle bir araya geldiğinde ortalama asitlilik ne olabilir ayarlamayı ona göre yapmanız gerekir. Ayrıca her yaprak çürüntüsü asitli olmaz. Her bitki türünde yaprakların içerdiği maddeler farklıdır. Kimi alkalinlidir kimi asitlidir. Yani hazırladığınız kompostlarda pH dengesizliklerini önlemek için çeşitliliği çok zengin tutmalısınız.

Yağmurun etkisi

Yağmur suları saf olduğu için asitlilik alkalinlilik özelliği olmaz; pH derecesi 7’dir yani nötrdür. Rize ve çevresi gibi bol yağışlı yerlerde yağmur suları topraktaki pH yükseltici kireç gibi maddeleri yerin çok derinliklerine indirir. Sonuçta üst tabaka toprağın asitliliğini bitkisel çürüntüler ile topraktaki kil arttırır. Bol yağış alan yerlerde, kırmızı veya yeşil kil karışımı toprak ve bitkisel çürüntüler bir araya gelince ona göre toprağın asitliliği de artar. Bitkisel çürüntülerin niteliğine göre asitlilik aşırıya, zararlı boyutlara gidebilir. Böyle yerlerde toprağa kireç eklemektense ufalanmış (pirinç – nohut kadar parçalar) kalker taşı parçaları eklemenizi tavsiye ederim. Yağmur eritip götüremez. Toprağın verimliliğine adeta sihirli bir etki katar.

Sulama suyunun etkisi

Musluk sularımız genelde barajlardan geliyor. Baraj nasıl bir arazi üstüne kurulmuşsa evlerimize gelen suyun pH niteliği ona göre değişir. Artezyen kuyularından elde edilen sular ise daima aşırı kireçli olur. Su evimize kadar gelirken içinden geçtiği su borularındaki maddeleri de alır. Saksılarda yetiştirdiğiniz bitkilerinizi iyice dinlendirilmiş tortusu iyice dibe çökmüş sularla sulayın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler: |


'Toprağın, suyun pH derecesi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ayhan dedi ki:

  Gecen yıl başlamış oldugum sözleşmeli sedir fidanı yetiştiriciligi yapıyorum fakat 10 000 fidandan 3000’i kurudu digerleri de sarardı. Toprağımı tahlil yaptırdım degerleri:
  ph: 8.08 orta alkali
  tuz: 1.40 yüksek tuzlu
  kireç: 4.32 az kireçli
  bünye: 66.00 killi tın
  organik madde: 5.32 yüksek
  azot: 0.27 çok iyi
  fosfor: 8.66 orta
  potasyum: 1203 çok yüksek
  bu topragı ıslah edip sararan sedir fidanlarımı nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Ayhan bey analizli hesaplardan pek anlamam. Ancak kesin olarak anladığım şey, toprağın pH derecesi sedir ağaçlarına göre fazla yüksek. Hem alkalinliliği hem tuzluluğu azaltmak ve potasyumu dağıtmak için: Toprağı derinden işleyerek ponza taşı, leonardit, bol bol bitkisel çürüntüler (kompost) ve kuvars kumu katılabilir. Sulama suyu tuzlu değilse suladıkça tuzluluk azalır ve kaybolur. Suyun kireçli olmaması da çok iyi olurdu ama bu şansa kalmış bir şey. Suyunuz fazla kireçli ise toprağa alkalin etkisini azaltıcı maddeler katılmalı. Ayrıca suyu da analiz ettirmelisiniz. Belki de toprağın kireçliliğini ve tuzluluğunu suladığınız su arttırıyordur. Kuyu ve artezyen kuyusu sularının böyle etkileri olabiliyor.

 2. Zeynep D. Bandırma dedi ki:

  Toprak Tahlili
  YAPILAN ANALİZLER ANALİZ METODU SONUÇ DEĞERLENDİRME
  PH saturasyon 7,3 hafif alkali
  TOPLAM TUZ aletin önerdiği metod 1,36mmhos/cm tuzsuz
  %org.madde modifiyewalkley-black-yaş yakma 2,60 orta
  P2 O5(kg/dekar) sodyum bikarbonat metodu 49.1159 çokfazla
  K(mg/kg) AAS 1024.9 çokfazla
  Ca(mg/kg) AAS 6430.0 fazla
  Mg(mg/kg) AAS 457.3 yeterli
  Cu(mg/kg) TS ISO 14870 5.7 yeterli
  Mn(mg/kg) TS ISO 14870 6.1 yeterli
  Fe(mg/kg) TS ISO 14870 10.7 fazla
  Zn(mg/kg) TS ISO 14870 5.0 fazla
  NOT: Toprak analizinin yanı sıra sulama suyunun da kriterleri bitki gelişiminde önem arz eder bu sebeple sulama suyunun da analiz edilmesinde yarar vardır.
  Yapılan analizler sonrasında gübreleme tavsiyesi istenmemektedir.
  Laboratuar sorumlusu

  SU TAHLİL Sonucu (kuyu suyu)
  PH:7.80
  Conduktivite:1578 ms
  Sertlik:58.07Fr

  Merhaba, Toprak analizi hesaplarından çok anlamadığınızı söylemenize rağmen yine de analiz sonuçlarımı size bildirmeden rahat edemeyeceğim. Size yazdığım mesajlarda bana daima yardımcı oldunuz. Ben bahçeli bir evde oturuyorum ve bahçemde her yıl aynı sorunları yaşıyorum. Bahçeme ektiğim çiçekler ya çürüyor ya kuruyor ya yaprakları uçlarından başlayıp sonra kavrulmuşçasına ufalanıp gidiyor. Çiçeklerin sulama sıklığına sizden öğrendiğim bilgiler doğrultusunda çok dikkat ediyorum. Sitenizi sürekli takip ettiğim için (özellikle sardunya, gül,ortanca bölümleri) budamaları, ilaçlamayı, gübre şerbetini, doğal yollardan ilaçlamayı sizin önerileriniz doğrultusunda yapıyorum ama her sene aynı akıbete uğramaktan kaçamıyorum.
  Bu tahlili yaptırdığımda zannettim ki sihirli bir değnek bahçeme deymiş gibi olacak. Daha doğrusu bana şu az şu şekilde giderilebilir, şu çok böyle yaparsan şunu kullanırsan dengelenir diyecekler ve ben de söylenenleri uygulayınca bahçemdeki sorunları giderip bahçemin keyfini çıkaracağım. Ama öyle olmuyormuş. Ben bu sonuçlardan birşey anlamadım. Orada bazısı az, bazısı çok yazanları görüyorum ama bunların telafisi için ne yapacağımı bilmiyorum. Bahçemde kullandığım su genellikle musluk suyu olmasına rağmen (Bahçemdeki kuyu suyundan da şüphelenmiştim.) kuyu suyu da kullandığım oluyordu. Ama çevremdeki komşular benim kuyudan faydalandığı halde sorun yaşamıyorlardı. Ben yine de içimi rahatlatmak için kuyu suyuna da tahlil yaptırttım. Sanırım ne kadar çaresiz ve üzgün olduğumu anlıyorsunuzdur. Bu tahlil sonuçlarına göre ne yapacağımı bilememek, bu kadar çabalarken bir arpa boyu yol kat edememek sürekli size sıkıntılı şeyler yazmak zorunda kalmak da işin farklı boyutu. Umarım bir gün size bahçemle ilgili çok güzel şeyler aktarabileceğim zamanlar da olur. Bıkmadan, usanmadan bizlerle yaptığınız güzel paylaşımlar ve sunduğunuz öneriler için teşekkür ediyorum.

  ***
  Zeynep Hanım raporu ben de beğenmedim. Anlamsız bir şey. Benim tavsiyelerim şunlar olabilir: Siz bu yıl hiçbir yabani otu sökmeyin. Bırakın güzelce gelişsinler. Kökler toprağın içinde fazlaca çoğalsın. Sonbaharda sökmeden toprağı çapalayın otlar toprakla karışsın. Toprağın dengelenmesini sağlarlar. Ayrıca şimdi fasulye, nohut, mercimek vb baklagillerden ne varsa bahçenin her yerine tohumlarını ekin. Bunlar toprağa azotluluk sağlar. Analizlerde azottan hiç bahsedilmemiş. Var mı yok mu yeterli mi yetersiz mi..
  Toprak hafif alkalinli. Kuyu suyu orta-fazla arası alkalinli. Toprağın nötrleşmesi için çimen vb bol bol yaprak çürüntüsü karıştırılması iyi olur. Birçok süs bitkisi alkalinli toprak sevmez.
  Raporda P2O5 için sodyumbikarbonat denilmiş, yanlış, hiç alakası yok. K (potasyum) fazlaymış. bu durumda bitkiler kalsiyum alamaz. ama kalsiyum alabilmeleri için gerekenler de çok. Öte yandan demir fazla deniyor. Bu durumda potasyum ve demir fazla ise bitkiler kalsiyum almayı hiç beceremez. Gerçi kalsiyum için de fazla denmiş.
  Rapor sağlıksız, işe yaramaz bir rapor. Ne neye göre fazla? Bence o kişilerin bir şeyden anladıkları yok. Sizin beklentinizde olduğu gibi açıklamalı bir rapıor olması gerekirdi. Ne neye göre fazla? Bunun açıklaması yok.
  Domateslerin meyveleri yeşilken kararıyorsa potasyum ve demir fazla demektir. kökler kalsiyum alamıyor. Ama nasıl oluyorsa raporda kalsiyum da fazla gösterilmiş. Rapor karışık.
  Siz en iyisi dediğim gibi yapın. Bu yıl böyle geçsin. Ayrıca hiçbir zaman hiçbir bitkiyi topraktan sökmeyin. Köklerin toprak içinde çürümeleri çok faydalı olur.

 3. Savaş, İstanbul dedi ki:

  9 güne önce 7 yaşında büyükçe ve üzerinde bol meyvesi olan bir kalamondin aldım. Balkonda duruyor. Bazı yapraklarında hafif sararma var. Damarlar yeşil. Demir eksikliği olduğunu düşünüyorum. Sulama suyuna demir katkısı koyacağım. Çeşme suyu ile sularsam demir emiliminde sıkıntı olur mu? İçme suyu mu kullanmalıyım? Ya da suyun pH’ını düşürmek için ne yapabilirim?
  ***
  Belki mevsim değişikliğinden, belki yer yadırgamasından olmuştur. Hatta bazen fazla asitli toprakta bile bu tür sorunlar görülebiliyor ve insanlar bilmeden toprağı daha fazla asitlileştiriyor ve bitkinin köklerinin zehirlenerek çürümesine sebep oluyorlar. İstanbul’da açık havada bu mevsimde yapraklarda kısmi bozulmalar olması normal. Bir de soğukların iyice başladığı bir zamanda yer yadırgaması şoku geçirmekte. Hiçbir şey yapmayıp bekleyin derim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)