Dracaena marginata

Anavatanı Madagaskar olan Dracaena marginata Asparagaceae (Kuşkonmazgiller) famiyasındandır. Dracaena cinsinsin müstakil bir türü gibi Dracaena marginata denilse de aslında Dracaena reflexa türünün bir varyetesidir. Bilimsel açıdan doğru adı Dracaena reflexa var. angustifolia.

Özellikleri

Dracaena marginata’nın yaprak rengiyle ayrılan birkaç çeşidi var. 1- Düz yeşil. 2- Yaprak kenarları koyu kızıl olup orta kısım yeşil. 3- Bordo, koyu mor, kızıl renklerin hakim olduğu, azca da koyu yeşil renklerin göze çarptığı koyu rekli. 4- Dracaena Marginata ‘Colorama’ kültivarının yaprakları yeşilden çok turuncumsu pembeli ve sarımsı çizgili olur. 5- ‘Tricolor’ kültivarı o kadar canlı renkli olmasa da açık yeşil, sarımsı yeşil ve açık kızıl renkli çizgili görünümlüdür.

Dracaena marginata özellikleri, yetiştirilmesi, bakımı, çoğaltılması

Dracaena marginata

Dar şeritler halinde gelişen yapraklarının boyları genelde en az 30cm olur. Yerini severse ve iyi bakılırsa 90cm kadar uzarlar. Bakımında ve bulunduğu yerin şartlarında bir problem yoksa yapraklar 3 yıl gibi dayanır. Dolayısıyla Dracaena marginata kolay kolay yaprak dökmez.  Yoğun yapraklı olması hoşunuza gitmiyorsa en eski yaprakları en alttan başlayarak tek tek aşağı ve sağa sola çekerek gövdeden sıyırın. Seralarda üretilenlerin yaprakları fırça gibi dimdik yukarı yönelik gelişmiştir. Ev – ofis ortamlarına geldikten sonra yeni yapraklar daha uzun ve kavisli gelişerek çok daha şık, daha zarif bir hal alır.

Doğal ortamında Dracaena margina 4 – 5 metre kadar uzayan bir ağaçtır. 6 metreyi bulması ya da geçmesi nadirdir. Dalları pek fazla kalınlaşmaz. Ancak yaşlandıkça ana gövde ve dallar o nispette kalınlaşır. Salon – ofis ortamlarında zar zor 3 metre uzar. Kolay kolay yan dal vermez. 1,5 metreyi geçtikten sonra bir veya iki yan dal yukarı kısımdan çıkarabilir. Daha kısa iken dallanması için gerekenleri aşağıda budama kısmında okuyun. Dal uzaması oldukça yavaştır. Devamlı bol bol yapraklar verdiği halde gövdenin yavaş uzamasının sebebi yaprak boğum aralarındaki mesafenin yok gibi çok kısa olmasıdır.

Kış soğuklarına fazla dayanıklı değildir (en fazla -3C derece). Bahçelerde yetiştirilmez. Ancak güney Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde kuzeyli rüzgarları almayan cephelerde olabilir.

Kapalı mekanlardaki yeni eşyalardan çıkan zehirleyici formaldehit gazını emerek havayı temizler. Hava temizleyici süs bitkileri arasında Dracaena marginata en etkili türlerden biridir.

Dracaena marginata yetiştirme ve bakım

Dracaena marginata en az bakımla gayet iyi yetişebilen nadir bitkilerdendir. Yetiştirilmesinde iyi bakımdan daha önemlisi bulunduğu yerin şartlarıdır. Ortam mutlaka çok havadar olmalı. Bunun için sık sık açtığınız bir pencereye ne kadar yakın tutarsanız o kadar iyi edersiniz. Direkt güneşin zararı olmaz. Koyu gölge, loş ışıklı dip köşe yerlerde bulundurmak yeni çıkacak yaprakların sağlıksız ve çirkin görünümlü olmalarına neden olur. Renkli, yeşili az kültivarların daha şiddetli ışığa ve az süreli bile olsa güneş ışınlarına ihtiyacı çoktur.

Dracaena marginata çok hızlı gelişim nasıl sağlanır?

Yavaş gelişiminden herkes şikayetçi. Peki hızlı gelişimini nasıl sağlarsınız? Aşağıdaki 3 maddenin üçünü de aynen yerine getirin.

1- Doğuya bakan pencere önünde sabah- öğle arası güneşini veya bu mümkün değilse ikindi sonrası güneşini direkt almasını sağlayın. Güneş ışınları yapraklarını, dallarını ve saksısını ısıtmalıdır.

2- Neredeyse 7/24 açık pencere önünde bulunması, hava akımlarına maruz kalması büyük önem taşır. Gelişim bu sayede daha hızlı olur.

3- Sulamayı ve bitki besini vermeyi aşağıda ilgili kısımlarda anlattığım gibi aynı şekilde, dosdoğru yapın.

Saksı, Toprak

Aşırı köklenme özelliği olduğundan dolayı kocaman saksılara dikmemelisiniz. Yoksa köklerle başa çıkamazsınız. Köklerin zor sığacağı büyüklükte saksı kullanın. Dracaena marginata için poşetlerde satılan hazır topraklar yeterlidir. Pencerelerin sık sık açılmadığı havasız yerlerde yetiştiriyorsanız toprağına 1/4 oranında ponza taşı ya da iri taneli dere kumu karıştırmalısınız. Bu maddelerin yerine perlit kullanmayın. Bu familyadan bitkilere perlit iyi değil.

Saksı veya toprak değişimini her iki yılda bir yapın. Söktüğünüzde özellikle altta çok fazla kök birikiminin olduğunu ve hatta kalın-güçlü köklerin çoğalması saksı içeriğini (toprağı ve bitkiyi) yukarı itmiştir. Alt kökleri iyice budayın. Bir zararı olmaz korkmayın. 10 litre veya daha fazla hacimli saksıda ise saksı değişimi yapmaya gerek yok. Sadece toprağını değiştirin. Kökleri bir hayli azaltarak yeniden aynı saksıya dikin. Dikkat: Kök budaması yapılması gereken türlerin toprağını değiştirme zamanı ilkbahar sonuna doğru, pencereleri uzun süre açık tutacağınız zaman olmalı. Çünkü kök budamasından sonra yeni toprağına dikilen bitkiler çok havadar ortamda tutulmalıdır. Böylece sürekli hava akımları sayesinde toprak çabuk kuruyarak havalanır ve köklerde çürüme riski azalır.

Sulama, besin verme

D. marginata ve aynı familyadan türler klordan kötü etkilenir. Yani sulama suyunun ağzı açık kapta en az 24 saat bekletilmiş olması gerekiyor. 25C derece ve daha sıcak ortamlarda toprağın nemi değil ıslatıcılığı gittikçe sulayın. Daha serin zamanlarda veya yerlerde ise toprağın nemliliğinin de biraz azalmasını beklemelisiniz. Toprak daima sırılsıklam ıslak kalacak şekilde düzenli sulamak kökleri çürütür. Toprağını elinizle kontrol etmeden sulamaya kalkmayın. Susuz bırakmada fazla ihmalci olmak da iyi değil. Dracaena marginata her ne kadar susuzluğa dayanıklı olsa da toprağını asla kupkuru bekletmeyin.

Salon bitkileri için olan genel amaçlı bitki besinlerinden ayda bir gibi sıklıkla devamlı verebilirsiniz. Kışın eğer çok soğuk ya da çok havasız bir odada bulunuyorsa gelişim gösteremeyeceğinden dolayı kış boyu bitki besini vermeyin.

Budama ve çoğaltma

Dracaena marginata dalları kolayca köklenebilme özelliğine sahip olduğundan dolayı budanan dalların ziyan olmaması için budamayı mayıstan mayısa yapmanızı tavsiye ederim. Tabii eğer budamayı gerekli görüyorsanız.

Budamadan sonraki gelişim diğer bitkilerdeki gibi olmaz. Örneğin kesilen bir dalı sadece en uçtan, kesik ucun çevresinden, en az iki, genelde 3 veya 4 kadar filiz vererek o kadar sayıda dal uzatır. Daha alt kısımlardan filizlenme, dallanma olmaz. İşte bunu göz önünde bulundurarak nasıl budayacağınızı düşünün. Dipten dallanmasını istiyorsanız gövdeyi dipten keseceksiniz. Böylece dipten birkaç dal uzatacaktır.

Budanan dalların çelik usulü çoğaltmada değerlendirilmesi

Köklendirme toprağı hazırlayın. Akvaryumculardan bir miktar dere kumu alın. Kumu hazır poşet torf toprakla eşit miktarlarda iyice karıştırıp saksılara doldurun ve bol bol sulayın (toprak iyice yıkansın). Kuruyana kadar  dinlendirin. Çelikleri sonra dikin.

1- Tepe çeliği: Yapraklı tepe dalları en az 10, en fazla 25cm olarak ayarlayın. Alt yaprakları giderin. Sadece tepede birkaç yaprak kalsın. Kesik yerin kuruması için en az 10 saat açıkta bekletin. Sonra 4-5 gün suda bekletin. Ve sonra da direkt olarak kumlu toprağa dikin ve sulayın.

2- Yapraksız çelikler: Dalların yapraksız kısımlarını 15-20cm gibi parçalara bölün. Bu esnada alt ve üst taraflarını unutmayın, karıştırmayın. Ters dikmemelisiniz. Bir – iki gün açıkta bekleterek kesik yerlerin iyice kurumasını sağlayın. Peşinden 4-5 gün kadar suda bekletin. Sonra kumlu toprağa dikin, sulayın.

Her iki durumda da çeliklerin alt 7cm kadar kısmı toprak altında kalacak ve dimdik duracak şekilde dikmelisiniz. Eğer dışarıda açık havada, sabah veya akşam güneşi ışınları ile ısınabilecekleri esintili bir yerde tutarsanız köklenmeleri kesinlikle çabucak gerçekleşir.

Tepe veya yapraksız Dracaena marginata çeliklerini sonraki sulamalar için her defasında kumlu toprağı yoklayın. Elinizi ıslatmıyorsa ve yapışık kalmadan ufalanıyorsa o zaman sulamanız gerekiyor. 8 hafta sonra kökleri kumlu topraktan arındırmadan esas toprağına, esas saksılarına dikin.

Dracaena marginata dalları çok sıcak yaz döneminde veya kış aylarında kırılmışsa ya da o uygunsuz zamanlarda budamak zorunda kalmışsanız yukarıdaki usullerde başarı biraz zor olabilir. Bu durumda ⇒ Suda köklendirme usulüne göre köklendirirseniz daha iyi olur.

Dracaena marginata problemleri ve çözümleri

Kök çürümesi toprağının daima sırılsıklam ıslak tutulmasından dolayı olur. Gerekmedikçe sulamayın. Sulamalarda mutlaka saksı alt deliklerden birkaç damla bile olsa su dışarı çıkmalıdır. Böylece toprağın kimyasal dengesi sağlıklı kalır. Eğer sürekli az miktar su ile sularsanız o toprak kökleri mutlaka çürütür.

Sıcağa alışık Dracane marginata’nin aniden dondurucu soğuğa maruz kalması, kısa süreli bile olsa en uç meristem bölgesini öldürür. Tepe körpe yaprakların haşlanmış gibi bozulmasından bunu anlarsınız. O durumda yukarıdaki budama konusunda anlatıldığı gibi bitkinin kendisini yenilemesi için zevkinize göre uygun uzunlukta budayın.

Dışarı havalandırmaya çıkarmayın

Evlerde ısıtıcı kullanıldığı dönemlerde dışarıda hava çok soğuk olmasa bile birkaç dakikalığına bile sakın hava alması için dışarı çıkarmayın. Aniden serinleyen toprak kökleri zehirleyip çürütücü bir kimyasal tepki verir. Sonra tüm yapraklar pörsür, yanlara düşer ve günden güne kurur giderler. Bu tip zarara sık rastlanıyor. Kökler daha fazla çürümeye devam etmesin diye hemen o topraktan sökün, kökleri yıkayın, eşit ölçülerde dere kumu + torf toprak karışımı hazırlayıp tekrar dikin. Zamanla canlanır.

Köklerinin aşırı çoğalması gerçi D. marginata’nın doğal özelliğidir yani problem değildir. Ama saksılarda yetiştirince bize göre problemdir. Her iki yılda bir hem toprak değiştirmek hem kök budaması yapmak şarttır.

Unlu bitler gövde ile yaprak dibi aralarında türeyebilir. Gördüğünüzde sıvı yağ emdirdiğiniz kulak temizleme çubukları ile üstlerine bastırarak bitleri giderin. BSonra oralarda kalan yağ eğer varsa onların çok küçük yavrularının veya yumurtalarının ölmelerini sağlar.

Alt yapraklarının çokça dökülmesi, dalların tepelerinde çok az yaprak kalması bakımındaki hatalarınızdan kaynaklanır. Yukarıdaki bakım bilgilerine elinizden geldiğince uyun. Doğru uygulayarak Dracaena marginata bitkilerinizin lüks çiçekçilerde satılan kardeşlerinden bile çok daha şık görünümlü olmalarını sağlamanız hiç de zor değildir.

Yaprak matlaşması probleminin olmaması için ayda bir veya iki defa banyoda duş altında adamakıllı yıkamalısınız. Yoksa üzerinde biriken tozlar içmekanların nemliliği ile karışıp yaprakların hem parlaklığının önüne geçer hem sağlığını bozar. Dracaena marginata yaprakları kendinden parlaktır. Parlatmak için özel maddeler spreylemenize hiç gerek yok. Suyu fazla kireçli olan memleketlerde tozlarından arındırmak için yıkadığınız zaman sonrasında iyice silkeleyerek üzerinde hiç su damlaları kalmamasını sağlayın ki yapraklarda kireç lekeleri olmasın ve parlaklığı engellenmesin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | |

'Dracaena marginata' hakkında sorular, açıklamalar

 1. İsimsiz dedi ki:

  Benim marginatamın 3 dalı vardı. Bir yıl önce ikisini budadım. Ondan sonra bitki hiçbir büyüme göstermedi. Yaprakları cılız ve mat ama kötüye de gitmiyor. Şimdi saksısını değiştirmek istiyorum. Ne yapmalıyım?
  ***
  Ya çok uygunsuz bir yerde tutuyorsunuz ya da toprağı çok kötüdür. Püfür püfür esintili olan bir pencerenin yanında durması lazım. Güneş de almalı. Bu şartları sever.

 2. Melike, Konya dedi ki:

  Benim çiçeğim çok iyi idi ama ne olduysa çok aşırı yaprak sararma ve dökmeye başladı. Aslında aynı yerde duruyordu. Evim kuzey cephe. Bugün yazınızı okuyup saksıdan söktüm. Köklerini yıkadım. Aşırı çürümüş kök vardı temizledim. Gayet sağlıklı kalın kökleri duruyor ve yeni kökleri var beyaz küçük. Ama köklerin hemen üst kısmı kabuğu kurumuş gibi ve içi de sanki boş gibi geldi elime. yaklasik 110 cm civarı. Ne yapmam lazım? Çiçeğimi kurtarmak istiyorum.
  ***
  1- Bitkileri tam pencere kenarında çok güçlü ışıklı yerde tutun. Hava akımlarından mümkün mertebe faydalanmalarını sağlayın. Nedense çoğunluk insanlar bitkileri evde en elverişsiz en kötü yerlerde tutmaya gayret ederler.
  2- Toprak hakkında rastgele şeyler yapmayın. Yukarıda anlattığım gibi bu türe uygun toprak hazırlayın. Koskocaman saksıya dikmeyin.
  3- Sulamaları sadece toprakta ciddi bir kuruma gördükçe ama bol bol su dökerek yapmalısınız. Şurayı okuyun: Yaygın ve öldürücü sulama hatası
  Yukarıda sıraladığım 3 şarta göre gerekenleri yaparsanız kurtulur.

 3. Esma, İstanbul dedi ki:

  Bitkimin boyu çok uzadı ama dalları ince olduğu için eğilip bükülüyor. Budamam mı gerekiyor? Dalların düzgün durmasını nasıl sağlayabilirim?
  ***
  Normalde dallar sapasağlam dimdik durur. Çelimsiz, cılız gelişim ve eğilmeler yanlış bakım sonucudur. Yukarıdaki bakım bilgilerine göre yetiştirme imkanınız yoksa budasanız bile yine çelimsiz dallar uzatır. Böyle durumlarda destek değneği ile bağlamanız lazım.

 4. Ebru, İstanbul dedi ki:

  Çiçeğimin üst kısmındaki yapraklar hep kurudu. Sadece birkaç yeşil yaprak var ama onlar da dik durmuyor. ışık alan bir yerde çok da dikkatli bakıyoruz fakat hala düzelmedi. Kökten canlı dik ve yeşil yapraklar gelmeye başladı. Sizce ne yapabilirim? Çiçeğimizi nasıl kurtarabilirim?
  ***
  En azından köklerin çürümediği anlaşılıyor. Püfür püfür esintili olan bir pencerenin tam yanında durması lazım. Güneş de almalı. Bu şartları sever ve sağlığı bozulmuş dallar bu sayede hızla düzelir. Toprakta kuruma olmadıkça sulamayın. Sulamalarda az su kullanmayın. Ayrıca şu sayfayı mutlaka okuyun: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 5. Zeynep, Ankara dedi ki:

  Çiçeğimin alt dalları sarardığı için temizledim. Tekrar o yerlerden yeşil yapraklar çıkar mı? Ne yapmalıyım?
  ***
  Sadece dalların en uçlarından yeni yapraklar çıkar. Eğer yaprak kaybınız çok fazla ise sorunuz yanlış. Esasen hatanızın ne olabileceğini bulmanız gerekiyor. Toprak mı kötü? Havasız ışıksız yerde mi tutuyorsunuz, sürekli suluyor musunuz vesaire. Yoksa bitkiniz daha da kötüleşir ve ölür.

 6. Hazal, Muğla dedi ki:

  Bitkimi 6 ay önce satın aldım. Hiç bir problemi yoktu. Çok güzel görünüyordu. Fakat daha sonra birkaç yaprağı sararmaya başladı. Çok sulama yaptığımı düşünüp toprak değiştirdim. Üzerinde beyaz beyaz şeyler vardı. Yanlış toprak kullanmışım sanırım o beyaz şeyler ve sararmalar arttı. 5 gün önce bitkimi aldığım yerde toprak değişimi yaptık ve eve geri getirdim. Dün su verdim. Fakat bugün çürüme yapmaya başlamış sanırım. Bugün unlu biti ilacı verdim. Sizce biraz daha beklesem düzelir mi? Yoksa sağlıklı yerlerinden budama mı yapmalıyım?
  ***
  Çiçekçilere danışırsanız bitkileriniz daha kötü olur. Onlar sadece tüccar. Kökler mahvolurken budama kökleri tedavi etmeyecek. Bu bitkinin en etkili ilacı, gıdası güneş ve rüzgardır. Köklerde hızla devam eden çürüme var. İyileşme oluncaya kadar toprak tamamıyla adam akıllı kupkuru olmadıkça sulamayın. Sularken ise şu usule göre sulayın: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 7. Onur Arsuz dedi ki:

  Salonda baktığım bitkimin bütün yapraklarının ucunda küçük sararmalar yaşıyordum. Suyunu azalttım ve çeşme yerine içme suyu kullanmaya başladım. Sararmalar ciddi oranda azaldı. Bir diğer sorun da her hafta en alttan 2 yaprak sarıyor ama üstlerden daha çok yaprak yeşeriyor. Yaprak yoğunluğu çok arttı.

 8. Elif, Ankara dedi ki:

  Merhabalar, bitkim doğu cephe cam önünde duruyor. Aslında burada yazdığınız ideal koşullarda ancak yaprakları dik dik durmuyor eskisi gibi. Hepsi aşağıya bakıyor. Saraya kuruma vs yok. 2 Ay önce kuzey cephe evde, yapay ışıkla daha iyi durumda görünüyordu. Sorun ne olabilir? Ne yapmalıyım?
  ***
  Yapraklarının boydan boya fırça gibi dimdik yukarı yönelik olması sera şartlarında olur. Salonlarda ise zarifçe kavisli hal alır. Çok daha güzel görünür. Eğer durum böyle ise sorun yok. Ama cansız bir şekilde aşağı sarkmışlarsa köklerde çürüme başlamıştır. Toprağını yukarıda anlattığım şekilde yenilemeniz lazım. Perlitli toprak ve klorlu su bu türlere zarar verir.

 9. Esra, Antalya dedi ki:

  Yaklaşık 3 ay önce aldığım D. marginata bitkimin alt yapraklarından 3 tanesi kurumuş. Üstteki yaprakların uçlarında da sararmalar var. Geldiği toprakta duruyor. Bu toprak değil, sanki sünger gibi belki cocopit gibi bir şey. Salon 35-37 derece, toprağı çok çabuk kuruyor. Geceye kadar açık kapı önünde tüm gün efil efil hava alıyor. Sulamayı da altından su çıkacak şekilde yapıyorum. Bu toprak gibi şeyi torf ile değiştireyim mi? Çünkü sanırım bitkim susuz kalıyor. Yazın ortasında toprak değişimi bitkiye zarar verir mi?
  ***
  Ne yazık ki bahsettiğiniz özellikteki cocopeat ile kökler hiç ayrılmayacak şekilde karışık oluyor ve ayırmaya çalışırsanız tüm kökler kopacaktır. Tek çare toprak değiştirmeden torf toprak ilavesiyle daha büyük bir saksıya yerleştirmek. Zamanla kökler torf içine ilerler ve bitki sağlığına kavuşur.

 10. Elif, Ankara dedi ki:

  Bitkimde gövde çürümesi oldu. İçi boşaldı. Yaprakları sarardı ve eğildi. Gövdeyi çürüyen yerinden kessem yeniden filizlenir mi gövdeden?
  ***
  Evet filizlenir ama dip kısmı da çürümüşse olmaz. Tamamıyla ölmüştür. Ayrıca o topraktan hayır gelmez. Çürümemişse bile çürüyecektir.

 11. Hasibe, Eskişehir dedi ki:

  Gayet sağlıklı olan marginatamı yazın birine emanet etmiştik. İki ay sonra aldığımızda yapraklarının sarardığı söylendi ve uçları kesilmişti. Üstelik taşınma esnasında ikili olan dallardan biri tepeden kopmuştu. Fazlaca üzüldük ve yeni evimizde güneş alan pencere önüne konumlandırdık. Şu an kopan daldan ufak bir filiz çıktı. Diğer dal ise üstten yeni yapraklar çıkarmaya başladı. Ancak bitkinin gövde kısmının büyük bölümü yapraksız ve eski yapraklar uçlarından kesik. Gövdenin kalınlaşması ve yapraklanması için bitkime neler yapabilirim?
  ***
  Bakımına aynen yukarıda yazdığım gibi devam edin. Esinti ve güneş sayesinde direkçli gelişir. Çok hızlı yeni yapraklar çıkarır. Gövde kalınlaşmaz. Özelliği böyle. Ancak çok uzun yıllar geçince biraz kalınlaşacaktır.

 12. Ayşe, Ankara dedi ki:

  Eylül ayında marginata bitkisi hediye olarak gelmişti. Orta halli ışığı olan bir yerde duruyordu. Geldiğindeki toprağını değiştirmedim. Artık havalar akşamları soğuduğu için cam açık durmuyor. Gündüzleri de evde olmamamız sebebiyle havadar ortam sağlayamıyorum. Birkaç yaprağında büsbütün sararma oldu ve artıyor gibi geliyor. Sulama koşuluna dikkat ediyorum. Havadar ortam olamayacağından toprağını tamamen boşaltıp bol ponza ve torfla yenilesem bu sararmaların önüne geçebilir miyim? Bir de yıkamadan bahsetmişsiniz, bilgisizce bir soru gibi gelirse kusuruma bakmayın ancak duş altında adamakıllı yıkadığımızda toprağı bu durumda klorlu sudan etkilenmiş olmayacak mı?
  ***
  Ayda yılda bir kere klorlu suyun zararı hiç olmaz. Şimdi toprağını değiştirmekle uğraşmayın. Çünkü kökler rahatsız olursa evde hava akımları olmaması yüzünden tekrar aktif olamaz ve kökler çürür. Mayıs ayına kadar sadece toprak adam akıllı kupkuru oldukça sulayın.

 13. Mürvet dedi ki:

  Dragena bitkisinin gövdesinde bal gibi şeyler çıktı. Bunlar neden çıkıyor olabilir?
  ***
  Yıllardır yetiştiriyorum ama hiç görmedim. Sizinkinde belki bitki bitleri vardır. Ya da bakteriyel bir hastalık olabilir. Bir bardak suya bir çay kaşığı çamaşır uyu karıştırın. Onunla ıslattığınız bez ile gövdeyi ve varsa dalları bastırarak silin.

 14. Gamze dedi ki:

  Merhaba bütün soru cevapları neredeyse okudum. Benim sorumda pek farksız kalmayacak. Çok üzgünüm çünkü yaklaşık 4 ay önce aldığım marginatam yaprakları dökülmeye başladı alttan. Güzel bir toprak karışımı yapmıştım oysaki. Lav taşı filan var içinde. Az miktarda perlit. Sizin söylediğiniz gibi mi yapmam lazım toprağı acaba?
  ***
  Tercih sizin. Ben alternatif şeyler önermiyorum. Tam uygun olanını, en doğrusunu öneriyorum. Buna dikkat edin. Yabancı bilgi kaynaklarında perliti çok tavsiye ederler. Niçin? Çünkü oralarda pahalıdır. Bitkiler için bilgi verenlerin büyük çoğunluğu tüccarlarla anlaşmalı hareket ederler. Bizde de yavaş yavaş aynı şey başladı. Mesela geçen iki yılda birileri yüksek miktarda cocopeat ithal etmiş ve pazarlamaya çalışırken gördüm ki birçok sözde çiçek meraklısı insanlar cocopeat’i ısrarla tavsiye etmeye başladılar. Her neyse. Kısaca, her bilgi verene inanmayın. Bu familyadan tüm bitkiler için özellikle “perlit kulanmayın” diye boşuna demiyorum. Aslında perlit hiçbir saksı bitkilerinin toprağına karıştırılmamalıdır. Sadece kısa vadeli köklendirme çalışmaları için iyidir.

 15. Beril, Samsun dedi ki:

  Benim marginatam 6 yıldır çok canlıydı ve hep aynı yerindeydi. fakat son 1 haftadır yaprakları hızlı sararmaya başladı. çok azalmaya başladı. böyle olunca da cansızlaştı yapraklar. ne yapmamı önerirsiniz acaba?
  ***
  Sulama hatalarınız yüzünden o toprak artık zehir haline gelmiştir. Kem kökleri zehirleyip çürütüyor hem bitkiyi tümden zehirliyor. Acilen sökün, kökleri iyice yıkayın ve çürük kökleri kesin. Yeni sağlıklı toprak hazırlayana kadar suda değil açıkta bekletin.
  Hatalı sulama hakkında şurayı okuyun: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 16. Beril dedi ki:

  Daha önce yazmıştım marginatamın gün içinde çok sarardığına dair siz de toprak değişimi demiştiniz. Toprağı epey kuruduktan sonra toprağını bir sopayla havalandırdım, karıştırdım. Sararmaları durdu ve tekrar canlandı yaprakları. Şu an için ne yapmam gerekir acaba? Neye dikkat etmeliyim?
  ***
  Ne yapmanız gerekir, neye dikkat etmelisiniz bütün bunlar yukarıdaki yetiştirme-bakım bilgilerinde en güzel şekilde açıklanmıştır. Lütfen oradan okuyun.

 17. İrem, İstanbul dedi ki:

  Benim bitkim salonda dolaylı ışık alan ama hava akımı pek fazla olmayan bir yerde duruyordu. Toprağı normal torf toprak ve sulamayı da toprak tam kurumadan yapmıyorum. Oda sıcaklığında içme suyuyla suluyorum. Fakat toprak üstünde çok hafif küflenme gördüm. Kaşıkla küflü kısımları alıp attım ve biraz toprağı havalandırdım. Daha fazla güneş ışığı alacağı pencereye yakın bir odaya koydum ve odadaki cam sürekli açık. Ama soğuktan etkilenir mi? Bir daha küflenme olmaması için doğru bir yere mi almışım bitkiyi sizce?
  ***
  Az bir küfün hiçbir zararı olmaz. Ama bitkilerin sağlığı için çok güçlü gün ışığı, biraz direkt güneş ve bol bol hava akımları büyük önem taşır. Fazla soğukta pencereyi açık tutmamalısınız. Dışarıda hava sıcaklığı 10C derece altına düşüyorsa pencereyi bütün gün sürekli açık tutmayın. Ayrıca kış boyunca sürekli hava akımları gerekmiyor. Bu süreçte gelişmeyip dinlenmeleri iyi olur.

 18. Özge, Düzce dedi ki:

  Yaklaşık 2 senedir benimle büyüyen tricolor kültivarlı marginatam var. İlk kez iki uzun dalının tamamen kuruyup yere düştüğünü gördüm. Çok sağlıklı ama yanlış bir şey mi yaptım? Sulamayı parmağımla kontrol edip 3-4cm kuruysa yapıyorum. Çiçeğime bir şey olmaz değil mi?
  ***
  Sulamaları az miktar su ile yapmak zamanla toprağı bozar ve bitkiyi zehirlemeye başlar. Ayrıntılı bilgi:
  Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 19. Hilal, Samsun dedi ki:

  Suyunu çok kaçırdığım için çiçeğim hızlıca yapraklarını döktü. Hatta dallardan birinde hiç yaprak kalmadı. Diğerleri de dökülmeye devam ediyor. Toprağını birkaç gündür havalandırıyorum kurusun diye. Yaprak kalmayan dalın ince kısmını kestim. Başka ne yapabilirim kurtarmak için?
  ***
  Ne zaman aldınız, ne zamandır sizde, nasıl toprak kullandınız, nasıl bir yerde duruyor bilmeden kesin bir şey diyemem. Sizin suyunu çok kaçırdığım için öyle oldu demeniz doğru bir tespit mi onu da bilmiyorum. Lütfen daha detaylı bilgi verin. Aksi takdirde cevabım şu: İlkbahara kadar hiç sulamayın. Sonra doğru bir toprağa yeniden dikin ve çok havadar, aynı zamanda direkt güneş alacağı bir yerde tutun.

 20. Can, İstanbul dedi ki:

  Bir yıldır baktığım çeşitli boylarda 4 kök Dracena marginata var. Bugün sulama sonrası çanakta biriken suyu atmak istediğimde çanak içinde ufak ancak zıplayabilecek beyaz canlılar olduğunu fark ettim. Çanağı boşaltıp yıkadım ancak sonradan içime sinmeyip kontrol ettiğimde tekrar çanakta olduklarını fark ettim. Çiçeğin toprağını kazıp 2-3 cm içine baktım ancak ne üstünde nede içinde bunlardan yok. Sulama sonrası dipte yaşayanlar çanağa dökülmüş olabilir mi diye düşündüm. Unlu bit mi diye düşündüm ancak ağaç üzerinde hiç bir belirti yok. Birinde son zamanlarda en üstte bulunan taçlarında olan yaprakları çok fazla aşağıya düştü. Ancak üstten yeni çıkanlar halen dimdik duruyorlar. Acaba kumun dibinde bir kurtlanma olabilir mi? Ve bu yaprakların beslenmesini engellemiş olabilir mi? Kuruma-sararma vs yok sadece yapraklarımız maalesef aşağıya doğru düştüler.
  ***
  Bahsettiğiniz şeyler toprak bitleridir. Bitkilere veya köklere hiçbir şekilde zararı yok. Aynı tarif ettiğiniz şekilde bazen benim bitkilerimde de oluyor. Sonra aylarca hiç görünmezler. Sonra yeniden peyda olurlar. Bunları görmezden gelin. Yapraklarda cansızlaşma oluyorsa toprağın EC derecesi fazla yükselmiştir. Bu ise sürekli az miktar su ile sulama yüzünden olur. Veya ortamda kışın toprak ıslak iken toprağın ani soğumalar yaşaması da aynı şekilde etki eder. Sulamaları saksı alt deliklerinden dışarı su çıkacak şekilde bol su ile yapmalı ve dışarı çıkan suyun geri emilmesine mani olmalısınız. Şimdi yapmanız gereken şey birkaç hafta tamamıyla susuz bırakmak. Toprak biraz kuruyunca eşeleyip kabartın. Bu sayede toprakta oluşmuş olan zehirleyici azot bileşikleri uçup gider. Sonrasında iki üç hafta daha toprak kupkuru kalsın. İlkbaharda saksılarından çıkarıp kökleri eski toprağından fazla arındırmadan toprak değişimi yapmanız iyi olur.

 21. Pınar, Mersin dedi ki:

  Çiçeğin uç yaprakları hep sararıyordu. Uçlarını kestim. Artık oradan yeşillik çıkar mı acaba?
  ***
  Uçlarını kestim demekle ince şeritler halindeki yaprakları kastediyorsanız onlar yapraktır ve yapraktan yaprak çıkmaz. Eğer dal uçlarını kestiyseniz dalların kesik yerlerinin kenarlarından filizlenip yeni dallar uzatacaktır.

 22. Buse, İstanbul dedi ki:

  Benim odam apartman boşluğuna bakıyor. Odamda bir çiçek yetiştirmek çok istiyorum. Belirli öneriler üzerine Drecena marginata aldım. Pencerenin önüne yerleştirdim. Tahmin edersiniz ki çok az bir aydınlık görüyor gün içerisinde. Elimden gelen her şeyi yapmak istiyorum. Sizce bu şekilde güneş ışığı almadan büyütebilir miyim onu?
  ***
  Birçok salon bitkisi hiç güneş ışınları olmadan da yetişir ama gündüz vaktinin ışığını çok güçlü şekilde almaları lazım. Sizin pencereniz tahminimce yeterince güçlü ışık almıyordur. Bu tür için uygun değil. Belki eğer yaprakarı düz yeşil olan çeşidinden ise olabilir. Bunu zamanla anlarsınız. Olmazsa gerçeğinden ayırt edilemeyecek kadar başarılı yapılmış yapay bitkilerden alırsınız.

 23. Hacer, Erzincan dedi ki:

  Bir ay önce marginata çiçeği aldım. Cam kenarında güneş alan bir yerde duruyor. Alt yapraklarında sararmalar başladı..
  ***
  Yanlış zamanda salon bitkisi almışsınız. Benim tavsiyem haziran ortasından önce almayın. En iyi zaman budur. Şimdi toprağı kupkuru olmadıkça sulamayın ve sabredin. Pencereleri uzun süre açık tutacağınız sıcak günler geldiğinde hava akımları sayesinde canlanır ve yeni yerine adapte olmaya başlar. Sonrasında sorun çıkmaz.

 24. Özlem, Denizli dedi ki:

  Çiçeğim iki kök ayırmak, iki tane yapmak istiyorum. Bir sıkıntı olur mu? Nasıl ayırabilirim?
  ***
  Toprak ıslak değil, kupkuru değil, orta nemlilikte olduğu zaman saksıdan çıkarın. Toprağı köklerden ayırmamaya gayret ederek, tam orta yerden ellerinizle toprağı ikiye bölmeye çalın. Bu sırada köklerin arasından toprak elbette dökülebilir ama en azından köklerin bir kısmının tutunduğu toprakla kalması sağlamaya çalışın. Eğer kökleri topraktan tamamen arındırırsanız yeni toprakta tüm kökler çürüyebilir. Böyle bir risk var. Ama en azından her bir bitkinin köklerinin üçte biri kadarı eski toprağıyla bağlantılı halde olursa tehlike yok.

 25. Seher, İzmir dedi ki:

  Yapraklarda kahverengi lekeler başladı. Ne yapabilirim?
  ***
  Acilen toprağını değiştirin ve yaz sıcakları bastırana kadar dışarıda açık havada tutun.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.