Dracaena marginata

Bakımı kolay, ihmallere dayanıklı, sulama düzensizliklerinde (çok aşırı susuz kalmadıkça) büyümeye devam eden, yetersiz gün ışığına bile uyum sağlayan bir süs bitkisidir. Fakat yerinin son derece havadar olması çok önemlidir.

Anavatanı Madagaskar’dır. Asparagaceae (Kuşkonmazgiller) famiyasının Dracaena cinsindendir. Cinsin bir türü gibi Dracaena marginata denilse de aslında Dracaena reflexa türünün bir varyedesidir (ırkıdır). Bilimsel açıdan doğru adı Dracaena reflexa var. angustifolia.

Özellikleri

Dracaena marginata’nın yaprak rengiyle ayrılan birkaç çeşidi var. 1- Düz yeşil. 2- Yaprak kenarları koyu kızıl olup orta kısım yeşil. 3- Bordo, koyu mor, kızıl renklerin hakim olduğu, azca da koyu yeşil renklerin göze çarptığı koyu rekli. 4- Dracaena Marginata ‘Colorama’ kültivarının yaprakları yeşilden çok turuncumsu pembeli ve sarımsı çizgili olur. 5- ‘Tricolor’ kültivarı o kadar canlı renkli olmasa da açık yeşil, sarımsı yeşil ve açık kızıl renkli çizgili görünümlüdür.

Dracaena marginata

Yapraklar dar şeritler halinde gelişir. Boyları genelde en az 30cm olup yerini severse ve iyi bakılırsa 90cm kadar uzayabilirler. Bakımında ve bulunduğu yerin şartlarında bir problem yoksa yapraklar 3 yıl gibi dayanır. Dracaena marginata kolay kolay yaprak dökmez.  Yoğun yapraklı olması hoşunuza gitmiyorsa en eski yaprakları en alttan başlayarak tek tek aşağı ve sağa sola çekerek gövdeden sıyırın.

Seralarda üretilenlerin yaprakları fırça gibi dimdik yukarı yönelik gelişmiştir. Ev – ofis ortamlarına geldikten sonra yeni yapraklar daha uzun ve kavisli gelişerek çok daha şık bir hal alır.

Doğal ortamında Dracaena margina 4 – 5 metre kadar boylanan bir ağaçtır. 6 metreyi bulması ya da geçmesi nadirdir. Dalları pek fazla kalınlaşmaz. Ancak yaşlandıkça ana gövde ve dallar o nispette kalınlaşır. Salon – ofis ortamlarında zar zor 3 metre uzar. Kolay kolay yan dal vermez. 1,5 metreyi geçtikten sonra bir veya iki yan dal yukarı kısımdan çıkarabilir. Daha kısa iken dallanması için gerekenleri aşağıda budama kısmında okuyun. Dal uzaması oldukça yavaştır. Devamlı bol bol yapraklar verdiği halde gövdenin yavaş uzamasının sebebi yaprak boğum aralarındaki mesafenin yok gibi çok kısa olmasıdır.

Kış soğuklarına fazla dayanıklı değildir (en fazla -3C derece). Bahçelerde yetiştirilmez. Ancak güney Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde kuzeyli rüzgarları almayan cephelerde olabilir.

Kapalı mekanlardaki yeni eşyalardan çıkan zehirleyici formaldehit gazını emerek havayı temizler. Hava temizleyici süs bitkileri arasında Dracaena marginata en etkili türlerden biridir.

Yetiştirilmesi ve bakımı

Dracaena marginata en az bakımla gayet iyi yetiştirilebilen nadir bitkilerdendir. Yetiştirilmesinde iyi bakımdan daha önemlisi bulunduğu yerin şartlarıdır. Ortam mutlaka çok havadar olmalı. Bunun için sık sık açtığınız bir pencereye ne kadar yakın tutarsanız o kadar iyi edersiniz. Direkt güneşin zararı olmaz. Koyu gölge, loş ışıklı dip köşe yerlerde bulundurmak yeni çıkacak yaprakların sağlıksız ve çirkin görünümlü olmalarına neden olur. Renkli, yeşili az kültivarların daha şiddetli ışığa ve az süreli bile olsa güneş ışınlarına ihtiyacı çoktur.

Çok hızlı gelişim nasıl sağlanır?

Aşağıdaki bilgileri okuyarak en iyisini yapmaya çalışın. Doğuya bakan pencere önünde sabah- öğle arası güneşini direkt alması, güneşten yaprakların, dalların ve saksının ısınması, neredeyse 7/24 açık pencere önünde bulunması, sulamanın ve bitki besini vermenin hiç ihmal edilmemesi Dracaena marginata’nın ilkbahardan sonbahara kadar gelişiminin çok hızlı olmasını sağlar. Ayrıca bu şartlarda yaprakları muhteşem gösterişli gelişir.

Saksı, Toprak

Aşırı köklenme özelliği olduğundan dolayı kocaman saksılara dikmemelisiniz. Yoksa köklerle başa çıkamazsınız. Köklerin zor sığacağı büyüklükte saksı kullanın. Dracaena marginata için poşetlerde satılan hazır topraklar yeterlidir. Pencerelerin sık sık açılmadığı havasız yerlerde yetiştiriyorsanız toprağına 1/4 oranında ponza taşı ya da sıva kumu karıştırmalısınız. Bu maddelerin yerine perlit kullanmayın. Bu familyadan bitkilere perlit iyi değil.

Saksı veya toprak değişimini her iki yılda bir yapın. Söktüğünüzde özellikle altta çok fazla kök birikiminin olduğunu ve hatta kalın-güçlü köklerin çoğalması saksı içieriğini (toprağı ve bitkiyi) yukarı itmiştir. Alt kökleri iyice budayın. Bir zararı olmaz korkmayın. 5 litre veya daha fazla hacimli saksıda ise saksı değişimi yapmaya gerek yok. Sadece toprağını değiştirin. Kökleri bir hayli azaltarak yeniden aynı saksıya dikin. Dikkat: Kök budaması yapılması gereken türlerin toprağını değiştirme zamanı sonbahar sonuna doğru, pencereleri uzun süre açık tutacağınız zaman olmalı. Çünkü kök budamasından sonra yeni toprağına dikilen bitkiler çok havadar ortamda tutulmalıdır. Böylece sürekli hava akımları sayesinde toprak çabuk kuruyarak havalanır ve köklerde çürüme riski azalır.

Sulama, besin verme

D. marginata ve aynı familyadan türler klordan kötü etkilenir. Yani sulama suyunun ağzı açık kapta en az 24 saat bekletilmiş olması gerekiyor. 25C derece ve daha sıcak ortamlarda toprağın nemi değil ıslatıcılığı gittikçe sulayın. Daha serin zamanlarda veya yerlerde ise toprağın nemliliğinin de biraz azalmasını beklemelisiniz. Toprak daima sırılsıklam ıslak kalacak şekilde düzenli sulamak kökleri çürütür. Toprağını elinizle kontrol etmeden sulamaya kalkmayın. Susuz bırakmada fazla ihmalci olmak da iyi değil. Dracaena marginata her ne kadar susuzluğa dayanıklı olsa da toprağını asla kupkuru bekletmeyin.

Salon bitkileri için olan genel amaçlı bitki besinlerinden ayda bir gibi sıklıkla devamlı verebilirsiniz. Kışın eğer çok soğuk ya da çok havasız bir odada bulunuyorsa gelişim gösteremeyeceğinden dolayı kış boyu bitki besini vermeyin.

Budama ve çoğaltma

Dracaena marginata dalları kolayca köklenebilme özelliğine sahip olduğundan dolayı budanan dalların ziyan olmaması için budamayı mayıstan mayısa yapmanızı tavsiye ederim. Tabii eğer budamayı gerekli görüyorsanız.

Budamadan sonraki gelişim diğer bitkilerdeki gibi olmaz. Örneğin kesilen bir dalı sadece en uçtan, kesik ucun çevresinden, en az iki, genelde 3 veya 4, bazen 5-6 kadar filiz vererek o kadar sayıda dal uzatır. Daha alt kısımlardan filizlenme, dallanma olmaz. İşte bunu göz önünde bulundurarak nasıl budayacağınızı düşünün. Dipten dallanmasını istiyorsanız gövdeyi dipten keseceksiniz. Böylece dipten birkaç dal uzatacaktır.

Budanan dalların çelik usulü çoğaltmada değerlendirilmesi

Önce köklendirme toprağı hazırlayın. İnşaat malzemeleri satılan yerlerden bir miktar dişli kum (sıva kumu) alın. Bunu hazır poşet toprakla yarı yarıya miktarlarda iyice karıştırıp saksılara doldurun ve sulayın. ıslaklığı gidene kadar  (birkaç gün) dinlendirin. Çelikleri sonra dikin.

1- Tepe çeliği: Yapraklı tepe dalları en az 10, en fazla 25cm olarak ayarlayın. Alt yaprakları giderin. Sadece tepede birkaç yaprak kalsın. Sonra kesik yerin kuruması için en az 10 saat açıkta bekletin. 2 gün kadar bekletebilirsiniz. Sonra direkt olarak toprağa dikin.

2- Yapraksız çelikler: Tepelerini aldığınız, yapraksız kısımları ise 15-25cm gibi parçalara bölün. Bu esnada alt ve üst taraflarını unutmayın, karıştırmayın. Ters dikmemelisiniz. Bir – iki gün açıkta bekleterek kesik yerlerin iyice kurumasını sağlayın. Sonra toprağa dikin.

Her iki durumda da çeliklerin alt 7cm kadar kısmı toprak altında kalacak ve dimdik duracak şekilde dikmelisiniz.

Tepe veya yapraksız Dracaena marginata çeliklerini diktiğinizde eğer toprak yeterince nemli ise sulamayın. Bir iki gün bekleyin. Toprak biraz kuruyunca sulayın. Sonraki sulamalarda ise toprağı yoklayın. Elinizi ıslatmıyorsa ve yapışık kalmadan ufalanıyorsa (ama kupkuru olmuş olmamalı) o zaman sulamanız gerekiyor. 7-8 hafta sonra sulama sıklığını arttırın.

Eğer hava fazla sıcak ise ya da saksıları açık havada tutuyorsanız, yapraklı tepe çeliklerini ⇒ Tepe çeliği sayfasındaki usule göre köklendirin.

Dracaena marginata dalları çok sıcak yaz döneminde veya kış aylarında kırılmışsa ya da budamak zorunda kalmışsanız yukarıdaki usulde başarı biraz zor olabilir. Daha iyisi: Kış aylarında ⇒ Suda kökllendirme usulüne göre, sıcak yaz döneminde ⇒ Yarı olgun dal çeliği yöntemine göre köklendirmektir.

Problemleri ve çözümleri

Kök çürümesi toprağının daima sırılsıklam ıslak tutulmasından dolayı olur. Gerekmedikçe sulamayın.

Sıcağa alışık Dracane marginata’nin aniden dondurucu soğuğa maruz kalması, kısa süreli bile olsa en uç meristem bölgesini öldürür. Tepe körpe yaprakların haşlanmış gibi bozulmasından bunu anlarsınız. O durumda yukarıdaki budama konusunda anlatıldığı gibi bitkinin kendisini yenilemesi için zevkinize göre uygun uzunlukta budayın.

Köklerinin aşırı çoğalması gerçi D. marginata’nın doğal özelliğidir yani problem değildir ama saksılarda yetiştirince bize göre problemdir. Her iki yılda bir hem toprak değiştirmek hem kök budaması yapmak şarttır.

Unlu bitler gövde ile yaprak dibi aralarında türeyebilir. Gördüğünüzde sıvı yağ emdirdiğiniz kulak temizleme çubukları ile üstlerine bastırarak bitleri giderin. Bitleri temizledikten sonra oralarda kalan yağ eğer varsa onların çok küçük yavrularının veya yumurtalarının ölmelerini sağlar.

Yapraklarının dökülmesi, dalların tepelerinde çok az yaprak kalması ya yerinin hiç havadar olmamasından ya da bakımındaki hatalarınızdan kaynaklanır. Yukarıdaki bakım bilgilerini elinizden geldiğince doğru uygulayarak Dracaena marginata bitkilerinizin lüks çiçekçilerde satılan kardeşlerinden bile çok daha şık görünümlü olmalarını sağlamanız hiç de zor değildir.

Yaprak matlaşması probleminin olmaması için ayda bir veya iki defa banyoda duş altında adamakıllı yıkamalısınız. Yoksa üzerinde biriken tozlar içmekanların nemliliği ile karışıp yaprakların hem parlaklığının önüne geçer hem sağlığını bozar. Dracaena marginata yaprakları kendinden parlaktır. Parlatmak için özel maddeler spreylemenize hiç gerek yok. Suyu fazla kireçli olan memleketlerde tozlarından arındırmak için yıkadığınız zaman sonrasında iyice silkeleyerek üzerinde hiç su damlaları kalmamasını sağlayın ki yapraklarda kireç birikimi olmasın ve parlaklığı engellemesin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | | |


'Dracaena marginata' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Emine dedi ki:

  Koçtaş’tan yeni aldım. Hazır alınca saksı küçük oluyor. Ben bunu değiştirmem gerekiyor mu? Ne zaman değiştirmeliyim?
  ***
  Saksı için değiştirmeyi şimdi yapmayın. Yazımı okuyun yukarıda yazmıştım. Bu bitkinin kökleri saksıya hiç sığmayacak kadar çoğalmadıkça saksı değiştirmemeniz daha iyi. Bakımı için yazdıklarımı okuyun.

 2. Ebru dedi ki:

  Benim dracaena marganitam birkac haftadir uclarindan sararmaya basladi. Neden sararmis olabilir? Uc kisimlar sarardiginda kopartmali miyim? Bir de aldigimdaki saksikinin kücük oldugunu düsünerek büyük saksiya gecirmistim. Okudugum kadariyla da buna pek lüzum yokmus. Simdi ne yapmaliyim? Saksiyi tekrar kücültmem gerekli mi?
  ***
  Toprak ıslakken tekrar tekrar sulamak yaprakları bozabilir hatta kökleri çürütebilir. Toprak kurudukça sulayın (ben öyle yapıyorum). Bir de direkt musluk suyunun bu bitkiye çok zararı vardır. Zarar sudaki klordan kaynaklanır. Onun için musluk suyu en az iki gün dinlendirilmiş olmalıdır ki kloru tamamen uçsun gitsin. Klorun dracaena’ya zararı yaprakları bozması ve kurutmasıdır. Bu anlattığım meselelerde sorun yoksa toprağı zarar veriyordur. Besin veriyorsanız artık hiç vermeyin. Sorun devam ederse toprağı değiştireceksiniz ve daha küçük saksıya dikeceksiniz.

 3. Hülya, Kocaeli dedi ki:

  Çiçeğimin üstünde beyaz beyaz lekeler olup saplarına doğru sararmaya başladı. Ve sürekli dalları kırılıyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Sanıyorum çok havasız ve rütubetli bir ortamda duruyor. Toprağı da daima fazlasıyla vıcık vıcık sulu ise bu yüzden yapraklarda hastalık oluşuyor. En sık açtığınız pencere hangisi ise onun tam yanında tutun ve toprak kurumadıkça sulamayın.

 4. Meltem Elmas dedi ki:

  Bir dracanam var. Acaba nasıl çoğaltabilirim?
  ***
  Yukarıda yazmışım zaten. Lütfen okuyun.

 5. Özge dedi ki:

  Birçok bitkide başarılı bakım yaptığımı düşünürken Dracana konusuna gerçekten sınıfta kaldığımı biliyorum!!!! Hem evimde hem de iş yerimde var ve ikisinde de yaprakları canlı,parlak değil.Gün ışığı alıyor sadece,iş yerimdekinin toprağının üzeri beyazlandı,sanırım küf oldu.Resimlerdeki bitkiyle benim zavallılarımın alakası yok yani,ne yapmalıyım? Kıbrıstayım, acaba dışarda mı bıraksam?
  ***
  Nerede tutuyorsanız gün ışığı çok kuvvetsiz çünkü küf oluşmuş. Dracaena bitkisi içmekanlarda yaşayabilir ama o kadar da loş köşelerde yaşaması çok zor. Daha aydınlık bir yere alın, ve az sulayın. Bu türler çok sulama karşısında bozuluyor. Yazımdaki bilgileri ciddiye alın. klorlu sudan da bozulurlar. Dışarı almanıza gerek yok. Sadece daha aydınlık hatta çok güneşli yerde tutun. Kış güneşi martın ortasına kadar hiç zarar vermez.

 6. Sevim Başoğlu dedi ki:

  Koçtaştan Drecena bitkisini aldım. Salonda cam önünde kalorifer peteğinin yanına koydum. Bir müddet sonra yaprakların çıktığı yerlerde ve özellikle arkalarında beyaz pamucuklar oluştu. Ne yapmalıyım. Teşekkür ederim.
  ***
  Geçen yaz ben de Şişli Koçtaş’tan almıştım. Aynen dediğiniz gibi oldu. Onlar bir tür parazit. Bitkilerin önceki yetiştirildikleri yerde varmış, evlerimize getirdikten bir süre sonra, yapraklar geliştikçe aralarında görünüyorlar. Tek tek temizleyeceğiz en iyi çözüm bu. Kulak temizleme çubuklarına kolonya damlatın onunla pamukçukları temizleyin. Zamanla tükenirler.

 7. Hüdai dedi ki:

  Evimizdeki marginatalar yapraklarini döktü. Sanırım suyunu fazla verdim. Sabah ılık vermiştim. Gövdenın ucu yumusak görünüyor ve yapraklarını cok döktü nasıl kurtarabılırım?
  ***
  Bu bitki, toprağı kurumadıkça sulanmamalı. Zaten düzenli sulamaya hiç gerek de yok çünkü susuzluğa çok dayanıklıdır. Marginata çiçeklerle ilgilenmeyen, bir köşede unutanların evlerinde çok daha sağlıklı oluyor kolay kolay ölmüyor. Benimki bir buçuk yıldır salonda duruyor. Toprağının kuruduğunu görünce suluyorum. Hiçbir bozulma olmadı. Geçen baharda toprağını saksısını değiştirdim. Sizinki kökten çürümüş olabilir. Yumuşama çürüme belirtisidir. Sulamayı bırakın bekleyin. Toprak kuruduğu zaman gövdeyi kontrol edin yumuşama nerelerde var, sağlıklı yer neresidir.. Sonra en sağlıklı bölgeyi kesip ayırın. Bir hafta açıkta bekletin. Sonra da nemli toprağa dikin güneş alan bir pencere önüne koyun. Toprak iyice kurumadıkça sulamayın. Eğer yaşarsa yaza kadar köklenmiş filizlenmiş olur.

 8. Gülten, İstanbul dedi ki:

  Çiçeğin yeri çok sıcak değil ama yaprak kökleri yumuşamış. Ne yapayım yumuşayan yerden budasam olur mu?
  ***
  Kökte, dalın en aşağısında mı yumuşama var? O halde fazla sulamadan dolayı kökler çürümüştür. En sağlıklı yerinden keseceksiniz. Kestiğiniz sağlıklı parçayı iki gün açıkta bekletin kesik yer iyice kurusun. Sonra temiz bir toprağa dikin. Toprak kuru değilse sulamayın. Ne zaman kurursa o zaman sulayacaksınız. Güneş alan bir pencere önünde tutun. Zamanla köklenir.

 9. Şükran - Adana dedi ki:

  Yeni aldığımız bitkimizin saksısını hem bahçe toprağıyla daha iyi olur düşüncesiye değiştirdim ve daha büyük bir saksıya aldım. Ancak değişimden sonra yaprakları alttan yukarıya doğru sararıp, yumuşayıp dökülmeye başladı. 3 gövdeli. Üirinde başlayıp diğerlerine de sıçradı döküntü. Bu işlemi yazınızı okumadan çok önce yaptığımdan saksı büyüklüğünü dikkate almamıştım. Döküntüyü durdurmak için daha ufak bir saksıya mı almalıyım yoksa zamanla kendisi uyum sağlar mı? Teşekkürler.
  ***
  Toprağa ponza taşı karıştırmalıydınız, esintisiz iç mekanlarda kesinlikle şart. Saksı da elbette fazla büyük olmamalı ki köklerin havasız yerde sıkışıp kalması olmasın. Şimdi toprak değiştirmek belki zararlı olabilir. Toprak kurumadan sulamak da zarar veriyor bunu da bilin. Siz Adanadasınız, bahçe veya balkon varsa orada tutsanız daha iyi olur. Hava 5 derecenin alrtına düştüğü zamanlarda içeri alın. Dışarda tutmakla kök çürüme ihtimali bir hayli düşer.

 10. Asya - Bursa dedi ki:

  İki kat olan Marginata çiçeğimin önce üst katındaki yaprakların ucu sarardı. Daha sonra alt kattaki yaprakların hepsi sararıp döküldü ve uç kısımlar biraz kurudu. Uç kısımları koparırsam yeniden filizlenir mi? Ya da koparmadan tekrar filizlenirler mi? Acaba çok mu suladım diye toprağı kontrol ediyor ve suyunu ona göre veriyorum. Yeniden canlanması için ne yapmalıyım?
  ***
  Sıcak ve havasız, esintisiz yerlerde bozulabilir, bir de devamlı souluyorsanız daha kötü. Bütün bitkiler böyledir, havasız yerleri sevmezler. Fazla sulamak köklerin çürümesine, bitkinin ölmesine sebep olur. Yeniden canlanabilmesi esintili havadar yerde olabilmesine, yeterli sıcaklığa ve yeterli ışığa bağlı. Şimdi artık toprağı iyice kurumadan önce sulamayın. Havadar ve esintili yerde bulundurun. Kışın dışarda tutulabilir ama 5 derecenin altında daha soğuk havada ölebilir çünkü alışık değildir. Alışık olsa sıfır derece soğuğa birkaç saat dayanabiliyor.

 11. Elif dedi ki:

  Bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Benim de marginatam var ama alt yaprakları uclarından kurumaya baslıyor. Ben bazen kuruyan yaprakları koparıyorum. Bu bitkiye zarar verir mi? Ya da kendilerinin düşmesini mi beklemeliyim? Yeni yeni açık yeşil yapraklar çıkarıyor. Markette cubuk tarzında yeşil yaprak bitkileri için gübre gördüm kullansam faydası olur mu? Saksının altındaki boşluklardan bitkimin kökleri dışarı taştı Saksı degiştirme vakti gelmiş midir?
  ***
  En alt yapraklarının yaz sonu – kış sonu arası bozulmasını normal karşılamalısınız. Besin filan vermeyin. İlkbaharda nisan veya mayıs ayında hemen hemen aynı büyüklükte bir saksıya sağlıklı bir toprakla dikin.

 12. Kadriye, İstanbul dedi ki:

  Yazın sonunda aldığım marginatamın yaprakları sararıyor. Bu sararma her tarafında var. Altlarda, yaprak aralarında da var. Bu şekilde bütün hepsi sararır mı? Birkaç defa yerini değiştirmiştim ondan olabilir mi? Mayısta saksısını değiştirmem gerekir mi? Ne yapmalıyım? Teşekkürler…
  ***
  Ben neredeyse hiç sulamıyorum desem yalan olmaz. Çok istediğim halde yapraklarını dökmüyor çok fazla sağlıklı. İsterdim ki şemsiye gibi sadece en üstte yapraklar olsun. :) Siz çok fazla suluyorsunuz sanıyorum. Kış boyunca çok az sulamanız gerekir. Bir de ben daima hava almasını sağlarım – kış boyunca pencereler sık sık açılır, açık bekletilir bizim evde. İşte böyle şartlar sağlarsanız mutlaka daha sağlıklı olacaktır.

 13. Lale, Bursa dedi ki:

  D.Marginatamı sularken toprağında minik, hareketli, beyaz canlılar gördüm. Mücadelede nasıl bir yol izlemeliyim?
  ***
  Onlar toprağın yardımcısı toprak bitleri. Faydalıdır. Bırakın yaşasınlar.

 14. Murat, Gaziantep dedi ki:

  Uzun zamandır severek büyüttüğüm – yetiştirdiğim marginatalarımın yaprakları iyice aşağı doğru kendisini salmaya ve dökülmeye başladı. Ana koldan ayrılan 3 dal da çiçek veren uçlarından itibaren yumuşamaya başlamıştı. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine yumuşak kesimleri maket bıçağı ile kestim. Ancak yumuşama devam ediyor. Doğrudan güneş görmüyorlar, önlerinde perde var ve kalorifer peteğinin 30 cm kadar uzağındalar. Tekrar çiçek verebilmesi için yapabileceğim bir şey bulunuyor mu?
  ***
  Yumuşayan şeyler çiçek sapları ise normaldir. Ama gerçek dallar yumuşuyorsa çürüme var demektir. Bu da gereksiz yere sulayıp durmak yüzünden olur. Kökler çürümüşse dallar yumuşuyorsa tepeden tırnağa ölmüştür yapacak şey yoktur.
  Ben sulamaya vakit bulamıyorum yılın çoğu zamanı kupkuru toprakta ama hiç de yaprak döktüğü yok. Yeri kuvvetli güneş alır (sabahtan öğleye kadar) ayrıca bulunduğu salon kışın fazlasıyla serindir (herhangi bir şeyle evi ısıtmıyoruz o yüzden). Sizinki çürümemişse yaza kadar toprak adamakıllı kurumadıkça sulamamanızı tavsiye ederim.

 15. Seda, Malatya dedi ki:

  İki tane margineta çiçeğim var yeşil yapraklılardan. Bayağı büyüdüler ama bazı yapraklarının uçları kurur gibi oldu. Nedeni ne olabilir acaba?
  ***
  Eski yapraklarda oluyor gayet normaldir. Sulama suyu üç gün dinlendirilmiş olmalı. Klor ve flor bu türlerde yapraklara zarar verir.

 16. Seda, Malatya dedi ki:

  Margenita çiçeklerimin toprakları hazır topraklardan herhangi bir vitamin takviyesine ihtıyaç var mıdır?
  ***
  Evet ayda bir defa salon bitkileri için olan sıvı bitki besininin eşit ağırlıklı (genel kullanım) çeşidinden verin.

 17. Özlen Süer, Antalya dedi ki:

  Dracaena’mın toprağının üstünde iki tane küçük yuvarlak krem renginde mantar gördüm. Acaba sebebi nedir ve çiçeğime zarar vermemesi için ne yapmalıyım?
  ***
  Bizim evde de saksılarda yıllarca oluyor. Herhangi bir zararını görmedim. Şirin görünüyorlar ama ne yazık ki fazla büyümeden yok olup gidiyorlar.

 18. Meryem, Ankara dedi ki:

  Bu çiçekten bende 1998 yılından beridir var. Doğru dürüst büyümedi, cılız bir gövdesi oldu tepeden yaprak veriyor alttakileri döküyordu. Boyu yarım metre, gövde kalınlığı serçe parmağı kadardı.yaprak sayısı tahminen 10 yaprak belki vardır. Geçen yıl kökten 15 cm kadar yukarısından kestim 3-4 parçaya ayırdım. Saksıda kalan gövde tekrar patladı, tomurcuk verdi. diğerleri de öyle. bende çevreme dağıttım, elimde 2 tane bıraktım. Şimdi geçen yıldan beri doğru dürüst büyümüyorlar. Ben istiyorum ki yuka gibi gövdesi kalınlaşsın yaprakları daha uzun ve canlı olsun. Bunu sağlayacağımı bilemedim. Ayda 1 kez bitki besini veriyorum. direk güneşe koymadım ama aydınlık yerde. yaprakları soluk duruyor. Birisinin saksısı gövdesine göre biraz büyük toprak saksı. Diğeri ise küçük saksıda ama ikiside soluk ve cılızlar. Sizin anlattığınıza göre benim hatalarım, birisinin saksısı büyük ve musluk suyunu dinlendirmeden kullanıyorum. Bundan sonra suyu dinlendirip vereyim. Başka ne yapabilirim? Bir de dikkatimi çeken şey, bu tür çiçekleri bankalarda falan görüyorum, hepsi birbirinden güzel. Acaba klima olması mı bu çiçekleri güzelleştiriyor?
  ***
  Bitkilerin hızlı ve sağlıklı büyümeleri esintiye bağlı bir şey. Salonlarda havasız köşelerde cılız olurlar sağlıksız olurlar. Bitki besinleri hiç işe yaramaz. Bitki besinlerinin işe yaramamasında ikinci etken dinlendirilmemiş tortusu dibe çökmemiş musluk suyu ile sulamaktır. Güneşin de çok büyük önemi var. Güneşten tamamen mahrum etmeyeceksiniz yoksa fotosentez yapamaz dolayısıyla gelişim göstermez, gelişse de sağlıksız olur cılız kalır. Bütün bunlara dikkat ederseniz hızlı büyür gövdesi de kalınlaşır. Yucca gibi gövdesi çabuk kalınlaşmıyor, boyu uzadıkça kalınlaşır yine de yucca kadar kalın olmaz. Bankalarda klimalar ortamda daima hava hareketlerine neden olur. Tam da bitkilerin ihtiyacı olan bir şey. Oralarda iyi gelişmelerinin sebebi bu.

 19. Kübra, Çorum dedi ki:

  Bir senedir marginatamda olumlu ya da olumsuz hiç bir değişiklik yok. Yani ne boyu uzadı ne de yaprakları sarardı. Sizce neden böyle oluyor?
  ***
  Yaprakların sağlığı yerinde ise kesinilikle büyüyordur. Bu bitkilerde büyüme yavaş olur kolayca fark edemezsiniz. Yeni çıkan yaprakların gelişimini takip etmek de zor. Bence her yıl güzelce boyunu ölçün bir kenara yazın.

 20. Ayten Özcan, Ankara dedi ki:

  Dracaena cicegimin dallarında minik beyaz benekler oluştu ne yapabilirim? Ve gelişmesi cok yavas.
  ***
  Gelişimi zaten yavaştır. Normal. Beyaz beneklerin sebebi ise ya elverişli olmayan toprak kullandınız.. ya toprağına perlik karıştırılmış.. ya dinlendirilmemiş direkt musluk suyu ile suluyorsunuz ya da gereğinden çok fazla sıklıkta suluyorsunuz.

 21. Pınar, Antalya-Korkuteli dedi ki:

  Siteniz çok faydalı. Benim 6 yaşında upuzun bir dracenam vardı. Tepe çeliği ile çoğalttım. Sitenizden aldığım bilgilerle şimdi 2 tane yazın diktiğim ve bir de 8 yaşında kökü olan ve tepesinden iki yerden fiizlenip büyüyen çiçeğim var. Ben iki katlı görünmesini istiyorum. Ne gibi bir işlem yapmam lazım? Çiçeklerim bahçe toprağı (doğal) toprakla dikmiştim torfla değiştirmeli miyim toprağını?
  ***
  İki katlı gibi görünmesi için belki önlü arkalı iki uzun iki kısa aynı saksıya dikebilirsiniz (ya da birer tane). Torf diye satılan topraklar iyi bir bahçenin toprağı kadar faydalı olamıyor. Fakat bahçelerden gerçek toprak almak tehlikeli. Birçok yazımda, sorulara gelen cevaplarımda dediğim gibi, farklı çeşitlerden ağaçların, çalıların, otların yıllarca yaşayıp gittikleri bahçelerin üst yüzel toprağı son derece yüksek kalitelidir. Rengi ıslatınca siyahımsı, etlice ama kolay dağılır, suyu iyi süzdürür, doğal humusluluğu da süperdir. Eskiden ben sadece bu topraktan kullanırdım. Sonuç daima çok iyiydi. Şimdi maalesef bulamıyorum. Siz bulabiliyorsanız onunla devam edin. Zaten şimdiye kadar zararını değil faydasını görmüşsünüz.

 22. Nagihan, İzmir dedi ki:

  Beş yıl önce aldığım marginatam bir türlü dallaşmıyor. tek dal uzuyor. nasıl dallara ayıracağım? alt yaprakları hiç kalmadı. boyu uzadıkça yaprak döküyor.
  ***
  Hiç kimse bitkilerine bitki besini vermiyor. Esintisiz köşelerde güneşten uzak tutuyorsunuz. Sonuçta bitkiler sağlıklı gelişemiyor. Toprağı yarıdan fazla kurumuş olarak nisan ortasında dışarıya (açık havaya) az güneşli bir yere koyun. 10 gün sulamayın ki yer değişikliğine alışsın. Sonra birinci sulamayı sade suyla yapın. Birkaç gün sonra toprağı fazla kurumadan besinli suyla sulayın. Bundan sonra bir on gün geçince, tabi bu arada toprak kurumaya yüz tuttukça sulayacaksınız, istediğiniz yükseklikten kesin. Torak kurudukça sulayın. Kısa bir süre sonra kestiğiniz yerden birkaç filiz çıkaracaktır. Filizler iyice yapraklanınca başlayarak 15 – 20 günde bir bitki besini verin. Yazın hızlıca büyür. Eylül sonunda tekrar eve alın. Fazla geciktirmeyin. Evde yeri esintili ve güneşli olmalı ki sağlığı bozulmasın yapraklar dökülmesin. Yeri esintili ise aralık ayına kadar besin vermeye devam edin. Eğer şimdi esintili ve güneşli yerde tutma imkanınız varsa şimdi besin vermeye başlayın bahara kadar güçlensin. Baharda kestiğinizde çok daha fazla sayıda filizler çıkarır çok da gürce hızlıca büyür.

 23. Azize, İstanbul dedi ki:

  10 yıllık bir marginatamız var. Bense ona bir yıldır bakmaya başladım (bozulmaya başlayınca yani). Bilgilerinizi okudum. saksı ve toprak değiştirip budadık. 2 ana gövdenin herbirinden ikişer tane yani dallar çıkardı. Sağlıklı görünüyor. Hazır satılanları inceledim. Tek bir gövdeden genelde 4 tane yeni dallar vermişler. Bunun için özel bir şey mi yapılıyor?
  ***
  Hem evet hem hayır. Siz budaman önce birkaç ay bekleyip iyice güç toplamasını sağlasaydınız budayınca sizinkinden de üç dört filiz çıkardı. Bir de kesik yer birkaç gün kuruduktan sonra sık sık su fısfıslamak lazım. Tam tepe kesik yer çevresine. Böylece hem daha çabuk hem daha çok sayıda filiz verir. ama işin esas püf noktası bitkinin güçsüz düşmemiş, dirençsiz kalmamış olmasıdır. Sizinki yıllarca ilgisizlikten zayıf düşmüş neredeyse bitmiş tükenmiş o zaman budamışsınız. İkişer filiz vermeleri bile bence çok büyük bir başarı.

 24. Burak, İstanbul dedi ki:

  Ben marginatamı yaklaşık 3 ay önce almıştım. Gayet saglıklı ve yaprakları yemyeşil. Dediginiz gibi toprak kurudukca suluyorum. İkili marginatam biri ufak digeri daha büyük. Küçüğünde sararma ve yaprak dökülmesi var. Acaba bu normal mi veya bir sorun mu var?
  ***
  Fazla bir bozulma yoksa normaldir. Kış sonunda yaprak dökebiliyorlar. Eğer sık sık esinti ve güneş sağlayabiliyorsanız genel amaçlı bitki besininden her dört sulamada bir defa sulama suyuna karıştırın. Daha sağlıklı olur daha güzel gelişir.

 25. Filmkolik, İzmir dedi ki:

  Bir aydır marginatam var ama uçları devamlı sararıyor kuruyor. 10 günde bir suluyorum. Işık alan bir yere koydum ama sonuç alamadım. Sulama yaparken miktar ne kadar olmalı? Sanırım ben çok su koyuyorum. Tekrar düzelir mi? Uçları sararan yaprakları ne yapıcağım?
  ***
  Bence sulamada hata olsaydı çürür giderdi. Alalı bir ay olmuş. Yani kışın almışsınız. Mükemmel nemli hava sirkülasyonu olan bir sera ortamından esnitisiz havasız sıcak bir ortama gelen bitkilerde daima bozulmalar olur. Onun için yeni süs bitkisi alacaksanız ani şok değişimlere maruz kalmadan evinizin şartlarına alışabilmesi için ya ilkbahar ortasında alacaksınız ya da yaz sonunda alacaksınız. Şimdi büyük şoku bahsettiğiniz zararlarla atlatıp evinize alışmaya başlamıştır. Yeni çıkaracağı yapraklar ev şartlarına daha dayanıklı olacak. Sabırla bekleyin. Kupkuru olan uçları makasla kesebilirsiniz.

 26. Hatice, Şanlıurfa dedi ki:

  Merhabalar . Benim 2 yıldır dracaenam var… Geldiği zaman yaprakları çok fazla ve bakımlıydı.3 kökü vardı.Zamanla yanlardaki iki kök öldü ve ana kökteki yapraklar döküldü.Bitki sadece uzuyor..Hiç gürleşme yok.Bir ara da (8 ay kadar önce) anneannem geldiğinde kontrol etti kökü çürümüş bunun dedi ve kökünden 10 cm kadar kesip tekrar ektik ve ölmedi. Bikaç gün önce de toprağını değiştirdim. Toprağı çok kötüydü ve içinden büyük büyük solucanlar çıktı. Şimdi balkona aldım ve orda güneş alıyor. Daha fazla dallanması gürleşmesi için ne yapmalıyım?
  ***
  Dracaena marginata toprak ihtiyacı açısından birçok bitki türüne göre daha kolay bir bitkidir. Örneğin devetabanı humuslu gerçek toprakta daha iyi gelişir, hazır toprakları sevmez. Ama d. marginata poşetlerde satılan hazır topraklarda daha sağlıklı olarak gelişime devam eder. Her beşinci sulamada suyuna genel amaçlı bitki besini karıştırın. Evde yeri sık sık esinti alacağı bir pencere yanı olmalı. Yaz-kış toprakta kuruluk farketmedikçe sulamayacaksınız. Ben aynen bu şartlarda yetiştiriyorum. Neredeyse üç yıl olacak. Çoğu zaman sulamayı unutmuşumdur. Çok ihmale geldi. Hemen hemen hiç yaprak dökmüyor. Boydan boya yapraklarla kaplı. Aldığımdan beri üç misli kadar gelişti. Şimdiki yaprakları eskiye göre daha büyük, daha uzun, daha gösterişli çıkıyor. Bir de bu bitki kökleriyle anca sığacağı kadar saksı ister. Gereğinden büyük saksılarda fazla toprakta iyi bir gelişim göstermez. Kökler boğulup çürüyebilir. Fazla dallı budaklı olması için budamak lazım. Şimdi değil. Önce iki yıl boyunca sağlığına kavuşup çok iyi bir gelişim göstermeli. Sizinki aşırı güç kaybına uğramış. Şimdi budasanız belki sadece bir tane cılız dal çıkarır.

 27. Alkan, Şanlıurfa dedi ki:

  Bizde yakaşık 2m boyunda en az 7-8 senelik bir dracaena var. bu kış dışarıda kaldı. bütün yapraklarının döküldüğünü gördüm. Uç kısımları kurumuş fakat gövde kısmı hala yeşil. Bu bitkiyi tekrar canlandırabilir miyim?
  ***
  Gövde ve kökler canlı ise evet. Hatta güzelce budayın. Geçen yıl iyi beslenebilmişse şimdi budadıktan sonra havalar ısındığında her kesik dal en az iki filiz çıkarır.

 28. Sevda, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık 6 aydır dracaenam var. Yaprak uçlarından sararmaya başlıyor, sonra yaprakları kurumaya yüz tutuyor. Tamamen kuruyup dökülmeden makasla kesiyorum. Tepeden yeni yapraklar çıkmaya devam ediyor. Güneş almayan bir yerde olduğundan dolayı kuruma ve sararma olur mu? Suyunu saksının altındaki tabağına koyuyorum her seferinde hiç saksıya direk su dökmedim. Acaba bu yanlış olabilir mi? Aynı miktarda haftada birkez suluyorum daima ve dinlenmiş su olmasına özen gösteriyorum. Dinlenmiş su yoksa içme suyu veriyorum. Nerede hata yapıyor olabilirim?
  ***
  Merak ediyorum acaba niçin herkes alttan tabaktan su verme gibi dünyanın en zararlı sulama şeklini ısrarla devam ettirir? Sulama sayfasını okuyun: https://azbitki.com/sulama Biraz güneş alabilmesi iyi olur. Almasa da yerinin şiddetli aydınlık ve esintili olması yeterli. Her 4 sulamada bir suyuna genel amaçlı bitki besini karıştırmalısınız. Çok havasız yerde kalmadıkça yaz kış gelişimi devam ettiğinden dolayı ben besin vermede ara vermiyorum. Sadece zaman zaman sulamayı unutup birhayli geciktiriyorum. Sanıyorum düzensiz bakımı seviyor. Yapraklar pırıl pırıl, çok sağlıklı. Benim Dracaena marginata yaprak bile dökmez. Garip ama gerçek. Üstünde üç yıllık yapraklar duruyor. Uzamış gövde yapraklarla kaplı.

 29. Gönül, Almanya dedi ki:

  Merhaba benim de 10 senelik çiçeğim boceklenmis. Bir dalda 4 tane uzayan dal vardı. 2si gucsuzlesmis ve boynunu büküyor. acaba ne yapmam gerek? herseyi denedim ama bir türlü eski haline gelmiyor.
  ***
  Bir akrabamın başına aynı şey gelmişti. Toz bir bitki besini veriş sonra bir iki hafta içinde dipdiri olmuşlardı. görünce şaşırmıştım. Siz orada çiçekçilerden D. marginata için uygun olacak bir bitki besini arayın. Besinin işe yaraması için esinti ve ışık/güneş şartlarının yeterli olması gerekiyor.

 30. Aylin, Konya dedi ki:

  Benim bitkim de bir anda tüm yapraklarını döktü. Dökülen yaprakların dip kısımlarına baktığımda çürüme olmuş kahverengileşmiş . Bitkinin gövdesin de de yumuşama oldu. Saksısından çıkarmıyorum tekrar yeşillenirmi diye . Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Sormak için çok geç kaldınız. Gövde yumuşamışsa ölmüştür artık. Sanıyorum siz daha iyi olur diye kocaman saksıya diktiniz ya da hiç gerekmediği halde sulayıp durdunuz. bu yüzden çürüdü.

 31. Ozan, Kıbrıs dedi ki:

  Maalesef sizin bilgilerinize ulaşmadan dracenama 2 hafta önce saksı değişimi yaptım. Hemen ardından hızla yaprakları sararıp dökülmeye başladı. Öncesinde çok sağlıklıydı. Uzun-derin yeni bir saksıya ektim. Aşırı sulama yaptım. Onu kurumaktan kurtarabilir miyiz?
  ***
  hemen sökün köklerinin zor sığacağı bir saksıya dikin. Toprak kurumadıkça sulamayın. Tuttuğundan emin oluncaya kadar çok havadar bir yerde ya da dışarda açık havada tutmalısınız.

 32. Alparslan, Antalya dedi ki:

  Yeni 2 adet,yaprakları kızıl olmayan,yeşil yapraklı olanlarından Dracaena marginata aldım. Konumları hiç güneş görmeyen, evin ölü noktasındalar. Çiçeklerin gelişimi için sorun olur mu?
  ***
  Düz yeşil yapraklı çeşitleri güneşsiz yerlere (ama güçlü aydınlık varsa) adapte olabilirler. Fakat esas düşmanı havasız esintisiz yerlerdir. Güngüz önemli değil de özellikle geceleri serin ve havadar yer istiyor Dracaena bu türleri.

 33. Filiz A. -Ankara dedi ki:

  Yaklaşık 1 ay önce dracaena marginata isimli çiçek hediye olarak geldi. Geldiğinde çok güzel ve canlıydı. Ancak şu anda yaprakları dökülüyor ve sağlıksız görünüyor. Bitkiyi tekrar canlandırmak için ne yapmalıyım? Güneş alması gerekli mi? Bakım önerileriniz nelerdir?
  ***
  Güneş alsa iyi olur. Toprak kurumadan sulamayın. Yeri çok da havadar olmalı esas ihtiyacı budur ama Ankara soğuklarında bunu sağlamanız zor.

 34. Zarife U. -Antalya dedi ki:

  Üç aydir Dracena Tricolor çiçeğine bakıyorum. Hediye olarak geldi. İlk 2 ay çok güzeldi yeni yapraklar çıkardı. Sonra ne oldu bilmiyorum önce uçlarına kuruluk girdi daha sonra gövdesi çürüdü. 3 kök vardı. Birini bugün saksıdan çıkardım. Diger iki gövdeye ne yapabilirim?
  ***
  Gerekmediği halde devamlı sulamak çürütüyor. Yeri de iyi havadar olmalı. Ben toprak kurumadıkça sulamam. Dört yıl olacak gayet sağlıklı. Bu şartlara dikkat etmelisiniz. Başka yolu yok. Havadar ortam kesinlikle hayati önem taşıyor. Ve de gerekmediği halde sulamamalısınız.

 35. Şule, İstanbul dedi ki:

  Dracaena çiçegini aldığmda yaprakları çok canlı ve parlaktı fakat son zamanlarda sararıp kurumaya başladı. Topragı üzerinde hafif beyazlıklar oluşuyor. Tam olarak iyi bakamıyorum sanırım.
  ***
  Kışın hep aynı şikayetler.. Kışın evlere ofislere yeni bitki almamanızı tavsiye ederim. Sera ortamına alışık bitkiler ani değişiklikte havasız esintisiz ortam yüzünden şoka girip bozuluyorlar. Toprak kurumadıkça sulamayın. Güneş alan bir pencere önünde bulundurun. Yaz boyunca toparlanır.

 36. Mustafa, Kocaeli dedi ki:

  İki yıldır baktığım bir marginata var. Gövdesi hiç uzamamasına rağmen yaprakları son derece aşırı çoğaldı. Maalesef büyük bir saksıya ektiğim için herhalde. Buradaki bilgileri okuduktan sonra bunu anladım. Bende gidip bir tane daha küçük marganita alıp aynı saksıya diktim. Acaba doğru bir şey mi yaptım diye endişeleniyorum. Bütün yaprakları canlı ve yemyeşilken gövde boyu uzaması için kökleri sıkışık olsun diye bir bitki daha aynı saksıya dikmek!
  ***
  O bilgi tam doğru değil. İlerde düzeltirim. Güçlü gelişim için fazlaca köklenmiş olması gerekir. Küçük saksı gerekmesinde ise esas mesele, tropikal bitkilerin köklerinin fazla soğuk ortamda kalmasının zararlı olmasıdır. Ne kadar çok toprak, kökler için o kadar soğuk ortam demektir. Esas mesele budur.
  Sizin yaptığınız da yanlış. Bu zamanda kökleri rahatsız etmemeliydiniz. ilkbaharda daha küçük bir saksıya dikebilirdiniz. Madem yaptınız bırakın öyle devam etsinler. Daha fazla rahatsız etmeyin.

 37. Sümeyye, Sakarya dedi ki:

  Merhaba benim de marginatam var. Sağlıklı görünüyor. Fakat yaprakları çok uzadı. Ne yapabilirim?
  ***
  Peki sizce bunun ne sakıncası var? İlk defa böyle bir soruyla karşılaşıyorum. Hatta merak ettim gittim bendeki D. marginata’nın yapraklarını ölçtüm. :) Bazıları 40cm-45cm arasında değişiyor. Bazıları daha kısa. Bence normaldir. Siz de ölçün bakalım sizinkinin yaprakları ne kadar?

 38. Sümeyye, Sakarya dedi ki:

  Yere çok değiyor. Boyu uzamıyor. Yapraklar çok uzadı. Şekilsiz duruyorlar. Bu fotoğraflarda gördüğüm gibi değiller.
  ***
  Çözümü daha çok güneş almasını sağlamanızdır. Gövdesi, dalları yavaş uzar. Yaprakarın fazla uzuz olması güneş yetersizliğinden. Geçen yaz daha az güneşli yere koymuştum. Yerini değiştireli beri yaprakları daha fazla uzun olmaya başladı. Gövde uzun olmasa sizinki gibi yere değecek.

 39. Ayşe, İstanbul dedi ki:

  Drecenam kökünden çürüdü. Kestim. Ne yamalıyım? Suda mı köklendirmem gerekir?
  ***
  Evet suda köklendirebilirsiniz. Aynen şu sayfada anlattığım gibi yapın: https://azbitki.com/suda-koklendirme

 40. Mesude, Konya dedi ki:

  Bana eylül ayında hediye gelen dracena bitkisini 1 martta botanik bahçesinden aldığım özel karışım toprağa geçirdim. Saksısı çok çok küçüktü ama sulamama rağmen yaprakları döküldü. Toprağı nemli. Yaprakların dibinde böcekler. 8 daldı. Şimdi 4 kaldı. Tüm yaprakları dökülüyor.
  ***
  Yeni bir bitki alır almaz toprağını küçük sanıp alelacele büyük saksılara dikmek zaman yanlışlığı ve yer yadırgaması sonucu daima felaketle sonuçlanır. Bir daha bu hataya düşmeyin. Sonra her toprak her bitkiye uygun değil. Önce araştırmalısınız. Bitkiniz nasıl bir toprak istiyor. Ne zaman saksı değiştirilir. Saksı büyüklüğü nedir vesaire bunları önce araştırın sonra gerekli bir şey varsa yapın. Şimdi güneşli ve sık sık açacağınız bir pencere yanında tutun. Toprakta önemli bir kuruma olmadıkça sulamayın. Belki böylece kurtarabilirsiniz. Böcekleri yıkıyarak gidermeye çalışın.

 41. Ayşe, Ankara dedi ki:

  Benim marginatamın yaprakları aşağıya doğru. Neredeyse gövdeye yapışık. Görünümü sağlıksız değil. Nedeni ne olabilir?
  ***
  Uzun süre susuz kalınca öyle pozisyon alıyorlar ve sonra sulasanız bile pek düzelmiyorlar. Birkaç haftada yavaş yavaş düzelirler.

 42. Huri, Ankara dedi ki:

  Merhaba, benim marginatamı eşim iş yerinden getirdi ve çok ciddi şekilde uçan böçekleri vardı. Çiçeği yıkadım. Saksısını ve toprağını değiştirdim. 10 gün kadar hiç sorun yoktu ama birkaç gündür uçan böcekler yeniden ortaya çıktı. Maalesef atmayı düşünüyorum.
  ***
  Gerekmediği halde sulayıp durmanızdan dolayı toprak sinekleri oluyor. İki basit çaresi var. Biri sigara izmaritlerindeki tütünü (en az iki çorba kaşığı kadar tütün) bir bardak sıcak suyla karştırın. 10-15 saat bekletin. Sonra suyu ve tütünleriyle beraber toprak yüzeyine dökün. Tütünleri yayın. Kesin yok olurlar. İkinci yol toprak üst yüzeyi kurumadıkça sulamayacaksınız. Zaten gereksiz tekrar tekrar sulamalar kökleri çürütür.

 43. Yasemin, Nevşehir dedi ki:

  Drecana çiçeği kendiliğinden budak verir mi?
  ***
  Evet verir. Ama bunun için dört dörtlük uygun şartlar ve çok iyi bir toprak gerekiyor. Daha kolay yolu budamaktır.

 44. Rabia, Erdek dedi ki:

  Bende de çok güzel boylanmış dracena çiçeği var. Son bir aydır yaprakları sararıyor. Neden acaba?
  ***
  Bakımında hatalarınız yoksa yerini sevmemiştir. Güneş ve rüzgar alacağı bir yerde tutarsanız daha sağlıklı olur. Her dört sulamada bir suyuna bitki besini karıştırın.

 45. Selin, Kayseri dedi ki:

  Benim marginatam yapraklarının uçları sarı, kuru. Bu neden kaynaklanıyor? Saksını değiştşm büyüttüm ama yine aynı. Hızlı büyümesi için ne yapmalı?
  ***
  Hem kendisinin hem saksısının güneşten ısınmasını sağlayabilirseniz sağlıklı ve hızlı gelişmeye başlar. Ayda bir gibi düzenli şekilde bitki besini de vermelisiniz.

 46. Şems, Azerbaycan dedi ki:

  Bende bu çiçeğin üç çeşidi var. Mayısın sonunda kırmızılı yeşilli olanını budadım. Biri suda köklendi. Diğeri ise yeni yapraklanmaya başladı. On gün önce yeşilin hakim olduğu türü budadım. Suya koydum. Sanki onda yumuşama başladı. Ne yapabilirim? Kestiğim dalı toprağa diksem ne olur? Çoğaltıp hediye etmek istemiştim.
  ***
  Dalda yumuşama varsa çürümeye başlamış olabilir. İyice kontrol edin. Bahsettiğiniz yumuşama dalda yumuşama değil de pörsüme, eğilme gibi ise problem yok. Yaprakları azaltın. Zamanla düzelir köklenir. Şimdi bu zamanda yani yaz sıcakları başladığı zamanda direkt toprağa dikseniz ne olur bilmiyorum. İsterseniz şu sayfadaki usulü deneyin: https://azbitki.com/yari-olgun-dal-celigi Direkt toprağa dikmede bu usul daha garantilidir.

 47. Handan, Bursa dedi ki:

  Yaklaşık 2 ay önce marginata çiçeğim oldu. Bugün köklerinde ve aşağıdan yukarı doğru yaprak diplerine kadar beyaz bir şeyler gördüm. Küf mü yoksa bir çeşit haşera mı bilemedim. Ama yapraklar kökten uca doğru sararıp dökülüyor.Ne yapmalıyım nasıl sulamalıyım bilemiyorum. Ama hastalık yukarı doğru ilerliyor. Çiçeğim 3 ayrı kökten oluşuyor.
  ***
  Bütün bitkiler çok havadar yer ister. Biraz da güneş görseler çok iyi olur. Sonra, saksı bitkilerinin mutlaka bitki besinine ihtiyacı var. Bu şartlarda eksik olmamalı. O beyazlıkları ıslak bezle güzelce silin. Yerini değiştirin. Esintilere maruz kalacağı bir yere koyun. Güneş de alırsa çok iyi olur.

 48. Mehmet Önder dedi ki:

  Benim Dracaenam balkonda. Yaklaşık 80-90cm uzunluğunda. Altı aydır alt yapraklar kendini bıraktı. Hala canlılar ama. Ortadaki yapraklar kurudu. En üst yapraklar yukarı doğru kalkık ve sağlıklı. Bu kuruma yavaş yavaş yukarı ve aşağı doğru ilerliyor. Kuruyan yaprakları kestim. Orta kısım tamamen çıplak kaldı. Yerini değiştirmedim. Saksısı büyük. Uzun zamandır bu saksıdaydı. Altı ayda ne değişmiş olabilir? Kurumayı nasıl engellerim?
  ***
  Her mevsim değişikliğinde bazı zararlar görülebilir. Devamlı evde tutsanız daha iyi olur. Güneşli ve çok havadar bir pencere önünde gayet sağlıklı gelişimde devam edecektir. Her dört sulamada bir defa genel kullanım bitki besini vermelisiniz.

 49. Buket, Adana dedi ki:

  Benim de 4 dallı bir kökte marginatam var. Bir yıla yakın zaman oldu hiç bir gelişme göstermiyor. Boyu hala aldığım gibi kısa. Ne sararıyor ne dökülüyor. Canlı bir şekilde aldığımız gibi duruyor. Saksı büyük boy. Küçük saksıya mı almak gerekiyor yoksa bulunduğu yerden mi acaba? Ne yapabilirim boyunun uzaması için?
  ***
  Normalde yavaş gelişir zaten. Hemen boylanmasını beklemeyin. Gelişimini hızlandırmak için kuvvetli güneş alabileceği bir pencere önünde bulundurun. Yazın ise Adana güneşi zarar verebilir. Yazın yarı gölgeli ama çok havadar bir yerde yine hızlı gelişir. Kapalı, ışıksız, havasız yerlerde gelişimi sağlıklı olmaz.

 50. Buket, Adana dedi ki:

  Saksını değiştirmemiz gerekir mi? 12.75 lt..
  ***
  Gerçi küçük saksıda daha iyi olur ama şimdi kışa giriyoruz. Saksı, toprak değiştireceğiniz zaman birkaç hafta boyunca ortam çok iyi esintili ve havadar olmalı. Yoksa yeni toprağına uyum sağlaması zor olur. Kökler çürüyebilir.

 51. Aslı, İzmir dedi ki:

  Gövdesinde hafif bir yamukluk oluşmaya başladı. Nasıl tekrar düz durmasını sağlayabilirim? Gövdede herhangi bir boşluk veya çürüme yok.
  ***
  Devamlı aynı pozisyonda kalırsa pencereye yönelip ona göre üstten ileri doğru eğilir. On günde bir yön değiştirmelisiniz.

 52. Kadriye, Kuşadası dedi ki:

  Selamlar. Cicegim gecen kis hediye olarak geldi. Koyu yesil yapraklari. Balkon kapisi yaninda. Hem havadar hem Gun isigindan faydalanmakta (direkt gunes gormemekte). Sulamayi ve besinini duzenli yaptim. Gayette mutluydu. Fakat eylule girdigimizden beri saniyorum sonbahar olmasi nedeni ile yaprak dokmeye basladi. yaprak sayisi azaldi. Birden bire çiçeğin huy degistirmesi mevsimsel olabilirmi. Ayrica sanki susuz kalmis gibi yapraklar asagiya dustu.
  ***
  Serinlikle pek ilgisi yok. Uygunsuz toprakta kökler devamlı fazla ıslak kaldığı için zarar görmüş. Süzek ve havadar toprak istiyor. Ayrıca köklerinin zor sığacağı kadar saksı ister. Gereğinden büyük saksılarda bu tip sorunlar baş gösterebiliyor. Tabii en başta toprağının özelliği önemlidir.

 53. Ömer, Aksaray dedi ki:

  Marginatam geldiği yeni odada yaklaşık 3 gün çok sıcak bir ortamda kapalı kaldı. Yaprakların büyük kısmı uçlarından başlayarak neredeyse ortalarına kadar kurumuş durumda. Şu anda 22-24 derece aralığında ev ortamında duruyor. Kendine gelebilmesi için neler yapmam gerekir?
  ***
  Güneşli pencere önünde tutun. Yazın açık pencere yanında durursa çok hızlı yapraklanır.

 54. Derya, İstanbul dedi ki:

  Draceanam yaklaşık 2 yıldır benimle. Yeni eve taşındıktan sonra büyümesi durdu. Daha önce zaman zaman yaprak uçlarından kararmalar oluyordu, nem azlığından diye düşünüyordum. Bir süredir ise yaprağın gövdeye bağlandığı yer kahverengileşiyor ve sonra tüm yaprak ucuna kadar kahverengi olup soluyor. Yeni çıkam tazecik yapraklarda bile var bu sorun. Çok yaprak kaybetti. Eski evim de yeni evim de kışın çok sıcak oluyor, o açıdan bir farklılık olmadı. Güneş görüyor, suyunu kurumadıkça vermiyorum, yapraklara su püskürtüyorum. Buna rağmen sorun devam ediyor. Bu gövde tarafından başlayan kararma neden olabilir sizce?
  ***
  Gövde çürümüştür diye düşünüyorum. Artık yeni yapraklar çıkarmıyordur ve tamamen ölmüştür.

 55. Kadriye, Kuşadası dedi ki:

  Sürekli yaprak dökülmesi var. Sararmakta ve dökülmekte. Suyuna dikkat ediyorum. Saksısını usulüne göre de değiştirdim. Besin veriyorum. Sürekli havalandırmaktayım da. Köklerinde herhangi bir yumuşama vs yok. Yani yanlış gözüken hiçbir şey yok fakat yaprak döküyor. Yenileri çıkmakta. Onda da bir problem yok ama dökülme hızı daha fazla. Ne yapabilirim ya da sorun nedir?
  ***
  Toprakta bir sorun olabilir. Ben ise tam tersi hiç yaprak dökmemesinden şikayetçiyim. Zaman zaman en alttaki eski yaprakları makasla keserek yoğun kalabalık çirkin görüntüden kurtarıyorum. İstanbul’da devamlı açık pencerenin tam önünde idi ve sabahları 4 saat kadar direkt güneş alıyordu. Şimdi Didim’de dışarda verandada duruyor. Öğleden sonra akşama kadar daha fazla güneş alıyor. Ama sorun aynı. Yapraklar birikiyor da birikiyor ve makasla keserek azaltıyorum. Sürekli esintiyi ve güneşi çok seven bir bitki olduğundan iyice emin oldum. Size de tavsiye ederim. Yalnız kışın buralarda çok az ve çok hafif de olsa don olayları oluyor. O günlerde dışarda bırakmayın.

 56. Halime, İstanbul dedi ki:

  Benim Drecaena marginata çiçeğim bir akşam eve geldim ki bütün yaprakları bir anda dökülmüş. Bir gün önce hiçbir şey yoktu ama bir anda tüm yaprakları sanki çürümüş. Bu neden olabilir ve yeniden yaprakları çıkar mı?
  ***
  Böyle bir şey köklerden başlayan çürümenin gövdeden yukarı ilerlediğini ve bitkinin tamamen öldüğünü gösterir. Yapraklarda bozulma alametleri mutlaka olmuştur ama siz farketmemişsiniz. Yani çok sağlıklı bir Dracaena marginata bitkisi aniden yaprak dökmez. Yıllardır yetiştiriyorum. Yapraklar gövdeye çok sıkı bağlıdır. Hiçbir etken aniden dökülmelerine sebebiyet veremez.

 57. Saniye, İstanbul dedi ki:

  Merhaba ben iş yerinde bu bitkiyi yetiştiriyorum. Güneş alan bir mekanda olmasına rağmen ve haftada 1 kere sulamama rağmen köklerinde çürümeler oldu. Nasıl iyileştirebilirim?
  ***
  Sulamayı düzenli gün sayısına göre değil, toprağın kuruma hızına göre yapmalısınız. Eğer bir ay hiç kurumuyorsa siz de hiç sulamamalısınız. Yoksa kökler çürür.

 58. Catmom, Ankara dedi ki:

  10 gün önce İstanbul’dan Ankara’ya taşındık. Hava çok soğuktu ve gece yolculuğu yapıldı. Nakliye kamyonunun arka kısmı sadece naylonla örtülü çiçekler çok fazla soğuğa maruz kaldılar. 5 yıldır baktığım ve gayet sağlıklı olan dracenamı da soğuk yedi. Eve aldığımızda yaprakları karlıydı. Birkaç gün kapalı balkonda tuttuk sonra salona aldık. Fakat her gün 10 civarı yaprak döküyor. Yapraklariın bir kısmı sağlam görünse de bir kısmı zannediyorum çürümüş. Renkleri donuk ve yere doğru eğik vaziyetteler. Dökülenlerde yumuşama yok ancak sararma var. Nakliye esnasında maruz kaldığı soğuk nedeniyle olduğunu düşünüyorum. Sizce toparlar mı kendini? Gövdede yumuşama yok. Tül arkasından sabah güneşi alıyor. Bulunduğu mekan çok sıcak değil. Kalorifere çok yakın sayılmaz. Camdan esinti de alıyor. Geldiğinden beri hiç sulamadım üstüne sadece nemli torf ekledim bahçe toprağıyla karıştırıp.
  ***
  D. marginata direkt güneşi sever. Güneşi filtrelemeyin. Hava sıcaklığı sizi rahatsız etmeyecek kadar ısındığında pencereyi mümkün olduğunca uzun süre açık bırakırsanız bu sayede çok hızlı gelişim gösterir. Yaz sonuna kadar eskisinden birkaç kat daha fazla gösterişli hale gelir.

 59. Firuze, Baku dedi ki:

  Merhaba. benim iki tane D.marginata ciceyim var. aslinda her sene alıyorum. bozuluyorlar. cok sevdiyim cicek oldugu icin vaz gecemiyorum. yene aliyorim. aslinda evim marginata yetisdirmek icin uygun. oyleden aksama kimi guneş goruyor. fakat ciceyim hem ciliz hem yapraklari mat. yapraklarin daha parlak olmasi icin ne yapa bilirim?.marginata ciceyi kisin da büyür mü?
  ***
  İlk aldığınızda toprağı kupkuru bile olsa eve getirdiğinizde ilk on gün hiç sulamayın. Büyük saksıya geçirmeyin. Saksısı köklerin zor sığacağı kadar olmalı (bu çok önemli). Daima tam pencere yanında tutun ve pencereyi sık sık açık tutun ki hava alsın. En çok bunu sever. Hızlı büyümesi esinti ve rüzgar almasıyla mümkün. Ayda bir defa bitki besini verin. Mesela orkideler için olan özel bitki besini Dracaena marginataya daha fazla fayda verir. Yaprakları kendiliğinden parlaktır. Sizin aldığınız D. marginataların yaprakları mat ise sebebi yetiştirildiği yerde yaprakların kirlenmesi ve kirlerin yapışmasıdır. Belki de böcek ilaçları yüzünden parlaklığı gitmiş olabilir. Önemli değil. Sizin evde yeni çıkan yapraklar mutlaka çok parlak olacak.

 60. İsimsiz dedi ki:

  Selam. Marqinata ciceyim yeni yapraklar çıkarıyor fakat cansız gibi. Kıs aylarında bitki besini versem olur mu?
  ***
  Gelişime devam ettiğinizden eminseniz verebilirsiniz ama güneş görmesi çok önemlidir. Hiç güneş alamıyorsa cansızlığında sebep budur.

 61. Rukiye, İstanbul dedi ki:

  Merhaba ilk kez çiçek bakıyorum. Dracena Marginata ikeadan aldım. Suyunu ne kadar vermeliyim? Ölçek olarak bildirir misiniz?
  ***
  Toprağını yoklayın. Islatıcılığı tamamıyla gitmişse ve nemi azalmışsa sulama vakti gelmiştir. Saksının alt deliklerinden biraz su gelecek kadar miktarda su ile sulayın.

 62. Yaşar, Kayseri dedi ki:

  İki gün önce Dracena marginata bitkisinden yaklaşık yarım metrelik bir dal aldım. 9-10 tane yaprakları var. Suya koydum ancak köklenmeden direkt toprağa diksem tutar mı?
  ***
  Ortalama 20cm gibi 4 parça edebilirsiniz. Önce bir hafta açıkta bekletin ki kesik yerler kurusun. Bu arada dişli kum bulun (inşaatlarda sıva için kullanılan iri taneli kum). Sonra 2 ölçü kum + 1 ölçü hazır poşet toprak karışıma dikin. Mayısa kadar kumlu toprak sadece adamakıllı kurudukça sulayın. O zamana kadar anca köklenirler zaten. Sonra iyi bir toprakla geniş bir saksıya dikin.

 63. Meryem, Safranbolu dedi ki:

  2 yıl önce almis olduğum çiçeğim birkaç haftadır alt yaprakları haftada 5 6 tane sarariyor. Sulamasını 1 hafta 10 günde bir dinlendirilmiş su ile suluyorum. Arada camı açıp havalanmasını sağlıyorum. Acaba neden sararma oluyor?
  ***
  En eski yaprakların sararması doğaldır. Bunda hiçbir sorun yok. En çok mevsim değişiklikleri zamanında olur.

 64. Sıla, Ankara dedi ki:

  Bu muhteşem bitki, bize hediye olarak geldi. Sizin açıkladığınız yaşam şartlarına uygun olarak salonumuza yerleştirdim. Yalnız aynı saksı içine bir buçuk metre civarında olan dracena marginata ile kırk santimetre civarında olan benjamin ekilmiş. Büyük bir toprak saksı içindeler. Ayırmalı mıyım?
  ***
  Güzel görünüyorlarsa ayırmayın. Zaten ben de ev bitkilerini üçer beşer aynı saksılara dikilmesini tavsiye ediyorum. Tek tek saksılarda olmaları hem gereksiz hem her şeyi zorlaştırıyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)