Sedum palmeri

Crassulaceae familyasının Sedum cinsinin en dayanıklı türlerinden biri olan Sedum palmeri dam koruğu adı verilen tipteki Succulent bitkilerdendir.

Anavatanı Meksika’nın kuzey-doğusunda Sierra Madre Oriental dağlarıdır. Deniz seviyesinden 1000 metre yüksek kesimlerde Sedum palmeri kayalıklı yamaçları halı gibi yoğun bir şekilde kaplar.

Özellikleri

Yavaş gelişen bir bitki olan Sedum palmeri’nin yaprakları pek uzun ömürlü değildir. Zaten gelişimi de yavaş olunca yapraklar genellikle dalların uçlarında rozet gibi dururlar. Dalların alt kısımları çıplak kalır. Dalları biraz uzayınca yana yatar. Saksılarda sarkıcı gelişir ve bu şekilde dallar dik duramayıp yan yattıkça, tekrar yukarıya uzamaya çalışıp tekrar eğilirler. Sonuçta dallar kıvrımlı olur. Altta gördüğünüz fotoğraftaki gibi bir hale gelmesi için en az 4 yıl gerekir.

Sedum palmeri, bakımı, yetiştirilmesi ve çoğaltılması bilgileri

Sedum palmeri saksıda sarkıcı halde

Çiçeklenmesi kış ortası ile ilkbahar başı arasında herhangi bir zamanda başlar. Dallardan çıkan çiçek sapları çiçek aça aça uzar ve böylece Sedum palmeri iki ay kadar sürekli çiçekli kalır. Çiçekleri tatlı bir sarı renktedir.

Kış soğuklarına dayanıklılık açısından Ankara ve eşdeğer iklimli yerlerde bile bahçelerde yetiştirilebilir. Kışın -17C derece soğuklara dayanır. Yine de tedbirli olup -10C dereceden daha fazla soğuk don olayları olacağı zamanlarda eğer kar altında kalmazlarsa korunamayacaklarından dolayı üstlerini naylonla örtmelisiniz.

Kullanımına gelince: Sedum palmeri saksılarda sarkıcı bir bitki olarak ve bahçelerde yer örtücü olarak kullanılabilir.

Yetiştirilmesi ve bakımı

Güneşli yerlerde, az güneşli veya hiç güneş almayan yerlerde yetiştirilebilir. Yerinin gündüz boyunca şiddetli aydınlık olması yeterli. En çok az güneşli yerleri sever. Sedum palmeri o kadar dayanıklı ve o kadar uyumludur ki çok az toprakta aylarca susuz kalsa bile sağlığı bozulmaz.

Evlerde yetiştirilebilir. Havadar pencere kenarlarını sever.

Sulamayı toprak kurudukça yapın. Yaz boyu sık sık sulamanız zarar vermez ama gerek yok. Kışın toprak kupkuru oldukça sulayın.

Toprak isteğinde de Sedum palmeri tamamen problemsiz bir bitkidir. Yeter ki toprak havadar olsun. Hatta çörçöplerle karışık bir iki avuç toprakta küçük bir saksıda 5-6 yıl tamamıyla sorunsuz gelişimine devam eder. Hazır poşet topraktan kullanabilirsiniz. eğer ev içinde yetiştirecekseniz toprak mutlaka fazlasıyla havadar olsun. Ponza taşı ve dişli kum (her ikisi veya hangisinden varsa) toprakla eşit ölçülerde karıştırılacak. Toprağının besleyici olup olmaması hiç önemli değildir. Sedum palmeri’nin kökleri havadaki tozlardan, sudaki elementlerden gıdasını kolaylıkla alabilecek özelliktedir. Bu sebeple bitki besini veya gübre istemez.

Çoğaltılması

Sedum palmeri yılın her zamanında dallarının ayrılmasıyla çoğaltılır. Herhangi bir dalını kırıp alın. Bir iki gün açıkta bekletin. Sonra dikip sulayın. Eğer toprak az da olsa nemli ise sulamayıp iyice kurumasını bekleyin.

Dalları kolayca köklenir. Dallarını toprağa diktikten sonra sanki köklenmiş yetişkin bir Sedum palmeri gibi düşünebilirsiniz. Bakımına da öyle devam edin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | | | |


'Sedum palmeri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Elif D. -İstanbul dedi ki:

  Bizim apartmanın girişindeki saksıya sardunyalarla birlikte ekili olan çiçek türünün bu olduğunu şimdi öğrendim. Kar yağdığı zamana denk geliyor sanırım, bir dalını koparıp ekmek istemiştim. Yaprakları donmuş, cam parçaları gibi tuttuğum elimde kaldı. Aldığım dal da tutmadı. Sağlam bir dalını bulabilirsem şimdi yeniden çoğaltmaya çalışacağım. Yaz kış balkonda tutabilirim anladığım kadarıyla, tabii don olaylarından korumak şartıyla.
  ***
  İstanbulda don olayları buna zarar vermez. Gerçi çok güzel bir bitki devamlı evde de yetiştirebilirsiniz. Toprağı çok fazla havadar olmalı. Adeta çörçöp karışımı gibi.

 2. Feyza, Burdur dedi ki:

  Bana bu çiçeği eski bir komşum vermişti. O zamanlar pek sevmedim. Kış boyu dışarıda kaldı pek sulamadım. Kışın yapraklarını döktü. Kurudu öldü sandım ama o saksıdan yazın yenileri üredi kendiliğinden. Ben de onun yaşama azmine kıyamadım şimdi ilgileniyorum. Güzel bir saksıya aldım. Saksıyı doldurdu daha da şirin geliyor artık bana. Bu çiçeği kışın dışarıda bıraktığımdan mı kurudu yoksa susuzluktan mı? Kışın dışarıda mı kalmalı yoksa evde mi?
  ***
  İstanbulda kışın zarar görmediği gibi kış sonundan ilkbahara kadar sapsarı çiçeklerle bezeniyorlar. Bazen sonbahar sonunda çiçeklenmeye başlarlar. Burdur sanıyorum daha fazla soğuk olduğu için oraya uygun değil. Kışın içeride çok güneş alan pencere önünde tutmalısınız.

 3. Meliha, İstanbul dedi ki:

  Çiçeğim 4-5 yıllık var ve fotoğraftaki gibi. İsmini uzun süre araştırdım ve sonunda -sayenizde- bulmuş oldum. Yaz kış yerini hiç değiştirmedim. Yazın çok güneş alan bir balkonum var ve o kadar şiddetli güneşe rağmen hiçbir şey olmadı. Hatta çiçek hakkında bilgim olmadığından “fazla güneşi seviyor demek ki” diye de yorumda bulunmuştum. Sayenizde bilgi sahibi oldum. Çiçek yayvan emaye bir saksıda, kökleri dışarı taşmış, sıkışık durumda. Şu anda sarı çiçeklerini açmaya başladı. Saksısını baharda değiştirmeli miyim? Değiştirirken seyreltmeli miyim açıkçası bilemiyorum.
  ***
  Uzun süreli şiddetli güneşe de uyum sağlar çok az güneşe de. Çok iyi, uslu, cefakar bir bitkidir. Saksı-toprak değiştirmenizde istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Hiç sorun çıkmaz. Sadece yeni toprak sorun çıkarırsa o başka. Seyreltmek yerine bence aynen hepsini yine aynı saksıya dikin. Ya da yeriniz müsaitse mesela bir kapının sağında solunda olacak şekilde iki saksıya ayırabilirsiniz. Köklerde azaltma yapıp daha dar bir saksıya dikebilirsiniz. Topraksız olarak çörçöp süprüntü birikimleri içinde bile gayet sağlıklı gelişiyor. Havadaki tozlardan ve sulama suyundan bile ihtiyacı olan elementleri alabiliyor. Dediğim gibi tek sorun şu yeni hazır poşet toprakların dengesizliği. Bunun dışında problem olmaz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)