Hanımeli, Lonicera periclymenum

Hanımeli oldukça güzel kokulu olduğu için bütün dünyada çok sevilir. Sarmaşık gibi gelişir. Bakımı en kolay uzun ömürlü bahçe bitkilerindendir.

Caprifoliaceae (Hanımeligiller) familyasının Lonicera cinsinin örnek türü hanımelidir. Bilimsel adı Lonicera periclymenum. Anavatanı Avrupa kıtasıdır. Kış soğuklarına -30C dereceye kadar dayanıklıdır. Sarmaşık gibi gelişir. Ulaşabildiği dalların çevresine fırıl fırıl sarılır, 7m kadar uzar gider. Bulunduğu yerin iklimine göre ya kışın yapraklarını döker ya da bütün yıl yapraklıdır.

Çiçeklenmesi

hanımeli çiçekleri ve yapraklarıBazı çeşitleri sadece ilkbaharda, bazıları ilkbahardan sonbahara kadar aralıksız çiçek açar. Çiçekleri önceki yıldan kalma ince dallarda gelişen yan dallarda oluşur. Devamlı çiçeklenenlerde ise yeterince olgunlaşan ince dallarda gelişen yan dallar çiçek açar.

Küçük hanımeli fidanlarının çiçek açma olgunluğuna gelmesi yetiştirme şartlarına ve güneş alma konumuna göre değişir. Kuvvetli güneşli bir yerde bu yıl küçük bir fidanı yetiştirmeye başlamışsanız ve sonbahara kadar bir metreden fazla kuvvetlice büyümüş dallanıp budaklanmışsa gelecek yıl çiçek açması kesindir diyebilirim. Diğer durumlarda, çiçek açabilecek olgunluğa gelmesi 3 – 4 yılı bulur. Güneş çiçek açmasında çok önemlidir.

Hanımeli yetiştirilmesi ve bakımı

Toprak: 4.5 pH (orta asitli) topraktan 8 pH (az kireçli) topraklara kadar fazla killi veya fazla kumlu her toprakta sorunsuz yaşayabilir. Hanımelinin çiçekleri ve yaprakları küçük ve hafif oldukları için gübre/besin takviyesi pek gerektirmez – toprak çok kötü değilse.

Saksıda hanımeli yetiştirecekseniz en iyi doğal humuslu gerçek toprakta yetişir. Birkaç yıl gübre veya bitki besini istemez. Eğer hazır poşet toprak kullanırsanız nisandan eylüle kadar ayda bir defa bitki besini verseniz iyi olur.

Işık ve ortam: Aşırı güneşli alanlarda da yetişebildiği halde yarı gölgeli bahçelerde daha iyi olur. Fazla gölge ise hanımelinin güneşe ulaşmak amacıyla çok fazla uzamasına, bu süreçte çiçek açmamasına sebebiyet verebilir. Kapalı yerleri sevmez: hem havasız hem fazla sıcak yerlerde büyümesi gelişmesi durur. Açık havada olması gerekir. Açık balkon ve teraslarda saksılarda yetiştirilebilir. Camekanlı balkonlarda binbir çeşit yaprak biti peyda olur.

Sulama: Normal ihtiyaca göre, toprak kurudukça sulanabilir. Hanımeliniz ilkbahardan sonbahara kadar devamlı çiçeklenebilen türdense toprağı biraz kuruyunca vakit kaybetmeden sulamalısınız.

Budama: 1- Sonbahara kadar çiçek açmaya devam edenleri sonbahar sonunda, hanımeli yaprakları bozulup dökülürken budama yapmalısınız. En geç kış sonuna kadar budama yapılmalı. Ayrıca budama yaptığınızda çiçeklenme potansiyelini bir yıl için bir hayli azaltacaksınız bunu da göz önünde bulundurun çünkü çiçekleri genelde eski dallardan çıkan yeni filiz dallarda açar.
2- Sadece ilkbaharda çiçek açan türlerini çiçekler solduktan hemen sonra budamalısınız: Böylece yaz boyunca bol bol dallanırlar gelecek baharda daha çok çiçek açarlar.

Çoğaltılması: 1- İlkbahar – yaz aylarında yapraklı olgun bir dalını alın, direkt toprağa dikin ve bekleyin. Toprak eğer sağlıklı temiz bir bahçenin toprağı ise köklenmesi kesindir. Vazoya koymak için koparılan çiçekli dallarından bile kolayca köklendirip çoğaltabilirsiniz. Vazoda çiçekler solunca dalı toprağa dikin. Ben böyle yapmıştım – birkaç haftada köklenip filizleniyor.
2- » Basit daldırma: Bir dalı koparmadan, o dalın bir kısmını toprağa gömün. Birbuçuk-iki ayda köklenir. Sonra sökün, köklenmiş kısmı kesip ayırın istediğiniz yere dikin.

Zararlıları: — Tamamen açık havada, ağaçlı çevresi olan bahçelerde pek zararlısı yoktur. Havadar olmayan ya da camekanlı olan balkonlarda ise beyaz kanatlı minik bitler, unlu bitler ve gözle görülemeyecek kadar küçük örümcek bit denen parazitler hanımeli yapraklarını mahvederler. Havalar ısınınca yaprakların altlarında çoğalırlar, yaprakları kuruturlar. Kurtulmanın çaresi her sabah yıkamak ya da düzenli ilaçlamaktır.

Saksılarda yetiştirilenlerde kök çürümesi hastalığı olabiliyor. Sebep bir tür mantar hastalığı. Ağır killi toprak ve plastik saksı yüzünden olur.


'Hanımeli, Lonicera periclymenum' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Nilay, İstanbul dedi ki:

  Hanımeli terasta fazla güneşten kurur mu? Terasta güzel kokulu çiçek açmasını istiyorum.
  ***
  Az güneşte pek çiçeklenmezler zaten. Ne kadar fazla güneş, o kadar fazla çiçek. Yalnız saksısı toprak saksı olmalı. Ya da seramik veya çömlek saksı. Kökler güneşten pişmemeli.

 2. Hatice, Kocaeli dedi ki:

  Eskiden beri hanımelinin yılan barındırdığı söylenir. Şuuraltına kötü yerleşmiş. Kokularını çok sevdiğim halde hanımeli bitkisine pek yaklaşamam. Yetiştirmeyi düşünemiyorum bile.
  ***
  Ben çocukken bizim mahallede bir bizim bahçede bir de komşumuz Madam Artemisya’nın bahçesinde hanımeli vardı. Asla yılan görmedik. Başkalarının bahçesinden hatta mutfağından yılan çıkardı. Çocukluğum çok ilginç yılan hikâyeleriyle geçmiştir. Bizim evde veya bahçede hiç görmedik. Madam Artemisya’dan da hiçbir yılan şikâyeti duymamışızdır. Hurafelere inanmayın. :) Ayrıca bu hurafe sanıyorum sadece sizin yöreye ait çünkü hayatımda hiç duymadım. Benim bildiğim bir hurafe incir ağaçlarıyla ilgili. Tekin değilmiş, yanında cinler olurmuş vesaire. Mahallemizde hiç kimse incir ağaçlarından zarar görmemişti oysa. :) Bir de ceviz dikenlerin ömrünün kısa olduğunu söylerler. Yanlış, batıl inançlar bunlar. Fıkra gibi: Adamın biri ceviz dikmiş ölmüş. :)

 3. Filiz, Aydın dedi ki:

  Merhaba, bir Aydınlı olarak incir ağacı meselesine hemen bir açıklık getirmek istiyorum:) Bizim çocukluğumuzda da ”incir ağacından düşen iflah olmaz, incir ağacı uğursuzdur vb..” şeyler söylerlerdi. Bunun sebebi şudur; bilindiği gibi incir, Aydın’ın en önemli ticari meyvesidir. Olgunlaştığı dönemde çocuklar ağacın başına çıkıp ballı incirleri talan etmesin, incir sahibine maddi zararı olmasın diye eski zamanlarda bu hurefa uydurulmuştur. Yani tamamen ticari kaygıdan kaynaklanan bir hurefadır. Benim çocukluğum incir ağaçlarının tepesinde geçti ve onlarca kez incir ağacından düşmüşümdür. Olgunlaşmamış incirlerin sütünün ağzımı yüzümü kabartıp alerji yapması ve bu yüzden annemden işittiğim azarlar dışında da hiçbir zararını görmedim:)) saygılarımla…
  ***
  Gayet mantıklı.. Hanımeli hurafesini onun gibi herhalde bahçesindeki hanımeli çiçeklerine kimse yaklaşmasın diye bir çiçek meraklısı uydurmuştur ki konu komşu korksun yaklaşmasın. :)
  İncir İstanbulu da çok seviyor. Duvarlarda ağaçların üstünde bile küçük fidanları kendiliğinden yetişir. Yakında ilk gördüğüm zaman fotoğrafını çekip gösteririm. Ama sanıyorum meyvelerinin lezzeti, aroması aydın gibi sıcak memleketlerde daha güzel oluyordur.

 4. Fatih dedi ki:

  Ben bir çelik aldım acaba hanımeli değil mi? Açtığında beyaz çiçekleri çok güzel kokuyor.. çiçekler bittikten sonra pamuksu bir hale dönüyor. acaba bu nedir? ve nasıl çeliklemeliyim? teşekkürler..
  ***
  Hanımeli çiçek açmak için epeyce büyümelidir. Sizinki nedir bilmiyorum. Fotoğraf gönderirseniz belki anlarım.

 5. Cenk dedi ki:

  Hurafelere inanmamak gerek ama galiba gerçekten böyle bir durumu var hanımelinin. Çünkü bizim bir komşumuzun çok büyük, kocaman bir hanımeli çiçeği var. Her sene yaz aylarında mutlaka onun çevresinde büyük büyük yılanlar öldürüyor. Bizzat ben şahidim.
  ***
  Komşunuzun başına gelecek var. Ne istiyor masum hayvanlardan? Esas korkulması gereken şey yılanları öldürmektir. Evrende hiçbir şey bedelsiz kalmaz. Bedeli ne ise er ya da geç gelir yapanın başını yakar.

 6. Emrah dedi ki:

  İki çeşit hanımeli var demişsiniz yukarıda: sadece ilkbaharda açanı ve ilkbahardan sonbahara kadar açanı. Bunları nasıl ayırt ederiz? Terasta hanımeli çok istiyorum. Eşim çok yaprak döker endişesiyle pek sıcak bakmıyor benim bu isteğime.
  ***
  Ayırt edemezsiniz. Temmuzda çiçekli görürseniz işte o devamlı çiçek açan çeşididir. Sizden ve eşinizden özür dilerim ama başınızda böyle bir insan varken siz balkonda hanımeli yetiştiremezsiniz. Titizlik hastalıkları yüzünden kasten zehirleyip kurutur bunlar. O kadar titizlik normal değil. Hiç mi öldükleri zaman cesetlerinin kokuşacağını toprak altında çürüyeceklerini düşünmezler?

 7. Alperen dedi ki:

  Saksıda yetişir mi acaba? Mayıs ayında aldık saksıda idi. Çiçekleri vardı fakat hepsi döküldü . Bitki büyüyor ama çiçek açmıyor.
  ***
  Evet saksıda olabiliyor. Saksı büyük toprak saksı olmalı. Sadece baharda çiçek açan çeşidinsense artık gelecek baharı bekleyeceksiniz. Diğerindense şimdi yeni gelişmekte olan yan dallardan çiçek açabilir. 1,5 metreden fazla uzamış taze sürgünler varsa tam tepelerini koparın yan dallar geliştirsin. Onlardan çiçek açabilir. Ayrıca bu çeşidin yaz boyunca devamlı çiçek açabilmesi çok güneş alabilmesine bağlıdır.

 8. Sema E. -İtanbul dedi ki:

  Benim de orta büyüklükte bir saksıda hanımelim var. Topraktan çıkış dalları hep kurudu fakat üstlerde yeşil dalları mevcut. Baharda çiçek verdi. Şu an alt dallar kuru üst dallar yeşil, çiçeksiz bir vaziyette duruyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  İlkbahardan şimdiye kadar gayet iyi dallanması yapraklanması gerekiyordu. Ya susuz bırakıyorsunuz ya da toprağı çok kötü. Ayrıca koskoca bahçe varken hanımelini saksıda tutmak yanlış.

 9. Eda, İstanbul dedi ki:

  Evimin salonu fransız cam. Camın önünde genişçe bir alan var demirle minik bir balkona dönüştürülmüş. Fakat süs Amaçlı, yani oraya cıkılmıyor. Bende bu balkona büyükçe bir saksı alarak hanımeli yetiştirmeyi düşünüyordum. Bilgi almak amaçlı dolanırken sızın yazınıza denk geldim. Bu sebeple size fikir danısmak isterim. Balkondaki demirlere dolanarak büyüyebilir mi, hanımeli için uygun bir ortam oluşturabilir miyim emin değilim. Bitkiye yazık etmek istemem. Ama penceremi açtıgımda hoş kokular evin içine girsin istiyorum. Bana öneri ve tavsiyeleriniz varsa bilgilenmek isterim. Sizce bu alanda hanımeli yetişir mi? Yahut bir başka bitki mi yetişriemeliyim?
  ***
  Olabilir. Balkonda hanımeli yetiştirenler çok. Saksı yeterince büyük olursa toprağı doğru toprak olursa yetiştirebilirsiniz. Esas sorun ilkbahardan sonbahara kadar çiçek açan hanımelinden bulmak. Çoğu yerdeki hanımeliler sadece ilkbaharda bir defa çiçek açıyor.

 10. Özge Ö. -KKTC dedi ki:

  Bahçedeki hanımelimi geçen sene budamıştım. bu sene neden az çiçek açtığını anladım yazınızdan :) Sormak istediğim kışın tamamen yapraklarını döker mi? Benimkinde yeşil yaprak da var, kuru da. Kuru yapraklar bozuldu diye mi kuruyor yoksa?
  ***
  Kışın soğuğun şiddetine göre yapraklarını dökerler. Bir de soğuk olmasa bile zamanla eskidikçe. Sonuçta ilkbahara kadar tamamen yapraksız kalabilirler. sonra yeniden yeşerirler. Kışın gelişme yok, yapraklar eskidikçe ve soğuğun etkisiyle dökülür.

 11. Melas, Manavgat dedi ki:

  İncir ağacı ile ilgili cin vs hikayelerin aslı olduğuna inanmıyorum ama şöyle bir durum var. Küçüklüğümde bizim ve komşuların bahçesinde çok incir ağacı vardı. Mahallenin çocukları neredeyse ağaçtan inmezlerdi. Ben ve bir çok arkadaşımın vücudunda kopan kırılan incir dalı ve yapraklarından bulaşan sütten kaynaklanan yanık izleri 30 – senedir hala geçmedi. Büyüklerimiz bu nedenle çoluk çocuk incir ağacına dadanmasın diye düşünmüş olabilirler. Ayrıca eskiden şeker meker olmadığı dönemlerde insanlar kışın tatlı ihiyacını dut incir vs den karşılarlarmış. Meyveler talan edilmesin yazık olmasın diye de hurafeler uydurulmuş olabilir.

 12. Nurdan, Çanakkale dedi ki:

  Bahçe kapısında hanımeli var. Geçen sene çok güzel çiçek açmış, hatta bir yandan tomurcuk vermişti. Ancak bir gün ne göreyim: ne çiçek ne de tomurcuk üzerinde var. Acaba bir gece içinde tüm çiçek ve tomurcukları yiyebilecek bir böcek mi var? Yere düşen her hangi bir çiçek bile yoktu. Gizemli bir şekilde hanımelim çiçeksiz kalıverdi ve o yaz bir daha hiç açmadı. Sizce bu durum nedir?
  ***
  Bence birisi çiçekleri koparıp almıştır. Başka bir izahı olamaz diye düşünüyorum. :) Ya da olsa olsa bir kuş gelip tek tek hepsini yemiştir. Bu da olabiliyor.

 13. Yesim, istanbul dedi ki:

  Ogleden sonra surekli gunes alan bir balkonda hanimeli gunesten zarar gorebilir mi? Yerini degistirmem gerekir mi? Bir de dallarini yukariya degil de asagiya dogru uzatir mi acaba? Yukaridaki bir çikintiya koydum, dalini asagi dogru bagladim. Ne olur bilmiyorum.
  ***
  Orası iyi. Yerini değiştirmeyin. Hanımeli güneşte daha iyi çiçekleniyor. Aşağı sarkıcı yetiştirilebilecek süs bitkilerinden değildir. Ancak, 1 metreden uzun ve biraz kalınca güçlü bir gövdesi olur, yukarda gelişen dallar aşağı sarkar o şekilde aşağı sarkan dallı olarak yetiştirebilirsiniz. Yani saksıyı yükseğe koymayın. Önce sağlam bir gövde geliştirmeli.

 14. Özgür F.Ö. -Ankara dedi ki:

  Bahçemdeki hanımellerinin yaprakları bugünlerde sararıyor. Genelde iç kısımdaki yapraklar. Sizce sebebi ne olabilir? Aslında bolca da çiçek açıyor. İlaç kullanmam gerekirse hangi ilacı kullanmalıyım?
  ***
  Toprağı çabuk kuruyor ve uzun süre kupkuru kaldığı halde sulamıyorsanız susuzluktandır. Su problemi yoksa önce yaprakları iyice inceleyin. Bitlenme varsa ilgili sayfaya bakın: https://azbitki.com/bitler Bit sorunu da yoksa fazla derin olmadan, köklere zarar vermeden dibini kazın, boşalttığınız toprağı yarı yarıya eski sığır gübresiyle karıştırın çukuru tekrar kapayıp bolca sulayın. Etkisi bir iki ayda anca görülür. İsterseniz sonbahara kadar bitki besini 20-30 günde bir verin.

 15. Serpil A. -Hollanda dedi ki:

  Ben bir hanimeli aldim. Rengi pembe sari. Bu da diger hanimelleri gibi guzel kokulu mudur?
  ***
  Hanemeli ise güzel kokuludur. Çiçekli halde almışsanız ama kokmuyorsa o benzer çiçekli başka bir tür olabilir.

 16. Nihan, İstanbul dedi ki:

  Bahçem olmadığı için saksıya dikmek zorunda kaldım dalından kopardığım hanımelimi. Bakalım, inşallah olumlu sonuç alırım. Paylaşım için teşekkürler.

 17. Kazım, İstanbul dedi ki:

  Bahçem çok rüzgarlı. Aldığım çeliklerden ikisi tuttu. Onu kış boyunca nasıl bir yerde tutayım? Ne tür besin iyi gelir?
  ***
  Kışın ortasını geçtik şimdi soruyorsunuz. :) Kışın fazla susuz kalmamalı bu yeter. Başka bir şey istemez. Yazın da bahçelerde besin veya gübre istemeyen bitkilerdendir. Yalnız yaz boyunca sulamaya dikkat edin toprağı haftalarca kupkuru kalmamalı.

 18. Sami, Edirne dedi ki:

  İşe giderken yol kenarında bir bahçede dikili olan bitkinin kokusunu çok beğeniyordum. Sizin sayenizde isminin hanımeli olduğunu öğrendim. Benim evin balkonu günde 5-6 saat güneş alıyor. Yol kenarındaki bahçeden bir tane hanımeli dalı koparıp balkona bir saksıya diksem olumlu sonuç elde eder miyim? Ne kadar sürede gerçekleşir?
  ***
  Ben dallarından kırıp doğrudan toprağa diktiğimde kökleniyor. Körpe değil sertleşmiş ince dallarını kırıp deneyin. Olmazsa tekrar deneyin. Köklenme ihtimalleri %90 gibidir. Yaz sıcakları başlayana kadar mutlaka birinden birini tutturmuş olursunuz. Sonra da hızlı bir şekilde büyümeye başlar. Bu yıl hızlı büyürse gelecek yıl veya sonraki yıl çiçek açar. Sizin balkon gibi fazla güneşli yerlerde iyi bakılırsa daha tez vakitte çiçek açıyorlar.

 19. Mine, İstanbul dedi ki:

  Teyzemin bahçesinde yaklaşık 4 metre uzunluğunda hanım eli var. Ben de balkonumda saksıda yetiştirmek istiyorum. Çiçeklenmek üzere tomurcuk vermişler. Dalından eksem olur mu? Dalından kopardıktan sonra kesilen yerin kuruması için bir gün beklemeli miyim? Dalı ne kadar uzun olmalı? Saksı ne kadar büyük olmalı?
  ***
  Yemyeşil incecik taze dallarından değil, kalınlaşmış sertleşmiş ince dallarından alıp hemen dikin. Bekletmek gerekmez. Suda bekletmek gerekmez. Birkaç defa denemişimdir. Kolayca tutuyor. Henüz hava pek sıcak olmadığı için güneşli yerde tutun. Yapraklar pörsüse bile zararı yok. Bir ay sonra yeni dallar uzattığını göreceksiniz. Saksı büyüklüğü önemli değil ama bilin ki tropikal olmayan bitkiler (ve hanımeli) serin toprak istiyor. Yani saksı ne kadar büyük olursa o kadar iyidir.

 20. Osman, Düzce dedi ki:

  Terasımızda iki yıldır hanımeli çiçeği büyütmeye çalısıyoruz ama bir türlü büyümüyor. Sadece yana doğru dallarını çoğaltıyor. Uzamıyor ve dolanmıyor. Hiç çicek de açmadı. Nerede yanlış yapıyoruz acaba?
  ***
  Halbuki çok hızlı büyür. Toprağında sorun vardır ya da yeri havasız ve güneşsizdir. Başka sebep olamaz. Yerinde sorun yoksa toprağını değiştirin.

 21. Osman, Düzce dedi ki:

  Havasında ya da güneşte sorun oldugunu sanmıyorum fakat plastik saksıda. Yukarıda yazdığınızdan anladığım kadarıyla toprak saksıya aktarıp öyle yetiştirmeyi deneyeyim ve bu aradada topragınıda yenileyeyim. Topragı torf mu kullanayım yoksa bahçe toprağı mı?
  ***
  Plastik saksıda da olabilir. Ama tropikal olmayan bitkiler soğuk toprak istiyor. Bu yüzde ya saksı çok çok büyük olmalı ya da toprak saksı kullanmalısınız. Hanımeli için bahçenizin toprağı çok humuslu ve süzek ise onu kullanın. Hazır poşet topraklar (torf vb şeyler) köklere sıcağı fena iletiyor ve bu türlerin gelişmesini engelliyor. Ya da gerçek toprakla karıştırın. Hazır topraklar ev içi tropikal süs bitkileri içindir. bahçe, balkon bitkilerine, tropikal olmayan türlere hiç uygun değildir.

 22. Ahmet, Ankara dedi ki:

  Bilgiler çok detaylı… teşekkürler…

 23. Gökhan, Ankara dedi ki:

  Bu sene doğu cepheli balkonumda büyükçe ayaklı bahçe saksısında (40-50 lt) 4 kök hanımeli denedim. Bahçe toprağı, ponza ve yanmış gübre karışımlı güzel bir toprak karışımı kullandım. Bahar ile birlikte 4 kök ciddi anlamda coştu. Alanı kapladı, yapraklandı vs. Şu anda da üzerinde çokca tomurcuk var ve açmaya başladı. Ama açan çiçek 1 gün sonra hemen soluyor ve düşüyor. Bazı yapraklarda da bu şekilde kopma vs. var. Sorun sizce neden kaynaklanabilir?
  Saksısı gölgede kalıyor. Susuzluk durumu olacağını da sanmıyorum.
  ***
  Anlattıklarınıza göre problem ya kullandığınız toprakta ya da gübrede. Başka sebep göremiyorum. Her şey uygun çünkü.

 24. Tuğçe dedi ki:

  İki gün önce anaannemin hanımeli bitkisinden birkaç dal koparıp saksıya diktim. Yapraklar pörsüdü. naylon kapatmak istemedim. Acaba pörsüse de köklenir mi?
  ***
  İyi yapmışsınız. Ben de hep aynen öyle köklendirdim. Kapalı tutmak hiç gerekmiyor. Yaprakların pörsümesine aldırmayın.

 25. Dilek, Ankara dedi ki:

  Ben geçen hafta bir bahçe aldım. Ev sahibi bahçe duvarının dibine hanımelleri ekmiş. Epey de büyümüş. Yaklaşık 1-2 m olmuşlar. Köklerinin kalınlığı baş parmağı kalınlığında hatta daha kalın. Ama kökleri kurumuş. Dallarının bir kısmı da kurumuş. Sadece arada biraz yaprak biraz da çiçek var. Sulanmamış olma ihtimali yüksek ama ben ölecek mi hanımellerim onu merak ediyorum. Şimdilerde veya seneye canlanması için yapabileceğim bir şeyler var mıdır?
  ***
  Bence de susuzluktandır. Susuz bırakmazsanız kısa zamanda canlanıp azgınca büyür.

 26. Arif, Ankara dedi ki:

  Bugün komşu apartmandan bir hanım eli dalı aldım. Dalın yukarıda bahsettiğiniz şartları taşıdığını düşünüyorum. Koparır koparmaz 5 litrelik bir saksıya diktim. Terasta yetiştireceğimi ve Temmuz ayına girmek olduğumuzu düşünürsek kökleninceye kadar terasta öğlen 2 ye kadar güneş alan yer var orada mı dursun yoksa kökleninceye kadar yine terasta gölgede mi? Ayrıca yukarıda bilgileri okudum. Saksım küçük olduğunu tahmin edebiliyorum. Şimdilik önüne diğer saksılardan koyarak toprağını gölgede tutmayı ve toprağın üstüne taş koyarak toprağı soğuk tutmayı düşünüyorum. Uygun mu?
  ***
  Yetişkin, büyük hanımelilerine uygun şey köklenecek dala uygun değil. Saksı ilk üç yıl küçük olabilir bir sakıncası yok. Sabah güneşi veya akşam güneşi alan bir yerde açık havada tutun. Köklenme ihtimali çok yüksektir. İyice olgunlaşmış ama ince olan ve yapraklı yan dalı olan dalları dikin. Taze yeşil dallarla ben denemedim onu bilmem. Dediğim gibi dallar, kısa olacak. 20cm yeterli. Kendisi yapraksız ise yapraklı yan dalları da olmalı. Yan dallar ise onlar da kısa olacak. Uzunsa kısaltın. Yapraksız kalmayacak şekilde. Ben böyle denedim ve hemen her denememde köklenme olmuştur.

 27. Nilgün, İzmir dedi ki:

  Bahçemde 6 yıl önce bahçe kapısının üstüne sarması için diktiğim hanımeli çok yavaş büyüyor. Bu yıl Haziran ayında kapıya doğru (aşağı) sarkan dallarını budadım. Yaz boyu hiç çiçek açmadığı gibi yapraklarının da çoğunu döktü. Büyümesi ve canlanması için ne yapabilirim?
  ***
  Hanımeli toprak seçmez çok hızlı büyür. Sulamaktan başka bir şey gerekmiyor. Acaba yaz boyu çok mu susuz bıraktınız? Belki de toprağı çok bozuk bir şeydir.. Ben her türlü toprakta gayet iyi yetiştiğini görmüşümdür. Ama eğer köküne devamlı sabunlu deterjanlı sular akıyorsa veya inşaat sırasında oranın toprağına bol bol kireç vb şeyler dökülmüşse veya toprak aşırı yoğun kireçli yapıda ise bu yüzden büyümüyordur. Sebebi tam olarak tespit etmeniz lazım. Çözümler de ona göre belirlenebilir.

 28. Nilgün, İzmir dedi ki:

  Cevap için çok teşekkür ederim. Ancak bahçemiz çimler nedeniyle çok bol sulanıyor. Toprağımız da yoğun killi toprak. Yaz boyu diğer tüm çiçeklerime olduğu gibi hanımeline de haftada bir veya iki kez sıvı bitki besini verdim. Buna rağmen sonuç alamadım. Bol sulama veya zamansız budama zarar vermiş, küstürmüş olabilir mi? Diktiğim günden beri özen göstermeye çalışıyorum. Benim kıymetlim o çünkü. Çiçeklerinin kokusu bana her zaman çok iyi gelmiştir.
  ***
  Dibini genişçe çapalayın. Toprağı elinizden geldiğince derin boşaltın. Fazla killi olmayan verimli bir toprak doldurun. Herhangi bir bahçeden, tarladan alabilirsiniz. Ya da bahçenizin killi toprağı beyaz ise toprak değiştirmeyin sadece iyice kazıp 2-3 litre leonardit + sığır veya koyun gübresi karışımı karıştırın dibindeki toprağa.

 29. Necmettin, Hatay dedi ki:

  Geçen yıl Eylül ayında eşim çiçekli bir dal Hanımeli getirmişti. Suya koydu ve günlerce güzel kokusuyla salonda kaldı. Çiçekleri döküldü fakat ölmedi. Rastgele bir saksıya ektim. Balkonda bir ay kadar kaldı. Kışın filizlenince tekrar içeri aldım. İyi gelişti ve şubatın sonunda ön bahçeye ektim. Nisandan kasımın sonuna kadar hep çiçek açtı. Şimdi 1,5m. boyunda çubukların üzerine sarılmış. Şubatta biraz budayıp küçültmek istiyorum. Doğru olur mu? veya ne zaman budamalıyım?
  ***
  Hanımeli küçük tutulması gereken bir bitki değil. Şimdilik budamanız gerekmiyor. Ancak çok fazla büyürse fazlalık kısımlarını budarsınız. Yukarda anlattığım gibi hanımeli çeşidine göre zamanı değişir.

 30. Ahmet, Denizli dedi ki:

  2 yıl önce diktiğim hanımelimin filizlenmesinde ve ciceklenmesinde sorun yok. Alt dallar yaraklarını dökerek kurumaya başladı. Bu normal midir?
  ***
  Şimdi bugünler hanımelilerin en canlı oldukları günler.. Sizinki açık havada ise, saksıda değilse, kış sonu filizlenmesi de dışarda olmuşsa, henüz taze olan yaprakların dökülmesi gibi bir durum hiç normal değil. Belki haziranda, temmuzda olsa bir derece normal denebilirdi. Susuz bırakıyorsanız sulamaya bundan sonra dikkat edin. Susuz kalmıyor idiyse o halde toprak hiç besleyici değil. Gübrelemelisiniz.

 31. Kerem, Çeşme dedi ki:

  1,5 senedir oturulmayan bahçeli bir eve geçtik. Tam uygun yerinde bir hanımeli var. Bu kış soğuk yaptığından tahminim Yaprakları içi geçmiş. Çiçek açtı ve ardından saldı kendini. Bir öneriniz var mı?
  ***
  Saldı kendini demekle iyice serpilmeye başladığını kastetmişseniz anladığım kadarıyla hiçbir problem yok.

 32. Serap, İstanbul dedi ki:

  Bahçemdeki hanımeli dalları sürekli kuruyor. Kuru dalın bazı kısımları çiçek açıyor. Yaprakları sürekli sararıyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Hanımelilerin çok gür gelişim gösterdiği bir zamanda böyle bir şey olması ilginç. Hem de bahçede.. Yeni mi diktiniz, eskiden beri mi vardı bilmeden bir şey diyemem ama belki kökleri mantar hastalığına yakalanmıştır. Sağlıklı dallarından kırıp toprağa dikin. Bu şekilde kökleniyorlar. En azından hanımeliniz tamamen kurusa bile yenilerini büyütmeye başlamış olursunuz.

 33. Burcu, İstanbul dedi ki:

  Bir ay kadar önce fidanlıktan yaklaşık 1-1,5 metre uzunluğunda hanımeli alıp balkona diktim. Solucanlardan nefret ettiğim için içinde solucan barındıran orijinal toprağından arındırıp hemen hazır aldığım toprağa büyük bir saksıya diktim. Bir müddet birkaç yaprağını döktü, birkaç dalı kurudu. Sonra yeni yapraklar açmaya başladı ama çok yavaş büyüyor. Balkon bol rüzgarlı ve sabahtan akşama kadar güneş görüyor. Yan dallarından bir tanesi yeni yeni 4 tomurcuk verdi. Başka bahçelerde hanımelleri açmaya başladı ama bizimkinin yaprağı bile yok doğru düzgün. Acaba toprağını değiştirdiğim için çiçek küsmüş olabilir mi? Öyleyse ne yapmam lazım?
  ***
  Öncelikle yapmanız gereken şey solucan takıntınızı yenmek. Doğallıkla ilgili gerçekleri sevmemek çağımızla ilgili zararlı alışkanlıklardan biri. Ben çocukken annem her çeşit hem ev hem bahçe bitkilerini saksılarda solucanlı doğal topraklardan kullanarak gayet güzel yetiştirirdi. Topraklarda solucan olurdu ama hiçbir problemlem olmazdı. Ben de çocukken bir hayli hevesliydim. O yıllarda hazır toprak filan bilmezdik. Oysa şimdi hazır topraklarda hiçbir şeyi başarıyla yetiştiremiyoruz. Çünkü toprak diye satılan şeyler toprak değil. Ya torf, ya çürüntü, ya ikisinin karışımı. İçinde birçok hayati element eksik. Bunlar ancak ofislerde, salonlarda yetiştirilen tropikal bitkilere faydalıdır o kadar. Neyse, sizin hanımelinize gelince: Kökleri çok fazla rahatsız etmeniz sonucu fazlasıyla hırpalanmış. Hanımelinin kökleri haşat olduğundan dolayı şimdi yeniden köklenmeye çalışıyor. Sonra eğer o toprak işe yararsa iyice canlanır. Ayrıca şunu unutmayın: Balkon bitkileri için kesinlikle hazır toprak kullanmamalısınız. Herhangi bahçelerden parklardan ormanlardan alacağınız doğal topraklardan kullanmanız gerekiyor.

 34. Dilşat, İstanbul dedi ki:

  Geçen sene bir çiçekevinden hanımeli aldım ve bahçeme diktim. Bu sene inanılmaz dallanmış ve büyümüş durumda. Sürekli olarak da çiçek açıyor ancak çiçekleri hiç kokmuyor. Bu cinsi ile ilgili bir durum mudur? Yanına kokan bir hanımeli diksem değişiklik olur mu?
  ***
  Kokulu kokusuz hanımeli olmaz hepsi kokuludur. Benim bahçemdeki hanımeli gündüz pek kokmaz. Gece kokuyor ve çevreye de koku salıyor. Siz geceleri kontrol edin kokuyor mu diye. Çok eskiden aynen hanımeli gibi çiçekler açan ve yaprakları da çok benzer olan ama tam çalı formunda bir bitki görmüştüm. Çiçeklerinde en ufak bir koku yoktu. Sizinki çalı formunda ise belki o bitkiden olabilir. Hanımeli sarılıcı ince dallar uzatır ve herhangi bir dal veya çubuk ile karşılaşsa ona fırıl fırıl sarılır.

 35. Kudret, Kocaeli dedi ki:

  3m sarılmış hanımelimin alt kısmı dalsız çıplak kaldığından gövdelerden kesersem sürermi çiçeklenip gençleşir mi?
  ***
  Kışın dinlenir ve yapraklarını döker. Şimdi havalar soğudukça yapraksız kalması hanımelinin özelliğidir. Bunun bir zararı yok. İlkbaharda her yerinden filizlenir bu yıla göre daha fazla dallanır. İstediğiniz gibi budayabilirsiniz hiç fark etmez.

 36. Ahmet, Sakarya dedi ki:

  Dibindeki kararmış dalları budamalı mıyım zararı var mıdır? Budama yapmazsak zararı olur mu?
  ***
  Budasanız da budamasanız da bir şey değişmez. Yeri doğru ise zapt edilemez şekilde devamlı gelişir.

 37. Fatma Y. -Konya dedi ki:

  Düşünceniz ne olursa o kaderiniz olur derler. Olumlu güzel şeyler düşünün. Bence hanımeli muhteşem bir çiçek. Yılan gelir falan nedir anlamadım hiç duymadım.

 38. Ahmet, Sakarya dedi ki:

  Dalını ekiyorum, boyu uzuyor fakat birkaç gün sonra soluveriyor. Bir bakıyorum dibindeki sap kararmış… Daldırma yönteminde dalı zedelememiz gerekiyor mu?
  ***
  O halde kullandığınız toprak kötü. Hazır poşet toprak pek uymaz. Normal, sıradan bahçe – tarla toprakları hanımeli için daha iyidir. köklenmenin kolay olması için toprağa sıva kumu karıştırabilirsiniz (aslında gerekmiyor). Daldırmaya gelince: Hiç gerek yok çünkü dalları kolayca köklenir. Çok körpe, yumuşak-yemyeşil yeni filizlerden denemeyin.

 39. Nazlı, Ankara dedi ki:

  Merhaba ben saksıda (toprak saksı) Hanımeli yetiştirmek istiyorum. Balkonumuz var sabah güneşinden sonra pek güneş gelmez. Daha önce hiç çiçek bakmadım ama kokularına bayılırım. Hanımelini nerden alacagım nasıl bakacagım hiç bilmiyorum. Tek istediğim çiçek açması ve güzel kokması.
  ***
  Çevrede herhangi bir yerde hanımeli görürseniz yapraklı ama yumuşak olmayan iyice sağlamlaşmış dallarından kırıp alın. Fazla uzun olmasın. En az 15cm en fazla 30cm dal parçası uygundur. Direkt olarak toprağa dikin. Eğer toprakta zehirleme gibi bir problem yoksa köklenme ihtimali yüzde yüzdür. Ne kadar kısa sürede bulur dikerseniz kışa kadar o kadar çok büyür. Böylece gelecek yıl çiçek açabilir. Bu yıl iyi gelişmezse çiçeklenmesi iki yıl sonraya kalabilir. Büyük saksı ve gerçek toprak yani çevrenizdeki bahçelerden parklardan alacağınız doğal topraktan kullanın. Hazır poşet toprak kullanmayın.

 40. Müge, Marmaris dedi ki:

  Bahçede hanımelim var. Baharda çiçeklendi ama havaların ısınmasıyla yaprakları kurumaya başladı. Uçlardaki yeni dallar yeşil olmasına rağmen orta kısmı ana dalı tamamen kurudu gitti. Çok üzülüyorum. Düzenli suluyorum. Yanına oturduğum zaman yüzüm gözüm kaşınıyor cildim kabarıyor. Gözle görünen bir böceklenme yok. Ne yapabilirim?
  ***
  Kırmızı örümceklerin renksiz ve daha küçük olan bir türü var. Bunlar hanımelilerini mahvederler. Yakından bile baksanız görebilmeniz çok zor. Başka parazitler de olabilir. Yapraklarını büyüteç ile dikkatle incelemelisiniz. Veya toprağı son derece bozuk ve zehirleyici gibi bir hal almış olabilir. Normalde, bahçeye dikilmiş bir hanımeli, hatta tek daldan köklendirilmiş bile olsa, sonra ilkbahar geldiğinde çok fazla sayıda ve çok güçlü, hem hızlı uzayan dallar uzatır. Eğer kış sonunda sizin hanımelinizde böyle bir çok dallanma ve yoğun güçlü gelişim olmamışsa problem topraktadır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)