Rosaceae (Gülgiller)

Mespilus germanica, muşmula (döngel)

Muşmula ağacı, yetiştirilmesi, çoğaltılması, muşmula aşılanacak türler vb bilgiler

Meyveleri olgunlaşıp çürümüş gibi bir hale gelince yenen bir ağaçtır. Muşmulanın Türkiye’de farklı yöresel adları var. Başlıcaları şunlar: Döngel, töngel ve beşbıyık.

Kategori: Ağaçlar, Meyve-Yemiş

Etiketler:

Ateş dikeni (Pyracantha coccinea)

Ateş dikeni yaprakları ve meyveleri

Ateş dikeni diye bilinen birbirleriyle alakasız bitkiler var. Türkiye’de en yaygın biçimde yetiştirileni Pyracantha coccinea’dır. Anavatanı zaten Türkiye dahil Avrupa’nın güneyi ile Asya’nın batısı bölgeleridir. Gülgillerden, çalı formunda ve dikenli bir bitki olup boyu genelde 3 metreyi geçmez.

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |

Kanarya gülü, Kerria japonica ‘Pleniflora’

Kanarya gülünün çiçekli dalları

Üç metreye kadar yükselebilen, dikensiz, çalı formunda bir bitki olan kanarya gülü Gülgiller (Rosaceae) familyasından, Kerria cinsinin tek türüdür. Bilimsel adı Kerria japonica‘dır. Doğal türü yalınkat sarı çiçekler açar. ‘Pleniflora’ kültivarı da yine sarı ama katmerli çiçek açar. Gölgeli yerlere tam uyumludur.

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |

Rubus idaeus, ahududu (frambuaz)

Frambuaz (ahududu) meyveleri ve yaprakları

Ahududu ya da daha çok kullanılan adıyla frambuaz Rosaceae (Gülgiller) familyasından Rubus (Böğürtlen) cinsinin türlerinden biridir. Ahududuya İngilizcede red rasperry denir. Bilimsel adı ise Rubus idaeus..

Kategori: Endüstri Bitkileri, Meyve-Yemiş

Etiketler: |

Keçi sakalı, Spirea

Keçisakalı bitkisi

Keçisakalı Rosaceae (Gülgiller) familyasının Spiraea cinsinden olan bitkilere denir. Yetiştirilmesi en kolay süs çalılarındandır. Cins olarak adı Spiraea olup her türüne kısaca Spirea denir.

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |

Gül Yetiştirmek

Gülyağcılığında kullanılan Isparta gülü reçellik gül olarak da bilinir.

Gül bakımı, budamak, dikmek.. Gül çeşitleri, fidanının dikilmesi, bahçede, saksıda yetiştirilmesi, Isparta gülü ve gülyağcılığımız konularında toplam 9 sayfadır.

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |