Bromelyadlar (Bromeliaceae familyası)

Ananaslardan guzmanyalara kadar Bromeliad türü bitkiler hakkında, herkesin anlayacağı şekilde sınıflandırılması vb. kısa bilgiler.

Bromeliadlardan en tanınmış bitki ananastır. Bazı Bromeliad bitkileri evlerde, ofislerde süs bitkisi olarak kullanılır. Bunların arasında en tanınanları eşmeya (veya açmeya) ile guzmanya türleridir. Çiçeklerinin güzellikleri aylarca uzun süre bozulmadan devam eder. Ayrıca yaprakları da dekoratiftir.

Bromeliad türü bitkiler Bromeliaceae familyasını oluşturur. Çoğunluğu tropikal, bir kısmı subtropikal bölgelerin bitkileridir. En çok Güney Amerika kıtasında, sonra kuzey Amerika kıtasının güneyinde bulunurlar. Ayrıca bir türü batı Afrika’da bulunur.

Epifit ve toprak bitkileri olarak ikiye ayrılırlar. Toprak bromelyadlarına örnek ananastır. Epifitlere örnek guzmanya ve eşmeya.

Aechmea fasciata

En çok yetiştirilen bromelyadlardan Aechmea fasciata

Süs bitkisi olarak kullanılanları epifittir. Doğada ağaçların ve kayalıkların üzerinde yaşarlar. Bunlar ikiye ayrılır:

1) Epifit oldukları halde süzek toprağa da uyum sağlayabilirler. Su ve besin ihtiyaçlarını hem yapraklar arasında göllendirip tutabildiği su ile hem ağaç kabuklarına ya da kayalara yapışan kökleriyle karşılarlar. Çok süzek topraklarda da yetişebiliyorlar.

2) Tam epifitik Bromelyadlar az ve kısa köklerini sadece tutunma amaçlı kullanırlar. Bu özellikli bromelyadlar tropikal çöllerde bile hayatta kalabilir. Yaprakları incecik tüyümsü uzantılarla kaplıdır. İnce tüyler gece karanlık saatlerde havadaki nemle su ihtiyacını karşılamada duyarlıdır. Gündüzleri ise ışığı yansıtarak ısınmayı azaltırlar. Besin ihtiyacını da yine hassas tüyleriyle havadaki tozlardan ve kuş, böcek kakalarından karşılarlar. Stomataları gün ışığında sıkı sıkı kapandığı için su kayıpları azdır.

Evlerde yetiştirilmeleri

Yukarda dediğim gibi süs bitkisi olarak kullanılan bromelyadlar epifittir. Yani toprak bitkisi değiller. Yine de birçoğu özel karışım topraklarda yetiştirilebiliyor. Ve başlıca iki guruba ayrılıyorlar (saksıda toprakta yetişebilenler ve tamamen topraksız olması gerekenler).

Bromelyadlarda aynı kök / gövde hayatında bir defa çiçek açar ve sonra yeni yavrular oluşturup ölür. Bu yüzden tekrar çiçeklenmesini beklemeyeceksiniz. Verdiği yavruları büyütmeniz gerekiyor. Onlar gelişince çiçek açar ve yine yavru oluşturup ölürler.

Hangi çeşitlerine sahipseniz ona göre bakımını yapmalısınız. En çok yetiştirilenlerinin yetiştirilmelerini, bakımlarını ayrı sayfalarda yazdım. Linkleri aşağıda.

1- » Guzmanya 2- » Eşmeya (Aechmea fasciata) 3- » Efe püskülü

Lütfen sorularınızı ilgili türlerin sayfalarına yazın. Eğer sizdeki tür hakkında sayfa yoksa aşağıya yazın.

Yeni Bromelyad türleri hakkında sayfalar arttıkça yukardaki listeye linklerini ekleyeceğim.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani

Etiketler: | | |


'Bromelyadlar (Bromeliaceae familyası)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Tuba, Eskişehir dedi ki:

  Bromeliadların çiçek açınca sonunun geldiğini söylemişsiniz. Ben bitkimi 3 gün önce aldım. Çiçekliydi ve çalışan çocuk yeni çiçek açtığını söyledi. Çiçeklerden hiç anlamıyorum. Çok güzel olduğu için aldım. Ama şimdi panik halindeyim. Ölecek mi çiçek yani? Yaprakları ortalarından morarıyor (galiba çürüyor) ben de moraran yaprakları kesiyorum. Doğru mu yapıyorum?
  ***
  Hangi tür bromeliad ise yukardaki linklerden sayfasına gidin bakımını ona göre yapın. Tüm sorularınızın cevaplarını ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Burada cevap olarak anlatsam o kadar doğru anlatamam ya da bütün sayfaları aynen kopyalayıp buraya almam lazım. Size zahmet lütfen okuyun. Sizinki büyük bir ihtimalle ya guzmanyadır ya da eşmeyadır.

 2. Ayla, İstanbul dedi ki:

  Guzmanya çiçeği evden erkek uzaklaştırır mı?
  ***
  Ayla Hanım böyle şeylere inanmayın. Eşiniz ya da evdeki bir erkek tarafından rahatsız ediliyorsanız polise başvurun. Artık çok ciddi yardımlar yapılıyor. Kadın koruma evleri var. Oraları polisten öğrenip sığınma talep edebilirsiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)