Guzmania

Çok gösterişli egzotik güzelliği olması, çiçeğiyle birlikte uzun zaman bozulmadan durduğu için guzmanyalar (saksıda hediyelik olarak) en önemli süs bitkilerindendir.

Genel bilgiler

Bromeliaceae familyasının Guzmania cinsine bağlı 120den fazla tür var. Bunlardan bazıları ve yeni türetilen hibritleri süs bitkileri sektöründe kullanılır. Krasula metabolizmasına sahip ve succulent özelliklidirler.

Habitat

Anavatanı Kuzey Amerika kıtasının güney kesimlerindeki dağlar ve Güney Amerika kıtasının kuzey ve batı dağlık kesimleridir. Guzmanyalar tropikal ve subtropikal bölgelerde dağların yükseklerinde sis ormanlarında, ağaçlar üzerinde epifit tarzında yaşarlar. Bazı türleri toprak uyumludur.

İsim

Guzmania ismi İspanyol eczacı ve doğa bilimcisi Anastasio Guzman ile ilgilidir. 1807’de Ekvador’da bir gezide öldükten birkaç ay sonra meslektaşları bu türlere ona ithafen Guzmania adını vermişler.

Önemli guzmanya türleri, özel hibritleri

120’yi aşkın tür arasında en çok G. lingulata ve G. sanguinea süs bitkisi sektöründe kullanılır. En tanınmışı Guzmania lingulata (scarlet star) türüdür. İkinci sırada yaprakları da renkli olabilen Guzmania sanguinea türü gelir. Ve bunlardan pekçok hibritler, kültivarlar türetilmiştir.

Guzmanya bakımı, yetiştirilmesi

Satın aldığınız guzmanyanın saksısını toprağını kesinlikle değiştirmeyeceksiniz. Guzmanya normal bitkiler gibi değildir. Çiçek açtığı zaman ölüm süreci başlar. Tam bu sırada dipten hızla yeni fideler üretmeye koyulur. Bütün hayati birikimini onlara aktarmaya başlar. Eğer bulunduğu odada şartlar aşağıda anlattığım gibi değilse yeni fide üretemeyecektir (üretse de onlar büyüyemeyecek ve zamanla analarıyla beraber öleceklerdir).

Guzmania lingulata (scarlet star)

Guzmania lingulata (scarlet star)

Evlerde hangi şartları isterler?

Sis ormanı bitkisi olduklarından dolayı Afrika menekşesi ile kıyaslayabilirsiniz. Yani onun çok sağlıklı gelişebildiği yerlerde Guzmanyalar da sağlıklı gelişir diyebiliriz. Fakat Guzmanyalar gece karanlık saatler boyunca biraz serin ve çok havadar ortam ister. Tıpkı orkideler gibi. O halde, evinizde afrika menekşesi ve orkide (ikisi de aynı odada) gayet sağlıklı gelişim gösteriyorsa guzmanyalar da aynı odaya kesin uyum sağlayacaklardır. En çok hava nemliliği üzerinde dururlar ama orkide ve guzmanyalar için gece karanlık saatlerde ortamın çok havadar olması gerektiğini kimse söylemez.

Güneş ve nem ihtiyacı, gece havadarlığı

Kış boyunca direkt güneş. Nisan – kasım arasında filtrelenmiş güneş olması lazım. Yani güneş tül ardından yapraklara ulaşıp hafifçe ısıtabilmeli. Çok fazla ısıtmamalı. Güneş hiç ısıtmazsa iyi değil. Gece ortam havadar olmalı. Guzmanyaların sağlıklı fotosentez yapabilmeleri (dolayısıyla gelişime ve yaşama devam edebilmeleri) bu iki şarta bağlıdır.

Hava nemliliğine olan ihtiyacı abartıldığı kadar değildir. Her evin kendi hava nemliliği yeterli. Ancak, sık sık açık pencere karışısında havalandırılması şart olduğundan dolayı havası çok kuru illerimizde yaz boyunca » şu sayfadaki gibi çözümler oluşturmalısınız.

Sulama ve besleme

Toprak ıslatıcılığını yitirince hemen sulamayın. Toprağın nemliliğinin de hafifçe azalmasını bekleyin sonra sulayın.

Sulamadan daha önemlisi yaprak aralarına su doldurmaktır. Çiçek kısmınına değil, yaprak aralarına su doldurun. Bu işi sadece ısı gelişimine yeterli olduğu zamanlarda yapmalısınız. Suyu birkaç günde bir değiştirin. Su mutlaka oda ısısında veya bir iki derece daha ılıkça olmalıdır.
Ayda bir defa suya karıştırılan besinlerden (toprağı sulamada) verin. Yaprak aralarına besinli su vermeyi ise ayda bir veya iki defa yapın. Bunda besini suya 4 misli daha az katın. 24 saatten fazla bekletmeyip boşaltın ve temiz su doldurun.

Yapraklara sabah çok erken saatlerde su fısfıslayın.  Besinli su fısfıslama ise, ortamın esintili olması şartıyla karanlık saatlerde haftada bir-iki defa gibi yapılabilir. Bunun büyük faydası olur.

Sıcaklık

Gelişime devam edebilmesi 10C dereceden daha yüksek sıcaklık gerekiyor. Gün boyu sıcaklık, çoğunluk saatlerde 12C derecenin üstünde olmalı. Gece ısısı 9C dereceden aşağı düşmemeli. İdeal ölçüler gece 16C ile gündüz 28C dereceler aralığıdır. Gece ısısı 20C dereceden ne kadar yüksek olursa gelişiminin durma ihtimali o kadar kuvvetlidir. Isı derecelerinde dikkat edilmesi gereken en önemli şey şudur: Fazla serinde ıslaklık ya da kök ortamında havasız yoğun nem guzmanyaları çürütücü hastalıklara yol açar.

Kışın oda bir hayli soğuk oluyorsa sulama sıklığını daha seyrek tutun. Su fısfıslama yapmayın. Odayı sık sık havalandırmalısınız. Güneş de hayati önem taşır soğuk odalarda. Yoksa guzmanyalarınızı mantar hastalıkları öldürür. Yaprak aralarına hafif ılık su doldurarak susuz kalmalarının önüne geçebilirsiniz ama suyu birkaç saat sonra boşaltın. Soğukta suyu fazla bekletmeye gerek yok.

Çiçeği bozulunca

Guzmanyanın çiçeği bozulunca dipten kesip atın. Artık kendi varlığı yeni fidelere dönüşecektir. Bakımına ciddiyetle devam edin.

Evde guzmanya çoğaltma

Bu konu yukardaki bilgilerin devamıdır. Önce onları öğrenmiş olmanız lazım. Eğer evinizin şartları guzmanyaların gelişimine uygunsa devamlı çoğaltabilirsiniz. Bir guzmanya birkaç yıl sonra en az 10 tane olur.

Fidelerin ayrılıp dikilmeleri

Yavruları ana guzmanyadan kesip saksılara dikme zamanı çok önemlidir. Yukarda da dediğim gibi, gece ısısı 20C derecenin yukarılarında durdukça gelişmeleri pek mümkün değil. O süreçte dinlenmeye geçerler. En iyi zaman ilkbahar ortalarıdır. İkinci en iyi zaman yaz sonu.

Dipte oluşan yavruları ayırmakta acele etmeyin. Anaya bağlı olarak daha hızlı büyürler. Ayırmak için anasının yarısı büyüklüğe gelmeliler. Kaç yavru varsa bekleyin büyüdükleri kadar büyüsünler. Benim tavsiyem ilkbahardan ilkbahara ayırmak. Çok sıcak ya da çok soğuk zamanlarda hayatta kalabilmeleri zor olur. İlkbaharda, gece ısısı 10C derecenin altına düşmediği günlerin başlaması tam zamanıdır. Fideleri diktikten sonra gece boyu açık pencereden dışardan esinti almalılar. Bu çok iyi olur. Hayata tutunup gelişim göstermeleri garantidir.

Anadan ayırma zamanı geldiğinde saksıdan sökün. Temiz bir bıçakla anaya bağlı oldukları yerlerinden kesin. Yavrularından ayrılmış ana guzmanyanın yaprakları sağlıklı ve gücü yerinde gibi görünüyorsa atmayın kendi saksısına aynı toprağıyla tekrar dikin. Yeni yavrular verme ihtimali var. Olmazsa sonra söküp atarsınız.

Ayrılan fidelerde kesik yerlerin tedavisi

Şeffaf ve kapaklı sebze saklama kutusunun dibine iki kat kâğıt havlu yayın. Su fısfıslayarak hafifçe ıslatın. Kestiğiniz fideleri kutuya koyup kapağını kapatın. En az 24 saat, en fazla 48 saat direkt güneş almayan, aydınlık bir köşede bekletin. Bu sırada kesik yerler kurur ve diktiğinizde mikrop kapıp çürümelerinin önüne geçmiş olursunuz.

Toprak, saksı

Guzmanyaları büyüklüklerine göre yarım litrelik küçük saksılara, saksı hacminin 2/3si kadar toprak doldurarak dikebilirsiniz. Toprağın niteliği önemlidir. Saksı küçük olması gerekiyor çünkü guzmanya kökleri pek gelişmez. Gereğinden büyük saksılarda köklerin havasız kalması ve çürümesi riski çok fazla. Bir diğer incelik de bitki büyüyüp ağırlaşacağından dolayı saksısının da ağır olması gerekliliği. Küçük ebatlarda ağır çömlek saksı günümüzde bulunmuyor. Ağırlık saksının dibine ağır çakıllar koyarak ve toprak karışımında ponza taşı ve kuvars kumu kullanarak sağlanabilir. Bu iki madde ayrıca toprağın havadar, süzek ve çürümeleri önleyici olması açısından şart zaten.

İdeal toprak karışım: 3 ölçü eleyip ince tozundan arındırdığınız lifli poşet toprak + 1 ölçü orkide çam kabukları + 1 ölçü ponza taşı + 1 ölçü kuvars kumu. Bütün bunları birbirleriyle güzelce karıştırın.

Saksının dibine ağır çakılları yerleştirin. Çakılların ara boşluklarını kuvars kumuyla tamamlayın. Sonra saksıyı karışımla doldurun ve guzmanya fidenizi dikin. Dip ağırlığı sayesinde fideler büyüdüğünde saksı kolayca devrilmez.

Büyüyüp çiçek açmaları

Bir yaşına veya iki yaşına geldiklerinde çiçek açarlar. Bir yıl daha gecikebilir. Bir yaşına geldiklerinden itibaren direkt güneşe daha fazla alıştırın. Yukarda bunun ölçülerini yazmıştım. Guzmanyaları direkt güneşten fazla korumak bir çiçek açtıklarında (çiçeklerin daha uzun süre dayanabilmesi için), bir de fidelerin yeni saksılara ekildiği ilk yılda önemlidir.

Zararlıları ve sık görülen problemleri

Çeşitli bitki bitleri musallat olabilir. Hiç bit görmeseniz bile haftada bir yaprakları ıslak bezle silerek ya da duş altında yıkıyarak daima tertemiz tutmalısınız. Hem yaprak temizliği gelişimi için önemlidir.

Kökten başlayan çürümeler ya da çiçek sapı çürümeleri yanlış bakım ve gereksiz sulamalar sonucudur. Çiçek sapı zaten çiçek solunca dipten kesilir. Vakitsiz çürümesi kötü ama pek tehlikesi yok. Yeter ki çürüme dibe doğru ilerlemesin. Yerinin havadar olması, esintiler alabilmesi guzmanyaların gelişimi ve sağlıklı kalabilmeleri için şart. Bunlara dikkat edin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | | |


'Guzmania' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Zehra, İstanbul dedi ki:

  İki tane yanlarından çıktı ama yaprakları cok şahane değil. Çilli gibi. Onları ana gövdeden ayırıp dikmem mi lazım? İki yılda açacak yazmıssınız. ben guzmanyayı gecen yıl martta aldım. Çicek acmıştı. Ağustosta çiçeği kurudu. Şimdi ana gövdesi hiç bir şey olmaz mı? Yani yeni sürgünlerini dikip ana gövdeyi atayım mı?
  ***
  Ana guzmanyanın yaprakları hâlâ canlı ise hiç dokunmayın. Yavrular ondan besleniyor. Ne kadar yaşarsa yavrular için o kadar iyidir. Bütün ayrıntılar yazı içinde mevcut lütfen okuyun. Çilli gibi demişsiniz. Yazdığım bilgilere çok dikkat edin. Güneşsiz, havasız yerde tutuyor ve sulamada hata ediyorsanız her çeşit hastalık olur.

 2. Ömür K. -Eskişehir dedi ki:

  Topraktan itibaren dibinde sararmalar oldu. Bunun nedeni ne olabilir? Dipten yavrular çıktı onları almam gerekli mi?
  ***
  Mutlaka hatalarınız çoktur. Ana bitkide çürüme gibi bir şey yoksa ayırmada acele etmeyin. Gerekli bilgiler var okuyun ona göre karar verin.

 3. Elzem, Adana dedi ki:

  Benim küçük guzmanya fidelerim var. Onlardan kardeş almak istiyorum. Fidelerimin iç yapraklarını çıkardım ve onları güneş alan bir ortama bıraktım. Sizce bu uygulama doğru mu? Bana önerebileceginiz başka bir nokta var mı?
  ***
  Önereceğim her şey ayrıntılarıyla yazılı. Ona göre bakımını yapın.

 4. Meryem, Hatay dedi ki:

  Benim guzmanyam çiçekçiden aldığım gibi duruyor. Normal plastik saksının içinde. Onu da ayrıca porselen gibi bir saksının içine koymuşlardı. Yani toprak aşagıdan hiç hava almıyor. Onu çıkarmalı mıyım?
  ***
  Odada hava akımları iyiyse, sulamada dikkat diyorsanız içerde su birikmiyorsa bir zarrı yok. Değilse porselenden çıkarmanız iyi olacak.

 5. Meryem, Hatay dedi ki:

  Bir de şunu eklemek istiyorum: Benim guzmanyamın toprağı hiç kurumuyor. Yani ne zaman sulamaya gelsem toprak ıslak oluyor suyu çekmiyor.
  ***
  İşte bu kötü. Her an çürüyebilir. Toprak hiç kurumuyorsa siz de hiç sulamayın.

 6. Meryem, Hatay dedi ki:

  O zaman ben hemen onu o porselenin içinden çıkarayım.aslında daha önce denedim ama yapamadım. Sanırım porselen saksıyı kırmak zorunda kalacağım.

 7. Meryem, Hatay dedi ki:

  O yazdığınız toprağı hazırlamak için malzemeyi nereden temin edebilirim?
  ***
  Ponza taşı fidanlıklarda, kuvars kumu akvaryumcularda bulunuyor. Orkide toprağı ve lifli poşet topraklar Koçtaş, Kipa vb AVM’lerde bulunur.

 8. Meryem, Hatay dedi ki:

  Guzmanyamın saksısını ve toprağını değiştirdim. Tepeden bütün çüçeği kestim. Yaprakları ve ana gövdesi kaldı. Bir de dibinde 2 tane küçük guzmanyam olmuş. Şimdilik onlara dokunmadım. Umarım çiçeğim ölmez. Bu bilgileri bizlerle paylaştığınız için çok çok teşekkürler.

 9. Ceyda, Ankara dedi ki:

  Kasım ayında guzmanya hediye edildi. Önceleri hızlı büyüdü sonra kış çok sert geçtiği için olsa gerek büyümesi durdu. Yaprakları yeşil ama çiçeği soldu. Az önce çiçeğini kopardım. Çiçeğin dibinin kurumuş olduğunu gördüm. Geriye kalan yapraklar için ne yapabilirim?
  ***
  Bu sayfada zaten bu konu anlatılıyor Lütfen okuyun. Sizinkinde belki havasız-sıcak yerde tutmak ve fazlaca sıklıkta devamlı sulamak yüzünden çürüme olmuş olabilir.

 10. Başak Merih dedi ki:

  Emeğinize çok teşekkür ederim. Bir marketten ölmek üzereyken aldığım guzmaniam önce toparlandı. Şimdi yavru vermeye çalışıyor ama yavrular neredeyse hiç büyümüyor. Çiçeğin rengi aldığımdan beri bayağı bir soldu. Guzmaniam kendisi küçücüktü. Saksısı da öyle. Acaba saksı küçük geldiği için beslenemiyor da ondan mı yavrular büyüyemiyor? Saksıyı şu aşamada değiştirmeli miyim sizce?
  ***
  Hayır saksıyla ilgisi yok. Gece sıcakları fazla olunca gelişim durur. Siz yazdığım gibi beslerseniz yaz sıcakları dindiğinde gelişim hızlanır.

 11. Muhammed, İstanbul dedi ki:

  Yeni bir guzmanya aldım, Şu an çiçekleri var. Yazınızda vitamin verin demissiniz. Tam olarak vitaminin adını verebilirmisiniz?
  ***
  Vitamin değil, bitki besini. Yarım litrelik plastik şişelerde satılır. Koçtaş gibi yerlerden bulabilirsiniz. Çiçekcoşturan, Vilmorin, Genta gibi çeşitli markalar var. Orkide besini, Afrika menekşesi besini ya da genel kullanım bitki besini bunların üçü de uyar.

 12. Eda, İstanbul dedi ki:

  Nisan ayında hediye gelmisti çiçeğim. Geldiginde yelpaze gibi olan kısmı pembeydi. Şimdi yesil oldu ve yanında yeni bir yaprak kumesi çıktı. Ortada aynı yelpazeden cikmiyor. Yazınız ışığında bakıma alıcam. Sizce yeni kısmı ayırmalı mıyım? Toprak yetmiyor olabilir mi?
  ***
  Şimdilik ayrımayın. Okuduğunuz gibi bakımını yapın. Orada anlattığım gibi ilkbaharda ayırın. İyi bakarsanız daha başka yan yavrular da oluşabilir.

 13. Ayşe Şen dedi ki:

  Çiçekçiden aldığımda ortasında çok güzel kırmızı bir çiçeği vardı. bir ay kadar çiçekli kaldı sonra çiçeği ağır ağır kurudu. Aldığım yerde kuruduktan sonra kuru kısmı kesin dediler. Bakımını çiçekçiden aldığım bilgilerle aynen yaptım. Guzmanyam o günden beri sadece yaprak. Hiç çiçek açmadı. Neden ne yapabilirim?
  ***
  Bu sayfada ihtiyacınız olan bilgiler var. Ne zaman ne yapılacak konusunda bilgi edinebilirsiniz. Benim burada söyleyeceğim şey, bu türler dikkat ve sabır istiyor. Yavru verecek, o yavruları büyüteceksiniz. Onların çiçek açmaları bir ile dört yıl arasında değişir. Bütün bu geçen zamanda doğru bakımı anlattığım gibi devamlı yapacaksınız.

 14. Ayşe Şen dedi ki:

  Yaprakları uçtan kurudukça çirkin bölümleri kesin demişsiniz. Ama benim guzmanyanın yapraklarının bazılarında (yaklaşık yarısı) sadece uçta değil yaprağın kendinde de ara ara küçük küçük kurumalar var. Sulama ve ışıklandırma yazınızdakiyle aynı. Sizce bu sorun neden olur? Bahsettiğim yaprakları kesmeli miyim?
  ***
  Mutlaka hatalarınız var. Gece havadarlığı önemli. Yapralara su doldurma filan önemli. Toprağı daima ıslak kalmamalı bu da önemli.

 15. Elisa dedi ki:

  Annem süs bitkilerini cok sevdiği için dikkatimi cekti ve aldım. Temmuz ayında aldığımda kırmızı rengiyle dikkat cekmişti fakat renginde solma oldu. Şimdi sarımsı bir tonda. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Her şey normal. Her çiçek solar gider. Siz bu sayfadaki bilgileri okuyun. Dipten yeni fide geliştirmesi lazım. Ona göre gereken şekilde devam edin.

 16. Tuncay dedi ki:

  Guzmanyam 25-30 cm boyunda filiz verdi. Bunları ayırmam gerekiyor mu? nasıl ayırmam gerekir? Ve ne zaman yapmam gerekir? Bunları öğrenebilir miyim? Çiçeği solunca üstten kestim. Bir zararı olur mu? Yavrular ayrılacaksa ana beden kökünden ayrılıp ana beden atılacak mı?
  ***
  Yazı içinde bütün bunlar ayrıntılı olarak anlatılmış zaten. Ana bitki yavru oluşturamayacak hale gelip bozulursa, ölrse atılacak.

 17. Nermin, Mardin dedi ki:

  Benim guzmanyam bana eylül ayında hediye geldi. Bugün çiçeğime su verirken fark ettim. Uç kısmındaki kırmızı çiçeği çürümüş. Ben de çürümüş kısmı çıkardım. Yanlarında iki tane yavrusu var. Yavruları da çürüyecek diye çok korkuyorum. Ayrıca mardinde hava çok kuru. Çiçeğimin nem ihtiyacını nasıl karşılamam gerekiyor? İki yavruyu nasıl kurtarım acaba?
  ***
  Bu sayfadaki bilgileri okursanız o bilgiler doğrultusunda başarılı bir şekilde yavruları büyütebilirsiniz. Evet, Mardin’de hava çok fazla kuru. Orada bromelyadlar ve orkideler için şu sayfadaki tavsiyelerimden birini uygulamak gerekiyor: https://azbitki.com/hava-nemlendirme Esinti sağlamak da bu türlerde hayati önem taşır. Yoksa çürümeler kaçınılmazdır.

 18. Emel, Soma dedi ki:

  Guzmanyalarım 6 tane soganından yetiştirmeye çalışıyorum. Aldıgımda isimlerini bile bilmiyorum. Çiçeğine hayran kaldım ve aldım. Keyifleri iyi fakat hala yeşiller. 20 cm oldu yaprak boyu büyümeleri durdu. Evim çok güneşli. Merdiven dairesine çıkardım. Kök kısımları beyazlama yaptı. Körpeleşme oldu sanki. Ne yapmam gerekiyor? Yeşil yapraklı bitkiler için besin var evde versem olur mu?
  ***
  Bu bitki soğanlı değil, soğandan yetiştirilmez. Birileri sizi kandırmış. İstanbulda da sokaklarda görmüşümdür. Yabani bitki soğanlarını guzmanya diye satıp insanları kandıranlar çok. Soğanların yanına saksıda bir guzmanya koyarlar. Güya o soğanlar guzmanya soğanıymış!

 19. Feray, Aksaray dedi ki:

  Benim guzmanyamın yaprakları yeşil. Hiçbir bilgiye de sahip değildim. Kuruyan yaprak uçlarından kestim doğru yapmışım. Çiçeği de kurudu dediğiniz gibi galiba sonu geldi. İki tane fide verdi. Biri 21cm diğeri 7cm. Başka bir saksıya almak için nisan ayını mı beklemeliyim?
  ***
  İyi bakmışsınız tebrik ederim. Çünkü herkes yavru oluşmasını sağlayamıyor. Nisan erken. Gece esintisi önemlidir. Bu konu ile ilgili yazdıklarımı okuyun ona göre ayırın.

 20. Özge, KKTC dedi ki:

  Guzmanya küçük bir saksı içinde, o saksı da içinde sulu topçuklar olan vazo içinde hediye geldi. Sizce saksıyı vazodan çıkarıp normal yollarla sulamalı mıyım? Yoksa böyle vazo içinde kalır mı? Yine de sulamalı mıyım? Arada topçuklara su döküyorum. 1 aydır bende, bozulmadı.
  http://k1304.hizliresim.com/18/c/lzj2q.jpg
  http://k1304.hizliresim.com/18/c/lzkct.jpg
  ***
  Böyle bir şey ilk defa gördüm. İnanın bir fikrim yok. :) Sulama vesaire her türlü bakım bilgileri yazı içinde mevcut.

 21. Funda, Konya dedi ki:

  Guzmania bitkisini aldığımda çiçekleri tomurcuk halinde ve henüz açmamıştı. Aradan 6 ay falan geçti fakat o tomurcuk halinde çiçekleri hala açmadılar! Acaba çiçek kurudu mu, tomurcuğu koparmam mı lazım?
  ***
  Görmeden bir şey diyemem. Siz bu sayfadaki bakım bilgilerini okuyun. Ne gibi eksikleriniz var onları iyi anlamaya çalışın.

 22. Osman, Kütahya dedi ki:

  Bende guzmanya aldım. 20 cm boylarında idi ama çiçek açmıştı. Herkesinki gibi benimkinin de çiçeği kurudu. Yandan iki yavru verdi. Biraz acele ederek ana bitkinin yaprakları kurumadan ayırdım ayrı saksılara diktim. Şimdi yaklaşık 3-4 haftadır bu şekildeler. Pek büyümüyorlar solmuyorlar da. Çok yavaş mı büyüyor yoksa ölmeyi mi bekliyor?
  http://o1306.hizliresim.com/1b/h/p5zn6.jpg
  http://o1306.hizliresim.com/1b/h/p5zp2.jpg
  ***
  Gayet sağlıklı görünüyorlar. Yazın hızlı büyümeleri gece serin esinti almalarına bağlı. Yoksa çok yavaş hareket ederler hatta hiçbir gelişim göstermezler. Bu da uzun sürerse ölüm sürecine girerler.

 23. Didem, İstanbul dedi ki:

  Guzmanyam bana erkek arkadaşım tarafından panik halinde getirildi. Ben ona gelip gittikçe kırmızı çiçeğini seviyordum. Solmuş garibim. Temmuz ayıydı. Ben de bakıp eski haline kavuşturmaya söz verdim. Bir haftada ortadaki çiçek kurudu ve tohuma benzer tüycüklere dönüştü. Ellemedim. İyce kuruyunca ortadaki 1-2 yaprağı ve kuru çiçeği kestim dipten. Bir hafta daha geçti. İki tane yavruladı. Tamamen bilinçsizce baktım. Günün her saati güneş alan cam önünde, storla gölgeli bir sehpaya koydum. Çok nadiren direkt ışık alır. 2-3 günde bir, 1 çaybardağı kadar suladım. Yaprakların içine su doldurmak hoşuma gidiyordu. Bilmeden faydası olmuş. Nadiren de olsa yaptım. Sürgünler dipçik gibi delikanlı, anamız da sağlam. Ocağa kadar rahat yaşar diyorum ben.
  ***
  Tebrik ederim. Hem anlaşılan yerini de sevmiş. Yukardaki bakım bilgilerini dikkate alırsanız daha iyi gelişim gösterecektir.

 24. Meltem, Antalya dedi ki:

  Aslında bütün yazıları dikkatle okudum. Guzmanya solunca yanından çıkan dört fidenin biraz büyümesi için ayırmamaya karar verdim. 5-10 cmlik küçük fidelerdi. Ama ne yaptım bilmiyorum kurudular. Şimdi üzülerek sormak istediğim şu kupkuru duran ve iki aydır boyları da uzmayan 4 yavruyu sizce atmalı mıyım? yoksa bir umut olur mu?
  ***
  İki aydır kupkuru dediğinize göre Antalyanın yaz sıcaklarında dikkatsizlik yüzünden ölmüş olsalar gerek. Kupkuru diyorsunuz. Yani ölmüş mü? Ölmüşlerse elbette dirilemezler. Ana bitki hayattaysa yeni yavrular verir. Kuru olanları dipleri canlıysa onlar da gelişmeye devam edebilirler.

 25. Yasemin, İstanbul dedi ki:

  Guzmanyam topragını çatlatıyordu. Ben düzeltmeye çalıltıkça o bir taraftan çatlattı. Bir süre sonra iki tane yavru verdi. Araştırmadan yaptığım için yavruları ayırıp başka saksılara diktim. Benim guzmanyam daha hic çiçek açmadı. Nasıl oluyor da dalları kırılacak kadar çok uzuyor? En uzun dalı 40cm kadar var. Kendim almamıştım biri getirmişti. Guzmanya olup olmadığındanda emin değilim aslında. Nasıl anlayabilirim?
  ***
  Guzmanyanın uzun dalları veya uzun sürgün halinde uzayan gövdeleri olmaz. O başka bir bitkidir.

 26. Esra, Ankara dedi ki:

  Bir ay önce guzmanyamı satın aldım. Hemen çiçek açtı ve yavruları hızla büyüyor. Sulama yöntemini ve havalandırma işlemini buradan öğrendim. Çiçeğin renginde herhangi bir solma olmadı fakat belli yapraklarında küçük çürümeler ortaya çıktı. Sizce yapraklarını kesmeli miyim? Çürümelere engel olmanın başka bir yolu var mı?
  ***
  Ana bitki artık bütün gücünü yavrulara aktarıyor. Yaprakları yavaş yavaş bozulup gidecek ve bu gayet normaldir. Bakımında hatanız olmazsa yavrular sağlıklı büyürler.

 27. Ali, Kayseri dedi ki:

  Geçen hafta guzmanya aldım. Aldığımda çiçeği vardı. Şimdi yaprakların uç kısmından sararmaya ve kurumaya başladı. Bunun nedeni nedir?
  ***
  Serada sürekli yoğun sıcak nemli havaya alışık iken alıp eve getirince hemen her bitki türünde böyle problemler olur. Sebep alışık olduğu şartların aniden değişmesidir (yer değişikliği -yer yadırgaması şoku). Dürüst temiz iş yapan çiçekçiler seradan çıkan bitkileri hemen satışa çıkarmaz. Önce bir iki ay adaptesyon serasında tutarlar ki müşteriler sizin gibi mağdur olmasın. Ama bunu yapanlar yok denecek kadar az.

 28. Arzu istanbul dedi ki:

  Anneler gününde anneme guzmania almıştım. İlk aldiğimda çok güzeldi. Şimdi kırmızı bölümlerin altındaki yeşil yaprakların dipleri kırmızı. Yeterince iyi bakmaya çalışıyorum ama neden olduğunu anlamadım.
  ***
  Önemli bir şey değil. Bir bitki çiçek açtığında çiçekte günden güne değişimler olur ve bir süre sonra çiçek solar. Guzmanya çiçekleri aylarca güzel kalır fakat acaba siz almadan önce ne zamandır açmış durumda idi? Acaba solma vakti yakın mıydı? Bunu bilemezsiniz. Yine de anneler günü üzerinden 13 gün geçmesine rağmen henüz solmamış. Biraz değişim olmuş. Zamanla solacaktır. Elinizden geldiğince doğru bakımı yapın. Yukardaki bilgilere göre hareket edin. Yetiştirdiğiniz bitkileri iyi tanımaya çalışın. Her biri çok farklı özelliklerde olabiliyor. Her birine aynı bakım uymaz ve her birinden aynı hareket beklenmez.

 29. Esin, İstanbul dedi ki:

  Guzmanyamın çiçeği yaklaşık bir ay önce git gide soldu. O kırmızı rengi gitti yerini soluk bir renk aldı. 2 tane yavrusu var. Onlar sağlıklı görünüyor. Sizce çiçeğini kesmeli miyim? Eski rengine tekrar kavuşamaz öyle değil mi? Yavrularını ayırmayı düşünüyorum ama açıkçası biraz korkuyorum. Ve çiçeği eğer kesmem gerekirse nasıl kesildiğini de anlamadım.
  ***
  Çiçek solmuşsa düzelme olmayazak. Biraz daha bozulunca çiçek sapını dibe yakın bir yerden kesin. Yavruları ayırmak şart değil.

 30. Nilay, İstanbul dedi ki:

  15 gün önce guzmanya çiçeği aldım. İlk aldığım zaman çiçeği kırmızıyken şimdi çiçeğinin yarıdan büyük bölümü sarardı. Üstelik yaprakları da canlılığını yitirmeye, yaprakların üzerinde delikler oluşmaya başladı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Sanıyorum toprağı fazla ve eviniz serin. Toprağını üstten biraz azaltın. Güneşin saksıyı ısıtacağı bir yerde bulunması lazım.

 31. Hüsnü, Trabzon dedi ki:

  Bir yılı geçti. Yaprakları gereğinden fazla uzadı ama hala çiçek açmadı. Rengi de zaten bozulmaya başladı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Güneşsiz yerde ise yavaş yavaş güneşe alıştırın. Bu yıl olmazsa gelecek yıl çiçek açar.

 32. Önder Paşa dedi ki:

  Benim guzmanyam kötü olmaya başladı. Kırmızı çiçeği renk canlılığını kaybetti. Renk soldu. Yeşil yaprakları yarık yarık oldu. İki tane de yavrusu var. Ne yapmalıyım?
  ***
  Bu sayfada verdiğim bilgiler doğrultusunda bakımına devam edin.

 33. Zeliha, Zonguldak dedi ki:

  Ben bugun yavrularını kesip ayırdım. Yazınızı şimdi okudum. Üç yavru guzmanya biraz küçükler . Annelerini başka saksıya diktim. Yavruları direkt toprağa diktim. Ölmelerini istemiyorum. Acaba ne yapmalıyım?
  ***
  Yapmanız gereken şeyler yukarda yazılı. Korkmayın bunlar dayanıklıdır.

 34. Müfide, Adıyaman dedi ki:

  Komşumun guzmanyasının yavrusunu söküp aldım. Eve getirip suya koydum. Hemen ekmeli mi yoksa beklemeli miyim?
  ***
  Hemen dikin.

 35. Recep, istanbul dedi ki:

  Yaklaşık 3 ay önce bir çiçek soğanı aldım. Soğanı aldığım kişi bunun guzmanya olduğunu söyledi. Yalnız bu süreçte çiçek soğanı sadece boyca uzadı ve yaklaşık 60 cm oldu. Ancak onun dışında ne bir yaprak ne de başka bir şey mevcut. Sadece tepesinde pütürlü bir baş var. ilginç bir şey ve gerçekten ne olduğunu çok merak ediyorum.
  ***
  Guzmanya soğanlı değil. Öyle satış yapan sahtekarlar çok. İnsanlar bilmediği için alıyor. Pütürlü dediğimiz şey çiçek sapı ucundaki çiçek tomurcuklarıdır. Yakında çiçek açınca belki ne türdür anlarsınız. Peşinden de yaprakları çıkmaya başlar. Ama kesinlikle guzmanya değil.

 36. Onur, İstanbul dedi ki:

  Guzmanyamı geçen hafta aldım. Toprağı aldığımdan beri gayet nemli. Herhangi bir sulama yapmadım. Günde 1 saat direk güneş görüyor. Geceleri esinti alıyor. Ancak yapraklarında geniş siyah lekeler oluşmaya başladı. Çiçeği de ufaktan sararmaya başladı. Kırmızı çiçek yaprakları plastik gibi sert. Çiçeğim kuruyor mu? Eğer kurumuyorsa ne yapmam gerekir?
  ***
  Görebildiğim kadarıyla sera ortamında sakıncası olmayan ama ev ortamında çürümeye yol açan topraklara dikiyorlar. Böyle bir sorun var. Sadece guzmanya için değil birçok ofis-salon süs bitkileri için aynı problem var. Eğer ev şartları sera şartlarına göre bir hayli farklı ise çürüme başlıyor. Sebep köklerin toprakta büyük sorunlar yaşaması. Yukarda verdiğim bilgileri okuyup ona göre toprak hazırlayıp toprağını değiştirmek iyi gelebilir.

 37. Onur, İstanbul dedi ki:

  Peki çiçekteki kırmızı yaprakların sararması ve aşırı sertleşmesi de bu çürümeyle mi alakalı? Toprak değişiminden sonra çiçeğin kurtulma şansı var mı yoksa hemen kesip atmam mı gerekir?
  ***
  Onunla alakası var mı bilmiyorum. Çiçek kısmının ömrünü tamamlamış olması da söz konusu. Çiçeği yeni iken 70-80 lira gibi fiyata pahalıya satıyorlar. Eskiyince 15-20 lira gibi ucuz fiyattan satarlar. Toprağı fazlaca gevşek değilse, kolay ufalanır değilse ve haftalarca hiç kurumuyorsa o toprak bu bitkiye uygun değil. Hemen değiştirseniz iyi olur. Çiçek bozulmaya başlayınca dipten yavru fideler vermesi lazım. Fide oluşumu başlamadan önce yapraklar bozulup gidiyorsa hayra alamet değil.

 38. Sinem, Ankara dedi ki:

  İki yavruyu ayrı saksılara mı dikeceğim yoksa aynı saksıya mı? Anne çürüdü. Yavruları kesmezsem onlar da çürüyecek.
  ***
  Hayır çürümezler korkmayın. Eğer ayırmak istiyorsanız gereken bilgileri yukarda bütün ayrıntılarıyla okuyabilirsiniz.

 39. Fatmanur, Balıkesir dedi ki:

  Guzmanyamın çiçeği çürüdü. Ne yapmam lazım şimdi?
  ***
  Çürük yerleri kesin. Ya da sapı dipten kesebilirsiniz.

 40. Melek, Bursa dedi ki:

  Guzmanya yeşil kısımlarıyla birlikte tamamen çürüdü. Saksıdan çıkarınca gördüm ki minicik bir yavrusu var. Şimdi o yavruyu yeni saksıya mı dikmem lazım yoksa kalsın mı aynı saksıda?
  ***
  Ayırdığınız takdirde yaşayacağını sanmıyorum.

 41. Feride, Sivas dedi ki:

  Guzmanyamın kırmızı çiçeği kuruyor. Kuruyan yerlerini kestim. İki tane yavrusu var. 15cm uzunluğunda. Bu ayda ayırsam olur mu?
  ***
  Hiç ayırmasanız daha iyi. Saksısını toprağını da değiştirmeyin. Yavrular galiba hızlı büyümüş. Doğru bakımı yaparsanız bir yıl içinde çiçek açabilirler. Eğer ayırmak istiyorsanız (Sivas’a göre) haziran başında ayırmanızı tavsiye ederim.

 42. Mehmet Y. Ö. dedi ki:

  Guzmania alalı iki hafta oldu. Bugün farkettim ki yaprakları yuvarlanmaya başlamış. Ne yapmalıyım?
  ***
  Farklı şartlara göre tepki gösteriyor. Önemli bir sorun olacağını sanmıyorum. Guzmanya dayanıklıdır. Yeter ki çok kötü şartlarda tutmayın ve diğer bitkilerle aynı muameleyi yapmayın.

 43. Feride, Sivas dedi ki:

  Guzmaniamı haziran başında yavrularını ayırmamı soylemiştiniz. Toprağını hazır çiçek toprağı kullansam olur mu?
  ***
  Evet olur. Benim karışık toprak tavsiyem en iyisi olması içindir ama hazır toprak da tek başına kullanılabilir.

 44. Derya, İstanbul dedi ki:

  Benim iki adet vriesea’m var. İkisinin de ortasından yavru çıktı ve çook yavaş büyüyorlar. Artık yavrularıyla beraber huniye su koyabilir miyim yavrular çürür mü? Yavruları guzmania gibi mi ayırmalıyım çünkü yandan değil tam ortadan büyüyor ve maalesef vriesya ile ilgili bilgi bulamıyorum. Yabancı sitelerde bile yok bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim.
  ***
  Yetişkinlerini de yavrularını da aynen yukarda anlattığım gibi bakın. Bromelyadların guzmanya ile benzer özellikli olanlar, bu tür de dahil, bakımları aynıdır. Ayrı özel bir bilgiye gerek yok.

 45. Derya, İstanbul dedi ki:

  Hiç ayırmamak benim de işime gelir ama ana bitkinin yaprakları kıvrıldı. Sanki durumu iyi değil gibi. Alev gibiydi ilk aldığımda hem de.
  ***
  Normaldir. Yavrular yeterince büyüyünce ana bitkinin kuruyup ölmesi lazım. Bunların özelliği böyle. Ana bitkinin kuruyan parçalarını kopararak veya makasla Keserek atarsınız.

 46. Feride. Sivas dedi ki:

  Yavruların boyu annenin boyundan daha uzun. Dursun mu ayırayım mı?
  ***
  Hiç farketmez.

 47. Fatih dedi ki:

  Bizim de guzmanyada aylardır hiç gelişim yok. Bu çiçek çok mu yavaş büyür?
  ***
  Bulunduğu yerde gece boyunca sürekli esintiler olursa hızlı gelişir. Yukardaki bakım bilgilerini mutlaka okuyun.

 48. Nazlı, İstanbul dedi ki:

  Yavruların çıkabilmesi için saksı yüzeyinin biraz büyük olması gerekir mi?
  ***
  Hayır gerekmez.

 49. Mustafa K. -Konya dedi ki:

  Guzmanianın tohumunu nasıl alabilir ve ekimini nasıl yaparız? Bu konuda hiçbir bilgi bulamadım.
  ***
  Öyle bir şey yok. Ticari önemi olan “hibrit” türler hücre kültürü (klonlama) yoluyla çoğaltılıyor. Seri üretimleri böyle yapılır. Biz meraklılar ise yanlardan verdiği yavruları ayırmakla çoğaltabiliriz.

 50. Merve, Konya dedi ki:

  Merhaba bana ağustos ayının sonunda guzmanya çiçeği hediye geldiğinde çok güzel kırmızı çiçeği vardı. Bir ay sonra çiçeği soldu. Sonra dibinden fideler çıkmaya başladı. Fideler yavaş yavaş büyüyor. Ben çiçek kuruyunca dibinden kesilip atılmasını bilmiyordum. Kurumuş çiçeği hala duruyor. Şimdi kurumuş çiçeği kessem geç kalmış olur muyum?
  ***
  Hayır hiçbir sakıncası yok kesebilirsiniz.

 51. Çağdaş, Konya dedi ki:

  Guzmanya çiçeğimin fideleri anasının yarı boyu oldular. Fideleri ayıracağım sizin bilgileriniz yardımıyla. Fideleri dikdikten sonra bitki besini ne zaman vermeliyim? Dikdikten sonra hemen besin vermek yanlış mı olur sizce?
  ***
  Hayır yanlış olmaz da devamlı besin vermek hiç gerekmiyor. Ara sıra ara vermek iyi olur.

 52. Merve, Manisa dedi ki:

  Merhaba iki gün önce guzmanya çiçeği aldım. Kırmızı ve mavi çiçeği olanlar vardı. Mavi çok hoşuma gittiği için maviyi satın aldım. Eve geldiğimde ise fark ettim sprey boyayla boyanmış. Ne yapmam gerekiyor? Tepesini hemen kesmeli miyim?
  ***
  Kesmenizin hiçbir faydası olmaz. Boyalı oluşunun da zararı yok. Çünkü çiçekleri canlılığını kaybetmiş guzmanyaları boyuyorlar. Eğer doğal görünüyorsa iyi. Daha uzun süre güzel bir görünüm olur. İyice kötüleşince sapı dipten kesersiniz.

 53. Çağdaş, Konya dedi ki:

  Benim guzmanyamın yapraklarının ucu kurumaya başladı. Neden acaba?
  ***
  Normaldir. Uçlar kurudukça kuru kısımları makasla kesin. Çiçeklenmiş bir guzmanya dipten yeni filizler çıkarırken kendisi yavaş yavaş ölmeye başlar. Bütün gücünü yavrularına aktarır.

 54. Çağdaş, Konya dedi ki:

  Fideleri ayırdım dikdim. Ne zaman köklenirler acaba?
  ***
  Köklenip köklenmemeleri önemli değil. Bu bitki yapraklarıyla beslenir ve su ihtiyacını da yapraklarıyla karşılar. Ayırmak için eğer yeterince gelişmelerini beklediyseniz iyi. Yoksa yaşamaları zor.

 55. Çağdaş, Konya dedi ki:

  Guzmanya çiçeği ömründe bir keremi çiçek açar?
  ***
  Bunlar aslında ölümsüz bitkilerdendir. Gelişip çiçek açtığında dipten yeni bireyler ürer ve çiçek açan kısım zamanla kurur gider. Onun yerine yeni çıkanlar gelişime devam eder. Çiçek açmaları gelişim hızına göre değişiyor. Bir ila üç yıl arasında değişir.

 56. Bal, Ankara dedi ki:

  Bitkimin saksısını değiştirdim. 20cm uzunluğunda 9 litrelik saksıya aldım. Bir şey olur mu? Tekrar eski saksısına mı alayım?
  ***
  Toprakla işi olmayan bir bitkidir. Boş yere zahmet etmişsiniz. Tekrar eski saksısına almanız ise pek gerekmez.

 57. Beyder, Ankara dedi ki:

  Çiçeğimin yaprakları buzuldu ve hala büyümedi. Neredeyse 1 ay oldu alalı.
  ***
  Guzmanyalar yerinin şartları uygun değilse aylarca hiçbir gelişim göstermeyebilir hatta çürüyüp ölebilir.

 58. Ahmet, Konya dedi ki:

  Farklı farklı renklerde guzmanya satın aldım. Acemi olduğumdan dolayı yavruları çıkartmakta acele ettim. Daha çok küçükler. Nasıl saksıya ekmeliyim ve nası ortamda durdurmalıyım yavrularını?
  ***
  Keşke önce araştırıp sonra ayırsaydınız ama olan olmuş artık. Sorunuzun cevabı ise yukardaki bilgiler içinde ayrıntılarıyla yazılı.

 59. Ahmet, Yalova dedi ki:

  Çiçeğim üstten kurumaya başladı. Şu an 3. boğum kurumak üzere. Saksının altında delik yok. Saksıya delik açmam gerekir mi? Çiçeğin kuruyan yerlerini kesmeli miyim? Kesersem kestiğim yerden çiçek büyümeye devam eder mi?
  ***
  Galiba çiçek sapından bahsediyorsunuz. Kuruyorsa veya çürüyorsa kesmeniz lazım. Lütfen yukarda bilgilerin tamamını okuyun. Guzmanya diğer bitkilere hiç benzemez. Saksının altında delikler olması hangi bitki olursa olsun şart.

 60. Tülay, Aksaray dedi ki:

  Bir arkadaşımdan kasım ayında okula guzmanya gelmişti. Çiçeği çok güzeldi. Kışın havalar soğuğunda kalorifer yanıyor ama hafta sonları kaloriferler kapandığı için soğukta kaldı. Ondan mıdır nedense çiçeği soldu. Sanki ana gövde solacak gibi. İki tane yavru var ve boyu anne gövdenin yarısını geçti. Ayırmak için ilkbaharı beklemeli miyim? Evim kaloriferli sürekli sıcak olduğu için ayırmak istedim yavrularını. Sizce beklemeli miyim?
  ***
  Serin ve havadar yere alışık bitkiler aniden sıcak ve havasız bir eve getirilirse, sizin sandığınızın aksine çok fena şoka uğrayıp bozulurlar. Gerçi guzmanya biraz dayanıklı bir bitkidir. Bu yüzden belki bir sakıncası olmaz. Yani isterseniz beklemeden şimdi yapın.

 61. Yasemin, İtanbul dedi ki:

  Eşim Ekim ayında hediye etti. Önceleri kendi saksısından ve hatta ambalajından hiç çıkarmadım. Çiçeği solmaya başlayınca daha büyük bir saksı içine kendi saksısını değiştirmeden ektim. Kendi saksısı büyük saksının içinde kaldı. Yavruladı. Çiçeğini halen kesip atmadım. Son zamanlarda yapraklarında kesik gibi kahverengi boşluklar oluştu. Yavrusunun yapraklarının tamamı öyle. Annesinin çiçeği hariç yeşil yapraklarından sağlıklı olanları var. Bazıları anlattığım gibi. Ne yapmam lazım? Çiçeği keseyim mi? Saksıyı değiştirmeli miyim? Yavrusuna hiç dokunmamam gerekli yazıdan anladığım kadarıyla. Mart ayı saksı değişimi için uygun mudur?
  ***
  Lütfen yukarıdaki bilgileri tekrar okuyun. Saksı değiştirmek hiç gerekmiyor. Çünkü kökleri ile beslenemiyor ve çok fazla toprakta çürüme riski var.

 62. Sakarya, Ferit dedi ki:

  Guzmanya bitkisinin soğanı olur mu? Kandırılmış da olabilirim. Pazardan guzmanya soğanı aldım. Soğanın üstünde kesilmiş az bir yaprak vardı. 3-4 gün sonra diktiğim için yaprakları kurumuştu. Soğanı var ise tekrardan filizlenir mi?
  ***
  Evet dolandırılmışsınız. :) Guzmanya soğanlı bir bitki değildir. Bazı açıkgözler kırlık arazilerden yabani bitkilerin soğanların söküp bu şekilde satıyor. Yeni bir şey değil. 80’li yıllardan beri bunu yapanları görmekteyim.

 63. Sinan, İzmir dedi ki:

  Merhaba ben geçen hafta bir tane ofisimize aldım, bir takım sorularım olacaktı. Başka sitelerde çiçek cisimlerle temas etsin denmiş, burada tem tersi yazıyor. Tam açıklaması nedir acaba? Ne kadar zamanda bir sulamak lazım?Yapraklarda biriken suyu nasıl boşaltabilirim çiçeğe zarar vermeden? Ayrıca toprağı mı suluyoruz yoksa yapraklardaki boşluğu mu yoksa ikisini mi? Bu sabah vakti spraylayin demişsiniz, her sabah mı spreylenicek? Ofis pek güneş almıyor. Pencereye direk güneş ışığı vurmaz biraz geliyor ama o da penceredeki tül yüzünden iyice güçsüzleşiyor. Aşırı karanlık değil ama gün içinde ışıklar kapalıyken işimizi görebiliyoruz.
  ***
  Pencereye çok yakın tutun. Güneş olmasa bile güçlü aydınlık da yetebilir. Birçok bitkilerle bir arada tutma tavsiyesi onların neminden faydalanması içindir ama evlerde gerekmez zira evlerin için yeterince nemlidir zaten. Suyu boşaltmak için lavaboya götürüp ters çevirin. Bir elinizle saksıyı bir elinizle bitkiyi tutarsanız ters çevirdiğinizde saksıdan çıkmaz. Spreyleme sabah en erken saatlerde ve gece vakitlerinde yapılmalı. Toprağı ara sıra sulanmalı yani kupkuru kalmayacak. Yukarıda ayrıntılı bilgiler var. Nemliliği çok abartanlar nedense gerçekten hayati önem taşıyan gece boyunca hafif serin esintilerin gerekliliğinden hiç bahsetmiyor. Guzmanya için ciddi bir gereksinimdir.

 64. Nuray, Çanakkale dedi ki:

  Merhaba benim ana guzmanyamİn çiçeği kurudu. İki tane yavrusu var. Ana guzmanyanın yarısından az büyükler ve yapraklar kırmızı tonlarında. Onları bu ayda ayırmalı mıyım yoksa ilkbaharı mı beklemeliyim?
  ***
  Nisan sonuna kadar bekleseniz daha iyi olur.

 65. Bursa, Zeynep dedi ki:

  Ben soğan olarak aldım. Aylardır patlatıyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Sizi kandırmışlar. O soğanlar guzmanya değil ve hiçbir şekilde alakası bile olmayan soğanlı yabani bitkilerdendir. Zaten guzmanyalar kesinlikle soğanlı olmaz. Bu tip dolandırıcılık ben bildim bileli yaygın. 80’li yıllardan beri her yerde görüyorum.

 66. Nejla, İstanbul dedi ki:

  Beni de kandırdılar desenize! Bugün ben de iki tane guzmanya soğanı aldım. Üzüldüm şimdi..
  ***
  Üzülmeyin Nejla Hanım. Ne demişler cana gelen mala gelsin. Başınızın gözünüzün sadakası olsun.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)