Cryptanthus bromelyadları hakkında genel bilgi

Cinsin bilimsel adı Cryptanthus Yunanca’dan alınmıştır. Gizli çiçek anlamına gelir. Fakat tüm türlerin İngilizce yaygın adı earth star’dır. Yani toprak yıldızı. Böyle demelerinin sebebi muhtemelen söz konusu cinsin türlerinin toprak bromelyadları olmasından dolayıdır. Zira Bromeliad bitkiler çoğunlukla epifittir. Yani ağaçlar üzerinde ya da kayalar üzerinde yaşarlar.

Cryptanthus bromeliad türleri, özellikleri, yetiştirilmesi, bakımı

Birkaç Cryptanthus örneği

Tüm Cryptanthus türleri Brezilya’ya endemiktirler. Tropikal yağmur ormanlarının ağaçlar altı zemininde yaşarlar. Bu özelliğinden dolayı eşmeya ve guzmanya gibi epifitik bromelyad türlerine göre iç mekanlara daha uyumlu olduğunu söyleyebiliriz.

Önemli bir özellikleri teraryumlar için ideal türlerden olmalarıdır. Kapalı kavanozlarda hiç bozulmadan sapasağlam dururlar.

Diğer bromelyadlar gibi bunlar da yeterince geliştiklerinde dipten birkaç yavru fide verir ve çiçek açarlar. Cryptanthus türlerinin çiçekleri genelde kısacık saplı (yaprakların hemen üzerinde) beyaz renkli ve güzel görünümlüdür.

En çok ticareti yapılan türü Cryptanthus bivittatus’tur. Renk renk yaprak güzeli çeşitleri olduğu gibi aynı bir çeşidi yetiştiği yerin şartlarına göre renk değiştirebilir.

Cryptanthus bivittatus birkaç çeşidi

Cryptanthus bivittatus türünden birkaç çeşit

Cryptanthus bromelyadları genelde mini halde satılır. Aslında öyle mini türler değildirler. Bakımını doğru yaparsanız gelişimlerine devam eder ve yapraklar 25cm kadar uzayıp irileşebilir.

Cryptanthus türlerini yetiştirme, bakım

Bunlar diğer bromelyadlara göre oldukça farklı bakım istiyor. Karıştırmayın. Bunlar toprak bromelyadlarıdır. Yapraklarının aralarına su doldurulmaz.

Işık/güneş ihtiyacı: Cryptanthus türlerine gündüz boyu güçlü ışık genelde yeterlidir. Yani hiç direkt güneş almasalar da olur. Eğer sabah güneşi ya da akşam güneşi yapraklarına iki saat kadar direkt gelirse yaprakların rengi çok daha canlı olacaktır. Bundan daha fazla ve daha fazla uzun süre ısıtıcı güneş ışınlarına alıştırırsanız tam tersi renkler solukça olur.

Hava nemi: Cryptanthus hakkındaki bakım tavsiyelerinde hava nemi ihtiyacı fazla abartılır. Kulak asmayın. Hele yapraklara su püskürtmeyi kesinlikle yapmamalısınız. Kapalı odalarda yaprakları çürütür. Normal ev ortamı hava nemliliği genellikle yeterlidir. Bulunduğunuz yerin şartlarına göre yetmeyeceğini düşünüyorsanız ⇒ şu sayfada anlatıldığı gibi çakıllı tepsi düzeneği yapmanız yeter.

Saksı: Küçük saksılar tavsiye edilmez. Köklerin rahat sığacağı kadar saksı kullanın.

Toprak oldukça süzek olmalı: 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı + 1 ölçü iri taneli dere kumu karışımı.

Sulama: Bunlar sukulent kabul edildiği halde sık sık sulanması gerekiyor. Yaz boyunca toprak üst yüzeyi kurur kurumaz sulamalısınız. Diğer zamanlarda toprak yüzeyi kupkuru oldukça ama birkaç gün geciktirerek sulayın. Su biraz arı olmalıdır. Direkt musluktan su kullanmayın. En az iki gün dinlendirin. Ya da özel içme suyu ile sulayın.

Bitki besini: Salon bitkileri için olan genel amaçlı bitki besini. Tavsiye edilen dozajı üç misli düşük tutun ve yaz boyunca her üç sulamada bir besinli su verin. Besinsiz sulamaları saksı altından bol bol su süzüleceği miktarda çok su ile yapın.

Üretimi

Cryptanthus bromelyadları çiçek açacak olgunluğa geldiğinde dipten birkaç yavru verir. Çiçek açtıktan sonra ölür ama yavrular hızlıca gelişimlerine devam ederler. Bunları ayırmanız hiç gerekmez. Ölen ana bitkinin kuruyan yapraklarını temizleyin. Ama çoğaltmak istiyorsanız sadece yaz başında (en azından Hıdrellez’den sonra) ayırmalısınız. Diğer zamanlar uygun olmaz.

Ayrıdığınız Cryptanthus fidelerini kökleri varsa bile önce ⇒ köklendirme toprağında iki ay tutun. bu süre içinde bulundukları yerde mümkün olduğu kadar devamlı ılık hava hareketleri olmalıdır. Sonra esas istediği toprak karışımına, köklerini köklendirme toprağından hiç arındırmadan aktarın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.