Pogonatherum paniceum, minyatür bambu

Poaceae (Buğdaygiller) familyasından Pogonatherum paniceum. Bambuya benzetildiği için minyatür bambu demişler. Diğer adı yavru panda bambusudur. Anavatanı Çin ve güneydoğu Asya.

Minyatür bambu saksılarda evlerde, ofis masalarında yetiştirilebilir. Boyu 45 santimi aşmaz. Sararma bozulma görüldüğü zaman 10 santim kalacak şekilde kısaltılırsa daha güzel gelişir. Saksı aranjmanlarında japon şemsiyesi gibi sürekli ıslak kalan toprakta zarar görmeyen bitkilerle aynı saksıya dikilebilir. Kuvvetli aydınlık banyolarda kullanılabilen süs bitkilerindendir. Bahçelerde zemin örtücü olarak kullanılabilir ama sürekli ıslak toprak istiyor. Zaman zaman aynen çimlerde olduğu gibi biçilmesi gerekir.

Pogonatherum paniceum, minyatür bambu

İklim isteği: Minyatür bambu -7°C derece soğuğa dayanır deniyor ama açık hava şartlarında -3°C dereceye belki zor dayanır. Havası fazla kuru memleketlere uygun değildir. Evde yetiştirilecekse farketmez.

Güneşi ve suyu çok sever. Toprak ıslaklığını kaybedince fazlaca nem kaybetmeden tekrar sulamak geriyor. Gereğinden fazla sıklıkta sulama minyatür bambulara zarar vermez. Yazın öğle vakti kızgın güneşinden korumalısınız. Hiç güneş almayan yerlerde en azından tam pencere önünde, odanın en aydınlık yerinde tutulmalı.

Toprak: Asitli toprakta daha güzel gelişir. Toprak iyi humuslu, iyi besleyici ve hem çok havadar hem çok süzek olmalı. Özel lifli toprağa dörtte bir oranında ponza taşı eklerseniz evlerde çürüme riski olmaz. Veya humuslu bir bahçe toprağına hem ponza taşı hem kuvars kumu karıştırın. Saksı değiştirme iki yılda bir yapılmalı.

Çoğaltılması: Minyatür bambu kökten ayırmakla çoğaltılır. Yılın her zamanında ayırabilirsiniz: Saksısında fazlaca çoğalan minyatür bambu birkaç parçaya ayrılarak birkaç saksıya paylaştırılır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Salon Ofis Dekor

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)