Tagetes türleri (marigold), kadife çiçeği

Bahçelerde parklarda yetiştirilmesi en kolay açık hava süs bitkilerinden biri kadife çiçeğidir. Mevsimlik olarak yetiştirilir. Aşırı güneşli balkonlara, teraslara uygundur. İlkbahardan sonbahara kadar devamlı çiçek açarlar.

Asteraceae (Papatyagiller) familyasından olan Tagetes cinsinin birkaç türüne kadife çiçeği diyoruz. İngilizcede yaygın olarak marigold denir. Tagetes türleri kuzey ve güney Amerika kıtalarına özgü bitkilerdir. Sulak arazilerde bulunurlar.

Kadife çiçeklerinden Tagetes patula türü

Kadife çiçeklerinden Tagetes patula türü

Özellikleri

Kadife çiçeği türleri mevsimlik park-bahçe süs bitkilerinden olarak daima tohumlarıyla üretilirler. Yapıları itibariyle birkaç türü tanıyalım:

Katmerli çiçek açan kadife çiçeği türleri

1- Tagetes patula (French marigold) koyu renkli, turuncumsu renkte çiçek açar. Kırmızıya yakın kahverengimsi turuncu, yer yer sarı ebruli. Bu türün çiçekleri çok zariftir.
2- Tagetes erecta (Mexican marigold) sarı renkli katmerli çiçek açan kadife çiçeği..
3- Ve bunların birçok hibrit ve kültivarlar..

Yalın kat çiçekli türleri

1- Tagetes tenuifolia koyu sarı / turuncu arası renkler ebruli gibi karışık.
2- Tagetes lucida görüntüsü hüsnüyusuf çiçeklerine çok fazla benzerlik gösteriyor. Küçük sarı çiçekleri top top açar.

Kullanım

Uzun süre güneş alan parklara, bahçelere, balkonlara ve teraslara en uygun yaz dönemi süs bitkilerinden olarak yetiştirilmesi yaygındır.

Tarla ve bostanlarda nematod adlı toprak parazitlerinin aşırı çoğalmalarını önlemek için kadife çiçeği oldukça etkilidir. Şöyle kullanılır: Bu parazitlerin en çok saldırdığı domates, biber ekilecek yerlere önceden kadife çiçeği ekilir. Nematotlar kadife çiçeğinin köklerini de çok sever ve köklere üşüşürler. Fakat zehirlenip ölürler. Beslenip çoğalmaları, üremeleri mümkün olmaz. İlk fideler nematot saldırılarından dolayı bir iki ay sonra kurursa yenilerini ekin. Hatta bir de kadifelerin şu özelliği var: Fideleri fazla büyümeden çiçek açmaya başlar ve kısa sürede tohum oluştururlar. İlk tohumları aralara serpip sularsanız yeni kadife çiçeği fideleri çıkıp gelişirler. Bu da daha fazla nematod azalmasına sebep olur. Orada kadife çiçekleri mutlaka birkaç ay yaşamalı. Daha sonraki ilkbaharda oraya domates ve biber fideleri ekilir. Nematotların bir hayli azalmış olmalarından dolayı rahat gelişirler.

Yetiştirilmesi, bakımı

Kadife çiçeği her türlü toprağa, her türlü iklime uyum sağlar. Bu bakımdan dünyanın her yerinde kolayca yetiştirilir. Fakat balkon ve teras saksılarda torf denen hazır poşet topraklar elverişli değildir. Doğal arazi topraklarından kullanılmalıdır.

Kış soğuklarına dayanamaz. Hatta sonbahar sonuna doğru kötüleşip ölürler. Yaz mevsiminin çiçeklerindendir. İyi güneş alan yerleri sever. Yazın fazlaca susuz bırakmamalısınız. Sık sık sulamak gerekir.

Kadife çiçeğinin çoğaltılması tohum iledir. İlkbaharda ekilen tohumlar kolayca çimlenip hızlı büyür. Her yıl tohumlarını almayı unutmamanız gerekiyor. Yaz aylarında basit daldırma yöntemiyle de çoğaltabilirsiniz. Yani kadife çiçeğinin dallarını eğip bir parça kısmını toprak altına gömülü edin. Uç taraflar elbette toprak dışında kalacak. Üç – dört hafta içinde gömülü yerler köklenir. Sonra dalları ana bitkiden kesip alın ve istediğiniz yere dikin.


'Tagetes türleri (marigold), kadife çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Meryem, Ankara dedi ki:

  Çocuklarımla parkta gezerken koparılmış küçük bir dal sarı kadife çiçeği bulduk. Bunu evde bardağa koyduk. Çocukların odasında duruyordu. Bir gün suyunu değiştirirken çillendiğini gördüm çok şaşırdım. Bu çiçeğin suda çillendiğini hiç duymadım. Sitenizi yeni tanıdım 1 aydır çiçekler hakkında öğrenmek istediğim konu olduğunda sadece sizin sayfalarınızı gezmem bana yetiyor. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Bu çiçeği biraz daha çillenmesini beklesem mi yoksa hemen saksıya diksem büyür mü acaba? Şu an 3 cm. uzunluğunda bir tane çili var. Birkaç tane daha çil çıkmasını bekleyeyim mi ne yapmamı önerirsiniz? Madem ki bu küçük dal kurumak yerine yaşamayı seçti ben de onun büyümesi için elimden geleni yapayım.
  ***
  Evet mümkündür. Kadife çiçeği dalını dikmekle de çoğaltılabiliyor. Hemen toprağa dikin daha iyi köklenir. Açık havada köklenmesi garanti. Evde çürüme ihtimali yüksek. Toprağa dikince ilk iki hafta güneşin fazlasından koruyun.

 2. Onur, İstanbul dedi ki:

  Satın aldığım kadife çiçeklerimden birinin dalı sararmış ve bir tanesi de kapkara. Bu dalları kesersem kestiğim yerdeki dallar taptaze yepyeni olarak çıkar mı yoksa bu dalları kesmeyeyim mi?
  ***
  Bence kesin ama bilin ki bu türler için mevsim sonu. Yeni aldı iseniz yanlış zamanda almışsınız.

 3. Tuba, Diyarbakir dedi ki:

  Kadife çiçeğim kuruyor ne yapmalıyım? Düzenli suluyorum. Balkonda guneşi de filitreledim.
  ***
  Hazır toprak satın almayın. Balkon bitkilerinde bahçe/tarla toprağı kullanılmalıdır.

 4. Berna, İzmir dedi ki:

  Domateslerimin yanına diktiğim kadife çiçeklerimi bir türlü büyütemiyorum. Tohumdan ektim güzel güzel çıktılar ama her sabah birini yenmiş, yaprakları toprağa dökülmüş buluyorum. Sanki makasla kesmişler gibi. Ya sümüklü ya tırtıl bilmiyorum. Bu gidişle çiçeğini göremeyeceğim. Güya domateslerimi koruyacaklardı kendilerini koruyamıyorlar. Çok severim kadifeyi de.. Ne yapmalıyım?
  ***
  Büyük bir ihtimalle tırtıllar yiyordur. Gündüz yaprakların altında veya yaprak sapının dala bitişik olduğu yerde dururlar ama çok küçüklerini farkedebilmek zor. Büyükleri ise bazen bitkinin tam dibinde kuru yaprak filan varsa onun altında gündüzü geçirir. Tek tek bulup yok edebilirsiniz. Ya da tırtıllar için ilaç araştırın.

 5. Oguz A. İstanbul dedi ki:

  Kadife çiçeğinin tohumunu nasıl elde ediyoruz? Şu an bahçemde 90 kök var. Bir sonraki sezon satın almayıp tohumla elde etmek istiyorum.
  ***
  Çiçekler solunca kururlar. İyice kuruduğunda her bir çiçek yerine birçok tohum oluşur. Saymadım ama en az yirmidir diye tahmin ediyorum. 2-3 çiçekten tohum almanız yeterli olur. Tohumlar küçük, ince ve uzun yapılıdır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)