Gece sefası Mirabilis jalapa

Çiçeklerinin ömrü bir gün bile sürmez. İkindi vaktinden sonra, güneş batmadan önce açan çiçekleri ertesi sabah solar. Sonra akşama doğru yeni çiçeklerini açar.

Çocukluğumun geçtiği evin bahçesindeki daimi bitkilerden biri gece sefasıydı. Tohumları her baharda kendiliğinden yetişirdi. Özel olarak ekmezdik. Bazı yıllarda kışın kökleri ölmez, bahar gelince kökten yeniden yeşerirdi. Yani aslında uzun ömürlü bir bitkidir. Soğuğa pek dayanamaz.

Nyctaginaceae (Gecesefasıgiller) familyasının Mirabilis cinsinin birçok türleri var. Bazıları yemeklik olarak yetiştirilir. Gece sefası dediğimiz Mirabilis jalapa türü ise bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Anavatanı And Dağları’nın Peru’daki etekleridir. Tohumlarının dayanıklı ve kolay çimlenir özellikli olmasıyla yetiştirildikleri yerlerde kalıcı olup çevreye yayılırlar. Böylece bütün dünyada tropikal ve subtropikal iklimlerde kendiliğinden yetişir olmuştur.

Gece sefası

Gece sefası

Genelde 30cm ile 90cm arasındadır. Toprağını severse, suyu uygunsa 1 metreden biraz fazla uzayabilir. Yaz ve sonbahar boyunca, kış soğuklarından bozuluncaya kadar çiçek açar durur.

Gece sefası.. Biz öyle derdik. Şimdi akşam sefası diyorlar. İlkbaharda tohumlarını ekerseniz çok hızlı büyür. Özel bir bakım istemiyor. Pek toprak seçmez. Yazın sık sulanmayı sever.

Begonvil de gece sefasıyle aynı familyadandır. Gece sefasının tohumu tutan çanak yaprakları begonvilde renklidir. Begonvilin esas çiçekleri gecesefasının çiçekleri gibi ama küçük ve önemsizdir. Çiçeklerin çanak yaprakları renkli olup uzun süre güzel görünür. Aynı çanak yapraklar gecesefasında yeşil kalıp içlerinde bir adet tohum oluşturur. Gecesefası tohumlarını ben küçükken mini bir el bombasına benzetirdim. Benziyor da..

Gece sefasının sarı, kırmızı, ikisi aynı çekte karışık, bu renklerin değişik tonlarında, beyaz ve alacalı renklerde çiçekleri olur. Buradaki fotoğrafı 13 temmuz 2007 Cuma günü akşamüstü Osmanbey’de yol kenarında çekmiştim.

Kalın ve güçlü kazık kökleri su deposu gibidir. Kurak yaz mevsimlerinde gece sefası bu sebeple susuz kalmaktan pek zarar görmez. Kış mevsiminde orta dereceye yakın hafif don olaylarına dayanamaz. Eğer daha hafif don olaylarına dayanabilirse o kökler ilkbaharda tekrar filizlenir. Ama belli olmaz. Dayanamayabilir. Tohumlarını saklamakta yarar var.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |


'Gece sefası Mirabilis jalapa' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hakan, Bursa dedi ki:

  Bu da diğer soğanlı bitkiler gibi her yıl büyüyor aynı yerden. Saksı dışında yere ekerseniz çok hızlı büyüyüp genişliyor.
  ***
  Hayır soğanlı değil. Yumrulu denebilir. Yumru gibi kalın kazık kökü var. Hem her zaman yumru oluşturmaz o zaman sonraki yıla kalmaz.

 2. İbrahim, Bursa dedi ki:

  Arkadaşımın doğum günü yaklaşıyor. (6 gün sonra) Ve çiçekleri çok seviyor. Özellikle de Akşam sefalarını. Bende kendi sefamdan 4 tohum alıp onun için diktim. Ama 4 gün oldu hala çimlenmedi. Doğum gününe yetişmeyecek diye çok korkuyorum. Nemli olsun diye saksının üstü de seralı. Bu zaman ekilmez diyeceksiniz ama arkadaşımın bahçesinde büyük bir sera var. Oraya diker zaten. Ama ya 6 güne çimlenmezlerse?
  ***
  Çimlense ne olacak? iki çenek yapraklı minicik bitki olur. Tohum verin kendisi eksin.

 3. Ayhan, Kütahya dedi ki:

  İki haftada oldu cimlenmedi.
  ***
  Sizin oralarda henüz gece ısısı çok fazla düşük. Yani tohumları ekmede acele etmişsiniz. Belki üç hafta sonra hava şartları daha uygun olur. O zaman çimlenirler.

 4. Özlem, İstanbul dedi ki:

  Ben bu çiçeği saksı çiçeği diye aldım. Saksıda büyümez mi yani?
  ***
  Saksıda olur da ev içerisinde olmaz. Bahçeler ve balkonlar içindir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)