Bitkilerin kalsiyum ihtiyacı

Bu yazımda kalsiyum eksikliğinin bitkilere zararlarını, semptomlarını ve çözüm yollarını anlatmaya çalıştım.

Kalsiyum alkali toprak metallerinden, yeryüzünde en çok bulunan beş kimyasal elementten biridir. En çok kalsiyum karbonat (CaCO3) halinde bulunur. Kalker taşı, dolomit taşı, tebeşir ve mermer doğadaki kalsiyum karbonat çeşitleridir.

Ham kireç taşı olan kalker taşları dünyanın her yerinde toprakla karışıktır. Genelde mavimsi gri ve krem renginde olarak iki tipte bulunur. Beyaz olanları da var. Daha yumuşaklarına tebeşir taşı denir. Suda erimez ama bir şekilde ufalanıp su tarafından sürüklenebilir. En kolay ufalananı tebeşir taşlarıdır.

Bitkiler ihtiyacı olan kalsiyumu topraktaki kalsiyum karbonattan alır. Kökler çıkardığı enzimlerle sert taşlardan kalsiyum alırken o taşları deler geçer. Dolomit taşı ise magnezyum da içerir. Bitkiler dolomit taşından hem kalsiyum hem magnezyum ihtiyacını karşılar.

Önemi

Kalsiyum bitkilerde diğer elementlerin, minerallerin bitki içinde dolaşımını dengeler. Hücre duvarlarında koruyucu etkisi var. Yeni oluşumların deva edebilmesi, filizlerin gelişebilmesi kalsiyum sayesinde mümkün olur. Yoksa hücreler korunamaz, dağılmalar olur ve çürüme başlar. Eğer bitki topraktan kalsiyum alamazsa ölüm sürecine girer, fazla yaşamaz. Bir bitkinin varlığının, ağırlığının en büyük kısmı karbon, geri kalan çoğunluk potasyum ve kalsiyumdur. Diğer elementlerin varlığı çok azdır. Karbon havadaki karbondioksitten alınır. Kalsiyum ise ancak topraktan ve sudan alınabilir. O halde bitkinin topraktan ne kadar çok kalsiyum alması gerektiğini hesap edebilirsiniz. Yaklaşık olarak potasyum ile aynı miktarda diyebiliriz.

Bitkilerde azot, fosfor, potasyum ne kadar önemliyse kalsiyum da en az onlar kadar önemlidir. Fakat özellikle süs bitkileri için hazırlanan özel yapay topraklarda ve bitki besinlerinde kalsiyum yoktur ve olmadığından hiç bahsedilmez (işiniz şansa kalmıştır; sulama suyunuz kireçli ise genelde sorun çıkmaz).

Kalsiyumdan söz edilmemesinin sebebi eski usullerdir. Eskiden gerçek topraklar kullanılırdı. Kalsiyum gerçek toprakta bulunurdu. Yani bir bakıma kalsiyum gerçek toprağın öz unsurlarındandır. Şimdi kullanılan yapay topraklar kalsiyum içermiyor (içermesine bazı firmalar dikkat etse de yetersiz kalabiliyor). Bitki besinlerine ise eski usullere göre devam ediliyor; toprakta kalsiyum olduğu varsayılıyor, bitki besinlerinin kalsiyum içermediği müşterilere bildirilmiyor.

Kalsiyum eksikliğinin belirtileri

Bitkilerde kalsiyum eksikliği alametleri

Kalsiyumsuz kalmış bir bitki

Yapraklarda şekil bozukluğu, hareket kabiliyeti azlığı, gelişemeyip küçük kalma, yeni gelişen yaprakların çirkin şekillerde kıvrık olmaları, açılamamaları, el ile yardım gerekmesi ama yine de gelişimin kötü olması, gelişememeleri serpilememeleri.. Bazen de yeni filizlerin, çiçek tomurcuklarının ve yaprak uçlarının kararıp çürümesi.. Domateslerin biberlerin hamken kararıp çürümeleri.. Yaprak uçlarının ve kenarlarının kahverengileşip kuruması.. Yeni yaprakların fazlaca içe kıvrık veya dışa kıvrık olup gelişememeleri küçük kalmaları.. Yapraklarda küçük benekler şeklinde kahverengi bozulmalar, ya da renksiz benekler..

Yanıltıcı alametler

Bazı bitkilerdeki kalsiyum eksikliği zararları ise demir ve magnezyum eksikliğinin verdiği zarara benzer – kloroz sorununa benzeyen yaprak renksizliği. Bu durumda yanılabilirsiniz, sorun aslında kalsiyum eksikliği iken ve demir zaten fazlasıyla yeterliyken demir takviyesinde bulunursunuz sonuçta bitkileri zehirleyip öldürürsünüz.

Kalsiyum eksikliğini anlamak kolay değil. Semptomlar yanıltıcı olabilir.

Yani problem kalsiyum eksikliği mi, demir eksikliği mi, magnezyum eksikliği mi, tüm gerekli elementlerin eksikliği mi nedir kesin olarak bilmek anlamak zor. Bu da demek oluyor ki her şeyi en başta (toprağı hazırlarken) düşünmek zorundayız.

Aşırı kalsiyumsuzluk şu bitkilerde sık görülüyor:

Kalsiyum ekikliği problemine aşağıda birkaç örnek verdim. Süs bitkileri ve sebzeler için. Siz genelleyerek daha iyi anlayabilirsiniz.

Meşhur süs bitkileri üzerinden örnekler

1- Gardenya topraklarını fazlaca kalsiyumsuz bırakıyorlar. Sonuçta yapraklarda sarılıklar oluyor, çürümeler oluyor, çiçek tomurcukları dökülüyor. Oysa toprakları asitli olmayan Akdeniz bölgemizde gardenyalar bahçelerde doğal bahçe toprağında yetiştirilir, hiç problem olmaz. Demek ki asitli toprak ister meselesi abartılıyor. Yeter ki toprak demirden yoksun olmasın.
2- Hindistan cevizi liflerinde köklendirilmiş ve öylece küçük saksılarda satılan kaktüsler. Siz aldıktan kısa bir süre sonra çürür giderler. Sebep bünyeye kalsiyum girişi olamayışı.
3- Araceae familyasından bitkiler (antoryum, barış çiçeği, difenbahya, filkulağı, zz çiçeği) kalsiyuma fazlaca ihtiyaç duyarlar fakat çiçekçilerimiz bilmeden bunları uygunsuz topraklara dikip satıyor. Bunlarda yeni gelişimlerde kararıp çürümeler oluyorsa anlayın ki toprak aşırı asitli.

Kalsiyum alamamalarında sebepler

Aslında en önemli şey toprağın pH derecesi ve sıcaklığıdır. Her bitkinin topraktan faydalanabilmesi toprağın pH derecesine bağlıdır. Sıcaklık, soğukluk da etkiliyor. Genelde bitkiler fazla serinde kalsiyum almada başarısız olur. Zaten kışın dinlenirler ama dinlenmeye geçmeyen bazı türlerde kışın kalsiyum eksikliği problemleri görülebilir.

Esintisizlik bitkilerin aktivitesini azaltır. Çok serin hava ve esintisizlik bir araya geldiğinde bitkiler yine topraktan kalsiyum alabilmekte zorlanır. Bu durumda eğer toprakta kalsiyum az ise ya da toprak asitli ise hiç kalsiyum alamazlar. Bitkilerde büyük bozulmalar olur. Bu bozulmalar ise öncelikle yeni taze yaprakların uçlarında ve kenarlarda başgösterir, hızla ilerler, yeni gelişimler tammıyla çürür. Yine serin yerlerde başka bir bozulma şekli de yaprakların açılamaması, küçük ve buruşuk kalmasıdır.

Başka bir sebep asitli bitki besinlerinin topraktaki asitliliği arttırması sonucunda köklerin topraktan kalsiyum alamaması. Bunun çözümü kolay. Bitki besini verdiğiniz bitkileri kireçsiz sularla değil, dinlendirilmiş musluk suyu ile sulayın. Musluk suyunuz da kireçsiz ise bitki besinli su verdikten birkaç gün sonra bol sade su ile sulayın toprak yıkansın. Ondan birkaç gün sonra da iki gün açıkta bekletilmiş gazı gitmiş maden suyu ile sulayın. Böylece her şey dengelenir.

Kalsiyum eksikliği sorunu en çok özel süs bitkisi topraklarında ortaya çıkıyor.

Piyasada satılan süs bitkisi toprakları kalsiyum konusunda desteksiz. Daha kötüsü, bitkilere gıda takviyesi olsun diye kullandığımız bitki besinlerinin kalsiyum içermemesidir. Olması da gerekmiyor. Kalsiyum toprağın kendisi gibi en ana maddelerdendir. Her toprakta kalsiyum olduğu varsayılır. Torf / kompost toprakların hazırlanmasında kalsiyumun yeterli olmasına “güya” dikkat ediliyor fakat birkaç haftada veya birkaç ayda kompostun içerdiği kalsiyum su ile süzülür gider. Kompostu oluşturan maddelerin kalsiyumu tutuculuğuna göre bu süre değişir. Bazı kompost üreticileri içeriğe kalker taşı kırpıntıları karıştırır böylece hiçbir sorun çıkmaz ama bunu yapanlar yok denecek kadar az. Yapanlarsa oranlara hiç dikkat etmiyor. Böyle bir toprağı her alışımda içindeki kalker taşı oranının farklı olduğunu görüyorum. Bazılarından gereğinden fazla, bazılarında yok denecek kadar az.

Bahçe bitkilerinden örnekler

Domates ve biberlerde kararıp çürüme ve dökülmeler olur. Yeni dikilen fidelerde önce tutma, ardından kök ve filiz çürümeleri yoğun olur. Bunlar kalsiyum alamamalarının bariz örnekleri. Ortancalar asitli toprakta mavi çiçekli olur diye asitliliği gereğinden fazla arttırmışsanız ortancada filiz çürümeleri, yapraklarda renk bozuklukları, yoğun şekil bozuklukları, kök çürümeleri sonucu kurumalar, bazen köklerin çürümeyip zarar görmesi sonucu bitkinin susuz kalmış gibi pörsümesi vb problemler başgösterir. Bazı bitkilerde aşırı bitlenmeler olur. Çünkü bitki hiçbir savunma mekanizması geliştiremez. Birçok bitkiler kalsiyum ogzalat ile kendilerini korumaya alırlar. Ama kalsiyum eksik kalırsa kalsiyum ogzalat yeterince üretemezler o zaman bitki bitleri o türleri büyük bir başarıyla sömürür.

Toprakların yeterince kalsiyum içermesine dair çözümler

Çözümler kolay, basit. Ev bitkilerine ve bahçe / tarla bitkilerine göre ayrı ayrı..

Salon / ofis bitkilerine

Aşağıda üç ayrı çözüm var. Üçüncüsüne özellikle dikkat edin çok gerekli bir şey.

1- En kestirme çözüm gerçek topraklara dönmektir. Ayrıntılı bilgi: » Doğal humuslu gerçek toprak.

2- Eğer bitkilerinizde kalsiyum eksikliği semptomları görüyorsanız toprak değiştirene kadar bir defaya mahsus veya iki ayda bir defa tebeşir tozu kullanabilirsiniz. Ya da toz tarım kireci. Bir su bardağı suya bir çay kaşığı (iki su bardağı suya iki çay kaşığı) kadar karıştırın kalsiyumsuz kalmış çiçeklerinizi sulayın.

Kalsiyum karbonat

Bitkiler ihtiyacı olan kalsiyumu en iyi şekilde doğal ham kireç taşından (kalsiyum karbonattan) alırlar.

3- Poşetlerde satılan topraklara eğer kalker taşı kırpıntıları ya da dolomit kırpıntıları karıştırılmışsa problem olmaz. Var mı yok mu toprağı dikkatle incelerseniz anlarsınız. Kalker taşı kırpıntıları mercimek kadar küçük olabilir. Rengi ya mavimsi gri ya da krem rengidir, çok serttir. İşte bunlardan varsa tamam. Yoksa siz bulun o özel toprağa karıştırın ki bitkilerinizin asla kalsiyum sıkıntısı olmasın. Bir litre hacim toprağa bir çorba kaşığı ince kırpıntı yeter.

Kalker taşı

Doğadan iki ayrı tip kalker taşı (doğal kireç taşları)

Kalker taşı (ve dolomit) tavsiye etmemin sebebi toprakta erimemeleridir, kalıcı olmalarıdır. Kökler onlara ulaşır onlardan ihtiyacı olan kalsiyumu emerek alır. Bunlar toprakta erimediklerinden dolayı toprağın pH derecesini pek etkilemez. Açelya, gardenya vb asitli toprak isteyen bitkilere de korkmadan kullanabilirsiniz.

Tarlalarda, bahçelerde ise

Eğer toprak fazla asitli ise veya kalsiyum eksikliği sorunu gözlemliyorsanız tarım kireci kullanabilirsiniz. İkide birde kullanmak istemiyorsanız toz değil kırpıntı halinde (pirinç-fındık kadar irili ufaklı) kalker taşı kullanın. Bir metrekareye iki dolu avuç yeterli olabilir. Taşların yapısına ve bitkilerin çokluğuna göre birkaç yıl dayanırlar. Kökler onlardan kalsiyumu emerek alır. Erimeleri tükenmeleri de zaten bu sayede olur. Yağmurlarda sulamalarda erimezler dayanırlar.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler: | | |


'Bitkilerin kalsiyum ihtiyacı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Seda, İstanbul dedi ki:

  Sitenizi fırsat buldukça okuyor ve bitkilerime uygulamaya çalışıyorum. Elinize emeginize saglık. O kadar çok bilgi kirliliği var ki insan hangisi doğru hangisi yanlış şaşırıyor. Bir size bir de agaclar.net’te verilen bilgilere güveniyorum. Çok acemi fakat doğayı da doğalı da koruyarak bitki yetiştirmeye çalışıyorum. Kalker veya dolomiti henüz aramadım ama herhalde bulmam biraz zor olacak. İyi bahce toprağı gibi.. Verdiginiz bilgiler için çok teşekkürler. İyi çalısmalar.
  ***
  Kalker taşı toprak arazilerde çok var. Kremrengi mat pütürlü taşlar ve mavimsi gri sert kayalar kalker taşı çeşitleridir. Dolomit bazı akvaryumcularda satılır. Badem şekeri benzeri görünümlü, çakıl taşları şeklinde, dokununca tozlu hissedilir zaten tozludur.

 2. Asya, Ankara dedi ki:

  Haşlanmış yumurtanın suyunu ya da çay suyu dökerler çiçeğe. Sizce bir faydası var mı ya da yanlış mı?
  ***
  Haşlanmış yumurta suyu kalsiyum ve sülfür açısından faydalı olabiliyor. ayda vey aiki ayda bir vermek iyi olur. Çay asitliliği arttırır (kesin). Gerekiyorsa çay da verilebilir.

 3. Ayse, Istanbul dedi ki:

  Sönmüş kirec tozunu da ayni amacla kullanabilir miyim? Eger evetse sulama suyuna karistirarak mi yoksa topraga serperek mi ve hangi oranlarda?
  ***
  Bilmiyorum, sanmıyorum. Bitkiler kalsiyum ihtiyacını kalsiyum karbonat bileşiklerinden alır (doğada her yerde en çok kalker taşı olarak bulunur, sonra dolomit, mermer ve tebeşir taşı olarak). Bu taşların toz hali tarım kireci diye satılır. Sönmüç kireç başka bir şey. Bitkiler için kullanıldığını hiç duymadım. Yapısında kalsiyum olsa da bitkilerin alabilmesine elverişli değil sanıyorum.

 4. Ayse, Istanbul dedi ki:

  Kalsiyum Karbobat olarak bir yerlerde satiliyor mudur acaba?
  ***
  Evet, tarım kireci diye satılır. Ayrıca bitkiler için işe yarar bir şey mesela kırtasiyelerden tebeşir alabilirsiniz. Sonra gerçekten gerekli mi, bu da önemli.

 5. Ramazan, Mardin dedi ki:

  Evimin bahçesinde meyve ağaçları dikmişim örneğin limon, portakal, kiraz ve kayısı ama gelişme yok. çiçek zamanı müthiş çiçek tutuyor ama taneleri nohutun yarısı kadar olduktan sonra sararıp çürüyor. ziraat mühendisine sordum toprağı belle ve toz kireç serp dedi. toprağında kalsiyum eksikliği olmuş dedi. böyle yapsam sorun çözülür mü acaba?
  ***
  Ziraat mühendisi toprağı inceledi de mi öyle bir hüküm verdi? Mardin’de toprakların asitli olduğunu hiç sanmıyorum. Bilakis o yörede topraklar alkalinlidir diye biliyorum. Toprak asitli olsa bile sulama suyunuz kireçlidir kalsiyum eksikliği olmaz. Üstelik limon portakal vb narenciyeler asitli toprak sever (Rizede hiçbir bakım görmeyen narenciyelerin fazla asitli topraklarda gayet güzel meyve verdiklerini görmüşümdür). Belki siz suni gübrelerle toprağın dengelerini bozmuş olabilirsiniz bu da muhtemel. Belki meyvelerin gelişmeden dökülmesinde sebep bitki bitleri vb parazitlerdir. Bütün bunları hesaba katmadan bir ziraat mühendisi nasıl toprağı kireçleyin diyebilir? Ya toprak zaten fazlaca kireçliyse? Ya esas sebep fazla kireçse, o zaman ne olacak? Siz bol bol eski koyun gübresi veya eski sığır gübresi alın toprağı güzelce gübreleyin. Suni gübre kullanmayın. Meyve dökülmeleri yine olursa dikkatle inceleyin parazit mi var hastalık mı var..

 6. Sengün, Yalova dedi ki:

  Ponza taşı kireç içerir mi?
  ***
  Hayır, kireç içermez. Diğer sorunuza gelince, buradaki konuyla ilgisi yok. Sanıyorum o ağaçlar sizin bahçenizde güneşsiz ve rüzgarsız kalıyor. Oraya uygun değiller. Bu takdirde çözümü yok. Olsa da daima masraf edip ilaçlamanız gerekecek.

 7. Tuğba, İstanbul dedi ki:

  İnsanlarda Osteoporoz (Kemik erimesi) için kullandığımız kalsiyum ilaçlarının da gazı çıktıkdan sonra seyrelterek topraktan vermek suretiyle bitkinin kalsiyum ihtiyacını karşılayabilirmiyim (yumurta kabuğundan daha pratik geldi. :) Bitkide demir eksikliğine yol açar mı?
  ***
  İki gün bekletilip gazı uçurulmuş doğal mineralli maden suyu daha faydalıdır. İlaçlarla uğraşmayın.

 8. Onur, İstanbul dedi ki:

  Sade sodada (maden suyunda) her tür bitki için kalsiyum var mı?
  ***
  sodada bir şey yok. işe yaramaz. Kızılay marka doğal maden suyu en işe yarayanıdır. Yine de gerekmiyor. Çok özel durumlarda gerekir.

 9. Celal S, İzmir dedi ki:

  Baumax’tan 1,5-2,5 cm ebatları arasında 1 torba tamburlanmış dolomit taşı aldım. Bitkilerde kalsiyum ve mağnezyum eksikliğine karşı toprağın içine katarak kullanacağım. Hiç kırmadan toprak harcına karıştırayım mı yoksa yukarıda bahsettiğiniz gibi kırıp parçalayarak karıştırırsam daha mı etkili olur?
  ***
  İzmir’de toprak zaten fazla alkalinli. Su da öyle. Yani bundan katarsanız toprağın alkalin değeri aşırı yükselir bitkilerin gelişimi durur. Tavsiye etmem. İzmir gibi bölgelerde ancak fazla kumlu ve hem humuslu topraklarda domateslere biberlere yarayabilir.

 10. Celal S, İzmir dedi ki:

  Dolomit, kalsiyum ve mağnezyum yönünden bitkileri beslemez mi?
  ***
  Evet ama alkalinli topraklarda alkilinliliği arttırdığı için sakıncalıdır. Kalsiyum zaten sorun değil (şehir sularında da bol bol var). Magnezyumum ise başka gübrelerle karşılayabilirsiniz. Asitli toprak isteyen bitkilere asitli toprak hazırlarsanız ve daima kireçsiz su ile sulayacaksanız onlara saksının dibine dolomit döşemek iyi olur. Ayrıca bol humuslu ve ponzalı toprak isteyen ev begonyalarında da aynı şekilde, saksının dibine döşeyebilirsiniz. Phalaenopsis olmayan diğer orkidelerin toprak karışımına litre başına yarım veya bir çorba kaşığı kadar ince dolomit kırpıntıları karıştırmak iyi olur (bunda toprağa karıştırılacak saksının dibine değil). Ve yine toprağa karıştırma işi toprakları fazla asitli olan doğu karadeniz bölgesinde çok iyi olur. Ayrıca önceki cevabımda dediğim gibi hem çok kumlu hem humuslu olan topraklarda domates, biber, patlıcan vb bitkiler yetiştirilecekse o toprağa dolomit kırpıntıları karıştırılmalı (ya da taneli tarım kireci).

 11. Yüksel, Tekirdağ dedi ki:

  PH=5 olan tarım arazilerinde kalker veya dolomit kullansak tarım kirecinin yerini tutar mı? Tutarsa oranı nasıl hesaplayacağız? örnek:tahlil sonucunda 1 dönüme 200kg tarım kireci yerine aynı oranda kalker kullanabilir miyiz?
  ***
  O kadar ayrıntılı bilgim yok. İlgili kurumlardan yardım istemek gerekir. Toprağının pH 5 kadar asitli tarım arazilerini Türkiye’de olacağını sanmıyorum. Hele Tekirdağ’da bence hiç mümkün değil.

 12. Yüksel, Tekirdağ dedi ki:

  Yanılıyorsunuz. ph=4.5 olan arazilerde var. Tekirdağ geneli değil tabiki.
  ***
  Ziraatçılıktan, tarımdan, arazilerden anlamam zaten.

 13. Asude, Bodrum dedi ki:

  Kapali camekanli balkonumda kumkuatlarim var. Meyveleri cok fazla. Dallarinin uçlarında kurumalar var. Kalsiyum eksikliğinden mi?
  ***
  Hiç sanmıyorum. Muhtemelen yeni aldınız, balkonunuz ise alışık olduğu yer gibi değilse sebep budur. Kuruyan kısımları kesin. Gelecek yılın kışında aynı sorun olmayacaktır.

 14. Hüseyin, İstanbul dedi ki:

  Toprağa kalsiyum eksikliğini karşılaması veya oluşabilecek olası dengesizliği engelemek amacıyla ev saksıları veya balkon saksı toprağına kurutulmuş yumurta kabukları eklemek bir sakınca yaratır mı? Yada Toprağa tebeşir tozu katma oranı ne olabilir? Kalker taşı veya mermer saksıların en alt kısmına drenaj amacıyla kullansak kalsiyum oranına yararı veya zararı olur mu?
  ***
  Hayır hiçbir şey yapmak gerekmez. Bu sayfadaki bilgiler asitli toprak kullanılan ve devamlı pH 7 su ile veya saf su ile sulanan ve bunların yanı sıra demir zengini özel bitki besini verilen bitkilere gerekiyor. Bir de topraktan kalsiyuum almada beceriksiz yeni hibrit domatesler içindir. Ayrıca Rize’de dikkatli olmak gerekir. İstanbulda sularımız yeterince kireçli olup bitkilerin kalsiyum ihtiyacını fazlasıyla karşılıyor. Endişelenmeyin. Eğer bitkinin kökleri işlevsiz kalmış bu yüzden topraktan bir şey alamıyorsa bu uygulamalar yine işe yaramaz.

 15. Hüseyin, Kıbrıs dedi ki:

  Domateslerimde kalsiyum eksikliğinden dolayı yanıklar oluştu. Ziraatçim kalsiyum takviyesi yapmamı söyledi. Bana pratik bir yöntem önerebilir misiniz? Zirai kimyasal ürün kullanmak istemiyorum. Mermer tozu işe yarar mı? Etkisini ne zaman gösterir? Ya da önerebileceğiniz çabuk etki eden bir madde var mı? Doğal olması benim için önemli..
  ***
  Topraktan yapılacak hiçbir takviye işe yaramaz. Bakın şu sayfada Filiz Hanım’ın sorusuna verdiğim cevabı okuyun: https://azbitki.com/domates#comment-8634

 16. Yükselen, Konya dedi ki:

  Bitkilerdeki kalsiyum eksikliğini yapraktan uygulanan kalsiyumlu çözeltilerle giderebilir miyiz?
  ***
  Evet daha etkili olur. Ziraatçılıkla ilgili şeyler satılan yerlerde bu iş için özel maddeler satılıyor.

 17. Turgay, İstanbul dedi ki:

  Bahçemdeki süs bitkilerini kuyu suyu ile suluyorum. Bbu nedenle kalsiyum eksikliği yönünden yapmam gereken bir şey var mıdır?
  ***
  Tam tersine kuyu suları genelde fazla kireçlidir. Bir şey yapmanız gerekmiyor.

 18. Nazmi, Niğde dedi ki:

  Patates ekiyorun. PH 5. Bitki büyümede sıkıntı oluyor. Kireç atmama rağmen sonuç değişmedi. Yardımcı olur iseniz minnettar kalırım.
  ***
  Ne yapabilirsiniz bilmiyorum. Bölge ziraat ofislerine danışmalısınız.

 19. Nazmi, Niğde dedi ki:

  Benim sorunum çok büyük. Ben 2002 yılından bu yana derdime çare bulamadım. Benim sorunum topraktaki sorun ph 5. Potasyum aşırı yüksek. Fosfor aşırı yüksek. Kireç az. Tuz 0.01 az. Patates, arpa, fiğ olmuyor yanıyor. Sanki buğdayda sorun olmuyor. Kaç tane mühendis kaç çeşit ilaç, hayvan gübresi, kalsiyum, humik asid denemediğim bir şey kalmadı. Çözüm bulamadım. Son çare artık tarladan vazgeçtik. Buğday üstüne buğday. Toprak analizinden de sonuç alamadık. Yaprak analizinde de suda da sıkıntı da yok. Çünkü müşterek kuyu. Diğerlerinde sıkıntı yok. Siz ne önerirsiniz?
  ***
  Potasyum oranı çok yüksek ise bazı bitkiler topraktan kalsiyum alamaz ve gelişimleri çok kötü olur. Yanma diye tabir ettiğiniz kararıp çürümeler baş gösterir. Bunun çözümü yapraklardan kalsiyum vermektir. Bu iş için özel hazırlanmış maddeler var. Suyla karıştırılıp yapraklara püskürtülür. Bir arkadaş domateslerini anca böyle kurtarabilmişti. Bölge ziraat ofisinden temin etmişti. Bulamazsanız tarım kireci toz halde olacak. Onu su ile karıştırıp yapraklara püskürtürsünüz. Birkaç yıl böyle devam ederseniz ve patatesler bu sayede iyi ürün verirse sonunda topraktaki potasyumda azalma olacaktır.

 20. Mustafa K. -Adana dedi ki:

  En iyi ve ucuz kalsiyum kaynağı Jips mineralidir.

 21. Ümit Y. -İstanbul dedi ki:

  Sizin yazdıklarınızı çok faydalı buluyorum ve her zaman takıp ediyorum okuyorum. Çok faydalı bir site. Ben de acemi bir yetiştiriciyim. Cam önünde dometes yetiştiriyorum.

 22. Emrullah, Adana dedi ki:

  Asidik yapılı topraklar kalsiyumu neden almaz?
  ***
  Asitli toprakta kalsiyum alamamak bitkiden bitkiye değişir. Her bitkinin köklerinin topraktaki kimyasal dengelere göre uyum sağlaması aynı olmuyor. Bazı bitkiler asitli toprakta, bazıları alkalinli toprakta, bazıları ise nötr cıvarı toprakta daha iyi gelişir.

 23. Semih A. -İstanbul dedi ki:

  Yağmur suyu kullanıyorum. Kalsiyum eksikliği ortaya çıkarsa mı önlem alayım yoksa sorun yaşamadan kalsiyum desteği vermeli miyim?
  ***
  Yağmur suyu kullanıyorsanız kalsiyum eksikliği toprağın özelliğine göre ve bitki besini veriyorsanız ona göre ortaya çıkabilir. Uzman kişilerin hazırladığı torf denen topraklarda sert doğal kireç taşları vardır. Birkaç yıl önce ben daima kts marka toprak alırdım. Bir de Emin torf vardı tamamen aynı özellikli. İçinde kireç taşları da bulunuyordu. Bu sayede kalsiyum eksikliği sorunu olmaz. Sorun olduktan sonra önlem almak mantıklı değil. Doğu Karadeniz ormanlarından toprak getireceğinizi yazmıştınız. Oralarda topraklar genellikle asitlidir. O toprağa kireç taşları karıştırsanız iyi olur. Kireç taşı her yerde bulunuyor. En sertlerini seçin. Hatta yol yapımında kullanılan mıcır bile olur. İri parçaları keserle ufalayarak nohut ve pirinç kadar kırpıntılar elde edin. 1 litre hacimli toprağa tepeleme olmayan bir yemek kaşığı kadar kırpıntı yeterli olur. Miktarı kılı kılına ayarlamak gerekmez. Zararsız, tamamıyla doğal ve zaten dünyanın her yerinde olan bir madde bu. Sadece kolay ufalananlar, suda kolay eriyenler toprağın pH derecesini fazlaca yükseltebileceğinden dolayı risklidir. Onun için sert ve sağlam kireç taşlarını tercih edin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)