Beaucarnea recurvata, Nolina

Avrupa ve Amerikada midilli kuyruğu palmiyesi ve fil ayağı isimleriyle, bizde nolina ismiyle tanınıyor. Gövdesinin alt kısmı kodeks yapılıdır.

Asparagaceae familyasının Beaucarnea cinsine ait bir türdür. Bilimsel adı: Beaucarnea recurvata (diğer bilimsel adı: Nolina recurvata). Xerophytic bitkilerdendir (aylarca süren kuraklıklara, kuru topraklara adapte olabilen). Anavatanı Meksika’nın güney-doğusunda yarı çöl iklimi olan yerlerdir.

Beaucarnea recurvata

Fil ayağı nolina succulent bitkiler gibi bakılmalıdır. Fazla sulamak iyi değil. Büyük saksılar iyi değil. Ağır toprak iyi değil. Kurumak bilmeyen torf ve kompost topraklar tam bir felaket. Bunlara dikkat edin. Hem daima iyi derecede havadar olan hem çok güneş alan pencere önünüz yoksa evde yetiştirmeye hiç heveslenmeyin.

Evlerde / ofislerde boyu en fazla 2,5 metre kadar yükselebilir. İklimi uygun yerlerde bahçelerde ise boyu 9 metreyi bulabiliyor. Fazla yağışlı olabilen memleketlerde bir bahçe bitkisi olarak yetiştirmek için dikileceği toprak kumlu, suyu çok iyi süzdürür yapıda olmalıdır.

Güneş ihtiyacı: Tam gün güneşli ve yarı güneşli yerlere uygundur. Günde en az 3 saat direkt güneş şart.

Toprak ve besin: Toprak suyu iyi süzdürür ve çabuk kurur nitelikte olmalıdır. Kırmızı toprak, humus katkılı bir süs bitkisi toprağı, ponza taşı ve dişli kum her birinden eşit oranlarda karıştırın. Böylece nolina toprakta istediği her şeyi bulabilir. Besleyici olmayan toprakta ise ilkbahar ve yaz aylarında ayda bir defa genel amaçlı bitki besini verin.

Saksı değiştirme: İki yılda bir. Ama eğer çabuk büyümesini istiyorsanız her yıl yukarıda tarif ettiğim gibi bir karışımla toprağını yenileyin ve köklerin anca sığacağı büyüklükte saksı kullanın.

Sulama: Toprak üst yüzeyi iyice kuruduğu zaman çok su ile derinine sulamak gerekiyor. Kışınsa toprağın tamamıyla kurumasını bekleyin. Su iyice dinlendirilmiş, kloru uçurulmuş, tortusundan ayrılmış olmalı.

Nolina

Temizlik: Ayda en az iki defa yapraklarının altını üstünü ıslak bezle haftada bir silin. Böylece varsa parazit bitleri de temizlemiş olursunuz. Fazla yapraklılarda bu mümkün olmaz. Banyoda duşun altında toprağını ıslatmadan güzelce yıkayın.

Soğuklara dayanıklılığı: Yaşlandıkça artar. En son -8C derece soğuğa dayanabilirler (uzun süreli olmazsa). Yani İstanbul’un alçak merkez kesimlerinde kuzey rüzgârına kapalı bahçelerde hiçbir sorun yok. Sadece ilk üç dört yılda biraz korumak lazım.

Fil ayağının çoğaltılması, en dipten çıkan küçük sürgünlerinin ayrılması ile ve tohum iledir. Tohumdan yetiştirilenler küçücükken bile top gibi yusyuvarlak kodeks oluşturur. Daha cazip görünümlü gelişir. Dikkat: Dallarını kesip köklendirmeye çalışmayın. Hiç tutmama riski ve ana bitkiye büyük zarar verme riski var. Zaten nolina çok yavaş büyür.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | |


'Beaucarnea recurvata, Nolina' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Yasemin D. -Niğde dedi ki:

  Nolinamın yaprakları elime geldi. Tepe kısmındaki yapraklar sararmıstı. Hafifçe tutup çekince dipten çürümüş. Galiba suyu fazla gelmiş. Acil kurtarma ne yapabilirim?
  ***
  Galiba kökleri, gövdesi çürümüş. Bu durumda hiçbir şey yapamazsınız ölmüştür.

 2. Nimet G. -Nürnberg dedi ki:

  Nolina’m bitlendi. Yapraklarında pamuğumsu bir madde ve beyaz böcekler var. Ne yapmalıyım? Bitlenmeye sebep nedir?
  ***
  İki hafta boyunca her gün yaprakları ıslak bezle tertemiz yapacak şekilde silin. Tamamen yok olurlar. İki hafta geçince haftada bir yine ıslak bezle silmeye devam edin. Evde bitkiler havasızlık, yağmursuzluk, güneşsizlik yüzünden bitleniyor. Çocuk bakımı gibi bakım lazım. Her zaman silip temizleyeceksiniz. En az haftada bir defa. Ama şimdi bitlerden kurtarmak için iki hafta boyunca her gün ıslak bezle silip temizleyin.

 3. Nimet G. -Nürnberg dedi ki:

  Dün ve bugün dediğiniz gibi tüm yaprakları silmeye çalışıyorum. Fakat yaprak diplerine ulaşmakta zorluk çekiyorum ve tam temizlenmiyor. Ayrıca yaptaklar zarar görüyor ve kırılıyorlar. Bir kolayı var mıdır?
  ***
  Oraları fazla zorlamadan, ucu pamuklu kulak temizleme çubuğu ile temizleyin. Eğer oralarda bit yoksa gerekmez ama varsa pamuğu alkol ile ya da kolonya ile ıslatıp o bitlerin üzerlerine bastırın.

 4. Ayşe Nacar dedi ki:

  Merhaba. Benim iki nolinaminda yaprak uçlarında kurumalar var. Sorun ne olabilir? Ne yapabilirim?
  ***
  Normaldir. Yaprak uçları kurur. Özellikle de yeni almışsanız yer yadırgaması sonucu daha fazla olacaktır. Klorsuz su ile sulayın. Toprak kurumadıkça sulamayın. Mutlaka güneşli yerde tutun.

 5. Özlem Aytekin dedi ki:

  Yol kenarına atılmış bir nolina buldum. Eve getirdim ama soğuktan dolayı yaprakları koyu yeşil bir hal aldı. Kurtarabilir miyim? Saksısını da değiştirdim. Normal çiçek toprağı aldım. Doğru mudur?
  ***
  Yapraklar sert ve sağlıklı ise renginin koyu yeşil veya açık yeşil olması önemli değil. Toprak için bir şey diyemem ama her yeni aldığınız bitkinin hemen toprağını saksısını değiştirmeniz yanlış. Bu işlerin usulü var, zamanı var.

 6. Ceylin A. -İstanbul dedi ki:

  Ben nolina almak istiyorum. 1-1,5 mt. büyüklükte… Civardaki çiçekçilerde fiyatlar çok yüksek. Uygun fiyata nereden bulabileceğim konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Şansınıza ve çiçekçilerin vicdanına kalmış bir şey. O büyüklükte ve sağlığı tam yerinde bir nolina piyasada yani perakende satışta 50 lira ile 80 lira arasında olması gerekir diye düşünüyorum. Eğer gövdesi kalın ve gösterişli, dip kısmı daha geniş ise fiyat ikiye katlanabilir. Daha ucuza ancak çok küçüklerini ya da cılız ve sağlıksızlarını alabilirsiniz.

 7. Ayşegül dedi ki:

  Nolinamız 11 yıldır bizimle yaşıyor. Fakat 4-5 aydır evde küçük sinekler oluştu. Sebebi nolinanın kökünün böceklenmesiymiş. Nasıl kurtarabiliriz?
  ***
  Hayır onunla ilgisi yok. En az 10 sigara izmaritinin tütünlerini akşam bir bardak sıcak suya koyun. Sabaha kadar beklesin. O suyu toprak yüzeyine yavaşça dökün. Kalan tütünleri de toprak yüzüne yayın. O sineklere en etkili ilaç budur.

 8. Aynur Dağ dedi ki:

  Nolinamı çoğaltmak istiyorum. Tohumdan yazmışsınız. Hiç tohum görmedim. 4 yıldır evimizde. Sadece büyük kocaman karpuz gibi bir gövdesi var. Ve 1,5 metreye kadar uzayan yeşil yaprakları.
  ***
  Çoğaltmaya çalışmayın. Sağlıklı bakımını yapın. Ne kadar büyürse o kadar güzel ve o kadar değerlidir. Yaprakları rahatsız edici şekilde fazla uzuyorsa daha güneşli yere almalısınız. Böylece yapraklar çok fazla uzamaz.

 9. Seyda K. -Mugla dedi ki:

  Nolina’mı alali 3 ay oldu. Bu hafta govde kısmının içine dogru çöktügünü fark ettim. İyileştirmek için ne yapabilirim?
  ***
  Çürüme başlamış. Hemen açık havada neresi mümkünse (bahçe, balkon, pencede dışı) oraya koyun. Sulamayı biraz seyrekleştirin. İki ayda iyileşirse iyileşir.

 10. Handan, İstanbul dedi ki:

  Yanlış bir zamanda ufak bir nolina çeliği elime geçti. Kısacık gövdeli ufak bir yan sürgün. Az önce kopartıldığı yeri düzgünce kesip kesik yeri kurutmaya bıraktım. Köklenmesini nasıl sağlayabilirim?
  ***
  Kumlu toprağa dikin. Toprak ıslak değil biraz nemli olmalı. Sonra her ne zaman iyice kurursa o zaman sularsınız.

 11. İsmail, Kütahya dedi ki:

  3 köklü nolinam var. Bunu ayırmak istiyorum. Ana gövdeye zarar vermeden bunu nasıl ayırabilirim? Ne zaman yapmalıyım?
  ***
  Halk arasında güzelleşen bitkileri ayırmak, tek tek saksılarda cılız hale getirmek ve aslında hayatlarını riske atmak yaygın bir alışkanlık. Bana sorarsanız hiç ayırmayın. Üçü bir arada gayet zengin bir görüntü verirler. Ayırırsanız zaten her birinin hayatını riske atmış olursunuz. Toprak bilemezsiniz belki çürütücü etki yapar. Belki başka bir sebeple çürürler.. İlla ayırmak istiyorsanız mayısın ortasında ayırın. Kesik yerlere kükürt serpin ki mikrop kapmasın. Kükürt bulamazsanız kestikten itibaren dış ortamda rüzgarda tutmalısınız. Böylece kesik yer çabucak kurur. Hazır poşet topraklara güvenmeyin. Ormanlardan humuslu doğal toprak alarak 1/4 oranında ince ponza taşı veya sıva kumu (dişli kum) ile karıştırın. Bu daha sağlıklı olacaktır.

 12. Betül L. -İstanbul dedi ki:

  Benim Beaucarnea Rec. neredeyse 15 senelik. Gayet iyi ve keyifliiydi. Fakat kışın su fazla verildiği için tepedeki yeni sürgünler çürüdü. Hemen toprağını kurutmaya çalıştım. Anladığım kadarıyla kökte hasar yok. Tepesi ise çok kötü durumda. Hava iyice ısınınca tepe kısmından kesebilir miyim? Çok üzülülüyorum. Ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Belki güneş eksikliği ve toprakta gerekli elementlerin eksilmiş olması gibi sebeplerle direnci iyice düşmüştür. Çürük yerleri şimdi kesin ve kesik yerin çabuk kurumması için kesme zamanını ona göre ayarlayın. Yani üç gün boyunca sürekli hava akımları alabilmeli. Sabah erkenden kesip akşama kadar açık pencere önünde tutun. Kesik yere kesinlikle aşı macunu gibi hava ile teması önleyici şeyler sürmeyin.

 13. Dilek, Diyarbakır dedi ki:

  Merhaba, bizim 3 köklü nolinamiz var ve 1 senedir bizde. Mutfakta ışığın bol olduğu ve güneş alabilen balkon kapısının önüne bırakmıştım. Gayet iyi durumdaydi. Arada bir kuruyan yapraklarını kesiyorum doğru mu yapıyorum bilmiyorum. Bu sabah uyandigimizda tepedeki yapraklar curumustu. Ne yapacağımızı bilemedik. Çürüyen yeri kesip balkona mi alsak? Bir balkonumuz neredeyse gün boyu güneş alırken öteki balkonumuz akşam 4 ten sonra güneş alıyor. Hangisine almaliyiz? Birkaç ay önce de hazir toprak alıp topragina eklemistik. Yanlış mi yaptik acaba?
  ***
  Çok fazla direkt güneşe alışık değilse akşam üzeri güneş alan balkonunuza çıkarın. Çürük yeri kesin. Saksıdan üst yüzey toprağı kökler görünene kadar boşaltın. Toprak adamakıllı kuruyana kadar hiç sulamayın. Eğer çürüme sadece tepede ise bu takdirde inşallah sağlığına kavuşur. Başka yapılacak bir şey yok.

 14. Onur, Ankara dedi ki:

  iyi günler nolina bütün yapraklarını dökütü gövdesi ve kökü sağlam gözüküyor. Gövdeden keserek kurtarma şansımız olur mu? Tekrar sürgün verir mi?
  ***
  Kuruyan yerler varsa sadece kuruyan yerleri kesin. Son derece havadar ve şiddetli ışıklı pencere yanında tutmalısınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)