Exacum affine, İran menekşesi

Hem bahçelerde hem ev içinde yetiştirilebilen, çok hassas, mevsimlik veya yıllık / iki yıllık kısa ömürlü bitkilerdendir. Güzel kokuludur. Daha çok ev menekşesi olarak yetiştirilir.

İran menekşesi Gentianaceae familyasındandır. Ana vatanı Sumatra Adası ve Yemen’dir. Doğal yaşam alanlarında kayalıklarda yetişir. Sıcak – kurak memleket bitkisi olduğu halde evlerde az güneşli ve kuvvetli aydınlık pencere yanında, hiç susuz kalmadan bakım istiyor.

Exacum affine, İran menekşesi

Exacum affine, İran menekşesi kısa ömürlüdür. İki yıldan fazla yaşatmak mümkün değil ama dallarından alıp köklendirmekle ya da tohumlarıyla çoğaltmak gayet kolaydır.

Morumsu mavi, mor, lavanta rengi, eflatun ve beyaz çiçek açan çeşitleri var. Çiçekleri güzel kokuludur. Çabucak ölüm sürecine girmemesi için solan çiçekleri acilen makasla kesilip atılmalıdır. Pencere önünde yerini severse bütün yıl kesintisiz çiçek açar. Tohuma kaçarsa ömrü biter.

İran menekşesi için toprak: 2 ölçü hazır poşet toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı yaparak hazırlayın. 20-30 günde bir genel amaçlı bitki besini verir. Sulama toprağı çok hafifçe kurudukça yapılmalıdır. Kuru toprakta beklemesi iyi olmaz.

Exacum affine’nin kış soğuklarına dayanıklılığı -6°C derecedir ama her yerde bahçelere balkonlara uyumlu olamıyor. En iyi evlerde az güneşli pencere önlerinde yetişir.

Çoğaltmayı üretmeyi yaz aylarında dallarından kırıp direkt toprağa dikmekle kolayca yapabilirsiniz. Ama kışın havasız kalan evlerde İran menekşesi ne olur bilinmez. Onun için elinizde tohumları da bulunsun.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Menekşeler, Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)