Ev menekşeleri

Menekşe ile alakası olmayan bitkilere de insanlar menekşe der. Bu durumda menekşe denince gerçek bir tür değil de bir model düşünmek gerekiyor: Yani boyu pek uzamayan, papatyalara benzemeyen, güzel çiçekler açtığı için sevilen bitki tipleridir. Bu sitede konu edilenler ⇒ Menekşeler kategorisi altında toplanmıştır. Ayrıca evlere uygun olanlar ⇒ Ev menekşeleri, diğerleri ⇒ Bahçe menekşeleri alt kategorilerinde listeleniyor.

Evlerde yetiştirilenlerin başında Afrika menekşesi gelir. Sonra Kohleria, Gloksinya ve diğerleri. Bunlar Gesneriaceae familyasındandır.

Sinningia türlerinden biri

Sinningia türlerinden biri

Gesneriaceae familyasından türler, hibritler ve kültivarlar evlerde çok güzel çiçek açabilen bitkilerdir. İsimleri de hep birbirleriyle karıştırılır. Sinningia, Achimenes ve Kohleria bitkilerinden herhangi bir türe herkes bir diğer türün adını veriyor. İsimleri karıştırılır ama en önemli ortak yönleri tümünün Gesneriaceae familyasından olmasıdır. Çok sevildikleri için haklarında dernekler bile kurulmuştur.

Diğer menekşeler:

Bunlar ancak bahçe ve balkonlarda yetiştirilebilir. Kokulu mor menekşe ve hercai menekşe gerçek menekşelerdir. Onbir ay çiçeği, siklamen ve çuha çiçeği de yine dış mekan süs bitkilerindendir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Menekşeler, Salon Ofis Dekor

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)