Ev menekşeleri

Menekşe ile alakası olmayan bitkilere de insanlar menekşe der. Bu durumda ev menekşeleri deyince gerçek bir tür değil de bir model düşünmek gerekiyor. Yani boyu pek uzamayan, papatyalara benzemeyen, güzel çiçekler açtığı için sevilen bitki tipleridir. Bu sitede konu ettiğim ve evlere uygun olan türler ⇒ Ev menekşeleri kategorisinde listeleniyor.

Ev menekşelerinin büyük çoğunluğu Gesneriaceae familyasından bitkilerdir.

Evlerde yetiştirdiğimiz türlerin başında Afrika menekşesi gelir. Sonra Kohleria, Gloxinia ve diğerleri. Bunlar Gesneriaceae familyasındandır.

Gesneriaceae familyasından türler, hibritler ve kültivarlar ev ortamlarına uyum sağlayan ve üstelik evlerde çok güzel çiçek açan bitkilerdir. İsimlerini de hep birbirleriyle karıştırırlar. Mesela Sinningia, Achimenes ve Kohleria bitkilerinden herhangi bir türe herkes bir diğer türün adını veriyor. İsimleri karıştırılır ama en önemli ortak yönleri tümünün Gesneriaceae familyasından olmasıdır. Çok sevildikleri için haklarında dernekler bile kurulmuştur.

Sinningia türlerinden biri

Ev menekşeleri bakım istekleri

Genel bir şey söylemek zor. Zira her türün apayrı hassaslıkları olur. İhtiyaçları da genelde farklıdır. Dolayısıyla hangi türe sahipseniz o türün yetiştirme ve bakım ihtiyaçlarını araştırıp öğrenmeniz lazım.

Birden fazla ev menekşesi türünüz varsa her biri için ayrı ayrı araştırmalar yapın. Dinlenme dönemi geçirme ihtiyacı var mı, nasıl toprak ister, güneşe karşı hassaslığı veya ciddi ihtiyacı var mı, bütün bunları öğrenmeniz özellikle de çiçek açmalarını sağlamanız açısından çok önemlidir. Çünkü hepsine ortak bir bakım yolu izlerseniz bazıları hiç çiçek açmaz. Ayrıca türe göre önemli bir hatanız varsa ölür gider. Kısaca, ev menekşeleri tek tip tek tür değildir ve buna göre bakımlarında dikkatli olmalısınız.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.