Choisya ternata

Choisya ternata Sedefotugiller (Rutaceae) familyasından bir bitki türüdür. Ana vatanı Kuzey Amerika kıtasının güney bölgeleridir.

Choisya ternata özellikleri

Yaz kış sürekli yapraklıdır. Yapraklar aslında üç yaprakçıklıdır ve yaprakları ovalandığında diğer turunçgiller gibi aromalıdır. Orta boy çalı bir bitkidir ve boyu 3 metreyi pek aşmaz. Doğru şartlarda doğru bakım ile Hızlı büyür hızlı dallanıp budaklanır.

Choisya ternata, Meksika portakal çiçeği

Choisya ternata

Çiçek açması

İlkbahardan ilkbahara çiçek açar. Bazen sonbaharda da, ama az sayıda çiçek açar. Çiçekleri hem kokusuyla hem şekliyle portakal çiçeğine benzer. Her yıl daha çok sayıda ve daha kokulu çiçek açar. Yaşlandıkça çiçek açması ilkbahar ve sonbahar ile sınırlı kalmayıp yıl içinde çeşitli zamanlarda tekrarlanır.

Choisya ternata'nın çiçekleri

Kullanım

Çalı şeklinde bahçe çevresi çit bitkisi olarak ya da duvar diplerinin çirkinliğini örtmek için yetiştirilir. Yaprakları oldukça parlak ve güzeldir. Az güneşli balkonlara güzel yakışır.

İklim uyumu

Choisya ternata orta şiddet don olaylarına (ama -15C ile -18C dereceler arası) dayanır. Tüm kıyı illerimizde bahçelerde hiçbir kış koruması istemeden yetişir. Ankara’ya da (şehir merkezi ilçesine) genelde tam uygundur ve genelde kışın korumak gerekmez. Altın yapraklı Choisya ternata ‘Sundance’ kültivarının kış soğuklarına dayanıklılığı ancak deniz etkisindeki kıyı illerimizle sınırlıdır (-12C derece).

Kışın üstünde kar birikmesini engelleyin.

Choisya ternata yetiştirme ve bakım istekleri

Bulunduğu yer yazın fazla güneşli olmasa bile, günde iki saat kadar güneş alırsa gayet güzel idare eder. Şiddetli sıcak memleketlerde ve uzun süre direkt güneş alan balkon-teras saksılarında yetiştirince öğle civarı güneşinden korumak gerekir. Fakat bu kadar koruma sadece yaprak güzelliği içindir. Yani duruma ve ihtiyacınıza göre uygun yer seçmelisiniz.

Toprak

Bahçelerde toprak seçmez. Bahçeye dikmişseniz her yıl kış sonunda dibi çapalayıp toprağa çok az miktar gübre karıştırın.

Saksıda yetiştireceseniz, dış mekan bitkisi olduğundan dolayı şu şekilde toprak karışımı yapmanızı tavsiye ederim:

3 ölçü torf toprak + 1 ölçü killi olmayan arazi toprağı + 1 ölçü iri taneli dere kumu veya onun yerine ponza taşı..

Saksıda yetiştirdiğiniz Choisya ternata için nisandan eylüle kadar ayda bir defa genel amaçlı bitki besini verin.

Budama

Gereken her türlü budamaları baharda çiçekleri solduktan sonra yapın. Çiçek açmış dallar yarı yarıya kısaltın. Böylece sonbahara kadar tekrar çiçek açabilir.

Choisya ternata çoğaltma, üretim

⇒ yarı olgun dal çeliği yöntemiyle yaz başında deneyin. Ayrıca ⇒ narenciyeleri suda köklendirme metodu da uygundur. Suda köklendirmeyi başarırsanız direkt uygun toprağa dikmeden önce köklendirme toprağı‘na dikin. 5-6 hafta boyunca bu sayede kökler toprak ortamına uyumlu hale gelir. Sonra, kökleri toprağından hiç arındırmadan esas yerine dikin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.