Choisya ternata, Meksika portakal çiçeği

Bütün yıl canlı kalan parlak yapraklarıyla çok dekoratif bir bitkidir. Hızlı büyüme ve hızlı dallanıp budaklanma özelliği vardır. Fakat içmekânları sevmez. Bahçe ve balkonlarda yetiştirmelisiniz.

Choisya ternata’nın çiçekleri hem kokusuyla hem şekliyle portakal çiçeğine benzetilir. Yaprakları ovalandığında diğer turunçgiller gibi aromalıdır. Çalı şeklinde tutularak bahçe çevresi çit bitkisi olarak ya da duvar diplerinin çirkinliğini örtmek için yetiştirilir. Rutaceae (Turunçgiller) familyasındandır. Anavatanı kuzey Amerika kıtasının güney bölgeleridir. Boyu 3m’yi pek aşmaz.

Choisya ternata'nın çiçekleri

Yetiştirilmesi birçok Turunçgil türlerinden daha kolaydır: Choisya ternata orta şiddet don olaylarına (-18°C) dayanır. Bulunduğu yer yazın fazla güneşli olmasa bile, günde iki saat kadar güneş alırsa gayet güzel idare eder. Hızlı büyüyüp hızlı dallanıp budaklanır.

Choisya ternata, Meksika portakal çiçeği

Her yıl daha çok sayıda ve daha kokulu çiçek açar. Yaşlandıkça çiçek açması ilkbaharda sınırlı kalmayıp yıl içinde çeşitli zamanlarda tekrarlanır.

Choisya ternata’nın altın yapraklı Choisya ternata ‘Sundance’ kültivarının kış soğuklarına dayanıklılığı ancak deniz etkisindeki kıyı illerimizle sınırlıdır (-12°C derece).

İlkbahar başında dibi çapalanıp gübrelenmelidir. Baharda çiçekler solduktan sonra, çiçek açmış dallar yarı yarıya kısaltılmalı. Böylece sonbahara kadar tekrar çiçeklenebilir (diğer gerekli budamaları da bu zamanda yapın). Kışın üstünde kar birikmesi engellenmelidir.

Çoğaltılması ⇒ yarı olgun dal çeliği yöntemiyle yapılır. Ayrıca ⇒ narenciyeleri suda köklendirme metodu da uygundur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)