Gloksinya (bardak menekşesi) – Florist’s Gloxinia

Hem yemyeşil yapraklarıyla hem kadife görünümlü kocaman çiçekleriyle gloksinya çok sevimli bir ev içi süs bitkisidir.

Florist’s Gloxinia – Sinningia speciosa

Türkçede gloksinya ve bardak menekşesi isimleriyle tanıdığımız gösterişli bitki aslında Gloxinia cinsinden değildir. Gesneriaceae familyasından Gloxinia cinsinin üç doğal türü var. Bunların bildiğimiz güzel çiçekli gloksinya ile bir ilgisi yok. Bildiğimiz gloksinyalar yine Gesneriaceae familyasından ama Sinningia cinsindendir.

Eskiden yanlışlıkla Gloxinia cinsinden diye sınılfandırılıyormuş (Sinningia speciosa’nın eski adı Gloxinia speciosa idi). Bu isimle halk arasında iyice tanındıktan sonra gerçek Gloxinia cinsinin türleri ile karıştırılmasın diye Florist’s Gloxinia denilmiş. Florist’s ayrıca birbirlerinden farklı herhangi bitki türlerinin çiçekçi dükkanlarında satışı yapılan özel külvarlarıne ve hibritlerine de deniyor. Bir türün başına Florist’s terimi gelirse anlayın ki bunların doğal türlerle pek ilgisi yoktur. Bunlar saksılarda toprakta köklenmiş olarak çiçeklendirilip hediyelik eşya gibi satılan güzel çiçekli bitkiler.

Gloksinya çiçeği

Gloksinya

Sinningia speciosa’dan bardak menekşesi Florist’s Gloxinia’ya nasıl gelindi?

Çok değil, 200 yıllık geçmişi var. Fakat süs bitkileri sektöründe önemli yeri olan gloksinya nasıl oluşturuldu, nasıl doğadaki Sinningia speciosa çeşitlerinden çok daha gösterişli oldu, günümüzde tam olarak bilinmiyor. En çok Sinningia speciosa ve Sinningia maxima türlerinden oluşturulmuş hibrit olduğu üstünde durulur. [Bitkiler aleminde hibritler her zaman hayvanlar alemindeki gibi kısır olmuyor, kendine has doğal bir tür gibi tohum vererek nesilden nesile özellikleri bozulmadan devam ederler.] Sinningia speciosa’nın ıslah edilmiş kültivarları diyenler de var.

Gloksinyanın çiçekleri beyaz, pembe, kırmızı, eflatun ve mor renklerinin çeşitli tonlarında renklerde, yalınkat ve katmerli, benekli, ebruli, kenarları nakışlı gibi, büzgülü gibi ve çan şeklinde olur.

Habitat

Gloksinyanın (Sinnigia speciosa) Anavatanı Güney Amerika’da Brezilya’nın güney-doğu kıyı şeridince uzanan ormanlar. Rio de Janeiro ve çevresi. Buralar tropikal – subtropikal geçiş bölgesidir. En yağışlı mevsim yaz mevsimi, Aralık – Mart arası 4 ay sürer. Kış aylarında (haziran, temmuz, ağustos) yağışlar çok az olup hava serindir. Kışın ciddi bir soğuk olmaz. Isının 10C derece altına düştüğü nadir görülür. Kış boyunca  bölgede hüküm süren serin ve çok az yağışlı dönem gloksinyaların dinlenme zamanıdır.

Ev şartlarında gloksinya bakımı

Afrika menekşesinin mükemmel sağlıklı gelişebildiği ortamda gloksinya da sağlıklı gelişir. Sadece gloksinya daha kuvvetli ışık ister. Sabah çok erken veya akşam son güneşini üç saat kadar almasını sağlamalısınız. Diğer vakitlerde gün ışığını kuvvetlice alabilmeli. Öğle civarı güneşi alacak yerde tutuyorsanız yaz boyunca güneşi filtrelemelisiniz.

Havası kuru memleketlerde hava nemlendirme sağlamak gerekir. Hava yeterince nemli olsa bile 25°C ve daha sıcakta gündüz boyunca ara sıra sisleme şeklinde su püskürtmelisiniz. Bu su püskürtme işinde yapraklar ve çiçekler sırılsıklam sılanmayacak. Buğulanmış gibi olması yeter.

Toprağının alkalin değeri fazla yüksek olmamalı. Asitli, az asitli ya da nötr topraklardan ister (ph 5.6 – 7.5 arası). Ayrıca toprak hava gözenekli olmalı. Aşağıdaki gibi karışımlar yapabilirsiniz.
Formül 1:
5 ölçü humus katkılı poşet toprak + 1 ölçü kalın ponza taşı + 1 ölçü çok ince ponza taşı (kırık pirinç kadar taneli).
Formül 2:
3 ölçü humuslu doğal toprak + 2 ölçü sphagnum torfu + 1 ölçü kuvars kumu + 1 ölçü irili ufaklı ponza taşı

Sulama ve besin verme

Gloksinya çiçekleriGloksinyaları sulama dengeleri biraz hassas gözlem ister. Hazır saksısında aldığınız bitkinizi yanlış sulama çürütebilir. Saksıda gloksinya almak riskli bir iş. Sera ortamlarına uygun toprak ev ortamlarında gloksinyalarda çürüyüp ölmeye yol açabiliyor. Toprak üst yüzeyi elinizi hiç ıslatmayacak şekilde kurumadıkça sulamayın. Yukarıda tarif ettiğim toprak karışımı ise çok sağlıklıdır: Eğer yeri de yeterince havadar, biraz esintili ise daha sık sulayabilirsiniz. Zaten yaz boyunca her dört sulamada bir bitki besini vermek gerekiyor. Bundan dolayı toprağının suyu mükemmel süzücü ve çabuk kuruyucu özellik taşıması gloksinyaların ev ortamlarında sağlıklı iri iri çiçeklenebilmesi için çok önemlidir.

Rutin sulamaları saksı alt deliklerden biraz su çıkacak miktarda su ile yapın. Besinli sulamayı ise aşağıdaki gibi.

Besin verme şekli, zamanı, dönemi

İlkbaharda yeni yapraklar epeyce güçlendiği zaman başlayıp sonbahar serinlerinin ilk başlangıcına kadar devam edin. Her dört sulamada bir sulama suyuna genel amaçlı bitki besini karıştırın (orkide besini de çok uygundur). Besinli su vermeden bir önceki sulamayı toprak yıkama sulaması tarzında yapmalısınız. Ayrıca gloksinya yapraktan beselemeye en iyi cevap veren bitkilerdendir. En temiz usule göre yapraktan besleyebilirsiniz.  Haftada bir veya iki defa yeter. Ayrıntılar: » Yapraktan besleme.

Yaprakları ıslatmama tavsiyeleri

Gloksinyanın aktif gelişim döneminde anavatanında muson yağmurlarına benzer özellikte çok sık ve ağır sağanak yağışlar olur. Tropikal savan ikliminin hakim olduğu bir coğrafyanın bitkisine Kalahari çölü bitkisi muamelesi yapmak çok saçma. Yaprakları ıslatmayın tavsiyeleri tamamıyla havasız evler içindir. Ki öyle ortamlarda gloksinya zaten sağlıklı gelişemez. Aşağıda ‘Zarar veren şeyler‘ başlıklı paragrafta bunun açıklamarını okuyabilirsiniz.

Gelişim döneminde saksı / toprak değiştirme

Saksı ve toprak değişimini dinlendirme sonunda yapmalısınız. Eğer gelişim döneminde mecbur kalırsanız ıslak olmayan, orta nemlilikte toprağa dikin. Sulamayın. Hava almayacağı şekilde şeffaf poşet içinde kapalı olarak üç gün gölge bir yerde bekletin. Böylece kökler yeni toprağa sıkıca tutunur. Sonra açın. Sulamak için bir gün daha bekleyin.

Çiçek verimliliği

Yumrunun büyüyüp yaşlanması çiçek verimliliğini düşürür. aAşağıdaki çoğaltma kısmındaki metotlarla yenilerini üretmelisiniz. Ayrıca yazın fazla sıcak günlerde rahatsız olup gelişimi durabilir.

Gloksinyaların dinlenme dönemi

Evlerde yetiştirilince, bazı evlerde gloksinya kışın dinlenmeye girmez. Bu da çiçeklenme verimini düşürür, bitkinin direncini de bir hayli kötü etkiler. Yeni körpe fideleri değil, yumruluları her yıl kış boyunca dinlendirin. Ekim ayı girince dışarda tutun. Sulamayı yavaş yavaş azaltın. Yapraklar dallar iyice bozulunca sulamayı tamamen kesin toprak kupkuru olsun. Sonra ortalama 3 ay boyunca 5 – 12 dereceler arası serin olabilen bir yerde bırakın dinlensin. İlkbaharı beklemeden dinlenmeden çıkarmak istiyorsanız en az 2,5 ayın dolmasını bekleyin.

Dinlendirme süreleri ve zamanları

Uzun dinlendirme: Ekim ortası – nisan ortası.
Orta süreli: kasım başı – şubat sonu.
Kısa dönem dinlendirme: Kasım sonu – şubat ortası.
Bunların hepsi uygundur. Aralarında fark yok. Sadece sizin imkânlarınıza ve isteğinize göre süreler değişebilir.

Dinlendirme ortamı 4C dereceden daha soğuk olmamalı. 12C dereceden daha sıcak olmamalı. Ortam kupkuru olmalı bu da önemli.

Gloksinyaları dinlendirme sonunda yumruyu söküp yeni taze toprağa dikmek çok iyi olur. Gece sıcaklık 15C dereceden aşağı düşmezse, günün çoğu vaktinde 20C ve üstü sıcak olursa çabucak yeşerir. Yeni yapraklar biraz güçleninceye kadar sulama sıklığını seyrek tutmalısınız.

Çoğaltılması

Kırmızı gloksinyaTohumla, yaprak çeliğiyle, yan sürgünleri ayırmayla, dallarından çeliklemeyle ve yumru bölmeyle çoğaltabilirsiniz.

— Yaprak çeliğini yılın her zamanında yapabilirsiniz. Kışın ortam pek uygun olmuyorsa bu usule hiç başvurmayın. Çünkü yapraklardan filizlenme geç olur, mini gloksinya yavrularının büyümesi yavaş olur. Tam kendilerini toparlıyorlarken kışın ortamınızın uygun olmaması yüzünden ölürler.

— Yan sürgünleri ayırma veya çelikle çoğaltma işini en geç mayıs ortasına kadar yapmalısınız ki sonbahara kadar yumru oluşturabilsin. Evinizin şartları uygunsa zamanı önemli değil, her zaman yapılabilir. Sadece yaz ortasında şiddetli sıcaklarda köklenme olmayabilir. Sıcak aylarda denemeseniz daha iyi. Ayırdığınız dalı, kestiğiniz çeliği gloksiyaların sevdiği toprak karışımına dikin. Sulamayın: » tepe çeliği sayfasındaki talimatları ‘çeliklerin dikilişi’ paragrafından başlayarak okuyun aynen öyle yapın. Gloksinya çeliklerinin köklenmeye başlamaları 10 gün ila 3 hafta arasında değişir.

— Yumru kesip bölmekle üretmek biraz risklidir. Yumrunun hem çok küçük olmaması gerekiyor hem yaprak çıkarma yerini iyi bilmeniz gerekiyor. Ayrıca, bitki uyku dönemine sokulmuş, kurutulmuş olmalı. Dinlendirme döneminin sonunda uyku halindeki yumruyu bölün. Keskin bir bıçakla yapraklanma kısmının tam ortasından dümdüz keserek ikiye ayıracaksınız. Yumrunun ayrılan her iki tarafında da yapraklanma kısmının olması gerekiyor. Sonra kesik yüzeylere sülfür süreceksiniz ki mikrop kapmasın. Bir saat kadar açıkta beklettikten sonra yukarda “yumruları yeniden dikmek” paragrafındaki gibi dikip bakımını ona göre yapın.

Tohumdan gloksinya seri üretimi

Tohumla gloksinya üretmek kolaydır. Seralarda kasım başında ekilen tohumlar bir haftada çimlenir. Hızlı büyürler. İlkbahar geldiğinde gloksinyalar satışa çıkarılabilecek kadar gelişip çiçeklenmiştir. Aşamalar:

1- Tohumların çimlenmesi için ideal sıcaklık 18 – 24C dereceler aralığı. Gloksinyalara uygun toprağı önce sulayın sonra tohumları üzerine serpin. Sonra üstlerine su fısfıslayın. Tohumların çimlenebilmeleri ışık alabilmelerine bağlı. Yani gömmeyin, üstlerine toprak serpmeyin. İlk 7 gün üzerlerini naylonla kapalı tutun. İçeride yüzde yüz nemli hava olması tohumların çimlenmesini sağlar. Sera havası yeterince nemli olabiliyorsa naylona hiç gerek yok, sadece her gün üstlerine hafifçe su fısfıslamak gerekiyor. Çimlenen tohumlar çok hızlı büyür.

2- İki ay sonra fideler tek tek küçük fincan saksılara dikilir. Önce saksıları yarıya kadar hidropon taşı ya da ponza taşı ile doldurun. Üst yarısını uygun toprakla doldurup fideleri dikin. Fideleri dikerken ilk gelişmiş olan çenek yapraklarını temiz ince bir makasla kesip gidermek çürüme riskini azaltır.

3- Bir iki ay sonra iyice köklenen ve güçlenen fideleri bir boy büyük saksılara aktarın.

Zarar veren şeyler

Gloksinyalara yaprak bitleri musallat olmaz. Yaprakların ıslatılmasından doğabilecek zararların sebepleri ise şunlar:
1- Esintisiz havasız odalarda yaprakların uzun süre ıslak kalması veya yapraklarda su damlalarının olması.
2- Islatılmış yaprakların 15C dereceden daha soğuk esintilere maruz kalması.
3- Yoğun nemli ortamda hiç esintinin olmaması ve bunun yanısıra ortam fazla serinse yapraklar ıslak olmasa bile çürümeler olbilir.
4- Esintisiz ortamda ıslak yapraklara direkt güneş gelmesi.
5- Suyu kötü olan yerlerde direkt musluk suyu ile yaprakların ıslatılması.

Gloksinyada külleme hastalığı

Sıcak yaz günlerinde olabiliyor. Sebep esintisiz ortamlarda gece yoğun hava nemliliğidir. Bunu önlemek için geceleri ortamın esintili olmasını sağlamalısınız ki çevresinde yoğun kesif hava nemliliği birikimi olmasın.

Gloksinya yeni filiz çürümeleri

Serinilik ya da esintisizlik yüzünden gelişim hızının yavaş olmasıyla birlikte sık sık bitki besini verilmesi yeni filizlerde çürümelere yol açar. Asitli toprakta serin havada kökler topraktan kalsiyum almayı başaramaz bu da filiz çürümelerine yol açar. Bir üst paragraftaki olumsuz etkilerden dolayı da yeni filizlerde çürümeler görülebilir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Menekşeler, Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | |


'Gloksinya (bardak menekşesi) – Florist’s Gloxinia' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Leyla dedi ki:

  Ben gloksiniamı 2 sene önce almıştım. Bütün koşullarını yerine getirdim ama bu sene çiçek açmadı ve hala yaprakları yeşil duruyor. Tek bir soğandan birkaç dal çıktı ama ben ayırmadım. Şimdi sulamaya devam etmeli miyim yoksa sulamayıp kurutayım mı? bilemedim. Hala çok uzun aralıklarlada olsa yaprak çıkartıyor.
  ***
  Çiçek açmaması güneş yetersizliğindendir. Sulamayı bırakmanız için henüz erken. Ekim veya kasım sonuna doğru sulamayı kesmeniz iyi olur. Gelecek yıl daha güneşli bir yerde yetiştirin.

 2. Senem, Afyon dedi ki:

  İlçemize gelen çiçekçilerden nisan ayında çok katlı kırmızı açan ve üzerinde çiçekleri olan bir gloksinya aldım. Saksısı ile aldığım çiçeğim önceleri çok güzel çiçekler verdi. Yaz içinde bozuldu, çiçek açmadı, çoğalmadı, yaprak uçlarında kurumalar oldu. Balkondaki çiçek saksılarımın arasına bıraktım. Diğer çiçeklerimle hergün sulamaya devam ettim. İki aydan beri üzerinde ilk açtığı zamankinden çok büyük ve gösterişli çiçekleri var. Havalar serinledi sobalar yanıyor burada. Güneş alan salonuma aldım. Herhalde ailem fazla su vermiş çiçek saplarından su damlıyor. Bir zaman su vermeden bekletsem faydası olur mu?
  ***
  Her gün sulamak hiç iyi değil. Toprağı biraz nem kaybettikten sonra sulamalısınız. Şimdi artık sonbahardayız. Sulama sıklığını yavaş yavaş azaltın. Yazı içinde anlattığım gibi kurutup dinlenmeye sokun.

 3. Ümit, Mersin dedi ki:

  Gloksinya çiçeği yetiştirmek istiyorum. Fidesini veya tohumunu nereden temin edebilirim?
  ***
  Türkiyede bu tip satış yerleri yok. Saksılarda çiçeklendirilmiş gloksinyaları çiçekçilerde görünce alabilirsiniz.

 4. Hatice, İstanbul dedi ki:

  Bugün dış mekan çiçeği diye aldım. Verdiğiniz bilgilerden içmekan çiçeği olduğunu anlıyorum. içeri almam mümkün değil. hem yer yok hem güneş yok. şimdi camın dışındalar. Akşam 17.00-17.30 arası güneş alan bir yerdeler. Orada yaşarlar mı? Yaşamazlarsa yanlış çiçek aldığım için çok üzüleceğim. Sağolun. Kolay gelsin.
  ***
  İstanbul iklimi yaz boyunca açık havada yetiştirmeye uygundur. Sonbaharda serin günler gelince sulamayı bırakın. Yukardaki bilgilere göre dinlendirmeye devam edin.

 5. hatice, istanbul dedi ki:

  Kışın bir çaresine bakacağım artık. Çok çok sağolun.İşleriniz rast gitsin.

 6. Zeynep, Yalova dedi ki:

  Benim de çok güzel bir gloksinyam var. 3 tane tomurcuğu dalı ile birlikte çürümüş. Diğer tomurcuklar ve çiçeklerde bir şey yok. Acaba farketmeden çok mu suladım? Yoksa çiçeğimin başka bir derdimi var?
  ***
  Bu familyadan bitkileri ikide birde sulamaya hiç gerek yok zira havası nemli memleketlerde havadan bile su alabiliyorlar. Toprağı fazlaca ıslak ise sulamamalısınız. Çürümeye başka sebep esintisizliktir. Verdiğim bilgileri okuyun sağlıklı şartlar hazırlayın.

 7. Sevgi, İzmir dedi ki:

  Çiçeğimin yaprakları buruştu ve kökten çürümeye başladı ne yapabilirim?
  ***
  Dışarıya koyun ilkbahara kadar sulamayın. Eğer yumrusu varsa ve sağlıklıysa ilkbaharda yeniden yeşerir.

 8. Pelin, Denizli dedi ki:

  Mayısta gloksinya aldım. Yaz boyu çok güzel çiçek actı. Eylül sonlarında dinlenmeye girdi. Şubat başında filizlenmeye başladı. Şimdi ben ne yapayım bilemiyorum.
  ***
  Tam 4 ay boyunca yeterince dinlenmiş. Bununduğu yer güneş alacaksa ve geceleri ısı 15C dereceden daha aşağı düşmezse sorun olmaz. Bu şartlar mümkün değilse daha serin bir yerde tutun sulamayın.

 9. Dilek, Konya dedi ki:

  Geçen yıl aldığım gloxinia kışın dinlenme döneminden sonra, Şubat gibi sürgün verdi. Çok cılız olduğu için güçlenmesi adına kopardım. Bir diğer sürgün sapı çok uzadığı için toprağa yatırdım. Sonrasında bitki küstü. Şimdi 2 yumru hiç sürgünsüz duruyor. Bu yaz için umut var mı dersiniz?
  ***
  Yumru çürümemişse elbette sıcak havada filizlenmesi lazım. Bir daha gür gelişim dönemine gelmeden önce öyle şeyler yapmayın.

 10. Özlem, Konya dedi ki:

  Benim gloxinia çiçeğimin kocaman yaprakları var. Aynı sehpa üzerindeki afrika menekşelerimi kapatıyor. Bunların 1-2sini kessem acaba çiçeğe zararı olur mu?
  ***
  Elbette zararı olur. Kesmeyin. Sehpa darsa üzerine genişçe bir levha koyup hepsinin rahatça sığmasını sağlayabilirsiniz.

 11. Özlem, Konya dedi ki:

  Bu sezon üç farklı gloxinia aldım. Biri kocaman yaprakları olan gelişmiş gloksiniya 7 tane çiçek açdı aynı anda. Diğer ikisi ise az gelişmişti. Yaprakların bir kısmı aldığımda kırılmıştı ama üzerinde bol bol tomurcuk olunca almıştım. Lakin tomurcuklar açmadan kuruyup ölüyorlar. Oysa bol çiçeklenip açan gloxinia ile aynı sehpadalar. Acaba nedendir ve nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Bunlar karışık hibrit. Her biri farklı iklim isteyebilir. Bazıları afrika menekşesi gibi sis ormanı iklimi ister. Aslında sis ormanı iklimi aynı zamanda tüm gloksinyalara da uygundur. Bu sebeple günün serin saatlerinde hem esinti hem yapraklara su fısfıslamak gloksinyaları canlandırır. Zaten birçok gloksinya yetiştiricisi çiçeklere, tomurcuklara su fısfıslamayı tavsiye ediyor. Ama sabah çok erkenden ya da gece saatlerinde esinti varken yapmak lazım.

 12. Masal, Mersin dedi ki:

  Benim iki şanssız gloksinyam var. ben çok severek ve içime sinerek almıştım. ilk iki hafta çiçek açtılar keyifleri iyi gibiydi. ama ne olduysa çiçekler daha tomurcukken sapları kahverengi olup kurumaya başladı. bilmiyorum yanlış mı ama topraklarımı döküp köklerine baktım. lavaboda yıkayıp yumrularına baktım. gayet sağlıklı gibi duruyordu. ama hiç olacak gibi değiller.
  ***
  Yukardaki bakım bilgilerini dikkatle okuyun. Onlarda hatanız vardır mutlaka.

 13. Selma, Hollanda dedi ki:

  Benim kucuk taze gloxinia yumrum var. Su an saksiya dikmem yararli olur mu ve yumrular ne siklikta sulanmalilar?
  ***
  Zamanı değil. Şubat sonunu bekleseniz daha iyi olur. Bakım bilgileri yukarda yazılı.

 14. Hacer, Konya dedi ki:

  Gloksiniamı nasıl çoğaltabilirim?
  ***
  Yukarda bilgi var lütfen okuyun.

 15. Süleyman, Mardin dedi ki:

  Topraklı serada gloksinya üretimi yapmak istiyorum. Tohum, yumru veya çeliklerini nasıl temin edebilirim? Alan büyük 5 dekar. Fiyatları nedir?
  ***
  Kusura bakmayın böyle ticari işlerden hiç anlamam. Hiç bilgim yok.

 16. Kübra, Karabük dedi ki:

  Bir sene önce yapraktan bardak menekşesi çoğalttım. Altı çift yaprağı o kadar küçük ki ve gelişimi de o kadar yavaş ki inanamazsınız. Bir de üzerine dört tane tomurcuk verdi. Onlarda nohut kadar oldu. Daha da fazla büyümedi. Yeni yaprak çıkarmadığı gibi en alttakiler de kuruyorlar. Geçen haftaya kadar akşam güneşi alan penceredeydi. Bu hafta sabah güneşi alan bir pencere kenarına aldım. Belki çok sıcak olduğu için gelişmiyordur diye düşündüm. Dün de babamın aklına uyup dibine aspirinli su döktüm. Etrafımdaki kimsede bardak menekşesi görmedim. Yani elimdeki ölürse sanırım tekrar bulamayacağım. Benim bu çiçeğe çok hevesim var. Lütfen yardım edin. Neden bu kadar yavaş gelişiyor bu çiçek? Acaba balkona mı çıkarsam?
  ***
  Yukarda bakım bilgileri var. Okuyup hatalarınızı bulun. Her bitkinin ihtiyaçları ayrı olabilir. Her bitkiyi inatla aynı şartlarda aynı toprakta yetiştirmeye çalışmayın. Hem eviniz uygun değilse de mucize aramayan. Olmuyorsa olmuyor. Aspirin ise çok büyük zarar verir.

 17. Aliye, İstanbul dedi ki:

  İki hafta önce gloksinya hediye etdiler bana. Haftada iki kere suluyorum. Dikkat ediyorum. Yeni yeni yaprakları çıkmaya başladı. Bir tane de çiçek açtı. Lakin üç gündür bazı yaprakları ve çiçekleri solmaya başladı. Bu konuda yardım istiyorum.
  ***
  Muhtemelen gereğinden fazla suluyorsunuz ve bu yüzden köklerde hastalıklar başlamış. O da yapraklara aksetmiş. Bu sayfada nasıl anlatmışsam bakımını öyle yapın.

 18. Selin dedi ki:

  Gloksinyanın tohumunu nasıl alabiliriz? Çiçeğindeki tohumları mı alıyoruz?
  ***
  Tohum zaten çiçekte oluşur. Çiçek solunca tohum kapsülü büyümeye başlar. O olgunlaşıp kuruyunca içindeki tohumları alacaksınız. Ama bunlar pek tohum vermezler. Çok nadir.

 19. Dilara, Giresun dedi ki:

  Çiçeğimizin saplarının rengi değişiyor. Çiçekleri soldu. Açmamış bir tomurcuğun sapı dahi sarardı. Ne yapmalıyız?
  ***
  Daha havadar, esintili bir yerde bulunması lazım. Verdiğim bakım bilgilerine göre yetiştirin.

 20. Murat, Kars dedi ki:

  Bbu gloksinyalar acaba kurdale çiçeğinde olduğu gibi yavru için kol ya da dal diyelim, uzatıyor mu acaba? Böyle bir çiçekten uzamış, kollarının ucunda kök gözü olan bir iki çelik almıştım. Yaprak rengi açık yeşil, koyu yeşil şeritli idi. Aynı gloksinyaya benziyordu.
  ***
  Muhtemelen kohleria çeşitlerinden biridir. O hep dallanarak uzar. Dalları toprağa değse köklenir. Gloksinya da dallar uzatır ve o dalları ayırıp köklendirebilirsiniz.

 21. Erdal, Aydın dedi ki:

  Yaprak çeliğini su içinde köklendirip saksıya aldım. Oda içinde güneş gören bir yerde tutuyorum. Onun da çiçekli gloksinyalar gibi havadar ve esintili bir yerde mi bulunması gerekiyor?
  ***
  Evet ama bahara kadar dikkatli olun. Fazla soğukta kalmasın.

 22. Mahigül, Sivas dedi ki:

  Bir yumrunun üstünde dört tane fide var. Onları nasıl ayırabiliriz? Ayırmasak nasıl bir problemle karşılaşabiliriz?
  ***
  Esas ayırırsanız problem olur. Bırakın normal gelişimine devam etsin.

 23. Ali dedi ki:

  10 gün önce bu bitkiyi çiçekçide gördüm. Adeta çiçeğin yaprakları çiçekleri beni büyüledi. Önce plastik sandım. Meğer canlı çiçekmiş. Bir tane aldım. Aldığım yerde kesinlikle güneş görmeyecek ve az su ister dedi. 10 gündür almışım gölgede duruyor. Muhteşem çiçekler açıyor. Çok büyüleyici. Fakat burda sabah veya akşam güneşi şart demişsiniz..
  ***
  Evet güneş lazım ama geçenlerde dediğiniz şiddetli aydınlık yer de uygundur.

 24. Nilgün Sayın dedi ki:

  Gloksinyayı İstanbul’da nerede bulabilirim? 83 yaşındaki annem çok istiyor.
  ***
  Eminönü çiçek pazarında her yıl yılın bu zamanında bulunuyordu. Koçtaş, Bauhaus gibi yerlerde de sanıyorum bugünlerde satılıyordur.

 25. Erdal G. -Aydın dedi ki:

  Tepe çeliğini su içinde köklendirdim ve yumru oluştu. Yaklaşık 5 aydır suyun içinde. Kökler ve yumru çok iyi gelişti. Çelik üzerinde yeni dallar ve yapraklar oluştu. Suyu üç günde bir tazeliyorum. Haftada bir de yeteri kadar suda eritilmiş gübre (monopotasyumfosfat) veriyorum. Çelik o kadar çok güzelleşti ki toprağa almaya korkuyorum. Daha önce bu şekilde köklendirdiğim birkaç çelik toprağa alınca çürüdü. Tavsiyeniz nedir?
  Bir daha suda denemeyin. Çeliği direkt toprağa dikeceksiniz. Toprak yeterince nemli ama ıslak olmamalı. Üstünü hava almayacak şekilde naylonla kapatın. Bu şekilde kökler toprağa uyumlu gelişir ve hiç problem olmaz. Şimdi köklendirdiğinizi de aynı şekilde yapın. Bunu diktikten sonra 10 gün kadar kapalı tutmanız yeterli.

 26. Bilge, Hatay dedi ki:

  Gloxinia çiçeğini temmuz ayında komşum verdi. 2 yumru ekmiş sert toprağa. Toprağını menekşe toprağıyla değiştirdim. Yeni yapraklar çıkararak gelişiyor ve mutlu görünüyor. Yapraklar koyu renk, fakat çok geniş değil, çiçek açmıyor ve boyu uzuyor yapraklandıkça. Güney cepheye bakan pencere içinde tül perdeyle filtrelenmiş güneş görüyor. Buralar halen çok sıcak gündüzleri. Çiçek açması için eksiğim nedir bilemedim…
  ***
  Dalların uzayıp gitmesi, yapraklarının küçük ve koyu yeşil olması güneş azlığından kaynaklanıyor olabilir. Bu takdirde çiçek açmaması da normaldir. Öğlenden 1,5-2 saat öncesine kadar sabah güneşini direkt alması lazım. Ya da ilkindiden 1 saat sonradan akşama kadar direkt güneş alması lazım. Ayrıca kasımdan mart ortasına kadar öğle güneşini de alsa iyi olur. Zarar vermez.

 27. Zeyno, İzmir dedi ki:

  Güzelliklerine hayran kaldım ve farklı iki renkte gloksinya aldım. Bugün üçüncü günü. Biri çok iyi durumda dimdik. Diğeri yaprak, çiçekleri ve gövdesiyle eğilmiş durumda. Gövde kırık değil. Neden olabilir acaba?
  ***
  Şimdi hemen her tür süs bitkisini uygun toprak karışımlarında değil abuk sabık çürüntülerde seralarda yetiştirip satıyorlar. O çürüntüler sera dışındaki ortamlarda kökleri çürütüyor. Sebep bu.

 28. Berna, İzmir dedi ki:

  Glaksinya çiçeğim bir dal üzerinden yapraklanarak aşağıya doğru uzadıkça uzuyor. Sağlıklı ama pek çiçek vermeye niyeti yok sanki. Salon kapısı hep açık bu aralar. Tavan fanı hava akımı, esinti sayılır mı? Bazen bahçeye çıkarıyorum. Bir iki saat, çocuğu parka çıkarır gibi. Neden çiçek vermiyor diye sormak istedim.
  ***
  Tavan fanı veya klima olan odalarda bitkiler için yeterli hava akımları olur. Yerini ikide birde değiştirmek iyi değil. Çiçeklenmesi için günde en az iki saat güneş almaya ve gündüz boyu çok güçlü gün ışığına ihtiyacı var.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)