Angraecum eburneum, kuyrukluyıldız orkidesi

Çiçekleri masalsı kuyruklu yıldızı anımsatan Angraecum cinsinin birbirlerine benzeyen birkaç türü var. Bu yazımda onlardan sadece Angraecum eburneum türünü ele aldım.

Genel özellikleri

Orchidaceae (Orkidegiller) familyasının Epidendroideae alt familyasının Vandeae grubundan olan Angraecum eburneum gür yetişen, kocaman, hızlı büyüyen, hiçbir müşkülpesentliği olmayan bir orkide türüdür. Çiçeklerinin aşağı doğru uzun bir uzantısı olduğu için kuyruklu yıldız orkidesi demişler.

Angraecum eburneum, kuyrukluyıldız orkidesi

Habitat

Anavatanı okyanus etkisinde, havası yoğun nemli olan ama uzun süren yağışsız dönem yaşayan Mauritius adaları ve Madagaskar’dır (alçak kesimler). Buralarda kuru orman bölgelerinde yaşarlar. Ağaçlar yılın çoğu zamanını yapraklarını dökmüş geçirir. Yaz kış arasında ısı farkı sadece birkaç derecedir. Kışın ısı 16C dereceden aşağı düşmez.

Yaşam döngüsü

Angraecum eburneum orkide türü Vanda orkidelerine birçok açıdan benzese de oldukça farklı iklimin bitkisidir. Deniz seviyesinde ve az yükseltili yerlerde epifitik tarzda yaşarlar. Doğal yaşam alanında yılın çoğu zamanında yoğun güneşe maruz kalırlar. Yağışsız mevsimde gece yoğunlaşan hava neminden ihtiyaçları olan suyu alırlar.

Yapı

Simpodyal (çok gövdeli) ve aynı zamanda her gövdesi Vanda gibi fazlaca uzayabiliyor. Yaprakları uzun, genişçe, kalın, etli ve fazla ağır olur. Yapraklarının büyüklüğü aldığı besine ve suya göre değişir. Saksılarda her bir gövde 1,5 metre kadar yükselebilir. Her yıl dipten yeni sürgünlerle daha fazla yer kaplar. Tepeden tırnağa çiçeklenebilir.

İlkbahar ve yaz aylarında yeni kökler ve yeni yalancısoğanlar (pseudobulbs) oluşturur. Yalancısoğanları su depolamada pek başarılı değildir. Doğal alanlarında yılın uzun süren kurak mevsiminde su ihtiyacını geceleri yoğunlaşan nemden karşılamada yüksek yeteneğe sahiptir.

Krasula tarzı metabolizma‘ya sahip olduklarından dolayı gündüz boyunca sıcakta, güneşte kalmakla pek su kaybetmezler. Sonbahar ortasından başlayarak yapraklar arasından çıkardığı uzun saplar üzerinde çiçekler açar. Kış boyunca çiçeklidir. Çiçekler geceleri çevreye çok güzel koku salar.

Çiçekler uzun ömürlü olup kesme çiçekçilikte önemlidir. Bazı özel çelenklerde kuyruklu yıldız orkidesi çiçekleri kullanılır.

Angraecum eburneum orkidelerinin yetiştirilmesi, bakımı

A. eburneum türünün çiçekleri

En yaygın yetiştirilen ev orkideleriyle kıyaslandığında Angraecum eburneum türünün yetiştirilmesinde pek fazla incelikler yok. Bakımı oldukça basittir. Diğerleri gibi zorlukları, müşkülpesentlikleri yok.

Güneş ihtiyacı

Sadece yazın tam öğle civarı tepe güneşinden korumalısınız. Aslında buna da gerek yok ama yapraklarının güzelliğinin bozulmaması için yazın yakıcı güneşten kesinlikle korumalısınız (bakınız: » güneşi filtreleme). Havası pek nemli olmayan ve esintili olmayan ortamlarda güneşten korumada daha titiz olunmalı.

Esinti ihtiyacı ve sıcaklık

Anavatanında sıcaklık kışın 16C derece altına düşmez. Sıcak seven orkidelerdendir. Gündüzleri stomalarını kapatarak nefes almayı ve su kaybetmeyi durdurabiliyor yani sıcağa uyum sağlayabiliyor. Fotosentez yapabilmesi, dolayısıyla gelişebilmesi geceleri esinti alabilmesine bağlıdır. Esintilerin sıcaklığı 15C derece altına düşmemeli. Esinti devam ederken üstüne su fısfıslayın. Eğer gece esintilerine ve gece serinletmelerine, su fısfıslamalara özen göstermezseniz gelişimi sekteye uğrar. Su fısfıslamasanız bile gece esinti alması hayati önem taşır. Çünkü krasula tarzında fotosentez yapabiliyor. Geceleri esinti, rüzgar 25C ve daha fazla sıcak oluyorsa serinlemesi için üstüne serin su fısfıslamak şart. Sadece dinlendirme zamanında hiçbir şey yapmak gerekmez.

Hava nemliliği

Yaşadığınız yerin havası fazlaca kuru değilse hava nemlendirmek için bir şey yapmak gerekmez (veya yeterince nemli değilse » hava nemlendirme sayfasını okuyun gerekeni yapın).

Dinlendirme

Çiçekleri solduktan sonra birkaç hafta sulamayı büyük ölçüde azaltın ve pek ilgilenmeyin. Serin bir yerde kendi haline bırakın.

Saksı ve toprak

Ağır yapraklarla büyüyeceği için kalın kenarlı ağır toprak saksı veya ağır seramik saksı kullanmalısınız. Saksının ağır orkideyi taşıyabilmesi, devrilmemesi için geniş büyük toprak saksı kullanılır ve altına ağır bir iki tuğla konur. Toprağı ise 4 ölçü orkideler için hazırlanmış çam kabukları + 1 ölçü ponza taşı + 1 ölçü leonardit (veya linyit kömürü) karışımı olmalı. Gelişime göre iki veya üç yılda bir toprak değiştirip bir boy büyük saksıya aktarın.

Sulama ve besin verme

Saksıdaki çam kabuklarını tutup sıkın. Elinizi ıslatmıyorsa bol bol su dökerek sulayın. Sulama genelde sabahları, sıcak yaz günlerinde akşam – gece arasında yapılmalı. Besin vermeyi dinlendirmeden sonra başlayarak çiçek tomurcukları fındık büyüklüğüne gelene kadar her 4 sulamada bir defa suya karıştırılan genel amaçlı bitki besini ile yapmalısınız. Besinli suyun miktarı tüm köklere ulaşacak miktarda olacak. Sade sulamalarda ise kesinlikle bol bol su dökeceksiniz ki kökler ve toprak her sulamada adamakıllı yıkanmış olsun. Dinlendirme döneminde besin verlmeyeceğinden dolayı toprak yıkamak gerekmez. Dinlendirme döneminde toprak kuruyunca hemen sulamayın: Birkaç gün daha bekleyin ve fazla değil, tüm köklere ulaşacak miktarda su ile sulayın. Yapraklardan beslemeyi de (dinlendirme zamanı dışında) ihmal etmeyin.

Angraecum eburneum çoğaltılması

Kuyruklu yıldız orkidesi dipte keikiler oluşturur. Biraz gelişmişlerse bunların ilkbaharda ayrılıp tuturulması sorun çıkarmaz. Yalnız keikiler en az iki köklü olmalı. Bu şekilde çoğaltılması kolay ve basittir. Keikileri ilk diktiğinizde gece esintilerine ve gece esintisinde yapraklara su fısfıslamaya ilk yirmi gün büyük önem vermelisiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Orkideler

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)