Yapraklara gübre ve aspirin vermek

Yapraklar olgunlaştıkça fotosentez yapma, besin oluşturma kabiliyeti azalıyor ama bu sayede yapraklar dinamik kalır vazifelerine başarıyla devam ederler. Aslında bu konunun succulent ve orkide türleri için önemi büyüktür.

Bitkilerin toprağına gübre vererek beslemenin faydası olduğu gibi yapraklardan beslemek de faydalıdır. Doğada yapraklardan beslenme kendiliğinden her zaman olur. Rüzgarın uçurduğu toprak tozları, fırtınalarda çıkan hortumların bataklıklardan, su birikintilerinden mineralli su ve çamur alıp başka yerlere yağdırması, kuşların böceklerin pislemeleri vesaire birçok yolla bitkilerin yapraklarına ihtiyaç duydukları elementler mineralller ulaşır. Bütün bunlar bitkilerin bağışıklık sistemlerini en iyi hale getirir. Yapraklardan beslenme mümkün olmazsa bağışıklık sistemi gerektiği gibi güçlü olamayabiliyor.

Aşağıdaki iki ayrı konu bitkilerin aktif gelişim dönemleriyle ilgilidir. Uygularsanız faydasını görürsünüz.

Yapraklardan gübre vermek

Yapraklar bitkilerin yapılanmaları için ne gerekiyorsa onları imal ediyor. Bu da sadece fotosentez sayesinde mümkündür. İşte bu açıdan faydası çok büyük. Bitkilerin yapraklardan beslenmeleri yaprakların sağlıklı olabilmesini, çabuk yaşlanmadan çok daha uzun süre aktif kalmalarını, fotosentez fonksiyonlarının en iyi şekilde gerçekleşmesini sağlar. Fakat, bir iki tür hariç çoğunluk türlerde faydalı olabilmesi toprağın besleyici olmasına göredir. Yoksa yapraktan beslemenin tek başına faydası olmaz. Sırf yapraklarıyla beslenebilen türlerin başında bazı Bromeliad türleri var.

Faydası

— Yapraklar eskidikçe fotosentez yapma, besin oluşturma kabiliyeti azalıyor. Yaprak bakımı sayesinde azalmaz. Yapraklar dinamik kalarak vazifelerine başarıyla devam ederler. Dolayısıyla da bitkide gelişim kuvvetli olur.

— Bitkilerin bağışıklık sistemi büyük bir dinamizm kazanır. Bitlerin dadanmaları ile başedemiyorsanız bunun faydasını görürsünüz. O zaman bit ilaçlarının etkisi de yüzde yüz olacaktır.

— Yapraklardaki her türlü hayat fonksiyonları mükemmelleşir. Köklerin gelişimi hızla artar. Kök miktarı ve kök faaliyetleri artınca da sonuçta bitki topraktan daha fazla element ve mineral alabilir. Her şey dört dörtlük mükemmel devam eder.

— Meyvelerin, domateslerin, biberlerin lezzeti mükemmelleşir. Meyve ve domates yetiştiriciliğinde özellikle tavsiye edilir. Meyvelerin daha hızlı büyüdüğünü, daha iri olduklarını, daha çabuk olgunlaştıklarını görürsünüz.

— Bitkilerin çok iyi kalitede bol çiçek açmalarında daha fazla başarı sağlanır.

— Yaprakları için yetiştirilen süs bitkilerinde yapraklar çok daha büyük, daha sağlıklı olur. Yapraklarda hafif sararma alametleri görüldüğünde hemen başlarsanız yaprakların birkaç günde düzeldiğini görürsünüz (diğer şartları da düzelttiğiniz takdirde).

— Fazla ihmal edilmiş, gelişimi durmuş bitkilerin kökleri neredeyse işe yaramaz hale gelmiştir. Yapraktan beslenme sayesinde yaprakların aktif olmasıyla birlikte bütün bünye ve kökler canlanır.

Topraktan beslemeden farkı

Etkileri tamamıyla ayrıdır. Birini yapıyorum diğeri fazla olur diye düşünmeyin. Zaten her bitki yapraktan besin alamıyor. Ama kesinlikle büyük etkisi olur. O etki ise fotosentezi mükemmelleştirmek şeklindedir. Böylece bitki topraktan aldığı elementleri daha iyi değerlendirebilir. Demek oluyor ki toprağa verdiğimiz gübrenin faydalı olabilmesinde çok iyi bir yardımcıdır başka etkisi her bitkide söz konusu değildir.

Yapraktan besin verilip topraktan besin vermemek gerektiği durum sadece birkaç Bromeliad türünde olur. Onların kökleri zaten bir yere tutunma amaçlıdır. O türler toprak minerallerini ve elementlerini yapraklardan alırlar (en üst paragrafta anlattığım gibi yollarla ve kendi özel usulleriyle).

Ev çiçeklerine yapraklardan bitki besini nasıl vermeliyiz?

Yukarda doğada kendiliğinden gerçekleştiğinden bahsetmiştim. Kapalı ortamlarda aynı şey mümkün değil. Aslında her türe çok da gerekmiyor (ama verilse çok iyi olur). En çok gereken bitkiler ayrı, onlara vermek lazım.

Hangi türlere?

Evlerde yetiştirilen süs bitkileri arasında yapraklardan besin almaya en uygun şekilde evrim geçirmiş bitkiler tropikal sis ormanı bitkileridir. Birkaç örnek: Afrika menekşesi, Phalaenopsis orkidesi, aşk merdiveni, antoryum, ruj çiçeği, reks begonyası, paşaçadırı, begonia bowerae ve birkaç Bromelyad türü (guzmanya, eşmeya, tilandsiya). Bunların arasında yapraklardan gübrelenmeye gerçekten ihtiyacı olan bitkilerin başında guzmanya, eşmeya, tilandsiya türleri gelir. Sonra Phalaenopsis ve hercai orkideler. Yukarda saydığım diğer türlerin kökleri topraktan besin almada çok beceriklidir. Onlara pek gerekmez ama onlara da verseniz daha iyi olur. Mum çiçeği de yapraktan besin alabilmede çok beceriklidir.

Sis ormanı bitkilerinden başka, anavatanındaki ortamlarına göre birkaç succulent tür var. Bitkileriniz hakkında araştırma yaparken anavatanlarındaki ortam şartlarını da araştırıp öğrenmenizi tavsiye ederim. Mesela kurak memleketlerin dağlarında havadan nem almada ustalaşmış bazı türler var. Onlara da yapraktan, dallardan gübreleme yapabilirsiniz. Bazılarının dalları incecik hassas kökçüklerle kaplıdır. O kökçükler yağışsız iklimde havadaki nemden su, tozlardan besin alabiliyor. Bu türlerin zaten çok seyrek sulanması gerekiyor ki bu durumda topraktan pek faydalanabilemezler. Üstlerine ara sıra su ve besinli su fısfıslamak çok iyi gelecektir.

Besinin / gübrenin ve suyun niteliği

Bitki besininde makro elementlerden başka mikro elementler (iz elementler) de olmalı ki bunlar büyük önem taşır. Ve tabii ki kalsiyum olmalı. Fakat en iyi bitki besinlerinde bile çok şey eksik. Hele kalsiyum özel bitki besinlerinin neredeyse hiçbirinde yok. Bu durumda en iyisi solucan gübresidir. Aslında bulabilirseniz kelp adlı yosundan imal edilmiş bitki besini yapraktan beslemeye en faydalı, en etkili bitki besinidir. Türkiyede bulmak zor olabilir. Bulamazsanız dediğim gibi ondan sonra en etkilisi solucan gübresidir.

Su ile karıştırmak gerektiği için bu işte kullanılacak su ne kadar arı olursa o kadar iyi. Musluk suyunu açıkta üç gün bekletince kloru tamamen uçar tortusu da iyice dibe çöker. Suyun pH değerinin fazla yüksek olmaması lazım. Hiç sarsmadan üstten su alın bunu kullanın. Bulabilirseniz pH 7 özel içme suları daha iyi olur. Yağmur ve kar suları da genelde pH 7’dir (havadaki tozlardan fabrika dumanlarından etkilenmemişlerse). Fakat bu bitki besinlerinin özelliğine göre böyledir. Suyu fazla tortulu olan memleketlerde musluk suları da birçok faydalı element ve mineral içerir. Bu su yapraklara fısfıslansa besleyici olur. Tek sakıncası kirecin aşırı fazla olması ve yapraklarda aynen beton gibi kalıcı izler bırakmasıdır.

Veriliş şekli, ortamın şartları

Bitkinin fotosentez yapabileceği tüm şartların kesinlikle yerinde olması gerekiyor yoksa faydası olmaz. En önemlisi ortamın çok havadar olması. Bu en başta geliyor. Ortamda hava sirkülasyonu çok canlı değilse fotosentez olayı sekteye uğrar: Yaprakların gaz ve nem salması ve boşalan yere hava ile gerekli gördüğü maddeleri alabilmesi mümkün olamaz. Ayrıca esintisiz ortamda işe yaramayacağı gibi yapraklarda hastalıklara sebep olur. Sonra şiddetli ışık ve uygun derecede sıcaklık olması lazım. Bitkinin su sıkıntısı çekiyor olmaması da önemli. Susuzluktan pörsümüş yapraklarda zararı olabilir.

Vakit olarak, sabahleyin en elverişli zamandır. Gün ışığının bitkileri etkileyecek derecede şiddete ulaştığı ilk saatte, sabahın erken saatlerinde vermelisiniz.

Şu bitkilerde gece saatlerinde verilmeli

Krasula tarzı metabolizmaya sahip türlerde (Kaktüsler, Orkideler, Bromelyadlar, Hoya (mum çiçeği) türleri ve succulent türlerin büyük çoğunluğu) gecenin serin saatlerinde ya da sabaha karşı vermelisiniz. Gece ısısı 25C derece ve daha fazla ise bu tür bitkileri önce serin su fısfıslayarak serinletin. Bir – iki saat geçince besinli su fısfıslayın.

Besinli suyun püskürtülmesi şekli ve sıklığı

Sisleme gibi olmalı. Tüm yaprakların ve dış dokusu taze olan dalların çok hafifçe, buğulanmış gibi incecik bir tabaka su zerrecikleriyle kaplanması yeterli. Daha fazla olursa damlalar oluşur yuvarlanıp boşa giderler. Sıklığına gelince haftada bir gün ya da iki-üç gün yeterli. En azından haftada bir gün yapın.

Uyguladıktan önce ve sonra ortamın hafif esintili olmasını sağlayın.

Aşağıda birkaç usul var. İstediğinizi seçebilirsiniz.

1- Toz solucan gübresini sabah erkenden yapraklara serpin. Önce yapraklara hafifçe su püskürtün ki yapışıp kalsınlar. Toz solucan gübresini çok az miktarda, belli belirsiz, uzaktan bakınca farkedilmeyecek kadar az miktarda toz serpeceksiniz. Çabuk kuruyup döküleceklerinden dolayı bir yirmi dakika sonra çok hafifçe üstlerine tekrar su fısfıslamalısınız. Sonra bırakın kurusun dökülsün.

2- Yarım litreye 2 çorba kaşığı kadar solucan gübresini birkaç saat (en az 5, en fazla 24 saat) suda bekletin. Sonra şiddetlice çalkalayıp amerikan bezinde süzün. Bununla yaprakların ve dalların üzerine ince zerreler tabakası olacak şekilde sisleme gibi fısfıs yapın. Artanı en fazla üç dört gün buzdalabında tutabilir. Yoksa bozulur, besin değil zehir olur. Haftada bir hazırlayarak iki gün arayla kullanabilirsiniz. Daha fazla bekletmeyip derhal tamamını bitirmelisiniz. Artanla çiçeklerinizi sulayabilirsiniz.

3- Bahçelerden kırlık yerlerden alacağınız sağlıklı bereketli verimli toprağı yukardaki her iki usule benzer şekilde verebilirsiniz.

4- Genel kullanım bitki besinini (özel orkide besini de her bitkiye uygundur) tavsiye edilen dozajın yarısı kadarını suya karıştırın bununla yaprakları fısfıslayın.

5- Doğal maden suyu (soda değil, doğal maden suyu) bitkilerin faydalanacağı birkaç çeşit toprak minerallerine ve elementlerine sahip. Kalsiyum da içerir ki bu çok değerli. Yapraklardan beslemede en önemli unsur zaten kalsiyumdur. Önce gazını uçurmak lazım: Maden suyunu genişçe bir kavanoza boşaltın. Kapağı açık olarak en az 48 saat bekletin. Gazı anca böylelikle uçuyor. Sonra uygun saatlerde yapraklara fısfıslayın. Artanını saklayıp sonra tekrar kullanabilirsiniz bozulmaz.

Beş usul saydım. En faydalısı 2. usuldeki solucan gübresidir. 4. ve 5. usulleri ise nöbetleşe devam edin. Bitki besinindeki ciddi eksikleri maden suyu telafi ediyor.

Yapraklara aspirin fısfıslamak

AspirinSadece bahçelerde yetiştirilen sebzelere, sadece 20 günde bir defa yapılmalı. Bunun besleyici hiçbir özelliği yok ama dolaylı olarak bitkilerin gelişimine katkısı var. Bitkilerin bağışıklık sistemini güçlendirir. Hem fotosentez olayını çok iyi destekler. Uygulandığında daha hızlı, daha sağlıklı gelişim olduğu, parazitlerin dadanmasının azaldığı, hastalıklara direncin arttığı kaydedilmiş.

Dozaj ve sıklık fazla olursa bitkilere zararı olacaktır. Ona göre dikkatli kullanın.

Bir aspirinin çeyreğini, yani dörtte birini 1 litre suda iyice eritin. Sabahleyin yapraklara fısfıslayın. Çok ince tabaka zerreler şeklinde yaprakları kaplaması yeterli. Sadece yirmi günde bir defa ve belirtilen dozajda. Bu ölçüleri aşarsanız zararını görürsünüz.

Kullanım zamanı: İlkbaharda ilk yapraklar tam olarak olgunlaştığı zaman başlanıp yaz ortasına kadar üç dört defa tekrarlamak yeter. Kışa kadar sağlıklı kalan küpe çiçeği gibi parazitlere hassas bitkilere sonbahara kadar devam edilebilir.

Aşağıda faydalarını okuyabilirsiniz.

1 — Aspirin salisilik asit içerir. Bitkiler zaten bağışıklık sistemleri için kendiler üretiyor. Fakat bunun çok yetersiz olduğu, pek işe yaramadığı görülmüş. Onun için yapraklara hariçten verilmesi tavsiye ediliyor.

2 — Sebze bahçelerindeki aspirin denemelerinde bitkilerin o yörede görülen çeşitli hastalıklara ve böceklere karşı mükemmel bir savunma mekanizması geliştirdikleri, normalinden çok daha verimli ve sağlıklı büyüdükleri gözlemlenmiş.

3 — Bitkilerin gelişimlerinde fotosentezi kolaylaştırma, terlemeyi daha sağlıklı hale getirme, iyon dolaşımını kolaylaştırma, çiçeklenmeyi aktifleştirme gibi çok faydalı etkileri olduğu iddia ediliyor.

4 — Araceae familyasından birkaç türdeki denemelerde bitkinin ısısının ortam ısısından daha yükseldiği görülmüş.

Aspirinli su ile çiçekleri sulamak faydalı mı?

Aspirini sakın topraktan vermeyin. Bitkileri felç edici etkisi var. Bütün aktiviteler ve ölüm süreci başlar. Vazo çiçeklerine faydasındaki etki aynı zaten. Vazodaki çiçekler felce uğrar. Solmaları gecikir. Dalında beş günde solan çiçek aspirinli suda belki on gün dayanabilir çünkü gelişim fonksiyonları bütünüyle ya da kısmen durmuştur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler: |


'Yapraklara gübre ve aspirin vermek' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Nalan Özbirecikli dedi ki:

  Sıvı besini tavsiye edilen miktara göre seyreltme topraktan verilen sıvı besini yapraktan vereceksek yapılan doz ayarı değil mi? Herhangi bir sıvı besini bu şekilde yapraktan verebilir miyiz?
  ***
  Evet, ama çoğunlukla kalsiyum içermezler. Bu durumda tarif ettiğim gibi maden suyu ile nöbetleşe uygulamalısınız.

 2. Nalan Özbirecikli dedi ki:

  Deniz yosununda genellikle yapraktan uygulama için ürünler var. Bir üründe altta ufak not olarak topraktan uygulama istenirse dozun iki üç kat arttırılması önerilmiş. Sadece yapraktan vermem yeterli mi yoksa topraktan da vererek desteklemeli miyim?
  ***
  Topraktan besleme yapmanın faydası ayrı yapraklardan ayrı. Yani nasılsa birini yapıyorum diye düşünüp diğerini ihmal etmemeli. Gerçekten ayrı ayrı faydalı olurlar, biri diğerinin kullanılmasında doz aşımına sebep olmuyor. Topraktan besleme çok daha büyük önem taşır, öncelik ondadır yoksa yapraktan beslemenin kaydadeğer bir etkisi olmayacaktır. Topraktan besleme hiç gerekmeyen bitkiler Bromeliad türlerinden sadece birkaç tür, özellikle de isimlerini saydığım türler.

 3. Zuhal Deniz dedi ki:

  Sıvı besin dediginiz şey bir ilaç mıdır anlayamadım. Yani içerigi nedir bu sıvı besinin? Villamdaki bahçemde yağmur sonrası çürümeler var. Çiçeklerimde siyah noktalar oluşuyor. Bunu nasıl engeleyebilirim? Bu dediğiniz sıvı besin içerisinde ne tür bir madde var anlamış degilim. Aydınlatırsanız sevinirim.
  ***
  ilaç değil. içinde azot, fosfor, potasyum vb. bitkilerin ihtiyacı olan maddelerden birkaçı var. Anlayacağınız şey gübrenin özü güya ama doğal gübreler kadar faydalı olabilmesi pek mümkün değil. Sizin bahçenizdeki bitkiler sonbahar sebebiyle bozulmaya başlamıştır. Hastalık varsa bile uğraşmaya değmez çünkü önümüz kış. Sonbaharda bahçelerdeki bitkiler bilirsiniz yapraklarını dökerler kimileri çürür ölür. Açık hava bahçe bitkileri için normaldir. Hangi şehirde yaşadığınızı ve ne tür bitkilerden bahsettiğinizi bilmediğim için kısaca bu şekilde cevapladım.

 4. Orkide Sevdalısı dedi ki:

  Bu çok güzelbir bilgi. Şu an orkidelerim hepsi tomurcuklar veriyor. Yapraklarda su damlacıkları olursa onları almamız gerekir mi?
  ***
  Pire gibi küçük damlacıkların bir zararı olmaz. Ortamın esintili olması lazım ki kurusunlar. Bu takdirde hastalık oluşmaz. Esintisiz kapalı ortamlarda orkideler böyle şeylerden zarar görebiliyor.

 5. Mehtap, Diyarbakır dedi ki:

  Ben geçen aylarda bim marketten sıvı bir besin almıştım. İçinde demir, bakır, çinko ve mangan var. Bu sıvı besini de yapraktan verebilir miyiz?
  ***
  Olur ama anlattığım gibi maden suyu ile nöbetleşe yapın. Yapraktan beslemede kalsiyum da lazım ki fayda tam olabilsin.

 6. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Maden suyunu iç mekân bitkilerinde sulama suyu olarak kullanmak sakıncalı mıdır? Değilse ne sıklıkta verilmeli?
  ***
  Evet, çok sakıncası var. Toprağın pH derecesini çok fazla yükseltir. Ancak kireçsiz su ile sulanan ve düzenli bitki besini verilen bitkilerde faydası olabilir. Şu sayfadaki 3. madde içinde maden suyunun kullanımının gerekçesi ve sıklığını anlatmıştım, o şekilde bir yol izleyebilirsiniz: https://azbitki.com/sulama

 7. Efsane, Azerbaycan dedi ki:

  Bende adi Bio Master olan sivi bitki besini var. bitkilerin yapraklarina fisfisliyorum. ayni zamanda ayri bir gunde aspirin de fisfislayabilir miyim yoksa sadece birini mi kullanmaliyim?
  ***
  Buradaki aspirin tavsiyesi başka amaçlı. Aynı şey değil. Aspirin beslemez. Sadece bitkilerin bağışıklığını arttırmak içindir. Ev bitkilerine pek gerekmiyor.

 8. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Kışın kar ve yağmur sularını 19 litrelik damacanalarda ve 30 litrelik sıvı deterjan bidonlarında biriktirmiştim. Halen bu sular ile bitkilerimi sulamaktayım. Ancak bu gün suyun kokmaya başladığını farkettim. Bu su ile iç mekân bitkilerini sulamak sakıncalı mıdır? Kireçsiz, klorsuz, ağır metalsiz saf su kullanalım derken, kök çürüklüğü, topraktaki besinlerin alınamaması ve benzeri gibi sorunlarla karşılaşır mıyım?
  ***
  Evet, özellikle de hazır poşet topraklarda saf su zararlı. Hemen hiç kalsiyum içermeyen özel topraklardaki az miktardaki kalsiyumun büyük kısmı sulamayla süzülür gider. Geri kalanı (varsa) onun da bitki kökleriyle alır. Tükenince de iki sorun ortaya çıkar: Biri bitkinin kalsiyumsuz kalıp ölüm sürecine girmesi, diğeri toprakta asitliliğin kökleri zehirleyice boyuta yükselmesi. Herkes yağmur kar sularının daha iyi olduğunu düşünüyor. Halbuki musluk suyu kireçli olup dolayısıyla bitkilere kalsiyum verir: Özel bitki besinlerinde hiç olmayan ama bitkiler için azottan fosfordan bile daha büyük önem taşıyan kalsiyum musluk suyunda var. Ben daima musluk suyunu birkaç gün bekletir tortusu dibe çöktükten sonra üst kısmıyla sularım. Hiçbir zarar yok. Birçok element içeriyor. Neredeyse bitki besini kadar faydalı. Sadece direkt kullanmayın. Birkaç gün bekletin kloru uçsun tortusu dibine çöksün.

 9. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Musluk suyundaki kireç ve klor beni endişelendiriyor gerçekten. Çok yakınımızda, şehre içme suyu sağlayan bir gölet var. Bu sular hakkında ne dersiniz. salon bitkilerini sulamaya elverişli olur mu? Haftada bir kova su alsam, bu su ile bitkilerimi sulasam diyorum.
  ***
  Önceki cevabımı okumadınız galiba. Musluk suyunu tavsiye etmiştim. Ben yıllardır musluk suyu kullanıyorum. Hiçbir zararı yok, faydası var. Sadece iki gün kapalı olmayan bir kapta dinlendirmeniz lazım ki kloru uçsun fazlalık kireç ve diğer tortular dibe çöksün.

 10. İlayda Türkan dedi ki:

  Mum çiçeğime yaprak besini aldım denedim. Yapraklarının yumuşadığını buruştuğunu gördüm. Faydası olur diye kullandım daha beter oldu. Daha sonra iki üç hafta kullanmadım yaprakları sertleşti eski haline döndü. Ne zaman kullansam yaprakları mahvoluyor. Yüzündeki yazıyı okudum deve tabanı kauçuk gibi sert yapraklı bitkiler için yazıyor. Püskürtünce esinti de yaptırıyorum. Yüzündeki tarife göre de yapıyorum ama olmuyor.
  ***
  O şey besleyici sprey değil. Çünkü gerçekten yapraktan besleyici bir şey olsa afrika menekşesine de faydalı olur reks begonyasına da faydalı olur antoryuma ve orkidelere de. Yani filan bitkiye ayrı falan bitkiye ayrı olmaz. Her bitkiye aynı faydada olmak ve hiçbir zararlılığı olmamak zorunda. Anlaşılan o başka bir şey. Sadece devetabanına ve kauçuğa özel yaprak besleme spreyi olmaz. Yanlış. Onu hangi firma yapmışsa hiçbir şey bildikleri yok. Ya da siz yaprak parlatıcı spreyi yapraktan besleme spreyi sanıyorsunuz. Onların hem yaprakları parlatma hem bitlerden koruma özelliği var. Ama besleyici özelliği kesinlikle yok. Eğer üstünde var diye yazıyorsa o zaman o firmayı tüketici mahkemesi gibi bir yere şikayet etmelisiniz. Halkı kandırmasınlar.

 11. İlayda Türkan dedi ki:

  Markasını yazmıyorum ama üzerinde yapraktonik ve yaprak geliştiren bioregülatör yazıyor. Arkasında da bitki fizyolojik dengesini ayarlayarak toprağın eksik kalan görevlerini üstlenir, daha dayanıklı ve sağlıklı bir bitki, daha canlı ve parlak yeşil yapraklar için yazıyor.
  ***
  Her türe, domateslere de antoryumlara da faydalı olması gerekir. Üzerine sadece filan bitkiler için yazmış olmaları garip. Başka bilgim yok. Benim tariflerim üzere kendiniz yapsanız daha iyi. O ürün bozuk veya sahte olabilir. Ya da sadece hangi bitkiler için yazmışlarsa sadece onlarda kullanın.

 12. Melda, İstanbul dedi ki:

  Sanırım en iyi besin yanmış gerçek gübre. Peki bunu nereden bulacağız? Yanmış gübre satan bazı siteler var. Buralardan alabilir miyiz?
  ***
  Ne için kullanacaksınız? Ben ev süs bitkilerine sadece çiçekcoşturan vb özel basit bitki besinlerinden veriyorum. Gayet iyi işe yarıyor. İnternetten doğal gübre alsanız kimdir nedir nasıl güveneceksiniz? Sonra her süs bitkisi gerçek gübre istemez. Zararı olur. Bahçelere en iyi gübre doğal hayvan gübresidir. Ama salon, ofis bitkilerinde her bitkiye faydası olmaz. Tekzen’de doğal gübre satıldığını görmüştüm. Gerçekten ihtiyacınız varsa güvenilir yerlerden alın. İcabında kendilerine ulaşabilesiniz bir yanlış varsa hesap sorabilesiniz. İnternetteki sitelere bakıyorum. Elden satış yok. Dükkan yok. ila internet üzerinden satış var. Bu ne demek oluyor? Niçin gizli duruyorlar, niçin bu denli kaçak çalışıyorlar? Adres versinler gidelim tanışalım yerlerini inceleyelim kimdir nedir bilelim. Haksız mıyım?

 13. Özlem, Konya dedi ki:

  Aşk merdivenime ve afrika menekşelerime uygulamak için sizin dediğiniz gibi maden suyunu gazı kaçsın diye iki gün beklettim. Bir başladım kendimi alamadım. Kauçuk, devetabanı ve gloksinyaya da uyguladım. Sonra da korktum acaba onlara uygun olmaz mı? Sonra yapraklar kurusun diye camları açtım. Bkalım nasıl olacak. Bir sefer yeterli gelmez sanırsam. Haftada kaç uygulamam lazım?
  ***
  Haftada iki üç defa yapılabilir ama bir ondan, bir bitki besininden.. Her defasından farklı yapın. Birkaç günde bir, nöbetleşe devam edin. Ben çok yaptım. Hiçbir bitkiye zararı olmadı. Afrika menekşesine gece karanlıkta ve serin esintilerde yapmak etki eder. Bazı bitkiler gece serin saatlerde yapraklardan besin almakta daha aktif oluyorlar. Özellikle orkideler için bu kesin bir şey.

 14. sevgi istanbul dedi ki:

  Merhabalar efendim, yine ben. Bu sefer şunu merak ediyorum, hani kalsiyum falan dedinizya, çocuklarım için kullandığım yüzde yüz güvenilir ve bitkisel vitaminler var. Mesela kalsiyum veya multivitamin tarzı ürünleri suda çözeltip yapraktan veya topraktan uygulamanın bitkilere bir faydası olurmu, denesemmi diye düşünürken size sormak daha mantıklı geldi.
  ***
  Hayır sakın öyle şeyler denemeyin. Bitkilerin en büyük ihtiyacı en başta esintili havadar ortamdır. Bu her şeyden önce gelir. İkinci sırada güneş. Diğer her şey sonraki planlarda önemlidir. Bu iki temel şarta dikkat ederseniz doğru toprak ve ayda bir iki defa basit bir bitki besini mükemmel gelişim sağlar. Ben de böyle yapıyorum.

 15. İsimsiz dedi ki:

  Bitkilerim için gelişim süreci saglıklı olur düşüncesi ile aspirin kullandım. İki aspirini 1 lt suda eritip kullandim. Bu da bitkilerimin anında felç olmasına neden oldu. Bitkilerimi kurtarabilir miyim?
  ***
  Söküp kökleri yıkayın. Bir gün suda bekletin. Sonra yeni toprağa dikin. Kendilerine gelmeleri epey zaman alır. Tabi yaşayabilirlerse.

 16. Tolgahan İzmir dedi ki:

  Amaryllislerimim yapraklarına aspirinli su fısfıslamak istiyorum bunu güneş varken mi yapmalı güneş yokken mi yapmalı?
  ***
  Hiç yapmayın. Bir şeye yaramaz. Daha çok bahçelerde yetiştirilen sebzelere uygulanır. Sabah çok erken vakitte.

 17. Hideline dedi ki:

  Bahsettiginiz şekilde yarim litre suda 2 kaşık solucan gübresini beklettim. Kalan solucan gübresini nasıl değerlendirebiliriz?
  ***
  Zaten sularken karıştırmalısınız tortu gibi dibe çökmesin. Bu şekilde sulamanız daha iyi olur. Böylece kalan bir şey olmaz.

 18. Serkan, Eskişehir dedi ki:

  Yazdıklarınız çok güzel ama bunlara bir de söğüt suyunu da eklemek lazım. Zira söğüt suyu da bitkileri coşturuyor. Söğüt dallarını ve yapraklarını sıcak suda bekleterek oluşan suyu soğuduktan sonra bitkilere sulama suyu olarak vereceksiniz. 1-2 hafta içinde bitkilerin coştuğunu göreceksiniz.
  ***
  Serkan Bey teşekkür ederim. Bunu en kısa zamanda denemeliyim.

 19. Murat, Kars dedi ki:

  Bu söğüt suyunun çeliklerin köklenmesinde yardımcı olduğunu duymuştum. Söğüt kabuğu dalları sıcak suda bekletiliyor. Daha sonra su soğuyunca içerisine istenen çelikler bir süre bekletiliyor. Sonra dikiliyor. Ve normalden daha iyi köklenip geliştiği söyleniyor. Ben yapmadım ama yapacağım. :)
  ***
  Evet. Hazır köklü topraktaki bitkilere faydası da zaten daha fazla köklenmeyi sağladığı içindir diye düşünüyorum. Çünkü bitki topraktaki elementlerden, sudan, gübre vesaire maddelerden kökleriyle yararlanabiliyor. Ve ne kadar çok fazla kökü varsa topraktan o derece iyi beslenir.

 20. Giray, Eskişehir dedi ki:

  Solucan gübresini biz de denedik. Kulandık ve inanılmaz sonuçlar aldık. Tüm çiçeklerimiz hepsi hallerinden son derece memnunlar.

 21. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  İç mekân bitkilerinin (antoryum, difenbahya, yelken, ponsetya, peygamber kılıcı v.s.) yapraklarına aspirinli su vermek zararlı mı?
  ***
  Denemedim bilmiyorum ama tavsiye etmem. Çünkü doğru şartlarda doğru bakımı yapınca evlerde mükemmel gelişim gösteriyorlar. Bunda tecrübelerim çok.

 22. Kübra, Isparta dedi ki:

  Orkide besinini diğer bitkilerde ve menekşemde kullanabilir miyim?
  ***
  Evet gayet iyi gelir. Eskiden ben denemiştim. Difenbahyanın bile yaprakları koskocaman olmuştu.

 23. Betul, İzmir dedi ki:

  Çiçeklerime toprağına ilaç tablet koydum. Hamilelikte kullanılan içeriğinde demir, omega, folik asit içeren bir hap. İyi geldiğini duymuştum. Doğru mudur?
  ***
  Betül Hanım, bazen tesadüf eseri iyi bir şey olur ve o ilaçlar sayesinde olduğunu düşünürler. Ama yanlış. Sakın öyle şeyler yapmayın.

 24. Feride Y. Özdemir dedi ki:

  Açması geciken kalanşo ve menekşeler için bir besin önerir misiniz? (Toprak, sulama, ışık vb. sorunlar yok.)
  ***
  Kalanşo ancak gece saatlerinin uzun olduğu zamanlarda, sonbahar – kış sonu arasında ve eğer bulunduğuyerde geceleri güçlü ışık yanmıyorsa tomurcuklanmaya girişir. Menekşeler ise çok çabuk kuruyan toprak ve çok güçlü aydınlık ve çok havadar yer istiyor. Her iki tür için de bahsettiğim şartlar uygun değilse hiçbir bitki besini çiçek açtıramaz. Bilakis bu türlerin kökleri çok hassastır ve bitki besinleri verilince genellikle çürümeye başlarlar.

 25. Emin Ö. -İzmir dedi ki:

  Aspirini zeytinin çiçek zamanı ve pamukta kullanabilir miyiz?
  ***
  Bilmediğim için tavsiye edemem. Birincisi bu iddialar hangi bitkilerde ne kadar etkili sonuç verir bu belli değil. İkincisi doğru bakım ve gereken ilaçlamalar yapılırsa zaten gerek yok.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)