Yapraklardan besin vermek

Bitkilerin toprağına gübre vererek beslemenin faydası olduğu gibi yapraklara gübre vererek yapraklardan beslemek de faydalıdır. Doğada yapraklardan beslenme kendiliğinden her zaman olur. Rüzgarın uçurduğu toprak tozları, fırtınalarda çıkan hortumların bataklıklardan, su birikintilerinden mineralli su ve çamur alıp başka yerlere yağdırması, kuşların böceklerin pislemeleri vesaire birçok yolla bitkilerin yapraklarına ihtiyaç duydukları elementler ve mineralller ulaşır. Bütün bunlar bitkilerin bağışıklık sistemlerini en iyi hale getirir.

Aşağıdaki iki ayrı konu bitkilerin aktif gelişim dönemleriyle ilgilidir. Uygularsanız faydasını görürsünüz.

Yapraklara gübre vermek

Yapraklar bitkilerin ihtiyacı olan besini ve enerjiyi üretiyor. Bu iş sadece fotosentez sayesinde mümkündür. İşte bu açıdan faydası çok büyük. Bitkilerin yapraklardan beslenmeleri yaprakların sağlıklı olmasını, çabuk yaşlanmadan çok daha uzun süre aktif kalmalarını, fotosentez fonksiyonlarının en iyi şekilde gerçekleşmesini sağlar. Fakat, bir iki tür hariç çoğunluk türlerde faydalı olması toprağın besleyici olmasına göredir. Yoksa yapraktan beslemenin tek başına hiç bir faydası olmaz. Sırf yapraklarıyla beslenen türlerin başında bazı Bromeliad türleri var.

Faydası

— Yapraklar eskidikçe fotosentez yapma, besin oluşturma kabiliyeti azalıyor. Yaprak bakımı sayesinde o kabiliyet azalmaz. Yapraklar dinamik kalarak vazifelerine başarıyla devam ederler. Dolayısıyla da yapraklara gübre uygulamak bitkinin gelişimini güçlendirir.

— Bitkilerin bağışıklık sistemi büyük bir dinamizm kazanır. Bitlerin dadanmaları ile baş edemiyorsanız bunun faydasını görürsünüz. O zaman bit ilaçlarının etkisi de yüzde yüz olacaktır.

— Yapraklardaki her türlü hayat fonksiyonları mükemmelleşir. Köklerin gelişimi artar. Kök miktarı ve kök faaliyetleri artınca da sonuçta bitki topraktan daha fazla element ve mineral alır. Her şey dört dörtlük mükemmel devam eder.

— Meyvelerin, domateslerin, biberlerin lezzeti mükemmelleşir. Meyve ve domates yetiştiriciliğinde yapraklara gübre vermek özellikle tavsiye edilir. Meyvelerin daha hızlı büyüdüğünü, daha iri olduklarını, daha çabuk olgunlaştıklarını görürsünüz. Meyve ve sebze bitkilerine fazlasıyla sulandırılmış gübre şerbeti uygundur. Ama salon bitkilerine sadece özel bitki besinleriyle yapın.

— Bitkilerin çok iyi kalitede bol çiçek açmalarında daha fazla başarı sağlar.

Topraktan beslemeden farkı

Etkileri tamamıyla farklıdır. Birini yapıyorum diğeri fazla olur diye düşünmeyin. Zaten her bitki yapraktan besin almaz. Uygun bitkilere etkisi fotosentezi mükemmelleştirmek şeklindedir. Böylece bitki topraktan aldığı elementleri daha iyi değerlendirir. Demek oluyor ki toprağa verdiğimiz gübrenin faydalı olmasında çok iyi bir yardımcıdır.

Yapraklara gübre veya besin verip topraktan besin vermemek gerektiği durum sadece birkaç Bromeliad türünde olur. Onların kökleri zaten bir yere tutunma amaçlıdır. O türler toprak minerallerini ve elementlerini yapraklardan alırlar.

Ev çiçeklerine yapraklardan bitki besini nasıl vermeliyiz?

Yukarıda doğada kendiliğinden gerçekleştiğinden bahsetmiştim. Kapalı ortamlarda aynı şey mümkün değil. Aslında her türe çok da gerekmiyor. Bazı bitkilere çok kötü zararı olur. En çok gereken bitkiler ayrı, onlara vermek lazım.

Hangi türlere?

Evlerde yetiştirilen süs bitkileri arasında yapraklardan besin almaya en uygun şekilde evrim geçirmiş bitkiler tropikal sis ormanı bitkileridir. Birkaç örnek: Afrika menekşesi, Phalaenopsis, Cattleyaaşk merdiveni, antoryum, ruj çiçeği, reks begonyası ve paşa çadırı gibi begonyaların yapraklarına değil yaprak saplarına ve birkaç Bromelyad türü (guzmanya, eşmeya, tillandsiya, efe püskülü). Bunların arasında yapraklardan gübrelenmeye gerçekten ihtiyacı olan bitkilerin başında Bromelyadalar gelir. Sonra orkideler. Yukarıda saydığım diğer türlerin kökleri topraktan besin almada çok beceriklidir. Onlara pek gerekmez ama onlara da verseniz daha iyi olur. Mum çiçeği hem topraktan hem yapraktan ve dallardan besin almada çok beceriklidir. Hatta bozulan yapraklarını büyük ölçüde onarmada eşi yoktur.

Sis ormanı bitkilerinden başka, anavatanındaki ortamlarına göre birkaç sukulent tür var. Bitkileriniz hakkında araştırma yaparken anavatanlarındaki ortam şartlarını da araştırıp öğrenmenizi tavsiye ederim. Mesela kurak memleketlerin dağlarında havadan nem almada ustalaşmış bazı türler var. Onlara da yapraktan, dallardan gübreleme yapabilirsiniz. Bazılarının dalları incecik hassas kökçüklerle kaplıdır. O kökçükler yağışsız iklimde havadaki nemden su, tozlardan besin alabiliyor. Bu türlerin zaten çok seyrek sulanması gerekiyor ki bu durumda topraktan pek faydalanamazlar. Üstlerine ara sıra su ve besinli su fısfıslamak çok iyi gelecektir.

Yapraklara gübre veya bitki besininin ve suyun niteliği

Bitki besininde makro elementlerden başka mikro elementler (iz elementler) de olmalı ki bunlar büyük önem taşır. Yani sırf azot gübresi, sırf potasyum gübresi gibi şeyler sakın kullanmayın.

Su ile karıştırmak gerektiği için bu işte kullanılacak su ne kadar arı olursa o kadar iyi. Musluk suyunu açıkta üç gün bekletince kloru tamamen uçar. Tortusu da iyice dibe çöker. Hiç sarsmadan üstten su alın ve bunu kullanın. Bulabilirseniz pH 7 özel içme suları daha iyi olur. Yağmur ve kar suları da genelde pH 7’dir (havadaki tozlardan fabrika dumanlarından etkilenmemişlerse). Bir de akü ve ütü suyu vardır ki en iyisi bunlardır aslında.

Doğal gübrelere gelince, önce ⇒ gübre şerbeti yapmak gerekir. Sonra, toprağı sulamak için o şerbetin ne kadar su ile karıştırıp seyreltmek gerekiyorsa, yapraklardan uygulamak için üç-dört misli daha fazla su ile karıştırıp daha fazla seyreltmek gerekir. Bunu yapraklara fısfıslama ile veremezsiniz. Çünkü fısfıs aletini onarılmayacak şekilde bozar. Serperek vereceksiniz.

Veriliş şekli, ortamın şartları

Bitkinin fotosentez yapabileceği tüm şartların kesinlikle yerinde olması gerekiyor. Yoksa faydası olmaz. En önemlisi ortamın çok havadar olmasıdır. Bu en başta geliyor. Ortamda hava sirkülasyonu çok canlı değilse fotosentez olayı sekteye uğrar: Yaprakların gaz ve nem salması ve boşalan yere hava ile gerekli gördüğü maddeleri alabilmesi mümkün olamaz. Ayrıca esintisiz ortamda işe yaramayacağı gibi yapraklarda hastalıklara sebep olur. Yaprakları çok nazik olan bitkilerin su sıkıntısı çekiyor olmaması da önemli. Susuzluktan pörsümüş yapraklarda zararı olur.

Vakit olarak: Sabahleyin en elverişli zamandır. Gün ışığının bitkileri etkileyecek derecede şiddete ulaştığı ilk saatte, sabahın erken saatlerinde vermelisiniz.

Şu bitkilerde gecenin kapkaranlık saatlerinde verilmeli

Krasula tarzı metabolizmaya sahip türlerde. Örneğin Kaktüsler, Orkideler, Bromelyadlar, Hoya (mum çiçeği) türleri ve sukulent türlerin büyük çoğunluğu gecenin serin saatlerinde ya da sabaha karşı vermelisiniz. Gece ısısı 23C derece ve daha fazla ise bu tür bitkileri önce soğuk su fısfıslayarak serinletin. Bir saat geçince besinli su fısfıslayın.

Besinli suyun püskürtülmesi şekli ve sıklığı

Sisleme gibi olmalı. Tüm yaprakların ve dış dokusu taze olan dalların çok hafifçe, buğulanmış gibi incecik bir tabaka su zerrecikleriyle kaplanması yeterli. Daha fazla olursa damlalar oluşur ve yuvarlanıp boşa giderler. Sıklığına gelince haftada bir gün ya da iki-üç gün yeterli. En azından haftada bir gün yapın.

Genel kullanım bitki besinini tavsiye edilen dozajın üçte bir kadarını suya karıştırıp bununla yaprakları fısfıslayın.

Uyguladıktan önce ve sonra ortamın hafif esintili olmasını sağlayın.

Yapraklara aspirin fısfıslamak

Sadece bahçelerde yetiştirilen sebzelere, sadece 20 günde bir defa yapılmalı. Bunun besleyici hiçbir özelliği yok ama dolaylı olarak bitkilerin gelişimine katkısı var. Bitkilerin bağışıklık sistemini güçlendirir. Hem fotosentez olayını çok iyi destekler. Uygulandığında daha hızlı, daha sağlıklı gelişim olduğu, parazitlerin dadanmasının azaldığı, hastalıklara direncin arttığı kaydedilmiş. Dozaj ve sıklık fazla olursa bitkilere zararı olacaktır. Ona göre dikkatli kullanın.

Yapraklara gübre, bitki besini ve aspirinli su fısfıslama hakkında

Aspirin

Bir aspirinin çeyreğini, yani dörtte birini 1 litre suda iyice eritin. Sabahleyin yapraklara fısfıslayın. Çok ince tabaka zerreler şeklinde yaprakları kaplaması yeterli. Sadece yirmi günde bir defa ve belirtilen dozajda. Bu ölçüleri aşarsanız zararını görürsünüz.

Kullanım zamanı: İlkbaharda ilk yapraklar tam olarak olgunlaştığı zaman başlanıp yaz ortasına kadar üç dört defa tekrarlamak yeter. Kışa kadar sağlıklı kalan küpe çiçeği gibi parazitlere hassas bitkilere sonbahara kadar devam edilebilir.

Aşağıda faydalarını okuyabilirsiniz.

1 — Aspirin salisilik asit içerir. Bitkiler zaten bağışıklık sistemleri için kendiler üretiyor. Fakat bunun çok yetersiz olduğu, pek işe yaramadığı görülmüş. Onun için yapraklara hariçten verilmesi tavsiye ediliyor.

2 — Sebze bahçelerindeki aspirin denemelerinde bitkilerin o yörede görülen çeşitli hastalıklara ve böceklere karşı mükemmel bir savunma mekanizması geliştirdikleri, normalinden çok daha verimli ve sağlıklı büyüdükleri gözlemlenmiş.

3 — Bitkilerin gelişimlerinde fotosentezi kolaylaştırma, terlemeyi daha sağlıklı hale getirme, iyon dolaşımını kolaylaştırma, çiçeklenmeyi aktifleştirme gibi çok faydalı etkileri olduğu iddia ediliyor.

4 — Araceae familyasından birkaç türdeki denemelerde bitkinin ısısının ortam ısısından daha yükseldiği görülmüş.

Aspirinli su ile çiçekleri sulamak faydalı mı?

Aspirini sakın topraktan vermeyin. Bitkileri felç edici etkisi var. Bütün aktiviteler durur ve ölüm süreci başlar. Vazo çiçeklerine faydasındaki etki aynı zaten. Vazodaki çiçekler felce uğrar. Solmaları gecikir. Dalında beş günde solan çiçek aspirinli suda belki on gün dayanabilir çünkü gelişim fonksiyonları bütünüyle ya da kısmen durmuştur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre - Saksı

Etiketler: |

'Yapraklardan besin vermek' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Koçak, Konya dedi ki:

  Arpalara ve buğdaylara yabancı ot ilacı atıyoruz. Aspirinin içine eritip atsak faydası olur mu?
  ***
  Hayır tam tersine çok fena zararı olur.

 2. Candan, İzmir dedi ki:

  Pazardan satın aldıgım humuslu orman toprağı, hazır toprak, ponza ve leonardit karısımlı ayrı saksılarda kaktus ve sukulentlerim var. Bunlara ayrıca solucan gubresi (olduğu gibi ya da şerbet hazırlayıp) versem yakar mıyım acaba? Genta marka kaktus sıvı besinim de var. Bu şartlarda bu besine artık gerek olmayacak sanırım.
  ***
  Bence yaptığınız karışım bu yıl için yeterince besleyici olmuş ama şu tarif ettiğim gibi yaparsanız hiçbir zararı olmaz faydası olur: Solucan gübresini çay posası ile karıştırıp diplerinden alacağınız bir miktar toprakla da karıştırın ve sonra bu karışımı diplerine yayın. Onun yanı sıra kaktüs sıvı besinini tavsiye edilen dozaj ne ise o dozajı üç misli azaltmış olarak sonbahara kadar üç sulamada bir verin.

 3. Candan , İzmir dedi ki:

  Erdal Bey cok tesekkur ediyorum. Yazılarınızı dikkatle ve iyice hafızama kazıyarak okumaya çalışıyorum. İnanır mısınız dinleniyorum adeta.Tam bir başuçu kitabı kıymetinde benim için. Emekleriniz ve paylasımlarınız icin eminim ilgili tüm okuyucularınızla birlikte aynı derin minnettarlık ve saygıyı paylaşıyoruz. İyi ki varsınız…
  ***
  Sağ olun ben de size çok teşekkür ederim.

 4. İsimsiz dedi ki:

  Cam güzeli hastalandığı için bir asprini bir bardakta eritip verdim. Önce hastalıklı yaprakları solmaya başladı. Daha sonra da diğerleri. Onu kurtarabilir miyim?
  ***
  Aspirin vermek sadece öldürür. Başka hiçbir işe yaramaz. Ancak vazo çiçeklerinin çabuk solmamaları için işe yarar. Topraktan söküp bir süre suda bekletin. O sırada gübresiz ve kumlu bir toprak hazırlayın. Sonra dikip sulayın. Dip kısmı çürümüşse sağlam dallarını kesip suda köklendirebilirsiniz.

 5. Tayfun, Antalya dedi ki:

  Sivri bibere kabartma tozu veye karbonat versek olur mu?
  ***
  Hayır böyle fikirlere itibar etmeyin.

 6. Başarılı dedi ki:

  Aspirinde tutturmuşlar salisilik asid içerdiği için köklendirme hormonu yapıcaz diye. Aspirinin içerisindeki hangi madde felç etkisi yapar bilginiz var mıydı? Çok yaygınlaşmış bu uygulama beni de cahil yerine koyuyorlar.
  ***
  Köklendirmek istediğiniz bir dalı bir söğüt dalı ile birlikte suda bekletirseniz köklenmesi daha kolay olacaktır. Çünkü hem kendisi hem de söğüt dalı köklenmeye yarayan hormon salgılar. Söğüt dalından suya geçen salisilik hormon veya salisilik asit bitkilerin saldığı köklenme hormonunun daha iyi işe yaramasına yardımcı olur. Söğütte ve birçok bitkide salisilik asit var fakat köklenmede rol oynayan şey bu asit değildir. Aspirin ise salisilik asit değil, asetilsalisilik asittir. Bitkilerin köklenmesinde hiçbir işe yaramaz bilakis zararı olur. Ama bazen (eğer düşük dozajda ise) bitkilere zararı olmuyor. Sadece şurası kesindir ki aspirin hiçbir şekilde köklendirmeye yaramaz. Dallarının köklenme özelliği olan türler zaten hiçbir özel şey gerekmeden suda köklenir. Bunlarda aspirin deneyenler köklenmeyi aspirin sayesinde oldu zannederler. Bütün mesele bu.

 7. Özlem, Muğla dedi ki:

  Benim minik bir sebze bahçem var. Ormana çok yakınız. Suni hiç bir ilaç ya da gübre vermek istemiyorum. Fidelerin yapraklarında yaprak biti vardı. Acıbiber sarımsak yapıp yapraklarına sıktım ama sarardılar. Aspirinle sprey yapsam mı yapraklarına ya da ne kullansam bilemedim. Şimdide çekirgeler var. Yapraklar delik deşik. Ne yapayım?
  ***
  Kimyasal ilaçlar geniş tarım alanlarında, tarlalarda çevreye zarar verici olabiliyor ama küçük bahçelerde kısıtlı kullanımda hiçbir sorun olmaz. Bitki bitlerine en iyi çözümdür. Aspirinli su fısfıslamak bağışıklık sistemine etkili olduğu söylense de bence bitkilerin kendi doğal güçleri daha etkilidir. Ormana yakınsanız çalıların ve yabani bitkilerin en gür yetiştiği noktalardan en üst yüzey topraktan alıp gübre gibi kullanın. Bolca böcek kalıntıları içerir. Bunlardan toprağa geçen kitin maddesi bitkilerin savunma mekanizmalarının güçlenmesinde en iyi ilaçtır.

 8. İsmail Ceylan dedi ki:

  Hobi bahçemdeki domates fidelerine kullanabilir miyim? Kullanırsam nasıl kullanmam lazım?
  ***
  Hiç gerekmez. Siz bakımı doğru yapın bu yeterli. Sayfası: Domates

 9. Selim B. -Muğla dedi ki:

  Bitki zırhı diye çağırılan silikon (SiO2 + K2O) dendiği kadar faydalı mıdır? Hem topraktan hem de yapraktan uygulanabiliyor mu?
  ***
  Öyle şeylere inanmayın. Bitkinizi doğru şartlarda dosdoğru bakımla yetiştirirseniz sapasağlam olurlar. Başka şeylere gerek yok. Zaten bakımda ve şartlarda hatalarınız olursa hiçbir şeyin hiçbir şekilde faydası olmaz. Birileri internette sürekli yalan haberler çıkarıyor. Çiçekseverler hemen inanıyor. Yüzde doksan dokuzu yalan. Geri kalan %1 ise bilinçsizce, eksik, yanılgılı, bazen de gereksiz bilgilerdir. Amaçları sosyal medyada dikkat çekerek takipçi sayısını arttırmak. Ne yapsam da herkesin büyük dikkatini çekeceği ve elden ele tavsiye edecekleri bir video hazırlasam diye çırpınıyorlar adeta.

 10. Naile Ş. -Ankara dedi ki:

  Süper bosteer sıvı bitki gübresini evdeki çiçekli çiçeksiz bütün bitkilerine verebilir miyim? Ayrıca orkide için de kullanabilir miyim? Bir zararı olur mu ya da faydası?
  ***
  Hiçbir saksı bitkisine verilmez. Büyük zararlar görürsünüz. Sadece tarlalar içindir ama oralarda bile kesin gerekli ise kullanılmalıdır. Genelde toprağı beyaz ve kıraç olan tarlalar için uygundur. Salon bitkilerimiz için sadece ve sadece salon bitkileri için hazırlanmış olduğundan emin olduğumuz bitki besinlerinden kullanmak zorundayız.

 11. Mustafa, Ankara dedi ki:

  Yaprak asmasına aspirin verilir mi?
  ***
  Hayır.

 12. İsimsiz dedi ki:

  Saksıda yaprakları böceklenen biberleri aspirinli suyla sızlasam geçer mi? Toprakta da böcek var.
  ***
  Hayır bu şekilde hiçbir etkisi olmaz. İlaçlamanız lazım. Toprağı aspirinlemek ise bitkilere çok fena zarar verir.

 13. Sakine, Isparta dedi ki:

  Solucan gübreli suyu paşa kılıcına hangi saatlerde vermem gerekiyor?
  ***
  Bana sorarsanız hiç vermeyin. İlla verecekseniz önce suya karıştırma oranını çok düşük tutun ve ayda bir defa sadece saksının en kenarlarından az miktar dökerek verin. Saati önemli değil.

 14. Sakine, Isparta dedi ki:

  Sıvı solucan gübresini söylediğiniz şekillerde salon bitkilerime uyguladım. Birkaç senedir sağlıklı olan ve bir buçuk metreye ulaşan arekanın yaprakları sararmaya, cansızlaşmaya ve kurumaya başladı. Uygulama zararlı gelmiş olabilir mi ve toprağını değiştirsem bir faydası olur mu?
  ***
  Sakine Hanım yazı içinde “hangi türlere verilmelidir” gibi bir bölüm vardı. Güzünüzden kaçmış. Siz her bitkiye vermişsiniz. Çok ciddi bir hata. Ayrıca solucan gübresi ve diğer hayvan gübrelerinden yapılan gübre şerbetini fazla sulandırarak kullanmak sadece bahçelerdeki meyve ve sebze bitkileri için risksizdir. Yanlış bitkilere yanlış uygulamalar elbette zarar verecektir. Şimdi yazı içinden bazı bölümleri kaldırdım ki uzun laflar anlamayı zorlaştırmasın. Sorduğunuz için teşekkür ederim. Bozulan bitkiler ne şekilde zarar görmüştür bilemediğim için bir tavsiye veremiyorum. Belki bu uygulama yüzünden değil başka sebeplerle zarar görmüş de olabilirler. Yaprakları iyice yıkayın. Kökler çürüdü ise yapılacak bir şey yok. Lütfen nereden, kimden olursa olsun her tavsiyeyi hemen uygulamayın. Eğer bana güveniyorsanız benim tavsiyelerimi bile iyice tartın. Hatta soru yazın, cevap alın ve sonra uygulayın.

 15. Sevil, Ankara dedi ki:

  Merhabalar.
  Son zamanlarda sosyal medyada, bitkilere direkt olarak topraktan verilmek kaydıyla, Aspirin, Maya, Doğum kontrol hapı, süt, ezilmiş yumurta kabuğu, sulandırılmış ya da direkt olarak şeker… gibi malzemelerin verildiğini okuyorum, hatta çok fazla yorum okuyorum bu konuda. Bu malzemelerin bitkiye yarar mı yoksa zarar mı verdiği konusunda tecrübelerinizi, bilgilerinizi ya da bu konudaki düşüncelerinizi gerçek anlamda merak ediyorum.
  ***
  Sevil Hanım sosyal medyada insanlar takipçi sayılarını arttırmak için ne yapacaklarını şaşırdılar. Birçok safsatayı abarta abarta överler. İnanıp uygulayan insanlar sonra bana geliyor bitkim hastalandı, şöyle çürüdü, böyle karardı, yapraklar yattı, kurudu, toprak böceklendi diye çare arıyorlar. Ben o safsataların hiç birini yapmadım. Benim bitkilerim asla çürümez, bozulmaz. Habire çoğalıp dururlar. Maddi imkansızlıklardan ötürü bitki besini alamıyorum. Kendimce en ucuz torf toprak, biraz arazi toprağı, biraz sağdan soldan bulduğum inşaat artığı dere kumu (yıkayarak pisliğini ve tozunu temizlerim), biraz da kendi yaptığım bitkisel çürüntü gübresiyle hazırladığım topraklarda ama her şeyden önemlisi hava akımlarının sürekli olması sayesinde gayet güzel gelişiyorlar.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.