Plumeria (Frangipani), fitne ağacı

Yaygın olarak kullanılan bir adı Frangipani olan Plumeria beyaz, sarı, pembe, kırmızı tonlarında ve gökkuşağını andırır alacalı, ebruli, pastel renklerde hoş kokulu büyük çiçekler açan bir süs bitkisidir. Salonlarda, iç mekanlarda yetiştirilmesi tavsiye edilmez.

Apocynaceae familyasından Plumeria cinsinin 8 kadar ana türü var. Genelde (doğal ortamlarında) çalı gibi yetişirler. Budamalarla küçük ağaç formunda yetiştirilmeleri kolayca mümkündür. Plümeryanın doğal türleri Meksika’dan Brezilya’ya kadar olan tropikal bölgede bulunuyor. Bunlardan sayılamayacak kadar çok kültivar ve hibritler türetilmiş. İnsanlar Plumeria çeşitlerini dünyanın tüm tropikal iklimli olan bölgelerine bir süs bitkisi olarak yaymış. Ayrıca birçok kültivarı Akdeniz iklimine uyumludur. Tür özelliğine ve bakımına göre boyları 6 metreyi geçebilir.

Plumeria çiçeği

Plumeria rubra ‘Chiang Mai Rainbow’

Plumeria daha çok Frangipani adı ile tanınır. Anavatanı Kuzey ve Güney Amerika kıtalarının birleştiği bölge ve civarlarıdır. Buralarda genelde yılda iki mevsim yaşanır: Biri yağışlı güzel mevsim, diğer aşırı sıcak ve kurak mevsim.

Amerika kıtalarının keşfinden sonra Plumerya dünya kültürlerinde yer etmiştir. Bazı Asya ülkelerinde Budist ve Hindu mabetlerinde (tapınaklarda) süs bitkisi olarak kullanılır. Bu yüzden plumeryayı onlardan tanıyanlar Hint mabet çiçeği derler. Bazı yerlerde adı ‘mübarek zakkum’dur. Kıbrıs’ta fitne ağacı derler. Ayrıca plumeria en çok Havai’yi sevmiş (özellikle Rubra türü çeşitleri), dikildiği yerlerde gürce gelişmiştir. Hatta Havai ile özdeşleşmiştir. Havaililer misafir karşılamada kullandıkları çiçek kolyelerinde plumeria çiçeklerinden de kullanırlar.

Kesme çiçekçilikte önemlidir: Plumeria çiçekleri hem güzel görünümlü, hem hoş kokulu, hem dayanıklı oldukları için iklimi elverişli memleketlerde kesme çiçekçilik amacıyla yetiştiriciliği yapılır.

Kış soğuklarına dayanıklılıkları

Kesin bilgi bulmak zor. Türden türe değişir. Dünyada en yaygın yetiştirilen Rubra grubu plumerialar kışın 0°C ve -1°C soğuğa dayanıklıdır. Birkaç saati geçmemek üzere -5°C dereceye kadar çok az hasarla dayanabilirler. Soğuk uzun sürerse yapraklar ve genç dallar ölür. Çürüme başlayıp bütün bünyenin çürümesine sebep olabilir. Gerçi kışın yapraklarını dökerler ama bu da kültivarlara, hibritlere göre değişen bir şey.

Obtusa ve Rubra ana grupları

Süs bitkisi olarak yetiştirilen Plumeria çeşitlerinin tümü Obtusa ve Rubra olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Aslında bu iki isim 8 ana türden ikisinin adıdır. Çeşitli türlerden oluşturulan yüzlerce çeşit hibritlerde / kültivarlarda bu ikisinden birinin özelliği ağır basar. Onun için böyle bir gruplama yapılmış.

Obtusa grubu

Yaprakları daha parlaktır. Çiçeklerinde pek renklilik olmaz. Genelde beyazdır. Kokusu daha fazladır. Tropikal iklime sahip memleketlerde yaygın olarak yetiştirilir.

Rubra grubu

Süs bitkisi olarak tercih edilen Plumeria’lar en çok bu gruptan kültivar ve hibritlerdir. Yaprakları matçadır. Çiçekleri çeşitli renklerde olur. Rubra’lar da oldukça hoş kokuludurlar ama koku Obtusa grubu çeşitlerindeki kadar yoğun ve keskin değildir. Havai iklimine, yarı tropikal iklimli yerlere ve Akdeniz iklimine uyumludurlar. Yaprakları (safkan Rubra türünde) malta eriği yapraklarına benzer ama daha büyüktür. Bazen 50 cm kadar uzun olabilirler. Yaprak büyüklüğü kültivarlara hibritlere göre değişir.

Plumeria yetiştirilmesi ve bakımı

Aslında dışmekanlarda yetiştirilmeye uygundurlar ama bazı çeşitleri evde yetiştirilebilir. Gerçi tavsiye edilmez. Evlerde çiçek açtırabilmeniz imkansız gibi zordur.

Güneş ihtiyacı

En az günde 5 saat direkt güneş ister. Ne kadar çok uzun süreli, o kadar iyi. Yaz sıcakları uzun süren ve yaz boyu şiddetli sıcak olan memleketlerde günde 3-4 saat direkt güneş yeterli olabilir.

Toprak

En önemli şey suyu çok iyi süzdürür nitelikte olmasıdır. Bahçenizin gerçek toprağına dikecekseniz 1 metre derinliğinde ve genişliğinde toprağı kazıp boşaltın ve dişli kum ve ponza taşı karıştırarak süzelkliğini iyice arttırın. Sonra bununla çukuru doldurup plumeryanızı dikin. Saksıda yetiştiriyorsanız poşetlerde satılan torflu topraklardan kullanın ve bunu mutlaka ponza taşı ve dişli kum ile karıştırın. Oranları: 5 ölçü toprak + 1 ölçü dişli kum + 1 ölçü küçük taneli ponza.

Plumeria ağacı

Plumeria ağacı

Saksı

Plumerialar aşırı sıcak havaya uyumlu oldukları gibi kökleri de serinde kalması gerekmez yani toprak saksı gerekmiyor. Plastik saksılar kullanabilirsiniz. Büyüklüğü ise köklerin zor sığacağı kadar olmalı. Saksıda plumeria özellikle şiddetli sıcak olmayan yerlerde en iyi böyle yetişir.

Sulama

Kullanılan toprağın özelliğine ve hava şartlarına göre plumeria sulama sıklığı değişir. Toprak organik maddelerce biraz olsun zengin ise serin zamanlarda toprak kupkuru olmadıkça sulamayın. oprak hafif nemli kalsa bile sulamak riskli. Sıcak yaz günlerinde toprak iyice fark edilebilir derecede kurudukça sulanmalıdır (belki her gün sulamak bile gerekebilir). Ayrıca sıcak zamanlarda (gece ısısı 16C derecenin altına düşmediği zamanlarda) sulama bol bol su dökülerek, serin zamanlarda ise saksı içeriğini anca ıslatacağı miktarda su dökülerek yapılmalıdır.

Kışa hazırlık sulaması

Akdeniz ve Güney Ege kıyı kesimlerimizde bütün yıl açık havada tutulacak plumerialar için bu konu önemli. Zira yaz sonunda ve sonbahar başında susuzluk sıkıntısı çekmiş olan plumerialar kışın olabilecek hafif don olaylarına yenik düşebilir ve ölebilirler. Onun için eylül başından itibaren düzenli sulamalar ihmal edilmemeli, eylül ortasında ve ekim ayının başında olmak üzere mutlaka bitki besini verilmelidir. Bu sayede plumeria gövdesinin ve dallarının dış dokularında nişastalı dokular üretir ve dolayısıyla da bünyesinde fazlaca su bulundurmuş olur. Kışın olası don olaylarında o dolgun nişastalı dokular bitkiyi donup ölmekten koruyacaktır.

Ekim ayının ortasından itibaren sulama sıklığı derece derece azaltılmalı ve kasım ile birlikte ancak sıcak günler olursa, öğle vaktinde az miktarda su verilebilir. Aralık ayından şubat ortasına kadar hiç sulamayın.

Plumerianın susuzluğa dayanıklılığı

O kadar dayanıklıdır ki mesela diyelim bahçede yetiştiriyorsunuz ve kışın don tehlikesi kesin. Topraktan söküp serin bir odada veya bodrumda öylece saklayın. İlkbaharda tekrar bahçeye dikin. birkaç ay susuz kalsa dalları da kökleri de hiçbir zarar görmez. Bu yapılması gereken bir şey değil ama yapanlar var.

Bitki besini verme

Gelişim zamanında her iki veya üç sulamada bir defa hafif dozajda bitki besini verilmesi iyi olur (npk oranları eşit yani genel kullanım bitki besini). Ayrıca yapraklara çok düşük dozajda bitki besini karıştırılmış su sabah erken saatlerde fısfıslanmalı. Yazları aşırı sıcak geçen yerlerde yaz başında bir iki defa potasyum oranı yüksek bitki besini vermelisiniz. Bu nişastalı dokuların daha iyi gelişmesini, bitkiyi aşırı sıcaktan ve soğuktan korumasını sağlar. Ayın şeyi yaz sonunda da tekrarlamakta yarar var (yukarıda sulama kısmında anlatıldığı gibi).

Dinlenme ihtiyacı

Eğer yaz sıcaklarında uzun süre toprağı kupkuru kalırsa gelişimi tamamıyla bırakıp dinlenmeye girer. Zira anavatanında yılın kurak ve aşırı sıcak dönemi plumerianın dinlenme zamanıdır. Yazın düzenli sulamaya önem verin. Kışın zaten soğuktan gelişemez ve birçok çeşitleri yapraklarını döker. Dinlenmeye çekilmesi yurdumuzda kışın serin bir yerde veya iklim uygunsa dışarıda hiç sulamayarak sağlanmalı. Bu bir ihtiyaç. Yılın birkaç ayında dinlenme sayesinde bitkinin bütün her yerinde bulunan enerji ve besin birikimleri bünyenin ana kökler ve ana gövde gibi en merkezi yerlerine geri çekilir. Böylece plumeria sonraki gelişim döneminde hem yepyeni ve çok sağlıklı gelişim hem de çiçeklenmede iyi bir verimlilik gösterir. Eğer kışın sıcak seralarda tutarak ve iyi bakarak çiçeklendirmeye devam ederseniz zamanla her türlü gelişimi ve çiçek verimi git gide düşecektir. Gübreler filan pek işe yaramayacaktır.

Kışın soğuktan zarar görürse

Soğuktan zarar gören yapraklara dokunulmamalı çünkü bitkiyi korurlar. Yapraklardaki zarar çok fazlaysa yaprak sapına birkaç santim mesafeden yapraklar kesilmeli. Geri kalan kısım zamanla kendiliğinden dökülür. Plumerianın dal uçlarında zarar varsa, zararın ulaşmadığı yerden çok keskin bir bıçakla kesilir ve kesik yerden çıkan sütün fazlası giderilip üstüne kuru sülfür tozu sürülür.

Budama

Plumeryalarda budama her zaman yapılabilir. Fazla uzadığını düşündüğünüzde ve yanlış yönlere uzadığını düşündüğünüzde çekinmeden budayın. Daha fazla dallanır. Bu da plumeryanın daha fazla çiçeklenmesi demektir. Budadığınız dalları atmayın. Bir gazete kâğıdına sarıp kuru bir yerde saklayın. Aylarca ölmezler. Gerektiğinde yeni plumeryalar üretebilirsiniz veya isteyenlere verebilirsiniz.

Plumeria (frangipani) nasıl çoğaltılır?

Hem çelikleme yöntemiyle yem tohumla yeni plumeria fidanları üretebilirsiniz. Ayrıntılar aşağıda.

Çelikle çoğaltılması

Plumeria çeliğinin saksıya dikilişi
Bir plumeria ağacından en az 30 cm uzunlukta bir dalı keserek alın. Çok havadar bir yerde bir hafta veya daha fazla bekleterek kesik yerin adamakıllı kurumasını sağlayın. Dal beklerken şu hazırlıkları yapacaksınız: 20 cm genişliğinde ve derin bir saksı seçin. Çünkü yeni plumeria fidanı iyice yapraklanıp iyice kökleninceye kadar yani tam 1 yıl bu saksıda kalacak. Toprak olarak hazırlayacağınız iyi süzdüren karışımı (eşit oranlarda ponza taşı + dişli kum + saf doğal torf veya hindistan cevizi ipliksi lifleri karışımı) saksıya doldurun ve sulayın. Bir iki gün bekleyin. Köklendirme toprağı ıslak değil nemli olmalıdır yoksa çürümeye yol açabilir. Sonra, toprağın ıslatıcılığı azalınca dalı dikin. 8 cm’den derin olmayacak. Dik durması, devrilmemesi için dalın yanlarına taş parçaları koyabilirsiniz. Dikince hemen sulamayın.
Isıtmalı sera mümkün değilse hazirandan önce bu işe girişilmemelidir çünkü geceleri 18’den, gündüzleri 24’den aşağı düşmeyen sıcaklık gerekir. Daha sıcak daha iyidir çünkü filizlenme ve köklenme daha çabuk ve hızlı gerçekleşir.
Toprağa diktikten sonraki günler eeğer hava fazla sıcaksa ve toprak felaket derecede kupkuru olursa sulayın. Filizlense bile böyle devam etmelisiniz çünkü henüz köklenmemiştir. Filizlenip 3 – 4 yaprak çıkarması ve bunların en az 5 cm uzaması köklenmenin başladığını gösterir. Bu aşamadan başlayarak haftada bir “hafifçe” sulamaya bir ay devam edin. Yaz sonuna kadar kökler yeterince güçlenmiş, kökler ile dal arasındaki ilişki rayına oturmuştur. Artık normal bir plumeria gibi düşünüp bakımına öyle devam edin.

Tohumla çoğaltılması

Plumiera’lar fazlaca melezleştirildikleri için ekeceğiniz tohumlar ana bitkinin özelliklerini taşımaz. Aynı özellikleri korumak istiyorsanız çelikle çoğaltacaksınız. Tohumla çoğaltılması çok kolaydır. Sadece taze olmaları gerekiyor. Aylarca saklamaya gelmezler. Tohumlar topraksız çimlendirme karışımına ekilmeli. Bu işi ya yazın en sıcak günlerinde yapmalı ya da alttan ısındırmalı kasalar kullanmalısınız. Tohumları 1 cm kadar derine gömüp bastırarak sıkıştırın ve yavaşça sulayın. Çok kısa bir sürede çimlenirler. Çimlenme olduktan sonra sulama sıklığını azaltın. İlk çenek yapraklardan sonra ki esas yaprak geliştiğinde küçük saksılara alın. Hızla büyür. Çiçeklenme olgunluğuna gelebilmeleri iki veya üç yılı alır.

Zararlıları

Gözle farkedilemeyecek kadar küçük ve renksiz örümcek bitler en sık görülen plumeria zararlısıdır. Bunlardan kurtulmak yaprakların altına, üstüne ve dallara kuvvetle su püskürtmekle mümkündür. Çok fazla sayıda bitkileriniz örümcek bitlerle kaplanmışsa mutlaka ilaç kullanın. Önlem için ise üstlerine neredeyse her gün su püskürtmeli. Yaprak altları ihmal edilmemeli. Bitkinin çevresinde toz barındıran yerleri ıslatmalı, yıkamalı.. Böylece örümcek bit zararlılarından kurtulursunuz. Veya sayılarını kolaylıkla en aza indirebilirsiniz. Az sayıda olurlarsa zararları da önemsiz olur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |


'Plumeria (Frangipani), fitne ağacı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hasene dedi ki:

  Benimki 1 metre boyunda 3 dallı ve yapraklanmaya başladı. Onu üreteceğim. Ağacının görselliğine bayıldım.

 2. Mehmet T. Boral dedi ki:

  Plumeria ağacı govdeden kesilirse filizler mi?
  ****
  Ağacın özelliğine göre filizlenmesi gerekiyor. Yalnız riskli bir iş. Bütün dallarını yapraklarını kesince sulamayı da azaltmak gerekir yoksa çürüyebilir. İyi bakarsanız bütün kuvvet yeni filizlere gideceğinden dolayı yeni filizler çok hızlı büyür.

 3. Betul A. -Ankara dedi ki:

  Benim en favori çiçeğim beyaz, ortası hafif sarılı olan frangipani çiçeği. Filipinlere gittiğimde bana pembesinden bir çeltik toprağa koyarak vermişlerdi. İki günde yaprakları solduğu için öldüğünü düşünerek orada bıraktım. Ayrıca kendi koparttığım beyaz frangipani çeltiğini direkt pet şişede suya koymuştum. İki gün bir şey olmadı. Yaprakları solmadı. Buyuk yapraklarını kopartıp kalanlarını da nemli beze sarıp buraya getirdim. 2-3 gündür yine pet şişede suda duruyordu. Büyük hevesle yaşamasını, kök vermesini umut ediyordum. yaprakları yavaş yavaş sararmaya başladı fakat henüz boyun bükmediler. Hala onu yaşatma şansım var mıdır ve varsa şu durumda ne yapabilirim? Salonda bakmayı istiyorum. Salon ferah ve doğuya bakıyor. Yani öğleye kadar harika güneş alıyor. Ev merkezi ısıtma olduğu için kışın yeterince sıcak oluyor. Bu şartlarda bitkiyi yaşatma şansım var mıdır?
  ***
  Evet. Tarif ettiğim gibi saksıya dikin. Saksı tam pencerenin yanında dursun. Toprak iyice kurumadıkça sulamayın. filizlense bile ilkbahara kadar bu şekilde bakın. Gelişiminin mükemmel olması için günde en az 6 saat direkt güneş almalıdır. Ev içinde gerçi zor ama elinizden geldiğince bol güneşli pencere önünde tutmanız yeterli olabilir.

 4. Ömer Tunçay dedi ki:

  Plumeria ağacı ile 2006 yılınde Hawaii’de bulunduğum sırada tanıştım. Yaygın olarak çiçeği dıştan içe beyaz sonra sarı olan türü var. Ayrıca ebruli renkli ve kırmızı çiçekli olanı da var. Ağaç çok büyüyor (4-5 metre kadar). Bir tane de 15 metre yüksekliğinde kırmızı çiçek açmış olanına rasladım. İnanılmaz güzellikteydi. Ağaç sürekli ve fazla çiçek dökmesine rağmen üzerindeki çiçekler hiç azalmıyor. İki sefer beraberimde 10cm uzunluğunda çeliklerini getirdim. Kök saldı yaprak da çıkardı ancak bir süre sonra verdiğim su fazla gelmiş olacak ki bitki çürüdü. Bu yıl Antalya, Manavgat ilçesi Side belgesinde bu ağacı gördüm. Bütün yaz sürekli çiçek açtı. Şu an Ekim ayının son günlerinde olmamıza rağmen halen çiçek açıyor.

 5. Tarık Sözüdoğru dedi ki:

  Plumeria ağacımızı saksı değişim zamanı geldiğinde veya yere ekileceğinde eski toprak seviyesinden daha yukarıya (gövde kısmına doğru) ekersek zarar görür mü? Bazı ağaçlarımız gövdeden sallanıyor diye soruyorum.
  ***
  Yani daha derine demek istiyorsunuz. Boğulabilir. Kökler şimdiki seviyede toprağın altında olmalı. Rüzgarda sallanmaları hiç problem değil. Eğer saksıda ise saksının devrilmemesi için önlem alınmalı.

 6. Raşit B. -Antalya dedi ki:

  Elimde çok sayıda çeşitli plumeria tohumu var. Bunları ekmek istiyorum. Antalyada bile yazın sıcak günlerini beklemeli miyim?
  ***
  Sanmıyorum ama en azından nisanı bekleyin. Gece en düşük sıcaklık 16 dereceden daha aşağı düşmeyen zaman geldiğinde uygundur diye düşünüyorum.

 7. Ayla Selçuk dedi ki:

  Ben önümüzdeki yıl Phuket Adası Thailand’da bir resim sergisi açacağım. Plumeria frangipani agacı ve çiçeğini bazı yapıtlarımda kullanmak istiyorum. Bana çeşitli fotoğraflar yollayarak yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Ayla Hanım siz Google Görseller’den arayın birkaç saniyede yüzlerce resim bulabilirsiniz.

 8. Filiz, Aydın dedi ki:

  Plumeria bakımını okurken yine aklıma bişey takıldı. ”toprak saksı plumeria çiçeğinin toprağının nemini olduğu gibi çeker alır” demişsiniz yukarıda. Oysa ben, özellikle salondaki çiçeklerimde toprak çamurlaşmasını engellesin ve bitki kökünü serin tutsun diye elimden geldiğince toprak saksı tercih etmeye çalışıyorum. Malum, bizim buralarda yazın sıcaklık hiç 40 dereceden düşmüyor. acaba yanlış mı yapıyorum?
  ***
  Hayır, bilakis en iyisini yapıyorsunuz. Özellikle aşırı sıcak yerlerde veya kışın dışarda tutulan bitkiler için en iyisi toprak saksılardır. Plumerya farklı. Normal toprak kullanılmıyor; bitkisel lifler ağırlıklı olarak ponza taşı ve perlit karıştırılmış toprak istiyor. Bu da çok çabuk kurur, onun için toprak saksı kullanmayın diye tavsiye edilir. Hem köklerinin toprak saksıya yapışmaması için plastik saksılar tavsiye edilir. Bence yine de fark etmez, toprak saksı plumerya için de daha iyi olabilir.

 9. Özlem, Mersin dedi ki:

  Alanya’da bir iş yerinin bahçesinde görüp hayran oldum. 15cm’lik ufak bir fidan hediye ettiler. Mersine dönerken Anamurda bir bahçeden 35-40cm bir fidan daha satıl aldım. Alanyada fazla sulamayın dediler. Anamurda hergün sulayın dediler. Ufak fidanım çok güzel ama sulamayı sık yaptığım fidanımın uçtan 6-7 cm odunsu yapısı bozularak buruşmuş hal almaya başladı ve toprağı da kaya gibi. Burda okuduğum bigilerle fidanımın toprağını değiştirip az sularsam kurtarma şansım var gibi görünüyor. Size sormak isteğim şey en büyük saksıya dikmek istiyorum ama yanlış yapar mıyım? Saksı ebatını bitkiye göre her sene değiştirmek mi gerekiyor yoksa direkt büyük saksıya dikmekte bir sakınca olur mu?
  ***
  Bu bir ağaçtır. Mersin’in yüksek yerlerinde değil de deniz seviyesine yakın yerinde yaşıyorsanız bahçeye dikmenizi tavsiye ederim. Saksıya dikecekseniz fazla büyük saksı iyi olmaz. Orta boy bir saksıya dikin ve gerektiği zaman, iki üç yılda bir daha büyük saksıya aktarın. Her gün sulama meselesi toprağının suyu anında geçiren ve çok çabuk kuruyan özellikte olmasına ve akşama kadar nemini kaybetmesine göredir.

 10. Suna M. -Antalya dedi ki:

  Plumeria’nın bana çeliğini vermeyen bir arkadaşıma içerleyerek çiçekçilere sipariş verip aylarca bekledikten sonra sahip oldum. Şimdi 3-4m oldu. Kışın budamasını yaptım. O kadar çok çelik çıktı ki bir kısmını poşetlere bir kısmını da bahçeye diktim. Şu anda 20ye yakın çeliğim yapraklanmaya başladı. En küçüğü 50cm, 2-3 dallı 1m olanı da var. Benimki tamamen amatörce bir uğraş sadece sevgi veriyorum dikiyorum tutuyor.

 11. Hüseyin T. -İzmir dedi ki:

  Aralık 2010’da Avustralya’dan biri pembe diğeri beyaz olan 35 veya 40cm boyunda iki frangipani getirdim. Saksıda normal suladım. Yaprağını döktü. Nisan ayında Urla’daki yazlığıma götürdüm. Tam gün güneş alan yerde her gün suladım. Mayısta saksısını değiştirdim. Yaprak vermeye ve hızlı büyümeye başladı. Şu anda ikişer dallı 70cm oldu. Yazlıkta olamadığım günler susuz kalmasın diye saksının altına tepsi içine de su dolduruyorum. Üç günde suyunu çekiyor. Hatalı mıyım ve ekimde kışlığıma dönerken yere dikeyim mi yoksa eve götürüp bir sene daha büyüteyim mi?
  ***
  Plumeryaların çoğu çeşidi kışın her seferinde en fazla birkaç saat süren -1C derece soğuğa dayanabilir. Bir iki çeşidi yine aynı şekilde -4C dereceye kadar dayanabiliyor. Ama geneli çok dayanıksız ve İzmir iklimine kış için uygun değil. Her yıl olmasa da birkaç yılda bir veya 10 yılda bir gibi olsa da İzmir’de kışın -4C derece, -6C derece kadar soğuk görülebiliyor. Onun için bahçeye dikmemenizi tavsiye ederim. Sulama hakkında endişelenmeyin. Hiç susuz ve hem de çok sıcak havaya bile hiç susuz birkaç ay dayanabilir. Gereksiz yere fazla sulamak çürümeye yol açar. Esas tehlike kış soğuğudur. Akdeniz kıyı kesimlerinde plumerya için pek tehlike yok. İzmir tehlikeli.

 12. Filiz, Aydın dedi ki:

  Dün Dalaman – Ortaca’dan bir arkadaşım bana 1 karış kadar boyunda, su bardağı kadar bir saksıda dikili 3 yapraklı bir plumeria getirdi. Az önce saksısını değiştirdim ama bu esnada köklere oldukça zarar verdim çünkü kökler saksının deliklerinden dışarıya fırlamış ve yapışmış durumdaydı. İlk can suyunu verdim. Az sonra içeriye alıcam. Dalaman, Aydından 2 derece daha sıcak. Şimdi çiçeğim hem kökten zarar aldı hem de daha soğuk bir yere geldi. Sizce ne yapmalıyım? Benim çiçeğim yukarda sizin yazınızda çelikle çoğaltmayı gösterdiğiniz türün aynısı. O plumeria obtusa mı rubra mı?
  ***
  Yapraklar çok parlaksa optusa.. Ama kesin olarak bilemeyiz zira çiçek rengi ve koku yoğunluğu açısından birçok kültüvar ve hibrit çeşitleri türetilmiş. Soğuğa dayanıklılıkları da farklı oluyor. Akdeniz kıyı bölgelerinde, fazla yüksek olmayan yerlerde sanıyorum hiçbir plumeria çeşidi kışın zarar görmez. Sizin oralar riskli. Köklerine zarar verdim diyorsunuz. Bu durumda ıslak toprakta ev içinde çürüme ihtimali var. Dışarıda iyi güneş alabilen bir yerde tutmanızı tavsiye ederim. Çok havadar ortam çürümeyi önlüyor. Isı 5C dereceye kadar düşmedikçe hiçbir tehlike yok boş yere içeride tutmayın. Daha fazla soğukta geçici olarak içeri alın. Keşke şimdi hiç rahatsız etmeyip saksı değiştirme işini ilkbahara bıraksaydınız.

 13. Halil P. -Kıbrıs dedi ki:

  Bu ağaca Kıbrıs’ta fitne diyorlar. Girne deniz kenarı ve birçok evin bahçesini süslüyor. Bizim ağaç 2 metre boyunda. Bu yıl ilk kez dalların uçları sakızlandı ve sakızlanan uçlardan çıkan yapraklar kurumaya yüz tuttu. Ne yapmalı?
  ***
  Bitki bitleri dadanmış. Daha önceden tedbirli olup hortumla su sıkarak sık sık yaprakların altlarını yıkasaydınız bu sonuçla karşılaşmazdınız. Şimdi kurtarmak için belki su fayda etmeyebilir ilaçlamak gerekebilir.

 14. Ramazan, Düzce dedi ki:

  Çiçeğim eylül ayında Antalyadan geldi. Şu an boyu 1 metre. Serada saklıyordum fakat 14-15 aralık akşamları olan don olayında tüm yapraklar gitti. Gövde sağlam gözüküyor. Işık alan kapalı balkonuma koydum. Yapraklarını koparmadım. Yaşar mı acaba?
  ***
  Korkacak bir şey yok. Serin bir yerde tutun. Bahar gelene kadar hiç sulamayın.

 15. Zuleyha, Istanbul dedi ki:

  Merhabalar. Su anda Avustralya’dayim. Haftaya Turkiye’ye donecegim. Burada bu agacin tam ciceklendigi donem, gercekten cok guzeller. Bugun 3 adet celik aldim ve haftaya Istanbul’a getirip birkac hafta beklettikten sonra saksiya dikecegim. Evim neredeyse tum gun gunes aliyor. Pencere kenari ve kalorifere yakin tutarak sicak tutmayi planliyorum. Ancak Sidney’deki sicak havadan sonra Istanbul’un soguguna evde de olsa uyum saglayabilir mi yine de emin degilim. Eger ki koklenirse evde ya da balkonda bol gunes alan bir yerde tutmak istiyorum. Bahcede olmayacak. Sizin fikrinizi almak isterim.
  ***
  Eve getirdiğinizde iki hafta güneşli pencere önünde açıkta tutun. Yaprakları varsa ve kurusa önemli değil. Sonra yukarıda anlattığım gibi az nemli köklendirme karışımıyla saksıya dikin. toprak kurusa bile sadece üç haftada bir sulayın. Mayıs girince sulama sıklığını yavaş yavaş arttırmaya başlayın. Mayıs sonunda eğer mümkünse dışarıya güneşli bir yere koyun ve daha sık sulayın. Haziran sonuna kadar yapraklanmaya başlar. Eylül sonunda sonbahar serinlerinin artmasını beklemeden içeri alın. Sonraki yılın mayısına kadar toprağını değiştirmeyin.

 16. Burak, İzmir dedi ki:

  İnternet üzerinden plumerya tohumu aldım. Yaklaşık 6 aydır saksıda ancak besin vermeme rağmen çok az büyüdü. Bazen alt yapraklarını döküyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Güneşi sıcağı seven bir bitkidir. Acele etmeyin havalar yeni ısınmaya başladı. Mayıs ortasında artık dışarıya çıkarın. Fazlaca güneş alacağı bir yerde güneşin ve rüzgarın etkisiyle hızlıca büyümeye başlarlar.

 17. Yasemin E. -Kırıkkale dedi ki:

  Gün boyu güneşe koymamda bir mahsur var mıdır?
  ***
  Zaten ihtiyacı olan şey de bu.

 18. Salahi T. -Ankara dedi ki:

  Bu cicek KKTC’de özellikle Girne ve Lefkoşa’da çokça yetişmektedir. Mahalli adı da ‘Fitne’dir. Çok güzel kokulu bir çiçektir. Nereden temin edebilirim?
  ***
  Akdeniz ve Ege civarı seralarda, çiçekçilerde bulunabiliyor.

 19. Osman, Kütahya dedi ki:

  Kışın aldığım plumeria yazla beraber boy atmaya başladı. 10-12 yaprak çıkardı. Ne zaman çiçek açar? ağacın yaşı etkili mi yoksa başka sebeplerde var mı?
  ***
  Tohumdan yetişmişse yaşı etkili olur ama fazla uzun yıllar süreceğini sanmam. Yetişkin ağaçtan çelikle çoğaltılmışsa her an çiçeklenebilir ama çok güneş istiyor. Güçlü dallanmasına göre gelecek yıl veya iki üç yıl içinde çiçek açacaktır.

 20. Sema, Antalya dedi ki:

  Merhaba, bu bitkiyi çok beğendim. Yalnız ben sürekli renkli çiçekler görmek istiyorum. Plumerya sık sık çiçek açıyor mu? Balkonda yetiştireceğim.
  ***
  Sıcak aylarda çiçek açar. Sanıyorum Antalya’da hazirandan ekim ayına kadar çiçek açabilir.