Keiki yoluyla orkide çoğaltılması

Evlerimizdeki orkidelerimizi kendi imkanlarımızla çoğaltabilmemizin yollarından biri kendiliğinden oluşan keikileri mümkünse anasının üzerinde köklendirerek, mümkün değilse anasından ayırdıktan sonra köklendirerek ayrı saksılarda hayata tutundurmaktır.

Keiki denince akla ilk gelen şey Phalaenopsis orkidelerinin çiçek dallarında oluşan köklü fideciklerdir. Aslında Dendrobium ve Epidendrum gibi diğer orkidelerde de yavru verme olur ve bunlara da keiki denir. Hawai yerli halkının dilinde keiki yavru anlamına gelir. Bu isim bütün dünyada orkide meraklılarının kullandıkları bir terim haline gelmiştir.

Burada şimdilik Phalaenopsis cinsinden orkidelerin keikileri yoluyla çoğaltılması üstünde duruyorum. İleride bu sayfaya keiki veren diğer türlerin de keiki yoluyla çoğaltılmaları hakkında bilgi ekleyebilirim.

Phalaenopsis orkidelerinde keiki oluşumu

En çok çiçek dallarında oluşur. Nadiren ana gövdede de oluşabiliyor. Önce ana gövdede oluşan keikiler yoluyla Phalaenopsis üretimi konusunu aradan çıkaralım:

Dipte, ana gövdede oluşan keikiler

Nadiren olan bir şeydir. Çok iyi bakılan ve bulunduğu yerin şartları çok uygun olan orkidelerde 3. yıldan itibaren olabilir. Ana gövdede oluşan keikileri ayırmak çok riskli, tehlikeli. Hem ana bitkinin hem keikinin ölmesine neden olabilirsiniz. Ayırmasanız daha iyi çünkü daha zengin görünür. Bakımını doğru yaparsanız bir saksıda daha fazla çiçek sapları ve dolayısıyla yoğun bir çiçeklenme sağlayabilirsiniz. Benim tavsiyem hiç ayırmamanızdır. Ama ille ayırmak istiyorsanız en güvenli yöntemi şudur:

Keiki (yavru) oluştuktan sonra en az 12 ay bekleyin. Ayırma işini mutlaka ilkbahara denk getirmelisiniz.Acele etmeyin. Bir veya iki yıl bekleyebilirsiniz.  Yavru orkide iyice güçlenmiş ve bol bol köklenmiş olmalı. Ayırma zamanı İstanbul için mayısın ilk haftası, Ankara için haziran başı çok uygun bir zaman (diğer illerde ise ayırma zamanını bu illerle olan iklim farklılıklarına göre siz belirleyin). Keikili ana orkidenizi sökün ve su dolu kovaya birkaç kez daldırıp çıkararak toprağından ayırın. Yavrunun oluştuğu noktadan her ikisini de kesin. Böylece tüm bünyeyi üçe ayırmış oldunuz. Her üçünü ayrı ayrı saksılara dikip sulayın.

İlk 1,5 ay boyunca her gün akşamdan sabaha kadar sürekli esintiler almalarını sağlayın ve toprak iyice kurumadıkça sulamayın. Akşam ve gece saatlerinde esinti varken üstlerine su fısfıslayın. Islaklık kurumadıkça esinti devam ediyor olmalı yoksa hastalık olur.

Eğer ayırıp saksılara diktikten sonra yapraklarda pörsümeler oluyorsa ve günden güne pörsüme artıyorsa hiç hava almayacakları şekilde naylonla ya da ışığı iyi geçirir bir fanusla kapalı tutun. Her gün güneş battıktan itibaren 3 saat açık tutun. Sonra yine hava almayacakları şekilde kapayın. Üç hafta bu şekilde devam etmek yeterli.

Çiçek dalında nasıl keiki oluşur?

Phalaenopsis orkidelerinin çiçekleri solunca dalını kesip kısaltırız ve o dalın tekrar filizlenmesini, tekrar çiçek açmasını bekleriz. Fakat eğer gündüz boyu ışık şiddeti yeterli olmazsa ve hava pek serin değilse çiçek tomurcukları oluşturacağı bir yan dal uzatmaz. Onun yerine yerine mini yapraklar oluşur. Yani keiki oluşmaktadır. Zamanla yapraklar büyür ve gece boyu esinti mümkünse köklenir. Keikiler her ortamda her şartta kök oluşturmaz maalesef. Bunun için bulunduğu yerin gece boyunca ya serin ve nemli olması ya da sürekli esintili olması gerekiyor.

Anasından ayırmadan önce, dalın üzerinde iken köklenmeleri lazım

Çiçek sapında oluşan keikinin önce yeterince köklenmesi lazım (yoksa ayırmayıp köklenene kadar bekleyin). Köklenme nemli esintiler sayesinde olur. Yoksa köklenme olsa bile kökler çok kısa kalır. Köklenmelerini sağlamanın ve yeterince uzatabilmenin birçok yolları var. Burada en ucuz ve en kolay yolunu anlatıyorum.

Sphagnop yosunu, bunu bulamazsanız sargı bezi veya tülbent parçasını keikinin dip kısmına 3-4 kat gevşekçe dolayın. Akşamları başlayarak arasıra su fısfıslayın. Her kupkuru olduğunda yeniden su fısfıslayın. Dışarıda açık havada olması bu usulün yüzde yüz işe yaramasını sağlar. Kök uzayıp sargıların dışına ulaştığında tekrar tamamını gevşekçe sarıp örtün. Böylece kökler yeterince uzar. Ayırmak için 6cm’yi geçmesi yeterli. Daha kısa olmasın.

Köklenmede işin esas püf noktası gece boyunca esintilerin sık olabilmesidir. Hava sıcaklığı 14C dereceden daha soğuk değilse ev içi hava cereyanı bile sağlayın çok işe yarar. Özellikle de gece karanlık saatler boyunca.

Keikilerin anadan kesilip alınmaları ve saksılara dikilmesi

En az iki yaprağı ve en az iki kökü olan keiki ayrılıp saksıya dikilmeye hazırdır. En uygun mevsime gelince, saksıya diktiğinizden itibaren 1,5 ay esinti sağlamak zorundasınız -gece karanlık saatlerde esinti şart-. Sadece bu önemli. Yaşadığınız yerde yazın geceleri ısı 26C derece altına düşmüyorsa yazın yapmayın. Bunun dışında, mayıs başından ağustos sonuna veya eylül başına kadarki dönem uygundur.

Resim 1 - Keikilerin kesilip alınması

Resim 1

Çiçek sapını yavru bağlantı yerinin altından üstünden ortalama 4cm mesafeden kesin (resim 1). Kesik yerlerin kuruması için saksıya dikimi iki gün erteleyin. Bu süreçte kökleri nemli tülbentle kısmen sararak keikiyi havadar bir yerde bekletin.

Resim 2 - Keikilerin saksılara dikilmesi

Resim 2

Phalaenopsis için uygun toprak (çam kabukları + ponza taşı karışımı) doldurduğunuz küçük saksılara keikiyi dikin ve sulayın (resim 2). Dikim ve sulama işini sabah erken saatte yapın. Akşama kadar çok esintili yerde tutun ki toprağın fazla ıslatıcılığı azalabilsin. Gece sabaha kadar yine esintili yerde duracak ve geceleri üzerine ara sıra su fısfıslayacaksınız.

Resim 3, keikilere mini sera

Resim 3

İlk gün yapraklar fena halde pörsüse bile hiç ciddiye almayın. Üç günde durum iyiye gitmezse hiç hava almayacağı şekilde naylonla ya da ışığı iyi geçirir bir fanusla kapalı tutun (resim 3). Her gün güneş battıktan itibaren 3 saat açık tutun. Sonra yine hava almayacağı şekilde kapayın. Üç hafta bu şekilde devam etmek yeterli.

Sulama: Çam kabuklarını tutup sıktığınızda elinize yaşlık gelmiyorsa sulamanız gerekiyor. Ölçü budur. Haftada bir veya iki gibi düzenli aralıklarla sulamak zarar verir.

Besin vermeye başlama: Keikileri saksılara diktikten 2 ay sonra normal Phalaenopsis bakımında olduğu gibi besin verme dahil her şeyi aynı şekilde uygulayın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Orkideler

Etiketler:


'Keiki yoluyla orkide çoğaltılması' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Yurda, İstanbul dedi ki:

  Orkidenin çiçek sapını çiçekleri kurudu diye dipten kestim. Dalı saksısına sapladım. Bir süre sonra yaprak verdiğini gördüm ama bilgi yetersizliğinden kök vermeden sizin kestiğiniz gibi dalı kestim başka bir toprağa gömdüm. Tabiki sonu oldu. Vermiş olduğunuz bilgiler beni aydınlattı çok teşekkür ederim.

 2. Nebie Oruç, İstanbul dedi ki:

  Orkidem sapından yaprak çıkardı ne yapabilirim?
  ***
  Bekleyin büyüsün. Sorunuzun cevabı yazı içinde zaten var. Büyümesi köklenmesi lazım.

 3. Mukaddes, Aksaray dedi ki:

  Orkidemin dalında yaprak cıktı ucları 5 cm’i geçti. Bunu nasıl ayıracağım?
  ***
  Sorunuzun cevabı zaten bu sayfada en güzel şekilde ayrıntılarıyla açıklanmış durumda. Burada diyebileceğim başka şey yok.

 4. Nilgün, Kocaeli dedi ki:

  5 adet orkidem var hepsi de yavruladı fazla güneşten olabilir mi?
  ***
  Hangi tür orkide, eğer phalaenopsis ise yavrular dipte mi yoksa çiçek dalında mı belirtmemişsiniz. O halde yukarıdaki yazıyı okumalısınız.

 5. Nebiye, İstanbul dedi ki:

  Orkidem sapından yaprak çıkardı üç yaprak oldu. Köklenmedi. Sargi beziyle sardım 2 haftada hiç bir değişiklik olmadı. Ne yapabilirim?
  ***
  İki hafta çok kısa süre. Öyle birkaç günde sonuç beklemeniz yanlış. Hem gece boyunca esinti alması şart.

 6. Necla, Afyon dedi ki:

  Orkidem gayet sağlıklı büyüyor durmadan yeni kökler çıkarıyor. Özellikle saksını degıstirdikten sonra çok fazla kok çıkarmaya basladı. Ben ilk başta çiçek sapı zannettim fakat birkaç gün önce gerçek çicek sapı cıkarınca bunların kök olduguna hükmettim. Bu köklerden keiki olur mu acaba?
  ***
  Yerini sevmiş. Her şey iyi gidiyor. O köklerden keiki olmaz.

 7. Çİğdem dedi ki:

  İki adet orkidem var. Aldığımda ikiside çiçekliydi ve bir süre daha öyle kaldılar. Çiçekleri dökülünce budamadım. Şİmdi ikisinin de çiçek saplarından çiçek sapı filizleri uzamaya başladı. Bu filizleri ne yapmalıyım?
  ***
  Bırakın gelişsinler. Sorun yok. Yapmanız gerekenler bu sayfanın konusu. Okuyun.

 8. Nebiye İstanbul dedi ki:

  Orkidem keiki cikartti 3 koca yapragi oldu. Sapindan tekrar bir filiz daha cikartiyor. koklenmeden kesip diksem olur mu?
  ***
  Olmaz. Köklenmesini bekleyin.

 9. Gülen, İstanbul dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Ben de senelerdir orkide yetiştiriyorum. her sene çok güzel çiçekler açıyolar. 9 saksım var fakat maalesef bu sene bazıları soldu 7 saksım kaldı. bunlardan birinde 3. boğumundan kestiğim eski çiçek saplarından 2 adet yavru çıkıyor. yayınladığınız köklendirme işi çok güzel anlatılmış. bunu deneyeceğim. sevgiler…

 10. Nurdan, İstanbul dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler fakat ben bu kadar bilgi içinde yine anlamadığım şeyler var. çiçek dalında oluşmuş yapraklar var, sizin keiki dediğiniz galiba bu oluyor. bunları kestikten sonra mı sargı bezi bağlayacağız, yoksa kesmeden mi, eğer kestikten sonra ise, ne şekilde koruyacağız?
  ***
  Kesmeden önce..

 11. Ceren, Ankara dedi ki:

  Orkidemin bir kokunun yaninda farkli bir gövdeden yaprakli bir orkide daha cikiyor. Keiki midir acaba? Anne orkidem cicekli su anda. çiçeklerini doktukten sonra ayirsam gec mi kalmis olurum?
  ***
  Ona da keiki denir. Kökte olan keikiler nasıl ayrılır, yukarıda anlattığım gibi dikkatli olun. Benim tavsiyem ayırmamanız yönünde.

 12. Neslihan, Sinop dedi ki:

  Benim orkidem ocak ayında çiçek sapından keiki verdi. yalnız oğlumun oynadığı balon çok yavaş bir şekilde üzerine düştü ve yaprağı 3cm iken bir tarafından yırtıldı o şekilde büyüdü. 2. bir yaprak çıkarmadı ama yaklaşık 12cm uzunluğa ulaşan 2 tane kökü var. ana bitkinin yaprakları son zamanlarda çok porsudu… ayırmam gerekiyor ama ikinci yaprağı yok ve yazınızdan okuduğum kadarıyla gecelerin serin olması lazım, sinopta gece gündüz 27-28 derecenin altına inmiyor. sıcaklık ve çok nemli. ne yapmam lazım?
  ***
  Sinopta geceleri o kadar sıcak olmuyor. Dışarda tutsanız daha iyi olur. Bakımını doğru yapın. Bu ay sonuna doğru ayırabilirsiniz. Eylül sonuna kadar dışarda tutmanızı tavsiye ederim. Ocakta keiki vermesi normal değil. Sıcak odada tutmak yüzünden olmuş. Serinde olsa onun yerine çiçek açardı.

 13. Adrian M. -İstanbul dedi ki:

  Yani bu çiçek sıcakta yavruluyor, serinde çiçek açıyor. doğru mu anlamışım?
  ***
  Tam doğru değil. Çiçek sapı çıkarması için 16 – 22 dereceler dolayında serin hava lazım. Bu durumda çiçek açar. Az biraz daha sıcak olsa çiçek saplarında çiçek değil fide oluşma riski var. Yine de belli olmaz. Hem sıcak hem yetersiz ışık ikisi bir arada olunca keiki oluşur.

 14. Ekin, Samsun dedi ki:

  Ayıracağımız keiki için saksı boyutunu nasıl ayarlıyacağız?
  ***
  Pek önemli değil ama ne kadar küçük o kadar iyi.

 15. Ali, Trabzon dedi ki:

  Budadığım daldan keiki değil yeni çiçek sapı çikıyor. Keiki olmasıiçin ne yapmalıyım?
  ***
  Keiki genelde ilkbaharda olabilir. Bir şey yapmanız gerekmez. Esintiler çok serinse çiçek sapı, pek serin değilse keiki oluşur. Ve yerinin çok güçlü ışıklı olmaması lazım.

 16. Burcu, İstanbul dedi ki:

  Geçtiğimiz ilkbaharda orkidem keiki verdi. Şu anda keikide 3 minicik yaprak , 1 hava kökü, uzuuun çiçek sapı ve birsürü tomurcuğu var. Yapraklardan sadece biri yaprağa benziyor o da çok küçük ve yuvarlak. Diğer 2 yaprak sanki gözlerin uzamasıyla oluşmuş minik yaprakcık benzeri uzantılar. Ne zaman ayırmalıyım bilemiyorum, ana gövde de sorun yok. Keikinin çiçek açması normal mi? çiçekliyken ayrılır mı? Yana doğru uzandığı için orkidemin dengesini de bozdu. devrilip duruyor.
  ***
  Çiçek açması normaldir. Ayırmak için yaz sonunu bekleyin. Ya da ilkbaharda evlerde ısıtıcı kullanmayı bıraktığınız zaman yapabilirsiniz. Başka zamanlarda tehlikeli olabilir.

 17. Tülay Ö. -İstanbul dedi ki:

  Sizin tavsiyeleriniz ile 3 saksı orkidemi yaşattım. Orkidemin birinde keiki oluştu. köklerinin 6cm olmasını beklediğimde çiçek sapı verdi ve tomurcukları var. şimdi kökü 6 cm oldu ama çiçek sapına zarar veririm diye ayıramıyorum. ne zaman başka saksıya dikebilirim?
  ***
  Bol bol gece esintileri alabileceği zamanı seçin. Yani gece boyunca pencere açık tutulacak ya da orkidenizi dışarıda tutacaksınız ona göre zamanı hesaplayın.

 18. Emine, Balıkesir dedi ki:

  Ben bilmediğimden dolayı çiçekleri döküldüğünde çiçek sapını kestim suya koydum. iki yerindek uç verdi ama gelgelelim bunlar keiki değil tomurcuğa benziyorlar. şu anda suda duruyorlar. bunlar orkide olabilir mi? olmazsa bu saplar ne işe yarar? ne yapmalıyım?
  ***
  O saplardan bir şey olacağını sanmam. Yine de isterseniz suda bekletmeye devam edin bakalım o filizlenmeler ne olacak…

 19. Sevilay, Ankara dedi ki:

  Köklendikten sonra dalından mı keseceğiz? Fotoğrafta biraz dal parçası gördüm kafam karıştı.
  ***
  Evet, o şekilde olması kesik yerin mikrop kapıp çürümeye başlaması riskini sıfıra indirir. Ama şart değil.

 20. Mihriban, İstanbul dedi ki:

  Keikileri tomurcuğun geliştiği yerin altından ya da üstünden kesmek farketmiyor mu? Yani kekiyi neyle kesecegimizin önemi var mı?
  ***
  Pek fazla önemi yok. En iyisi resimdeki gibi kesmektir. Ama ortam şartları ve zaman uygun değilse o da işe yaramaz.

 21. Ceyda, Sakarya dedi ki:

  Yaklaşık bir yıldır Phalaenopsis cinsi iki orkidem var. Keiki oluşturmak için ‘keiki boost’ denilen bir jel sürüyorlar. İnternetten araştırdığım kadarıyla bu köklendirici bir macun. 2. veya 3. boğumun üstündeki keseyi açarak buraya o jeli sürerek keiki oluşumu sağlıyorlar. Orkide konusunda çok hevesli olduğum için hemen keiki vermesini istiyorum. Bu yöntem sizce doğru mudur?
  ***
  O yöntemi araştırmadım ama sanıyorum para tuzağıdır. Amatör meraklıları kandırıp mal satmak ABD’de ve Avrupa’da çok yaygın. Esas faktör nedir, yukarda “keiki nasıl oluşur” paragrafını şimdi yeniledim. Orayı okuyun. Phalaenopsis’lerin keiki vermesi çok yaygın bir şey. Genelde bir şey yapmadan oluyor. Hiçbir şey bilmeyen kişilerin orkidelerinde olduğuna çok rastlıyorum. Yukarda dediğim gibi bir yol izlerseniz mutlaka olacaktır diye düşünüyorum.

 22. Bahar, İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Orkidem kökten keiki verdi. İki de küçük kökü var. Nasıl ayırmalıyım? Ayırmazsam ana orkide yeniden çiçek açar mı?
  ***
  Ayırmazsanız hem ana orkide hem de yavru orkide ikisi de çiçek açar. Yeter ki çiçek açabileceği şartlar olsun. Ayırmak için acele etmeyin. Kökler yeterince güçlenir ve yeterince uzarsa ağustos sonunda ayırın. Ya da en iyisi gelecek yıl nisan sonunda ayırın.

 23. Bahar, İstanbul dedi ki:

  Ben kökten çıkan keikiyi ayırdım. Keikimin iki küçük kökü var. Aynı harçtan olan olan minik bir cam kaba koydum. Ortasına keikiyi yerleştirdim. Koymadan da iki küçük kökünü suladım. Bilmem doğru mu yapıyorum? Keikiyi köklerini kuruyunca ıslatsam mı yoksa dibi ıslak bir kaba mı yerleştirsem?
  ***
  Dibi delik saksı şart. Şeffaf veya cam saksı şart değil. Dibinde mutlaka büyük delikler olmak zorunda. Kökler belli belirsiz gömülü olacak. Çam kabuklarının ıslaklığı azalınca sabah-öğle arasında bolca sulayın. Geceleri ise sabaha kadar serin ve esintili ortam lazım.
  Hem acele etmişsiniz küçükken ayrırmışsınız.. hem zaman yanlış (gece esintilieri gerekli olduğu için açık pencere öünde durmalı bunun içinse mayıs ortalarında ayırmak gerekir).. Hem kökte oluşan keikileri ayırmak çok riskli bir iş. Siz birçok yanlışı bir arada yapmışsınız.

 24. Cenk, Lüleburgaz dedi ki:

  Ben keiki pastası denilen hormonu arıyorum bulamıyorum. Keiki üretimi için başka öneriniz var mı?
  ***
  Öyle şeyleri aramayın. Orkidelerinize iyi bakarsanız kışın çiçek açan dallarda ilkbaharda keiki oluşabilir.

 25. Çiğdem, Samsun dedi ki:

  orkidem dalından keiki vermişti. Hatta bir tane de 4cm’lik kök çıkardı. Maalesef tatile gittiğimde orkidem susuz kaldığı için keiki veren o dalı kurumuş. Yapraklar biraz pörsümüş olsa da keiki hala canlı. Kurtarmak için bu işlemi yapsam işe yarar mı? Bir tane kök yeterli mi?
  ***
  Tek kök yeterli olabilir. İyi bakarsanız ekim ayı içerisinde canlanmaya gelişmeye başlar.

 26. Fatma O. -Antalya dedi ki:

  Ana orkidemin yapraklarında sararma var. Ölecek diye korkuyorum. Yavruları ayırsam kendini toplar diye düşünüyorum.
  ***
  Yanılıyorsunuz. Kendisini toparlaması için doğru bakıma, doğru şartlara ihtiyaç var. Bugünlerde ayırmanız yavrulara da anaya da büyük zarar verebilir.

 27. Ümran, Afyon dedi ki:

  http://hizliresim.com/ZLGOGg
  Bilgiler için teşekkür ederim çok faydalandım. Orkidemin resmini yukarıdaki sitedeki linkte paylaştım. Ayırma vakti geldi mi? Yoksa biraz daha büyümesini beklemeli miyim?
  ***
  Evet kökler yeterince uzamış. Fakat acele etmeyin. Gece pencereyi açık bırakacağınız zamanı bekleyin. Mayıs mı haziran mı sizin orada bilemem. Ayırdığınız ve yeni diktiğiniz orkideniz gece karanlık saatler boyunca esinti alırsa kesin tutar. Geceleri ısı 12 derece altına düşmediği zamanı bekleyin. Balkon varsa bir iki ay gece-gündüz balkonda tutabilirsiniz. Daha iyi olur.

 28. Hilal, Afyon dedi ki:

  Orkidemin dalında yaprak çıktı. Köklenme olması için sizin tarif ettiğiniz gibi sargı bezi ile sardım. Fakat 2 haftadır köklenme oluşmadı. Ne yapmalıyım?
  ***
  İlkbahar esintileri canlandırır. Afyon iklimini bilmiyorum ama İstanbul’da olsaydınız bugünlerdeki soğuk hava dalgası geçince dışarı koyun haziran ortasına kadar dışarda çok iyi köklenir diyecektim. Gece ısı 12 dereceden daha aşağı düşmediği zamanlarda dışarda bulundurun. O sırada sulamayı azaltın ve sargı bezini akşamları ıslatın.

 29. Hilal, Afyon dedi ki:

  Odada bulundurup camı açsam işe yarar mı?
  ***
  Aslında böylesi daha iyi. Hırsız ve kedi girme riski yoksa.

 30. Seda, İstanbul dedi ki:

  Orkidemin sapında keiki oluştu. 2 yaprağı var üçüncüsü de çıkmak üzere. 1 tane de çiçeği var. Ama keikiye çok yakın yerde, sapın diğer dalında sararma başladı. keikiyi ayırsam kurtarabilir miyim?
  ***
  Bilmiyorum. Eğer sadece çok eski bir yaprak sararıyorsa bu normaldir bir zarar değildir.

 31. Derya, İstanbul dedi ki:

  Orkidemde bir keiki oluşmuştu. Yapraklarının çoğalmasını ve köklenmesini bekledim. Şimdi dört yaprağı ve üç kökü var. Hayli büyüdü. Ayırmak için esintilerin başlamasını beklerken ben tatile gittiğimde eşimin fazla sulaması sebebiyle olduğunu düşünüyorum. Ana orkidemin bütün yaprakları sararıp çürüdü. Keikiye giden dal canlı ve keikinin yaprakları iyi durumda. Hemen ayırmamda bir sakınca var mı?
  ***
  Yeterince köklendiyse şimdi ayırmak için çok iyi bir zaman. Ayırdıktan sonra sonbaharın gece serin esintilerini gece boyu sabaha kadar almasını sağlarsanız bir problem çıkmaz.

 32. Müge Öztürk dedi ki:

  Bana Bangkok’dan cok sevdiğim için 4-5 renk tomurcuklu çicekli dal şelinde orkide getirdi. Saplarının ucunda yaş bir pamuk vardı birçok kişi alıp yetiştiriyormuş. Kendisinin bu konuda bilgisi yok. Ben sayenizde orkide bakımı hakkında birçok bilgi edindim. Şimdi bana biraz daha yardımcı olabilir misiniz? Onları dibine ıslak bir pamuk yerleştirerek orkide saksısında (plastik) tutuyorum. Siz ne dersiniz?
  ***
  Böyle bir şey hiç duymadım. Belki benim bilmediğim bir tür orkide ise onu da bilmiyorum.

 33. Özge, Ankara dedi ki:

  Geçen yıl bolca çiçekli kalan orkidem 7-8 ay kadar uyuduktan sonra yeniden tomurcuklanmaya başladı. Hala tam olarak çiçek açmış değil ve hepsi keikili. Orkide dalı düşünün: Dalın üstünde keiki var, 4 tane kökü var. O kekikinin de 2 tane uzun tomurcuklu dalı var :) tomurcuklu olduğu için ayırmak için çiçeklerin açmasını mı beklemeliyim yoksa şimdiden ayırayım mı?
  ***
  En iyisi küçük çok hafif saksı gibi bir şey ayarlayın. Keikinin köklerini içine sığdırın. Aralarına iyice orkide toprağı doldurup her kurudukça sulayın. Kökler birkaç ayda toprağa yapışacak yeni ince kökler çıkarır veya mevcut köklerin uçları orkide toprağı içindeki uzayarak çam kabuklarına yapışır. Bu sayede rahatça keserek ayırırsınız. Şimdiden itibaren gece boyu esinti almalı ki iyice aktifleşsin yeni kökler çıkarmaya başlasın.

 34. Sihirlivega dedi ki:

  Keikim yanlışlıkla kırıldı. Ona yakın çok güzel yaprakları var ama kökü yok. Suya koydum. Ne yapmalıyım?
  ***
  Geceleri 4-5 saat su dışında tutun. 15-20 gün geçince bu sayede anasından bağımsız yaşamaya adapte olmuş olur. Sonra saksıya dikin. Pencere önünde güneşten ısınacağı yerde tutun. Bu şartlarda çabucak köklenir.

 35. Dilara, Düzce dedi ki:

  Orkidem ne zaman keiki verir? Çok istiyorum olmasını.
  ***
  Belli olmaz. Yerini çok sevmiş olması şart.

 36. Arzu, Antalya dedi ki:

  Merhaba, phalaneopsis orkidemin dökülen çiçek sapından iki yaprağı olacak şekilde bir keiki oluştu. Sonra dal kurudu ama keiki hala yeşil. Kök çıkarmadı. Bu durumda neler tavsiye edersiniz?
  ***
  İki-üç gün suda bir gün açıkta olmak üzere nisana kadar bekletin. Sonra saksıya dikin ve gece esintileri alabileceği bir yere koyun.

 37. Esra, İstanbul dedi ki:

  Merhaba orkidem sap ucundan iki ayrı keiki verdi. Birinde 4 diğerinde 3 küçük yaprak var. Köklenmesi için sargı bezi sarmak istiyorum fakat şu an doğru zaman mı yoksa Mayıs ayını mı beklemeliyim? Hava soğuk gece cam açılmaz. Gece esintisi olmadan kök vermez mi?
  ***
  Acele etmeniz hiç gerekmiyor. Mayısta dışarı koyarsanız açık havada hızlı, çok ve güçlü köklenme olur.

 38. Zübeyde, Ankara dedi ki:

  Kekiyi hangi ayda dikmeliyim? Şu an mart ayındayız.
  ***
  sizin oraya göre, mayıs ortası uygundur. Gece boyu mutlaka açık pencere yanında durması şart. Haziran sonuna kadar yeterince güçlü köklenme olacaktır.

 39. Nihan, İstanbul dedi ki:

  Anne orkidem yaklaşık 1-2 sene önce 4 tane yavrulamıştı. Yavruların kökleri ve yaprakları çok uzadı, anne artık taşıyamıyordu. Anne de çiçek vardı o döküldü. Yavruların bir tanesi de dal çıkarmış ve ucunda da tomurcuk vardı fakat onları anne taşıyamıyor diye daha yeni bu hafta çiçekçi yardımı ile ayırdım. Şimdi yorumları okuyunca zamanlamada acaba yanlış mı yaptım diye kuşkuya düştüm. Yavrular için geceleri serin ve esintili ortamı sağlamam için evin içinden balkona taşımam lazım, sabahları da tekrar sabahki yerine cam önüne koyarım diyorum. Sizce umut var mıdır? Bir de çiçekçi saksılara kabukla karışık toprak da koydu. Kökler saksıda pek görünmüyor. Orkide için özelmiş.. Toprak koyulur mu, biraz toprağını azaltsam mı?
  ***
  Evet acele etmişsiniz. Mayıs başını beklemeliydiniz. Ayırdığınız yavruları normal orkide çam kabuklarına dikip haziran sonuna kadar balkonda tutup her gün akşam üzeri sulamanız gerekirdi. Çiçekçinin orkideler için dediği toprağı hiç duymadım. Phalaenopsis orkidelerinde böyle şeyler yanlıştır.

 40. Aksoy, Rize dedi ki:

  Orkidem çiçek dalından keiki çıkardı. Köklenmesini beklerken çiçek dalının üst tarafından kuruduğunu, keikinin bulunduğu yere kadar ilerlediğini gördüm. Fakat keikide hala köklenme yok. Sizce kurtarılabilir mi?
  ***
  Daldaki kuruma orada kalacaktır merak etmeyin. Keikinin köklenmesi açık havada garantidir. Artık havalar iyice ısındı. Rize’nin yoğun nemli havasında sürekli rüzgarlı ortamda yani dışarıda orkideler çok güçlü gelişir. Eylül ayına kadar dışarıda tutun.

 41. Perihan, Balıkesir dedi ki:

  Merhaba orkidemin sapında bir keiki başlangıcı var. Fakat ilk yaprağını açmadan hemen önce bir kaza sonucu keiki ortadan kırıldı. Sizce keiki kendini yenileyip aynı yerden oluşmaya devam edebilir mi?
  ***
  Bilemem bekleyip göreceksiniz. Ama belki, eğer gelişime devam yeri olan meristem bölgesi zarar görmedi ise olabilir.

 42. Alper, İstanbul dedi ki:

  Orkidemde küçük keiki çıktı ve büyümüyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Akşamdan sabaha kadar gece esintileri orkideleri canlandırır. Mümkünse dışarıda tutun. Dışarıda toprağı çabuk kuruyacağından sulamayı daha sık yapmalısınız. Keikiyi geceleri ara sıra su fısfıslayarak ıslatın.

 43. Serap, İstanbul dedi ki:

  … Tek dalindan alt alta iki keiki verdi. Ikiser yapraklari var. Usttekinin iki koku yaklasik 3,4cm civari oldu. Herhangi birsey yapmadim. Ara sira aksamlari su fisfisliyorum. Kapali balkonda duruyor ama cam surekli acik duruyor. Suan gece sicakligi 14 derecelere dusuyor. Sorum şu; yavrulari ayirma zamani gecti mi? Bu sekilde kisi gecirmeleri daha mi uygun. Ana orkide pek iyi degil dayanabilirler mi? Sicakliklar bir iki derece daha duserse eve almam gerekecek yerlerini de yadirgayacaklardir. Nasil bir yol izlemeliyim?
  ***
  Problem kısmını sildim çünkü sayfanın konusuyla ilgili değil. Orkidenizin yeri geceleri yeterince havadar olduğu halde sağlığını kaybetmiş ise ya hiç mi hiç sulamıyorsunuz ya da gereğinden fazla suluyorsunuz. Baştan sona yeniden düzenlediğim bakım sayfasında anlattığım gibi sulamalısınız: https://azbitki.com/phalaenopsis
  Keikilere gelince: Köklenmeleri için bu serin haftalar büyük fırsat. Yukarıdaki bilgilere göre köklenmelerini sağlayın. Kasımın ilk haftasında eğer hava mevsim normallerinin üzerinde sıcak olursa biraz daha bekleyin. Ama fazla soğuk olursa önce saksı içindeki çam kabuklarının tamamen kurumalarını bekleyin. Ondan sonra içeri alın ve içeride ilk on gün kesinlikle sulamayın. Böylece yer yadırgama problemi olmaz.

 44. Fatma, İstanbul dedi ki:

  Orkidem dalının en ucundan keiki verdi. 4 yaprağı ve iki kökü var. Şu an kesip ekmeli miyim yoksa Mayıs’ı mı beklemeliyim? Kökleri 5-6 cm’yi geçti.
  ***
  Mayısı bekleseniz iyi olur. Şimdi yapsanız çürüme riski çok yüksek.

 45. Halise, Adana dedi ki:

  Orkidem phalaonepsis. Ciceklerini doktukten sonra cicek sapini 3. bogumdan kesmistim . Simdi hem yeni cicek sapi olusuyor hem de eski saptan keiki veriyor. Hem cicek hem keiki bitkiyi yoracak mi?
  ***
  Yormaz. Bu tür orkideler doğru şartlarda doğru bakım karşısında çok arsız gelişirler.

 46. Hanife A. -Fatsa dedi ki:

  Aralık ayında Karadeniz soğuk olur. Orkidem çiçek sapında keiki yavru yaprakları var. Kök oluşur mu? 14 drecenin altında balkon. Şeffaf camla kapalı.
  ***
  Gece 8C dereceye kadar pek sorun değil ama gündüz mutlaka 18C derecenin üzerinde olması lazım. Yoksa gelişim ya çok yavaş olur ya da hiç olmayabilir. Ancak ilkbaharda havalar ısınınca gözle görülür bir gelişim başlar.

 47. Meryem A. -Trabzon dedi ki:

  Orkidemin gövdeden verdiği keikisin sekiz tane kökü var. Anne orkide dal çıkarıyor ve her yaprağı arasından kökleri var. Artık neresinden kök çıkaracağını o da bilmiyor. Şimdi keikinin de dal verdiğini gördüm. Ayırma tehlikeli yazdınız. Artık ayırmayı gözden çıkardım fakat bu durum anneyi çok yormaz mı?
  ***
  Hayır yormaz. Öyle bir şey yok. Bakımını gerektiği gibi yapıyorsanız bu fazlasıyla yeterli. Zaten belli ki yerinin şartları son derece elverişli. Yapacağınız bakıma en verimli şekilde cevap verecektir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)