Bozulan orkide tedavisi

Bu sayfada orkidelerinizin sağlık sorunlarına, hastalıklarına çözümler ve faydalı tavsiyeler var. Kök çürümeleri, yaprak hastalıkları, gelişememe, bitlenme gibi konular.

Lütfen dikkat

Phalaenopsis orkidelerinizin sulama, bakım, çiçek sapı vb bilgileri için lütfen bu sayfaya soru yazmayın. O bilgileri her türlü incelikleriyle şu sayfadan öğrenebilirsiniz:
⇒ Orkide (Phalaenopsis türleri)
O konulardaki sorularınızı da o sayfaya yazmalısınız. Aşağıdaki konular orkidelerin sağlık problemlerine yöneliktir.

Başlamadan önce size gayet iddialı olarak demek istiyorum ki orkideler hastalıklara gayet dayanıklı canlılardır. Siz eğer doğru şartları sağlar ve doğru bakımı yaparsanız, aşağıdaki önemli püf noktalarını ciddiyetle önemseyerek dikkate alırsanız orkidelerinizde ne bir virüs veya bakteri ne bir mantar ne de herhangi bir bit hiç biri zarar veremez.

Kısa tavsiyeler

1- Orkide topraklarına hiç güvenmeyin.

Çam kabuklarından ibaret olan orkide toprağına mutlaka ponza taşı ve leonardit (ya da odun kömürü kırpıntıları) karıştırmalısınız. Şu ölçülere göre karışım yapın:
3 ölçü çam kabukları + 1 ölçü ponza taşı + 1 ölçü leonardit ya da linyit kömürü kırpıntıları. Leonardit veya linyit bulamazsanız 2 ölçü çam kabukları + 1 ölçü ponza taşı. Ponza taşı da bulamazsanız onun yerine eski tip tuğla kırpıntıları veya sert kireç taşı gibi kaya kırpıntıları kullanın. Hatta mıcır bile olur.

İnce köklü ve yalancısoğanlı türlere yine bu maddeler ama taneleri çok daha küçük olmalıdır: pirinç – kuru nohut taneleri kadar irili ufaklı olmalı. Ya da özel kaktüs – succulent toprağı kullanabilirsiniz. Eğer kırık pirinçten çok daha küçük parçaları ve tozları varsa elemeniz iyi olur.

Sphagnum yosunu ev ortamlarında kesinlikle orkideleri çürütür. Bunu hiç bir şekilde kullanmayın. Orkideyi aldığınızda sphagnum yosununa dikili idiyse kurtarmak için çözüm yolu: Saksıdan çıkarın. Kökler yosunlardan ayrılabilecek hale gelinceye kadar (mesela 10 – 15 saat) suda bekletin. Sonra köklere zarar vermemeye dikkat ederek yosunları ayırın. Az bir kısım yosunlara kökler sıkıca yapışmış, tutunmuştur onlar öyle kalsın zararı olmaz. Ayırmaya çalışırsanız o kökler yaralanır ve orkide zarar görür. Onları ayırmaya çalışmayın. Sonra uygun karışım orkide toprağına dikin.

2- Susuz bırakmak?!!

Halk arasında saçma ve zararlı bir inanış var: Orkideleri hiç sulamamak gerekir derler ve sulamazlar. Bu durumda bünyede dehidrasyon başlar ve hücreler kuruya kuruya ölür. Sonra artık sulasanız da o ölü dokular canlanamaz. Bu konuda tavsiyem, orkideniz ne tür ise ona göre en doğru bilgileri öğrenin ve bakımını ona göre yapın. Konu komşunun tavsiyeleriyle orkide yetiştirilmez.

3- Su fısfıslama hataları

Orkideler esinti almadıkları vakitlerde soğuk ortamlarda ise asla hiçbir şekilde ıslak kalmamalıdır. Esinti sağlayamıyorsanız toprak adamkıllı kurumadıkça sulamayın. Üstüne kesinlikle su fısfıslamayın. Esintisiz ortamda soğuk ve ıslaklık bir arada olunca çürümeler başlar. Gerçi sıcak olsa bile havasız-nemli odalarda yine mantar hastalıkları olup orkide ölür.

4- Hava akımları karanlık saatlerde şart

Her gün, günde “en az 7 saat” özellikle de karanlık saatler boyunca hafif serin esintilere maruz kalması gerekiyor. Her halükârda esinti alabilmesi şart. Kışları şiddetli dondurucu soğuk geçen yerlerde pencere açılamıyorsa mutlaka vantilatörle esinti oluşturulmalı. Sıcaklık 15C dereceden düşük olmaması şartıyla esinti varken üstüne her tarafına su fısfıslamalısınız. Yaşlık kuruyuncaya kadar esinti devam etmeli.

5- Temizlik hayati önem taşır

Yaprakları ve varsa gövdeyi / dalları ve dış kökleri haftada en az bir defa temiz ıslak bir bezle adamakıllı silip temizleyin. Bu her türlü bitki bitlerine ve mantar vb hastalıklarına karşı orkidenizi birebir koruyucu olacaktır. Haftada iki veya üç defa yapmak daha iyi olur. Islak bezle silmek su dökerek yıkamaktan daha iyidir çünkü bitkinin üzerine sıkıca tutunan parazitleri giderir.

6- Yer yadırgamasına tedbirli olun

Yeni orkide alacaksanız ya yaz sonunda ya ilkbahar sonunda almalısınız. En iyi zaman bu dönemlerdir. Diğer zamanlarda özellikle serin, soğuk zamanlarda alırsanız (çünkü ev ve ofis ortamları bu zamanlarda hava hareketlerinden / esintiden yoksundur) orkideniz fena halde yer yadırgaması şoku yaşayacak ve kökleri çürüyecektir. Ancak klimalı odalar biraz avantajlıdır. Çünkü klima hava hareketleri sağlar. Aşağı bölümdeki 8. madde aslında bu konunun devamıdır.

Bazı problemler, nedenleri ve çözümleri

Farklı türlerden olsalar da orkidelerde sağlık problemlerini ben her tür için genel geçerlilikte olarak 11’e ayırıyorum:

1- Yer yadırgaması

Genelde serin mevsimlerde ve kışın alınan orkidelerde görülür. Sebep orkidelerin alışık olduğu yoğun havalandırmalı ortamdan kapısı penceresi kapalı, hiçbir esinti olmayan serin veya fazla sıcak mekanlara alınmaları. Bu kadar basit. Orkideler derhal bozulmaya başlar.

Ne yapmalı? Kışın (evlerde gece hava akımları mümkün olmayan zamanda) aldığınızda eğer toprağı ıslak ise saksısından çıkarıp geniş bir tabağa koyun. Kuruduğunda tekrar saksısına yerleştirin ve bundan sonra ne olursa olsun en az 10 gün hiç sulamayın. Evinizin ısı ve hava şartlarına ancak böyle adapte olabilir.

Kökler çürümüşse? Bu konuda ayrıntılı bilgi için aşağıdaki 9. maddeyi okuyun.

2- Susuzluk (dehidrasyon)

Halk arasında orkide sulanmaz diye garip bir inanış var. Bu yüzden orkideler su kaybına uğrar. Dehidrasyon ne kadar ilerlemişse tedavisi o denli zor hatta imkansızdır.

Çözümü: Susuzluktan etkilenme ne kadar feci olursa olsun önce sulayın. Bir gün bekleyin. Farkedilir derecede düzelme varsa iyi. Ama yoksa sökmeli ve ana gövdeyi iyice kontrol etmelisiniz. Ana gövde ölmemişse iki gün (48 saat kadar) suda bekletin. Sonra: Duruma göre şu ikisinden birine göre hareket edin:
1- İyice kontrol ederek cansızlığı devam eden tüm kökleri kesin. Sonra saksısına dikin ve mümkün olduğu kadar havadar bir yerde tutun.
2- Tüm kökler ölmüşse tümünü dipten kesin. Orkideyi birkaç hafta suda bekletin. Bu esnada hemen her gün sadece akşam-gece saatlerinde sudan çıkarıp 4 saat kadar açıkta bekletin iyice havalandırın. Orkide hayata dönecek kadar güçlü ise ilk on günde yeni yaprak veya kök çıkarma faaliyetine başlar. Ama tabii ki eğer bulunduğu yerin havadarlık şartları ve ısı şartları uygun ise. Yoksa ne olacak hiç belli olmaz. Orkidenizde çok az ve yavaş bile olsa gelişim faaliyeti gördüğünüzde saksısına dikin. Bundan sonra iş gece boyu sürecek hava akımlarına kalıyor.

3- Gıdasız kalma

Orkideler bitkilerin ihtiyacı olan hiçbir elementi içermeyen çam kabukları, sphagnum yosunu vb şeylere dikilir. Bilgisiz kişiler aylarca hiç bir besin vermez. Sulama suyu da bir hayli arı olursa birkaç ay sonra orkidenin sağlığında çöküş başlar ve hızla ölüme gider. Musluk suyu ile sulanan orkidelerse çok az da olsa musluk suyundan ihtiyacı olan birtakım elementleri alırlar ve iki yıl kadar güçten düşe düşe yaşayabilirler. Orkidenizin türüne uygun besin verme tekniğini mutlaka öğrenip uygulamanız şart.

4- Yanlış bakım, yanlış ortam şartları

Orkidelerin bakım incelikleri diğer bitkilerden farklı olabileceği gibi her orkide türünün farklı şartlara ihtiyacı olabilir. Hangi tür orkide yetiştiriyorsanız mutlaka o tür hakkında en doğru bilgileri öğrenmeye mecbursunuz. Orkide bakımı deyince çok kişi Phalaenopsis bakımını tüm türler için geçerli sanıyor. Halbuki birbirleriyle apayrı iklimlerin bitkileri olan orkide türleri çok ve bakım ihtiyaçlarında farklar da çok.

5- Bitlenme

Sık görülen bir problem. Orkideniz bitlenirse derhal silip temizlemelisiniz. Önce bunu yapın. Siz ilaç araştırıp bulmakla vakit kaybederken bitler orkidenize telafisi, tedavisi münkün olmayan zararı verebilirler.
Bitlenmelere en iyi çözüm annelerin çocuklarını sık sık yıkayıp temizlediği gibi orkideleri tertemiz tutmaktır. Bu sayede bitlenme olmaz. Onlar da bizim gibi. Eğer en azından haftada bir defa adam akıllı temizlemezseniz silip paklamazsanız bitlenirler. Elinizden geldiği sıklıkta orkidenizin yapraklarının altını üstünü, varsa dallarını dış köklerini ıslak bezle silmelisiniz. Eğer çok sayıda bitkileriniz varsa, temizlikle uğraşamayacaksanız düzenli aralıklarla ilaçlama yapmalısınız (bit olmasa bile).

6- Sıvı damlalar çıkarmaları

Hangi tür orkide olursa olsun bazen çeşitli yerlerinden şekerli, kesif kıvamlı sıvı salgılar. Genelde sağlık belirtisidir. Orkidelerin normal özelliğidir. Gerçi bitlerin zararlarından da kaynaklanabiliyor. Neden kaynaklanırsa kaynaklansın her gördüğünüzde derhal ıslak bezle iyice silip temizlemelisiniz. Yoksa o sıvının bulaştığı yerlerde hastalık oluşur. Orkide meraklılarının bilgisizlikleri ve ilgisizlikleri sonucunda o damlalar ciddi hastalıklara sebep oluyor. Orkidelerin sıvı çıkarmaları doğaldır ama temizlenmezlerse mantar ve bakteri hastalıkları bitkiye zarar verir. Oldukça yaygın görülen bilgisizlik kaynaklı bir problem.

7- Gece-gündüz devamlı sıcak ortamın zararı

Başını serin, ayağını sıcak tut diye bir deyimimiz var. Onun gibi orkideleri gece boyunca serinde, gündüz boyunca güneş ışınlarından ölçülü bir şekilde ısınmasını sağlayarak sıcakta tutmak lazım. Yoksa devamlı sıcak kalan ortamda gelişimi durabilir. Orkide türlerinin büyük çoğunluğunda böyledir. Devamlı sıcakta fotosentez yapamaz hale gelirler. Yaşam aktiviteleri durur. Bir süre dinlenme moduna geçerek hayatta kalmaya çalışırlar. Ama eğer şartlar düzelmezse güçten düşerek hastalıklanıp ölürler. Ev orkideleri genelde tropikal ve sutropikal bölgelerin yüksek dağlarına aittir. Gece boyunca serin havaya ve serin olmasa bile gece boyunca esintilere büyük ihtiyaç duyarlar. Bu onların olmazsa olmaz en başta gelen hayati ihtiyaçlarıdır.
Hasta orkide

8- Yapraklarda yırtılmalar, delinmeler, kararıp çürümeler

Bu tip bozukluklar genellikle ani yer değişikliğinde olur. Şöyle ki, bir orkide aniden alışık olduğundan daha serin ve havasız, esintisiz bir yere getirilirse ve toprağı ıslak (hatta hafif nemli bile olsa) hemen köklerde bozulma başlar. Bu da yapraklarda yırtılmalara ve yer yer kararmalara, çürümelere yol açar. Kışın serin ya da soğuk ortamda gereksiz sulamalar yüzünden köklerin ıslak toprakta olması da aynı etkiyi yapabiliyor. Çözümü: Orkidenizi hemen saksısından çıkarın. Bir kısım çam kabuklarının dökülmesini sağlayın ve tekrar saksıya sokun. İçerideki çam kabukları adamakıllı kuruyana kadar sulamayın. Eve kış aylarında yeni gelen orkideleri  toprağı kupkuru ise bile ilk 10 gün kesinlikle sulamayın.

9- Köklerin çürümesi, yaprakların pörsümesi

Köklerin fazla sıkıştırılmış çam kabukları arasında devamlı yoğun ıslaklıkta havasız kalması yüzünden oluşur. Tedavi için orkidenizi sökün. Çürük kökleri kesin. Güzelce yıkayın tertemiz edin. Islaklığı tamamen giderip yeniden dikin. Saksı içindeki maddeler arasında kökler çok sıkışık olmamalı ki oksijensiz ortam bakterileri türemesin (bu bakteriler yüzünden köklerde çürüme başlar). Bulunduğu yerin şartları uygun ise zamanla güçlü bir şekilde yeniden köklenir.

10- Gelişimin durması

Gece ısısının 23C dereceden daha yüksek olması ve aynı zamanda ortamda hiç bir hava hareketinin olmaması yüzündendir. Gece boyunca ya serinlik ya hava hareketleri olmalı. Gece karanlık saatler boyunca bu şartlar önemlidir. Ayrıca ne tür orkideniz varsa onun yılın hangi mevsiminde dinlenmeye geçtiğini öğrenmeli ve engellememelisiniz.

11- Çiçeklerin bozulmaları ve çabuk solmaları

Her orkidenin çiçeğinin dayanıklılık süresi aynı değildir. Bitkinizin ne tür olduğunu bilmeli ve ona göre çiçeklerinin ne kadar sürede solacaklarını da öğrenmelisiniz. Erken solma oluyorsa bunun en sık görülme sebebi o türün sevmediği derecede soğuktur. Orkidenin kendisi dayanır ama çiçekleri dayanamaz. Diğer sebep gece boyu havasız ve sıcak olan odalarda bulunmasıdır. Sık görülen sebeplerden biri de orkidenin çok uzun süre susuz kalmasıdır. Çiçeklerde lekelenmeler, bozulmalar ise eğer solma müddeti dolmadan başlamışsa kuvvetli ihtimal köklerinin rahatsızlık çekmesidir. Havasız ortam, çiçeklere gelen yaprak bitleri, güneşin fazlası, kuru ve şiddetli soğuk rüzgar, kuru ve çok sıcak rüzgar gibi etkenler de sebepler arasında.

Sonuç olarak..

Her orkide türünün bakım incelikleri ayrı olabiliyor. Esas mesele doğru bakımı yapmaktır. Esinti ve ısı şartları hayati önem taşır. Bozulan, hastalanan orkidelerin iyileşmeleri de derhal doğru şartları sağlayıp doğru bakıma geçmekle mümkündür.

Temizlik çok önemli. Bakın yukardaki 5. ve 6. problemin kökten çözümü temizliğe bağlı. Orkidelerinize türüne uygun şartlarda en doğru bakımı yapın ve elinizden geldiğince tertemiz tutun. Bunlara dikkat ederseniz hiçbir sorun olmaz. Orkideler gayet dayanıklı bitkilerdir.

Doğru bakım, doğru ortam şartları, doğru kök ortamı ve temizlik.. Dördü de kesinlikle gerekli. Ortam şartları hiç uygun olamayacaksa orkide sevdasından vazgeçeceksiniz başka alternatifiniz yok. İlle orkide istiyorsanız el becerinizi geliştirerek plastikten, kağıttan orkideler yapın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Orkideler

Etiketler:


'Bozulan orkide tedavisi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Kezban, Kırşehir dedi ki:

  Kök çürümesi yüzünden orkidemi söktüm. kökleri temizledim. ağzı kapalı şeffaf bir kutuya mı koymalıyım yoksa agzı acık mı duracak?
  ***
  Bir iki gün açıkta bekletin. Ev havası kuru ve sıcak değilse hiçbir şey olmaz. Yoksa bir iki gün naylon içinde bekletin ama ıslaksa önce kurulayın. Çamkabuklarından ibaret olan orta nemlilikte toprağa dikin, ev havasız ise, pencereleri açmıyorsanız sulamayın, kupkuru olana kadar sulamamalısınız. Havasız mekanlar orkidelere hiç uygun değildir. Mümkün değilse bir daha orkide almamanızı tavsiye ederim.

 2. Zeynep, Hollanda dedi ki:

  Merhaba benim 40 kadar orkidem var. üç yıldir çok güzel açıyorlardi. hiç bir problem yoktu. Ta ki bu yaz izine gidene kadar. izinden döndüğümde beyaz pamukçuk diye bildiğim böcekler vardi. Orkidelerim bitlenmiş. Hemen ilaçlama yaptim, sildim, temizledim. tekrar tekrar ilacliyorum yine de oluyorlar. Ne yapmaliyim?
  ***
  Temizlemeye devam etmek ilaçlamadan daha önemlidir. Sayıyı arttırmayın. Çok olunca uğraşmak da zor olur. Tekrar tekrar ilaçlamanıza rağmen bitler yine oluyorsa anlaşılan o ilaç etki etmiyor ve temizliğiniz daha iyi işe yarıyor. Başka ilaç araştırmalısınız. Ve bitlerden tamamen kurtulduğunuzda hiç bit görmeseniz bile ara sıra ilaçlama yapın.

 3. Gözde, Çanakkale dedi ki:

  Orkidem camin onunde ama havalandiramiyorum. su an kokleri curumeye baslamis. icinde kucuk kucuk bocekler var. ne yapmaliyim?
  ***
  Sökün, yıkayın, çürük kökleri kesin, bir iki gün açıkta bekletin. Bu sırada yeni orkide toprağı bulun ona dikin. Gece sıcak olan odalarda orkidelerin yaşaması çok zor. Eğer mümkün değilse orkide yetiştirmekten vazgeçmeniz daha iyi olur. Unutmayın orkideler gece karanlık saatler boyunca nefes alabiliyor: eğer oda fazla sıcak değilse ve ortam havadar ise. Bu şartlar uygun değilse nefes alamaz, hiçbir gelişim olmaz ve zamanla ölür gider.

 4. Funda, Antalya dedi ki:

  Öncelikle orkide konusu ile ilgili rehberliğiniz için çok teşekkürler. Vaktiyle yanlış bakım sonrası değişik belirtiler gösteren orkidesini arkadaşım bakım için bana bıraktı. Yaklaşık 3 aydır yoğun bakımda :) olan orkidenin kök çürümesi nedeniyle köklerini tarif ettiğiniz üzere temizleyip (sadece 2 kısa kök kaldı) yeniden diktim. Bu arada 2 adet sap ve üzerinde birer keikisi ve her keikide çiçek sapı vardı. Keikinin birini yaklaşık 1 ay önce kökleri 6 cm. kadar olunca ayırdım başka bir saksıya diktim, durumu iyi sayılır ayrıca çiçek sapında tomurcuklar belirdi. Ana gövdedeki diğer sapta bulunan keikininse kök gelişimi daha yavaş olduğundan ayırmadım ama onun üzerindeki sapta da tomurcuklanma başladı. Bu arada anne orkidenin (sanıyorum saplara ve keikilere güç harcamasından dolayı) kökleri kısa kaldı ve şimdi de yaprakları tamamen sarardı:( Ayrıca keikisini aldığım sapta da dallanma eğilimi mevcut. Ancak ana gövdedeki durum üzücü. Bakım şartlarına sitenizde belirtilen şekliyle özen gösteriyorum. Esinti almasını kendim üşümek pahasına sağlamaya çalışıyorum. Sorum şu ki acaba anneyi kurtarmak için ne yapabilirim? Kalan keikiyi de ayırmalı mıyım?
  ***
  Anladığım kadarıyla hatanız yok. Sanıyorum güneş daha doğrusu güneşten ısınma yetersiz. Gece karanlık saatlerde biraz üşüyecekler ama gündüz ortalama 3 saat boyunca direkt güneşte ısınmaları da şart. Evet, direkt güneşin ısıtması gerekiyor. Sadece yaz güneşinin yakmasına kavurmasına izin vermeyin. Bu sayede ana orkide yakında yeni yapraklar çıkarmaya başlayacaktır.

 5. Okan, İzmir dedi ki:

  Plastık kaplarda satılan orkıdelerin kökleri için de esinti gerekli değil mi? Kapların etrafında yuvarlak delikler açsak hata mı yaparız?
  ***
  Hayır hata olmaz. Ama ortam esintili değilse işe yaramaz bir şey değişmez. Ayrıca kökler içerde çam kabuklarıyla çok fazla sıkışık ise çabuk kuruma olmuyorsa delikler açmayı tavsiye ederim.

 6. Funda, Samsun dedi ki:

  Ablamdan aldığım orkidelerin yaprakları kurumuş fakat kökleri sağlam. Kurtarabilir miyim? Benim üç adet var ve şu an gelin gibiler. Arada vitamin veriyorum onlar için. Buna da kullansam fayda verir mi?
  ***
  Onları kurtarabilirsiniz ama sabredeceksiniz. Ğç beş günde canlanma beklemeyin. En az bir ay lazım. Madem samsundasınız şimdiden itibaren dışarı koyun. Nasıl olsa bozulacakları kadar bozulmuşlar. dışarda sürekli serin esintiler sayesinde bir iki ay içinde canlanırlar. Sulamaya da pek gerek yok. hem hava serin hem orkideleri oranın yoğun nemli havasından nem çekebilir. Toprak kupkuru oldukça hafiften ıslatın. Havalar iyice ısınana kadar orkideniz kendine gelir.

 7. Gülşah, Kütahya dedi ki:

  Orkidemin koklerinde kucuk mantarlar çıkmaya başladı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Orkide kökleri zaten mantarlı ortamı sever. Mantarlar tam köklerde gelişiyorsa ya o kokler artık hayatta değildir çürümüştür ya da hastalık kapmıştır çürüme halindedir. Köklerde değilse hiç problem yok. Köklerde ise esinti ve güneş sağlayın. Mantarların düşmanı güneş ve esintidir. İkisi de olacak.

 8. Gülşah, Kütahya dedi ki:

  Evet şimdi baktım köklerde değil, topraktaki o kabukların üstünde. İçim rahatladı gerçekten. Teşekkür ederim. :)
  ***
  Siz yine de mümkün olduğunca sık esinti ve sabahleyin veya ilkindi sonrası birkaç saat güneş almasını sağlayın. Çam kabukları bir hayli kuruma göstermeden sulamayın. Böylece sağlığını garantiye almış olursunuz.

 9. Nazlı, İstanbul dedi ki:

  Dört yıldır elimde olan orkide artık daha az çiçek açmaya başlayınca bitki besini takviyesine başlamıştım son 6 aydır. Yine de bir değişiklik olmadı. Bu arada kökleri saksısından taşmıştı ve harcının da eskimiş olabileceğini düşünüp composana markalı orkide harcı ve orkide saksısı aldım. Ancak bunun altındaki deliklerin yetersiz geleceğini ben nasıl düşünemedim! Orkide saksısı yazıyordu ben de yedim. Ve 4 yıldır iyi kötü yaşayan orkidemin köklerini çürütmeyi başardım. Bugün şu yanları delikli seramik saksılardan aldım görmüşsünüzdür. Orkidemin bütün kökleri çürümüştü hepsini kestim. kestiğim yerleri mantar ilacıyla yıkadım. Yeni harcına ektim bir güzel. Evimin içi çok esintili çünkü çok rüzgarlı bir yerde yaşıyorum. Ama yeterli güneşim yok. Direkt güneş ışığıyla ısınması gerektiğini söylemişsiniz. Bunu hiç bilmiyordum mesela. Poşete sarma meselesini yarın gündüz deneyeceğim. Köklenecek mi bilmiyorum. Bir ümit composana harcında köklendirmeyi teşvik edici bir şeyler vardır diye umuyorum şu an.
  ***
  Yapraklarda pörsüme yoksa poeşete koymayın. Gece boyunca serin esintiler alması, gündüz güneşte hafifçe birkaç saat ısınması sonucu yeni kökler çıkarır. Çürüme saksıdan değil szin gereksiz yere sulamanızdan ve muhtemelen çam kabuklarının çok sıkışık ve devamlı ıslak kalmasından olmuştur. Evlerde orkide toprakları tek başına genelde zararlı oluyor. 1/4 oranında ponza taşı ile karıştırırsanız çok iyi olur. O zaman dik durması için toprağı sıkıştırmanızın da hiçbir zararı olmaz. Hatta fazlaesinti mümkün değilse 1/3 oranında ponza taşı karıştırabilirsiniz. Hiçbir zararı olmaz faydası olur.

 10. Nazlı, İstanbul dedi ki:

  Sadece bir kere suladım orkidemi. İki hafta boyunca hiç su vermedim çünkü şeffaf saksıdan içini kurumadığı görünüyordu. Çam kabukları sıkışık duruyor evet. Elimde cüruf veya lav taşı da denen kırmızı ponza taşı var. Zannediyorum sizin tavsiye ettiğiniz beyaz olanı. Bir şey farkeder mi?
  ***
  Beyazı şart değil. Hatta pişmiş kil de kullanabilirsiniz (bunlar bilye gibi yuvarlakça, demir gibi sert ve parlaktır).

 11. Nazlı, İstanbul dedi ki:

  Tekrar merhabalar,
  Aradan bir aydan kısa bir süre geçti. Orkidem çok feci durumdaydı. Pek ümitli değildim. En son tavsiye ettiğiniz üzere ponza taşı ekleyecektim ancak daha fazla kurcalamamak adına bu işlemi de yapmadım. Güneşli bir pencere önüne koyup ara ara pencereyi açıp su fısfısladım üzerine.
  Bugün tam 4 adet yeni kök oluşumunu gördüm. Mucize gibi. Ve yeni bir dal. Öldüğünü sandığım çöpe atılacak durumu gelmiş hiç kökü kalmamış orkidem canlandı. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
  Ben de burdan çıkardığım birkaç tecrübemi paylaşmak istiyorum. Kesinlikle büyük saksıya ekmeyin, drenaj deliklerinin fazla sayıda ve büyük olmasına özen gösterin. Hazır orkide harçlarına mutlaka ponza karıştırın. Kolay gelsin. :)
  ***
  Nazlı Hanım yazıp bildirdiğiniz için teşekkür ederim. Herkes orkidelerini güneşten rüzgardan uzak tutar ve öldürür. Anlamış olduğunuz gibi orkideye hayat veren şeyler bunlar. Ama yaz sıcaklarında güneşte pişmesin dikkat edin. Zaten yazın Phalaenopsis orkideleri dinlenmeye geçerler. Yaz sıcakları dindikten sonra serin gece esintileri sayesinde canlanırlar ve birkaç hafta sonra çiçek sapı çıkarırlar.

 12. Aslı, Adana dedi ki:

  Şeffaf kutu ya da poşet içine koyduğumuzda tümünü mü yoksa sadece köklerini mi saralım ve delikler açalım mı hava alsın diye?
  ***
  Tümünü, olduğu gibi ve tamamen hava alamayacağı şekilde. Ayrıca 7. maddeyi yeniledim. Şimdiki bilgi çok daha faydalı. Lütfen orayı yeniden okuyun.

 13. Aslı, Adana dedi ki:

  Dediğiniz gibi hava almayacak şekilde yaptım fakat kökleri kurtarayım derken yeşil yapraklar boynunu büktü.
  ***
  Buruşma gibi alametler yoksa hiç zararı yok. Varsa artık kapalı bekletmeyin sonraki aşamaya geçin.

 14. Esra, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, orkidemde gayet sağlıklıydı hatta 2 adet dal verdi yeni üzeri tomurcuk dolu birkaç zamandır üzerinde minik yapışkan damlacıklar farkettim daha sonrada beni çok üzen bitleri. Çiçekleri diri diriydi ama tek tek döküldü hatta ucunda tomurcuğu büyüyemedi kızardı çiçeklerin döküldüğü dalın ucunda kırmızı oldu ne yapmam gerekiyor lütfen bilgi verirmisiniz ılık suyla yıkadım başka ne yapabilirim çok sevdiğim bir çiçek ölürse çok üzülürüm.
  ***
  Yukarda bütün bunları ve çözümlerini anlatmıştım. Bitleri silerek yok edin. Gece boyunca yerinin mutlaka çok havadar olması lazım.

 15. Mücahid, Antalya dedi ki:

  Orkidem çiçek açtıktan sonra çiçek sapı yavaştan sarardı. Gövdeye yakın yerden kestim. Bir hafta sonra yeni yaprak çıkarmaya başladı ama hata yapıp iyice havalansın bir diye dışarı çıkardım. İki yaprağı biraz yanmıştı. İlerleyen günlerde yanık olan yerler çürür gibi oldu. Altta olanlar sarardı. Yapraklarını kes dedi annem. Kesmeyeyim dedim ama gövde kuruymuş meğer. Kökleri çok canlı. Kurtulma şansı var mı?
  ***
  Gündüz değil akşamdan sabaha kadar esintiye, havalanmaya ihtiyacı var. Gövdenin dip kısmı ve kökler canlı ise tekrar filizlenecektir. Ama gece serin esintiler lazım. Bugünlerde Antalyada zor. Evinizde klima varsa gündüz dışarda gece içerde tutun. Gece serinliği canlandırır. Ya da yaz sonuna kadar hayatta tutabilirseniz yaz sonundan itibaren canlanıp hızlı bir gelişim gösterir.

 16. Güvenç Gündoğdu dedi ki:

  Benim orkidemin yaprakları çoğaldı. Havada kökler oluştu. Sanki dal gibiler. Çiçekleri 2 tane. Aldığımda çoktu. Şimdi hepsi döküldü. Sizce sorun nerede ne yapmam lazım?
  ***
  Sizin evinizde dal gibi havada dallar oluştu ise yerini çok sevmiş demektir. Bu kökler büyük önem taşır. Gelecek çiçeklenme döneminde (sonbahardan itibaren) yeni çıkaracağı çiçek saplarından bol bol çiçek açacak. İşte bu köklerdeki birikimler sayesinde..

 17. özge girişken dedi ki:

  nisan ayında hediye olarak orkide getirdiler.ilk zamanlar çiçekliydi doğrudan güneş görmeyen, yere yakın mesafede duruyordu haftada 1 suladım.bi süre sonra çiçekler döküldü sap normal duruyordu ilgilenemedim sapı kurudu yerini değiştirdim balkon kapısının önüne koydum gündüz güneş alıyor gece kapı açık duruyor şimdi bir adet yaprak çıkarıyor ama hala sapı kuru kesmem mi gerekiyor?.bir de seffaf saksıda duruyor sadece alt kısmında delikler var yanları da mı delikli olmalı? topraklı kısmın üstündeki kökler çürümüş onları da mı kesmeliyim?
  ***
  Çürümüş kurumuş kısımları kesin. Yaz sıcakları dinerken yeni çiçek sapı ve kuvvetli dış kökler çıkarır.

 18. Kübra, Belçika dedi ki:

  Benim orkidelerim çiçeklerini döktükten sonra dalları sararıyor. Bunu engellemek için ne yapmalıyım?
  ***
  Normaldir. Bir şey yapmayın. Doğru bakıma devam edin.

 19. Aslı, Sinop dedi ki:

  … Başka bir orkidemin kökten verdiği iki keikisi var. Ancak keikiler daha fazla büyümüyor. Orkidem çiçek tomurcuğu çıkardı ve yorgun görünüyor. Besin veriyorum, havalandırmasını yapıyorum. Acaba keikileri alsam tomurcuklara ya da orkideme zararı olur mu? Keikinin birisini kökü var birisinin yok. Onları da şeffaf bir kaba koyarak kök çıkarmalarını sağlayabilir miyim? İki orkidemin ağaç kabuklarını mantar olduğunu düşündüğüm beyaz noktacıklar var. Bir zararlarını görmedim ama zararlı mıdır acaba?
  ***
  Kök ortamını oluşturan çam kabuklarında mantarlar, beyaz kabartı gibi veya başka şekilde oluyorsa hiç problem yok. Orkide kökleri mantarlı ortamı seviyor. Çiçek sapı çıkaran orkide yorulmaz bilakis daha da canlanır. Keikileri sakın ayırmayın hiç zamanı değil. Problemlerinizin sebeplerini tespit etmeli, eksikleri yerine getirmelisiniz. Sağlıklı gelişim için gece karanlık saatler boyunca serinlik veya hafif serin esintiler, gündüz ise birkaç saat yapraklarının, köklerinin, saksısının güneşte ısınması lazım. En ciddi püf noktaları bunlardır. Bu iki şeyi dikkate almayanların orkidelerinin işi tamamıyla şansa kalmıştır. Ne olur belli olmaz. İşler yolunda gitmezse bitki besini filan hiçbir şeyi değiştirmez. Esas bu iki şey: Gece serinlik ve gündüz birkaç saat güneşte ısınma… Bunlar hayati önem taşıyor. Eviniz bu şartlara uygun değilse ve orkideler sağlıklı kalamıyorsa vazgeçmelisiniz.

 20. Ceyda, Sakarya dedi ki:

  Orkide toprağına hydroton (kil bilyesi) karıştırmamız ya da sadece bundan koymak ne derece doğrudur? Çeşitli videolardan toprağı hydroton olan birçok orkide gördüm ama size de danışmak istedim.
  ***
  Ev şartlarında sırf o madde iyi değil. Öte yandan yine ev şartlarında sırf çam kabukları da iyi değil. Ben her zaman ponza taşı karıştırılmasını tavsiye ediyorum. Yarı yarıya bile olabilir. Bahsettiğiniz pişmiş kil ponza taşına yerine kullanılabilir. Hangisi olursa olsun tek başına kullanmayın. Karışım yapın.

 21. Burcu, Ankara dedi ki:

  Eşim 14 şubatta bana orkide hediye etti. Jumbo boy Phalaenopsis cinsi. Yalnız 3-4 tomurcuğu döküldü. İki çiçeği de bugün büzüştü. Çok üzüldüm. Meğerse saksısı suyla doluymuş. Dün seramik saksıyı çıkarıp Şeffaf saksısında bıraktım. Suyunu da döktüm. Ne yapmam gerekir? Ölmesini istemiyorum.
  ***
  Gerekeni yapmışsınız ama öyle olmasaydı bile yine aynı şey olacaktı. Çünkü orkideler yer yadırgamasında anlattığınız gibi bozulur. Şansa, eğer geldiği ev çıktığı seranın ısı ve havadarlık şartlarına yakın şartlara sahipse bozulmazlar.

 22. Safiye, Eskişehir dedi ki:

  Ekim ayında yolda bir orkide saksısı bulduk. Çiçekleri ve tomurcukları olmadığı için bir kenara bırakılmıştı. Yaprakları koyu renkli ve büyük yapraklıydı. 60cm kadar uzun bir sapı vardı. Kızım çok istedi ve eve getirdik. Bir ay sonra o çiçeği olmayan saptan tekrar 3 beyaz renk çiçek açtı. Çiçekle birlikte dalda yapraklar oluştu. Bu okuduğum kadarıyla keiki sanırım. Ana gövdeden de iki yeni yaprak ve yamuk da olsa yeni bir çiçek sapı çıkıyor. Yaşattık diye mutlu olduk ama bugün köklerine baktığımda hepsinin çürümüş vaziyette olduğunu gördüm. Hiç yeşil kökü yok. Ne yapmalıyım? Orkideler hakkında hiç bir bilgim yok ama okuduklarımdan anladığım kadarıyla yerini mi sevmedi acaba diye dün mutfağa camın önüne aldım. Kış ayında olmamıza rağmen güneş çıktıkça güneş görsün ve mutfak camındaki havalandırmadan (menfezden) esinti alsın diye. Sanırım fazla sulama yaptık anne kız. Kökleri için neler yapmalıyım?
  ***
  Evet öyle ikide birde sulamak çok zararlı olur. Aldığınızda o yamuk çıkan yeni çiçek sapı hiç yoktu ise o sap çıkıncaya kadar nerede tutuyorsanız yine orada tutun. Köklerin bozulması belki de siz bulduğunuz zaman başlamıştır. Ama fazla sulama + uzun süren soğukluk günlerce sürerse köklerde çürüme olabiliyor. Yani kökler soğuk ortamda saksı içinde havasız olarak günlerce ıslak kalırsa çürür. Isı fazla düşük olmadığı sürece (mesela 8 dereceden daha düşük olmadıkça) gece karanlık saatler boyu açık pencereden direkt rüzgar alırsa yeni kökler ve yeni çiçek sapı çıkarır. Dışarda gelişip açıkta uzayan kökler dışarda kalmalı. Gömmemelisiniz.
  Gece rüzgarları 20 derece üzerinde olursa dinlenmeye girer. Sanıyorum Eskişehir’de bütün yıl aktif olacaktır. İyi bakarsanız, besin vermede ihmalci olmazsanız gayet güzel serpilip devamlı çiçek açacaktır. Evinizin kışın havası nasıl ise onu da da sevmiş. Her orkide bu kadar şanslı değil. Sorun yok.

 23. Pelin M. -Aydın dedi ki:

  Orkidemi haziranda aldım. Çiçekleri döküldükten sonra sapı gerektiği gibi kestim. Sonra tamamen kurudu. Kökleri yaprakları hep tazeleniyor. Hiç bir sorun yok ama kaç ay oldu bir türlü sap cıkmıyor çiçek vermiyor. Bir çare arıyorum. Atmak istemiyorum.
  ***
  Genelde, sonbahar serinleri başladığında ve o günlerde eğer o serin esintileri gece karanlık saatler boyunca birkaç hafta alabilirse o şartlarda çiçek sapı çıkarıyor. Şimdi de bir fırsat var. Geceleri açık tutabileceğiniz bir pencere önünde dursun. Isı 8 dereceden daha düşük olmadığı sürece hiçbir zarar görmez. Eğer atmayı düşünürseniz bana verebilirsiniz. Ben Didim’deyim.

 24. Sezer, Antalya dedi ki:

  Merhaba ben bozulan orkidemi sizin 7. maddedeki tavsiyeleriniz doğrultusunda uygulamaları yaptım ve gerçekten 2 adet keiki oluşturdu. Hatta kökten bir yaprak çıkarmaya başladı. Ama hala köklenme yok. Geceleri soğuk esintiler almasını sağlıyor üzerine su fısfıslıyorum. Köklenmeyi hızlandırmak için neler yapmak gerekiyor? Kalan eski yapraklardan sonuncusu da pörsumeye başladı. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Gece gündüz dışarda tutun. Güneş alması şekline dikkat edin. Güneş tam tepede olduğu saatlerde (öğle ezanından bir buçuk saat öncesinden ilkindi vaktine kadar) direkt güneş almazsa daha iyi olur. Dışarda tutma imkanınız varsa sık sık sulamaktan da korkmayın. Anca bu sayede canlanır dipdiri olur ve birçok kök çıkarır. Antalya’ya göre ekim ayı sonuna kadar dışarda tutabilirsiniz.

 25. Bircan, İzmir dedi ki:

  Benim 3aylık bir orkidem var toprağında küf ve böcekler fark ettim. Bir yerde sirkeli su iyi geldiğini okudum ve denedim böcekler şimdilik yok gibi. Köklerde mantar küf yine oluştu. Ne yapmak gerekiyor?
  ***
  Daha havadar yerde tutmalısınız. Ya da sulama sıklığını azaltın.

 26. Hilal, Afyon dedi ki:

  Merhaba orkidem ben işteyken güneşe maruz kalmış. İki yaprağında buzüşme vardı. Yaprakları çürümeye başladı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Çürüyen yerleri makasla kesebilirsiniz.

 27. Ceren, Ankara dedi ki:

  orkide toprağında koza pamuklanmalar dikkatimi çekti. sanki bir çeşit böcek kozası gibi de duruyorlar. Toprağını hemen değiştirmek istiyorum ama üzerinde tomurcuklar var, bir sıkıntı yaratır mı?
  ***
  Topraktaki böceklerin zararı olmaz. Boş yere orkidenizin keyfini kaçırmayın.

 28. Müge, İzmir dedi ki:

  Merhaba, orkidelerimin kökleri saksılardan dışarı cıkıyor. Kessem olur mu? Saksılarını değiştirsem yanlara dogru uzayan kökleri içeri almam yine onların kırılmasına neden olabilicek gibi görünüyor.
  ***
  Sakın kesmeyin. O kökler sağlıklı kalabilirse gelecek çiçeklenme döneminde onların sayesinde çiçekler çok gösterişli olur. Yeni saksıya alırken şimdiki dış kökler yine dışarda kalmalı.

 29. Ayşegül, 4.Levent dedi ki:

  Merhaba, benim 6 tane orkidem var. Tavsiyelerinize uygun bir biçimde bakım yapmaya çalışıyorum. Ancak bir arkadaştan 2 adet ölmek üzere orkide aldım. Birinin toprağı bitlenmiş ve üzerinde hiç yaprak kalmamış. Kökleri yıkayıp temizledim. Şu an açıkta esintili cam kenarında duruyor. Acaba poşete sarmalımıyım? Veya bu halde kaç gün durmalı? Hiç yaprak olmaması biraz endişe verici. Bir de bitler diğer orkidelerime de bulaşır mı diye endişeleniyorum.
  ***
  Serin gece esintileri canlandırır. Esas olan budur. Başka bir şey yapmaya gerek yok. Topraktaki bitler zararsızdır boş yere kökleri rahatsız etmeyin.

 30. Dilek, İstanbul dedi ki:

  Orkidelerim için sıvı takviyelerimi azot (yeşil yapraklı), potasyum (sardunya için) ve genel amaç için de orkide besini olarak almıştım. Genel amaç için yanlış mı yaptım dersiniz? Hemen değiştirebilirim.
  ***
  Genel amaçlı bitki besini orkidelere uyar. Sırf orkideler için olan orkide besini de var. İsterseniz ondan alabilirsiniz.

 31. Gülay, İstanbul dedi ki:

  Benim 2 yıllık bir orkidem var. Son 1 yıldır kapalı, sabah güneşini tam alan, öğle güneşini de yakalayan, penceresi sıcak havalarda sürekli açık kalan balkonumda tutuyorum. Daha önce orkide yetiştirenlerden aldığım bilgiyi (yanlış olduğunu sizi okuyunca anladım) kullanarak sürekli altında bol su bulundurdum ve toprağını da hiç kurutmadan sürekli suladım. Şimdi çiçek veren o sap kurudu, bir kaç yaprağı sarardı ve kökleri uçlarından kurumaya başladı. Bir de yapraklarından sıvı gelmeye başladı. Bir kaç gün sonra da yapraklarında ve köklerinde karıncaların gezdiğini gördüm. Çok endişelendim. Bir çiçekçiye sordum. Bana bir ilaç verdi. Sıktım ama karıncalar gitmedi. Bu arada daha önce hiç besin vermedim ve toprağını da değiştirmedim. Ne yapmamı önerirsiniz?
  ***
  Karıncalar için Raid karıncasavar adlı spreyi saksının dış çevresine sıkarsanız karıncalar haftalarca hiç yaklaşmaz. Bakımı için istediğiniz bilgileri Phalaenopsis sayfamdan okuyabilirsiniz.

 32. Tuğba, Mersin dedi ki:

  eşimin 5 gün önce aldığı orkideyi çiçekçinin eve gidince sulayın demesi üzerine suladık fakat bizi dibinde su kalmaması konusunda uyarmadı. orkide şeffaf saksı ve onun dışında seramik bir saksıda içiçeymiş jelatininden fark edemedik. 2 gün boyunca seramik saksıda biriken suyun içinde kaldı malesef. bu süre boyunca da evde değildik ve ev kapalıydı. döndüğümüzde ise bütün çiçeklerin döküldüğünü gördük. hemen dibindeki suyu boşalttık ama sanırım köklerde çürüme olmuş. şimdi ne yapmalıyız? Müdahale etmek gerekli mi yoksa kendi kendine sulaması düzene girince toparlanır mı?
  Yapraklarda sorun yok galiba. O halde kendiliğinden toparlanır ama gece karanlık saatler boyunca serin esintiler şart.

 33. Elif, Ankara dedi ki:

  Merhaba, bizim orkide geçen sene üç tane keiki verdi, onları ayırmak için köklenmesini beklerken ana orkidenin kökleri çürümüş. Sanırım esintisizlikten oldu… Yavrulardan ikisini birkaç gün önce ayırdım kökleri altı cm olmamasına rağmen çünkü ana bitki ölmeye başlamıştı. Şu an bir tane yavrusu üzerinde kaldı, onun tek bir tane küçük kökü var diye ayırmadım ama ana bitkinin kökü hiç kalmamış. Yavruyu ayırıp anneye yukarıdaki anlatılanları yapmalı mıyım? Yağmurlu günlerdeyiz burda güneş de yok iki gündür, nasıl kurtulacak o orkide bilemedim… Ayırdığım iki yavru da iki gündür güneşsiz kaldı, ama poşetlemeyi yapıyorum yine de, açık mı bırakmalıyım?
  ***
  O yavruyu ayırmayın. Geceleri elinizden geldiğince serin bir odada, gündüzleri ise bol bol güneş alabileceği bir pencere önünde tutmaya çalışın (hava bulutlu olsa bile işe yarar). Gece boyu serinlik ya da esinti canlandırır yeni köklerin çıkmasını sağlar. Ayırdığınız yavrulara da aynı şartları sağlayın. Şimdiden mart başına kadar bol güneşin hiçbir zararı olmaz.

 34. Tuncay, İzmir dedi ki:

  Yazdıklarınızı okudum. 4 adet orkidem var. Orkidelerim genel olarak sağlıklı. Bulundukları oda sıcaklığı gece gündüz 22-23 derece. Odada kalorifer yakmadığım ve cam hep açık olduğu halde ancak bu derece oluyor. Açık camın önündeki masada duruyorlar. Çiçek sapı verdiler fakat çiçek vermiyorlar. Birtanesi 5 adet çiçek açtı fakat çiçekler çok diri durmuyor. Fazla sulamıyorum. Genelde 15 günde bir. Cam bir kasenin dibine çakıl taşları koyarak şeffaf olan saksıları içine oturttum. Kendimce nem kabı yaptım. Çakıl taşlarının üstüne çıkmayacak şekilde içinde su bulunduruyorum. Balkonumda var. Genelde hava gündüz 20, gece 10 derece civarında. Balkona mı alsam acaba diye düşünüyorum. Balkonda zaman zaman fazla esen rüzgarın zararı olurmu ki. Çiçeklendirmek içinde tavsiyeye ihtiyacım var.
  ***
  Şartlar doğru görünüyor çünkü çiçek sapı vermede ve tomurcuk oluşumunda sorun yok. Orkide besini de veriyorsanız tek kusur sanıyorum sulama yetersiz kalıyor. Ayrıca hava nemlendirmek hiç gerekmez. Onun yerine gece karanlık saatlerde dış köklerini ıslatın.

 35. Melek, İzmir dedi ki:

  Yazdıklarınız çok çok yararlı oldu, ölmek üzere olan orkidemi kurtarıyorum sayenizde. 7 günlük süreyi başarıyla tamamladık orkidemle. Ancak 7 gün sonra saksıya alınca ne zaman su ve besin vermeye başlayacağız? Bu konuyla ilgili bir açıklama bulamadım.
  ***
  Normal bakıma devam edin. Beklemek gerekmez. Şimdi kış soğukları tamamen geçtiğine göre geceleri açık bırakacağınız bir pencere yanında tutmalısınız. Çok çabuk canlanır.

 36. Nur, İzmir dedi ki:

  1 yıllık Orkidemin önce yaprakları pörsüdü. Sonra da kökleri pörsüyüp kurudu. Çiçek sapı da kuruyor ve ucunda tomurcuk var. Sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Anlattığınıza göre yapraklar kurumamış ama pörsümüş durumdalar. Saksısından çıkarın. Bozulmamış kökler varsa ve üzerlerine çam kabukları yapışıksa onları temizlemeyin. Hafifçe silkeleyin dökülenler dökülsün kalanlar kalsın. Sonra dışarda açık havada 2 gün suda bekletin. İki gün dolunca sadece gündüzleri suda bekletin. Geceleri her yeri açıkta rüzgar alabilmeli. Mayıs ortasına kadar böyle bakım yapın. Sonra yeni orkide toprağı (çam kabukları) alarak dikin ve sulayın. Haziran ortasına kadar dışarda tutun.

 37. Yeşim, Sakarya dedi ki:

  Geçen sene aldığımız orkidemiz sanırım güneşte fazla kaldı ve yapraklarının rengi beyaz gibi oldu. Kökleri sağlam. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Şimdiden haziran sonuna kadar dışarda tutun. Dışarda olduğu sürece her gün bol su ile sulayın. Birkaç hafta içinde hem yeni kökler hem yeni yapraklar çıkarır.

 38. Hazal dedi ki:

  Ofiste bakmış olduğum orkidem çok güzel açtı tam 8 adet çiçeği var. Özenle bakıyordum ama bir sabah ofise geldiğimde bir yaprağı su toplamış gibi aşağıya düşmüştü. Ellediğimde yaprağın o derisi sıyrılıp içinde su akıyordu. Ben bu konuyu araştırırken yardımcım diğer yapraklar da aynı olmasın diye o yaprağı kesmiş. Kestiği yer ertesi gün beyaz mantarımsı bir şeyle kaplanmaya başladı. Şimdi de en üsteki köklerin biri çüremeye başladı, siyahlaştı. Çiçeklerinde de hafiften yeşil noktalar oluşmaya başladı. Sizde bu durumda ne yapmalıyım?
  ***
  Sanıyorum gereğinden fazla suluyor ve hava akımlarından mahrum ediyorsunuz. Toprağı (çam kabukları) elinizle sıktığınızda elinizi ıslatmayacak derecede kurudukça bol bol su ile sulayın. Sulama sıklığını buna göre ayarlayın. Ayrıca orkideler sadece gece karanlık saatlerde ve hava çok sıcak olmazsa o takdirde nefes alabilir, bünyede biriken gazları dışarı salıp ferahlar. Yoksa nefes alamaz ve bu durum birkaç hafta uzun sürerse ölüm sürecine girer. Geceleri sürekli biraz serince hava akımları olmasına büyük ihtiyacı var.

 39. Bingül, İstanbul dedi ki:

  İki yıllık Phalaenopsis türü orkidemin kökleri çürüdü. tarif ettiğiniz gibi köklerini kestim, yıkadım kuruttum. Şeffaf kek kutusuna koydum hava almayacak şekilde kapattım. başka ne yapmam gerekir? Altı tane yaprağı var. Dipte bir tane de çıkan yaprağı var.
  ***
  Geceleri, hava tam karardığı zaman çıkarıp suya koyun (yapraklar su dışında kalmalı) ve sabaha kadar dışarda bekletin. Gündüz yine aynı kapalı tutun. Bir haftada iyice dirilir. Bir hafta geçince gece gündüz hep dışarda suda tutun. Geceleri ara sıra tamamen açıkta bekletin kök kısmı esinti- rüzgar alabilsin. Suyu her gün değiştirin. Yeni kökler çıkmaya başladığında yeni orkide toprağı alıp dikin ve ağustos sonuna kadar dışarda açık havada tutun. Dışarda tutmak mümkün değilse açık kalabilecek bir pencerenin tam yayında durmalı.

 40. Bingül, İstanbul dedi ki:

  Söylediğiniz gibi yaptım fakat yapraklar bazı yerlerden yanmış. Kurtarılabilir diye ümit ediyorum. Birkaç kök yeşillenmiş. Sanki umut var gibi. Orkideleri o kadar çok seviyorum ki eğer bunu yaşatırsam birsürü orkide alacağım. Evimde hem güneş gören yer hem de güneşsiz yer var. Camın arkasına direkt koyamıyorum pencere çerçevesi dar. Sehpa üstüne koysam olur mu? Belli aralıklarla camı da açabilirim.
  ***
  İstanbul iklimine göre tam bu zamanlar gece serin esintileri orkideleri canlandırır. Gece boyu dışarda kalması lazım. Gündüz ise ortalama üç saat kadar sabah veya akşam güneşinin yaprakları ısıtması da ayrıca önemli bir ihtiyaç. Bu şartlarda çok hızlı gelişim gösterir.

 41. Şükran, Ankara dedi ki:

  Merhaba, verdiğiniz bilgilerden çok yararlanıyorum, teşekkür ederim. Sorum iki sap çıkarmaya yüz tutmuş orkidemin saksısında oluşan yosunlarla ilgili. Orkide sağlıklı görünüyor, fakat saksının içinde hüküm süren yosunlar beni düşündürüyor. Ne yapmalıyım acaba, yosunları temizlemeli miyim? Sağlıcakla kalın.
  ***
  Hayır bir zararı yok. Fakat sulama düzeninizi bir gözden geçirin. Saksı içindeki maddeler daima sırılsıklam ıslak kalıyorsa bunun ciddi zararları olabilir. Muhtemelen yosunlar da o yüzden oluyordur. Daha sonra aşırı bakterileşme ve mantarlaşma olup içerdeki kökler arasında fazla karbondioksit oluşumu, oksijen azlığı hatta oksijensizlik başgösterir ve bunun sonucunda oksijensiz ortam bakterileri devreye girer. Bu ise kökleri çürütür.

 42. Çiğdem, Ankara dedi ki:

  En sevdiğim orkidemin önce yaprakları pörsüyüp düştü. Sonra da köklerinin komple çürüdüğünü farkettim. Sadece serçe parmağı uzunluğunda 3 yeşil kok kalmış. Fakat köklerin bağlandığı ana kısmı da kuru. Ben çürükleri büyük ölçüde temizledim ama kuruyan ana kök çok sert taş gibi. Orası da mı kesilecek? 7. maddenizi uygulasam kurtulur mu merak ediyorum. 8. maddenizi uyguluycam fakat sağlam kalan kökleri kuruyan ana gövdeden kesmeli miyim sizce? Sadece sağlam kökleri kesip diksem de tutar mı acaba?
  ***
  Ana kök dediğiniz gövde ise ve sertliği canlı ve sağlıklı olmasından dolayı ise yeniden canlandırabilirsiniz. Anlamak için tırnağınızla hafifçe kazıyın. Eğer ölmüşse siz kazıdıkça kahverengi ve sulu dokular ortaya çıkar. Canlı ise beyaz veya yeşildir. Eğer gövde çürümüşse, buna rağmen sağlam kalan kökler varsa maalesef o köklerden hiçbir şey olmaz. Zamanla çürür giderler. Ayrıca 8. maddede küçük hatalar vardı düzelttim (yani orkidelerin dikileceği saksıda çam kabuklarının fazla sıkışık olmaması gerekiyor).

 43. İlknur, İzmir dedi ki:

  Benim orkidemin kökleri komple çürüdü sadece kabuk içindeki telleri kaldı ve bu şekliyle dalı var çiçek açacak. Orkidemi ķöklendirebilmem için ne yapabilirim?
  ***
  Serin rüzgarlar sayesinde köklenebilir. Devamlı dışarda tutun. Kuzey cephe olmayan bir yer olması lazım. Gündüz güneş ışınlarıyla ısınabilmeli ve gece serin rüzgarlar alabilmeli. Şimdi belki kış ama İzmir’de bir şey olmaz. Sadece ısı sıfırın altına düşeceği günlerde içeri alın.

 44. Funda, Eskişehir dedi ki:

  Yıllardır orkide bakıyorum ve iki ay öncesine kadar hiç sorun yaşamamıştım. İki ay önce bir yapı marketten iki orkide daha aldım. Sanırım bunlar hastalıklıymış. Br ay önce dallarında yapışkan su tanecikleri oluşmaya başladı. Dalların çoğu çiçeklenmek üzere ama bu su taneciklerinden kurtulamıyorum. Gittikçe artıyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Yıkamayla arap sabununu denedim ama geçiremiyorum. İlacı varsa onu da söylerseniz sevinirim.
  ***
  Eğer hiçbir bit yoksa şekerli damlacıklar çıkarmaları hem çok sağlıklı hem yerini çok sevmiş olduklarının işaretidir. Yapacağınız şey o damlacıkları orkidelerin üzerlerinde kurumalarına izin vermeden ıslak bezle silip temizlemektir. Aksi takdirde onlardan türeyen bakteriler hastalıklara yol açarlar.

 45. Sema, İstanbul dedi ki:

  Orkidem 1 ay önce hediye olarak geldi ama geldiginde en alt yaprağı sararmıstı bende zarar vermesin diye temiz bir makasla kestim köklerindede bir kaç çürük vardı onlarida budadin çicekleri filan cok güzel acıyordu fakat ben bunları yaptıgında üzerinde ayni zamanda tomurcuklarda vardi simdi o tomurcuklarim actı ayni zamanda diger cıceklerde döküldü o dökülme esnasında yapraklarim sarardı ve onlarda dökülmeye başladi ve sımdı 1 tane yaprak kaldı ve o dökülen yapraklardan sıvı akıyor napnaliyın orkidemi kurtara bilirmiyim yoksa artık cok mu gec
  ***
  Sema Hanım orkideler her evin şartlarını sevmiyor. Bu tamemen şans işi. Ama korkmayın yer yadırgaması (phalaenopsis orkideleri için) çok da kötü bir şey değil. Özel seralarda havalandırma ve kontrollü ısı her şey dört dörtlük iken rahatça kof kökler geliştirir. İşte problem bu. O kökler normal ev şartlarında genellikle bozulur. Ama siz eğer sabırlı olarak gereken şartlara dikkat ederseniz yeni kökler çıkarır ve sizin evinize uyumlu bir bünyeye sahip olur. Yeniden canlanması için ilk etapta geceleri 20C derecenin üstünde olmayan serinlik ve havadarlı gerekiyor. Gündüzleri ise güneş ışınlarının orkideyi ısıtması şart. Bu ilk etap sürecinde orkidenizin çürümüş köklerini temizlemiş olarak suda bekletin. İki günde bir sadece gece boyunca açıkta bekletin. Birkaç hafta sonra yeni kökler belirir ve o zaman saksısına dikersiniz. Sonra zaten bahar gelmiş olacağından dolayı ağustosa kadar dışarda tutmanızı tavsiye ederim. Gayet güzel gelişip serpilecektir.

 46. Sema, İstanbul dedi ki:

  O kestigim yerlerden ayni zamanda agır koku oluyor sap kısmina kadar bir curume yumusama soz konusu ve son yapragıda düsürdü yaprakları tekrardan cıkarmı ve bilgileriniz yardiminiz icin cok tesekkur ederim
  ***
  Siz orkidenizi (eğer gövde ölmemişse) saksısından çıkarıp bütün çürük yerleri kesin ve iyice yıkayın. Sonra 2-3 gün açıkta bekletin. Sonra da yukarda anlattığım gibi devam edin. Sadece orkidelerde değil tüm bitkilerde sararan yaprakları kesmemenizi tavsiye ederim. Sararma çürümeye dönerse dala veya gövdeye yakın değil en az 3cm gibi biraz uzak bir yerden kesilmelidir.

 47. Mutlu, Hakkari dedi ki:

  Kargoyla gelen orkidem soğuktan donmuş. Şimdi de solmaya başladı çok kötü durumda. Ne yapabilirim?
  ***
  Bir hafta kadar oldukça serin bir yerde tutun. Donmadan zarar görüp görmediği zamanla belli olur. Donma ciddi donma ise birkaç gün içinde haşlanmış gibi lapa gibi bir hale gelir. Gövde kısmı sert ve canlı kalırsa yeniden canlandırmanız mümkün.

 48. Semra, Ankara dedi ki:

  Phalanelopsis türü orkidemi çürüdüğü için bir tedavi uyguladım. Yeniden dal çıkarmasını başarmıştım ancak büyümesi durdu ve çıkan taze tomurcukları dökülmeye başladı. Ne yapabilirim?
  ***
  Ne yapacağınızdan çok sebep önemlidir. O sebep devam ederse ne yaparsanız yapın işe yaramaz. Muhtemelen bulunduğu yerin ya geceleri sıcak ve havasız olmasından ya da çok fazla soğuk olmasından kaynaklanıyor. Bu şartlarda sorun yoksa gücünün tamamen bitmiş olması söz konusu.

 49. Arzu, Antalya dedi ki:

  Sağlıklı şekilde senede iki kez çiçek açan orkidemin yapraklarında kahverengi lekeler oluşmaya başladi bu ne olabilir?
  ***
  Çok eski yapraklarda her türlü bozulma olabilir. Eğer yeni yapraklarda sorun varsa belki köklerinin daima çok ıslak ortamda havasız oksijensiz kalması yüzündendir. Bir de orkide besini vermiyorsanız bu da bozulmalarda bir etkendir.

 50. Özlem, Gaziantep dedi ki:

  Geçtigimiz şubat ayinda aldigimiz orkidem başlangıçta çok saglikli görünüyordu ancak bir ay sonra tüm çiçeklerini döktü sonra dallari tamamen kurudu dallari dipten kestim simdi sadece yaprakları var dal cikarmiyor yazin ve baharda gece esintiside sagladim bitki besinide kullaniyorum ancak yaklaşık 10 aydir boyle sadece yaprakları var dal cikarmiyor ne yapabilirim?
  ***
  Anlaşılan hiçbir şeyi gereğince yapmamışsınız. İlkbaharda havalar az biraz ısındığında dışarıya açık havaya koyun. Gece gündüz dışarda kalsın. Böylece birkaç hafta sonra ciddi bir gelişim gösterir.

 51. Lale C. Bayburt dedi ki:

  Merhaba. Ben Bayburt’ta yaşıyorum. Dolayısı ile sıcak oluyor odalarımız. Hediye orkidem vardı fakat 1 ay içinde hiç çiçek kalmadı. Köklerde çürüme var ama yapraklar sağlıklı görünüyor. Toprağını havalandırdım 15 20 dk kadar tekrar diktim. Hiç su vermedim zira hala nemliydi. Daha serin bir odaya aldım. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Bu yaptıklarınız doğru. Bir de gündüz saatlerinde biraz güneş ışınlarını alması iyi olur.

 52. Gizem, Ankara dedi ki:

  5 adet orkidem var. Yaprakları pörsüdü ama şu an hepsi yeşil ve tomurcuk vbermiş durumdalar. Yaprakları ölü gibi yanda duruyor. Ne yapsam düzeltemedim. Tavsineyiz ne olabilir?
  ***
  Gizem Hanım bu sayfa anlattığınız problemlerin sebeplerini ve çözümlerini içeriyor. Lütfen okuyun. Ayrıca bu sayfaya gelen soruları ve cevapları okumanıza gerek yok. Esas konu içerisinde gereken bilgiler verilmiştir.

 53. Leyla, Eskişehir dedi ki:

  Orkidem tomurcuk çıkarıyor ancak geride biraz büyüyen tomurcuk kuruyor. Neden oluyor? Ne yapmalıyım?
  ***
  Fotosentez yapmada sorun olabilir. Bunun için gündüz birkaç saat güneş ışınlarını alabilmesi, gece karanlık saatlerde ise ortamın biraz serince ve çok havadar olması gerekiyor. Ya da bitki besini vermiyorsunuzdur. Problem ne ise, bilginizi arttırarak bulmalısınız.

 54. Eylül, Manisa dedi ki:

  Merhaba orkidem çiçekliyken soğuğa maruz kaldı. Yaprakları ve çiçekleri soldu. Kökleri hala sağlam görünüyor. Ne yapabilirim? Yapraklarını kesmeli miyim yoksa yaprakları kendine gelir mi? Göbeğinden tekrar yaprak çıkartır mı? Ne kadar sürede iyileşir?
  ***
  Sadece çürük ve tamamen kurumuş yerlerini kesin. Gövde sağlam ise ve bulunduğu yerin şartları uygunsa yaza kadar tamamen kendine gelir. Şartlar uygun değilse nisanın ortasından itibaren dışarıda tutun. Temmuzda tekrar içeri alın.

 55. Selma, Çanakkale dedi ki:

  Orkidem çiçeklerini döktükten sonra 3.gözün üzerinden budadım. Sonrasında kökleri saksının dışına çıkmaya başladı. Saksısını ve toprağını değiştirdim. Şimdi yaprakları kuruyor. Sadece 2 yaprağı kaldı. Fakat en üstteki göz filiz vermiş. Orkidemi yaşatabilir miyim?
  ***
  Orkide dışarıya kök uzatıyorsa yerini sevmiş ve sağlığı çok iyi demektir. Saksı önemli değil. Kökleri dışarıda olmak istiyorsa dışarıda olacaklar. Çünkü onun doğası böyle. Siz o kökleri zorla gömerseniz çürürler. Çürüme bütün bitkiyi etkileyip öldürür.Şimdi serin bahar esintilerini özellikle gece karanlık saatlerde uzun uzun alırsa yaza kadar tamamıyla kendine gelir. Bir daha öyle hatalar yapmayın.

 56. Duygu Korkmaz dedi ki:

  merhabalar orkide aldım marketten kökleri epey yeşil diri idi.şimdi sarı oldular. 7 tomurcuğu,1 yarı açmış çiçeği bulunuyordu ewe getirdikten sonra 4 tomurcuğ buruştu.döküldü.açmış olan çiçek epey açıldı.(ben ewe getirince toprağını ve saksısını değiştirmiştim) neden öyle oldular acaba?
  ***
  Gece boyu sıcak ve havasızlık yüzünden bozulup ölürler.

 57. Burcu, Ankara dedi ki:

  Eşim 14 şubatta orkide almış bana. İki dalı var. Alt dallardaki çiçekler açmış. Her ikisinde de üçer tane tomurcuk vardı. Mutfakta cam önüne koydum. Camı gündüzleri hep açık tutuyorum. Sulamasını da daldırma yöntemiyle yaptım ama cama yakın olan en üst tomurcuğu kurumaya başladı. Ne yapar nasıl kurtarabilirim? Tomurcuğumu kessem mi aşağı doğru sararmasın diye? Sorunu ne anlayamadım.
  ***
  Sorun yer yadırgaması sorunu. Ayrıca gündüz havalandırmak gerçi bu da çok iyi ama orkideler geceleri serin ve esintili yer ister. Gündüz esintileri toprağı çabuk kurutması açısından çok iyi. Fakat orkideler gece karanlık saatlerde ancak serin ve esintili ortam şartında nefes alabiliyorlar. Yoksa ölüm süreci başlar. Şartta doğru olunca güzelce gelişim gösterirler. Sararan kısmı kesmeniz sararmayı durdurmaz. Sulamanız ise yanlış. Lütfen bakım sayfasındaki bilgileri okuyun.

 58. Ebru, Denizli dedi ki:

  Orkidemde tomurcuklandı ancak yaprakları çatlak çatlak. Sebebi ne olabilir?
  ***
  Bu tip problemler genellikle köklerdeki sıkıntılardan kaynaklanır. Nasıl ve ne şartlarda baktığınızı bilmediğim için başka bir şey diyemiyorum.

 59. Zeynep A. -İmir dedi ki:

  Nisanlim 14 subatta orkide almış bana. 1 hafta oncesine kadar çok sağlıklı görünüyordu. ilk defa orkide bakmaya başladığım için bakımıyla ilgili pek bir şey bilmiyordum. Hafta 1 suluyordum. haftada 3 kere de yapraklarını siliyorum. Fakat en alttan 3 yaprağı sarardı ve kendi kendine ben silerken koptular. Gündüzleri perdenin arkasından güneşlendiriyorum. Akşamları da kalorifer yakmadigim odaya alıyorum. Simdi kökleri çürümüş gibi sanki öne doğru eğiliyor. düşecek gibi. Ne yapmam lazım? Orkidemi kurtarmak istiyorum.
  ***
  Haftada bir düzenli sulama zararlı. toprağı kupkuru olmaya yakın kurudukça sulamalısınız.Nisandan itibaren haziran ortasına kadar dışarıda tutun. Bu sayede kesin kurtulur.

 60. Seçkin, Muğla dedi ki:

  Benim orkidelerim gece-gündüz dısarıda duruyor. 3 tane hava koku vardı. 2si cok uzadı ve kuruyor. Acaba dısarıda durmamalı mı? Günesi gölegeli olarak alıyor.
  ***
  Ne zamandan beri dışarıda tuttuğunuzu yazmamışsınız. Sıcağa alışık ise ve kış zamanında aniden dışarı koymuşsanız zarar görürler. Neyse şimdi bundan sonra havalar git gide ısınacağı için sorun çıkmaz. Özellikle mayıstan itibaren hızlı bir gelişim gösterirler.

 61. Ceyda D. -İstanbul dedi ki:

  İlk defa çiçek bakacağım için ufak bir araştırma yapmak istedim. Ortada bilgi kirliliği çok var. Örneğin sizin sitenize girene kadar esintiden bahseden bir yer bile yoktu. İyi ki varsınız diyerek sıkıntıma geçmek istiyorum. İki tane orta boy orkidem, bir tane cam fanus içinde bodur orkidem var. Çiçekleri mor renkte. Ofis ortamında cam kenarına koydum. Işıklı bir ortam var ama güneş hiç gelmiyor. Çiçeklerini 2 hafta içinde döktüler. Sadece cam fanustaki dökmedi o da şu ara dökmeye başladı. İlk girdiğim sitenin birinde drenajın sağlanması için “çakıl taşı tepsisi” diye bir tavsiye veriyordu. Çakıl taşı aldım, oturttuğum saksının altına çakıl taşı koydum.. Çiçek saksıda geldi ama bir de içte plastik saksısı vardı. Plastik saksının altına çakıl taşını koydum. Bir faydasını görmedim. Suyunu elimle kontrol ederek veriyorum. Plastik saksılar çok dandik geliyor ve çok küçükler. Sizden aldığım bilgiler doğrultusunda orkide toprağı alıp daha büyük hava alacakları, sıkışmayacakları bir saksıya dikmek istiyorum ama seramik saksı iyi olur mu? delik yanlardan nasıl açacağım daha büyük plastik kap mı bulmam gerekiyor? Ofiste esinti yok. En fazla klimadan ne geliyorsa. Akşam çıkarken camı yukarıdan aralık bırakarak çıksam bir faydası olur mu? çiçekleri işten çıkarken haftanın birkaç akşamı dışarı camın önüne koysam bir faydası olur mu? Gece istanbul’da havalar hala soğuk.. çok soğuk gelebilir mi? bir de acaba kargalar bir şey yapar mı diye korkuyorum.. sabah gelince içeri alacağım.. fanus içinde olan enteresandır en sağlıklı gözükeni onun köklerini göremiyorum ona bir şey yapmak gerekir mi? orkide için satılan vitamin takviyeleri hakkında ne düşünüyorsunuz? arada bir vermek iyi olur mu?? çok teşekkürler, sevgiler..
  ***
  Çok fazla sorunuz var ve bunları olması gerektiği gibi cevaplamak sayfalar dolusu bir kitapçık yazmak demektir. Kısaca şunları yazabilirim: Klimalı mekanlarda hava hareketleri mutlaka olur. Bu da orkidelere iyi gelir (ama gece boyu çalışıyorsa). Eğer ofiste gece boyu ısı 20C derece altında ise esintiye gerek yok. Yalnız, fazla serinde havasız esintisiz ortamda toprağı yani çam kabukları ıslak olmamalı. Saksı büyüklüğü hiç önemli değil. Köklerin içinde olduğu çam kabukları çok sıkışık değilse sorun olmaz.

 62. Dilara, Ankara dedi ki:

  Teyzem bana bir orkide getirdi. Geldiğinde yaprakları ve dalları yeşildi. Hazır orkide toprağı alıp şeffaf orkide saksısına diktim. Ama yaklaşık 1 hafta sonra tek tek yaprakları solup düştü. Daha sonra da dalları kahverengimsi siyah bir hal aldı. Kökleri de neredeyse çürümüş. Ne yapmalıyım tekrar nasıl canlanır canlanma ihtimali var mı?
  ***
  Zor… Bütün çürük yerleri kesip yıkayın. Maysı sonuna kadar suda bekletin. Yeri hem güneşli hem çok havadar olmalı. Mayıs ortasından itibaren orkide toprağına dikip dışarıda açık havada temmuz ortasına kadar bekletin. Bu sayede canlanıp yeni yapraklar ve kökler çıkarır.

 63. Fatma, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar. Benim yaklaşık 1,5 yıldır evde beslediğim bir orkidem var. Nerde hata yaptım bilmiyorum ama kökleri çürüdü. Sadece bir tane yeni çıkan kökü kaldı. Eski saksıdan çıkarıp temizledim ve yeni saksıya ektim. Bu sefer de yaprakları pörsüdü. Yukarıda anlatmış olduğunuz gibi 2-3 gün açıkta bekletip ardından açık havada suda bekletirsem canlandırabilir miyim?
  ***
  Hayır öyle yapmayın. Şimdilik az sıklıkta sulayarak ama geceleri yapraklara su fısfıslayarak bekleyin. Gece ısısı 15C dereceden aşağı düşmeyen günler geldiğinde sürekli dışarıda tutarak her gün güneş batmaya doğru bolca sulayın. En geç haziran sonuna kadar tamamıyla canlanıp yeni kökler ve yeni yapraklar çıkarmış olur.

 64. Aylin, İstanbul dedi ki:

  Merhaba ben geçen sene ramazan ayında orkide almıştım ama çiçekleri ve çubukları kurudu döküldü. Yaprakları da döküldü elimde. Sadece kökleri kaldı ama kökleri sağlam duruyor yani yeşil. İlk defa bir orkide aldım ve ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Şimdi İstanbul’da orkideler için hava yeterince ısındığına göre dışarıda tutun. Orkidelere hayat veren şey sürekli hava akımlarıdır. Tabii eğer kökleri ve daha önemlisi ana gövde gerçekten canlı ise, yanılmıyorsanız.

 65. Elif K. -İstanbul dedi ki:

  Oncelikle allah isinizi rast getirsin cok faydali bir is yapiyorsunuz. balkonum var. orkidemin oldugu oda dediginiz gibi sabah gunesi aliyor. o zaman ben bu hafta sabahlari disarida guneslendireyim geceleri de oda penceresini ustten acik bırakayim yan taraftan esinti alir. uc dort gun sonra da disarida mi birakayim? bir ay kadar uygun mu? Bu arada evde geceleri kapi pencere kapatirda yatariz bu durumda yazlari hic gece esintisi alamamis oluyor.
  ***
  Teşekkür ederim. Amin. En iyisi şu andan itibaren balkona çıkarın. Balkon sadece sabah güneşi alıyorsa iyi. Bir hafta veya 10 gün kadar sonra çok güçlü olarak aktifleşir. İlk hafta toprağı kupkuru olmadıkça sulamayın. Sonra her gün iki günde veya en geç dört günde bir akşamdan akşama bolcu sulayın. Dışarıda orkideler -eğer hava çok serin değilse- sık sık sulanmalıdır. Hatta sıcak günlerde çam kabukları gün içinde çabucak kuruyorsa her akşam sulayın. Temmuz sıcaklarında eğer gelişim devam ediyorsa hem akşam hem gece yarısı sulayın. Eylül sonundan itibaren ekim ayında veya kasımda yeni çiçek sapı çıkarır. Ama mutlaka evde ısıtıcı kullanmaya başlamadan önce eve almalısınız. Yoksa sonbahar serinlerine adapte olmaya başlamış bir orkide aniden sıcak ve havasız eve alınırsa kökleri çürür.

 66. Burcu, Hatay dedi ki:

  Benim orkidem tomurcuklandı. Çiçek açacaktı 2 çatal dalın biri kırıldı. Diğerine zarar verir mi? O da çiçek açmak üzere. Ne yapmalıyım?
  ***
  Korkmayın kesinlikle zarar vermez.

 67. Şehnaz, Batman dedi ki:

  Merhabalar. Ben ocak ayında Batman’a taşındım ve o telaşe sırasın da 1 gece orkidelerimi arabada unutmuşuz ve soguk almışlar. Tüm yaprakları kesmek zorunda kaldım. Tek kökler kaldı ama hala yeşiller. Bu zamana kadar bakımlarını normal bi şekilde yaptım hala yaprak vermediler. Yeni bitki besini ile bakmaya başladım. Tekrar normale dönüp yaprak verirler mi? Hallerine çok üzülüyorum.
  ***
  Kökler gerçekten sağlıklı ise ve bulunduğu yerin şartları uygunsa elbette yeniden yapraklanır.

 68. Selin, Konya dedi ki:

  Merhaba. Benim orkidem mart ayinda geldi. Gayet saglikliydi ve cicekliydi. Yaklasik 1 ay sonra normal olarak cicekleri kurudu ve dokuldu fakat yapraklari da yavas yavas sararip kendiliginden kopup düsmeye basladi.simdi sadece 2 yapragi var cicek saplari saglam kurumadi. Koklerde saglam hic bir kuruma curume yok. Sadece yapraklarin birlesim yerleri curumus gibi sanirim bu yuzden kopup dusuyor. Fazla sulamadan kaynaklandigini dusunuyorum. Su an 2 tane yapragi var sadece sizce ne yapmaliyim? Kokleri saglam tekrardan yaprak verir mi?
  ***
  Evinizde şartlar uygunsa gelişime devam ederler.

 69. Emine, İzmir dedi ki:

  Merhaba öncelikle siteniz çok güzel.Çiçeklerimle ilgili her türlü bilgiyi buradan alabiliyorum. Benim bir orkidem var yaklaşık 3 ay önce aldım. Büyük yaprakları ve mor çiçekleri var. Çiçeğim şeffaf saksıda ve orkide toprağı şeklinde satılan ağaç kabukları şeklinde. Saksının altında sadece bir delik var. Sulama için saksıya su doldurup bir süre sonra tamamen boşaltıyorum. Son sulamada köklerinde beyaz mantarlar gördüm. Tüm saksıyı boşaltıp mantarlı kısımları kestim. Fakat tüm köklerde çürüme başlangıcı gördüğüm için çoğunu budadım. Çok az bir kök kaldı. Kalanlar da yaklaşık 5 cm kadar ve az. Sizce yaşatabilmem mümkün mü? Orkidemin ölmemesi için ne yapabilirim?
  ***
  Bu gidişle kesin ölür. 5-6 gün boyunca dışarıda açık havada suda bekletin. Geceleri ise sabaha kadar tamamen açıkta bekletin. Sonra tekrar çam kabuklarına dikin ve eylül sonuna kadar dışarıda tutun. Bu sayede tamamıyla gücünü kuvvetini toplayıp çok güçlü bir çiçek sapı çıkarır. Sulamayı yanlış yapıyorsunuz. O usulü bırakın.

 70. Nurcan, Karabük dedi ki:

  Phalaneopsis cinsinden 8 tane orkide vardı. Ocak ayında her biri gelin gibi çiçek çiçekti. Hala bazıları açmaya doyamıyor. Ama 4 adeti hastalandı. Yanına 2 büyük kumkuat denen meyvesi yenen ağaçlardan koymuştum yazın bahçeme dikecektim ağaçları. Fakat ne olduysa ağaçlar kurumaya başladı onları bahçeye götürdüm. Ama yanlarında duran orkideler 4 tanesinde dallarında çiçeklerin arka kısmında toz şeklinde turuncu kahverengi arası bir örtü kapladı. 1 tane orkide hızlı bir şekilde yaprakları sararıp çiçeklerini döktü. Panik yapıp onu çöpe attım. Diğerleri çiçekliydi fakat onlar da artık döktüler. En sonuncu çiçeklerini bugün topladım dallarından. 3 tanesinin gövdesi o tozlarla kaplı olduğu için ayrı bir yere koydum. Hiç çiçeği kalmadı. Diğer çiçekli olanlarda o tozlardan az miktarda var. Onlara bir şey yapmaya korkuyorum. Elimde kalan 4ü çiçekli 3 çiçeksiz. Hasta olan orkidelere ben ne yapabilirim? Salonumun köşesi boydan camlı ve kuzey cepheydeyim. Yakıcı güneş gelmiyor ama gece gündüz ışığı bol. Her Cuma sabahtan suluyorum. 100 ml su koyuyorum. Hep böyle besledim ve bunu sevdiler çok açtılar. Migros’tan aldığım gibi şeffaf saksıda duruyorlar. Dışındaki şeffaf jelatini yarıya kadar kestim yaprakları aşağıya sarkmasın diye ve öyle durdular. Ben kumkuat ağacından hastalık kaptığını düşünüyorum. Çünkü ağacın dallarından son zamanlarda parkeye sıvılar damlıyordu. Sonra o sıvılar orkidelerin çiçek saplarında da olmaya başladı ve hala o sıvı damlalar var. Şimdi bu anlattıklarımdan yola çıkarak yanlış yaptığım bir şey var mı? Ve hastalığı yok edip tekrar sağlıklı olurlar mı? Ne almalıyım? Şimdiden vakit ayırıp okuma zahmetinde bulunduğunuz için teşekkür ederim hayırlı günler dilerim.
  ***
  Haftada bir sulamanız çok zararlı bir şey. Orkidelerinizdeki iyi gelişim o hatalı sulamadan değil, şansınıza bulundukları yerde hava akımları ve uygun ısı derecesi olduğundandır. Sulamak için çam kabuklarını tutup sıkın. Elinize hiç nemlilik gelmiyorsa işte o zaman sulayın. Hastalıkları ıslak bezle tertemiz silin. Sildikten sonra pencereler uzun süre açık kalsın. Orkidelerde temizlik ve hava akımları her zaman önemlidir. Hatta toprağının iyice kurumasını bekleyip banyoda düş altında bol bol üzerlerine su sıkarak yıkamalısınız. Sulamayı sadece bu şekilde de yapabilirsiniz. Şimdiden sonra havalar ısındığı için eğer hırsız veya kedi girme tehlikeleri yoksa geceleri gece boyunca orkidelerinizin yanındaki pencereyi sürekli açık tutarsanız adamakıllı canlanırlar. Ambalaj sargılarını tamamıyla çıkartmalısınız. Her yerlerinden bol bol hava akımlarına açık olmaları şart.

 71. Serap, İstanbul dedi ki:

  Şubat ayında hediye gelen bir orkidem var. İki dal çiçek doluydu. İki hafta sonra bir dal tamamen kurudu kestim. Şu anda diğeri kuruyor, yana dogru sürgün dalındaki birkaç çiçek kaldı sadece. Alttan iki yaprağını sarartip düşürmüştü. Edindiğim bilgiler sonucu şimdilik yaprakları ve kökleri yeşil ve sağlıklı görünüyor. Doğu penceresine yakın aydinlik bir konumda duruyor. Ama üzerine hiç güneş ışığı almıyor. Odayı sabah ve gün içinde havalandiriyorum. Ama öyle esinti falan olmuyor. Sorum şu, sabahları tülden süzülen güneş ışığı alsın diye yerini değiştirsem (1,2 saat mutfakta yerde duracak) sevinirim mi yoksa hoşlanmaz mi? Veya Akşamları havadar olsun diye camekanlı balkonumda dursa nasıl olur?
  ***
  Gece boyu havadar yer çok önemlidir. Camekanlı balkonun açık pencere tarafına koymalısınız. Şimdi tam da canlanma zamanı zaten.

 72. Serap, İstanbul dedi ki:

  Sağlıklı sandığım orkidem içten içe kök çürüğü olmuş. Dışardan bakınca kökler yeşildi bir tane kararmış kök çarptı gözüme. Merak edip toprağını biraz eşeleyince köklerin gövdeyle birleştiği dip noktaların kararıp çürümüş ve kökleri dipten uçlara doğru sararttığını gördüm. Bütün saksıyı boşalttım. Uçları yeşil olsada birleşim yerleri kararıp çürümüş kökü sarartan tüm kökleri kesip temizledim. Kestiğim yerleri yıkayıp tarçın sürüp yeniden aynı toprağına diktim. Toprağım kalın taneli ama çok sıkışıktı heralde iç kısımlar kuruyamadığından çürüme oluştu. Kökler azalınca şimdi daha seyrek oldu. Şu an altı yedi tane üst kısımlarda kalan kalın kökü var. Toprak nemli olduğu için tekrar sulamadım. Dün geceyi camekanlı balkonumda geçirdi. Şimdide sabah güneşi üzerinde. 24 saat bile olmadı ama şimdilik sararma boynunu bükme olmadı. O kadar kök yenileri çıkana kadar yeterli olur mu? Dikmeseydim de açıkta mı dursaydı önerdiğiniz gibi? Yoksa onu hiç kökü olmayanlar mı yapmalı anlayamadım o kısmı? Kesilen yerlere tarçın yada karbon sürülmeli diye okumuştum mikrop kapmasın diye başka yerlerde. Siz bahsetmemişsiniz ya da ben okumadım heralde. Pişman oldum sürmese miydim acaba? Toprağım genelde iri taneli temizdi. Ponza taşı bulursam alıp dediğiniz gibi karıştırıp tekrar ekicem. Doğru mu yaptım ya da ne yapmalıyım orkidem için cevabınızı yine dört gözle bekliyorum.
  ***
  Tarçın filan önemli değil. Çürümenin ilerlememesi için en önemli şey hava akımlarıdır. Üst kısım kökler sağlıklı ise yeterli. Problem yok. Eğer geceleri rüzgar alıyorsa çok iyi olur. Böylece her akşam sulayabilirsiniz (eğer çam kabukları sırılsıklam ıslak kalmıyorsa). Her hafta daha da güçlenir ve haziran sonuna kadar pekçok yeni kök çıkarmış olur.
  Eğer şimdi bugünlerde yapraklarda pörsüme oluyorsa 15 gün boyunca şöyle yapın: sökün ve suda bekletin. Her iki günde bir sadece geceleri sudan çıkarıp sabaha kadar tamamen açık havada bırakın. 15 gün sonra yine saksısına dikin ve geceleri yeri yeterince hava akımlarına sahip ise her akşam güneş battığı sıralarda sulayın. Yaz sonuna kadar böyle devam edebilirsiniz. Bu usulü geçen yıl bizzat denemiştim. Sonuçta aşırı köklenme, güzelce yapraklanma ve mevcut çiçek sapı üzerinde yaz başında çiçeklenme olmuştu ve sonbahar başında çok güçlü yeni çiçek sapı çıkarmıştı.

 73. Fatma, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar… Öncelikle verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ediyor iyi çalışmalar diliyorum.Benim orkidemin yaprakları pörsümüş ve bir tane kök hariç hiç kökü kalmamıştı. Daha önce bu durumu size yazmıştım ve anlattığınız gibi az sıklıkta sulayarak, geceleri su fısfıslayarak beklettim. Şuan yeni yaprak ve yeni bir kök çıkardı. Bir de şuan çok minik olduğu için tam olarak anlayamadım ama dal çıkartıyor sanırım. Orkidemi kurtardığım için çok mutluyum ve size çok teşekkür ediyorum. Bir sorum daha olacak; yeni çıkan yapraklar çok küçükler eski yaprakları kesmem gerekir mi yoksa kendiliğinden düşmelerini mi beklemeliyim? Bir de gece ısısı 15 derecenin altına düşmeyen günlerde tamamen dışarda tutabilirsin demiştiniz, ben içerde cam önünde tutuyorum fakat pencere sürekli açık durumda yine de tamamen dışarı koymam gerekir mi yoksa şu anki hava akımı yeterli midir? Şimdiden teşekkür ederim, iyi günler:)
  ***
  Gördüğünüz gibi benim tavsiyelerim biraz olsun yerine getirilince orkideler diriliyor. :) Pencere sürekli açık ise ve yeni kök ve yeni yapraklar çıkarmaya başladığını göre dışarıda tutmanıza gerek yok. Eski yapraklar ne kadar çirkin görünürse görünsün yeni yapraklar iyice güçlenene kadar kesmeyin. Şimdi orkide besini vermeye başlayın. Temmuz ortalarına kadar iyice güçlenir. Sonra da sonbaharda sapasağlam yeni bir çiçek sapı çıkarır.

 74. Irem, Ankara dedi ki:

  Yaprakları nispeten iri ve geniş(hangi tür olduğunu bilmiyorum)bir orkidem var. Yaprakları yeşil olmasına rağmen çok yumuşak ve aşağı doğru duruyor. Iki ay kadar önce bir çiçek açıp yaklaşık bir ay sonra da çiçeğini döktü. Yeterince güneş almadığını düşündüğüm icin yerini degistirdim. Iki ayri sürgünden tomurcuklandı. Fakat bu esnada fazla güneşte kalmış olacak ki yaprakları büzüştü. Tekrar yerini değiştirip mutfağa aldım, topragı sineklendigi icin dibine kuruma islemini de kolaylastimak icin tas yerlestirip kendi ozel topragiyla topragini yeniledim. Tomurcuklar buyuyup acma asamasina geliyor fakat kızarip kuruyup acmadan dökülüyor. Tomurcukların sağlıklı ve yapraklarının sert olması icin ne tavsiye edersiniz? Sevgiler, iyi çalışmalar…(Bitki besinini de ihmal etmiyorum)
  ***
  Toprak sinekleri var ise bahsettiğiniz problemlerin ana sebeplerinden biri sulamayı yanlış yapmanız. Her yerde saksıyı su dolu kap içinde bekletin derler. Bu usul sürekli güçlü hava akımları olmayan evlerde orkide köklerini çürütür. Sulama şöyle olacak: Çam kabuklarını tutup sıkın. Elinize hiç yaşlık gelmiyorsa lavaboda bol bol su dökerek sulayın ve çam kabukları suya fazla doymasın diye suyun saksı alt deliklerinden akıp gitmesine dikkat edin. Yani su birikimi içinde bekletmeyin. Çam kabukları sıkıldığında yaşlık hissedildiği sürece, iki ay bile geçse sulamayacaksınız. Ayrıca orkideniz mutlaka hava akımları olan bir yerde durmalı. Günde birkaç saat sabah veya akşam güneşi ile hem yapraklar hem saksı ısınacak bu da orkide sağlığı için çok önemli. Öğle civarı güneşi direkt gelirse zarar verir.

 75. Tugce, Antakya dedi ki:

  Merhaba benim 3 orkıdem var bir tanesinin kökleri çürümüş hepsini temızledım yapraklarıda satardı ve koptu orkide toprağına yeniden dıktım onu kurtarmanın başka bir yolu var mı sağlam hıc kok yok ama çiçekleri duruyor daha
  ***
  Şimdi mevsim olarak şunu uygulamak için çok iyi bir zaman: Orkidenizi sökün. İki gün suda bekletin ama sürekli dışarıda açık havada tutacaksınız. İki gün dolunca gece boyu tamamen açıkta bekletin. Ve bundan sonra her iki günde bir aynı şeyi yapın. Haziran ortasına kadar böyle devam edin. Suyunu iki günde bir yenilemeyi unutmayın. Sonra saksısına çam kabuklarına dikip sabah veya akşam güneşinde ısınacaği bir yerde, yine açık havada tutun. Her akşam bolca su dökerek sulayın. Hızla köklenip yapraklanmaya başlar. İyice canlanınca ya da en geç eylül sonunda tekrar eve alın. Eve alınca sulamayı dışarıda olduğu gibi değil, sadece çam kabukları tamamen kurudukça yapacaksınız.

 76. Bahar, Afyon dedi ki:

  Orkidemin once cicekleri dokuldu. Simdi de sapi sarariyor. Kestim ama kesilen yerden sararmaya devam ediyor. Ne yapmaliyim?
  ***
  Madem öyle artık yapacak bir şey yok ama pek önemli değil. Bakımını doğru yaparsanız sonbahar sonuna doğru çok daha güçlü yeni bir çiçek sapı çıkaracaktır.

 77. Eliya Istanbul dedi ki:

  Eşim hediye orkide almıştı Şubat ayında. Yavaş yavaş çiçekler soldu yapraklar sarardi komşum gelip kurumuş bu dal deyip dalın birini kesti diğer dalda aynı şekilde olunca eşim kesti 2 yaprağı kaldı onlarda sarardi ve kurudu. Yani suan boş bir saksı kaldı :( . Birde ilginç bir şekilde kök yukarı doğru çıktı adete bir dal gibi. Köku ne yapmalıyım bu orkide yi nasıl yeniden canlandirabilirim yada canlanır mi çok üzgünüm gerçekten ona bakmadigim için :(
  ***
  Kök sağlıklı bir şekilde uzuyorsa iyi. Dışarıda tutarsanız gece boyunca esintilerinin sayesinde hızla canlanacaktır.

 78. Özlem, Bursa dedi ki:

  İyi günler ben iki yıldır orkide bakıyorum kendi orkidelerim gayet sağlıklıydi Van’dan Bursa’ya taşındım dallari kurudu kuruyanlari kestim şuan iyi gorunuyorlar yanlız besin takviyesi hiç yapmadım normal orkide toprağı var sadece ekleme yapmalıyım? ikinci sorum iki hafta önce bi komsumda gördüğüm kuruyan orkideyi belki kurtulabilir umuduyla eve getirdim. govdesi tamamen kurumuş yapraksız bir dal üzerinde tomurcukları vardı ve dal alttan kurumaya başlamıştı. Dali ve kuruyan kökleri kestim orkide in sağlam köklerini yıkayıp toprağını balkonda havalandirdiktan sonra diktim yanlız şimdiye kadar hiçbir yasam belirtisi göstermedi yeşil kökler duruyor hala ama gövde tamamen kurumus durumda. ne yapmalıyım kurtulma şansı var mı?
  ***
  Bazen gövde tamamıyla ölüp çürüdüğü halde kökler bir süre daha canlı kalabiliyor. Önemli olan gövdesidir. Canlı mı değil mi emin olmalısınız.

 79. Esra, İstanbul dedi ki:

  2 hafta kadar önce keikimi ayırdım fakat yapraklar pörsüdü ve rengi bembeyaz oldu. köklerinde yer yer çürümeler var. ne yapmalıyım?
  ***
  Bazı şeyleri yanlış yapmışsınız. Çürümeler çok kötü. Şimdi saksıdan çıkarıp suya koyun ve sürekli dışarıda açık havada tutun. Her gece sudan çıkarıp sabaha kadar açıkta bekletin. Bir hafta böyle geçsin. Sonra geceleri açıkta bekletmeyi 2 günde bir yapın. Bir hafta da böyle geçsin. Ondan sonra orkide çam kabukları ile saksıya dikin. Yine sürekli dışarıda kalsın ve sabah veya akşam güneşi alsın. Çam kabukları yarı yarıya kurudukça sulayın. Eylül sonuna kadar dışarıda kalsın. Bu sayede son derece sağlıklı olarak yapraklanmış ve bol bol köklenmiş olur. Her şey yolunda giderse sonbaharda çiçek sapı çıkarmaya başlar.

 80. Mürüvet G. -Afyonkarahisar dedi ki:

  orkide geldikten sonra bir süre çiçekleri durdu. Sonra hem çiçeklerini hem de yapraklarını döktü. Yaklaşık 6 aydır böyle. Dışarıdan bakıldığında kurumuş gözüküyor. Hiçbir yer yeşil değil. Sizce ölmüş müdür? Sulamasını doğru ve düzenli yaptık. Sizce atmalı mıyım yoksa tekrar canlanır mı?
  ***
  Orkidelerde düzenli sulama çok zararlıdır. Sadece gerektiği zamanlar yapılmalıdır. Ölmüş müdür diye soruyorsunuz. Ana gövde sağlıklı ise ölmemiştir. Bunu kontrol etmeden bilemem. Siz kontrol edip anlamalısınız.

 81. Esra, İstanbul dedi ki:

  Çam kabuğu değil de Orkide toprağı adı altında ikeadan almıştım ona dikmiştim keikileri. Ayrıca büyük şeffaf saksı kullanmıştım . Bu hatalardan dolayı mı kökler çürüdü ve yapraklar beyazlaşınca?
  ***
  Köklerin çürümesi havasız kalmasından ve sürekli ıslakta kalmasından dolayıdır. Büyük saksı kullanmanız hata olmuş. Orkide toprağının zarar verdiğini sanmıyorum.

 82. Serhat, İzmir dedi ki:

  Yazılanları okudukça değişik öneriler ve fikirler çıkıyor. Evimde 3 adet orkide var ve üçü de dallarından sararak kurudu. Kökleri maalesef kurumuş vaziyette. Sizden okuyarak kökleri yıkadım. Bazı yerde suda bekletin, bazı yerde naylona sarın ve bazı yerde de tekraar saksısına dikin deniyor. Kurumuş köklere en son ne gibi işlem yapmalıyım? Önerilerinizi bekliyorum.
  ***
  Cevap verirken mevsime, yazan kişinin yaşadığı şehre göre ve orkidesinin anlattığı kadarıyla durumuna göre cevap vermeye çalışıyorum. Naylon sarma, kapalı tutma meselesi ise yapanlar ve faydasını görenler var ama ben artık onu önermiyorum. Şimdi size cevabım ise, bulunduğumuz mevsime göre en iyisi: Yapraklar pörsümüş ise önce 7-8 gün kadar suda bekletin -dışarıda açık havada olmalı. Yılın bu zamanda İzmir için kuzey cephe en iyi yerdir. İki günde bir gece sabaha kadar sudan çıkarıp tamamen açıkta bekletin. Sonra saksısına çam kabuklarıyla dikip yine dışarıda kuzey cephede tutun. Kuzey cephe mümkün değilse öğle cıvarı güneşini almaması da yeterli. Sabah veya akşam güneşinin zararı olmaz faydası olur. Sulamaya gelince: Dışarıda olduğu için normaline göre biraz daha sık sulamak lazım. Çam kabuklarının ıslaklığı tamamen gitmeye yakın tekrar sulamanız iyi olur. Bir aya kadar güçlü kökler çıkarmaya başlamış olur. Ekim ayı ortalarında eve almalısınız.

 83. Nihan dedi ki:

  Merhabalar, benim orkidemin kökleri tamamen çürüdü bir tane bile sağlam kök kalmadı, kök kısmı simsiyah oldu ve kök kısmı ile yaprak kısmı birbirinden ayrıldı. Elimde iki ayrı parça var, köksüz bir kök gövdesi ve yaprak kısmı. Birinden biri hayata döner mi? Ne yapmam lazım? Destek olursanız sevinirim.
  ***
  Yapraklar tek başına işe yaramaz. Ana gövde ise eğer tamen çürümüş ölmüşse (ki anlattıklarınızdan o anlaşılıyor) yapılacak bir şey yok.

 84. Selma, Çanakkale dedi ki:

  Merhaba daha once de size yazmistim onerileriniz sayesinde orkidem tamamen kurumak uzereyken yeni yapraklar ve kokler cikarmaya baslamisti fakat tatil oldugu icin annemin evine goturmek zorunda kaldim.Bi geldim ki dal kismi sararmis kok cikarmaya hala devam ediyor. Sorun ne olabilir?
  ***
  Ya yeri orkidelere uygun değil ya da bakımında yanlışlar yaptınız. Daha önce size verdiğim bilgilerdeki gibi şartlara ve bakımına dikkat etmeniz lazım.

 85. Ayşe dedi ki:

  Orkidemin çiçeklerinde pamukçuk, yapraklarında da cok hızlı hareket eden bite benzer şeyler var. Bunlardan nasıl kurtulabilirim? Evde ne gibi yöntemlerle bu böceklerden kurtulabilirim?
  ***
  bir saksı orkide için mücadele kolay olur. Pamukçuklar çiçeklerde ise tek tek ıslak bezle giderin. Diğer yerlerde ise kulak temizleme çubuğunun pamuklu ucunu alkol veya ispirto veya kolonya ile ıslatıp bitlerin üzerine bastırın ve böylelikle bitleri temizleyin. Küçük bitleri ise ıslak bezle sile sile yok edebilirsiniz. İki üç günde bir uğraşıp sonunda tamamen kurtulursunuz.

 86. Pınar, İstanbul dedi ki:

  Merhaba yaklaşık 8 aydır hediye gelen bir orkideye bakıyorum. 1 buçuk ay önce 4.kattan saksı rüzgardan dolayı aşağıya düşmüş onu bulduğumda yaprakları ezilmiş bir haldeydi.Çiçekçiye gidip yardım istedik ve oda yeni bir saksıya dikip orkide besini verdi 1 hafta sonra yapraklarında güneşten dolayı yanmalar olduğunu görünce saksıdan çıkardığımda köklerinin çürümüş olduğunu gördüm. Çiçekçi bütün kökleri ışık almayacak şekilde diktiğini gördüm ve köklerin çürük olanlarını temizleyip küçük bir şeffaf saksıya diktim iyi görünüyordu küçük bir kök ve yaprak cıkardı ancak kökün kenarlarında beyaz bir şey kapladığını gördüm ve kökleri de tamamen kurumustu ne yapmalıyım nasıl yeni kök elde edebilirim onu kurtarmak istiyorum yardımlarınızı bekliyorum.
  ***
  Pınar Hanım bütün yazılarımda ve hemen hemen her gelen soruya verdiğim cevapta orkidelerin diğer bitkilerden farklı olarak gece karanlık saatler boyunca esintilere ihtiyacı olduğunu söylemişimdir. Ancak bu sayede gerektiği gibi köklenir ve sağlıklı gelişir. Yani evde nerede tuttuğunuz önemli. Havasız, hava akımlarından nasibi olmayan yerlerde orkide olmaz. İsterseniz ekim ayına kadar dışarıda tutun.

 87. Nuray B. -Manisa dedi ki:

  Bu siteyle karşilastigima çok sevindim. acil yardımınıza ihtiyacım var. orkidem yaprakları doldu ve köklerinde az ve cansız resmen porsudu diyebilirim. ne yapmalıyım?
  ***
  Geceleri açık pencere yanında tutmalısınız. Orkideler ancak gece karanlık saatlerde hava akımları sayesinde nefes alırlar ve bu sayede sağlıklı kalabilirler.

 88. Esma, Konya dedi ki:

  Mayıs ortasında aldığım orkide çiçekli ve sağlıklıydı. Yerine alıştı düşüncesiyle küçük yosunlu saksıdan kurtarmak istedim. Tarif ettiğiniz gibi 3/1 oranında ponza taşı karıştırarak orkide toprağına diktim. Fakat birkaç gün sonra bütün çiçekler soldu yapraklarda yumuşama ve yere doğru sarkma oldu. dik durmuyorlar. Saksıdan çıkardım çürüyen kökleri kestim dediğiniz gibi suya ve açık olan pencere önüne koydum. Kuzey cephe pencere önünde. Fakat sıcaklık gün içinde 32 dereceye çıkıyor. Gece ise 23 dereceleri buluyor. Bu sıcaklıklar zarar verir mi içeri mi alayım? Başka yapacağım bir şey var mı. Birde neden bu sorunu yaşamış olabilirim?
  ***
  Çam kabuklarında değil yosunda yetiştirilenler problemli oluyor. Sanıyorum kökleri yosunlardan arındırmak istemişsiniz. Bu zarar verir. Kökler neye yapışmışsa o yapışmışlık hali orkide sağlığı için bir nimettir. Asla ayırmamalısınız. Neyse olan olmuş. Evet bir süre daha dışarıda tutmanızda yarar var. Güneşin kızdırmasıyla pişmiyorsa (ki kuzey cephe zaten güneş almaz) sorun yok. Özellikle gece boyunca esinti alması lazım.

 89. Ayse, Samsun dedi ki:

  Merhaba ben 3 ay once orkide aldim cicekleri kuruyup döküldü. Kurumaya baslayan koku kestim kesim sekline gore. Fakat dali dibine kadar kurudu ama yapraklari hala yeşil. Ben bu dali dibinden kesmeli miyim?
  ***
  Evet kuru dalı kesmenizde hiçbir sakınca yok.

 90. Merve B, -İizmir dedi ki:

  Merhaba,mayıs ayında çiçekçiden gelen orkidem sanırım phalaenopsis, kendisi 1 ay kadar sonra tüm çiçeklerini dökünce en alttan 3.boğumdan sonra sapını budadım. Hiç gübre vs. vermedim haftada 1-2 kez kaynayıp soğumuş suya daldırıp çıkarmak suretiyle unutmazsam 15 dk unutursam 24 saat su içinde bırakarak suluyorum. Direk güneş ışığı hiç almadı. Evimizin sıcaklığı İzmir’de muhtemelen 30 üstü dereceler olduğu için orkidemin kuruduğunu düşünüyorum. Kökleri henüz yeşil ancak yapraklar sapsarı düştüler. Gövdesi sapı kurudu üstteki kökler kurudu..
  ***
  Sulamanız yanlış. Saksıdaki çam kabuklarını tutup sıkın. Elinize yaşlık geliyorsa ne olursa olsun kesinlikle sulamayacaksınız. Ama kupkuru olmuşsa lavaboda musluğun altında üstten bol bol su akıtarak sulayın. Bu kadar sulama yeterli. Çam kabuklarına fazlaca su emdirmek tehlikelidir kökleri çürütür. Sabah veya akşam güneşi almalı. En önemlisi gece boyu esinti lazım. Çünkü orkideler sadece gece nefes alır ama bulunduğu yer esintisiz havasız ve çok sıcak ise nefes alamayıp ölüm sürecine girer. Hemen dışarı çıkarın. Eğer ana gövde ölmemişse açık havada dirilir ve tekrar filizlenmeye köklenmeye başlar.

 91. Gülra, Kırşehir dedi ki:

  orkidelerime pencerenin önünde bir yer hazırladım orada bakıyorum direk güneş ışığı almıyor. pencereyi ara ara açıyorum 6 orkideden 2si yaz boyu çiçek açtı diğerleri yaklaşık 5 6 aydır çiçek açmıyor. yapraklarda sararmalar oldu dokununca direk düştü. kökleri yeşil fakat sapları kupkuru ve sarı. ne yaptıysam yeşermediler. 4-5 günde bir üstten normal azar azar suluyorum. yerlerimi değiştirmiştim yaklaşık 1 ay önce acaba bundan mı kaynaklı?
  ***
  Sanıyorum gereksiz yere sulayıp durduğunuz için çürümüşler. Şu sayfadaki en doğru bilgileri okuyun ve bundan sonra orkidelerinizi o bilgilere göre yetiştirmeye çalışın: https://azbitki.com/phalaenopsis#cicek

 92. Nurhan, İstanbul dedi ki:

  Orkidemi camın önüne koydum. Çok güneş vurdu yaprakları bembeyaz oldu ve döküldü. Kökü de çürüdü. Nasıl tekrar canlandırabilirim?
  ***
  Köklerle beraber ana gövde de çürümüşse yapılacak bir şey yok yani tamamen ölmüştür. Eğer ana gövde sağlıklı ise canlanması mümkün. Yukarıda tavsiyeler bölümündeki 4. maddeyi ve sonra problemler bölümündeki 7. maddeyi ve 9. maddeyi okuyun. Bu bilgilere göre gereken bakımı yaparsanız canlanabilme ihtimali var.

 93. Ayla, Gaziantep dedi ki:

  Mayıs ayında aldığım orkidelerin hepsinin kökünü kuruttum. Niye kuruttugumu yazdıklarınızdan dolayı anladım. Her şeyi yanlış yapıyormuşum. Üç orkidemin de körükleri kurudu. İplik iplik kökleri var. Sizin dediğiniz yöntemle tedaviye başladım. Topraga geçmesine nasıl karar vereceğim?
  ***
  Minicik de olsa bir yaprak gelişimi ve gövde üzerinde bir kabartı şeklinde olsa bile yeni bir kök gelişimi olduğunda tamamdır.

 94. Canan, İstanbul dedi ki:

  Bir orkidem vardı bir ay önce düştü bol çiçekli bir dalı kirildi. Toprağında beyazlıklar vardı düşünce içindeki topraklarda etrafa saçıldı haliyle çiçekli olduğu halde toprak degistirdim.. Köklerini de yumusayanlari kestim. Ve yeniden cam kabuklu toprağa ektim. Ama toprak pek içime sinmedi suyu tutmuyordu. Vır hafta sonra Çıkardım baktım daha da çürümüş kurumuş kökler yeniden temizledim.. Yapraklar kiriş kırış ve asagi doğru. Sadece bir kök kaldı.. Bir hafta gündüzleri suda gece dışarda beklettim. Şimdi tekrar taşlı hindistan cevizi odunlu karışık bir yeni toprağa ektim. Yaprakların düzelmesi için ne yapmam gerekir?
  ***
  Orkideler geceleri hava akımları almazsa sadece çürür. Başka hiçbir çaresi yok. Saksısının her yerinden delikler açın. Gece boyu açık pencere yanında tutun. Dışarıda ısı 9C dereceden aşağı düşmedikçe böyle devam edin.

 95. Hatice, Gebze dedi ki:

  Orkidemi önceki gün almıştım. Kök temizliği yaptım . Gövde kısmında az da olsa siyahlaşma var. Yanlardaki kökler ise sağlıklı. Çürüyen kökleri temizledim.
  Acaba ilaçlama yapmadan diksem mantar sağlam köklere de zarar verir mi? Mantar hastalığı başka çiçeklere de bulaşıcı mı?
  ***
  O siyahlaşma mantar hastalığı değil başka bir şeydir. Sizden bir önce Canan Hanıma yazdığım cevabı okuyun en iyisi öyle yapmanız.

 96. İpek, Sakarya dedi ki:

  Merhaba bana geçen yıl hediye gelen bir orkidem var. Yaprakları tamamen dökülmüştü ama kökleri sağlamdı. Bu yaz tatile gittiğimde arkadaşıma anahtar verdim ve 1-2 haftada bir biraz su vermesini söyledim. Orkidem 2 tane saksının içerisindeydi. Eve döndüğümde dıştaki saksı su dolmuş, bazı kökleri kurumuş ve gövdesi de kurumuştu. Hala sağlam kökler görebiliyorum. Canlandırmak için ne yapmam lazım? Toprağından çıkarıp temizleyip 1-2 gün topraksız halde bekletmeli miyim öyle bir şey okudum ama emin olamadım.
  ***
  Kökler çok diri bile olsa önemli değil. Eğer ana gövde çürümüşse yapılacak hiçbir şey yok. Canlı köklerden bir hayır gelmez. Siz gövdeyi kontrol edin.

 97. Yasemin istanbul dedi ki:

  Merhabalar benim orkidemde yapraklarinda ve dallarinda kahverengi böceğe benzer lekeler var. Yaprak altlarinda da yapiskanimsi damlalar çıktı. Çiçeklerinde bile bu kahverengi kabarık beneklerden var. Nasıl tedavi edebilirim?
  ***
  Koşnil veya kabuklu bit. İlk gördüğünüzde giderseydiniz orkidenizin her yerine yayılmaları mümkün olmazdı. Şimdi pamuğu sirkeye bandırıp onları tek tek sirkeli pamuk ile kazıyarak çıkarmak zorundasınız. Bundan sonra orkdenizi her hafta ıslak bez ile her yerini ve yapraklarının alt taraflarını bile silerek temizleyin. Orkide bakımında bu temizlik olmazsa olmaz gereklidir.

 98. Rabia T. -İstanbul dedi ki:

  Uzun zamandır hayatta kalması için çabaladığım orkidemin büyümesi için yeterli kökü olmadığını düşündüm ve kök vermesi için suya koydum. İlk iki üç hafta çok iyi gitti. Harika bir gelişme sağladı ama birkaç gündür suya değen kökün birinin ucu mukusumsu bir tabakayla kaplanmış ve kökün ucu yumuşamaya başlamış. Sanırım ucundan çürümeye başlıyor. Ne yapabilirim bu durum için?
  ***
  Köklerinin çoğalması için suya koymak yanlış. Dışarıya açık havaya koyacaktınız. Hele yaz sonu ile sonbahar başı döneminde çok iyi gelişim olur. Bol bol köklenirdi. Çürüyen kökü kesin. Yapacak bir şey yok.

 99. Ayla, Gaziantep dedi ki:

  Orkideleri havadar ve esintili yer, pencereyi açıp önüne koymak olabilir mi? Dogum kontrol hapı öneriyorlar..
  ***
  Olabilir. Doğum kontrol hapları hiç işe yaramaz. Orkidelerin esas ihtiyacı olan şey gece saatlerinde havadar ortamdır. Bu tamamsa iyi gelişir. Ama ilaçların faydalı olduğunu sanırlar.

 100. Evrem, İzmir dedi ki:

  Merhaba,orkidemin tüm yeşil yaprakları yemyeşil ve sağlıklı görünmelerine karşın bağlantı kısımlarından kopup düştü ve bugün baktığımda farkettim ki o kısımda çok küçük böcekler vardı. Şu an sadece kökleri ve budadaığım dalıyla kaldı. Seracı öldüğünü söyledi ama yapılabilecek bir şeyler olmalı bu konuda yardımcı olursanız çok mutlu olurum.
  ***
  Yapraklar kopup düştü.. Gövde üzerinde böcekler gördünüz. Peki gövde sağlam mı? Sağlam ise kesinlikle canlanır. Bir örnek vereyim. İki ay önce İstanbulda bozulan bir orkide bana gönderilen succulentlerin kutusunda geldi. Birkaç gün suda beklettim. Baktım gövde üzerinde kırık var: kırıktan aşağı kısım ve ona bağlı kökler üst kısmı besleyemiyordu. Kırık yer kararmıştı. Kestim bahçeye attım. Üst kısımı kurtardım. Güzelce büyüyor. Bahçeye attığım parça çürüntü olması için bekleyen yığına karışmıştı. Geçen hafta tesadüfen gördüm ki iki ay geçmesine rağmen çürüntülerin az bir nemi sayesinde canlı kalmış ve bir de filiz vermiş. Saksıya aldım. Yani kurumuş ve kararmış gibi olsa bile gövdenin canlı olup olmadığını iyice kontrol edip anlamak lazım. Canlı olduğundan eminsenin kurtarmaya çalışın. Önce iyice yıkayıp temizleyin. Dışarıda açık havada on gün suda bekletin. İki günde bir gece saatlerinde 4-5 saat açıkta bekletin. 10 gün dolunca çam kabuklarıyla saksıya dikip sulayın. Yine dışarıda bekletin. Kasım sonuna kadar dışarıda kalabilir (İzmir iklim özelliğine göre).

 101. Özge C. -Ankara dedi ki:

  Merhaba benim orkidem şuan tüm çiçeklerini döktü ve ben de budadım ama saplarının biri yeşil biri kahverengi sarımtırak gibi bu sap sizce kuruyor mudur?
  ***
  Kuruyor olabilir. Bu konuda ayrıntılı bilgiler için şuradaki bilgileri okumalısınız: https://azbitki.com/phalaenopsis#cicek

 102. Büşra, İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Orkidem mayıs ayında hediye geldi ve geldiğinde porselen saksının içinde şeffaf saksıda ve üstünde çakıl taşları dolu olarak geldi. Şimdi saksı değişimi yapmayı düşündüğüm için saksıdan çıkardım kökleri yıkadım çürüyen kökleri kestim ve dışarıda birkaç gün beklemeye bıraktım. Çiçeğe dökülen sapı da 3. boğumdan itibaren kestim tarçın sürdüm. Saksıdan çıkan toprak ıslak. Gazete kağıdı üzerine serdim azıcık kurusun diye. Sorularım;
  1)Doğru bakımları yapmış mıyım?Yani başka neler yapmam gerekiyor varsa?
  2) Yeni orkide toprağı mı almalıyım?Yoksa kurumaya serdiğim toprağa mı koymalıyım?
  3)Kaç gün içinde saksıya geçirmeliyim?(şu an dışarıda beklemeye bıraktım)
  4)Saksının üstündeki çakıl taşlarını ne yapmam gerekiyor saksıda bir yere koymam gerekiyor mu?
  5)Budadığım kuru sapı orkide çoğaltma için kullanabilir miyim?
  ***
  Doğru yapmış mısınız bilemem çünkü orkidenizin ne gibi sorunlar yaşadığını anlatmamışsınız. Ama yaptıklarınız iyi. Dışarıda suda beklerken her gün güneş battıktan sonra sudan çıkarıp birkaç saat açıkta bekletin. Kurutmaya çalıştığınız eski çam kabukları veya yeni alabilirsiniz farketmez, mutlaka ponza taşı ile karıştırın. Ponza taşı bulamazsanız onun yerine o çakıl taşları ile çam kabuklarını harmanlayın. Kuru sapı atın gitsin. Ayrıca soru sormanıza gerek yok şu sayfada ihtiyacınız olan tüm bilgiler her detayıyla açıklanmıştır: https://azbitki.com/phalaenopsis

 103. Büşra, İstanbul dedi ki:

  Çok teşekkür ederim Allah razı olsun bizlere yardımcı oluyorsunuz. Aklıma bir şey takıldı, suyun içerisinden çıkarıp birkaç saat dışarıda beklettikten sonra tekrar suya mı koymam lazım ertesi güne kadar?
  ***
  Evet aynen öyle yapın. Sağlıklı kökleri varsa bir hafta yeter. Sonra saksısına dikip on gün kadar daha dışarıda bekletin. Tekrar eve alacağınız zaman çam kabukları kurumuş olmalı yoksa kökler çürüyebilir. Evde ilk on gün hiç sulamayın ki ortamın şartlarına alışsın.

 104. Meliha, İstanbul dedi ki:

  Hiç kökü kalmamış ve yaprakları güneş yanığı olmuş orkideye ne yapmalı?
  ***
  Ev ortamında yapılacak şey iyice temizledikten sonra gündüzleri suda geceleri açıkta kuru halde bekletmektir. Yeni kök çıkmaya başladığında saksısına dikin.

 105. Büşra, İstanbul dedi ki:

  Tekrar soru soruyorum kusura bakmayın ama bugün orkide besini ve ponza taşı almaya gittiğim çiçekçi kafamı karıştırdı o yüzden soruyorum. Benim orkidemin sorunu çok sulanmaktan köklerinin çürümesiydi. Çürük kökleri kestiğim zaman kalan kökler beyazımsı sarımsı uçları pembemsi ve bazı kısımları da açık yeşilimsi. 2 gündür suda bekletip kurutuyorum tekrar suya koyuyorum sizin anlattığınıza uyarak. Fakat bugün gittiğim çiçekçi zaten çok sulanmaktan çürüyen köklerin daha fazla suyun içinde kalmamasını hemen toprağına dikmemi söyledi. Size danışmadan hareket etmek istemedim. Bir hafta daha suda bekletmeyi mi uygulayayım yoksa hemen dikeyim mi toprağına? Bir de orkide besinini 10 günlük balkonda ve evde dinlenme sürecinden sonra mı vereyim?
  ***
  Siz çiçekçiyi boş verin. Aynen dediğim gibi yapın. Bitki besinini vermede acele etmeyin. Önce sağlığı düzelsin. Üç ay sonra başlayabilirsiniz. O yaptığınız dinlendirme değil. Dinlenme süreci demişsiniz. Tam tersine aktifleşmesi için gereken çalışmalar bunlar.

 106. Büşra, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar, cumartesi ve pazar günü evde olmadığım için orkidem suyun içerisinde kaldı sürekli. pazar günü akşam eve gelince sudan çıkarttım hala dışarıda duruyor ve köklerinin uçları içi boş gibi sünmüş durumda. Tekrar suya koyup aktifleştirme yapmaya devam mı etmeliyim yoksa hazıd dışarıda duruyorken tekrar hiç suya sokmadan toprağına kı dikmeliyim? Bir de geçen hafta içi dışarıda beklettiğim dolabın üzerinden yere düştü ve yaprağının biri ortadan kesilmiş gibi kırılmış. Bir zarar verir mi acaba?
  ***
  Her gece birkaç saat açıkta beklesin kurusun hava alsın diyorum ama suda unutup birkaç gün sürekli suda beklemesi yüzünden anlattığınız gibi problemler olmaz. Çok şey denedim. Anlaşılan sizin orkidenizin kökleri zaten çok önceden ölmeye başlamış. İki gün suda unutmanızla ilgisi yok. Havalar soğuyacakmış. Artık dışarıda tutmayın. Şimdi sadece geceleri birkaç saat açıkta kuru durması şartıyla yine suda bekletmeye devam edin. Bir kök çıkma kabartısı belirene kadar böyle devam edin. Yapraktaki hasarın bir zararı yok.

 107. Ebru, Almanya dedi ki:

  Merhaba, ben orkidelerimi iyice suladiktan sonra eski topragindan cikarip yeni topraga ekim yaptim. Beş gün bekledikten sonra daldirma islemini uygulayarak suladim. Fakat bir hafta sonra cogunun köklerinin cürüdügünü fark ettim. Ardindan bütün orkidelerimi temizledikten sonra kurumalari icin iki gün ekim yapmadan beklettim. Toprakta sorun olabilecegini düsündügüm icin 2 gün sonra yeni toprak aldim ve ekimlerini yaptim. Ardindan suladim. Çünkü iki gün icinde kökleri cok kurumustu. Hatalarimin nerde oldugunu ögrenebilir miyim? Kökü az olan orkideleri nasil sulamamiz gerekir?
  ***
  Ev ortamında çam kabukları adamakıllı kurumadan sulanmaz. Daldırma dediğiniz şey suda bekletip çam kabuklarına su emdirmek: Bu iş çam kabuklarının fazla su emmesini sağlar ve sonuçta kökler çürür. Kökü az veya çok, farketmez sulamayı çam kabukları kupkuru oldukça, üstten su dökerek yapın. Saksı altındaki tabakta bile su bekletmeyin.

 108. Büşra, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, meğerse benim orkidemin sorunu mantarmış. Bana geldiğinde öyleydi diye hatırlıyorum(gövdedeki siyah kabarıklardan bahsediyorum, onların mantar olduğunu bu akşam öğrendim). Bir sosyal medya üzerinden orkide grubuna katılmıştım ve bu akşam oraya orkidemin son halinin fotoğrafını attığımda mantar olduğunu söylediler gövde kısmında ve yaprağında. Alttaki iki yaprağı kesmemi ve gövdeden ayırmamı böylelikle çürümeyi daha rahat temizlememi önerdiler bir mantar ilacı eşliğinde. Alttaki üç yaprağı kesip ayırdığımda çürümenin yani siyah kabarıklığın içe doğru ilerlemiş olduğunu gördüm. Elimde oksijenli su olmadığı için diş fırçasının üzerine karbonat serpip ovaladım temizledim. Hangi mantar ilacını almalıyım ve nasıl uygulamalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  O bilgileri abartılı ve yanlış buluyorum. Para harcamaya dayalı bazı bilgileri orkide meraklılarına bir şeyler satmak isteyen açıkgözler “uydurur” ve meraklılar farkında olmadan yayarlar. Bakın orkideler doğal ortamlarında zaten köklerini her çeşit mantarların gelişebildiği ağaç kabukları arasındaki veya kaya çatlakları arasındaki çürüntülere sokarlar ve köklerini orada saçaklandırırlar. Orkide kökleri mantarlı ortamları sever. Sizinkindeki problem havasız ortam yüzündendir. Başka sebep aramayın. En doğru bilgiler bendedir ve gayet iddialıyım. O ilaç bu ilaç şu hormon… Hepsi paragözlerin uydurduğu yalan bilgiler. Orkidenize karanlık saatler boyunca nefes aldırın en büyük ilacı da vitamini de budur. Eğer nefes alamazsa bazı dokularda ölümler başlıyor orada önce bakteriler sonra mantar hastalıkları ilerlemeye başlıyor. Yani ilaç alsanız bile, nefes alamamaktan dolayı ölmeye başlayan orkidenize acaba ne kazandırır?

 109. Elsels, Bilecik dedi ki:

  Benim orkidemin yaklaşık iki ay önce kökleri çürüdü. Tamamını temizledim. Sonra üç kök verdi ama köklerin boyu iki cm’yi geçmiyor. Büyümesi durdu. Ne yapmalıyım? Topraga da dikilmiyor kök olmadıgı için.
  ***
  Ya geceleri çok fazla soğuk olan yerde durduğu içindir ya da tam tersi geceleri sıcak ve havasız ortamda durduğu için gelişimi durmuştur. Çam kabuklarıyla saksıya dikin ve sulamayın. Kabuklar adamakıllı kupkuru olunca lavaboda üstten bir defa su döküp suyun hemen süzülmesini sağlayın ve sonra tekrar yerine götürün. İlkbaharda gece hava hareketleri sağlamanız mümkün olan günlere kadar böyle devam edin. Kim bilir belki de gelişimi durmamıştır ve yavaş yavaş devam eder. Aynen dediğim gibi devam edin.

 110. Ayla, Gaziantep dedi ki:

  Orkideleri çiçekliyken de güneşe koyarsak bozulma olur mu?
  ***
  Çiçeklerinin daha uzun süre dayanmaları için güneşi direkt değil pencere tülü ardından alması daha iyi olur.

 111. Tuğba, Antalya dedi ki:

  Merhaba yeni bir orkide almıştım. Eve geldiğimde orkidenin yapraklarında örümcek ağı gibi beyaz bir şeyler vardı ama hiç örümcek göremedim. Diğer orkidelerimin yakınına koydum fakat sonra örümcekleri gördüm ve diğerlerine de geçti. Ne yapmam gerekli?
  ***
  Bildiğimiz örümceklerden ise bunların bitkilere hiçbir zararları yok. Gördüğünüz örümcekleri yakalayıp atın. Yaprakları zaten her zaman ıslak bezle silip temiz tutmak zorundasınız. Yukarıda da anlatmış olduğum gibi.

 112. Hilan, Samsun dedi ki:

  9 dereceye kadar dayanıyorsa pencere onu değil geceleri direk dışarı koysak balkona olmaz mı daha güzel esinti alır ozaman kökleri de çoğalır anladığım kadarıyla.
  ***
  Olabilir de her Pahlaenopsis aynı özellikte değil. Sayısız kültivarlar ve hibritler her birinin istekleri çok yakın olsa da ısı istekleri mesela bazıları 16C dereceden daha fazla soğukta gelişimi duruyor. Bazıları yavaş da olsa gelişime devam ediyor. Kışın gündüzleri güneş almaları iyi olur. 9C dereceden fazla soğuğa -eğer yaz sonundan itibaren serine yavaş yavaş alışırsa- dayanabilir. Birkaç saatten uzun sürmemesi ve rüzgarları almaması şartıyla -2C dereceye kadar dayanabilmeleri mümkün.

 113. Kardelen, Ankara dedi ki:

  Esim dogumdunumde orkide siparis vermis. İki aydir cok guzel duruyordu. Kokleri gırilestikce suluyordum. İki gun once farkkettim ki cicekleri hepsi solmus. Havalar sogudu. Salonda duruyor. Gunes almiyor oyle. Serin yerde. Ne yapmam lazim nasil canlandirabilirim? O cicekleri dokulcek mi. Kokleri sık ve yesil su an. Sapi da iyi durumda. Yapraginin ikisi kenardan solmus gibi biraz.
  ***
  Çiçeklerinin ömrü hava ne kadar serin ise o kadar kısa olur. Anlaşılan soğuk odada oldukları için böyle oldu. Yapılacak bir şey yok. Soğukta daha seyrek sulamalısınız. En eski yapraklar yavaş yavaş bozulabilir. Bu normaldir.

 114. Baylan, İzmir dedi ki:

  Ben orkidelerimin toprağını değiştirdim. Bir hafta sonra dıştan baktım ki kahve renge dönüşmüş. hemen birini boşalttım. Maalesef kök diye bir şey kalmamış. Sadece iplik gibi iç kök damarları . Diğer 14 saksım da aynı durumda. Tüm çürüyen kökleri sıyırdım. Sadece ipliksi kökler kaldı. Yazmış olduklarınızdan okuduğum ve anladığım kadarı ile sorunumun kaynağı saksılara bastıra bastıra toprak doldurmamdı ve toprak değişiminden hemen sonrada bol bol sulamam.. Çok üzgünüm. Yazınızı okuyunca hemen balkona taşıdım. Ne yapmam gerek?. Balkonlarım acık (camsız). Bana öneriniz ne olacak? Suda mı bakacağım geri mi ekeceğim ne yapacağım?
  ***
  Bunları okuyunca sizin kadar üzüldüm. Keşke önce benim verdiğim bilgileri okusaydınız. Ama olan olmuş. İpliksi dediğiniz şeyleri makasla diplerden kesin. Dışarıda tutun. Hava bir hayli serinledi. Bu zamanda İzmir iklimine göre gündüzleri suda geceleri tamamen açıkta 10 gün devam edin. Sonra evde tutacaksınız ama şöyle: Orkide saksılarınıza yarısına kadar çam kabuklarını doldurup orkideleri saksıların içine oturtun. Yani gömülü olmadan duracaklar. Alttaki çam kabuklarının salacağı nem onlara yeter. Eğer yapraklarda pörsüme olursa saksılardan alıp yapraklar canlanana kadar suda bekletin. Sonra yine saksılarına koyun. İlkbaharda gece esintilere sağlayacağınız günler geldiğinde saksılara normal dikebilirsiniz.

 115. Büşra, Kayseri dedi ki:

  Orkidelerimden biri çiçeklerini döktükten sonra dalları kurudu ve yeşermedi. Diğeri ise yeni almıştım bugün yaprakları çürümüş ve döküldü dalları kaldı..
  ***
  Maalesef orkideler her evin şartlarına uygun değil. Yeni çiçek sapı çıkarmaları için en az 4 hafta kesintisiz devamlı 20C derecenin bir hayli altında gece sabaha kadar serin esintiler istiyor (en garantilisi 10 ile 15 dereceler aralığıdır). Bu “gece serinliği şartı” yerinde ise sonbahardan ilkbahara kadar bir veya birkaç yeni çiçek sapı çıkarması mümkündür. Eski dallardan filizlenip tekrar çiçek açması ise her zaman olabilir ama bunun için gece boyunca devam eden hava akımlarına ihtiyacı var.Ayrıca ev ortamlarında toprağı tamamıyla kupkuru hale gelmedikçe sulanmamalılar.

 116. Nergis, Konya dedi ki:

  Yaklaşık bir hafta önce marketten orkide aldim. Cam kenarina petekten 30cm uzakliga koydum. Bir sürü tomurcuğu ve oldukça da çiçeği vardi. İki gün sonra besin+su karışımını normal çiçek sular gibi döktüm ama dibinde su biriktirmedim. Şimdi orkidemin çiçekleri boynunu büktü. Tomurcuklar öylece kaldı çiçek açmadı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Eve yeni bir bitki getirdiğinizde ilk on gün ne olursa olsun sulamamalısınız. Orkidelerde daha da önemli. Orkidelerin kökleri yeşil, yaprakları sert ve sağlıklı olduğu sürece kış boyu toprak (daha doğrusu çam kabukları) adamakıllı kurusa bile sulamamak lazım. Şimdi saksısından çıkarın. Islaklık kuruyana kadar bekletin. Sonra tekrar saksıya yerleştirin. Köklerde çürüme başlamış. Yapılacak bir şey yok ama bu sayede en azından çürüme devam etmez.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)