Orkide hastalıkları

Kök çürüme başta olmak üzere orkidelerde sık görülen problemler sebepleriyle ele alınmış ve çözümler anlatılmıştır. Bunların olmaması için alınacak tedbirlere de değinilmiştir.

Orkidelerde kök çürüme, yaprak bozulması vb problemler

LÜTFEN DİKKAT
Burada ana konu kök çürüme, yapraklarda hastalık vb problemlerdir. Soruların da bu bağlamda olmasını rica ederim. Diğer konulardaki (bakım vb) soruları lütfen orkidenizin türüne göre kendi sayfalarına yazın:
⇒ Phalaenopsis, ⇒ Dendrobium nobile, ⇒ Cattleya, ⇒ Cymbidium, ⇒ Oncidium, ⇒ Cambria, ⇒ Miltoniopsis (hercai), ⇒ Vanda

Aşağıdaki kök çürüme vs sorunları ve çözümleri ağırlıklı olarak Phalaenopsis orkideleri çerçevesinde ele aldım. Çünkü Türkiye’de en çok bu tür yaygındır ve orkide denince kastedilen şey yine maalesef Phalaenonpsis orkideleridir. Gerçi bu bilgiler diğer türlerden saksı ev orkidelerinin sorunlarına da büyük çapta ışık tutar.

Kök çürüme sorunu

Orkidelerde son derece yaygın görülen bir problemdir. Köklerini kaybetmiş bir orkideyi yeniden köklendirmek ciddi dikkat ve fedakarca uğraşı ister. Köklerde kısmi çürüme varsa bile tamamı çürümüş gibi düşünmelisiniz.

Gereksiz sulamalar ve yanlış toprak kökleri çürütür

Kış boyunca (hatta kasımdan mayısa kadar) orkideniz eğer havasız, esintisiz odalarda veya havadar olsa bile kesintisiz sıcak olmayan odalarda duruyorsa hiç mi hiç sulamayın. Bir damla bile su dökseniz köklerin çürüyeceğinden emin olun.

Kış sulamaları için ortamda hem hava hareketleri hem de yeterli sıcaklık olmak zorunda. Gün içinde kısa sürmesi şartıyla en düşük sıcaklık 18C derece olmalıdır. Bütün bu şartlar yerinde ise çam kabukları kupkuru olunca, ama bu yetmez, köklerin rengi yeşil ya da koyu gri rengini kaybedip açık gri veya beyaz olursa, bu şartlar tamamsa sulayın.

Toprak olarak sadece iri taneli çam kabukları ile ponza taşı karışımı kullanmalısınız. Cocopeat belasından ve sphagnum yosunu saçmalığından uzak durun. Bunlar kesinlikle normal ev ortamları için değildir ve kesinlikle orkidenizi öldürür.

Kökleri çürüten iki ölümcül hatanız

Birincisi orkideyi saksısıyla beraber su dolu bir kapta bekleterek sulama yapmak. Halbuki hiçbir gerçek orkide uzmanı bunu tavsiye etmiyor. İkincisi toprağı ıslakken havasız, esintisiz yerde tutmak. Ortam ister serin olsun ister sıcak, farketmez. Kökler çürür. Sürekli hava hareketlerine sahip mekan mümkün değilse saksının tüm kenarlarında bol bol sigara kalınlığında delikler olmalıdır. Aksi takdirde köklerde yeşil renk devam ettikçe hiç sulamayın. Sadece ara sıra yaprakları ıslak bezle silin.

Topraktaki kusurlar kök çürümelerine etkendir

En kötüsü cocopeat ve sphagnum yosunu gibi sadece orkide seralarında işe yarayan, diğer ortamlarda kökleri kesin çürüten maddelerin kullanılmış olmasıdır. Bu orkidelere onca para verip satın almak şöyle dursun bedava bile verseler almayın çünkü normal ev-ofis ortamlarında yaşatabilmeniz mümkün değil. Kökler kesinlikle çürüyecektir.

Yine de bir şekilde alırsanız veya size hediye edilirse: Alır almaz acilen daha ilk gün o pisliklerden orkidenizi kurtarın:

Saksıdan çıkarın. İnce bir makas ve cımbız yardımıyla köklere hiç zarar vermeden kökleri tamamıyla o şeylerden arındırın. Köklere iyice yapışık olanlar kalabilir ama makasla kırpa kırpa sadece kök üzerinde hafif bir tabaka gibi kalmasını sağlayın.

Peşinden su dolu bir kapta 15 dakika bekletin. Sonra sanki kökleri sabun kaplamış gibi hayal ederek ince bir fırça ile kökleri ve orkidenin yaprak dip kısımlarını hafifçe ovuşturun -sanki sabunu gidermek için uğraşıyor gibi. Bir yanda da su ile yıkayın. Sebep şu: Önceden verilmiş olan bitki besinlerinin kalıntılarını gidermek. Bunlar giderilmezse serin zamanlarda kökleri çürütücü rol oynarlar.

Sonra acilen kurulayın. Yaprak dip kısımlarına, ara yerlerine kağıt havlu bastırarak oralarda zerre miktar bile su bırakmayın.

İki üç gün ev içinde ama tamamen açıkta bekletin. Mevsim yaz ise ya da ev içi çok sıcak ise sadece 12 saat yeterli. Süre dolunca kupkuru halde olan çam kabukları + ponza taşı karışımı ile saksısına yerleştirin. Köklerin bir kısmının saksı iç kısımlarına değmesini sağlayın. Çünkü kökleri dışarından görmeniz şart. Köklerin de güçlü ışık alması önemli. Mevsim yaz ise iki gün sonra sulayın. Diğer zamanlarda yukarıda anlattığım kış sulaması kısmındaki şartlar uygun değilse hiç sulamayın.

Çam kabuklarındaki hatalar kök çürütücü rol oynar

Orkidelere uygun çam kabukları mini kesme şeker taneleri gibi, veya küçük zeytinler kadar, kuşbaşı doğranmış kalın kalın parçalar halindedir. Yerli mamul pul pul geniş geniş ağaç kabukları halinde değil. Bundan aldıysanız atın gitsin. Çünkü zararlı.

Diğer hata, yine sadece seralarda işe yarayan ama evlerde kökleri çürüten mini tanelerle ve liflerle karışık çam kabukları. Ayıklamanız lazım. Salt iri tane çam kabuklar kalsın. Bunu ise ponza taşı ile karıştırın.

2 ölçü çam kabukları + 1 ölçü iri taneli ponza taşı karışımı ev ortamlarında orkideler için en sağlıklı orkide kök ortamı olur. Ponza taşı yerine aynı irilikte mangal kömürü parçaları da olur.

İki yıl + uzun süre toprak değiştirmemek kök çürüme sebebidir

Orkide çam kabukları eskidikçe ufalanabilir hale gelir ve kendiliğinden ufalanmaya, toz haline gelmeye başlar. Bu da kökler arasında yer yer hava boşluğu olmayan birikimlere yol açar ve havasız kalan kökler çürür. O birikintilerin diğer zararı tuzlaşmalara zemin olmasıdır ki bu da orkidelerin en büyük düşmanıdır.

Fazla sıkıştırılmış çam kabukları ciddi tehlike

Yani saksı içinde, kökler arasında hiç boşluk kalmayacak şekilde sıkışık çam kabuklarının olması kökler arasında olması gereken hava dolaşımını engeller. Üstelik zararlı madde birikimine ve tuzlaşmalara sebep olur. Orkideler için en başta gelen öldürücü sebeplerden birisidir.

Kök çürüme sonrası orkideyi yeniden köklendirme

Öncelikle orkidenizi sökün. Çürük kökleri kesin. Güzelce yıkayıp tertemiz edin. Kurulayın (ıslaklığı tamamen giderin). Sonra: İki yol var. İkincisi benim bizzat denediğim ve başarının yüzde yüz kesin olduğu bir yoldur.

Bir orkidenin çürümüş kökleri

İnce uzantılar çürümüş kalın köklerin iskelet kalıntısıdır ve tamamen ölüdür. Alttaki kalın kök sağlam gibi görünse bile ondan hayır gelmez. Beyaz kök ile bağlantı yeri ölmüş. Zaten beyaz kökün de artık bir önemi kalmamıştır. Bu orkidenin sıfırdan yeni kökler geliştirmesi gerekiyor. Tüm bozuk kökleri dipten kesmelisiniz.

1- Mini sera uygulaması

Bu usul ne yazık ki her zaman işe yaramaz. Mini sera uygulaması yapmak için ortam sıcaklığının kesinlikle 20C derecenin üzerinde olması gerekiyor. Yoksa başarı ihtimali yok gibi bir şey. Hava ne kadar serinse kapalılık o denli daha feci kök ve tüm gövdenin çürümesi vesilesidir. Başka işe yaramaz. Sıcaklık uygunsa hemen aşağıdan nasıl yapacağınızı okuyun. Değilse daha aşağıdaki 3. maddeyi uygulamak zorundasınız.

Sıcaklık uygun ise mini sera uygulamasını şöyle yapın:

Tertemiz yıkadığınız ve iyice tamamıyla kuruladığınız orkidenizi boşaltmış ve temizleyip kurulamış olduğunuz boş saksısına yerleştirin. Tam şeffaf, büyük bir naylon torbanın dibine su emdirilmiş kağıt havlu veya temiz bez koyup saksıyı onun üzerine oturtun. Torbayı hiç hava almayacağı şekilde sıkıca bağlayın. Torba yerine cam veya plastik ama tam şeffaf bir kutu olabilir. Yine hava almayacak şekilde kapalı olması şart. Çok güçlü aydınlık olan ama direkt güneş gelmeyen bir yerde bekletin.

Zamanla yeni kökler çıkacaktır. Köklerin 5cm uzaması yeterli. Sonra kupkuru çam kabukları + ponza taşı karışımı ile saksısına dikin. Sulamayın. Tekrar mini sera uygulamasını başlatın. Bu sefer tam 10 gün kapalı tutun. Süre dolunca açığa çıkarın. Mevsim yaz ise hemen sulayın ve çok havadar ve şiddetli aydınlık bir yerde tutun. Dışarıda tutmak çok daha iyi olur (yaz sonuna kadar). Böylece kökler süratle çoğalarak uzar.

Ama mevsim yaz değilse işler karışık. Hiç sulamamada yarar var. Bu durumda şöyle yapın: Mini serada köklenme 6-7cm olana kadar bekletin. Sonra çıkarın. Haftanın üç dört günü sadece köklerin su içinde kalacağı şekilde yarım saat suda bekletin. Diğer zamanlar tam açıkta durmalı. Bunu her gün de yapabilirsiniz. Yaz başında saksısına dikersiniz.

2- Açık havada köklendirme

Bu usul her iklimde ve her mevsimde olmuyor çünkü dışarıda açık havada tutmak gerekiyor. İklim olarak tüm kıyı illerimizin iklimi uygundur. Mevsim ise gece ısısının 16C dereceden aşağı düşmeyen zamanın başlangıcı: Genelde Hıdrellez sonrası (veya mayısın ikinci yarısında) başlayabilirsiniz. Ve tüm yaz boyunca, eylül sonuna kadar uygulanabilir. Şöyle yapacaksınız:

Çürük köklerinden arındırıp yıkadığınız orkidenizi sürekli dışarıda-açık havada direkt güneşi sadece sabah erken saatlerde veya akşam son iki saat güneşini alacağı bir yerde suda bekletin. Her akşam karanlık bastığında sudan çıkarıp 4 saat kadar açık tutun. Her gün su değiştirin. 10 gün böyle devam edin. Sonra köklenme başlamamış olsa bile şeffaf saksısına çam kabukları + ponza taşı karışımına dikin ve yine dışarıda ama bu sefer direkt güneşi hem daha az hem daha az şiddette alabileceği bir yerde tutun.

Saksıya diktiğiniz günden itibaren tam bir ay boyunca her 2-3 üç günde bir akşam olunca bolca su dökerek sulayın. Ya da 2-3 günde bir değil de çam kabuklarının duruma göre: Yani kontrol ederek hafifçe sıkın. Eğer elinizi ıslatıyorsa ertesi günü bekleyin ve yine aynı kontrolü yapın. Yeterince kurumuşsa sulayın.

Bir ay dolunca artık çam kabuklarında tam kuruma gördükçe sulamalısınız. Yaz sonunda / sonbahar başında gece ısısı azalıp gece en düşük ısı 16C derece olan günlere kadar dışarıda tutabilirsiniz. Bu zamana kadar son derece güçlü bir şekilde köklenme olmuştur. Daha fazla serinde hala dışarıda tutmak sakıncalı. Çünkü serine adapte olduktan sonra aniden havasız-sıcak odaya alınca ölümcül şoka uğrar. Hangi ilde olursanız olun kış boyu dışarıda açık havada tutmayın. Dışarıda tutma zamanı mayıs sonundan eylül ortasına kadar uygundur (Akdeniz – Ege deniz kenarı kasabalarında 10 veya 20 ekim’e kadar).

3- Suda bekletme uygulaması

Yukarıdaki 1. ve 2. maddeleri uygulamaya şartlar uygun değilse bu yoldan başka çareniz yok. Açıklamaları dikkatle okuyun ve aynen uygulayın.

Orkidenizin köklerinden sadece çürükleri değil kırıkları da hiç çekinmeden kesin. Uzun köklerde eklem yerlerinde çürükler varsa, devamındaki kök uzantısı sağlıklı olsa bile eklem yerinden kesin. Çünkü çürük ve kırık kökler yüzünden çürümeler hızla ilerler. Onun için sert sağlıklı köklerden başka kök bırakmayın. İyice yıkayın ve kurulayın. İki gün, ama eğer yapraklar çok canlı ise 4-5 gün tam açıkta bekletin. Mesela masanın üstüne öylece yatırın. Direkt güneş alırsa daha iyi. Bu arada kupkuru çam kabukları ve temiz saksı hazır etmelisiniz. Ve:

Ve suda ilk bekletme

Gündüz saatlerinde 25-30C derece gibi hafif ılık su hazırlayın. Orkideyi 2 saat o suda bekletin. Sonra çıkarıp kurulayın. Saksıya koyun. Kuru çam kabuklarını da saksıya doldurun. Öyle ki gövdenin köklü köksüz her yeri çam kabukları altında ışıksız kalsın. Sadece yapraklar dışarıda kalacak. Yapraklar da gitmişse gövdenin yeşil kısmı 3cm kadar dışarıda kalsın. O kısmın günde 2-3 saat direkt güneş ve çok güçlü ışık alması gerekiyor.

İki gün hiç dokunmayın. Sonra çıkarıp iyice kontrol edin. Yaprak dibi yerlerinde siyahlaşmalar yoksa çok iyi. Varsa 1 yemek kaşığı suya 1 damla çamaşır suyu karıştırın. Kağıt havluyu banarak orkidenin gövdesini biraz bastırarak silin, tertemiz edin. Ve bir gün tam açıkta bekletin. Ertesi gün tekrar hafifçe ılık suda 2 saat bekletin. Yine kurulayıp saksısına kuru çam kabuklarıyla aynı şekilde yerleştirin.

Bu şekilde kontrollerle devam edin. 15 gün dolduktan sonra hafif ılık suda bekletme süresini gündüz boyu 5 saate çıkarın. Su süre dolmadan soğursa önemli değil.

Köklenme başlasa bile..

Orkideniz eğer ilk üretildiği yerde azot gübreleriyle hızlı ve kof bir şekilde geliştirilmiş değilse bu emekleriniz karşısında bozulmaz ve köklenmeye başlar. Ama daha bitmedi. Aynen devam edeceksiniz. 15 gün dolduktan sonra suda bekletmeyi 5 saate çıkardığınız gibi çam kabuklarında bekletme gün sayısını da bir iki gün uzatarak devam edin. Çam kabuklarını ıslatmayın. Sulamayın.

Suda bekletme uygulamasının sonu

Yaz sıcakları başladığında tamam. Sabah ile öğle arasında güzelce sulayın ve çok havadar bir yere yerleştirin. Yapraklarını hafifçe ısıtacak nitelikte filtrelenmiş güneş günde iki saat kadar üzerine gelsin. Orkidenizi bir daha perişan etmemek için bakım sayfasındaki talimatların zerre kadar dışına çıkmayın. Sayfası: Orkide (Phalaenopsis) evde ofiste bakım rehberi

Orkide yaprak ve çiçek sorunları kök çürümesi ile doğrudan ilgilidir

Yapraklarda sararma, buruşma, kahverengi beneklenmeler, yarılma, yırtılma, kararıp çürüme, kopup düşme, dökülme gibi sorunlar köklerin çürümesinden kaynaklanır.

Çiçeklerde 3-4 ay sonundaki olması gereken solmaların dışında diğer her türlü bozulmalar, tomurcuk dökülmesi, çiçek sapının iki yıldan önce bozulması yine köklerdeki çürümelerle doğrudan ilgilidir.

Baktığınızda kökler gayet sağlıklı görünüyor olabilir. Oysa dip kısımlarında, ana gövdeye bağlantı kısımlarında ve mesela uzun bir kökün saksı içinde kıvrılıp yol aldığını düşünürseniz çeşitli yerlerinde mutlaka çürümeler vardır. Uzun köklerde kırılma, yer yer kararmalar şeklinde çürümeler olmuştur. İnce köklerin kalın köklere bağlantı yerlerinde de çürümeler hepsinde olmasa bile çoğunda olmuştur. Ama genel görünüm sağlıklı yeşil köklerdir. Maalesef anlamak zor oluyor. Bu yüzden de köklerde bir sorun yok zannedilerek acil yapılması gerekenler yapılmıyor. Tam tersine kökleri çürütücü şeyler yapılmaya devam ediliyor. Anladığımızda iş işten geçmiş olabilir.

Orkidelerde kök çürümesi ve yaprak hastalıkları

Yapraklardaki bozulmalar genelde köklerdeki sorunların göstergesidir.

Yaprak sararması, dökülmesi istisnai durumlar

Phalaenopsis orkidelerinde sürekli üç yaprak olması, ne zaman yeni bir yaprak çıkarsa en eski yaprağın sararıp bozulması normaldir. Bazen beş-altı yapraklı devam edebilir (bu biraz a kültivar farkıyla ilgilidir). Diğer tür orkidelerde ise mevsimsel yaprak sararmaları, dökülmeleri doğalarının icabıdır olabilir. Lütfen hangi tür orkideniz varsa araştırarak önce orkidenizi iyi tanıyın, sonra o türe uygun bakım yolunu en iyi şekilde öğrenip uygulayın.

Hiç yaprağı ve kökü kalmamış orkideye ne yapılır?

Phalaenopsis’lerde gördüğüm kadarıyla yapraklarda kısmi değil, her bir yaprağın her yerinde bozulma, kayverengileşme-kararma, yumuşama gibi alametler sadece köklerin çürüdüğünü değil ama gövdenin de çürümeye başladığını ve hızlı bir ölüm sürecine girmiş olduğunu gösterir. Çürüme ana gövdeyi tam etki altına almadan önce tüm yapraklar kopup düşer. Bunu beklemeden çok önce harekete geçmeniz lazım. Bu durumda yapmanız gereken şey hiç vakit kaybetmeden çürük yerleri kesmek, tertemiz yıkamak ve yukarıda kök çürüme konusunda anlatılanları yapmaktır. Ana gövdede çürüme fazla ilerlemediyse orkidenizi kurtarmanız mümkün ama çok zor.

Yaprakların sıvı damlalar çıkarması

İşte bunun kök çürümesiyle hiç ilgisi yok. Hangi tür orkide olursa olsun bazen çeşitli yerlerinden şekerli, kesif kıvamlı sıvı salgılar. Genelde sağlık belirtisidir. Gelişim aktiviteleri randımanlı olan orkidelerin normal özelliğidir. Gerçi bitlerin zararlarından da kaynaklanabiliyor. Neden kaynaklanırsa kaynaklansın her gördüğünüzde derhal acilen ıslak bezle iyice silip temizlemelisiniz. Yoksa o sıvının bulaştığı yerlerde hastalık oluşur. Orkide meraklılarının bilgisizlikleri ve ilgisizlikleri sonucunda o damlalar ciddi hastalıklara sebep oluyor. Orkidelerin sıvı çıkarmaları doğaldır ama temizlenmezlerse mantar ve bakteri hastalıkları bitkiye zarar verir. Oldukça yaygın görülen bilgisizlik kaynaklı bir problem.

Su fısfıslama hataları kök çürüme problemini kesin tetikler

Çiçek meraklıları bitkilerin yapraklarına su fısfıslamayı iyi bir şey sanırlar. Oysa bu işin inceliklerine ve gerekçelerine göre yapılmadığı takdirde telafisi mümkün olmayan zararları çoktur. Yanlış zamanlarda yaparsanız orkidenize büyük zarar verirsiniz.

Doğru zaman sadece gece ısısı 18C dereceden düşük olmayan (ortamda hissedilir derecede hava hareketleri de olması şartıyla) yaz geceleridir. Diğer zamanlarda bir de ortam güçlü rüzgarlı değilse sırf su fısfıslamak orkideyi mahvetmeye yeter. Yaprakların gövde ile birleştiği yerlerde çürümeler baş gösterir ve çürüme hemen köklerde ilerlemeye başlar.

Yaprak temizliği hayati önem taşır

Yaprakları ve varsa gövdeyi / dalları ve dış kökleri haftada en az bir defa temiz ıslak bir bezle adamakıllı silip temizleyin. Bu her türlü bitki bitlerine ve mantar vb hastalıklarına karşı orkidenizi birebir koruyucu olacaktır. Haftada iki veya üç defa yapmak daha iyi olur. Islak bezle silmek su dökerek yıkamaktan daha iyidir. Çünkü bitkinin üzerine sıkıca tutunan parazitleri giderir. Hem fark edemediğiniz yaprak öz su sızıntılarında türeyen bakterileri de gidermiş olursunuz. Yoksa o bakteri tahribatlarını mantar hastalıkları takip eder. Yıkamaktan daha iyi olmasının bir yönü de yaprak diplerinde, dolayısıyla köklerde çürümeye yol açmamasıdır.

Besin, gübre hataları kök çürüme problemine zemin hazırlar

Aslında zemin hazırlaması başka direkt sebep olması başkadır. Aradaki farklara göre meselenin iki açıdan izahı:

Zemin hazırlayıcı faktör: Bitki besini vermede dozaj ve sıklık açısından hata olmaması ama besinin niteliğinin hatalı olmasıdır. Yani bu mesele bitki besininin azot ağırlıklı olmasından ibaret. Azot ağırlıklı bitki besini orkidelerde kof gelişime sebep oluyor. Kof gelişim ise bünyenin elverişsiz şartlara karşı aşırı hassas olmasını getirir. Kökleri çürüten etkenleri yukarıda elimden geldiğince açıklamaya çalıştım. İşte o etkenlerin en hafif şiddetlisine iyi bakılmış bir orkide dayanırken kof gelişmiş bir orkide hiç dayanamaz. Büyük bir hızla mahvolur gider. Kof orkidelerde oluşan kök çürümesinin tedavisi mümkün değil. Boşuna uğraşmayın. Yeniden köklendiremesiniz. Köklerdeki çürüme zaten hızla orkidenin ana gövdesinde ilerler.

Direkt kök çürütücü faktör: Orkidelere bitki besinlerini fazla dozda ve/veya verilmemesi gereken zamanlarda vermektir. Kökleri yakar. Bunu hemen çürüme takip eder. Orkidenizin gelişiminde kofluk yoksa ve mekan şartları hızlı gelişim için elverişli ise çürüme hızlı ilerlemez. Hatta bir kısım köklerde sınırlı kalır. Ama genelde (serin zamanlarda veya havasız mekanlarda) çürüme hızla ilerler.

Sonuç olarak kök çürüme meselesinden alınacak ders

Her orkide türünün bakım incelikleri ayrı olabiliyor. Esas mesele doğru bakımı yapmak ve doğru şartları sağlamaktır. Bakınız doğru ortam şartları orkide yetiştirmede olmazsa olmaz en önemli meseledir. Öyle ki şartlar tam olması gerektiği gibi ise sizin orkide bakımındaki hatalarınızın bile çok kötü zararı olmaz. Ama.. eğer ortam şartları uygun değilse en doğru bakımı mükemmelen yapsanız bile o orkide kısa sürede telef olur gider.

Dolayısıyla hangi tür orkideniz varsa ona göre doğru şartlara sahip mekanınız olmalıdır. Veya vantilatör pervane ile esinti sağlamak, kontrollü ısıtıcı düzenekleri kullanmak ve doğru ışık şiddetini lambalarla oluşturmak gibi hangileri eksik ise onları sağlamanız kesinlikle gereklidir.

Kök çürümesi ve buna bağlı diğer üzücü problemler olmaması için doğru bakım, doğru ortam şartları, doğru kök ortamı, doğru sulama ve temizlik.. Beşi de kesinlikle gerekli. Ve tekrar ısrarla diyorum ki en önemlisi mekanın şartlarının uygun olmasıdır. Ortam şartları uygun olamayacaksa orkide sevdasından vazgeçeceksiniz. Başka alternatifiniz yok. Aşağıda gelen şikayetleri, soruları okuyun. Hep kök çürüme problemi. Soruları en yeni 10 soru ile sınırlı tutuyorum. Eskileri silmeseydim burada on binlerce soru-şikayet birikirdi. İlle orkide uğraşısı istiyorsanız el becerinizi geliştirerek plastikten, kağıttan orkideler yapın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Parazitler-Hastalıklar

Etiketler: |

'Orkide hastalıkları' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Feride, Ankara dedi ki:

  Eylül ayinda 3 orkide geldi. Çiçeksiz ve budanmış. Süngeri ıkarmak için toprak değiştirdim. Sadece ağaç kabuüu ama hiç ilerleme olmadı. Saksısan çıkardım 3 gün suda 4 gün açıkta tutmayı deniyorum. Bana ne tavsiye verirsiniz? Çoğunluk iplik kökler var. Kabuk + ponza ve mangal kömürüne mi dikmeliyim yoksa yeni kökleri bekleyim mi?
  ***
  İplik kök dediğiniz şeyler çürümüş köklerin cansız iskelet yapılarıdır. Tümünü en dipten kesmeniz lazım. İşiniz zor çünkü canlanması için gece boyunca 20C – 22C derecelerde ılık esintiler gerekiyor. Yoksa hiçbir şekilde canlanmaz, yeni kök vermez. Yaz sıcaklarına kadar suda ve susuz idare edeceksiniz. Yazın uygun ısıda gece esintileri olunca canlanır.

 2. Feride, Ankara dedi ki:

  Evim kombili 18 altına pek düşmüyor. Suda bir gelişme göstermedi o yüzden sera uygulamak istedim ama zor dediğiniz için tekrar suda bekleterek devam edeyim ısınana kadar.
  ***
  Pek değil hiç düşmemesi lazım. Onun için şimdilik kapalı tutmamanız daha iyi olur.

 3. Feride, Ankara dedi ki:

  Bugün tarif ettiğiniz gibi sera uygulamasına koydum orkidelerimi. Arada bir açıp havalandıracak mıyım? Kaç gün bu şekilde bekleteyim? Kökler çıkana kadar mı?
  ***
  Evet kökler çıkana kadar bekletin. Havalandırmayı haftada iki üç defa, gece saatlerinde, sabaha kadar yapmanız iyi olur.

 4. Feride, Ankara dedi ki:

  Eşim 101 marketten mini bir orkide almış. Çiçekli ancak toprak değil süngerde. Çicekli diye ellemedim. Mayısa kadar bekleyim mi? Saksının kenar kısımlarına delik açmak iyi mi olur zarar mı verir? Kil bilyesi ve mangal kömürüne dikmek sağlıklı mıdır yoksa biraz da çam kabuğu ilave edeyim mi?
  ***
  Sünger dediğiniz şey bela madde cocopeat. Hiç kimse bu tip orkideleri yaşatamıyor (istisnası yok, yani boş yere kendinizi üzmeyin). Toprağı ıslak ise ve eviniz gece gündüz kesintisiz sürekli çok sıcak olmuyorsa çürüyüp öleceği kesindir. Hiçbir şekilde kurtaramazsınız. Bu şekilde orkideleri zaten sanki vazoluk çiçek gibi solunca çöpe atılacak diye sıcak seralarda yetiştirip satıyorlar. Şimdi yaza kadar hiç sulamayın. Sünger dediğiniz şey ıslak ise hemen saksıdan çıkarın ki çabucak kurusun. Tamamıyla kuruyunca yine saksıya yerleştirin. Haziranda süngeri ayıklayıp şu sayfada anlattığım gibi bakımını yapın: Phalaenopsis orkide

 5. Semiha dedi ki:

  Sizin hava akımından kastınız çiçeğin bulunduğu oda kapı ve penceresinin aynı anda açık olması mı, yoksa yalnızca kapının sürekli açık olması mı? Bugün birine hazirana kadar sulama yapmamasını söylüyorsunuz. Bu durumda çiçek susuz kalmaz mı sorusu takıldı aklıma.
  ***
  Hava akımları gelişim göstermesi için gereklidir. Ama ısı derecesi en az 18C derece olmalıdır. Ilık hava akımları yeni gelişimlerde bulunmasını sağlar. Uygun ısıdaki hava akımlarının şiddetli ev içi hava cereyanı gibi olması gerekmiyor. Sadece pencereden odaya giren havanın odadaki dolaşımı da yeterlidir. Sulamamaya gelince: sürekli, gece-gündüz fazlasıyla sıcak olan zengin evlerinde gerekmez. Ama diğer durumlarda sulamak genellikle öldürüyor. Yani fazla serin/soğuk saatler oluyorsa kökler ıslak toprakta çürüyor. Susuz kalınca iyi dayanır merak etmeyin. Orkideler kaktüsler gibi sukulent özelliklidir.

 6. Sena, Trabzon dedi ki:

  Bugün phalaenopsis orkide hediye geldi. Hemen cocopeat’i çıkardım bahsettiğiniz gibi 15dk suda bekletip fırça yardımı ile köklerini temizledim. Çürük ve boş kökleri kestim. Kurulayıp 2-3 gün beklemeye bıraktım. Yaprakları sert ve yeşil. Çok sağlam kökü yok. Hava kökleri nispeten daha iyi. Alt kısımda kalan kökler sarı-beyaz, bir kısmı turuncuya daha yakın renkte. Kökler eklem yerlerinden kopacak derecede incelmiş fakat devamında içi dolu. Bu kökleri kesmeye kıyamadım. Kesmeli miyim? Kök çürümesi sonrası orkideyi yeniden köklendirme başlığı altındaki yöntemlerle mi ilerlemeliyim yoksa kuru çam kabuklarına mı ekmeliyim? Bir başka orkidem bu sene içinde dal çıkarıp çiçeklendi. 4 tane çiçeği var. Gördüğüm diğer orkidelerde çiçek sayısı daha fazla. Bunun nedeni nedir? Bakımla mı ilgili acaba? Hava köklerinin ucundaki yeşillik kaybolunca bir sorun olduğunu düşünebilir miyiz?
  ***
  Eklem yerlerinde kararmışlık ya da kırıklık gibi haller varsa devamındaki kökün sağlıklı olmasının hiçbir faydası yok. Kesip atmanız lazım. Şimdilik suda ve açıkta devam edin. Trabzon’da olduğunuza göre, Hıdrellez’den itibaren çam kabuklarıyla saksıya dikip dışarıda gece gündüz açık havada tutmanız iyi olur. Hızlıca köklenir. Az çiçekli olması yeni çiçek dalı çıkarmadan önceki haftalarda ve sapın gelişim aşamalarında hem bitki besini vermemeniz hem de uygun ısıdaki hava akımlarının gece boyunca sürekli olmayışı ile ilgilidir. Gece boyunca ılık hava hareketleri bitki besinlerinden bile daha önemlidir.

 7. Sena, Trabzon dedi ki:

  Suda ve açıkta dediniz yani 2. maddede anlattığınız 10 günlük uygulamayı Hıdrellez’e kadar yapmam gerek yanlış anlamadım değil mi? Bazı sosyal medya paylaşımlarında suyun miktarının çok az olması yönünde, kökleri tamamen suyun içinde mi olmalı ya da en uzun kökün bile çok az kısmı mı suya temas etmeli? Su seviyesi orkidenin neresinde olmalı acaba?
  ***
  Eviniz süper zenginlerin evi gibi gece-gündüz sürekli çok sıcak oluyorsa, her zaman evde yazlık kıyafetle yaşıyorsanız şimdi de yapabilirsiniz. Değilse hıdrelleze kadar suda ve açıkta idare etmeniz daha iyi olur. Sosyal medya paylaşımları yapanlar inanın hepsi benden esinlenip icat çıkarıyorlar. Bir de su kültürü diye bir terim uydurdular. :) Hele bir kızcağız yalan yanlış uygulamalarla bir video yapmıştı. Yani dediklerimin inceliklerini anlayacak kadar dikkatli okumadığından dolayı hatalı işler yaptığı videosundan da belli idi. Nitekim daha sonra orkideyi suda çürütmüştü. Çürüttüğünü nereden biliyorum, çünkü sonrasında bana yazıp niçin böyle oldu diye sormuştu. Neyse, suda bekletmede kökleri varsa köklerin tamamı ve daha önemlisi, ana gövde tamamıyla su içinde kalması gerekiyor. Sürekli suda tutmayacaksınız. Ayrıca suyu en az haftada iki defa tazeleyin. Bu sırada çürüyen kökler olursa onları da anında yok edin.

 8. Cenk, İstanbul dedi ki:

  Bugün bit pazarını dolaşırken bir kenara atılmış 2 yapraklı bir orkide aldım. 2 yapraklı ve kökleri sağlıklı gibi duruyor. Fakat motorum ile eve getirirken yapraklar gövde dibinden hasar almıştı. sanıyorum yanlışlıkla bir yere çarptı. Yaprakları sökmek zorunda kaldım. Kendi toprağından çıkarttım ve cansız kökleri temizledim. Bu şekilde yapraksız canlandırma şansım var mı acaba? Elimde sera yapacak cam kavanoz var, yukarıda tavsiye ettiğiniz sera yöntemini uygulasam faydası olur mu? Topraklı mı topraksız mı yapmalıyım? Sera yöntemi işe yaramayacak ise ne yapmalıyım? Tavsiyeniz var mı acaba?
  ***
  Yapraksız kalması kötü olmuş. Bu durumda biraz zor, bir hayli sabır ister ama kesinlikle mümkün. Evinizin şartlarını bilmiyorum. Sera uygulaması kesintisiz sürekli sıcak olan evlerde işe yarayabilir ama yine de pek garantisi yok. Diğer usul daha iyidir. Veya şöyle yapın: Evinizde çok bitki varsa birinin dibine yani toprak yüzeyine tamamen açıkta koyun öylece dursun. Bunun işe yaradığını bir ilkbaharda bahçeye attığım bir orkide dip kısmından biliyorum. Ana gövde fazla uzundu. Dip kısmındaki kökler çürümüştü. En iyi yerinden keserek alt kısmı atmıştım. Kökü yaprağı filan yoktu. Sonra yaz aylarında tesadüfen buldum ne göreyim toprağa bile değmediği halde çalı benzeri yabani otların dallarına takılı halde filizlenmiş, gelişmeye başlamış. Bir de orası çürümesi gereken bitki parçalarını attığım yerdi. Anlaşılan yaz sıcakları, o köşenin nemliliği ve öyle sıcak, nemli, esintili bir ortamı seven mantarların etkisi işe yaramış olmalı. Neyse, başta dediğim gibi salon bitkileriniz mümkün değilse o halde iki-üç gün açıkta kuru halde, iki-üç gün gövdenin alt yarısı su içinde kalacak şekilde mayıs ortasına kadar bekletin. Sonra orkide çam kabuklarıyla saksıya dikin ve dışarıya açık havaya koyun. Saksıda üst kısmının birazı toprak dışında kalsın ki yeşil aksamı güneş alsın. Sabah güneşini veya ikindi sonrası güneşini yaz boyunca alması gerekiyor. En geç ağustos sonuna kadar filiz verip yapraklanmaya başlaması lazım.

 9. Cenk, İstanbul dedi ki:

  Yurt dışı sitelerde biraz araştırma yaptım. Yapraklar olmadığı için nitrat takviyesi öneriyorlar. Akvaryum suyunda bolca nitrat bulunur. Suda bekletmek yerine bir aparat yapıp akvaryum suyunda askıya almayı düşünüyorum. Ne dersiniz?
  ***
  Deneyin ama yerli veya yabancı özellikle sosyal medya bilgileri yüzde doksan dokuz isabetsiz, bazıları ise insanlarla alay edercesine tamamıyla gerçek dışı bilgilerle dopdoludur. Hiçbirini ciddiye almayın. Orkidelere hayat veren şey gece boyu sürekli olan ılık hava hareketleridir. Gece boyu olması lazım. Gündüz işe yaramıyor. Benim çürüsün diye bahçeye attığım yapraksız köksüz orkide dip parçasında yeşil renk bile yoktu ama canlandı. Bu çok önemli bir örnek.

 10. Feride, Ankara dedi ki:

  Kil bilyesi ve mangal kömürü karışımına orkide dikilir mi çam kabuğu da eklemeli miyim?
  ***
  Hepsi karışık yapsanız daha iyi olur. En azından kil bilyelerini tek başına kullanmayın. Mangal kömürü parçaları ya da strafor parçaları ile karışık yapabilirsiniz.

 11. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  2 ay kadar önce bir arkadaşımın çiçeksiz olarak verdiği iki orkidem var. İlk iş olarak saksı ve topraklarını değiştirip salona koymuştum. Orkide toprağını ıslatarak kullandım ve içi boşalmış gibi görünen kökleri kestim.
  Bulunduğu yer çok güneş almadığı için bir süre sonra kapalı balkona aldım. 10-12 günde bir az suluyorum. Bu günlerde yaprakları kahverengileşip dökülmeye başladı. Her ikisi de aynı durumda. Birinde hiç yaprak yok, diğerinde ise iki tane kaldı. Yukarıda verdiğiniz bilgiler ışığında, yeniden kök temizliği yapmayı düşünüyorum. Ayrıca nelere dikkat etmem gerekir? Açık balkonun biraz soğuk olması orkideyi olumsuz etkiler mi? Salon daha sıcak ama yeterince güneş almıyor (kuzey cephe). Yine de salona mı almalıyım?
  ***
  Zeynep Hanım ne yazık ki orkideleri öldürmeye yarayan ne gerekiyorsa eksiksiz yerine getirmişsiniz. Soğuk bir yana, hafif serinde bile ıslak toprak hatta çok hafif nemli toprak bile kökleri çürütüyor (bu arada toprak demekle çam kabuklarını kastediyorum). Maalesef her ikisi de mahvolmuş gitmiş. Hayata döndürmek belki mümkün olsa bile çok zor ve çok da uzun zaman alır. Şimdi söküp yıkayın. Çürük gibi görünmeyen kökleri bile dipten kesin çünkü kesinlikle onlarda iş kalmamıştır. Hıdrellez sonrasına kadar ev içinde iki gün su içinde iki gün açıkta kuru halde bekletin. Sonra dışarıda açık havada çam kabuklarına dikersiniz. O zamana kadar ölmemişlerse açık havada ılık rüzgarlar sayesinde canlanmaya başlarlar.

 12. Sunay, İzmir dedi ki:

  İki orkidemin ikisinde de saksı altlığında küçük beyaz böcekler oluşmuş. Ayrıca birisinin yaprağı yumuşamış ve rengi açılmış. Ne işlem yapmam lazım?

  ***

  Bakınız buraya gelen tüm sorularda sebepler ve yapılması gerekenler hep aynı. Çünkü buraya sadece orkideleri hiç bilmeyen insanlar soru yazar. Yani dolayısıyla diğer bitkiler gibi muamele yapıldığında köklerde çürümeler başlıyor. Çaresi bu sayfanın konusu. Ama iyileştirmek zor ve epey sabır ister.

 13. Feride, Ankara dedi ki:

  İki adet kökü olmayan orkidem var. Yaz aylarına kadar suda ve susuz bekleyerek canlı tutmaya çalışıyorum. Orkide bitki besini dışında yotubede bugün bir video izledim. Root power ve hb101 kullanın kökler çıksın diyorlar. Satış amaçlı mı yoksa doğruluk payı var mıdır?
  ***
  Para kazanmak için orkidenin o’sunu bile bilmeyen insanlar tamamıyla yanlış işlere bulaşıyor. Köklenmek ve yapraklanmak için gereken kesin gerçek etken ılık hava akımlarının gece boyu sürekli olmasıdır. Sıcak yaz aylarının hemen peşinden gelişim daha da süratleniyor. Hatta Ankara’da yazın gece ısısı biraz düşük kaldığı için orada yaz boyunca gelişim daha hızlı olur. Şartlar yerinde değilse hiçbir ilaç hiçbir şekilde işe yaramaz. Paranızı çöpe atmış olursunuz. Youtube’dan bilgi araştırmanız çok yanlış bir şey. Yüzde doksan dokuzu sahte bilgilerden ibaret. Gerçek, dosdoğru bilgi verenleri bulabilirseniz o başka ama bulmak zor. En iyisi uzak durun. Vaktinize yazık. Bir de yanlış bilgilerle bitkilerinizi öldürürsünüz. Dolandırıcıların tuzağına düşmeniz de cabası.

 14. Yıldız, İstanbul dedi ki:

  Orkidem tomurcuklarını dökmeye başlayınca saksısından çıkardım ve köklerinde çürüme olduğunu gördüm. Köklerindeki çürükleri gövdeden ayırdım. Kararan yerlerini temizledim. Hiç kökü kalmadı. Dışarıda bekletiyorum. Esinti olan yerde tutmaya özen gösteriyorum. Arada suyla temas ettiriyorum. Yapraklarını siliyorum. Ancak kararma devam ediyor. Yaprakları yumuşamaya başladı. 4 adet dalı var. Koklendirmek için ne yapabilirim? Nişan çiçeğimdi. Her şeyden önce bir can, kurtarmayı çok istiyorum. Yardımcı olur musunuz?
  ***
  Soğukta kara küf gibi mantar hastalığı olur. Bu durumda kurtarmak çok zor. Mutlaka güneş ışınları altında durması lazım. Yapraklarının yumuşaması bu aşamada hiç önemli değil. Karalıkları tekrar tekrar silin. Kupkuru şekilde kurulayın. Tamamıyla açıkta tutun. 2-3 günde bir 12 saat kadar ılık suda bekletin. Soğuk mekanlarda siyah mantar hastalığı bir başlarsa hızla öldürücü etkisi olur. Yukarıdaki bilgilere göre bir şeyler yapmaya çalışabilirsiniz. Yapacağınız bir şey yoksa hiç canınızı sıkmayın. Her canlıyı yaşatmak zorunda değiliz. Mesela pazardan ıspanak, kereviz vesaire sebzeleri köklü alıyoruz ama can taşıdıklarını hiç umursamayız. Öyle düşünün.

 15. Mücahit dedi ki:

  Orkidemizin yapraklarında bit gibi şeyler gözlemledik. Temizliğini nasıl yapabiliriz acaba?
  ***
  Orkideler hiçbir problem olmasa bile haftada bir gibi sürekli yapraklarının altını, üstünü, varsa çiçek sapını ıslak bezle silinmesini ister. Silmezseniz hem bitlenir hem hastalıklanır. Bitlenme başlamışsa beş-on gün boyunca her gün ıslak bezle silin. Sonra haftada bir devam edin.

 16. Aytac, İran dedi ki:

  Benim 2 büyük penopolis orkidem var. Aldığım topraktan oldu sanirim hem çürümeler yaprak yumuşama ve küf. 1 hafta oldu suda bekletiyorum. Gelişmesi yok ve ķüf var yine. Oksijenli suyla, limonlu suyla temizledim yine fayda etmedi. Ne yapabilirim?
  *
  Küf ya ölü dokularda olur ya da fazla serin ortamlarda orkideleri öldüren küf hastalığı olur. Sadece köklerde varsa köklerin hepsini kesin. Ama gövdesinde varsa fungusit ilaç lazım. Veya çamaşır suyu ile suyu karıştırın ve onunla iyice silin. Daha kesin çözümü dışarıda güneşli yerde tutmaktır. Yaz sıcakları iyice bastırana kadar dışarıda tutun. Yukarıdaki bilgileri okuyun.

 17. Sena, Trabzon dedi ki:

  2 ay kadar önce yeni gelen orkide için size danışmıştım tavsiye ettiğiniz gibi 2-3 gün suda 2-3 gün açıkta beklettim. Köklerinin içinden yeni canlı kökler ve yeni bir yaprak veriyor. Bilgileriniz, tecrübeleriniz çok değerli. Teşekkür etmek istedim.
  ***
  Tavsiyemin sonucunu bildirdiğiniz için ben de size teşekkür ederim.

 18. Feride, Ankara dedi ki:

  İyi akşamlar Sena hanımın orkidem kök ve yaprak açtı dediğinde kendi orkidem açmış kadar sevindim. Ben de iki aydır köksüz orkideye sera ve suda bekletmeyi denedim ancak hala bir gelişme yok. Havanın ısınmasını bekliyorum. Açık havada bırakmayı deneyeceğim inşallah ben de gelişim gösterirse yazacağım.
  ***
  Feride Hanım, anlaşılan sizin mekan gerektiği kadar sıcak değil veya güneş yok. Havalar ısındıkça yavaş yavaş sizinki de canlanacaktır.

 19. Sena, Trabzon dedi ki:

  Teşekkür ederim Feride Hanım. Bir arkadaşım kış boyu yanlış uygulamalar ile orkidesinin kök çürümesine sebebiyet vermiş. Ancak dalından keiki vermiş orkidesi. Benim yaptığım gibi orkidesini 3-4gün açık 3-4gün suda bekletip Hıdrellezden hemen sonraki gün toprağa gömmüş. Fakat durum pek iyi değil. Orkideyi bana getirdi. Tamamen ıslak bir toprakta birkaç çürümüş kökün varlığıyla beraber ana orkide maalesef yok, bir kökü kalan yeşil bir dal ve kökü olmayan bir keiki mevcut. Bu durumda ne yapmalıyız?
  ***
  Sürekli açık havada tutması gerekirdi ama hemen sonuç beklemek yanlış. Yaz sıcakları bastırınca gelişim hızla başlar.

 20. Gamze, Adana dedi ki:

  Orkidem fazla sulama sonucu normalde yeşil olan kökleri sararmaya başladı. Ne yapmamı önerirsiniz?
  ***
  Saksıdan çıkarıp kök aralarındaki madddeler kuruyana kadar saksı dışında tutun. Sonra tekrar saksıya yerleştirin. Ekim ayına kadar dışarıda tutabilirseniz fazlasıyla yeni kökler verir.

 21. Mec dedi ki:

  Orkidemin saksısı yeşil su yosunu kaplandı. Nasıl temizleyebilirim? Dinlenmiş su ile suluyorum.
  ***
  Evinizin şartları ile ilgili bir durum. Köklerde problem yoksa aslında çok iyi bir şey. Kökleri dağıtmadan saksıdan çıkarın. Saksıyı yıkayıp temizleyin ve saksının yanlarında her yerinden 3-4cm aralıklarla delikler açın. Delikler ince sigara genişliğinde olmalı (yani çapı 6mm kadar). Sonra orkidenizi saksıya tekrar yerleştirin.

 22. Feride, Ankara dedi ki:

  2 dalı olmayan ve bi çiçekli orkidem var gelişimleri sizinde dediğiniz gibi yeni kök çıkıyor. Balkona aldım sabah güneşi ve akşam malum Ankara serin oluyor. Güzel gelismesini yazayım dedim. Çok teşekkür ederim size.
  ***
  İyi haber. Bunu duyduğuma sevindim.

 23. Jüpiter, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, orkidelerim şu anda çok güzel ve çiçeklenmiş durumdalar..2-3 aylık yazlığa gideceğiz. Su vermeden bu kadar süre idare edebilirler mi? Nasıl bir yöntem uygulamalıyım?
  ***
  En iyisi orkidelerinizi beraberinizde götürün. Tam da gelişip serpilecekleri ve bol bol yeni kökler geliştirecekleri bir dönemde kapalı, esintisiz evde durmamaları lazım. Bol bol sulayıp çıksanız havasız ortamda ıslak toprakta daha ilk haftada tamamıyla çürür giderler. Veya evden çıkacağınız gün toprakları kupkuru olsun. Birkaç kova içine su doldurup üstlerine ızgara gibi olacak şekilde çubuklar dizin ve saksıları üstlerine koyun. Alttan sürekli yükselecek nem sayesinde bu şekilde üç ay dayanırlar. Ama havasızlık durumu kötü. Doğru bakım yapacak birinin evine emanet etmeli veya dediğim gibi beraberinizde götürmelisiniz.

 24. Gül, Giresun dedi ki:

  Kök çürümesi yaşayan orkidemi geçen yaz anlattığınız açık havada köklendirme yöntemiyle tekrar hayata döndürmüştüm. 2 yeni yaprak ve birkaç minik kök verince hava sıcaklıklarının da düşmesi sebebiyle yeni harç ile saksıya yerleştirdim. Kullandığım saksı büyük gelmiş olacak ki saksı dibinde yosunlaşma oldu ve kış boyunca orkidem bir duraksama safhasına girdi. Yaza doğru yapraklarında gevşeme, hafif buruşma ve yapraklarından birinin ucunda yanık tarzında bozulma (bunun orkidem bir an önce gelişsin hevesiyle muhtemelen aşırıya kaçarak uyguladığım bitki besininden olduğunu düşünüyorum). fark edince köklerine bir bakayım dedim. Çürümüş kökleri temizledim ve sadece 3 sağlam kök olduğu için tekrar açık havada köklendirme uygulamasına başladım. Daha bir hafta dolmadan orkidemde yeni bir yaprak oluşumu olduğunu anladığımda çok sevindim. Yapraklarını da temizleyip zeytin yağıyla sildim, ucundaki yanık bölüm dışında yapraklar da kendine geldi. Açık hava uygulamasına bir süre daha devam edip, sağlam kökleri çoğaltıp küçük bir saksıya yerleştirmeyi düşünüyorum. Daha önce birkaç orkideyi kurtarma girişiminde bulunup kurtaramamış ama orkide bakımı ve tedavisi konusunda paylaştığınız faydalı ve etkili bilgiler ile ikidir başarılı olmuş birisi olarak çok teşekkür ediyorum.
  ***
  Büyük saksı gerekmezdi. Genelde gereğinden büyük saksılarda kapalı mekanlarda kökleri çürür. Ayrıca havalar serinleyince saksı değiştirmek kesin kök çürümesi sebebidir. Yani kök çürümesi yeni değil çoktan başlamış. Zeytinyağı ile silmek başka bir hatanız. Tam sağlıklı orkidelerde saksı değişimini (eğer gerekliyse) sadece haziran sonunda yapmanız lazım.

 25. Çağlar Karaca dedi ki:

  6 Mayıs’ta orkide alındı. O günden beri saksısıyla beraber hep su içinde kaldı. 2 sürgün ve kök bölgesindeki yapraklar kurudu. Şu an yalnızca kahvrengi şekilde ama kök halen yeşil. Ne yapalım?
  ***
  Suya karşı kaktüslerden bile çok daha hassas olan bir bitkiyi sürekli suda tutmanız sonucu büyük bir ihtimalle tamamıyla çürümüş ve ölmüştür. Köklerin yeşil olmasına bakmayın çünkü ya ölmüşlerdir ya da bitki ile bağlantı yerleri çürümüş gitmiştir. Eğer gövdesi çürümemişse kurtarma şansınız var ama çok çok zor. Bence hiç uğraşmayın. Uğraşmak isterseniz yukarıda ayrıntılı açıklamalar var.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.