Ceylangözü (canan) sardunyaları

Ceylangözü veya canan ilkbaharda yoğun çoklukta çiçeklenip yaz sonuna kadar azala azala çok güzel çiçekler açmaya devam eden hibrit bir sardunya türüdür. Bütün dünyada en çok regal geranium ismiyle bilinir. Amerika’da yaygın adı Martha Washington sardunyası.

Açelyalardan bile güzel çiçek açtıkları, az emekle çok bereketli gelişmeleriyle üzerinde durulmaya değer bir güzellik. Bundan dolayı aşağıdaki bilgileri hazırlamak için kendi tecrübelerimle yetinmeyip hakkında araştırma yaptım. Balkonda yetiştirilecek çiçekli süs bitkilerinin en iyisi, en güzeli ve en dayanıklısı bunlardır.

Özellikleri ve çiçeklenme farklılıkları

Sardunya (Pelargonium) cinsinin türleri arasında melezleme yoluyla elde edilmiş hibrit bir tür olan canan (ceylangözü) sardunya (Pelargonium x domesticum) yapı, bünye itibarıyla birkaç çeşide ayrılır. Yetiştirilmeleri ve bakımları açısından sadece iki tip diye ele almak daha doğru olur:

Tip 1 cananlar

Bu ceylan gözü (canan) çeşitleri  nazik yapılı, ince dallıdır. Fakat ince dallı ve kısa boylu diye düşünülen canan çeşitleri ortalama iki yılda yarım metreyi bulur ve ana gövde kalınlaşır. Tip 2 ceylangözü sardunyalarına  göre bunlar çok daha güzel görünümlü olurlar. Bunların 2-3 yıllık emekle küçük bir süs ağacı gibi şekillendirilebilmeleri kesinlikle mümkündür. Hem bu sayede kışın bile yeterli güneş alabilirlerse çiçeklenmeye devam ederler.

ceylangözü sardunyası

Tip 1 canan sardunya

Tip 2 cananlar

Bunlar kalın dallar gelişitirip 1 metre cıvarında veya en az 40cm gelişirler. Pek fazla dallanıp budaklanmazlar ama kış ortasında kalın dalların tepesinde tomurcuklar taşıyan pek çok ince çiçek dalları ayrılarak kış sonunda yüz kadar, belki daha fazla çiçekler açarlar.

Kışın yavaş yavaş tepede çiçek tomurcuklarının yer alacağı taç kısmı oluşur. Eğer bakımda beslemede başarılı olmuşsanız her bir dalın tepesi kış sonunda adeta küçük bir karnabahar gibi yoğun bir şekilde filizlerle dolar. Bunlar bir sürü tomurcuk geliştirecek. İlkbahar gelince muhteşem bir çiçeklenme görürsünüz.

Ceylangözü (canan) sardunya

Tip 2 canan sardunya. Fotoğraf tarihi 25 Nisan 2013

Yetiştirilmelerinde ve bakımlarında püf noktaları

Canan veya ceylangözü sardunyalarının gerektiği gibi sağlıklı yetiştirilmelerinde en başta gelen püf noktası -özellikle Tip 2 cananlar için- kış boyunca uygun soğuk ortamda serpilmelerini sağlamaktır. Bütün mesele budur. Aşağıda adım adım nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Güneş ihtiyaçları

Ceylangözü sardunyaları şiddetli sıcağa ve güneşe uyumlu oldukları halde az güneşli ve serin yerlere de uyumludurlar. Günde en az 1 saat direkt güneş alabilmeleri yeterli. Daha az güneş bile yeterli olur ama bu durumda yerleri çok güçlü aydınlık olmalıdır. Koyu gölgeli, loş ışıklı yerler uygun değil.

Budama

Yaz sonuna doğru -hâlâ çiçek açıyor olsalar bile- budamak gerekiyor. En iyi zaman ağustos ayının ortası ve ikinci yarısıdır. Özellikle az dallı ama güçlü gelişen, uzun gövde dallar üzerinde yoğun çiçek açan tip 2 çeşitleri budamak mutlaka gerekli. 20cm kalana kadar kısaltmalısınız. Budamadan sonra çıkan filizlerden en fazla 3 tanesine izin verip diğerlerini hemen köreltin. İzin verdiğiniz filizler gayet dolgun, kalın dallar olarak yan filiz vermeden kış ortasına kadar boylanır ve sonra tepelerinde taç kısmı oluştururlar.

Diğer tip 1 cananlarda acımasız budamalar yapmak yerine şekillendirme budaması yapmak (bence) daha iyidir. Tabii zevkler değişebilir. Sonraki ikbaharda kısa boylu top gibi her yerinden çiçeklenmesini istiyorsanız dallarını bir hayli kısatmanız gerekecek. Ama şekillendirmek, yani bonsai gibi ilginç şekilli ve minyatür ağaç görünümlü olmasını istiyorsanız ona göre, 40-60cm cıvarlarında boylu olacak şekilde budarsınız veya hiç budamayıp alt dalları kesersiniz ve alttan yeni filizlerin gelişmelerine izin vermezsiniz. Tercih sizin. Sadece başlıca iki ayrı canan sardunya tipi olduğunu unutmayın ve budamada bunu göz önünde bulundurun.

Sulama rejimi

Temmuz ortasından sonra sulama sıklığını azaltmalısınız. Ölmeyecekleri kadar susuzluk stresine maruz kalmaları iyi olur. Ağustos budamasından sonra iki hafta daha buna devam edin. Sonra sulama sıklığını yavaş yavaş arttırın. Ceylan gözü sardunyalarının kış serpilmeleri döneminde sıklık iyi olmalı. Toprak ıslaklığını yitirince ama nemlilik fazla azalmadan sulayacaksınız. Temmuz ortasına kadar bu şekilde devam edin.

Ceylan gözü nasıl toprak ister?

Toprak seçmezler. Hazır poşet topraklar bile gayet uygundur. Ama en iyisi özellikle de tip 2 cananlar için şu karışımdır: Humuslu doğal toprak + kırmızı toprak + sıva kumu eşit ölçülerde karışım yapın. Uzun boylu olup ağırlaşan ve toprağı ezip sıkıştıran Tip 2 ceylangözü sardunyaları için en iyisi bu karışımdır. Böylece toprak sıkışmaz, kökler havasız kalmaz ve çürüme olmaz. Hem bu toprak tip 1 cananlar için üç yıl, tip 2 cananlar için 1 yıl bitki besini gerektirmez.

Saksı, toprak değiştirme

Eğer ceylangözünüzün saksısı çok küçük değilse sadece 3 yılda bir değişiklik yapın. Gerekli görüyorsanız her yıl yapabilirsiniz. Zamanı ağustos budamasından 2 hafta sonra.

Kış üşümesi ile serpilmeleri

Cananların çok iyi bir şekilde çiçeklenmesi için sonbaharda ya da kışın ilk yarısında en az 5 hafta üşümesi gerekiyor. Yani eğer evde yetiştiriyorsanız sonbaharda beş hafta dışarıda tutun. Soğuğa genelde -5C dereceye kadar dayanırlar fakat kuzeyli yönlerden direkt rüzgar almamaları ve dondurucu soğuğun 8 saatten fazla hakim olmaması kaydıyla. Sonra tekrar eve alacağınız zaman toprak biraz kurumuş olması gerekiyor. Islak toprakta olduğu halde ani ısı farkı şoku yaşamaları kökleri çürütür. Evde ilk 7-8 gün hiç sulamayın ki farklı ortama alışacak zamanı bulabilsinler.

İklimi uygun yerlerde sürekli dışarıda tutulmaları en iyisidir. Güney Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde kış üşümesinin tam mümkün olması için aralık ve ocak aylarında direkt güneş almayacakları yerde tutsanız iyi olur.

Besleme, gübreleme

Özellikle tip 2 ceylangözü sardunyaları için çok önemlidir. Bitki besini toprağın niteliği ile ilgilidir. Yukarıdaki toprak isteklerini okuyup nasıl toprakta yetiştirdiğinize göre bu bilgileri dikkate alın: Mayıs ortasında başlayarak bitki besini 15-20 gün ara ile 3 defa vermelisiniz. Yaz sonu budamasından sonra, eylül ve ekim aylarında yine 15-20 gün ara ile vermeye devam edin. Yıl içinde sadece bu kadar bitki besini vereceksiniz. Ev bitkileri için olan, sardunyalara özel veya orkidelere, Afrika menekşelerine özel bitki besinlerinden herhangi biri ceylangözü (canan) sardunyalarda çok iyi işe yarar. Ayrıca, şart değil ama Tip 2 ceylangözü sardunyaları için azot oranı yüksek (yaprak amaçlı) bitki besini de hem çok iyi gelişim hem yoğun çiçeklenme sağlıyor. Doğal gerçek toprak kullanmışsanız, Türkiye’de topraklarımız potasyum zengini olduğundan dolayı sakın sardunya özel besininden kullanmayın. Topraktaki kimyasal denge potasyumun aşırı yükselmesinden dolayı fena bozulur. Diğer bitki besinlerinden verebilirsiniz (eğer gerekiyorsa).

Ceylangözünün çoğaltılması

Biraz zor ve uzun zaman içinde kökleniyorlar. En iyi ve en garantili çoğaltma yolu şudur: Ağustosta budadığınız dallardan ortalama 10cm boyunca çelikler hazırlayın. Bunları hiç vakit kaybetmeden kumlu toprağa dikip sulayın. Geçirgenliği iyi bir bahçe/tarla toprağını sıva kumu ile yarı yarıya karıştırıp kullanmanız bence çok iyi olur. Çelikleri 10-15cm ara ile dikin. Dış mekanda açık havada, direkt güneş almayacakları yerde ekim ayı ortasına kadar sık sık sulayarak bekletin. Ekim ortasında veya sonunda güneşli yere alın. Yine açık havada olması iyi olur. Kışın çok soğuk olan yerlerde serin cemakanlı balkonlarda tutmak gerekir. Sonbahar ve kış boyu yavaş bir gelişim gösterirler. Köklenmeleri daha da yavaştır. Nisan ayının son yarısında çiçek açmış olsalar bile köklerini rahatsız etmeden söküp ayrı ayrı saksılara dikin.

Zararlıları, hastalıkları

En büyük düşmanı beyaz sinek denen çok küçük beyaz güvelerdir. Yaprağına bir dişi beyaz sinek gelse yumurtalarını bıraksa birkaç hafta içinde tüm yaprakların alt tarafları beyaz sineklerle kaplanır. İlaçlasanız tümü ölür ama yaprak dokusunun içindeki larvalar ölmez. Her gün kanatlanmış halde çıkıp çiftleşmeye, yumurta bırakmaya, tekrar hızla çoğlamaya devam ederler. Onun için ilaçlamaya üç gün arayla üç defa devan edin. Sonra haftada bir, üç defa devam edin. Böylece yok edebilirsiniz. Eğer ilaçlamazsanız beyaz sinekler canan sardunyayı öldürür. Hem ayrıca kendileri zarar verdikleri gibi birçok mantar ve bakteri çeşitlerinin de kolayca faaliyete geçip bitkiyi öldürmelerine yardım ederler. Siz ilgisiz kalmakla onlarla işbirliği yapan üçüncü kişi olursunuz.

Yanlış toprakta gerekmediği halde sulayıp durmak kökleri çürütür. Kışın orta derece don olaylarına dayanamaz. Evde yetiştirilenlerin mutlaka güneş alan bir pencerenin tam kenarında olmaları şarttır yoksa sağlığı bozulur.

Yukarıdaki tehlikelerden korursanız ve bakımını doğru yaparsanız ceylan gözü (canan) sardunyanızı çok uzun yıllarca yaşatabilirsiniz.


'Ceylangözü (canan) sardunyaları' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Arzu O. -İstanbul dedi ki:

  Bir sardunya delisi olarak ceylangozune asik olmamam mumkun degil. Ayrica yapraklari da kokulu :-) bu cicege canan da dendigini bilmiyordum. Bende hem bodur hem de buyuk canan var. Ancak buyuk olanin birini yanlis budadigimi anliyorum. Umarim toparlar. Sitenizi severek ilgiyle takip ediyorum. Emeginize saglik.

 2. Metin, Bursa dedi ki:

  Merhaba, ilk önce bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. ben de çiçekleri çok seviyorum ve bakıyorum. ben ceylan gözlerimi merdivene dizdim. yeni aldım sadece saat 2 yada 3 gibi güneş görmeye başlıyorlar. sizce bir şey olur mu?
  ***
  Günde birkaç saat güneş alabiliyorlarsa iyi. Bu sayfadaki bilgilere göre sulamaya filan dikkat ederseniz tehlike yok.

 3. Özlem, Konya dedi ki:

  Ceylangözü ile hanımşükriye çiçeği aynı mıdır?
  ***
  Ne isimler var. :) Evet, aynı.

 4. Savaş, Marmaris dedi ki:

  Merhaba. Bodur gül olarak aldım ama minyatür de olabilir. Farkını bilmiyorum. Aynı anda ceylan gözü de alarak yürüme yolunun bir tarafına 50 şer cm ara ile bir ceylan gözü bir bodur gül diktim. Fakat sizin bilgilerinize ulaşınca hata yaptığımı anladım. Net bilgileriniz için teşekkür ederim. Kolay gelsin.
  ***
  Belki de çok iyi ettiniz. Bütün mesele güllerin oraya uyum sağlayabilmesi.

 5. Berkem, Kırsehır dedi ki:

  Ceylan sardunyalar sadece baharda açmıyor. benımkiler temmuz ayında bahardakiler gibi aynı çiçekliler.

 6. Berkem, Kırsehır dedi ki:

  Haziran ayında budadım ceylanları. 15 gunde tekrar tomurcuk verdiler.

 7. Önder, İstanbul dedi ki:

  Ceylan gözü tohumunu (küçük yapraklı) bulma şansım var mıdır? balkonda çok sayıda yetiştirebilmem amacıyla arıyorum.
  ***
  Bunların tohumunu satıldığını hiç görmedim. Duymadım da.

 8. Savaş, Marmaris dedi ki:

  24 Mayıstaki Mesajım da belirttiğim ceylan gözleri Marmaris’in Ağustos sıcağına dayanamadılar. Sulama hatası yapmış olabilirim. Fakat güller çiçek açmaya devam ediyorlar. Ve genel görünümleri iyi. Yapmam gereken var mı? (güller için).
  ***
  Ceylangözü sardunyalar süzek toprak ve sık sık sulama ister. Güllerle ilgili pek bir şey diyemiyoum. Onun hakkındaki sayfalara bakmalısınız. Yerini sevmişlerse pek problem olmaz.

 9. İsmetcan D. -Balıkesir dedi ki:

  Mahallemizdeki bir evde var. 1. resimdeki gibi mor açıyor . İzin alark 3 çelik alıp köklendirmek için suya koydum. Çelikle çoğaltılılıp çoğaltılmadığını bilmiyorum ne yapmalıyım?
  ***
  Suda bekletmeyin. Direkt toprağa dikin. Güneş alacağı yerde tutmalısınız. Bir daha bu zamanda denemeyin. İlkbahardan yaz sonuna kadar yaparsanız kolayca köklenirler.

 10. Ahmet U. -Afyon dedi ki:

  Geçen sene asılı saksıda küçük çiçeklisini alıp yetiştirdim. Onlar da çok güzeller.

 11. Yıldız dedi ki:

  Yıllardır balkonumda ceylan gözü var. İki yıldır beyaz minik pamuk gibi bir zararlı dadandı. İlaçlıyorum bitki de zarar görüyor. Acaba yanlış ilaç mı kullanıyorum? İlaç önerirseniz sevinirim.
  ***
  Bitki bitleri için olan ilaçlar bitkilere hiç zarar vermez. Ancak çiçeklere ve çiçek tomurcuklarına zarar verir. O kullandığınız ilaç yanlış. Başka ilaç deneyin.

 12. Gözde, Ankara dedi ki:

  Bende de canan çiçeği var. Bir senelik. Sürekli boyuna yaprak veriyor ama hiç çiçek açmıyor.
  ***
  İlkbaharda mutlaka çiçek açması lazımdı. Siz güneşsiz bırakıyorsanız sebep budur.

 13. Gözde, Ankara dedi ki:

  Peki ne yapmam gerek? Budayayım mı? Güneşe koydum. Güneşte iyice büyümeye başladı ama dediğim gibi sürekli yaprak çıkarıyor. Tomurcuğu yok henüz.
  ***
  Üç günde mi güneş etkisiyle büyümesi hızlandı? İlginç. Güneşe çıkarmakta epey geç kalmışsınız. Bu yıl büyük bir ihtimalle hiç çiçek açmaz. Fazla dallıysa şimdi budayın. Değilse ağustosta budayın.

 14. Ada, İzmir dedi ki:

  Ahhh ahh bu çiçekçilere hiç güvenmemek lazım!!! Acaba sattıkları çiçekler bozulsun da yenisini satalım diye mi yapıyolar anlamıyorum. Allahtan sizin gibi doğru bilgi veren değerli insanlar var. Ben cananımı nisan gibi aldım. Çok güzel çiçekleri vardı. Bana suyu da güneşi de sevmez dediler. Balkonun iç tarafına koyup haftada bir kez çok az suladım. Şu an üzerinde hiç çiçek yok. Yeni yaprak vermiş fakat yeni çiçek tomurcukları kurumuş. Bilemedim. Şimdi balkon demirine asıp diğer sakız sardunyalarımla aynı koşulda mı yetiştirsem?
  ***
  Evet aynen öyle yapın. Belki gelecek bahara kadar çiçek açmayabilir ama oldukça iyi güçlenecektir. Özel sardunya besininden vermelisiniz. Yaz sıcaklarında sardunyalar yavaşlayacak veya duracak. Şimdi verdiğiniz bitki besininden yaz sıcaklarına kadar yeterince güç toplarlar. Bu sayede sonbahardan itibaren çok gür gelişim gösterirler. Yalnız bir problem var: Balkon bitkilerinde özellikle İzmir gibi yzın çok sıcak olan yerlerde hazır poşet topraklar sardunyalara çok zarar verir. Gerçek doğal humuslu ve süzek toprak kullanmalısınız. Hafif killi olabilir daha iyidir. Kökleri serin tutar. Hazır poşet topraklar ise köklere sıcağı aynen iletir. Sardunyalar için hiç iyi değil.

 15. Umut, Edremit dedi ki:

  Bana bir arkadaşım bir hafta önce ceylangözü sardunya hediye getirdi. Bir sürü tomurcuğu vardı. Onlar açmaya başladı fakat tomurcuklarında ve yapraklarında sararmalar var. Ne yapmalıyım? Cam balkonumda duruyor. Sabah güneşi alıyor. Sardunyaların hayranıyım. Bozulmasını istemiyorum.
  ***
  Bozulmasını istemiyorsanız açık havaya, rüzgara büyük ihtiyacı olduğunu bilip ona göre yerine dikkat edeceksiniz. Balkonunuzun açık durabilecek bir penceresi varsa onun önünde tutun.

 16. Kadriye, Eskişehir dedi ki:

  Ceylangözümde beyaz sinekler var. Bana bir ilaç önerirseniz çok mutlu olurum. Alalı 1 hafta oldu o zaman yoktu. Bugün birkaç tane sinek gördüm.
  ***
  Çok büyük zararı olur. Derhal ilaçlamanız lazım. Bitler sayfamda gerekli açıklamalar var.

 17. Gözde, Rize dedi ki:

  Ceylangözü çiçeğimi sabah 9 güneşi ile başlayıp akşama kadar güneş alan balkonuma koysam sorun olur mu? Rize bilirsiniz ki yağışlı bir ilimiz. Yağmurun çiçeklere zarar verme durumu olabilir mi?
  ***
  Sorun olmaz. Günde 3-4 saat güneş bile yeterlidir. Yağmurun zararı olmaz.

 18. Gözde, Rize dedi ki:

  Merhaba ceylangözü güneşi seven bir çiçek midir? Sürekli sabahtan akşama kadar güneş alan balkonuma koysam bir sorun yaşar mıyım?
  ***
  Evet güneşi sever. Orada daha iyi yetişir. Bir sorun çıkmaz.

 19. Ebru, Aydın dedi ki:

  Benim çiçeğim çok güzel açıyordu. Birden açmaya yakın tomurcuk kurumaya ve olanlar da kurudu. 1m gecmişti..
  ***
  Muhtemelen yapraklar da bozulmaya başlamıştır. Bu durumda kökler çürümüştür.

 20. Ali, Mersin dedi ki:

  Burada bu çiçeğe Şükriye hanım çiçeği ismi verilmiş. Diğer sardunyalar gibi Mersin’de kışın dışarıda yaşar mı?
  ***
  Evet yaşar. Bu konuda fark yok. Ayrıca Şükriye Hanım ismi güzelmiş. :)

 21. Alanur, İstanbul dedi ki:

  Yeni sardunya yetiştirmeye başladım. Ceylangözü ve sakız sardunyası ektim. Güney cepheye bakan balkonun dışında, yani açık mekanda bulunuyorlar. Eylül ayına kadar çok güzel açtılar. Ekim ayında solmaya başladılar. Tüm yeşil yaprakları delik delik oldu, sanki böcek yemiş gibi. Saksılarımdan birinde beyaz iplikimsi hafif de yapışkanımsı bir doku oluştu ve o saksıdaki sardunyam kurudu. Çiçek yetiştirme konusunda çok acemiyim ama çok hevesliyim. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.
  ***
  Delikler tırtıllar yüzünden olmuştur. Toprak yüzeyindeki doku ise sanıyorum gerekmediği halde sık sık sulamanız yüzündendir. Toprak kurumadıkça sulamayın. Özellikle serin aylarda kökleri çürütür.

 22. Ali, Mersin dedi ki:

  Şükriye hanım dedikleri ceylangözü sardunyalar galiba uzun süre çiçeklidir. Bendeki hep çiçekliydi. Mersinde çiçekçiler ceylangözü demez deseniz de bilmez. Şükriye hanım derler. Kısa dönem açan kalın dallı ceylangözü sardunyaya rastlamadım mersinde.
  ***
  Onlar zaten küçük halde satılır ve bu yüzden hangi çeşitten olduğunu anlayamazsınız. İstanbuldayken tesadüfen almıştım. Az pembeli beyaz çiçekliydi. Yazı can çekişir gibi geçirdikten sonra sonbaharda acayip bir şekilde devleşmeye başlamıştı. İlkbahar başında aynen açelya gibi çiçekler açtı. Tepede hepsi toplu halde çiçekler.. Yukardaki büyük fotoğraf onun fotoğrafı.

 23. Yasemin, İzmir dedi ki:

  Canan’ı bu yıl ilk defa aldık. Kalın kökü ve üzerinde birsürü çiçek var. Aşağıya doğru sarkıyor. Bahçede bakıyoruz. İki saksı. İkisinde de çiçekler dökülüyor. Alalı yaklaşık 1 ay oluyor. Çok güzeller de.. Acaba yanlış bir şey mi yaptık?
  ***
  Bence bir sorun yok. Çiçekler açar, dökülür. Açmamış tomurcuklara sıra gelir. Dökülenleri mini saplarından kesin. Dal ucundaki salkım gibi çiçek açan kısımlarında hiçbir açmamış tomurcuk kalmamışşa ve yeni filizlenme yoksa o kısmı da kesin. Böyle yaparsanız tekrar tekrar yeniden tomurcuklanır yeniden çiçek açar.

 24. Yeliz, Aydın dedi ki:

  İlk defa ceylan aldım. Nisan başında aldım. Çok çiçek açtı fakat şu an üzerinde fazla çiçek ve tomurcuk kalmadı. Solan çiçekleri nasıl kesmeliyim? Çok dallı ceylanım çelik alıp çoğaltmak istiyorum. Nasıl yapmam gerekiyor?
  ***
  Aynı ildeyiz ben de Didim’deyim. Benim geçen yıldan kalan ceylangözü sardunya kış sonunda yoğun tomurcuklandı çiçeklendi. Birkaç hafta sonra tamamen çiçeksiz kaldı ve tekrar şaşırtıcı bir şekilde bolca tomurcuklandı ve şimdi maşallah çok güzel bir şekilde üzeri çiçek dolu. Sanıyorum her solan çiçeği zamanında makasla tek tek kestiğim için böyle olmuştur. Yani aynen bahar başındaki halini aldı. Size de bunu tavsiye ederim. Her bir çiçeği solduğunda mini sapından kesin. Üzüm salkımına benzeyen, birçok çiçeği ve tomurcuğu tutan dal uç kısımlarındaki çiçeklenme kısmında hiçbir tomurcuk kalmazsa o kısmı da kesin. Böylece yaz boyunca çiçek açar durur. Eylül ayında güzelce budayın (uzun dalları hep kesin). Daha güçlü dallar uzatır gelecek yıl şimdikinden çok daha fazla çiçeklenir.

 25. Nazilli, Kezban dedi ki:

  Tip1den iki tane var zamanında budadım. Hatta simdi biri tomurcuk yapmış. Kışın geceleri kapattıgım balkona sakız, canan, melisa ve sardunyalarımı almalı mıyım? Bilirsiniz burda asırı soguk birkaç gun olur.
  ***
  Evet bunların hepsini kesinlikle kapalı balkona alın. Didim’de bile zar zor dayanabiliyorlar.

 26. Hayriye, İzmir dedi ki:

  Merhaba canan çiçeği nasıl çoğaltılır? Aralık ayındayız şimdi çoğaltabilir miyim?
  ***
  İzmir şartlarına göre şimdi de mümkündür sanıyorum. Benim denemelerimde en iyi sonucu şöyle aldım: Sonbaharda kestiğim dalları bahçede rasgele yerlere dikip unutuyorum. Her biri ilkbaharda çiçekleniyor. Didim’de iklim uygun olduğu için en iyi yol bu ve tutma başarı oranı yüzde yüz. İzmir’de de işe yarayabilir. Bahçe yoksa balkonda şöyle yapın: Bir miktar dişli kum bulun. Toprak ile yarı yarıya oranlarda ikisini harmanlayın. Uzun dikdörtgen saksıya doldurun. Canan dallarını 5-6cm ara ile dikin. Ara sıra sulayın. Tam 4 ay hiç dokunmayın. Sadece çürüyenler olursa onları çıkarıp atın. Bu arada filizlenip hatta tomurcuklananlar olabilir ama köklendikleri anlamına gelmez. Bunlar kışın çok aktif olup çelikler köklenmeden filizlenebiliyor. Köklenmeleri çok yavaştır. 4 ay sonra anca köklenirler. Nisanda veya mayısta topraklarını dağıtmadan dikkatlice alıp tek tek saksılara dikin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)