Espalyer

Espalyer (espalier) çok eski bir ağaç dalları şekillendirme geleneği. Sanat denemez. Espalyerler en çok ‘kolay meyve toplamak amacıyla’ yapılır. Hem kolaylık, hem yer tasarrufu.

Espalyer yer tasarrufu, kargaşayı önlemek, bitki ve ürün sağlığını daha iyi denetleyebilmek ve kolay ürün toplama amaçlarıyla yapılır. Süs bitkilerinde uygulanması dekorasyon ve görsellik açısındandır. Espalyerlerin boyları, genişlikleri bitkilerin büyüklüklerine uygun tasarlanır. Şekillendirilecek bitkilerin dalları birbirine gölge etmeyecek, birbirleriyle dolaşıp karışmayacak şekilde durmaları için bağlanır ve aralarındaki fazlalık olacak dallar daima budanır.

Çiçekli bir espalyer

Üç usul:

1- Sağlam bir kazık üstüne yere paralel olarak belirli aralıklarla uzun tahtalar çakılır ya da bağlanır. Kazık fidanın yanına çakılır. Sağa sola gitmesi istenen dallar o sopalara bağlanır.

2- Ağaç ortada kalacak şekilde ağaca iki metre kadar mesafelerde sağına soluna sağlam direkler dikilir. Direkler arası gerilen sağlam iplere dallar yere paralel olarak bağlanır.

3- Ağaç fidanı bir duvarın tam dibine dikilir ve duvara çakılan çiviler yardımıyla dallar dümdüz sağa sola uzanacak şekilde şekillendirilir.

Elma ağacına espalyer

 

Tüm bu usullerde yer ve yön önemlidir. Açıklık yerlerde bir yüz doğuya bir yüz batıya bakmalı. Duvar diplerinde ise batıya bakan cepheler daha uygundur. Bu aslında bitkilerin güneş ihtiyaçlarına göre değişir. Meyve ağaçları genelde fazlaca güneş isterler.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Meyve-Yemiş, Püf Noktaları

Etiketler:


'Espalyer' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Sema E. -İstanbul dedi ki:

    Çok güzel. Hanımeli için uygulanabilir mi?
    ***
    Aslında her şeye uyar.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)