Frezya, arpa çiçeği (Freesia)

Güzel kokulu çiçek açtığı için yetiştirilir. Frezya Iridaceae (Süsengiller) familyasının bir cinsidir: Freesia. Çeşitli renklerde, katmerli, katmersiz 14 ana türü ve birçok kültivarları vardır. Eskiden yaygın olarak yetiştirilen türleri daha güzel kokuludur. Türkiye’de frezya ve arpa çiçeği isimleriyle tanınıyor.

Özellikleri

Frezya serin mevsimlerde aktiftir. Sıcak yaz aylarında yaprakları kurur ve soğanları (korm) uyku halinde bekler. Sonbaharda yeniden yapraklanır. İnce kılıç yaprakları düz yukarı doğru gelişir. Yaprak boyu 15-30cm civarlarındadır. Bir soğan (korm) her yıl birkaç soğan haline gelerek çoğalır. Soğanları küçüktür.

Tür olarak tek tür değil, birçok türleri, hibritleri ve kültivarları hepsi frezya olarak adlandırılır. Yani ‘Frezya’ (Freesia) birçok türleri kapsayan cins adıdır.

Saksıda frezyalarKış sonunda veya ilkbaharda yılda bir defa çiçek açan frezyalarda çiçek sapındaki çiçek sayısı sabit değildir. Bir çiçeklenme zamanında, çiçeklenmesinden önce ve sonra yapraklıyken yeni soğanını ne kadar güçlendirebilmişse bir sonraki yıl ona göre sayıda çiçek açar. İyi ve güçlü yapılanmış bir soğanın çıkardığı çiçek sapı biraz yükseldiğinde iki üç ayrı çiçek sapına ayrılır ve her birinde birçok çiçekler sırasıyla açar.

Frezyanın soğan dediğimiz toprak altı ana gövdesi kat kat soğan yapısında değildir. Yumru yapısındadır. Soğan şeklinde ve soğan gibi dış kabuklara sahip olduğu için soğan denmesi yaygındır. Aslında korm denir. Frezyalar glayöllerde olduğu gibi, ilkbaharda yapraklanıp gelişirken mevcut soğanını daha doğrusu kormunu harcar ve bitirir. Bir yandan da gelecek yıl için yeni bir korm oluşturur. Genelde yeni oluşturulan bir büyük korm yanında birkaç irili ufaklı korm daha üretirler.

Habitat

Frezyaların ana vatanı Afrika’nın doğusunda Kenya’dan güneye doğru, Güney Afrika’yı da kapsayan bölgelerdir. En çok Frezya türleri Cape ve civarlarında bulunur.

Kullanım

Kesme çiçekçilikte kokusu ve güzelliğinden ötürü kullanılır. Beyaz frezyalardan gelin buketi yapılır. Parfümcülükte kullanılır. Ayrıca frezya bahçe-balkon süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Kışa dayanıklılık

Kış soğuklarına dayanıklılıkları türüne göre -6°C ile -12°C dereceler arasında değişir. Tüm kıyı bölgelerimizde frezya soğanları sonbaharda ekilerek bahçelerde rahatlıkla yetiştirilebilir.

Diğer yerlerde ise kış soğuklarına göre bilinçlice hareket edilmelidir. Mesela Ankara’da (merkez ilçe) soğanlar 10cm derine gömülürse sorun olmaz. Açıklık yerlerde ve daha yüksek kesimlerde ayrıca toprağın yüzeyi kuru yapraklarla örtülmeli.

-22C derece ve daha ağır don olayları olabilen yerlerde frezyalar bahçelere ilkbaharda, sümbüllerin çiçek açtığı zaman ekilmelidir. Ya da sonbaharda büyük ve derin toprak saksılara dikilerek kış boyu limonluklarda, soğuk seralarda veya soğuk camekan balkonlarda tutulmalı.

Frezyaların yetiştirilmesi, bakımı

Soğanlar bahçeye dikilecekse toprak önce çapalanıp kontrol edilmeli. Toprak yumuşak, kolay ufalanan yapıda ve humuslu ise hiç sorun yok. Sadece doğal gübre karıştırılıp soğanlar ortalama 15cm mesafe ile 5cm kadar derine gömülür. Toprak elverişli değilse bitkisel çürüntüler, kum ve yanmış koyun gübresi karıştırıp terbiye edildikten sonra frezya soğanları ekilmelidir.

Saksıda frezya yetiştirmek

Aslında az sayıda frezya yetiştirecekseniz en iyisi saksıda yetiştirmektir. Çünkü bahçede yerde olunca güzel kokusundan nasiplenmek pek mümkün olmuyor.

Ne zaman dikeceğinizi yukardaki gibi saptayın. Soğanları birkaçını en az 12cm derinliği olan küçük bir saksıya dikebilirsiniz. Aralarında en az 5cm mesafe bırakmalısınız. Saksı kenarı ile de o kadar mesafe olmalı. Frezya soğanlarını en üst uç kısımları toprağın 5cm altında kalacak şekilde dikeceksiniz. Saksı çok iyi güneş alan bir yerde bulundurulmalıdır. Soğanları ilkbaharda ekecekseniz saksı toprak saksı veya seramik saksı olmalı ki toprak ısınmasın. Sıcak toprakta soğanlar aktifleşmeyebilir. Ayrıca saksıları önce kuzey cephe soğuk ve güneşsiz bir yerde tutun. Yapraklar toprak dışında görünür görünmez güneşli yere alın.

Evde frezya

Evlerde yetiştirilemez. Dışarıda yetiştirip çiçeklendirdikten sonra çiçekleri solana kadar evde misafir edebilirsiniz. Evi mis gibi kokutur. Çiçekler geçince frezyaları tekrar iyi güneş alacağı yerine çıkarın.

Bazı dış kaynaklarda evde frezya başlığı altında verilen bilgiler de zaten aynen bu yönde. Yani evde diyorlar ama çiçeklendirene kadar şunu yapın bunu yapın gibi tavsiyeleri ancak ve ancak dışarıda yapabilirsiniz. En iyisi onlara kulak asmayıp benim dediğim gibi yapın: Dışarıda yetiştirdiğiniz frezyalarınız ne zaman çiçek açarsa o zaman çiçekleri solana kadar eve misafir edin. Çiçeklenmeden önce eve alacaksanız eviniz çok serin ve çok havadar olmalı. Aksi takdirde çiçek sapı çirkince uzar ve çiçekler bozuk, güdük, tam gelişmemiş şekilde açarlar. Bütün emekleriniz boşa gider. Dışarıda çiçeklerini açmaya başlamadan önce içeriye almamalısınız.

Sulama

Çiçek sapı görünene kadar toprak orta derece kurudukça sulayacaksınız. Çiçek sapı çıktıktan sonra toprak hafifçe kurudukça sulayın. Çiçekler geçtikten sonra birkaç hafta içinde yapraklar kuruyacaktır. yaprakları yemyeşil kaldıkça siz de sulamayı bırakmayın. Sararma hafiften başladığında artık hiç sulamayın. Yapraklar kupkuru olana kadar gelecek yıl için hazırlanmış soğanların olgunlaşması, yapılanmaları devam eder. Kuruma bittiğinde soğanları söküp sonbahara kadar çok serin olmayan, çok fazla sıcak da olmayan bir yerde saklayın. Ya da hiç sökmeyebilirsiniz. Sonbaharda havalar iyice soğuğu zaman yapraklanırlar.

Sulamada toprak niteliği önemlidir. Kumlu ve suyu hemen süzdüren toprak en sağlıklısıdır. Suyun biriktiği, kolay süzülmediği ya da bir türlü kurumayan topraklar frezyalar için sakıncalı. Yanlış toprak kullanmışsanız sulama aralıklarında toprağın önemli derecede kurumasını bekleyin.

Çoğaltılması

Tek frezya soğanı (kormu) yapraklanma ve çiçeklenme ile tükenir. Fakat eskisinin yerine bir büyük soğan (korm) ve birkaç tane daha irili ufaklı soğanlar oluşur. Yani bu şekilde frezyalar kendi kendilerine çoğalıyor. Kormlarını ayırarak çoğaltabilirsiniz.

Tohumdan üretilmesi de mümkün. Tohumdan yetiştirilen frezyalar çok çabuk büyük. İkinci ya da üçüncü yılda çiçek açacak kadar gelişmiş olurlar.

Frezya tohumları tamamen olgunlaşıp kuruduğunda alıp sonbhahara kadar saklayın. Yaz sonunda veya sonbaharda, gece ısısı 18C derecenin altında kalan günler geldiğinde tohumları önce 24 saat kadar ılık suda bekletin. Toprağa 2cm derine gömerek ekmelisiniz. Bir ay içinde çimlenirler. Olmazsa ilkbaharda çimlenecekler demektir. Frezya mini fideleri ilk gelişim mevsiminde kuru nohuttan küçük olmayan korm oluşturmaları gerekiyor. Bunu başardınız mı tamamdır.

Problemler

Eğer soğanları sonbaharda değil ilkbaharda ekecekseniz: İlkbaharda frezya soğanı ekmede zamanlama çok önemlidir. Biraz geç kalırsanız çiçek açana kadar havalar epeyce ısınmış olur ve sonuçta çiçekler çok fena deforme, çirkin şekilde açarlar. Çiçek sapı anormal ve sağlıksız uzunlukta olur. Bu sorunlar evde çiçek açtırılmaya çalışılan frezyalarda da görülür.

İklimi uygun yerlerde sonbaharda ekilenler eğer kışın yapraklanmışlarsa (genelde kış ortasından sonra çiçek sapı da çıkarılar), -4C derece ve daha fazla soğukta yapraklar ve çiçek sapları donup çürüyebilir. Eğer don olayı yaşanacağı günlerde üzerlerini önce gazete sonra muşambayla örterseniz zarar görmezler.

Korm (soğan) hastalıklanması ve çürümesi olabiliyor. Kumlu toprak, uzun süre güneş alan ve esintilere açık yer sayesinde bu risk bir hayli azalır.

Kaynaklar

Freesia – wikipedia.org
Freesia planting guide – easytogrowbulbs.com

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |


'Frezya, arpa çiçeği (Freesia)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Serkan, Adana dedi ki:

  Arpa zambağı deriz biz bu çiçeğe harika kokusu vardır. Yetiştirmesi çok kolaydır. Tavsiye ederim.

 2. Sebahat, Afyonkarahisar dedi ki:

  Soğanlarını Eminönü çiçek pazarından aldığım frezyalarımı on gün önce toprakla buluşturdum. Şimdi sonucu bekliyorum. Bu çiçeği daha önce görev yaptığım Antalya’da arpa çiçeği olarak tanımış ve çok sevmiştim. Krem rengi çiçekleri olanın çok güzel koktuğunu hatırlıyorum. Bakalım benimkiler hangi renk olacak? Sizinle paylaşırım inşallah.

 3. Ceyhun, Rize dedi ki:

  Frezya soğanlarımı bugün aldım hemen dikeceğim. Üzerinde yeterli bilgi bulamadım. Acaba bu sene içersinde çiçek açarlar mı?
  ***
  Evet, hemen dikin. Çabuk yapraklanırlar. Kesinlikle yakında çiçek açarlar.

 4. Gökhan, Ankara dedi ki:

  iyi güneşten kastınız ne kadardır acaba? Doğu cepheli bir bahçe-balkon yeterli olur mu acaba? Yani sabah 7-8den 11’e kadar güneş görse yeterli olur mu acaba?
  ***
  Fazlasıyla yeterli olur. Yıllardır gelen sorulardan ve soru yazanların açıklamalarından anladığım kadarıyla güneş deyince gündüz aydınlığını güneş sananlar çoğunlukta. Bu yüzden bazı yazılarımda gördüğünüz gibi muğlak anlatımlarda bulunmuşum. Önemli olan şey gündüz boyu koyu gölgede kalmaması, yerinin kuvvetli aydınlık olması ve bir iki saat direkt güneş alabilmesidir.

 5. Sırrı, Bitlis dedi ki:

  Ben 20 gün önce saksılara diktim ama hiç yeşermedi. Aldığım soğanlar eski olabilir mi? Kışın diktiğim çok güzel çiçek açmıştı bunu anlayamadım.
  ***
  En iyisi söküp kontrol edin.

 6. Demet Ö. -Kayseri dedi ki:

  Soğanlar dikilirken sivri kısımları yukarı gelecek sanırım. Aldığım pakette dikimi ile ilgili bir bilgi yoktu. İlk kez dikeceğim.
  ***
  Evet o şekilde dikin.

 7. Ceyhun, Rize dedi ki:

  Ben frezya soğanlarını nisan başı gibi ekmiştim. Haziran çıkmak üzre ve hala hiçbir hareket yok. Soğanlarda hiçbir bozulma da yok. Gayet sağlıklı görünüyorlar. Balkonum da güneş alıyor. Yeşermeleri ne yapmalıyım? Bu saatten sonra yeşerseler bile çiçek açarlar mı? Dediğim gibi soğanlar gayet sağlıklı görünüyor.
  ***
  Anlaşılan bunlar farklı bir hibritmiş. Kış soğuğu yaşamaları gerekiyordu diye düşünüyorum. Sanıyorum kışın aktifleşip gelecek nisanda çiçeklenirler.

 8. Ceyhun, Rize dedi ki:

  Frezyalarım filizlendi. Yapraklar 35-40 santim kadar oldular. Acaba çiçeklenecekler mi?
  ***
  Belli olmaz. Hava yeterince sıcak giderse çiçeklenir. Yoksa ilkbahara kadar güçlenmeye devam eder.

 9. Gülsen, İstanbul dedi ki:

  Frezya soğanı aldım bugün diktim. oğlumun ödevi için bir ay boyunca günlük tutacağız. acaba bir aya kadar ne kadar yetişir?
  ***
  Herhangi bir fikrim yok.

 10. Osman, İstanbul dedi ki:

  Frezya sogani bulamiyorum. Nereden bulabilirim?
  ***
  Koçtaş, Kipa gibi alışveriş merkezlerinde ve Eminönü çiçek pazarında bulabilirsiniz.

 11. Nurten Ö. -İstanbul dedi ki:

  Şu an yeni gonca verdi. acaba erken açması için ne yapmalıyız? kapalı serada..
  ***
  En iyisi kendi haline bırakın.

 12. Zeynep, Diyarbakır dedi ki:

  Biz baharda frezya dikmiştik fakat kışın bakımını güzel yapamadık. Şu an uzun uzun çıkan soğanları kurumuş ve sararmış durumda. Onları kesmeli miyiz? Yeniden açıp kendine gelir mi acaba bakımla?
  ***
  Yukarda doğru bakım bilgileri var. Ona göre gerekeni yaparsanız her yıl soğan sayısı artarak gelişir ve her yıl daha fazla çiçek açarlar. Başka türlü bakım yapmışsanız, o zaman sonuçları ne olur ve ne yapılır bilemiyorum.

 13. Zerrin, istanbul dedi ki:

  Eski sığır gübresini nereden bulabilirim? Adak kurban satan yerlerden koyun gübresi alsam sığır gübresinin yerine kullanabilir miyim? Frezya çiçeğini çok severim. Soğanlarını aldım. Uzun saksıya eksem olur mu? Saksının derinliği 15 cm.
  ***
  Koyun gübresi de olur ama tazesi gerektiği gibi faydalı olamayıp zarar da verebilir. Doğal gübreleri fidanlıklardan bulabilirsiniz. Koçtaş gibi yerlerde görmedim. Bir ara Tekzen’de satıldığını görmüştüm. Bauhaus’ta da belki bulunabilir. Bulamazsanız genel kullanım bitki besinini çiçek açtıktan itibaren 15-20 gün arayla verebilirsiniz. Yapraklar sararmaya başlayana kadar devam edilebilir. Frezya soğanlarını çok küçük olmamak şartıyla her türlü saksıya dikebilirsiniz. Sorun olmaz.

 14. Bülent, Ankara dedi ki:

  Bu çiçek sadece soğanı dikilerek mi filizlenir? Mesela çiçek açmış bir dalı dikersek tutar mı?
  ***
  Tutmaz hiç uğraşmayın.

 15. Fatma, Denizli dedi ki:

  Seramik veya toprak saksı olmasını söylemişsiniz plastik saksıda nasıl olur acaba gelişimi güzel olmaz mı?
  ***
  Onda da olur. Hiç farketmez. Bu bilgileri yenileyeceğim yakında.

 16. Sevgi Çalış dedi ki:

  Benim frezyalarım yaklaşık 20 cm büyüdüler. Ama halen tomurcuk oluşturmadılar. Ne zaman çiçek açarlar acaba? Soğanlarını sonbaharda ekmiştim.
  ***
  Yapraklar iyice büyüdüyse tomurcukların şimdi görünürde olması gerekirdi. Bugünlerde çıkarlar. Belki soğanlar önceki yıl çok zayıf kalmışlarsa o yüzden çiçeklenmeyebilirler. İyi bakın. Güneşli yerde tutun. Yapraklarda hafiften sararmalar başlayana kadar bitki besini verin. Soğanlar güçlensin. Şimdi olmasa bile gelecek yıl çok iyi çiçeklenirler.

 17. Angela, İstanbul dedi ki:

  Freyzalarımı yeni ektim sayılır. Plastik saksıya diktim. Sizce iyi bir şekilde yetiştirebilir miyim? 3. kat balkonda çok güzel güneş alan bir yerde yetiştiriyorum. Ne zaman filizlenir acaba?
  ***
  Önümüzdeki günlerde filizlenip büyümeye başlarlar. Toprak saksı daha iyidir çünkü yazın soğanlar bu sayede serinde kalır ve yapraklar çabuk kurumaz. Yazın yapraklar ne kadar uzun süre yeşil kalabilirse soğanlar o kadar güçlü olur ve bu da gelecek yıl daha fazla çiçek açabilmesi demektir.

 18. Angela, İstanbul dedi ki:

  Bu aralar hiç güneş yok ve frezyalarım henüz filizlenmedi. Ne yapmalıyım?
  ***
  Soğanları daha önce ekseydiniz şimdiye kadar çiçeklenmiş veya en azından yapraklanmış olurlardı. Bekleyin yakında büyürler.

 19. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Ben frezyayı evde yetiştireceğim. Yeterli güneş var. Ne zaman dikmeliyim? Ne zaman çiçek açar? Ne kadar çiçekli kalır? Çiçekleri geçtikten ve kuruduktan sonra nasıl bakılmalı? Kış üşümesi ister mi? Eski türler daha güzel kokar demişsiniz. bu eski türleri nereden bulabiliriz? Adları nelerdir? Yoksa işimiz şansa mı kaldı?
  ***
  İstanbulda aynen sümbül gibi bakım istiyor. Evde yetiştirmeyi tavsiye etmem. Sadece çiçek açtığında bir süre evde tutulabilir. Eski türler Ege ve Trakya köylülerinde var. Yenileri de kokuludur. Soğanlarını bulursanız hemen dikin. Bu da soğukta aktifleşiyor. Bahçelere dikilmiş olanlar kış sonunda sümbüllerle acilen çiçek açarlar.

 20. Busem, Karabük dedi ki:

  Freesiayı yeni diktim. Normal toprak ve hazır çiçek toprağını birleştirdim. Hızlı büyümesi ve gelişmesi için sıvı bitki besini koymalı mıyım? etkisi olur mu. Kullandığım toprak uygun mu sizce?
  ***
  Toprak uygun. Besin ise yapraklar adamakıllı güçlendiği zaman verin.

 21. Hakkı, Karabük dedi ki:

  Fresiaya soğanı dikeceğiz. Ne zaman dikmek lazım?
  ***
  Sonbahardan ilkbahar başına kadar ekilebilir. Şimdi hala ekilmemiş soğan varsa hemen ekmelisiniz. Olur mu olmaz mı onu bilemem. Geç kalmışsınız. Soğanları sonbahara saklarsanız kururlar. Hemen ekip sulayın.

 22. Melek, Konya dedi ki:

  Ben eski türlerden frezya soğanı buldum. Evde saksıda yetiştireceğim. Frezya yetiştirmek için Konyanın iklimi uygun olur mu acaba?
  ***
  Dışarda kış soğuklarına dayanacağını sanmıyorum. Konya fazla soğuk olur.

 23. Yeşim Akdağ dedi ki:

  Yaklaşık 30 adet frezya soğanı ekmiştim. Yeşillendi boyları da uzadı. Fakat yeşil gövdelerin bir kısmı kurudu. Diğer yeşiller ise dik durmuyor. Saksıdan aşağı doğru sarkıyolar hatta. Neyi yanlış yapıyorum?
  ***
  Sanıyorum ev içinde sıcakta tutuyorsunuz. Hatanız bu. Dışarda, güneşli yerde çok daha sağlıklı gelişirler ve kış sonunda ya da ilkbaharda çiçek açarlar.

 24. Hatice, Kadirli dedi ki:

  Çiçekleri kuruduktan sonra soğanlar saksıda mı kalacak yoksa çıkartılıp saklayıp eylülde geri mi dikeceğiz?
  ***
  Saksıda kalsalar daha iyi. Ama eylül sonunda sökün, toprağı yenileyin, fazlalaşan soğanları ayırın..

 25. Şeyma, Erzurum dedi ki:

  Bugün aldım daha paketin üstündeki rengarenk çiçek resimleri cok cezbetti beni. Yorumları okuyup güzel bir çiçek olduğunu görünce sevincim ikiye katlandı. Fakat korkuyorum Erzurum’da mart ayı olmasına rağmen kar yağıyor. Hem ışık alabileceği hem de kaloriferin sıcağından ölçülü bir şekilde yararlanabileceği bir yere yerleştirdim. Sizce çiçeklerim açar mı?
  ***
  Bilmiyorum bekleyip göreceksiniz.

 26. Nurkan, Yozgat dedi ki:

  Frezya soğanlarını ektim. Balkonum 3 saat ikindi güneşi alıyor. Yeterli olur mu?
  ***
  Evet yeterli olur.

 27. Murat dedi ki:

  Urfa’da bu çiçek bahçe ortamında yetişir mi? Soğan aldım, bu hafta ekmeyi düşünüyorum.
  ***
  Yetişir. Hemen dikmelisiniz.

 28. Burcu T. -Adana dedi ki:

  Merhaba. Frezyanın tohumu çiçek kısmında mı oluşuyor? Tohum olgunluğunu nasıl anlarız? Tamamen kuruması mı bekleniyor? Tohum Ekim Şartı nedir? Tohumlar ne zaman soğan şeklini alıyor?
  ***
  Evet çiçek kısmında oluşuyor ama tohum verebilmesi şansınıza kalmış bir şey. Tohumları nisan ortalarında veya Adana’ya göre mart ortasında yarım santim derine ekmelisiniz. Kesinlikle dışarda tutacaksınız. Yapraklar belirince soğan oluşumu başlamış demektir.

 29. Banu K. dedi ki:

  Ben batı balkonumda yetiştirmeyi düşünüyorum ama sadece bir iki saat direk güneş vuruyor. Yeterli olur mu bilemedim.
  ***
  Belli olmaz. Deneyin bence. En azından ilk yıl (bu ilkbaharda) çiçek açacakları kesindir. Sonraki yıllarda çiçek açması bu baharda yapraklarının yeterince fotosentez yaparak soğanları gelecek yıla iyi hazırlayabilmesine bağlı.

 30. Ülkü A. -İstanbul dedi ki:

  frezyalarımı mart sonunda saksıya diktim. Sürekli güneş alan balkonumda ara ara suladım. 2 ayın sonunda bir tanesi çiçek tomurcuklarını gösterdi. İnşallah kokusunu da duymak nasip olacak. Acaba evin içinde büyütmeye devam etsem sorun yaşar mıyım? Çiçeklerle uğraşmak güzel bir hobi. Maalesef Istanbul’da şartlarımız pek kısıtlı. Ama yine de zor şartlarda da olsa durumları değerlendirmeye çalışıyoruz.
  ***
  Hayır evde tutmayın. Ancak çiçeklendiği zaman günde birkaç saat eve misafir edebilirsiniz.

 31. selim varış dedi ki:

  İki yıldır freyza yetiştiriyorum.Saksıda bıraktığım soğanları ikinci yıl yine yeşerdi. Hem de çok filizlendi. Şimdi daha büyük bir saksıye koymak istiyorum. Acaba kurur mu merak ediyorum. Çok nazik bir çiçek. Soğanı piyasada bulunmuyor.
  ***
  Eğer kökleri rahatsız etmezseniz hiçbir şey olmaz merak etmeyin. Hatta ben geçen kış sonunda yapraklı haldeki frezyalarımı mecburen saksıdan söküp bahçeye dikmiştim. Kökleri de biraz hırpalanmıştı ama hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam edip çiçeklendiler. Yazın yapraklar kurudu. Şu anda yeniden yapraklanmış haldeler. Bahar başında yeniden çiçeklenirler. Hiç nazik değiller. Soğanları fileli özel ambalajlarından sonbahardan ilkbahara kadar marketlerde satılıyor.

 32. Selçuk, Ankara dedi ki:

  Bu ay içinde birkaç çiçek soğanı ekmek istiyorum. Frezya ile lale sipariş etmiştim. Bunlardan başka mayıs ayı civarında çiçeklenebilecek bir çiçek önerebilir misiniz?
  ***
  Lale kesinlikle sonbaharda ekilir. Çok geç kaldınız. Ama soğanlar elinize geçer geçmez derhal ekin. Büyük bir ihtimalle gecikme yüzünden soğan cücüğü zarar görmüştür ve dolayısıyla bu yıl çiçek açmama riski yüksek. Ankara iklimi için nisana kalmamak şartıyla bugünlerde frezya ve Dutch iris soğanları ekebilirsiniz. Bir de glayöl var ama onlar anca yaz ortasında çiçek açarlar. Bana sorarsanız en iyisi frezya.. çünkü çok güzel kokusu var hem de çok sayıda çiçek açıyor. Diğerleriyle uğraşmaya değmez.

 33. Kürşat, Adana dedi ki:

  Mart sonunda saksiya soğanları eksem bu yaz ciceklenir mi? Mayis ya da Haziran’da yaylaya çıkarsam daha iyi mi olur?
  ***
  Soğanları hiç vakit kaybetmeden ekmeniz lazım. Soğanlar yeşerene kadar gölgeli ve serin rüzgarlı bir yerde tutun. Yaylaya götürmeyin. Şu an yapraklanıp soğanlarını beslemesi şart. Yazın yapraklar kuruyacak. Kışın yapraklanır, ilkbaharda çiçeklenir ve yazın yapraklar kurur. Her yıl böyle devam eder.

 34. Barış, Zonguldak dedi ki:

  Merhaba benim sarı, kırmızı ve beyaz açan frezyam var. Acaba tohumlar çoğaldıkları zaman aynı renk mi çoğalırlar?
  ***
  Hiç belli olmaz. Tohumlarını ekin. İki veya üç yıl sonra çiçek açarlar. O zaman sonucu görürsünüz. Genelde melez olanların tohumlarından yetişenler farklı renkte oluyor ama elimizdeki frezya melez mi değil mi anlayamıyoruz.

 35. Ömer, Antalya dedi ki:

  Merhaba ben 7 tane frezya soğanı diktim balkonda filizlenmeye başladı çok mutluyum 😄 İlk 2 hafta balkonun güneş görmeyen poyraz kısmına koydum bugün güneşe çıkardım. Ben bunların soğanlarını çoğaltabilir miyim? Balkonum güney cephe. Hep gölgede mi kalsın … …
  ***
  Sıradan bir bitki gibi bakımını yapın. Bu kadar ayrıntılı sorular sormanıza gerek yok çünkü hassas değildir. İyi bir toprak hazırlamaktan başka zorluğu yok. Her yıl soğan sayısı toprak altında kendiliğinden artar. Yaz sıcakları başlayınca yapraklar kurur. O zaman sulamayı bırakıp gölgeli ve serin bir yerde bekletin. Eylül sonunda soğanları topraktan çıkarın. Soğanları yeni hazırladığınız taze toprağa dikip sulayın. Havalar soğuyunca yapraklanırlar.

 36. İsimsiz dedi ki:

  Frezyaları geçen mart ayında dikmiştim ve çimlenmemişlerdi. Bu sonbaharda çimlenmeye başladılar. Ancak dışarısı artık eksili dereceleri görüyor yani geceleri. Bu durumda evin güneş alan ve don görmeyen düşük sıcaklığa sahip yer bulamadığımdan ne yapmamı önerirsiniz? 20-22 derece sıcaklıkta evde dursa şu durumda olur mu? Soğanları Ankarada 10 cm derine gömün bir şey olmaz demişsiniz ama sanırım bahçe için konuştunuz. Çünkü Ankara’da dışarıda tamamı donmayan saksı yoktur diye düşünüyorum.
  ***
  Sıfırın altında birkaç derece soğukta olsa olsa yaprak uçları zarar görür. -6C dereceden daha fazla soğukta daha kötü olabilir. Şimdilik bugünlerde sorun yok. Zaten önümüzdeki günlerde Ankara’da geceleri ısı sıfırın altına düşmeyecek. Biraz daha bekleyin. En azından şu bir iki hafta boyunca soğukta kalsın. Sonra içeriye en serin olabilen ve güneşli bir pencere yanına alın. Büyük bir ihtimalle çiçek açarlar. Açmazlarsa sebep soğanların bir yıldan fazla kuru kalmasıdır. Didim’de bahçemde sonbaharda en erken yapraklanan soğanlı bitki frezyadır. Yaz sıcakları iyice bastırana kadar yaprakları yeşil kalan da yine frezya. Yani evinizin 22C derece sıcağı zarar vermez. Eve almadan önce birkaç gün sulamamış olmanız lazım. Eve alınca da bir hafta boyunca hiç sulamayın. Böylece değişiklik şokunu zarar görmeden atlatabilir.

 37. Asena, Kayseri dedi ki:

  Merhaba tüm soru ve yorumları okudum ama yinede tereddüt ediyorum soğanlarını içeri alıp almama konusunda Erciyes yakınlarında oturuyoruz.
  ***
  İsim ve şehir yazmayıp bir de sorunuz içinde Ankaradan bahsedince sizi Ankarada sanmıştım. Sizin oraların ağır don olaylarına hiç dayanamaz. Zaten frezya soğanları şiddetli don olaylarına dayanamadığı için hep kış sonunda satışa çıkarılır. Yani kış sonunda ekilmeleri için. Neyse siz dediğim gibi yapın.

 38. noname dedi ki:

  … … Benim frezyalar bir kaç cm uzadılar ve hala dışardalar. Ankara’da havalar gece -1 veya 0 derece. Havaları takip ediyorum. -4 felan olursa ancak içeriye alırım. Frezyalar dışında SPARAXIS soğanları da var. Geçen sene dikmiştim ama frezya ile hemen hemen aynıymış. Frezyaların aksine çimlenseler de yaprakları uzayıp bir iki ay kadar sonra hepsi kurumuştu çiçek açmadan. Şuuan tekrar çimlendiler ama frezyalara göre daha küçük filizleri var. Umarım dediğiniz gibi içeri aldığımda çiçeklerini de görürüm.
  ***
  Merhaba. Önce Sparaxis bitkisinden bahsettiğiniz için teşekkür ederim. Bilmediğim bir tür. İyice araştırıp doğru bilgiler hazırlayarak sitede hakkında sayfa hazırlamalıyım. Çok güzel bir tür. Siz geçen yıl ektiğinizde çiçek açmamalarının sebebi belki soğanların iki yıl bekletilmiş olmasından veya belki de olumsuz şartlarda bekletilmesinden dolayıdır. Geçen yıl yapraklandıklarında soğanlar gerektiği gibi beslenebilip iyi yapılanmışlarsa bu yıl çiçek açmaları lazım. Diğer kişinin yazdığı sorudaki isim kargaşasını isimsiz olarak değiştirip hallettim.

 39. noname dedi ki:

  Geçen bahar sparaxis soğanlarını diktiğimde gerçekten çok küçüktü.kimi filizlendi kimi filizlenmedi bile.sonrasında ise çıkan yapraklar çiçek açmadan kurudu gitti.sonbahara kadar toprakta bıraktım. sonbaharda frezyalarla birlikte sulamaya başladım ve filizlendiler.Birebir görmesem de güzel çiçekleri var ancak kokmazlar.Ki frezya yetiştirenlerin büyük bir kısmı güzelliğinin yanında kokusu için yetiştirir…ama sparaxis incelemeye değer bir cins.Güzel desenli çiçekleri var.
  Bu arada benden başka noname yok. isimsiz olarak değiştirdiğiniz nick benim. siz hemen altındaki kişiye ben diye cevap yazmışsınız.ondan bahsediyordum :D. neyse önemli bir mesele değil.İstediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.Maksat bilgi alışverişi.Kolay gelsin.
  ***
  Evet biliyorum yani zaten karışıklık olmuş diye değişiklik yaptım. çünkü o kişiyi siz sanıyordum düne kadar. Spraxis hakkında bilgi için tekrar teşekkür ederim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)