Gasteria

Gasteria cinsinin ana vatanı (tüm türleriyle) Güney Afrika’dır. Asphodelaceae familyasındandır. Çiçeklerinin şekli mideye benzetildiği için Gasteria denmiştir.

Birçok türü birbirine benzer. Bazı türlerin birçok varyeteleri vardır ve görüntülerine bakarak birbirlerinden ayırdetmek imkansızdır. Ancak farklılığı bariz belli olan türleri hakkında herkes net bir fikir sahibi olabilir. Yetiştirdiğiniz bir gasteryanın yavrularını ayırıp farklı saksılarda farklı bakım usulleriyle yetiştirdiğinizde her biri sanki Gasteria’nın farklı türüymüş gibi bambaşka özelliklerde geliştiklerini görebilirsiniz. Ayrıca yıldan yıla farklılaşma özellikleri var. İlkin yapraklar düzgün olarak sağa ve sola yönelikken daha sonra yıldız gibi her yöne yönelik olabiliyor. Bütün bu sebeplerle Gasteria cinsinin kaç türü olduğu tespit edilememiştir. 200 kadar türü olduğu iddia edilirken sadece 16 tür kesinlik kazanmıştır.

Bir Gasteria türü

Aloe ve Haworthia cinslerinin bazı türleriyle Gasteria’nın bazı türleri melezleştirilerek pekçok güzel hibritler türetilmiştir.

Gasteria türlerinden pek azının gövdesi yukarı yükselir (gerçi pek uzamazlar). Çoğu türlerin gövdesi yok gibi kısacıktır. Yapraklar pütürlüdür. Pütürlülüğü nokta gibi pekçok çıkıntılar oluşturur.

Kış soğuklarına dayanıklılıkları: Genel olarak -5C dereceye kadar zarar görmezler. Resimde gördüğünüz tür ve benzerleri için böyledir.

Güneşi, fazlasıyla havadar toprağı ve nemli havayı severler ama kuru havaya ve kuraklığa dayanıklılıkları tamdır. Az güneşli yerlerde de sorunsuz gelişirler. Gelişimin çok hızlı olması serin aylarda direkt güneşten korunmasıyla mümkündür. Sıcak yaz aylarında gelişimleri yavaşlar. Havanın sıcaklığına ve aldığı güneşe göre gelişim tamamen durabilir.

Yetiştirilmeleri ve bakımları son derece kolaydır (daha doğrusu problemsizdir). Toprak seçmezler. Fakat gösterişli bir gelişim için humuslu, kumlu ve ponzalı toprak karışımı yapmanız, ayda bir gibi dozajı çok düşürülmüş genel amaçlı bitki besini vermeniz ve kızgın güneşten korumanız gerekir. Susuzluğa dayanıklılıkları çok yüksektir. Bir Gasteria aylarca susuz kalsa yapraklar kağıt gibi incelir. Kolay kolay ölmezler. Sulanınca yapraklar tekrar kalınlaşır. Bir ay içinde normal hale gelirler.

Az köklendiklerinden dolayı gasteryalar büyük saksı istemez. Kendi ihtiyacı için değil sizin zevkinize göre büyük saksılara dikebilirsiniz.

Bazı olumsuz şartlarda ana kalın kök (veya buna ana gövde de diyebiliriz) dışında tüm kökler çürür. Gasterya yetiştirenler bunu farketmez bile. Şartlar düzeldiğinde tekrar köklenirler.

Çoğaltılması: Gasteryalar sürekli dipten yavru verir. Bunları ayırıp dikince kısa sürede köklenirler. Tohumlarıyla ve tek yaprak çeliğiyle çoğaltılmaları da mümkündür.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: |


'Gasteria' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Seher, Adana dedi ki:

    Benim en çok sevdiğim bitkillerden birisidir. Elimde iki türü var. Uraşmaya değer bitkilerdendir. Bu türleri sevenlerin yetiştirmelerini isterim.
    ***
    Evet çok ilginç gelişim gösteriyor. Adeta her zaman başka bir türmüş gibi. Benimkilerden en büyüğü şu anda dev bir deniz yıldızı gibi oldu. Evde daha hızlı büyüyor ama yapraklar her yöne uzanınca evde diğer çiçeklerin arasına koyamıyorum yer yok.. Balkonda kızgın güneşte tutuyorum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)