Haworthia fasciata, yılanderisi çiçeği

Zebra Haworthia diye tanınan süs bitkisi Haworthia cinsinin incecik ve dikensiz yapraklılarından biridir. Bilimsel adı Haworthia fasciata’dır. Asphodelaceae familyasındandır. Ana vatanı Güney Afrika’dır. Evde yetiştirmeye uygun ve çok dayanıklı bir türdür.

Türkçe adı yılanderisi çiçeği olan H. fasciata küçük yapılı bir bitkidir. Kökleri de az olur. Kış sonunda ya da ilkbaharda 20cm kadar incecik bir sap ucunda küçük ve gösterişsiz çiçekler açar. Haworthia türleri anavatanlarında kayalıklar, taşlar arasında adeta bir epifit gibi hayat sürerler.

Zebra Haworthia, yılan derisi çiçeği

Haworthia fasciata

Kış soğuklarına pek dayanıklı değildir. Kuzeyli rüzgarlardan korunmaları şartıyla kışın dışarıda -6°C dereceye kadar soğuğa dayanabilir.

Kullanım: Ofis masalarına şirin küçük bitkilerden olarak ve aynı şekilde pencere önünde küçük saksılarda yetiştirilir. Kayalık bahçe dekorasyonuna en uygun türlerdendir. Üstü açık mini teraryumlarda yetiştirilebilecek sukulentlerdendir.

Haworthia fasciata bakımı

Güneşli, yarı gölgeli veya direkt güneş almayan ama güçlü aydınlık olabilen her yere uygundur.

Haworthia fasciata çabuk kuruyan toprakları sever. En iyi yetişeceği toprak biraz iri kum karıştırılmış humuslu doğal arazi toprağıdır. Su tutucu özelliği yüksek olan (ve aslında kalın köklü büyük salon bitkileri için olan) hazır poşet topraklarda yetiştirmeye çalışırsanız çürüme riski büyüktür. Dikkatli olun. Başka toprak bulamasanız en azından inşaat yerlerinden bir miktar dişli kum alarak hazır toprağı kum ile yarı yarıya oranlarda karıştırın.

Sulamasına gelince Haworthia fasciata öncelikle suyu iyi süzdüren ve çabuk kuruyucu özelliği olan humuslu toprak istiyor. Bu önemli. Toprak şartı uygun ise ilkbahardan sonbahar ortasına kadar toprağının üst yüzeyi kurudukça bol su ile sulayın. Fazlaca soğuk zamanlarda toprak adamakıllı kurudukça az miktar su ile sulayın.

Toprağı iyi ise bitki besini istemez. Gerekse bile normalinden daha fazla düşük dozajda ayda bir defa verin.

Çoğaltılması

Kökten ayırma ile çoğaltabilirsiniz (her yıl dipten en az iki yavru üretip büyütür). Yılın her zamanında kökten ayırma yapabilirsiniz. Bunun için Haworthia fasciata’nızın en az üç yıl boyunca aynı saksıda epeyce çoğalmış olması gerekiyor. Sonra saksıdan söküp köklerden ayırın. Küçük saksılara dikin. Yerini severlerse birkaç ay sonra onlar da yavrulamaya başlar.

Kökten ayırdığınız Haworthia fasciata fidelerini az nemli toprağa dikin ve hemen sulamayın. İlk 5 hafta boyunca sadece toprak adamakıllı kurudukça sulayın. Bu süreci sağ salim atlatınca fideler tutmuş demektir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: |


'Haworthia fasciata, yılanderisi çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Melih K. -İstanbul dedi ki:

  Bu bitkiden bende var ve büyümesi durdu. Çiceklenmisti halbuki. Ben yaprak verir diye bekliyordum. Ama hiç yeni yaprak vermedi. Neden olabilir?
  ***
  Haworthia, Aloe ve Gasteria türleri hem humuslu hem çok havadar toprak istiyorlar. Biraz da direkt güneş. Bu şartlar tamamsa yine de büyümüyorsa sabredin. Kendi doğal biyoritmine göre bir zamanda hızla çoğalırlar. Yazın bir süre gelişimleri durur. Şimdi havalar serinlediğine göre gelişime başlaması ve hatta dibinden yavrular bile vermesi lazım.

 2. Nilufer, Bursa dedi ki:

  Bende bu çiçekten vardı harika olmuştu. pazardan küçücük almıştım. Adını bilmiyordum şimdi öğrendim. kaktüs diye almıştım ben. öyle güzelleşti ki yanlarından da bir sürü kök çıkmıştı. bütün arkadaslarım çok beğeniyordu ben de yandaki köklerinden ayırdım. keşke yapmaz olsaydım mahvoldu yavrucuk. ayırdıklarım da ana gövde de kurudu gitti. iyileştiremedim hatta çürüdüler.
  ***
  Bitkiler gelişirken aynı zamanda güç topluyor olmaları gerekir. hızlı gelişimde güçlenmek şöyle dursun güç kaybı olur. isteyenler oluyor diye ikide birde bitkiyi parçalamak yavruları ayırmak çok zararlı bir şey. sanki sizdeki yeterince büyüdü, aradan iki yıl geçti, siz hevesinizi aldınız da mı çoğaltmaya gittiniz? Bir daha yapmayın. İsteyenlere deyin ki henüz yavru, zamanı değil, ileride ben size veririm..

 3. Nilufer, Bursa dedi ki:

  Bu yazdıklarım kısa sürede olup biten değil. evet büyüdü hatta saksısını bile değiştirmiştim ama ayırmak iyi gelmedi. kökleri çok değişik zaten birbirine dolaşmıştı. ben ayrılırken herhalde kökler koptu da öldü diye düşünmüştüm. ayırmasaydım da yine saksı değiştirmem gerekiyordu.
  ***
  Çürümeleri ayırmaktan değil de daha ziyade yanlış toprak, yanlış zaman ve yanlış sulamaktan kaynaklanmış olabilir. Saksı değiştirmek pek gerekmez. aynı saksıda beş altı yıl kalabilir. köklerinin geniş yere hiç ihtiyacı yok. bazen ince kökleri tamamen yok oluyor. sonra yeniden çıkıyorlar. toprağın özelliği önemlidir. Haworthia fasciata hem humuslu hem çabuk kuruyan toprak ister.

 4. Koray dedi ki:

  Haworthia Fasciata saksısından 4 tane yavru aldım. Bunları torfun içine diktim ama bir haftada çürüdüler. Bunun başka türlü çoğaltma tekniği var mıdır ya da aldığımız yavruyu toprağa aldıktan sonra neler yapmalıyız?
  ***
  Torf hiç uygun değil. Doğal humuslu arazi toprağı ve iri taneli kum karışımında yetiştirmelisiniz. Sonra, yeni dikince sulamayacaksınız. Ben bu türleri yeni diktiğim zaman hafif nemli toprak kullanıp esintili ve güneşli yerde tutarım. Toprak iyice kurumadan sulamam. Böylece tutuyorlar. Ayrıca şimdi pek uygun bir zaman değil.

 5. Serkan, Samsun dedi ki:

  Ben Hollanda’dan 2 ay önce aldım bu çiçeği. Sapı baya uzadı ve çiçeklendi. Şu anda da zamanı geçtiğinden çiçekler kuruyup dökülmeye başladı. Acaba sapı kesmemde bir sorun olur mu? Ya da ne kadar yüksekten kesmeliyim?
  ***
  Dipten kesebilirsiniz. Hiçbir zararı olmaz.

 6. Ayşen, Bursa dedi ki:

  Merhaba benim de bu çiçekten var ama gelismiyor. Sanki yapraklarının içi kuru gibi. Rengi de yeşil değil kahveye dönük. Ne yapmam gerek?
  ***
  İyice görmeden dokunmadan kontrol etmeden ve nasıl şartlarda yetiştirdiğinizi bilmeden hiçbir şey diyemem. Siz en iyisi yukarıdaki bakım bilgilerini okuyarak hatalarınızı bulun.

 7. Duygu, Karabük dedi ki:

  Merhaba, bu bitkiyi normal çiçekçiden aldım. Bir yerde kaktüslerin üzerinde ticari amaçla hindistan cevizi lifi konduğunu ve bunun kaktüslere zarar verdiğini okudum. Benim bitkimde de bu liflerden var. Köklerini topraktan ayırıp birkaç gün bekletsem ardından yeniden daha doğru bir toprak kullansam bitkime iyi gelir mi acaba? Ayrıca tam ortasından çiçeklenmeye başladı. Hiç böyle bir şey duymamıştım. O tomurcuktan ne çıkacak merak ediyorum.
  ***
  Doğru bilgi ama kökleri açıkta bekletmek bu bitkiye gerekmez. Siz şimdilik ilk hafta hiç sulamayın. Sonra az miktar su ile sulayın ve iki hafta kadar böyle devam edin. Mayıs ortasına kadar normal ortamın havasına ısısına iyice alışır. O zaman doğru bir toprak karışımı yapar dikersiniz. Her ilkbaharda ip gibi ince bir çiçek sapı çıkarır. Sapın yukarı tarafında açtığı küçük çiçeklerin pek güzelliği yoktur.

 8. Müge, İzmir dedi ki:

  Merhaba, ben de bu bitkiden aldım 7 ay önce. Aldığım saksıyı değiştirmemiştim. Geçtiğimiz günlerde su kabağından şirin bir saksı hazırlayıp oraya geçirdim. İçindeki toprağı kullandım. Toprağın içinde çam kozalağı parçaları vardı. Biraz da ben ekledim. Çünkü hazırladığım saksı daha genişti. Bunun sakıncası olur mu? Ve bir de toprağın üstüne çakıl taşları koydum. Umarım ona zararı olmaz.
  ***
  Bilmiyorum ama çam kozalağı parçalarından başka farklı bir toprak eklememişseniz ve alışık olduğu yerde ise yani yerini değiştirmezseniz her şey yolunda gider diye düşünüyorum. En büyük sakınca, hazır toprak diye poşetlerde satılan topraklar bazen çürütücü etki yapıyor. Siz kendi saksısındaki alışık olduğu toprağı kullanmışsınız. Herhalde bir şey olmaz. Çok hassas bir bitki değil. Ben Didim’de iki yıldır bahçede killi toprakta yetiştiriyorum. Bu sayede çok dayanıklı olduğunu anladım. Hatta iki yılda birkaç misli çoğaldı.

 9. Duygu A. -İstanbul dedi ki:

  Bende de aynı bitkiden var. 1,5 senedir aynı saksıda ve aynı noktada duruyor. Saksısı biraz dar. Bitki çok az da olsa büyüdü. Saksı değiştirmeyi düşünürken burada yazanları okuduktan sonra tereddüt ettim. Söylediğiniz gibi camın önünde ama kışın hemen yanında yanan bir kalorifer var. Aldığımdan beri en büyük problemi az büyümesi ve yapraklarının uçlarının sürekli kuruması. Kuru kısımları kırarak temizliyorum. Az büyümesini de saksı küçüklüğüne bağlamıştım. Bir tavsiyeniz olursa memnun olurum.
  ***
  Zaten fazla büyümez. Mini bir türdür. Ama dipten yavru vererek her yıl en az iki yeni fide oluşturur. İlkbaharın ilk serin günlerini atlattıktan sonra saksı ve toprak değiştirin.

 10. Nesrin, Ankara dedi ki:

  Benim bu kaktüsten var. Üstte ince sapın ucundan yavruluyor. Onu kesip başka saksıya dikebilir miyim yoksa öyle mi kalsın?
  ***
  Haworthia’ların öyle bir özelliği yok. İnce uzun bir sap üzerinde çiçek açar. Yani onlar çiçek tomurcuğu.

 11. Filiz, İst dedi ki:

  Zebra cactüsümün Haworthia’ların uçları neden kuruyor? Ne yapmalıyım?
  ***
  En uç en ince kısımlarının kuruması normaldir. Benimkilerde de oluyor. Ama eğer kuruma sadece en uç noktalarla sınırlı kalmıyorsa bir problem vardır. İnsanlar bunları genellikle gerekmediği halde susuz bırakırlar. Bu da zarar verir. Bu türler çok hassas değil. Sulamaktan korkmayın.

 12. Zerrin dedi ki:

  Acaba bu kaktüsü nasıl çoğaltabilirim? Yapraktan çoğalır mı?
  ***
  Hayır yapraktan mümkün değil. Yaz boyunca kökten kardeşlenir. Her yıl mayıs ayında iyice gelişmiş olanları ayırarak çoğaltabilirsiniz.

 13. Selin dedi ki:

  Yapraklarinin uçlari kahverengi olmaya başladı. Kurumadan yapabilecegim bir sey var mı?
  ***
  Eğer kurumalar sadece en uçlarda sivri yerlerde ise bu normaldir endişeye gerek yok. İlerliyorsa problem var demektir. Diğer benzer türler kadar hassas değildir. Susuz bırakmanıza hiç gerek yok. Sonuçta yaprak uçlarından başlayan kurumalar yaprağın geneline ilerlemeye başlayabilir.

 14. Aydan dedi ki:

  Ben de küçük bir howartia aldım ama yaprağının alt kısmında kahverengilikler var. Küçük saksısından çıkarıp orta boy ponza taslı topraklı bir saksıya aldım. Yazılanları okudum ama bitki yaşamaz mı?
  ***
  Kahverengiliklerin ne olduğu önemli. Çürüme değilse veya kökten başlayan kurumuşluk, ölmüşlük yoksa problem yoktur.

 15. Ugur Y. -İstanbul dedi ki:

  Balkonda besliyebilir miyim bu turleri?
  ***
  Evet. Kışın kuzeyli rüzgarları direkt almaması şartıyla İstanbul’da kış soğuklarına dayanır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)