Haworthia fasciata, yılanderisi çiçeği

Zebra Haworthia diye tanınan Haworthia fasciata incecik ve dikensiz yapraklı bir bitkidir. Asphodelaceae familyasındandır. Ana vatanı Güney Afrika’dır. Doğada kayalıklar, taşlar arasında adeta bir epifit gibi hayat sürerler.

Evde yetiştirmeye uygun ve çok dayanıklı bir türdür. Bazı yerlerde yılanderisi çiçeği derler.

Özellikleri

Haworthia fasciata küçük yapılı bir bitkidir. Kökleri de az olur. Kış sonunda ya da ilkbaharda 20cm kadar incecik ve upuzun bir sap ucunda küçük ve gösterişsiz çiçekler açar. Fakat çiçekler gösterişsizdir. Hatta iplik gibi çiçek sapı uzantıları bitkinin estetik görünüme hiç uymaz.

Kış soğuklarına pek dayanıklı değildir. Kuzeyli rüzgarları direkt almaması şartıyla kışın dışarıda -6C dereceye kadar soğuğa dayanır.

Haworthia fasciata

Kullanım

Ofis masalarına şirin küçük bitkilerden olarak ve aynı şekilde pencere önünde küçük saksılarda yetiştirilir. Kayalık bahçe dekorasyonuna en uygun türlerdendir. Üstü açık mini teraryumlara uygun sukulentlerdendir.

Haworthia fasciata bakımı

Güneşli, yarı gölgeli veya direkt güneş almayan ama güçlü aydınlık olan her yere uygundur.

Haworthia fasciata çabuk kuruyan toprakları sever. En iyi yetişeceği toprak biraz iri kum karıştırılmış humuslu doğal arazi toprağıdır. Su tutucu özelliği yüksek olan (ve aslında kalın köklü büyük salon bitkileri için olan) hazır poşet topraklarda yetiştirmeye çalışırsanız çürüme riski büyüktür. Dikkatli olun. Başka toprak bulamasanız en azından inşaat yerlerinden bir miktar dere kumu alarak hazır toprağı kum ile yarı yarıya oranlarda karıştırın.

Sulamasına gelince Haworthia fasciata öncelikle suyu iyi süzdüren ve çabuk kuruyucu özelliği olan humuslu toprak istiyor. Bu önemli. Toprak şartı uygun ise ilkbahardan sonbahar ortasına kadar toprağının üst yüzeyi kurudukça bol su ile sulayın. Fazlaca soğuk zamanlarda toprak adamakıllı kurudukça bir iki hafta daha bekleyin ve bolca su ile sulayın.

Toprağı iyi ise bitki besini istemez. Gerekse bile normalinden daha fazla düşük dozajda ayda bir defa verin.

Haworthia fasciata çoğaltma

Kökten ayırma ile çoğaltabilirsiniz. Zira her yıl dipten en az iki yavru üretip büyütür. Hatta yavrular kendi yavrularını verir. Yılın her zamanında kökten ayırma yapabilirsiniz. Bunun için en az iki yıl boyunca aynı saksıda epeyce çoğalmış olması gerekiyor. Sonra saksıdan söküp köklerden ayırın. Küçük saksılara dikin. Yerini severlerse birkaç ay sonra onlar da yavrulamaya başlar.

Kökten ayırdığınız Haworthia fasciata fidelerini az nemli toprağa dikin ve hemen sulamayın. İlk 5 hafta boyunca sadece toprak adamakıllı kurudukça sulayın. Bu süreci sağ salim atlatınca fideler tutmuş demektir.

Sorunları

Toprak altı kısmının kökleriyle çürüme sorunu olabiliyor. Aslında Haworthia fasciata hiç de hassas bir tür değildir. Peki siz aldığınızda niçin çürüme oluyor? Sebep seri üretimcilerden toptan alış yapanların bunları çabucak uygunsuz toprak ile mini saksılara tıkıştırmalarıdır. Bu şekilde satıyorlar. Kurtarmaya gelelim: Topraktan çıkarıp dip kısmını temizleyin. Muslukta yıkayın. Çürük kısım varsa keskin bir bıçakla çürümenin ulaşmadığı sağlıklı bir yerinden kesin. 4-5 gün açıkta bekletin. Kesik yer iyice kuruyunca çok az nemli bolca kumlu toprağa dikin. Hemen sulamayın. Sadece toprak adamakıllı kupkuru oldukça iyice sulayın. En geç iki ayda köklenir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | |

'Haworthia fasciata, yılanderisi çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Fatma, Aksaray dedi ki:

  Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Hepsini uygulayacağım. Alttan tamamen kuruyan iki yaprağı ben kopartıp çıkartmıştım tam yaprakların kuruduğu yerden yeni bir bebek geldi. Sanırsam o yüzden kurumuşlar. Şimdilik haworthiamda sorun görünmüyor.

 2. Ayşe, İtanbul dedi ki:

  Haworthiamı geçen yaz almıştım. Küçük saksıdaydı. Biraz daha büyük saksıya sukulent toprağıyla ektim. Evin içinde ışik alan bir yerde iyi gibiydi. Ne büyüdü ne de öldü. Fakat bir haftadır yaprakları yumuşadı. Sulamasını bütün kış 15 günde bir yaptım. Çıkarıp baktım sade kök olmuş. Biraz daha büyük saksıya geçirdim, suladım ama nafile. Yaprakların içi boş gibi. Ne yapmalıyım?
  ***
  Kökler çürümüş. Hepsini kesin. Sonra kupkuru toprağa dikin. Balkon, bahçe filan varsa dışarıda tutun. 15-20 gün sonra sulayın.

 3. Gülbahar, Diyarbakır dedi ki:

  Hawortiam beyaz zarif çiçekler açtı ama şimdi çiçekler kuruyup döküldü. Çiçeklerin çıktığı sürgün de kuruyor gibi. Bir şey yapmam gerekir mi?
  ***
  Önemli değil. İsterseniz o uzantıyı kesin. Bir zararı yok.

 4. Nuray, Aydın dedi ki:

  Zebra kaktüs aldım. Üretim saksısından ne zaman değiştirmeliyim?
  ***
  Şimdi yapabilirsiniz ama önce ortamınıza alışması için on gün kadar bekleyin. Sonra saksıdan kalıp gibi toprağıyla çıkarın. Köklerini eski topraktan hiç ayırmadan yeni saksıya yeni toprak ilavesiyle aktarın.

 5. Eda, Amasya dedi ki:

  Zebra desenli hawortia çiçeğimi 1 ay önce aldım. Yapraklarını gül goncası gibi tamamen sımsıkı kapatmıştı. Yanında da minik yavrusu vardı. Orta boy saksıya aldım. Kökleri gayet sağlıklıkydı. Kendisinde de bir problem yoktu. Can suyunu verdim. Aydınlık bir alanda. Ama hala yapraklarını açmadı. Sımsıkı kapalı. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Demek ki kökler zarar görüş. Bünyesi su alamıyor. Susuz kalıyor. Alır almaz saksı değiştirmek veya saksı değiştirirken köklerini eski toprağından arındırmak çok fena bir hata. Kökler çürümüş olmalı. Sağlıklı bir şekilde yeniden köklenmesi doğru toprak karışımında olmasına, açık havaya ve biraz güneşe bağlıdır. Bir de sık sık sulamak değil toprak adam akıllı kupkuru oldukça sulamak köklenmesine yardımcıdır.

 6. Melisa, Bodrum dedi ki:

  Haworthiayı aldığımdaki saksı küçük gelmeye başladığında yeni altı delik olmayan bir saksıya taşıdım. Toprağı kuruduğunda suluyordum ama şu an kaktüsün içleri kahverengi ve en uçtaki yapraklarının kökleri beyaz durumda. En altta olan bir iki yaprağı da kurumuş durumda. Acaba sulamada mı bir hata yapıyorum? Kuruduğunda ne kadar su vermem gerekir? ilk baktığım bitki ve zarar görmesini istemem.
  ***
  Saksının dibinde mutlaka delik olmak zorunda. Sulamayı ise toprakta ciddi bir kuruma olmadan sakın yapmayın. Ve her sulama zamanı geldiği zaman saksı alt deliklerden su çıkacak miktarda, bolca su dökerek sulamalısınız. Deliksiz saksılarda ve hatta delikli olsa bile sulamalarda az miktar su kullanma yüzünden toprak git gide zehirlenir. Bitkiler zehirlenerek çürür ve ölür.

 7. Betül, Balıkesir dedi ki:

  Benimde yılan derisi bitkim 3 yavru verdi. Birisi ufak kök salmış fakat ikisinde kök yok. Ayırmış bulundum. Bir an önce köklenmeleri için ne yapmalıyım?
  ***
  En önemlisi toprak karışımını doğru hazırlayın. Ve eğer dışarıda tutabilirseniz bu zamanda çok hızlı kök salarlar. Bir daha yavrularını ayırmasanız daha iyi olur. Ben 4 yıldır ayırmadım. Şahane zengin görünümlü oldu.

 8. Gamze, Bursa dedi ki:

  3 gün önce seradan minik saksılarda satılan bir haworthia aldım. Gayet sağlıklıydı. Saksı çok minik olduğu için saksı değişimi yapacağım ama oradakiler 1 hafta beklet yerini sevsin öyle değiştirirsin dediler. Gittim odamın en güzel ve ışık alan yerine koydum. Direk güneş ışığı asla vurmuyor bu arada. Az önce bir baktım ki anne bitkide ve yanımdaki minik yavrularda (hemen hemen hepsinde) yapraklarının en dibinde sararmalar var. Kahverengi de denebilir. İnternete baktım çürümüş kurtulmaz yazıyor. Ama yapraklar çok sağlam bastırıyorum gayet dolgun. Sadece renkleri sarıya dönmüş. Geldiğinde toprağı nemli olduğu için hiç su vermemiştim. Bu arada hala nemli o yüzden vermedim yine. Yerini sevmediğini düşünerek daha havadar bir yere aldım. Ben bu miniğe resmen aşık oldum. Lütfen yardım edin kurtaramaz mıyım bu miniği?
  ***
  Acilen dışarıya güneşli bir yere koymalısınız. Yine acilen saksıdan çıkarıp köklerini toprağını ayırın ve aynı toprakla toprak gevşek olacak şekilde saksıya tekrar yerleştirin ama sulamayın. Toprak ne zaman kupkuru olursa o zaman iki gün geciktirip sonra sulayın. Eğer çürüme henüz başlamamışsa bu sayede düzelme ihtimali var.

 9. Seda, Hatay dedi ki:

  Zebra Howartiam bol güneşli balkonda az suyla bayağı güzelleşti. Birkaç yavru verdi. Aşırı güneşten kaçınmak için güneşli odaya aldım ama yapraklar çürümeye başladı. Tekrar balkona aldım ama malesef çürümekten kurtaramıyorum. Ne yapmalıyım? Saksıda tıkış tıkış bu arada.
  ***
  Az sulamayı siz de çoğunluk gibi sulama sıklığı değil sulama miktarı gibi düşünmüşsünüzdür sanıyorum. Az miktar su ile sulamak toprağı bozar. Özellikle besleyiciliği iyi olan topraklar bu sebeple birkaç ayda bitkileri öldürecek kadar bozulur. Şimdi bitkinizi o topraktan sökün. Kökleri yıkayın. Çürükleri kesin. Kurulayın. İki gün açıkta bekletin. Bu arada yeni toprak hazırlayın ve bitkinizi yeni toprağa dikin. İlkin can suyu vesaire sulama yapmayın. Toprak tamamıyla kupkuru olduktan sonra bol bol su dökerek sulayın. Daha sonraki sulamaları da aynı şekilde, toprak iyice kurudukça bol bol su dökerek yapın. Şu sayfayı mutlaka okuyun: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 10. Gülcan, Yalova dedi ki:

  Benim zebram çiçek çıkardığı uzantıda bebek oluştu. O kısmı başka bir saksıya ekip çoğaltabilir miyim ve nasıl ekmem gerekiyor?
  ***
  Yani çiçek sapının üzerinde fidfsı mi oluştu? Yıllardır yetiştiriyorum. Her yıl birden fazla çiçek sapları uzatırlar ama böyle bir şey hiç olmadı. Eğer fide oluşmuşsa normal bir şekilde dikeceksiniz. Yukarıdaki bilgilere göre yapın.

 11. Defne, Diyarbakır dedi ki:

  Ben 15 gün şehir dışına çıktım. Döndüğümde zebramın birkaç yaprağı sararmıştı. Şimdi sararma fazlalaşıyor. Yumuşama yok ama rengi sarı. Ne yapabilirim?
  ***
  Tatile giderken siz de herkes gibi bol bol sulamışsınızdır. Ama her bitkinin sulanamaması lazım. Hemen o topraktan söküp temiz bir toprağa dikin. Dikince sulamayın. Dışarıda tutma imkanınız varsa daha iyi.

 12. Ela, Kayseri dedi ki:

  Howartiayı yeni aldım. Nasıl sulamam gerektiğini bilmiyorum. Küçük bir saksıda. Güneşi, cam kenarından doğrudan alması zararlı mıdır?
  ***
  Toprağında çok ciddi kuruma olduğu zamanlarda saksı alt deliklerinden bolca su çıkacağı kadar yani toprağı yıkıyorcasına sulayın. Toprakta kuruma olmadan sulamamalısınız. Direkt güneşin zararı yok.

 13. Oğuz, Diyarbakır dedi ki:

  Aldığımda gayet sağlıklıydı. 3 ay hiçbir sorun olmadı. Ama son bir aydır bazı yapraklarda tamamen sararma ve gevşekleşme/yumuşama var. Saksısını biraz büyütüp toprağını yenilememe rağmen (toprak orjinal sukulent toprağı) gelişme olmadı. Yeri aydınlık ve direkt güneş almıyor. Bunun nedeni nedir? Nasıl düzeltebilirim? Çürüyen yaprakları kesmeli miyim? Sulamasını düzenli toprak kurudukça yapıyorum.
  ***
  Güneşten korunması gereken bitkilerden değildir. Sulama düzenli olması kötü. Toprak ne zaman tamamıyla kurursa o zaman sulayın. En önemli ihtiyacı hava akımlarıdır. Sıcak hava ve havasız ortam bir araya gelirse ıslak toprak kökleri çürütür. Sizinkinin sorunu bu. Kökler çürümüş. Söküp kökleri yıkayın. Çürük kısımları kesin. Birkaç gün açıkta kurumaya bırakın. Bu sırada çabuk kuruma özelliği olan bir toprak karışımı yapın ve ona dikin. Dikince hemen sulamayın. 10 gün kadar kuru toprakta, son derece havadar, esintili bir yerde bekletin. Sonra sulayın.

 14. Merve, İzmir dedi ki:

  Haziranda zebram bana hediye olarak geldi. İlk iki hafta boyunca sorun yoktu. Sonrasında temmuz başı gibi tatile çıktım.Ağustos ortasında eve döndüm. Bu arada bir kaç defa sulandı. Zebramın şu anda saksı içerisinde sallandığını fark ediyorum. Toprak ile kökten bi bağlantı sorunu var sanki.Toprağa yakın yapraklarının bazıları kurumuş. Bazıları dipten sararmış ve ben şöyle bi bakmak için tuttuğumda koptu. Bir tanede bebeği var yanında. Ne yapmam gerekiyor iyileştirebilmek için?
  ***
  Toprağa değen ve toprak altı kısımları çürümüş. En alt yaprakları sıyırıp çıkarın. Böylece 1cm bile olsa altta köklenecek sağlıklı ana gövde gibi bir yer açığa çıkarın. Birkaç gün açıkta bekletin ki o kısmın kesik yerleri kuruyup iyileşsin. Bu sırada çabuk kuruma özelliği olan bir toprak karışımı yapın ve ona dikin. Dikince hemen sulamayın. 10 gün kadar kuru toprakta, son derece havadar, esintili bir yerde bekletin. Sonra sulayın.

 15. Mete, Mersin dedi ki:

  Sökün ve kökünü yıkayıp birkaç gün bekletin, diktikten sonra 10 gün sulamayın demişsiniz ama böyle yapsak susuz kalıp tamamen kurumaz mı?
  ***
  Hayır hiçbir zarar olmaz. Ama acilen dikip sularsanız çürüyerek ölme riski çok yüksek.

 16. Oğuz, Diyarbakır dedi ki:

  Dediklerinizi aynen yaptım. Yapraklar biraz açıldı ama sararma yayılıyor. Bu durumda ne yapmalıyım?
  ***
  Hiç normal değil. Toprağınız bozuk olabilir. Kaktüs-sukulent toprağı diye satılan ticari ürüne güvenmeyin. Bitki besini ve gübre kullanmayın. Sokaklardan çörçöplü taşlı toprak alıp onda yetiştirmeniz çok daha iyi olur. En az 10 yıldır yetiştiriyorum. Çoğaltıp eşe dosta dağıttım. Komşulara verdim. Böyle bir şeyle hiç karşılaşmadım. Ticari ürün topraklara güvenmeyin. Bir ara fazla bir parçasını bahçemin killi toprağına dikmiştim. Aradan yıllar geçti ve şimdiye kadar birçok yavrulamalarla birlikte koloni yapmış olarak hayatına devam ediyor. Onca tecrübelerden sonra bu bitki hakkında gelen bozuldu, çürüdü, yapraklar sararıyor, yumuşamalar kopmalar oluyor gibi şikayetler beni hep şaşırtır.

 17. Nida, Kastamonu dedi ki:

  Haworthiamı birkaç ay önce aldım. Gölgede duruyor. Toprağı kupkuru oldukça sulama yaptım ama yaprakları dışa doğru eğik duruyor. Aldığımda da öyleydi. Doğru bir bakımla düzeltirim sanmıştım. Hala bir değişiklik olmadı. Bildiğim kadarı ile yapraklar dik olmalı. Kökler gayet sağlıklı. Bu konu hakkında internette hiç bir bilgi bulamadım. Yaprakların renginde hiçbir sorun yok.
  ***
  Belki gölgede tuttuğunuz içindir. Bendekilerin yaprakları dümdüz. Ortadakiler yukarı yönelik. Dış katmanlara doğru yapraklarda kat kat eğim artıyor. En dış yapraklar daha yatık, rozet gibi çevreye yönelik. Direkt güneş altında ve sürekli dışarıda duruyorlar.

 18. Mehmet, İstanbul dedi ki:

  Havortianın beyaz zebra kısımları sapsarı oldu ama yeşil olan yerler sağlıklı. Sadece beyaz olan kısımlar sarardı. bitki ölüyor mu?
  ***
  Bilmiyorum ama hiç normal değil. 10 yıldır bir hayli çoğaltarak yetiştiriyorum. Hiçbirinde böyle bir şeye asla rastlamadım.

 19. Büşra, Balıkesir dedi ki:

  Haworthiada kurumalar mevcut. Ara ara epey kuruyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Ne gibi hatalarınız varsa yapmanız gerekenler de ona göre değişir. havasız yerde mi tutuyorsunuz, sürekli sulayıp duruyor musunuz, toprağı mı yanlış, hatalarınızı bulmanız lazım. Bu bitki için çok fazla sayıda benzer sorular gelmesi beni şaşırtıyor. Çünkü yıllardır bahçemdeki en dayanıklı bitki bu. Hem saksıda hem bahçeye yere dikili. Yıllar geçtikçe yanlardan çoğalıyorlar. Saksıdaki son 5 yıldır aynı saksıda aynı toprakta. Hiçbir zarar yok. Ne bitki besini ne toprak değiştirme.. hiçbir şey yapmadım. 5 yıl önce arazi toprağı ile yaptığım karışım toprakta yaşıyor. Şimdi 12cm çaptaki saksıyı tamamen doldurdu. Toprak yüzeyi hiç görünmüyor. Bahçede yerde olan daha hızlı. Birkaç defa kökten ayırıp komşulara dağıttım.

 20. Sibel, Yalova dedi ki:

  hawortiam da sonradan çıkan yapraklar kahverengi ye döndü ve yumuşama var. Ne yapmam lazım?
  ***
  Kökler çürümüş. Dip kısmında da çürüme devam ediyor olabilir. Hemen saksıdan sökün, çürükleri kesin. 5-6 gün açıkta bekletin. Sonra yukarıda anlattığım gibi bir toprağa dikin ve dışarıda tutun.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.