Sedum multiceps

Crassulaceae familyasından Sedum multiceps türü. Anavatanı Cezayir’in dağlarıdır. Kalker taşları (kireç taşları) olan kayalıklarda yaşarlar. İngilizcede yaygın adı miniature Joshua tree’dir (minyatür Yuşa ağacı). Gerçek Yuşa ağaçları bir Yucca türü olup Sedum multiceps onun minyatürü gibi bir görünüm sunar.

S. multiceps çok dallanmış olarak

Gelişim özellikleri ve bakım ihtiyaçları

Sedum multiceps dallanıp budaklanarak yayılan ve biraz yükselen, yapraklar dal uçlarında top top deniz kestanesi gibi gelişen, bonsaide bazı dev ağaçların kolay yoldan minyatürü gibi yetiştirilen sukulent bir bitkidir. Fakat Boyu 20cm’yi bulmaz.

Aktif gelişim kış aylarında görülür. Yaz sıcaklarına, susuzluğa direnci yüksektir ama yaz aylarında tam öğle vakti saatlerinin güneşinden korumak iyi olur. İklimi ve toprağı uygun yerlerde çevreyi çabuk saran bir yer örtücüdür. Kayalık süslemeli bahçelerde kayalık bitkisi olarak tam uygundur.

Kışın en fazla -12C soğuklara dayanır. Gelişimi sonbahardan ilkbahar sonuna kadardır. Yazın yıldız şeklinde çiçekler açar ve dinlenmeye girer. Güneşli yer ister. En azından yeri çok aydınlık olmalıdır.

Toprak isteği

Sedum multiceps diğer Sedumlara göre daha hassastır. Suyu çok iyi süzdüren ve çabuk kuruyan toprak istiyor. Yoksa kökleri hemen çürür. Mini bir bitki olup çok az köklendiğinden dolayı mini saksılar uygundur. Ağır toprak saksı hem kök sağlığı için hem devrilmemesi için gereklidir.

3 ölçü torf toprak + 2 ölçü 3mm iri taneli yıkanmış temiz dere kumu + 1 ölçü ponza taşı ile karışım yapın.

Sulama ve bitki besini

Gelişim dönemlerinde açık havada ise toprak biraz kuruduğunda, evlerde ise toprak iyice kuruduğu zaman sulayın. Diğer zamanlarda daha da nadir sıklıkta sulama yeterli. Ama her defasında mutlaka saksı alt deliklerinden dışarı su çıkacak kadar bolca su kullanın.

Saksıda Sedum multiceps

Her gelişim döneminin başında (sonbahar başında) sadece bir defa suya karıştırılan bitki besinlerinden hafif dozda vermelisiniz.

Sedum multiceps çoğaltma, üretim

Dallarından ayırmakla çoğaltabilirsiniz. En uygun zamanlar sonbahar başı ve ilkbahar başıdır. Çoğaltmak için ayırdığınız dalı birkaç gün açıkta bekletin. Sonra az nemli toprağa dikin. Toprağı ilk bir ayda sadece adamakıllı kurudukça sulayın. Köklenene kadar açık havada tutmakta yarar var.

Tohumla Sedum multiceps üretimi için uygun zaman ilkbahar başında, sıcaklıkların gün içindeki ortalaması 10 – 15C derece gibi serin olduğu zamanlardır. Tohumları gömmeden, toprak yüzeyine serpip sonra su fısfıslayarak güzelce sulayın. Çünkü tohumlar ışıkta çimleniyor. Yeri kuvvetli aydınlık olmalı. 15 günde, en geç bir ay içinde çimlenirler.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | | | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.