Sedum multiceps

Dallanıp budaklanarak yayılan ve yükselen, yapraklar dal uçlarında top top deniz kestanesi gibi gelişen, bonsaide bazı dev ağaçların kolay yoldan minyatürü gibi yetiştirilen sukulent bir bitki.

Crassulaceae familyasından Sedum multiceps türü. Anavatanı Cezayir’in dağlarıdır. Kalker taşları (kireç taşları) olan kayalıklarda bulunurlar. İngilizcede yaygın adı miniature Joshua tree’dir (minyatür Yuşa ağacı). Gerçek Yuşa ağaçları bir Yucca türü olup Sedum multiceps onun minyatürü gibi bir görünüm sunar. Mini bir çam ağacı görüntüsünde de olabiliyor.

S. multiceps çok dallanmış olarak

Kısa boylu kalır. Boyu 20cm’yi bulmaz. Fakat yan dallar geliştirmede iyidir. Aktif gelişim kış aylarında görülür. Yaz sıcaklarına, susuzluğa direnci yüksektir. Fakat yaz aylarında tam öğle vakti saatlerinin güneşinden korunsa iyi olur. İklimi ve toprağı uygun yerlerde çevreye çabuk yayılan bir yer örtücü olarak kullanılabilir. Kayalık süslemeli bahçelerde kayalık bitkisi olarak tam uygundur.

-12°C soğuklara dayanır. Gelişimi sonbahardan ilkbahar sonuna kadardır. Yazın yıldız şeklinde çiçekler açar ve dinlenmeye girer. Güneşli yer ister. En azından yeri çok aydınlık olmalıdır.

Sedum multiceps diğer Sedumlara göre daha hassastır. Suyu çok iyi süzdüren ve çabuk kuruyan toprak istiyor. Yoksa kökleri hemen çürür. Mini bir bitki olup çok az köklendiğinden dolayı mini saksılar uygundur. Ağır toprak saksı hem kök sağlığı için hem devrilmemesi için tavsiye edilir.

Gelişim dönemlerinde açık havada ise toprak biraz kuruduğunda, evlerde ise toprak iyice kuruduğu zaman sulayın. Diğer zamanlarda daha da nadir sıklıkta su yeterli.

Saksıda Sedum multiceps

Her gelişim döneminin başında sadece bir defa suya karıştırılan bitki besinlerinden hafif dozda vermelisiniz. Yeni diktiğiniz toprakta ilk yıl besin istemez.

Sedum multiceps dallarından ayırmakla çoğaltılabilir. En uygun zamanlar sonbahar başı ve ilkbahar başıdır. Çoğaltmak için ayırdığınız dalı birkaç gün açıkta bekletin. Sonra sonra az nemli toprağa dikin. Toprağı ilk bir ayda sadece adamakıllı kurudukça sulayın. Köklenene kadar açık havada tutmakta yarar var. Tohumla çoğaltmak ise ilkbaharın başında, sıcaklıkların gün içindeki ortalaması 10 – 15 derece gibi serin olduğu zamanlarda yapılır. Tohumları toprak yüzeyine serpip sonra su fısfıslayarak güzelce sulayın. Sonra toprağın yüzeyini naylonla kaplayın. Tohumlar ışıkta çimleniyor. Yeni kuvvetli aydınlık olmalı. 15 günde, en geç bir ay içinde çimlenirler. Tohumlarının çok farklı zamanlarda çimlenme özelliği var. Yani hepsi aynı zamanda Ortalama onbeş günde çoğu çimlenir. Bir kısmı daha sonraki haftalarda çimlenirler.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)