Hylotelephium spectabile

Hem şiddetli kış soğuklarına hem şiddetli yaz sıcaklarına ve yakıcı güneşe dayanıklı Sedum’lardan biridir.

Crasulaceae familyasındandır. Eski bilimsel adı Sedum spectabile. Daha sonra bu ve benzeri türlerin Sedum cinsinden ayrı olmaları gerektiği düşünülmüş ve Hylotelephium cinsi olarak ayrıca sınıflandırılmışlar.

Hylotelephium spectabile kış soğuklarına -40°C dereceye kadar dayanır. Kışın dalları kurur. İlkbahara doğru dipte yaprakları iç içe geçmiş top gibi birçok filizler oluşur. Sonra bunlar dal olarak uzar. Dallar gelişimlerini tamamladıkça ilkbahardan sonbahara kadar çiçek açarlar. 20-30cm kadar büyürler. Dalları sert, sağlam ve dik duruşludur.

Hylotelephium spectabile

Pek toprak seçmez. Diğer krasula’lara benzemez. Killi topraklarda bile sizden uzun ömürlü olarak hayatına devam edecektir. Yer örtücü olarak kullanılabileceği gibi bahçelerin ihmal edilen, unutulan kıyı köşe yerlerini doldurmak için de işe yarar. Saksılarda balkonlarda yetiştirilebilir. Ev ortamlarını sevmez. Uzun süre direkt güneş ve sürekli hava akımları ister.

Saksıda yetiştirecekseniz süzek, havadar bir toprak hazırlayın. Nötr ve hafif alkalinli toprakları sever.

Hylotelephium spectabile çoğaltılmasının en kolay yolu her zaman kökten ayırma iledir. Dal köksüz bile olsa kesin tutar. Yaprak çeliği ile, çelikle, daldırma ile, tohumla, her yolla çoğaltılabilir.


'Hylotelephium spectabile' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Begonvilli Ev dedi ki:

  Bayıldığım bir çiçek. Şu an verandamda kırmızıya çalan nar çiçeği renklerle harika açıyorlar. Dayanıklı, çilekeş bir o kadar da zarifler. Ancak bir belalıları var ki, mantar! Mantar bulaşırsa iflah olmuyorlar. önerileriniz var mı bu konuda?
  ***
  Çocukluğumda çoook uzun yıllar haşırneşir olduğum bir bitki. İstanbulda bahçede hiçbir zararlısına rastlamadım. Ne mantar ne böcek ne kar ne buz.. Size tavsiyem verandanızın hava akımları en kuvvetli yerinde tutmanız ve sulamayı sadece sabahları yapmanız. Kışın tamamen açıkta tutup sulamayın. Yağmur suları yeter. Ayrıca hiçbir şey işe yaramıyorsa son çare bitkilerde mantar hastalığına karşı ilaç alıp kullanabilirsiniz.

 2. Filiz, İstanbul dedi ki:

  Bu çiçeğe burda derman çiçeği diyorlar. Yaprağını yaranın üstüne koyunca iyileşmeyen yarayı bile iyileştireceğini söylüyorlar.

 3. Müjde, İstanbul dedi ki:

  Bu bitki aynı zamanda egzama ve yaralara da inanılmaz iyi gelen bir bitki. Yaprağının üzerindeki ince zarı soyup yaralı bölgeye koyun, etkisini göreceksiniz. Birkaç gün uygulamada çok kuruma olur ise nemlendirme gerekmektedir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)