Ölmez altın otu, Helichrysum italicum ile H. arenarium

Her iki tür altınotu, ölmez çiçek isimleriyle bilinir. Uzun boylusunun çiçekleri pek gösterişli olmaz ama çok güzel kokuludur.

altın otu (Helichrysum arenarium)

altın otu (Helichrysum arenarium)

Altın otunun iki türü birbiriyle karıştırılmakta. İkisi de şifalı bitkilerdendir. Asteraceae (Papatyagiller) familyasının Helichrysum cinsi. Kuraklığa dayanıklı, güneşsever, denizkenarlarına uyumlu bitkiler. Birincisi (H. italicum) güzel kokuludur, özel olarak bahçelerde yetiştirilir. İkincisi (H. arenarium) -altın otu- genelde özgür kır / dağ bitkilerindendir.

Helichrysum italicum: Doğal yaşam alanları Akdeniz ülkelerinin kıyı kesimleri. Kışa dayanıklılığı -10C derece. Boyları 30cm – 60cm civarlarında olup en fazla 1m uzayabilirler. Dalları yaprakları biberiyeye benzer. Yazın top top küçük sarı çiçekler açar. çiçekleri kurutulursa güzelliği ve rengi aynı kalır -gerçi aşağıdaki tür kadar gösterişli olamaz.

Süs bitkisi olarak bahçe çiti vb amaçlarla kullanılabilir. Çiçekleri çok güzel kokar (ıtır kokuludur). Bahçelerde kısa boylu çit gibi kenarlarda ya da ilgilenmeyeceğiniz köşelere dikmelisiniz. İlgisizlikten, fakir topraktan hoşlanır. Yazın sulamak pek gerekmez. İngilizcede yaygın adı köri otudur ama köri ile ilgisi yok. Kedileri uzaklaştırıcı etkisi olduğu söyleniyor. Kediler bu bitkinin kokusundan hiç haz etmezmiş. Ne derece doğru bilmiyorum.

İlkbaharda tepe çeliklerini köklendirip çoğaltabilirsiniz. Kolay köklendiği söyleniyor. Kökten ayırmayla da çoğaltabilirsiniz. Tohumları kış sonuna doğru ekilmelidir. Birkaç hafta kış soğuğu yaşadıktan sonra ilkbaharda çimlenirler.

Helichrysum arenarium: Anadolu’da dağlarda görülen esas altın otu budur. Kaydadeğer bir güzel kokusu yok. Avrupa – Orta Asya arasında ve Anadolunun her yerinde, yüksek dağlarda bile bulunur. Kış soğuklarına -30C dereceye kadar dayanır. Hakkında bilgi bulamadım ama sanıyorum yüksek dağlarda uzun ömürlü değildir, her yıl tohumundan yeniden yetişir. Boyları genelde 15cm – 30cm civarlarındadır, daha fazla uzamaz. Yaprakları diğer türden daha seyrek ve biraz daha genişçe. Yazın sarı çiçekler açar.
Çiçekleri toplanıp kurutulduğunda renkte ve güzellikte eksilme olmaz, hiç değişmez. Eskiden Anadolu insanları memleketlerinden kurutulmuş halde İstanbul’a getirir küçük vazolara koyarlar ya da küçük demetleri duvarlara asarlardı. Bu türün çiçekleri kurutulunca diğer türden daha hoş görünümlü olur, kesme çiçekçilikte daha değerlidir. Diğer kurutulabilen çiçeklerle beraber aranjman yapılır.

Her iki tür altınotu, ölmez çiçek vb isimlerle bilinir, şifalı bitkilerdedir. Haklarında birçok faydalar, birçok kullanım formulleri anlatılıyor. Sitemin konusu değil o meselelere girmiyorum.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yabani ot-çalı

Etiketler: | | |


'Ölmez altın otu, Helichrysum italicum ile H. arenarium' hakkında sorular, açıklamalar

 1. İlhami E. -Eskişehir dedi ki:

  Bu çiçeğin tohumundan arıyorum uzun zamandır saksıda yetiştirme için ama bulamadım. Dağlarda da çok gezdim hiç rasgelmedi. Elinizde bu çiçeğin (Helichrysum arenarium) tohumu varsa almak niyetindeyim.
  ***
  Tohumunu bulabilmeniz çok zor. Bende de yok. Çocukluğumda Doğu Anadolu bölgesinde Sivas – Erzincan sınırında dağlarda çok yetiştiğini görmüştüm. Ağustos sonu idi ve tam çiçeklenmiş haldeydiler.

 2. Feride, Tokat dedi ki:

  Bizim yaylalarımızda çok olur kökünden söküp saksıya dikilse yetişir mi?
  ***
  Bilmiyorum. Deneyebilirsiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)