Kasımpatı, Chrysanthemum

Kasımpatı uzun ömürlü bir bahçe bitkisidir. Saksılarda balkonlarda da yetiştirilebilir. Yaprakları hoş kokuludur. Küçük çalı tarzında gelişir. Her kış dalları kurur ve her ilkbaharda yeniden dallanır. Çoğunluk türlerin boyu yarım metre – 1 metre arasında değişir. Birkaç bodur hibrit çeşidi 40cm’yi pek geçmez.

Asteraceae famiyasından Chrysanthemum cinsi bitkilerin sonbaharda çiçek açan bazı türlerine kasımpatı deriz (eskiden İstanbullu yaşlılar kasımpatı yerine krizantem derlerdi). Yaklaşık 30 ana türden türetilmiş hibritler, kültivarlar halinde yüzlerce Chrysanthemum çeşidi var. Çiçek faklılıklarına göre küçüklü büyüklü papatya benzeri, düğme şekilli, çok iri katmerli, irili ufaklı katmerli türler.. renklerine, şekillerine ve iriliklerine göre yüzlerce ayrı çiçek açan çeşitler.. Kasımpatılar genelde ekim, kasım aylarında çiçeklenir fakat bazı bodur hibritleri hem yaz başında hem sonbaharda çiçek açabilir.

Kasımpatı yetiştirilmesi ve bakımı hakkında bilgiler

Kasımpatı çiçekleri

Anavatanı çoğunlukla Asyadır. Kuzeybatı Avrupa’dan Uzakdoğu’ya kadar çeşitli kasımpatı türleri doğal bitki örtüsü olarak bulunur. Chrysanthemum indicum botanikte örnek kasımpatı türü seçilmiştir. Sarı papatya benzeri çiçekler açar.

Chrysanthemum indicum

Chrysanthemum indicum

Chrysanthemum morifolium yaygın kasımpatı türü olup birbirinden güzel birçok kültivarları ve hibritleri türetilmiş. Çiçekçilikte önemi büyüktür.

Chrysanthemum morifolium 'Crimson Tide'

Chrysanthemum morifolium ‘Crimson Tide’

Krizantem isminin kökeni: Kasımpatı genel cinsinin bilimsel adı Krizantem (Chrysanthemum) eski Yunancada altın çiçek anlamına gelir. Altın anlamında chrysos ve çiçek anlamında anthemon kelimelerinden.

Bahçelerde kasımpatı yaz ve kış bakımı

Kış boyunca: Kasımpatlarının -30C dereceye kadar kış soğuklarına dayanıklılıkları kesindir. Daha fazla soğuğa dayanmaları türüne ve kış korumasına göre değişir. Kışın -15C dereceden daha soğuk olabilen ve don olaylarının uzun sürdüğü yerlerde kasımpatı dipleri kuru yapraklar + gübre + saman + toprak karışımı ile korunmaya alınmalıdır. Dallarının donması ölmesi hiç önemli değil. Zaten öyle olması gerekiyor. Kökler ilkbaharda çok sayıda yeni sürgünler çıkarır.

Budama: Tüm dalları kış sonuna doğru dipten kesin.

Yazın yapılacak şeyler: İlkbahar başında kasımpatlarınızı kontrol edin. Fazlaca sık ve çok fazla fililizlenmeler olmuşsa sökün ve tek tek değil gruplar halinde ikiye üçe ayırın (böylece aynı zamanda çoğaltmış oluyorsunuz). Toprağı güzelce gübreledikten sonra kasımlpatlarınızı düzgün aralıklarla yeniden dikin. Aralarında ortalama 40cm mesafe olmalı. Temmuza kadar sulamayı seyrek tutmak iyi olur.

Mayıs başında kasımpatı yeni filizleri 20cm’yi bulunca uçlarını koparırsanız kasımpatınız daha fazla dallanır ve daha fazla sayıda çiçek tomurcuğu geliştirir.

Toprak, gübre, besin: Toprak olarak humuslu ve süzek normal bir bahçe toprağı uygundur. Kış başında toprağına bol bol eski sığır gübresi karıştırmalısınız. Daha sonra herhangi bir besin takviyesi istemez.

Kasımpatlarını düzgün çiçeklendirmek: Bu amaçta dalların dümdüz dik olması gerekiyor. Değnekler ve ipler aracılığıyla dik durmalarını sağlayın. İri çiçekli kasımpatı çeşitlerinde her dalda bir tomurcuk bırakarak diğerlerini keskin bir makasla dala bitiştikleri yerden kesin. Böylece çok daha iri ve gösterişli çiçekler elde edersiniz. Vazoluk mükemmel kasımpatı çiçekleriniz olur. Küçük ve orta irilikte çiçekli türlerde çiçekler toplu olması gerektiğinden dolayı tomurcuk azaltması yapılmamalı.

Saksıda yetiştirilmesi

Saksıda kasımpatı yetiştirmek için küçük değil en azından orta büyüklükte saksılar lazım. Toprak güçlü besleyici olmalı. Poşetlerde satılan özel topraklar kasımpatları için pek besleyici değildir. Beşte iki oranında eski koyun gübresi (veya yarı yarıya solucan gübresi) karıştırın. Her yıl toprak değiştirin. Böylece arasıra bitki besinleri vermeniz hiç gerekmez. Veya daha iyisi: Gerçek topraklardan kırmızı killi toprak, humuslu kara toprak, dişli kum ve biraz da doğal gübre karışımı yaparsanız çok daha sağlıklı gelişirler. Haziran sonuna kadar sulamayı seyrek tutup temmuzda arttırın.

Kasımpatı nasıl çoğaltılır?

Amatörce, sadece bir hobi olarak kasımpatı yetiştirilmesi, üretilmesi gayet kolaydır. İlkbahar başında yeni filizlenmekte olan köklerini ayıracaksınız ve yeni yerlerine dikeceksiniz . Hepsi bu kadar. Tohumdan da mümkün.

Kökten ayırmayla: İlk yıl ne kadar yoğunlukta kasımpatınız varsa sonraki yıl iki veya üçe ayırarak her birinin geçen yılkinden farksız eksiksiz yoğunlukta gelişmesini sağlayabilirsiniz. Bu kadar bereketli çoğalan bir bitkidir kasımpatı. Her yıl sonbaharda kesinlikle çiçek açarlar. Kış sonunda kökten ayırarak çoğaltacaksınız. Kök filizlerini tek tek değil, gruplar halinde fazla hırpalamadan ayırın.

Tek tek ayırmayla seri üretim: Bu biraz riskli olsa da en verimli çoğaltma yoludur. Sera ve özel bakım gerekir. Sonbaharda çiçek açtıktan sonra köklerde başlayan filizlenmeler şubat sonunda daha da güçlenmiştir. Tek tek ayırıp mini fincan saksılara tek tek dikilirler. Toprak olarak dişli kum ve ince eski koyun gübresi karıştırılmış sağlıklı bir kompost toprak kullanılmalı. Yeterince gelişip serpildiklerinde daha kuvvetli gelişecekleri saksılara alınmalılar. Aşağıdaki çelikle üretme daha kolay gibi görünebilir ama bu usulle daha çok sayıda üretim yapılabilir. Bunlar yaz başına kadar köklerden epeyce sürgün çıkarır ve sonbaharda çok çiçek verirler.

Tepe çeliği ile: Her kasımpatı çeşidinde olmuyor. Ayrıca sadece bodur kasımpatları için tavsiye ederim. Sizinki uygun mu değil mi buradaki tarife göre deneyin. En iyi zaman mayıs ayıdır. Dalları üst kısımdan 10cm kadarını kesip alın. En alt yaprakları diplerinden makasla kesin. Sapın alt 3cm kısmı toprak altından kalacak şekilde doğrudan toprağa dikeceksiniz. Toprak çok süzek ve havadar olmalı. Sık sık sulayın. İlk iki hafta direkt güneşin fazlasından koruyun. Bu arada köklenirler. Kuvvetli çıkan filizler biraz uzadıktan sonra uçlarını koparın ki daha fazla dallansınlar. Sonbaharda çok güzel çiçeklenirler. Böylece küçük saksılarda çoğaltılıp sonbaharda çiçeklendiklerinde albenisi yüksek hediyelik eşya olurlar. Çelikle küçük saksılarda yetiştirilmiş kasımpatlar bir sonraki baharda mutlaka daha büyük saksılara alınmalı.

Tohumdan çoğaltılması: Kasımpatı bitkilerinin çoğu tohum vermez. Sebep Krizanten türleri arasında melez olmalarıdır. Türler arası melezlere hibrit denir. Bunlar çoğunlukla kısır olur. Düz türler tohum verir fakat onlar eğer aynı türün çeşitleri arasında melez ise tohumdan yetişenler farklı olabilir.

Tohumları şubat sonuna doğru kapalı, güneşli ve 20C derece dolaylarında az sıcak yerlerde çimlendirmelisiniz ki yaza kadar kaydadeğer bir gelişim gösterebilsinler. Aksi takdirde çiçeklenebilmeleri sonraki yıla kalabilir. Fideler 15cm’yi geçtiklerinde esas yerlerine dikilmeli. Tohumları kış sonuna doğru ekecek kapalı uygun yeriniz yoksa hiç acele etmeyin. Nisan sonunda tohumları ekin (fazla serinde çimlenmezler aceleye gerek yok). Belki bu sonbaharda çiçek açmazlar ama kışı geçirecek kadar güçlenirler.

Kasımpatının kullanım alanları

Kesme çiçekçilik: En çok çiçekçilik sektöründe kesme çiçekçilikte kullanılırlar. Son yıllarda küçük saksılarda çiçeklendirilmiş olarak bodur sardunya çeşitlerinin ticareti de artıyor.

Yenilebilir: Aroması uygun birkaç türü Uzakdoğu’da çeşitli yemeklerde doğrudan ya da defne yaprakları gibi sadece pişme esnasında kullanılır. Çayı yapılır. Soğuk içilen şerbeti yapılır.

Bitki bitlerine ilaç yapımında: Chrysanthemum cinerariifolium ve Chrysanthemum coccineum adlı kasımpatı türlerinin çiçekleri kurutularak tozları doğal bitki biti ilacı olarak kullanılır. İlacın adı Pyrethrum, aynı zamanda Chrysanthemum cinerariifolium türünün de diğer bir adıdır.

Hava temizleyici olarak: NASA araştırmalarına göre “güya” odalarda kirli havayı temizleyici etkisi var. Oysa bunun için bitkinin hem nefes alabilmesi hem de yaşamsal fonksiyonlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi gerekir. Bunun için ise hem yeterli güçte ışık hem devamlı hava akımları şart. Yani odaları temizleme etkisi bizim oda şartlarımızda mümkün değil. Kasımpatı evlerde yaşayamaz. Aynen açık havada olduğu gibi devamlı her yönden esinti alabilmesi lazım.

Hastalıkları

Bitler, parazitler: Kasımpatı bitkilerinin düşmanı çok. Bazı bitler fazlaca zarar verip bitkinin ölmesine, bazı bitlerse çiçek tomurcukların gelişememesine sebep olur. İlk farkettiğinizde ilaçlamanız gerekir.

Mantarlar: Esintisiz bahçelerde çeşitli mantar hastalıklarına yakalanırlar. Öyle bahçelerde sulamaları sabah – öğle arasında yaparak gece ıslaklığının önüne geçerseniz kasımpatılarınızı birçok hastalıktan korumuş olursunuz. Fazla killi torakta gereksiz yere sulamak kök çürümelerine sebep olur. Sulamayı toprak özelliğine göre ve toprağın kuruma, nem kaybetme özelliğine göre bilinçlice yapın. Bahçe toprağınız fazla killi ise dişli kum ve ponza taşı karıştırarak iyileştirebilirsiniz.


'Kasımpatı, Chrysanthemum' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Vişneağacı dedi ki:

  katmerlisi

  Katmerli krizanten hiç görmemiştim. Tek katlı açanları biliyordum bir tek. Katmerli olanları da çok şirinmiş.

 2. Tülay dedi ki:

  En güzel hediye

  Bizde de bir sürü kasımpatlar vardı çeşit çeşit fakat çeşitli sebeplerden dolayı yoklar artık. Çocukken öğretmene verdiğim çiçek kasım olurdu. Hiç hediye almak alışkanlığı yoktu bizim zamanımızda. Verilecek en güzel hediyelerden biri olsa gerek çiçekler bence. Günümüzde hocaların öğrencilerinden pahalı hediyeler bekler olması (böyle kişiler az tabii ki – şu an çevremde okuyan kuzenlerimden dolayı) bana tuhaf geliyor. Konu bu değil ama kasım deyince aklıma öğretmenler günü geldi. :)

 3. Hakkı dedi ki:

  Çiçeklendiğinde yapraklar sararıyor.

  Benim yetişkin kasımpatlarım var. Çiçeklenme zamanı geldiğinde yaprakları sararıyor yani baya zayıf görünüyorlar çiçekleri çok güzel açsa da bir eksiklik oluyor sebebini ve ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Toprağında bazı maddeler eksiktir. Ağustos ayında yazıda anlattığım gibi doğal gübre şerbeti vermelisiniz.

 4. Hakkı dedi ki:

  İzmir’de yaşıyorum evimin terasında saksılarda yertiştirdiğim kasımpatlarıma sulandırılmış hayvan gübresini haftada bir kez verip diğer zamanlarda normal sulama yapıyorum. Kimyasal gübre ve ilaçları zaten bilmiyorum, onlara sadece su gübre ve aşırı sevgimi sunuyorum.
  ***
  Toprakta sorun vardır. Anlaşılan hayvan gübresi her şeyi telafi edemiyor. İzmir’de yazın sıcakta fazla yıpranıyor. Haziranda potasyum oranı yüksek sıvı gübre verin böylece yaz sıcaklarına iyi dayanır, hem bunun çiçek kalitesinde de iyi etkisi olur. Kırmızı killi toprak bitkilerin ihtiyaç duyduğu birçok elementleri ve mineralleri içerir. Toprağını değiştireceğiniz zaman ondan bularak su süzdürebilirliği iyi olan bir toprak karışımı yapmanızı tavsiye ederim.

 5. Fatih dedi ki:

  Saksıda yetiştirdiğim çiçeklerin kışın da evin içinde yaşamasını istiyorum.

  Bir yerde yılda 3 kez çiçek açabileceğini okumuştum. şimdi kış yaklaşmak üzere. Ne yapmamı önerirsiniz?
  ***
  Yazın çiçeklenen bahçe ve balkon bitkileri kışın dinlenmelidir. Sizin isteğinize uygun bir bitki Japon küpesidir: yılda birkaç defa çiçeklenir. Yaz boyunca dışarda, kış boyunca evde olarak.. Bir de minyatür gül var ama kışın evde çok güneşli bir pencere önü ister, yeri havadar ve az da olsa esintili olmak zorunda.

 6. Nazan, İstanbul dedi ki:

  Kasımpatı tomurcukları açmadan kuruyor.

  Ben üç değişik renkte kasımpatı aldım. Aldığımda mevcut olan tomurcuklar açtı ama şimdi yeni oluşan tomurcuklar açmıyor, açmadan kahverengi kurumuş bir hale dönüşüyorlar. Bunun sebebi ne olabilir? Tam gün güneş alan terasta duruyorlar kurudukça suluyorum. Rüzgar zararlı mıdır?
  ***
  Bir sorun yok. Kasımpatların tipik özelliği budur, yani ne zaman çiçeklenirse, ilk açan çiçeklerden sonra geç kalan tomurcukların bir kısmı açar, daha da gecikenler kurur. Tamamen normal bir şey. Şimdi artık yapraklar da kuruyunca dalları köke yakın kesmek gerekir ki kök yapısı yeni sürgünler için hazırlansın. İlkbaharda yepyeni dallar oluşturacak. Rüzgara gelince, bütün bitkiler rüzgarı sever. Ancak bazı bölgeler var şiddetli hava akımı yolları üzerinde olunca öyle yerlerde bahsettiğiniz gibi teraslarda bitkiler zarar görebilir.

 7. Fatih dedi ki:

  Saksılardaki çiçekler ve yapraklar kurudu. Dalları kesecek miyiz?

  Ayrıca sulamaya da gerek var mı? Toprakları kurudu. Ben de balkonda yağmur almayan bir yere koyum onları. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Dalları kurumuşlarsa kesebilirsiniz. Susuz bırakmayın çünkü şimdi köklerde yeni filizlenme faaliyetleri zamanı. Kışın dallardaki canı çeker köklerde yeni faaliyetler için kullanır. İlkbaharda yepyeni dallar çıkarır.

 8. Fatih dedi ki:

  Saksı değiştirme zamanı?

  Dediklerinizi yaptım. Saksılarım küçük. Onları daha büyük saksıya alsam daha mı çok dal çıkar?
  ***
  Hayır, bunu gübre vererek sonbahar başında yapacaktınız. Şimdi rahatsız etmeyin ilkbaharda daha iyi toprakla daha geniş saksılara aktarabilirsiniz.

 9. Fatih dedi ki:

  Yalnız bir tane saksımdaki kasımpatının hala yeşil yaprakları var.. ve alltan sanırım yeşil yeşil yeni filizler çıkmaya başlamış.. bu durumda ne yapmalıyım? ve neden şimdiye kadar diğerleri gibi bunun yaprakları kurumadı?
  ***
  Olabiliyor ama o gibi dallardan hayır gelmez. Onu mart sonunda kesin.

 10. Fatih dedi ki:

  Tamam. Peki o topraktan çıkan yeşillikler yeni filizler midir? yeni filizlerin bu zamanda çıkması normal mi?
  ***
  Kasımpatının dibinden çıkan şeylerin ne olduğunu anlamanız gerekir. Benimkiler çoktan filizlendi. Bunlar bahara kadar yavaşça çoğalır sonra yukarı uzarlar.

 11. Elif, İstanbul dedi ki:

  Ne zaman budamak lazım?

  Siteden ogrendigim bilgilerle kasimpatilarimi ben de budadim. Hatta biraz da gec kalmisim budamak icin, cicekler kurur kurumaz yapmaliymisim. Su an 5 cm kadar boylari ve dipten cok guzel minik minik filizler vermisler. Mart gibi annem yeniden acacaklarini soyledi, merakla bekliyorum.
  ***
  Çiçek açtıktan sonra budanmaz, bu bilgi yanlış. Dalların kendiliğinden kurumalarını beklemek daha kuvvetli olmalarını sağlar. Martta budayın daha doğrusu tüm talları tam dipten kesin. Sizinki martta çiçek açıyorsa onlar kasımpatı değildir ya da benim bilmediğim bir çeşidi.

 12. Elif D. -İstanbul dedi ki:

  İki saksı kasımpatıma böcekler dadanmış.

  Yaprakların altında bir sürü vardı. Yaklaşık 2 ay önce budadım. Dipten yeni filizler verdi ancak filizlerin içi minik siyah siyah böceklerle kaplıydı. Ben de bu filizleri kesmek zorunda kaldım. Yeniden budadım ve birçok yaprağını koparıp attım. Böceklerin minikleri açık yeşil, olgunlar siyah. İstanbul’da havalar soğuyunca balkondaki tüm saksılarımı naylon poşetlerle kapatmıştım. Uygun ortam bulunca mı oluştular, bilemiyorum. Sinek değiller. Bu beöceklerden kurtulmak için ne yapabilirim?
  ***
  Böcekleri tanıyın bakın yapraklara filizlere bir zararı var mı yok mu. Toprak yüzeyindeki yeni filizlerin arasında iseler belki toprak böcekleridir. Bunların zararı yok. Yapraklara zarar veriyorlarsa ilaçlamalısınız. Kasımpatlara istanbulda kışın hiçbir koruma gerekmez.

 13. Sema Ercan dedi ki:

  Ben kasımpatımı bu don olaylarından sonra, 1 ay kadar önce budamıştım. Erken mi budadım yani?
  ***
  Yok o kadar önemli değil. Öyle de olabilir ama benim dediğim gibi yapsanız çok daha güçlü olurlar.

 14. Asya, Ankara dedi ki:

  Şu an elimde kasımpatı tohumum var. Ne zaman ve nasıl ekmeliyim?

  ***
  Ankaraya göre don olayı tehlikesi geçtiği zaman ekmelisiniz. Çimlenmeleri için sıcak gerek. Güneş alan bir yere ekseniz daha iyi. Akşamları üstlerine naylon örtebilirsiniz ki gece ayazı çimlenmeyi geciktirmesin. Tohumdan yetiştirme detayları yazı içinde mevcut.

 15. Hamide, İstanbul dedi ki:

  Benim çiçeğim kasımpatı. Kışın çiçekli zamanındayken önce sarı daha sonra da mora döndü. Çiçekler geçerken rengini değiştirdi. Bahçivan budadı. Artık düzenli sulayıp 15 20 günde de vitamin uyguluyorum. İnşallah tekrar coşar cevaplarınıza teşekkür ederim.
  ***
  Şimdi besin vitamin vermeniz yanlış. Bahçede ise hiç vermeyin. Saksıda ise bekleyin ilk yapraklar iyice gelişsin, sonra ayda bir defa çok hafif dozajda verin. En iyisi verdiğim bilgilerdeki gibi güçlü toprakta yetiştirmek. Besinlerin kasımpatlarına pek önemli etkisi yok.

 16. Nuri, Mudanya dedi ki:

  Kasımpatı ikinci yılına girildiği gibi bölünebilir mi? Yoksa üçüncü yılda mı bölelim?

  ***
  ilkbahar başında köklerde fazla filizlenme oluyorsa her yıl bölünebilir.

 17. Fatih dedi ki:

  Kasımpatıların uç kısımlarında küçük siyah böcekler var. Bunlar bitkiye zarar veriyorlar mıdır? veriyorlarsa bunlardan nasıl kurtulmalıyız?
  ***
  Bitki bitleri ise zararlıdır. Belki küçük bitki bitleri varsa onları yiyen böceklerdense elbette faydalıdır. Bu tip böcekler de var. Görmeden bir şey diyemiyorum. Daha dikkatle incelemelisiniz. Bitki bitleri iseler uygun büyüklükte bir fırça ile onları giderebilirsiniz. Acı pul biber ve sigara tütünü ile hazırlanan ilaçları deneyebilirsiniz. İki gün suda bekletip o suyu bitlere püskürteceksiniz.

 18. Oya, Adana dedi ki:

  İlkbaharda kasımpatı bakımı.

  Balkondaki kasımpatı için bu mevsimde yapabileceğim neler olabilir?
  ***
  Gübre veya gübre şerbeti verseniz iyi olur. Ayrıca Adanada sıcaklara daha iyi dayanması, güç kaybetmemesi için haziran başında potasyum oranı yüksek gübre verin.

 19. Deniz, İstanbul dedi ki:

  Geçen hafta yaşadığım şehirde çok şiddetli dolu yağdı. Bu yağıştan bahçemde ki ağaçlar ve çiçeklerim çok zarar gördü. Özellikle boyu nerdeyse bir metreye ulaşmış kasımpatı ve aslanağzı çiçekleri ile sardunyalarım en çok zarar gören çiçeklerim. Aslanağzı çiçeklerinin tüm tomurcukları döküldü, kasımpatı çiçeklerinin ise hem birçok dalı kırıldı hem de yapraklarının tümü döküldü. Kasımpatılar dalları tam tepelerinden kırılmış. Ne yapabilirim? Budama yapsam tekrar yeni filiz verir mi acaba? Ya da dallarını öyle bıraksam tekrar yapraklanır mı?
  ***
  Daha yaz mevsiminin girmesine bir ay var. Kısa sürede toparlanırlar. Yapraksız kalan dalları biraz kısaltın. Hızla yeniden filizleneceklerdir. Aslanağzılarını da dallarını her dalda beş altı yaprak kalacak kadar kısaltın.

 20. Sinem, Antalya dedi ki:

  Küçük saksı, az toprak sorun olur mu?

  Kasımpatım ince uzun bir saksıda ve toprağı pek iyi değil. Bugün biraz daha büyükçe ve yuvarlak bir saksı aldım. Yeni toprakta aldım. Değişim yapsam sorun olur mu? Çünkü hiç çiçek açmıyor. Yapraklar iyi sadece diplere doğru biraz kuruma başlamış. İlaçlama da yapacağım. Besin olarak NPK aldım. Şu an durduğu yerde güneş ve rüzgar almakta yani açık balkonda. Sizin tavsiyeniz nedir? İlaç yapacağım çünkü diğer saksıda siyah sinekler vardı ona da geçmiştir diye düşünüyorum. Eğer bilgilerinizle yönlendirirseniz beni çok sevinirim.
  ***
  Daha büyük saksıda daha iyi olur. O sineklerin hiçbir zararı yok. Gereğinden fazla sıklıkta sulama yapınca o sinekler peyda oluyor. Zararı yok. Toprağı daima çamur gibi ıslak tutmanızın büyük zararı var. NPK zaten bütün bitki besinlerine böyle denir. Sadece NPK (azot fosfor potasyum) içeriyorsa başka şeyler içermiyorsa tavsiye etmem. Bu tür besin ancak gerçek topraklara kullanılırsa faydalı olur. Poşetlerde satılan topraklara uygun değil. Çiçek coşturan marka gibi şişelerde satılan bitki besinlerinden almalısınız. Onlarda NPK’nin yanısıra başka gerekli maddeler de var.

 21. Merve G. -İstanbul dedi ki:

  Mevsim dışı çiçeklenmiş kasımpatı

  Ağustos sonunda üzeri bol tomurcuklu, sarı bir kasımpatı aldım. Açmış bir-iki çiçeği vardı ama diğer tomurcuklar açmadı. Şu an üzerinde solmuş tomurcuklar var. Sapları hala yeşil, bu yüzden kesmeli miyim bilmiyorum. Kesmem gerekirse tomurcukların dibinden mi keseyim? Saksısı küçük görünüyor, saksının dibinde kök yumağı var. Biraz daha toprağa ihtiyacı yok mudur acaba?
  ***
  Mevsim dışı tomurcuklanan kasımpatı tomurcukları bozulmadan öylece kalır ve sonbaharda gelişime devam ederek çiçek açarlar. Eğer bozulmuşlarsa kesmeyin öyle kalsın. Gerçi bodur kasımpatlar temmuzdan itibaren çiçek açabiliyor ama havası çok sıcak olmayan memleketlere uygundur. Buralarda belli olmaz. Hava şartların gidişatına bağlı. Saplar bozulsa bile kesmeyin mart sonunda kesin. Saksıyı toprağı ya hiç vakit kaybetmeden hemen şimdi ya da ilkbaharda değiştirin.

 22. Betül, Konya dedi ki:

  Evde kasımpatı yetiştirilir mi?

  Bir hafta önce büyük bir marketten mor kasımpatı aldım. İlk bir hafta odada idi. Sararmaya başlayınca balkona çıkardım. Çok yeşil olan yaprakları sararmaya başladı.
  ***
  Kasımpatı ev bitkisi değildir. Devamlı açık hava ister. Çiçeklenmesi sadece sonbaharda çok kısa bir dönemden ibarettir. Şimdi yapraklar sararmışsa aslında normaldir, çok serin bir yerde az sulayarak bekleyin. Kışın kökten birçok filizlenmeler olacak. Bunlar ilkbaharda havalar ısınınca hızla boylanır bol bol dallı yapraklı hale gelir sobbaharda çiçek açar. Bakım bilgileri bu sayfada var okuyup ona göre sabredeceksiniz.

 23. Nur D. -İnebolu dedi ki:

  Tekrar çiçek açması için..

  Yaklaşık 20-25 gün önce aldığım bir kasımpatımın üzerinde bir sürü çiçek vardı. balkona koydum. ilk hafta normal devam etti. sonra birkaç gün şehirdışına çıktım. 1 haftaya yakın sulamadık. geldiğimde çiçekleri kuru kuru olmuştu. hepsi solmuş. suladım fakat herhangi bir değişiklik olmadı. ne yapmalıyım, çiçekleri diplerinden kesip temizlesem faydası olur mu?
  ***
  Kasımpatı böyledir. Yılda bir defa sonbaharda kısacık bir çiçeklenme dönemi olur. Yani her şey normal. Bu sayfada anlattığım gibi bakımını yapacaksınız. Tekrar çiçeklenmesi için bir yıl beklemek zorundasınız.

 24. Handan, Bursa dedi ki:

  Dışarda üşümesin diye..

  Benim de beyaz bir kasımpatım var. iki hafta kadar oluyor çiçekler ve dalları tamamen kurudu. susuz zannedip su vereyim dedim ama hiçbir değişiklik olmadı. ayrıca suyunu çok vermişim çürüdü diye korktum. çiçeleri ve dalları kuru. ayrıca yanlış mı yaptım bilmiyorum balkondaydı havalar soğuyunca üşür diye içeriye aldım. ne yapmam gerekir bana bilgi verir misiniz? budasam canlanır mı?
  ***
  Daima açık havada dışarda durması lazım. Çiçekler ve dallar kurusa bile köklerden kış boyunca filizlenmeler olur onlar ilkbaharda uzamaya başlarlar. Kurumuş dalları dipten kesebilirsiniz. Kurumadılarsa kış sonunda kesin.

 25. Sümeyra, İstanbul dedi ki:

  Ölüp ölmediğini nasıl anlarız?

  Merhaba, ben yaklaşık 1 ay önce pazardan bir kasımpatı aldım. Çok güzel görünüyordu ama bir süre sonra bütün çiçekler soldu ve şimdi de sarardı.
  saksısını değiştirmedim. annem açık havayı sevdiğini söyledi o yüzden perdeyle kapattığımız(ince bir tül perde) balkona koydu. bana kısa bir süredir (yaklaşık 1 hafta) sulamadığını söyledi. yani şu an sararmış ve sert yaprakların üzerinde kurumuş çiçeklerle duruyor. Annem “ölmüş artık o” dediğinde çok kızdım “ben aldığım için öksüz felan mı belledin! o Yüzden çürümeye mi terkettin diye kızınca özür diledi “tamam ben bakıcam” dedi. ama düşünmeden edemiyorum sapsarı ve kurumuş yani gerçekten ölmüş mü? onun dışında bir arızası yok.
  ***
  Uzun süre evde tutup bol bol suladıysanız belki kökleri çürümüştür bu durumda ölmüştür. Esintisiz evlerde çürür. Açık havada dışarda tutun. susuz bırakmayın. Bugünlerde kökten filizlendiğini görürsünüz. O filizler bahara kadar sadece hafiften yapraklanır uzamaz. Şimdiki dalları ise zamanla tamamen kuruyacak. kış sonunda dipten kesmeniz lazım. ilkbaharda dipteki filizler hızla büyümeye başlar. Kasımpatını asla evde tutmamalısınız. açık hava istiyor. istanbulda kışın hiç zarar görmez merak etmeyin.

 26. Nur D. -İnebolu dedi ki:

  Bir ay önce aldığım kasımpatının önce çiçekleri, sonra yaprakları ve dalları kurudu. bu normal bir durum mu? ben kalın dalları köklere yakın kalacak şekilde kestim. şimdi sulamaya devam ediyorum. fakat bir canlılık göstergesi yok. böyle oluyor mu yoksa kökü de kurumuş mudur?
  ***
  Galiba kökleri de kurumuş. Benimki balkonda hâlâ yaprakları yemyeşil. Kök filizleri de azar azar oluşmaya başladı. Siz kökleri kontrol edin hiçbir minik filizlenme yoksa herhalde tamamen kurumuştur. Gerçi dip dallardan da anlaşılır. yeşilse ya da kazıyın canlı doku varsa ölmemiştir. Yoksa tamamen kurumuş ölmüştür.

 27. Ayten Ö. -Ankara dedi ki:

  Kasımpatıların dallarını budadım. Acaba o dalları tekrar dikip yetistirebilir miyim?

  ***
  Hayır çünkü çelikle çoğaltmanın hiç zamanı değil. Belki olabilir de uğraşmaya değmez. İlkbaharda kökten ayırmayla çoğaltmak daha kolay. İyi bakıldıklarında her yıl kökten bol bol çoğalırlar. Her ilkbaharda ayırırsanız daha güzel yetişirler. Tek tek değil guruplar halinde ayıracaksınız.

 28. Zeynep, İzmir dedi ki:

  Benim bahçede bir kasımpatı tarhım var. Durumları sonbahar sonunda çok iyiyken salyangoz nedeniyle hepsi bozuldu. İlaç koyduğum halde salyangozlardan kurtulamadım. Kasımpatılarımı kurtarmak için bir öneriniz var mı?
  ***
  Benim bildiğim bahçe salyangozları kasımpatlarını pek sevmez. Belki onların arasında saklanmayı severler. Bozulmada esas sebep mevsimdir ama bu bozulma sadece sağlıklı bir değişimdir. Kasımpatının tüm dalları ilkbahara kadar tamamıyla kurur. Kurumayanları bu içinde bulunduğumuz haftalarda tam dipten kesmelisiniz. İlkbaharda yeni sağlıklı dallar gelişecek.

 29. Begonvilli Ev, Antalya dedi ki:

  Öncelikle sizden edindiğim harika bilgiler için çok teşekkür ederim.
  Geçen ilkbaharda bahçeme diktiğim kasımpatılar boyumu aştılar. Sopalarla destekledim ve çok iyi geliştiler. Tomurcuk dolular. Ancak, uçlarda ve tomurcuk aralarında çok sayıda siyah, minicik karıncaya benzeyen böcekler var. Arap sabunu su karışımı püskürttüm, faydası olmadı. Hortumla yıkayınca geçiyor ama bir iki günde tekrar çoğalıyorlar. Ayrıca su ile yıkamanın zarar verebileceğini düşünüyorum. Ne önerirsiniz?
  ***
  Uygun ilaç bulun derdim ama ilaçlar yapraklara ve yeni filizlere zarar vermediği halde çiçek tomurcuklarına zarar veriyor (ev yapımı ilaçlar da dahil). Şimdilik tomurcuklar büyüyünceye kadar sabah öğle arası su ile gidermeye çalışın. Gelecek yıl tomurcuklar belirmeden önce uygun bir ilaç bulup ilaçlamanız iyi olur. Aslında daha iyisi gelecek bahardan itibaren hiçbir ilaç kullanmayıp bitkileriniz üzerine uğur böcekleri yerleştirin. Çevreden bir kavanoza toplayıp bahçenize getirebilirsiniz. Amerikada bitki bitleri yiyen böceklerin satışı yapılıyor. Soğukta tutulan böcekler uyku halinde olup ölmüyorlar. Satın aldıktan sonra normal ısıda kapağı açıp bitkilere yerleştiriyorlar.

 30. Cihan, Ankara dedi ki:

  Ben kasımpatılarımı üstü acık terasımda konumlandıracağım. yağmur kar yagdıgı zaman saksıda cok su olacak. bu koşullara dayanabilir mi yoksa dayanamaz mı?
  ***
  Saksıların dipleri delik olması şartıyla hiçbir sakıncası yok, dayanırlar. Yalnız, saksılar ne kadar byük olursa o kadar iyi.

 31. Begonvilli Ev, Antalya dedi ki:

  Sonunda başardım:) Kasımpatılarım bitlerden kurtuldu ve açtılar. Göz atarsanız sevinirim.
  http://begonvilliev.blogspot.com/2013/10/kasmpatlarm-sonunda-actlar.html
  ***
  Tebrik ederim. Maşallah çok güzel görünüyorlar. Aynısından bende de var fakat camekanlı balkon yüzünden ve uygun toprak bulamayışım yüzünden bir hayli dengesiz yaşıyorlar. Bu yıl çiçek yok. Halleri perişan. Sardunyalarım aksine muhteşem sağlıklılar.

 32. Metin, İzmir dedi ki:

  Merhaba benim bin metre karede sera icinde ışıklı Kasımpatim var. su anda tomurcuk aşamasında ama tomurcuk dalları kısa ve ince. nasıl uzatıp kalinlastirabilirim acaba?
  ***
  Bunun için taaa ilkbahardan itibaren gerekli bakımı yapmalıydınız. Zaten doğru bakım yapmışsanız o halde o çeşidin özelliği öyledir.

 33. Ceren, Ankara dedi ki:

  Merhaba, yıldız çiçeği zannettiğim çiçeğim meğer Kasımpatı imiş. Ama malesef 5-6 aydır külleme hastalığına sahip. Külleme için sabah sulamaları dışında bir öneriniz var mı? Dallarından budasam tamamen faydası olur mu acaba?
  ***
  Kasımpatı zaten daima dışarda kalmalı. Siz kapalı yerde tutmuşsunuz. Normalde Ankara ikliminde dalları kışın kuruyacak ve dipten kuvvetli filizlenmeler başlayacaktı şimdi. Siz bütün dalları dipten kesin. Ya da kesmeden dışarı koyun. Birkaç gün gece soğuğu yemeli. Sonra dipten kesersiniz.

 34. Ceren, Ankara dedi ki:

  Kasımpatımı dediğiniz gibi dipten kestim. Balkona koydum. Şimdi tekrar yeşillendi büyüyor. Yalnız geçen gün fark ettim ki yaprakları arasında siyah minik böcekler var. Bir zarar verir mi?
  ***
  Bu böceklerin kasımpatlarına pek zararı olmuyor ama sayıları çok olursa elbette büyük zararları olur. İlaçlamak lazım.

 35. Orhan A. -Düzce dedi ki:

  Haziran sonunda kasımpatı budanır mı? Çiçek aldığım çiçekçi bana budamamı söyledi ama ben kıyıp da budamadım.
  ***
  İlkbahar ortasında, yaz başında budanabilir. Çünkü kuvvetli gelişim bu zamanlarda olur. Yaz sıcakları başlamaya yakın zamanda budamamak lazım. Herkes yöresinin iklimine göre bunu hesaplamalı.

 36. Şükran K. -Hatay dedi ki:

  Kasımpatılarım bol yapraklı ama hiç çiçek açmıyor. Bunun nedeni ne olabilir acaba?
  ***
  Bahçenin yanında gece boyu kuvvetli ışık veren bir sokak lambası varsa sebep budur. Sonbaharda çiçek açan bitki türlerinin çoğu gündüzlerin kısalmasını anlamazlarsa çiçek açmıyorlar.

 37. Deniz İlgi dedi ki:

  Yaklaşık 1m uzunlukta kırmızı renkli iri çiçekli kasımpatı satın aldım. Bahçeye dikmek istiyorum. Bahçenin ön tarafı kuzeye bakıyor ve yazın öğleden sonra az güneş alıyor. Arka taraf bol güneşli. Ne tarafa dikmeliyim?
  ***
  Şimdi hiç güneş almıyorsa kesin kuzeye bakıyor. Bu kadar fazla güneşsizlik pekçok türlere uygun değil. Arka tarafa dikseniz daha iyi olacak.

 38. İlknur, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, an itibâri ile Eminönü Çiçek Pazarı’dan aldığım sarı, beyaz, kırmızı ve kahverengi kasımpatıları evime getirmiş bulunmaktayım. Kızımın isteğiyle bir de kırmızı gül aldım. Bakımında yanlışlık yapmayayım çiçekleri pencere önüne koyar koymaz yazınızı okudum. Ancak gördüm ki saksı değiştirmenin şu aylarda uygun olmadığını yazmışsınız. Malum pazardan aldığım için saksı kağıt gibi. Küçücük bir esinti olsa saksılar aşağıya ucacak. Yani yine de değistirsem ölürler mi?
  ***
  Kökleri rahatsız etmeden, kalıp gibi çıkararak daha büyük saksılara dikin. Aslında bunlara bu zamanda hiçbir şey olmaz. O tavsiyem diğer bitki türleri içindir. Siz yine de kökleri topraklarından dağıtmadan yapmaya çalışın.

 39. Ali, Mersin dedi ki:

  Kasımpatı Mersin’de kışın dışarıda çiçeklenmeğe devam eder deniyor. Salona almak gerekmiyormuş. Acaba buranın kavurucu sıcağında gölgede olsa bile yaşama şansı var mıdır?
  ***
  Kasımpatı asla kışın içeri alınmaz. Kış fazla sert geçen bölgelerde bile ancak üstüne kuru yapraklar filan örtülür ki fazla zarar görmesin. Mersin vb yerlerde kış boyu çiçek açmaz ama solan çiçekleri temizlerseniz belki ocak ayına kadar tekrar tekrar çiçek açabilir. Yazın orada tehlike yok. Yeter ki susuz bırakmayın.

 40. Ayşe, Kayseri dedi ki:

  Dış mekanda toprağa dikilmiş sarı kasımpatılarda çiçekler yer yer kahverengiye dönmeye başladı. bunları aralardan kesip temizlemek mi lazım? Yoksa ne yapmamı önerirsiniz?
  ***
  Kayseri’de bu zamandan itibaren artık bir şey yapmak gerekmez çünkü hava günden güne daha da soğuk olacaktır. Ama isterseniz çirkin görünenleri ayıklayabilirsiniz.

 41. Emel, İstanbul dedi ki:

  Dış ortamda saksıda beyaz renkli kasımpatı çiçekleri aldım. Oldukça da pahalıya mâl ettim. Tanesini 10 liradan aldım. 10 tane camımın önünü şenlendirdi. Fakat 1 ay geçti geçmedi renk değiştirdi. Önce pembe oldular. Şimdi eflatun.. Kısacası beyazlardan eser kalmadı. Beyaz kasımpatıma nasıl tekrar kavuşurum?
  ***
  Bir yıl bekleyeceksiniz. Yapacak bir şey yok. Şimdi solan, bozulan çiçekleri kesin. Kış ortasını geçince şimdiki dalları tam dipten kesin. İlkbaharda kökten çok sayıda filizlenmiş olacaklar. Her bir saksıdakini iki veya üç saksıya dikerek çoğaltabilirsiniz. Gelecek yıl sonbaharda daha fazla çiçek açacaklardır.

 42. Ali, Mersin dedi ki:

  Saksıda 2 tane kasımpatı çiçeğim var. Kışın ortasındayız güneye bakan balkonda oldukları için hala canlı ve çiçeklidirler. İlkbaharda daha gür çıkmaları için her iki saksıyı da toprak yüzeyinin bir iki cm yüzeyinde budadım. Kalan yaprakları hala yemyeşil. Bu bitkileri bu şekilde köklerini birbirinden ayırmadan gelişmelerinde bir mahsur var mıdır? Erken mi budadım?
  ***
  Erken budamış sayılmazsınız. Köklerinden ayırmasanız da olur ama saksıları küçükse daha büyük saksılara aktarsanız çok iyi olur.

 43. Ali, Mersin dedi ki:

  Birinci ayın sonlarında kasımpatı saksısını toprak yüzeyinde budamıştım. Ufak bir bitkiydi. 4 nolu saksı çok büyük diyordum. Şimdi saksıda coştu kocaman oldu. Saksının etrafınıda sardı. Dallar yere deydiği için altına boş bir saksı koyup yukarı aldım. Bu çiçeğin bukadar coşup büyüyeceğini asla tahmin edemezdim. Gün boyu güneşte duruyor. İlkbaharda çiçek açacak mı yoksa sadece böyle bol yapraklı bir bitki olarak yaz boyu yaşıyacak mı? Kasımpatı hiç almamıştım. Hakkında bilgi sahibi değilim.
  ***
  O daha bir hayli büyür. İki – üç ayrı ayrı saksıya ayırabilirsiniz. Ya da kocaman bir saksıya dikin. Kasımpatlar sonbahar ortasında çiçeklenir ama bazı bodur çeşitleri haziranda da çiçek açabiliyor.

 44. Havva, Bolu dedi ki:

  Yaklaşık 3-4 hafta önce saksıda kasımpatı aldık. Çiçekleri falan çok güzel gayet canlıydi. Şimdi biraz sanki çiçekler cansızlaştı. Yapraklarından bazıları sararmıştı kopardım. Hala çiçekleri var ama dediğim gibi cansızlar. Sanki kuruyorlar. Ayrıca aldığımdan beri evde hiç dışarı koymadık. Dışarısı çok soğuk. Acaba evde olduğu için mi kurudu yapraklar ve çiçekler? Sizce dışarıya mı koymalıyım yani şu an dışarısı 1 derece çok soğuk gibi.
  ***
  Anlattığınız her şey normal bir gidişat. Ama ev bitkisi değildir. Soğuk bir odada tutmalısınız. ilkbaharda varsa bahçeye dikin. Ya da çok büyük bir saksıya dikin. İlkbaharda kökten birsürü yeni dallar çıkmaya başlar.

 45. Serkan, Antalya dedi ki:

  Bahçeye diktiğimiz kasımpatıların çiçekleri morarmaya başladı. Sebebi nedir ne yapmamız lazım?
  ***
  Bu onların doğal özelliği. Yani kışa doğru çiçekleri bozulur gider.

 46. Şahika, İstanbul dedi ki:

  Bugün Bauhaus’tan çok güzel lila rengi iki tane kasımpatı aldım. Sabahtan öğlene kadar 2-3 saat güneş gören, esintili ve kuzeye bakan odamın dışına pencere önü saksısına yerleştirdim. Toprak alıp bu saksıya ikisini de dikeceğim. Size sormak istediğim bu güneşlenme süresi çiçek için yeterli midir, yoksa illa güney tarafına mı koymak gereklidir?
  ***
  O kadar güneş şu an için iyi. Ama eylül sonundan itibaren güney tarafına koysanız haziran başına kadar durmaları şartıyla daha iyi olur.

 47. Baba, Baku dedi ki:

  Serada kasimpati ve xrezantem siyah naylonla yetisdiriyorum. Daha kaliteli cicekler icin hangi gubreleri kullanabilirim? Yapraklarda kahve rengi cizgiler var. Biz buna harita hastaligi diyoruz. Hangi ilaclari onerirsiniz? Yazin sicaklarinda yapraklarda ve ciceklerde olan kucuk gozle gorunmeyen bocekler bu tam bir kabus! Turkcede adini bilmiyorum. Ruscada biz KLESH diyoruz. Bazen gec ilaclamada kirmizi kucuk hasereler olusuyor. Acilan kasımpatı çiçeklerini kahverengi edip mahv ediyor. Ne onerirsiniz?
  ***
  Maalesef bu konularda şimdi pek yeterli bilgim yok. Ben de bitkilerimde benzeri zararlılar ortaya çıktığı zaman zirai ilaçlar satan yerlere gidip hem hangi bitki olduğundan bahsediyorum hem ne gibi haşere olduğundan bahsediyorum. Bitkiye uygun ilacı veriyorlar.

 48. Tankut, Tekirdağ dedi ki:

  Merhaba çiçekçiden kasımpatı fidesi ve gül fidesi aldım ama hava çok soğudu. Bu ayda ekersem çiçekler tutar mi? Acaba ne kadar sağlıklı olur?
  ***
  Mecburen dikeceksiniz. Yapacak bir şey yok. Büyük bir ihtimalle tutarlar.

 49. Ceylan, Kadirli dedi ki:

  Benim Kasımpatı çiçeklerimde küçük siyah minik böcekler var. Ne yapıcam bilmiyorum.
  ***
  İlaçlamakta geç kalmışsınız. Şimdi zaten mevsim sonu. Birkaç hafta içinde kökten yeni filizler çıkacak. O zaman tüm dallarını dipten kesin. Uzun bir süre bitlenme olmaz. Yaz sonunda oluyor genellikle. O zaman acilen ilaçlayın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)