Minyatür (cüce) Gül

Ev içinde (güneşli pencere önünde) veya balkonda saksıda yetiştirilmeye uygun  minyatür gül incecik dalları ile ve küçük çiçekleriyle gerçekten minyatür yapılıdır. Saksıda yetiştirmek için en ideal gül türü minyatür (cüce) güllerdir. Bunlara salon gülü gibi ismi de verilir. Çok şirindirler. Tek kusurları kokusuz olmaları.

Minyatür güllerin başlıca özellikleri

Doğal bir tür değildir. Bahçe güllerinden elde edilmiş ve yediveren (devamlı çiçek açan) özellikli olmalarına dikkat edilmiş hibrit gül çeşitleridir. Rosaceae familyasının Rosa cinsinin bahçe gülleri türlerinden oluşturulmuşlardır. Genelde tamamıyla dikensizdirler. Bu sayfa sadece minyatür gül hakkındadır. Diğerleri için » Gül yetiştirilmesi ve bakımı sayfasına bakabilirsiniz.

Minyatür gül yetiştirilmesi, bakımı, çoğaltılması, hastalıkları, zararlıları hakkında

Minyatür gül

Bodur güllerle karıştırmayın. Minyatür gillerin dalları kürdan kadar incecik olur. Bu halde çiçeklenmiş olarak mini saksılarda satılırlar. Boyları (satış yerlerinde) 10 – 15cm civarlarındadır. İyi bir bakımla daha da büyümelerini serpilmelerini sağlayabilirsiniz. Genelde 40cm’yi geçmezler.

Kışa dayanıklılıkları: -12C dereceye kadar kesin dayanırlar. Kıyı illerimizde hiç sorun yok. Daha fazla soğuğa dayanmaları pek mümkün olmayabilir (minyatür gül çeşidine göre değişir).

Evlere uyumlu olmaları: Diğer güllerden farklı olarak evlere daha iyi uyum sağlayabilirler. Yeri bir hayli güneşli ve mükemmel havadar, esintili olmalı. Kışın mutlaka en az iki ay soğuk bir yerde dinlendirmelisiniz.

Yetiştirilmesi ve çoğaltılması

Toprak / sulama: Suyu pek tutmayan (çabuk kuruyabilen) ve havadar özellikli her toprak uygundur. Sulama aralıkları belirli bir düzen dahilinde olması zarar verebilir. Toprağı kaydadeğer bir ıslaklık kaybetmedikçe sulamamalısınız.

Besin / gübre: Yaz boyunca 15 – 20 günde bir defa sulama suyuna genel amaçlı bitki besini karıştırın (ev bitkileri için satılan hafif dozajlı özel sıvı bitki besinlerinin genel kullanım çeşidinden).

Budama: Minyatür güllerinizi ilkbahardan ağustos ortasına kadar her gerekli gördüğünüzde dalları dipten budayabilirsiniz. Bunun tek şartı üzerinde mutlaka tam sağlıklı birkaç yaprak kalmasıdır. Ağustos ortasını geçtikten sonra bir daha budamayın ki kış için güç toplasın. Kış mevsiminin çok hafif geçtiği yerlerde Ekim ayı başına kadar budayabilir tekrar tekrar güzelce çiçeklenmesini sağlayabilirsiniz. Kış sonuna doğru (henüz canlanma olmadan) bütün dallarını dipten birkaç filizlenme gözü kalacak şekilde budayın ve bu halde en az 8 hafta soğukta dinlenmesini sağlayın (ocak başından mart başına kadar).

Çoğaltılması: Minyatür gülleri çoğaltmak çok kolaydır. Sonbahar sonu ile kış sonu arasında dallarını kesip doğrudan toprağa dikin. Devamlı açık havada güneşli bir yerde tutmalısınız. Rüzgarın ve güneşin etkisiyle en geç ilkbaharın ortasına kadar köklenmiş ve gelişime başlamış olurlar. Sonra yaz boyunca yetişkinleri gibi çiçeklenmeye devam ederler. Kış sonunu geçirip ilkbahara girmişseniz köklenme kolay olmaz. Bu durumda ⇒ tepe çeliği sayfamda anlattığım gibi 1,5 ay kapalı tutmalısınız.

Bonsaide minyatür gül

Gülden bonsai yapmada minyatür güller çok elverişlidir. Çünkü dallarını cüce tutmak için bir şey yapmak gerekmez. Bir yabani gül fidanını dipten uygun gördüğünüz bir yerinden keserek minyatür gül aşılayın. Resimdeki gibi ilginç görünümlü yabani gül bulmalısınız. Ya da resimde gördüğümüz gibi gülün ana kök kısmı gövde gibi dışarıda bırakılmış. Ona göre bir yabani gül bulmak lazım. Bunda dikkat etmeniz gereken şey yabani gül kök kısmındaki filizlenmeleri ilk gördüğünüzde derhal yok etmenizin gerekmesidir.

Bonsai gül nasıl yapılır?

Bonsai gül

Zararlıları

Her türlü bitki biti ve her türlü mantar hastalıkları (mildiyö, külleme) gelir minyatür gülleri bulur. En etkili mücadele yolu şu iki şarta bağlıdır:

1- Yaprak bitleri hem kendileri minyatür güle büyük zarar verirler hem de mantar hastalıklarının yaprakları mahvetmelerini kolaylaştırırlar. Öncelikle hiç bitlenmemesini sağlamalısınız. Bunun için sıcak yaz aylarında haftada iki defa yapraklarının altını üstünü tazyikli su ile yıkayın (klorlu musluk suyunun minyatür güle hiç zararı yok). En geç 15 günde bir defa ‘üzerinde hiçbir parazit olmasa bile’ varmış gibi ilaçlayın. Kesinlikle vardır. Ayrıca » Bitki Bitleri sayfamın tamamını okuyun ve bitleri tanıyın. Hangi bit çeşidiyle nasıl mücadele edeceğinizi öğrenin.

2- Yeri özellikle geceleri çok havadar olmalı. Sulamayı ve yıkamayı sabahla öğle vakti arasında yapın. Yoksa gece ıslaklığı yüzünden yapraklarda mantar hastalıkları olur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |


'Minyatür (cüce) Gül' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Samire dedi ki:

  Güneşsiz yerde iyi gelişmiyor ne yapmalıyım?

  Benim sarmaşık türü cüce güllerim var. Bahçede dikilmiş ve hiç güneş almıyor. Kendisi uzuyor ama 1-2 tane çiçek açiyor yazın. Ne yapamam lazim iyi gelişmesi için?
  ***
  Günde birkaç saat güneşe ihtiyacı var. Güneşsiz yerlerde güller sağlıklı yetişmez.

 2. Başak dedi ki:

  Minyatür gül aldım ama bizim balkon çok esiyor pek de güneş almaz. Mutfağa mı koysam? Nasıl bakacağımı bilmiyorum. Balkonda güllerim hep düküldü kestim. Daha da çıkmadı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yapacak bir şey yok. Gül güneş bitkisidir çok güneş ister. Vazgeçin. Cüce minyatür güller içerde olabilir ama kuvvetli güneş alan bir pencere önünde tutacaksınız.

 3. Zehra, Aksaray dedi ki:

  Beyaz küçük sinekler

  Merhaba, benim de cüce güllerim var. Evim kuzey cephe, ikindi güneşi alan penceremin önüne koydum, iç tarafa. Beyaz küçük sineklerle doldu çiçeklerim. Sabah akşam fısfısla yıkıyorum dediğiniz gibi. O zaman kayboluyor sinekler, sonra tekrar geliyorlar. Yıkamanın dışında ilaç falan fayda eder mi acaba? Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Yazımın içinde ‘zararlıları’ kısmında anlattığım gibi bakımını yapmalısınız. Başka türlü engelleyemezsiniz.

 4. Dilek, Elazığ dedi ki:

  Saksısı küçük

  Anneler gününde oğlum almış bodur gül yeni yetiştirilmiş fakat kökleri saksının altından çıkmış saksıyı değiştirsem olur mu?
  ***
  Hiçbir sakıncası yok ama saksı çok küçük değilse değiştirmeyin. Ayrıca bodur gül ayrı bir türdür ve minyatür gül kadar küçük olamazlar, küçük saksılarda yetiştirilmesi zordur.

 5. Sedat, Kayseri dedi ki:

  Yapraklar kuruyup dökülüyor

  Ben de minyatür gül aldım. Tavsiyelerinize uyuyorum fakat çiçeklenmesine rağmen bazı yaprakları kuruyup dökülüyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Gül yaprakları pek uzun ömürlü olmaz. Belki sizdekinin durumu normaldir. Yeni filizler çıkıyor mu, siz aldıktan sonra yeni çıkan yapraklar sağlıklı mı, bunlar tamamsa sorun yoktur. Yazı içinde son kısımdaki ‘zararlıları’ kısmını okuyun, bit ve mantar sorunları yaprakların bozulmasına kurumasına sebep olur. Besin verme kısmını da okuyun. Toprak fazla zayıf kalmış olabilir.

 6. Ezgi, Adana dedi ki:

  Ağ yapan bitler

  Bana da minyatür bir gül hediye geldi ama galiba bakmayı beceremedim. Çok dikkat etmeme rağmen üzerinde sarımsı minnacık böcekler oluşuyor tahminim minik örümcekler çünkü ağ yapıyorlar. Böcekler haricinde yeşil olan yapraklarda sarı sarı lekeler var. Sizin tavsiyelerinize uyup kaç kere yıkadım ancak hala var o böcekler.
  ***
  Yazımın son kısmındaki açıklamalarıma göre bakımını ilaçlamasını yapmak zorundasınız. Minyatür güllere bitler daima dadanır kurtuluş yok.

 7. Sevil, Biricik dedi ki:

  Ben minyatür gül iki yıl önce aldım. İlk aldığım aylarda gayet iyiydi. Çokca gül açıyor yeni dallar verip çoğaldı da ama son zamanlarda açan çiçeklerinin üzerinde beyaz sanki küflenmiş gibi bir tabaka var. Son birkaç gündür de çiçekleri açmadan yaprak döküyor bozuluyor. Ne yapsam engel olamıyorum.
  ***
  O sorun örümcek bitlerden kaynaklanıyor. İlaçlamak zorundasınız.

 8. Füsun, İzmir dedi ki:

  Nasıl toprak lazım?

  Dün bir kaç saksı minyatür gül aldım. Çok küçük sakısılarda torfa dikilmişler. Sizce biraz daha büyük saksılara güllerimi geçirmem uygun mu? Toprak olarak kestane toprağı ya da sihirli toprak adıyla satılan toprağı kullanmayı düşünüyorum, ne dersiniz?
  ***
  Bunlar minyatür gül, fazla büyük saksı istemezler. Açık havada tutuyorsanız süs bitkisi özel topraklarından kullanabilirsiniz. Evde ise bu topraklar gülleri çürütüyor. Dere kumu ve ponza taşı katmalısınız. Gerçek topraklardan humuslu kara toprak en iyi topraktır. Çevrede doğal yerlerden bulacaksınız, piyasada satılmıyor.

 9. Sema, Edirne dedi ki:

  Minyatür gülüm niçin öldü?

  Ben de yazın başlarında minyatür gül almıştım. Sabah güneşi alan balkonuma koymuştum. 2 ay kadar yaprak ve güller iyi idi ama sonra hepsi döküldü ve şu anda sadece kuru dalları var. Balkona koyduğum için mi oldu? Bir daha filizlenir mi acaba?
  ***
  Kış olsaydı belki fecidon olaylarına dayanamadı derdim ama bu durumda öyle bir şey söz konusu değil çünkü size geleli henüz kış görmedi. Balkonda daha iyi olur, açık havayı sever. Sanıyorum susuz bıraktınız ya da gereğinden çok fazla suladınız kökler çürüdü ve tamamen öldü. Yoksa yaz başından şimdiye kadar tekrar tekrar çiçeklenmesi gerekirdi. Örümcek bitler minyatür güllere dadanır kısa sürede mahvederler. Onlar öldürmüş de olabilir.

 10. Canan, İstanbul dedi ki:

  Evde birkaç günde yapraklar kurudu.

  Üç gün önce pazardan minyatür gül aldım. Toprağı ıslaktı. Doğalgaz sobasının yanındaki sehpaya koydum, orası güzel güneş alıyor diye. Fakat bir gün sonra bir dalındaki yaprakları kurudu. Yeri çokmu sıcak geldi acaba yoksa çok mu sulamışlar? Neden kuruduğu hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.
  ***
  Kışın ortasında yeni bitki alıp hem sıcak hem esintisiz ortama koyarsanız böyle olur. Bir daha kışın eve süs bitkisi almayın. Zaten minyatür güllerin kışın dinlenmesi şarttır. Çiçekçiler seralarda mevsimsiz çiçeklendirip satar. Kanmayın.

 11. Canan, İstanbul dedi ki:

  Şu anda balkona koysam kışın soğuğa dayanabilir mi?

  ***
  İstanbul şartlarında kışın açıkta soğuklara kesinlikle dayanır. Yapraklarını döker ama ilkbaharda daha güzel gelişir.

 12. Canan, İstanbul dedi ki:

  Teşekkürlerimi sunuyorum. Gülümü balkona aldım çok güzel oldu. Bitkilerin hepsinin dili ayrı..

 13. Yücel, İstanbul dedi ki:

  Ne sıklıkta sulamalıyım?

  Benim de yaklasik iki ay kadar önce aldığım cüce gül yapraklarini döktü. sadece dallari kaldi diyebilirim. Forumda araştirdiğim kadariyla az ya da fazla sulamadan olabilir deniyor. Yaklasik 7-8 cm capinda kucuk bir saksim ve icinde 3 fide var. Ortalama veya göz kararı mı denir, ne kadar sıklıkla ne kadar su vermem gerekir? Az cok bir ölçü söyleyebilirseniz sevinirim kurumasindan korkuyorum.
  ***
  Sulamasının ölçüsü toprak kurudukça. Bunun gün hesabı olmaz. Ayrıca minyatür güllerin normal şartlarda kışın yaprak dökmesi dinlenmeye çekilmesi normaldir ve gereklidir. Dışarda tutmalısınız.

 14. Uğur, İzmir dedi ki:

  Ben de iki minyatür gül aldım. üzeri çiçeklerle doluydu. Evde bakıyordum. İki gün içinde bütün yapraklarını ve çiçeklerini döktü. Çok üzüldüm. Ne yapabilirim?
  ***
  Dışarda tutun. İlkbaharda gayet güzel yeşerir çiçeklenirler. Eviniz uygunsa şimdi bile olur. Her gün açıp esinti sağlayabileceğiniz çok güneş alan bir pencere önünde bulundurun. Toprak kurumadıkça sulamayın. Yakında filizlenirler. Böyle bir yer yoksa dışarda tutmalısınız.

 15. Gülşah dedi ki:

  Beş yıl evvel aldığım minyatür gülü bahçeme ekmiştim. Gül günden güne büyüdü, incecik dallı ve yapraklı ama onlarca çicekli bir bitki oldu. Çiçek açtığında eşsiz bir gürüntü oluyor. Bu yıl marketten 2 adet minyatür gül daha aldım. Saksıları boylarına göre normal. Toprakları koyu kahve-siyah süngerimsi birşey. Buna torf mu deniyor bilmiyorum. Sorum şu bu gülleri evimde güneş alan bir odada yaşatmam mümkün olur mu? Toprağını değiştirmeli miyim? Evetse nasıl bir toprak? Aslında güneşli ve esintili bir balkonum var ama bu aylarda donarlar ve dalları kırılır diye dışarı çıkartmaya güvenemiyorum.
  ***
  Çok iyi güneş alan bir pencere önünde tutarak her gün pencereyi gün içinde defalarca açıp esinti almalarını sağlamalısınız o zaman yaşarlar. Toprak değiştirmeyin, kurumadıkça da sulamayın yoksa o tuhaf toprakta ev ortamında kökler çürür. Aslında yapılacak en iyi şey kışın soğuk bir yerde dinlendirmektir. Kış ortasında mevsimi şaşırtılmış çiçeklendirilmiş bitkilerden almamalısınız.

 16. Devrim dedi ki:

  İnce küf tabakası

  Birkaç hafta önce aldığım minyatür gülün üzerinde küf gibi çok ince beyaz bir tabaka oluştu. Ayrıca üst yapraklarından kurumaya başladı. Çiçeği nasıl kurtarabileceğim konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  ***
  Küf değil, örümcek bitlerin ağları. Şimdi yapacak bir şey yok gibi görünüyor. Soğuk bir yere koyun yaprakları dökülür bahara kadar dinlenir. O zaman güneşli esintili bir yerde tutun tekrar yapraklanıp çiçek açar. Minyatür gül açık havada bile her türlü hastalıklara parazitlere sonuna kadar açık, çok dirençsiz bir bitki. Baharda tekrar yeşerdiğinde yazımın sonundaki zararlıları kısmındaki tavsiyelerimi yapın.

 17. Esra A. -Gaziantep dedi ki:

  Salonda tamamen bozuldu.

  Benim saksı gülüm salonda duruyor. Salon öyle çok sıcak değil ama bütün gülleri soldu kurudu. Yaprakları kurudu. Şu an sadece daldan ibaret haftada 2 kere suluyorum. Dalların üstünde yanlardan minik yeşil yapraklar çıkıyor ama onlarda kuruyor bir süre sonra. Nerde hata yapıyorum?
  ***
  Nerde hata yapmıyorsunuz ki! :) Gül hem esintili yer istiyor çok güneş istiyor. En önemlisi kışın soğukta yapraklarını döküp dinlenmek istiyor. Bundan sonra kış ortasında yazlık çiçek almayın. Hem haftada iki defa sulamak yanlış.. toprak kurdukça sulamalıydınız. Dışarı koyun toprak kuruyana kadar da sulamayın. İlkbaharda yeşerir birsürü çiçek açar.

 18. Gül, İstanbul dedi ki:

  Aylar önce aldığım minyatür güllerimi sizin de dediğiniz gibi toprağı kurudukça suladım. Çiçekleri solsa da yaprakları sağlıklı kaldı ve hatta boy attılar. Yalnız ben 2 hafta seyahatteyken, eşim onları çok kuru bırakmış. Döndüğümde dalların bazıları kupkuru olmuştu. Kurtarmak için özen gösterdim ve şimdi yine yemyeşil, üst kısımda yeni dallar var ve boyları daha da uzadı. Ancak toprakları bana pek sağlıklı görünmüyor. Sanki hafiften küflenmeye başlamış gibi. Ne yapabilirim? Toprağını değiştirmem zarar verir mi? Bir de bu güller camın önünde. Bu camı hergün bir süreliğine üstten açıyorum, yani güller direkt olarak esinti altında kalmıyor. Esintinin onlara vurması mı gerekiyor, yoksa odada bir hava sirkülasyonunun olması yeterli mi?
  ***
  Ben direkt esinti almalarını her zaman tavsiye ederim. Fakat bazı evlerde hava sirkülasyonu pencereleri açmadan bile o kadar iyi gerçekleşiyor ki direkt esintiye gerek kalmıyor. Özellikle de çok eski evlerde (eski tip pencere çerçeveleri kenarlardan hep hava sızdırır ev içinde sürekli bir hava cereyanı olur – farkedilmese bile devamlı olması bitkilere yetebiliyor). Toprağın küflenmesine karşı üst yüzey kuruyunca eşelemelisiniz güneşlendirmelisiniz. Kışın her zaman güneş olmuyor bu yüzden küfler görünebiliyor. Ciddi bir sorun değil. Minyatür güller güneşi çok seviyor bunu da tekrar hatırlatayım. Kışın dışarda bırakıp dinlendirmeniz iyi olurdu gerçi.

 19. Özlem dedi ki:

  Bugün iki tane salon gülü aldım yani minyatür gül, evin kapalı balkonuna koydum. Açık balkon çok soğuk oluyor ve esiyor, sizce doğrumu yaptım? Havalar ısınınca açık balkona çıkarabilir miyim? Fakat açık balkon güneye bakıyor ve çok güneş alıyor. Nasıl sulamalıyım gübre vermeli miyim?
  ***
  Şimdilik kapalı balkonda dursun. Nisan ayında eski model kiremit rengi toprak saksılardan bulun, gül için uygun bir toprak bulun ona dikin. Güneye bakan rüzgarlı balkonunuzda yetiştirin. Önümüzdeki yıl kış boyunca yine açıkta kalsın İstanbulda kışa kara dayanır. Toprak biraz kurumadıkça sulamayacaksınız. Gübre olarak, yazın kuvvetli gelişiyorken ara sıra genel amaçlı bitki besini verin.

 20. Seda, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık üç dört ay önce bir cüce gül aldım. İki aya kadar hiç bir sorun yoktu. Yeni tomurcuklar açıyordu. Yaprakları yenileniyordu sürekli. Kısacası çok sağlıklıydı çiçeğim ama sonra yapraklarım sarardı tomurcuk vermez oldu. Yaprakların üstünde beyaz beyaz tozlar oluyodu. Yine bu siteden araştırdım sanırım hastalık kapmış. Dediğiniz gibi sürekli sabah akşam su püskürttüm ilk başlarda iyi geldi yine tomurcuk vermeye başlamıştı. Ben su püskürtmeyi bırakmadım ama çiçeğim tomurcuk vermeyi bıraktı yapraklarıda yine eski haline döndü. Hatta yeni çıkacak bir tomurcuk oluyorsa o daha büyümeden kuruyup gidiyordu. Bu durumda ne yapmam gerekir öneriniz var mı?
  ***
  Uğraşacağınıza dışarı koysaydınız. Bahar gelince gayet güzel yeşerirdi. Kışın soğukta dinlenmeleri şart unutmayın. Hastalıklarıyla bütün yıl mücadele edilemez zaten.

 21. Cemile, Ankara dedi ki:

  Ankara’da bahçede kışın dayanır mı?

  Pazar günü 10 adet bodur gül aldık ve bahçemize diktik. Diktiğimiz yer özellikle öğleden sonra bol güneş alıyor ve genelde esinti bazen hafif bazen şiddetli hep var. Ben bu güllerimin bakımını nasıl yapacağım. Biraz bilgi verebilir misiniz? Kışın Ankara’nın sogugunu biliyorsunuz, onları bu soguktan korumak için ne yapabilirim?
  ***
  Bodur gül başka, minyatür gül başka. Her iki gurup Ankara soğuğuna dayanıklıdır. Ankaradaki don olayları hafif – orta şiddet arasında oluyor. Gözünüz korkmasın. Kış başlarken diplerini kuru yapraklar toprak karışımı ile kapatırsanız çok iyi korunmuş olurlar. Sonra, kar altında kalmakla da bitkiler korunur. Kuru ayaz tehlikelidir (çok şiddetli soğuk varsa).

 22. Ayça, İstanbul dedi ki:

  İlaçlamanın zararı olur mu?

  Minyatür gülümün 11 tane goncası var ancak minik beyaz örümcekler musallat oldu. Kaç kez yıkadım, fısfısladım, hatta ağ örülmüş ve bozulmuş olan yaprakları kestim ama yeniden çıktılar… Balkonda duruyordu, içeri aldım yine fayda etmedi… Aklıma başka bir yöntem geldi. Sigara içindeki tütünü suya döküp birkaç gün bekletip bu suyu bitkiye versem eminim ki böcekler ölür… Fakat güle zarar vermek istemiyorum… Başka ne yapabilirim? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
  ***
  Sigara tütününden, acı kırmızı pul biberden yapacağınız ilaçlar ve özel bitki haşere ilaçları zarar vermez. Sadece (belki) çiçek goncalarına zarar verebilirler. Ama bana sorarsanız en iyisi minyatür gül sevdasından vazgeçmenizdir. Daima düzenli olarak ilaçlamak gerekiyor. Ya da devamlı balkonda tutun, kırlardan bir kavanoz içine en az 10 tane uğur böceği doldurun getirin minyatür gülünüzün dallarına yerleştirin. Eğer kaçıp gitmezlerse bitleri yerler. Onların işi gücü bit yemektir.

 23. Mehmet E. -Kırşehir dedi ki:

  Aldığım minyatür güller çok sağlıklı idi. Evde bakıyorum ama tomurcukları ve açan çiçekleri neden kuruyor acaba? Benim pencere önü ikindi güneşini çok fazla alıyor güneş yakar diye cam ağzından bir sehpa üstüne aldım. Az güneş değiyor. Ondan olabilir mi?
  ***
  Güneşsiz ve esintisiz yerde yaşamaları imkansız. Güller güneşi sever siz güneşten mahrum ediyorsunuz. Muhtemelen yeri de havasızdır…

 24. Sıla, Adana dedi ki:

  Külleme

  Bir yılı aşkın miyatür güllerim var. Balkon kenarı boyu çiçeklikte dikili. Bir iki ay hariç sürekli çiçek açıyorlar. Küçük böcekler olmuştu geçen yıl atlattı. Bir kaç ay önce küllendi. Bunu pek atlatamadık ama çiçek açtı. Şimdide kökleri kuruyor ve çiçekleri dökülüyor. Nasıl kurtarabilirim? Çok güzellerdi şimdi tek tek ölüyorlar.
  ***
  Yılda bir toprağı gübrelemelisiniz veya ayda bir defa hafif dozajda bitki besini vermelisiniz. Çünkü bir yıl aynı toprakta kalınca şimdi toprakta aradığını bulamazlar, savunma mekanizmaları çöker, bütün direncini kaybederler. Toprak ıslakken tekrar tekrar sulamak kökleri çürütür buna da dikkat edin. Sabah akşam yapraklara musluk suyu püskürtüp yıkarsanız hastalık olmuyor. Yeri esintisiz ise gecek çevresinin ıslaklığı, hareketsiz yoğun hava nemi külleme hastalığı yapar. Minyatür güllerle uğraşmak zor. Ben pes ettim artık kesinlikle almam.

 25. Ahmet, İzmir dedi ki:

  Birkac sene önce de cüce gül almıştım ancak yasatamamistim. Şimdi de aldım ancak gene sorun.. Sulamama rağmen balkonda gunes alan yerde olmasına rağmen yaprakları soldu azaldı çiçekleri döküldü. Hala dalları yeşil ve de yeşil yaprakları var cok mu suluyorum acaba ya da günes veya sıcak ruzgar mı etkiliyordur? Bu seferininde ölmesini istemiyorum nasıl yardimci olursunuz?
  ***
  Bütün hastalıklar parazitler gelir bunları bulur. Hiç tavsiye etmem. Bu sayfada neler yapılabilir anlatmıştım okursanız yardımcı olabilir.

 26. Selin, İstanbul dedi ki:

  Şartlar uygun ama çiçek açmıyor.

  Benim 2-3 yıldır minyatür güllerim var. Balkonda duruyorlar, öğleden akşam güneş batana kadar da güneş alıyorlar. İlk yıl çok güzel çiçekler açtılar. Kış gelince yaprakları kuruyup döküldü, sırf dallar kaldı. Ben sulamaya devam ettim ve ilkbaharda yemyeşil yaprakla doldular ancak hiç çiçek açmadılar. Sonraki sonbaharda da yaprakları kuruyup döküldü. Bu sefer gül yetiştirmeyle ilgili yazılara ve birazda yollardaki parklardaki güllere belediyenin yaptığı bakıma baktım. Saksılardan birindeki yapraksız dalları budadım, diğerine dokunmadım. Bu yaz budanan 1-2 tane gonca verdi, diğeri hala hiç çiçek açmadı. İkisi de yemyeşil yaprak dolu, sürekli yeni yaprak sürgünleri veriyorlar. İlk aldığım zamanki gibi bol bol çiçek açmaları için ne yapmalıyım? Çiçekler bitince parklara yaptıkları gibi toptan budayıp beklemek mi gerekir?
  ***
  Minyatür gülde uzayan her dalın ucunda çiçek tomurcukları oluşması gerekiyor. bazı dallarda olmayabilir ama çoğunda olur. Sizdeki sorun gıdasız kalmalarıdır. genel amaçlı bitki besini veya çiçek amaçlı bitki besini vermelisiniz.

 27. Deniz, İstanbul dedi ki:

  Bu yaz Mısır çarşısından 2 tane bodur gül aldım. Malesef şimdi o güzelliklerinden eser kalmadı. yaprakları sarardı döküldü gül vermez oldular. hoş yetiştirme konusunda da hiç bir bilgim yoktu. Tek isteğim onların tekrar eski sağlığına kavuşmaları ve o muhteşem çiçeklerini tekrar açmaları. Ne yapmalıyım hiç bilmiyorum lütfen bana yardımcı olun..
  ***
  Evde mi dışarda mı tutuyorsanız ona göre farklı problemler olabilir. Esinti, rüzgar, güneş olmayan yerlerde gelişebilmeleri mümkün değil. Ayrıca evde veya dışarda güllere çok fazla bit musallat olur o zaman düzenli ilaçlamak kesinlikle şart.

 28. Bilge, İstanbul dedi ki:

  Yaprakları ıslatmamalı mı?

  Minyatür gül aldım ve bilgi araştırmaya başladım. Bunun için yaprakların su ile yıkanıp bitlerden korunması vs gibi bilgilere ulaştım ama bir yerde de yaprağına asla su değdirmeyin küllenme olur gibi yazılar gördüm. Kafam çok karıştı. Güllerimin dallarını 2 haftada bir fısfıslayarak temizlersem küllenme sorunu yaşar mıyım yoksa yaprakları temiz tutarak hastalıklardan uzak tutabilir miyim?
  *** ***
  Güller günde iki defa bile yıkanmayı çok sever. Külleme hastalığının sebebi gece ıslaklığıdır. Sadece kendisinin değil, çevrenin ıslaklığı. Eğer ortamda kuvvetli esintiler olmuyorsa (bahçede balkonda bile) gece boyunca çevrenin ıslak kalması bitkilerin birçoğunda külleme hastalığı yapar. Daha çok yaz sıcaklarında ortaya çıkıyor. Çok serin bahar günlerinde ise yine aynı şartlar sonucu gül yapraklarında mildiyö hastalığı olur. Yazımın sonundaki ‘zararlıları’ bölümünü okumalısınız.

 29. Bilge, İstanbul dedi ki:

  Cevabınız için çok teşekkürler. Bir de gülümün üzerinde küçük noktalar var tozdur diye umuyorum. 1-2 yaprağı okşayınca geçiyor çünkü. Daha dün aldım temizliğini henüz yapmadım. Ayrıca tomurcuk çanak yaprağı uçlarında yanığımsı birşey var. Doğal mıdır değil midir tam anlayamadım. İncelerken bazı yaprakları elimde kaldı. O gül benim için çok özel. Umarım hastalık değildir bunlar.
  ***
  Birincisi, çok uygunsuz zamanda almışsınız. Normalde minyatür güllerin şimdi yaprakları dökülmüş olarak kış dinlenmesi sürecinde olmaları gerekir. Size tavsiyem bundan sonra sonbahar-ilkbahar arasında ev/ofis ortamlarına süs bitkileri almamanız. Alacaksanız da önceden haklarında iyi bir araştırma yapmalısınız.
  İkincisi, yer değiştirmede ortam şartlarını yadırgama sonucu bozulmalar olabilir. Hastalıklar olabilir. Şu sıralar önemsenecek şeyler değil. Bozulursa dışarı koyun ilkbahar gelince canlanır. Bu sayfada yazdığım bütün inceliklere o zaman dikkat ederseniz sağlıklı bir şekide yetiştirebilirsiniz.

 30. Metin, Basel dedi ki:

  Bu yaz balkonumuza minyatür gül aldık ve her gün mutlu mutlu izliyoruz ancak bu aralar yapraklarının yendiğini görüyoruz. 1-2 tane yesil- beyaz arası kurt yakaladık, onları uzaklaştırdık ama hala yapraklar yeniyor. İlaç sıkıyoruz ama fayda etmedi. Ne yapmak lazım bu kurtlardan kurtulmak için? Acaba kurt dışında başka bir şey mi yiyor yapraklarını onu da sormak istiyorum. Kurt dışında yaprak yiyen herhangi bir paraziti var mıdır gülün?
  ***
  Tırtıllar önce çok küçük olur. Dikkatle inceleyip gidermeniz lazım.

 31. Elif, İstanbul dedi ki:

  Nisan ayında aldıgım küçük gülün saksısını değiştirip balkona koydum. Balkon ögleye kadar güneş alıyor ve esintili. Cok fazla tomurcuk acmıştı ama birdenbire yaprakları beyaz tozla kaplandı. bunun mantar oldugunu ögrendim. tomurcukları ve yaprakları kesip sabunlu su püskürttüm. mantarlar gitti fakat gül büyümüyor. ne yapılabilir?
  ***
  Bakımına dikkat ederseniz (çok güneş ister) yakında yeniden filizlenir. Açık havada esintili yerlerde mantar olmaz. Siz belki hiç gerekmediği halde devamlı suladığınız için olmuştur. Ayrıca belki de mantar değildir. Minyatür güllerde örümcek bitler fazlasıyla zarar verici oluyor. Şu sayfadan çaresini öğrenin: https://azbitki.com/bitler

 32. Nur, İngiltere dedi ki:

  Yurtdisinda yasiyorum. iki gun once bana gul hediye edildi. daha sonra arastirma yapinca gordum ki yasadigim ulke sizin anlattiginiz sartlarin hicbirini tasimiyor. neredeyse her gunu kapali gecen bol yagmurlu bir ulke. buradaki ruzgara pek esinti diyemeyiz. sorum su: bu sartlari tasiyan bir ulkede bana hediye gelen zavalli gulumu nasil bir ortamda tutmaliyim ve bakimi sulamasi gibi konularda turkiye sartlari icin verdiginiz yonlendirmelere uymam istedigim sonucu verir mi?
  ***
  Kesin bir şey diyemem. Ofis masalarında kullanılan led lambalar var. Onlardan, kuvvetli ışık veren birini alın. Gülünüzü onun altında tutarak günde 13 saat kadar kuvvetli ışık almasını sağlayın. Toprak kurumadıkça sulamayın. Toprağın adamakıllı kurumasını da beklemeyin.

 33. yasemin kocaeli dedi ki:

  … …
  ***
  Lütfen ilgili sayfaya örümcek bit konusuna bakın: https://azbitki.com/bitler

 34. Zeynep Bayrak dedi ki:

  Bugün bana hediye minyatür gül hediye geldi. Serada alırken balkona koymayın evin icinde dursun ve haftada bir kere sulayin demişler. fakat ben balkona koymayı düşünüyorum. ne dersiniz?
  ***
  Açık havada daha sağlıklı olur. Evde hem çok güneşli hem havadar bir yer lazım.

 35. Elif, Dubai dedi ki:

  Birkaç ay once aldigim minyatur gullerim simdiye kadar cok gur, yemyesil ve saglikliydi. iki hafta once bir anda bitlendiler. yapraklari kurumaya basladi. disarisi cok sicak olduyu icin evde gunes goren bir yerde bakıyordum. hergun havalandiriyordum. Bol tazzikli suyla yikayip kuruyan yapraklari ve dallari kestim. saksilarini degistirdim. Simdi ballkonumda muhafaza ediyorum. esinti acisindan bir problem yok ama bulundugum bolge itibariyle hava cok sicak 40 derecelerde. eylul sonuna kadar boyle devam edecek. Gullerim su an cok sagliksiz gorunuyorlar. yapraklari cansiz ve cok az. Acaba zamanla kendilerine gelirler mi? Onlari suzeltmek icin ne yapmaliyim? Disarida mi yoksa içeride ki tutmaliyim? Bir de kesilen bazi dallarin uclari kuru kuru gorunuyor bu konuda ne yapmaliyim?
  ***
  Normalde yeniden filizlenirler. 40C derece sıcakta ne olur bir fikrim yok. Ama şu gerçek ki güller fazla sıcak toprak sevmez. Ayrıca bitlerden iyi korumalısınız.
  İlgili sayfa: https://azbitki.com/bitler

 36. İbrahim, İstanbul dedi ki:

  Goncalar açma kıvamına gelince hemen dibinden sapları sararıyor ve dökülüyor. yardımlarınızı rica ediyorum.
  ***
  Esinti ve güneş alabilmesi hayati önem taşır. Bu iki şart olmazsa olmaz önemlidir.

 37. Aleyna, Mersin dedi ki:

  Çok güzel bir tür. Ve en sevdiğim çiçek.

 38. Gülsüm, İstanbul dedi ki:

  Minyatür gülleri çok seviyorum fakat daha önce kuruttuğum için cesaret edemiyordum. Tekrar aldım fakat aradan 10 gün geçmesine rağmen goncalar ve yapraklar kurumaya başladı. Tavsiyelerinizden çıkardığım sonuca göre bol güneş alan bir yere koyacağım ama dallar oldukça kuru. Bu haldeyken kurtarma şansım hala var mıdır? Yeni yere koymadan önce toprak ve saksı değişikliği yapmalı mıyım? Bauhaus’tan aldığım saksıdan başka seramik bir saksıya geçirdim. Aynı toprağı kullandım. Bunun yerine altı tabaklı plastik saksıya mı geçirmeli?
  ***
  Dalları yeşilse canlıdır. Yakında filizlenir. Saksı değiştirmeye gerek yok. Esintisiz havasız yerlerde bitkiler yaşayamaz dikkat edin.

 39. Cenk, İstanbul dedi ki:

  Terasımda baktığım minyatür güllerime bir hafta önce özel bir gül gübresi verdim. Perlite benzeyen bir görünümü vardı. Bir hafta içinde üç gülün yaprakları ve çiçekleri tamamen kurudu, dallar ise yeşil. Diğer güllerin toprağını hemen değiştirdim. Sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Bilemiyorum. Belki yeni almışsanız yerlerini yadırgamışlardır belki gübrenin dozunu fazla kaçırmışsınızdır. Küçük saksılardaki mini güllere ancak suya karıştırılan normal bitki besinlerden verin. Ayda bir defa yeterli.

 40. Didem, Çanakkale dedi ki:

  Esim bir kac gun once bana minyatur gul almis. saksisi kucuk. icerisinde cok gul dali var. eve geldiginde cicek aciyordu ama su anda olan goncalar kurumaya basladi. saksinin icerisinde o kadar cok ki sularken suyunu cekemeden kenarlardan dokulmeye basliyor. gunduzleri evin gunes aldigi icin camin kenarina koyuyorum. su anda saksisini degistirsem olur mu? ne tur toprak alayim?
  ***
  Şimdi dışarda tutun. Güllerin en az 2,5 ay kış dinlenmesi yaşaması sağlıklı ömür sürmeleri için büyük önem taşıyor. Şubat sonunda az farkla büyük (ama yine küçük) bir saksıya geçirin evde çok güneş alan pencere önüne koyun. Bakım-toprak vb. bilgileri yukarda, okuyun lütfen.

 41. Tuğba, Karaman dedi ki:

  Yeni minyatür gül aldım. evim çok güneş görmüyor. iş yerine getirdim. burası sabahları güneş alıyor. üzerinde gülleri var. tomurcukları da var. kışın dışarı koyun diyorsunuz. şimdi bu şekilde dışarı koymam uygun olur mu? bir de zararlılara karşı ne ilacı önerirsiniz?
  ***
  Kasım sonu veya aralık ortasından şubat sonuna kadar dışarda dinlendirmek iyi olur. Güllerin buna ihtiyacı var. Fakat Karaman’da kışın soğuklara dayanır mı onu bilmiyorum. En azından, dışarda değil ama çok soğuk bir yerde tutmalısınız.
  Zararlılarına ilaç için https://azbitki.com/bitler sayfasına bakın.

 42. Yasemin Kar dedi ki:

  Yaklaşık 15 gün önce minyatür gül aldım. Satın aldığım yerde oda sıcaklığında, toprağı kurudukça sulamamı söylediler. Güneş alacak yerde tutmama rağmen bir hafta sonunda açmış olan ve tomurcuk halinde olan tüm güllerim soldu ve yaprakları kurudu. Şimdi nerede tutmalı, ne sıklıkta sulamalı? Tekrar canlanmaları için ne yapmalıyım? Dışarıda tutun demişsiniz ne zamana kadar tutmalıyım?
  ***
  Kışın yer değişikliği, seradan havasız evlere nakli böyle sorunlara yol açar. Kış boyunca soğukta dinlendirmeyi tavsiye ederim.

 43. Diyar, Balıkesir dedi ki:

  Yeni aldığım gülü evde yeni saksıya dikmiştim. Ev ortamında bir haftada yapraklarında kurumalar meydana geldi. Nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Soğuk bir yerde bahara kadar dinlendirin. En iyisi budur.

 44. Gönül Göktekin dedi ki:

  Bana yaklaşık 2,5 ay önce minyatür gül hediye geldi. Saksısı çok küçük diye bir büyük boyuyla değiştirdim. Güller açıyor ve kuruyor. Kuruyanları koparıp atıyorum yerine yenisi çıkıyor. Dışarıda tutuyorum. Arada sırada yaprakları sararıyor. Bir sorun var mı sizce?
  ***
  Sanmıyorum. Sıcaklık henüz yeterli değil. İki ay sonra birçok sorun başgösterebilir. Verdiğim bilgileri mutlaka okuyun. Zararlılarıyla mücadele yollarını şimdiden öğrenin.

 45. Dilek, Mardin dedi ki:

  Minyatür güllerim bir aydır çok güzel, canlı tomurcuklar açıyor bir durumdayken birkaç gündür solmaya başladı. Ben bir ara dalların dibindeki kurumuş yaprakları kopardım. Acaba o yüzden mi kurumaya başladılar? Yoksa balkonda soguktan mı bu hale geldiler? Ne yapmam lazım? Bir haftadır güneş de çıkmıyor. İceri mi alsam sizce?
  ***
  İçeri almayın. Eğer hiç gerekmediği halde sulayıp duruyorsanız kesin kökleri çürümüştür. Ya da son günlerde gece soğukları fazla düşmüşse sebep budur. Üşümeden kötüleşen minyatür gülü aniden sıcak eve almak büsbütün öldürür. Bekleyin. Kökler çürümemişse yakında havalar ısındığında tekrar filizlenir.

 46. Dilek, Mardin dedi ki:

  Dört günde bir sulama yaptım sadece. Yanlış hatırlamıyorsam üç kez suladım ama azar azar su verdim. Çürüme ihtimali var mı peki bu durumda?
  ***
  Bilemem. Toprak hiç mi hiç kurumadığı halde sulamışsanız belki olabilir. Sanıyorum bir ay önce çiçekliyken almışsınız. Eğer öyle ise bugünlerdeki soğuktan etkilenmiştir ve havalar ısınınca canlanacaktır. Kışın çiçekli satılanlar serada yetiştirilmiştir. Güllere kış dinlendirmesi şart oysa ki. Şimdi bırakın biraz soğuk görsün.

 47. Dilek, Mardin dedi ki:

  Evet soylediğiniz gibi çiçekliyken almıştım. Aldığımda havalar guzeldi. Günes görüyordu. Fakat soğuklar gelince soldu biraz. Söylediginiz üzere balkona koydum. İnsallah canlanır.
  ***
  Soğuklardan etkilenmiş. Merak etmeyin daha da iyi olur.

 48. Dilek, Mardin dedi ki:

  Merhaba, ben minyatür güllerimi çoğaltmak istiyorum. Nasıl yapabilirim? Kökten ayırıp mı yoksa dalından kesip mi dikcem?
  ***
  Yukarda anlatmıştım. Kış sonunda dallarını kesip direkt toprağa dikeceksiniz. Şimdi tam zamanı. Sizin orada gündüz fazla sıcak oluyorsa ya da geç kalmışsanız üstlerini naylonla bir ay kapalı tutmalısınız.

 49. Tuğba, Karaman dedi ki:

  Kışın aldığım minyatür güllerimden biri soğukta kalması sebebiyle kurumuş gibi gözüküyor. Acaba tekrar yeşerir mi? Düzenli olarak suluyorum. Çiçek açma dönemi ne zamandır?
  ***
  Dallar yeşil ve canlı görünüyorsa havalar ısındığında filizlenir büyümeye başlar. Çiçek açması ilkbahardan kışa kadar devamlıdır.

 50. Arda, Mersin dedi ki:

  Benim de bir mini gülüm var. Saksısı çok büyük. Bir zararı olur mu?
  ***
  Hiçbir zararı olmaz. O kural daha çok tropikal bitkilerin evde yetiştirilmesinde geçerlidir. Güllere değil.

 51. Buse, Ankara dedi ki:

  6 ay önce minyatür gül almıştım. Tomurcukluydu. Eve gelince hepsini döktü. Şimdi açık alanda. Üstünde tek çiçeği var. Yaprakları da gayet sağlıklı. İki haftada çiçekli bitkiler için vitamin kullanıyorum. Daha çok çiçek açması için neler yapabilirim?
  ***
  Kışın soğukta dinlenmesi önemlidir. Bunun dışında devamlı budamanız lazım. Yukrda bütün bu bilgiler ayrıntılarıyla yazılı.

 52. Kübra, Mersin dedi ki:

  Aralığın sonuna doğru arkadaşım bana minyatür gül hediye etti. Çriçekleri vardı ve bi süre açmaya devam etti. Sonra yapraklarında beyaz şeyler oluştu. Birkaç tanesi sarardı. Çiçekçiye götürdüm. Üstlerden budadı ve çok su dökmeyin dedi. Sıvı gübre aldım. Sizin anlattığınız şekilde suluyordum. Tekrar sarardı. Bu sefer ben budadım ve pencere önüne koydum. Gayet iyiydi. Bir gün havalar birden soğudu. Evde olmadığımdan içeri alamadım. Akşam geldiğimde yaprakların hepsi bükülmüştü. Birkaç tanesi uçlardan sararmaya başlamıştı. Bir haftayı geçti hala düzeltmedi. Yaprakları tamamı sararmadan kurudu. Ben normal şekilde baktıkça düzelir mi yoksa öldü mü artık?
  ***
  Minyatür gül normal güller gibi kışın dışarda soğukta dinlenmesi gerekiyor. Devamlı dışarda tutun. Eğer ölmemişse bir iki hafta içinde filizlenir hızla büyür.

 53. Nurcan, Hatay dedi ki:

  Minyatür güllerimde mantar hastalığı ve bitki biti vardı. Şimdi ise yaprakları yeşil değil. Açık sarı gibi oldular. Ben de ilaçladım. Ziraatçı tavsiye etti. Şimdi ise bütün yaprakları kuruyup döküldüler. Ne yapmalıyım?
  ***
  Uzun ince dalları dipten kesin. Kalın ana dalları yarıdan kesin. Güneşin ve sıcağın etkisiyle kuvvetlice filizlenecektir.

 54. Kübra, Mersin dedi ki:

  Gülüm bütün yapraklarını dökmüştü. Tekrardan filizlendi. Yeni yeni yapraklar açıyordu. Ama yeni yaprak açtığı yerlerin ucu siyahlaştı. Yapraklarının bazıları buruştu ve hepsi aşağı bakıyor. Çok cansız görünüyolar. Nedeni ne olabilir? Nasıl bakmalıyım?
  ***
  Nasıl bakmalısınız, yukarda ayrıntılarıyla yazıyor zaten. Minyatür güller gereğinden fazla sıklıkta sulanırsa ve kökler uzun süre su içinde kalırsa çürüyor. Sizinkinin problemi budur. Kökler çürümüş ve ölmüş (anlattığınıza göre).

 55. Altuğ, İstanbul dedi ki:

  Merhaba geçtiğimiz ay minyatür gül aldım ve saksısıyla birlikte bahçeye koydum. Gayet sağlıklı ve gelişimi çiçeklenmesi güzel devam ediyor. Ancak ben bahçede direkt toprağa ekmek istiyorum. Sorun yaratır mı?
  ***
  İstanbul şartlarında kış soğuklarında yapraklarını dökmesinin dışında hiçbir zarar görmez. Bahçede daha iyi olur. Şimdi köklerini rahatsız etmeden saksıdan çıkarıp bahçeye dikebilirsiniz.

 56. Güler, Ankara dedi ki:

  Ben haziran ayında bauhaustan minyatür gül almıştım… … Balkonda kışın kar yağmur… …
  ***
  Güneşsiz yerde sağlıklı gelişeceğini hiç sanmıyorum. Mevcut tomurcuğu gelişip açmıştır ama sonrasında cılız verimsiz uzamalar olacaktır o kadar. Ve de sonra ölüm süreci başlayabilir. Güneşten mahrum etmemelisiniz. Yeri de mümkün mertebe havadar, esintili olabilmeli. Ankara’da dışarda açık havada kış soğuklarına dayanabilir mi bilmiyorum. İstanbul’da üstü karla kapansa bile hiç sorun yok. Sadece yapraklarını döker.

 57. Ahmet R. Ö. -İstanbul dedi ki:

  Acil bir ihtiyacım var: Nikahta davetlilere nikah şekeri yerine dağıtmak üzere minik vialde ekili ve 10-15 cm en fazla 20cm boyda gül fidesi arıyorum. 250 tane. Nerden bulabilirim?
  ***
  Ahmet Bey gerçekten çok güzel bir fikir. Bence Yalova’daki seralardan bulabilirsiniz. Onlara ulaşıp araştırmalısınız.

 58. Mustafa, İstanbul dedi ki:

  Bir hafta önce gülümüzü aldık. Pzt-perşembe su verdik. Artık kurudukça vereceğiz. Önce esintili bir odadaydı. Sonra balkona aldık. Öğleden sonra güneş alıyor. Şimdi yaprakları çok iyi görünmesine rağmen goncalar boynunu büküp dökülüyor ve filizler kararıyor. Yapraklar çok yoğundu. Alttakilerden budadık. Sanırım toprağı torf. Acaba değiştirmemin yararı olur mu? İstanbul’dayız. Çiçeğimiz şimdiden kışa hazırlık yapmaz sanırım değil mi?
  ***
  Bence kasıma kadar çiçek açmaya devam etmesi lazım. Şimdi yerini yadırgama şoku yaşıyor. Önceden sanıyorum serada yetişmiş ki fena afallamış. 20 gün içinde uyum sağlar ve yeni filizler vermeye başlar. Toprağı değiştirmeyin. Kış sonunda değiştirin.

 59. Ali dedi ki:

  Çiçekçiden adı çıtır gül olan boyu 15cm civarında bol çiçek açan bir gül bitkisi aldım. Komşumun balkonunda aynısı var. Boyu 50cm’yi geçmiş. Onlarca da gül açmış. Acaba benim aldığım bu minik bücür gül komşunun çiçeği gibi gür ve büyük olur mu? Bütün çiçeklerimin bakımını sizin verdiğiniz bilgilerle bakımını yapıyorum. İnternette yaptığım araştırmada bitkiler hakkında en doğru bilgiler sizin verdiğiniz bilgiler olduğu kanısındayım. Onca çiçek hakkında verdiğiniz en doğru bilgilere dayanarak sizin bitki bilimcisi olduğunuzu düşünüyorum.
  ***
  Güllerin çok fazla çeşitleri var. Bodur güller ve minyatür güller birbirlerine karıştırılıyor. Bir de sarmaşık gülü tarzında gelişen, zarif, ince yapılı küçük sarmaşık gülleri var ama bunlara bodur veya minyatür denmez. Aradaki fark minyatür güllerin dalları genelde kürdan gibi incecik olur. Güçlü sürgünler biraz kalın olabiliyor o kadar. o sürgünler birkaç senede kalem kalınlığına gelebiliyor. Ama yan dallar, çiçek açan dallar kürdan gibi hata baaen daha incedir. Boyları da pek uzamaz. İşte minyatür güller bunlar. Çoğu da dikensiz (veya az dikenli) ve kokusuzdur. Yeni aldığınız gül komşunuzunkiyle aynı ise elbette zamanla onun gibi büyür. Hayır bitki bilimcisi değilim. Hobi olarak uğraşıyorum. Siteye bilgi yazacaksam birçok yabancı kaynaklardan ciddi araştırmalar yaparım. Kendi tecrübelerim varsa o da dahil, hepsinin bir sentezi gibi bilgi hazırlıyorum.

 60. ali mersin dedi ki:

  … …
  ***
  Kırmızı toprakta pek humus olmaz. İkisinin karışımı daha iyi olur. Ama humuslu doğal toprak bulursanız daha iyi. Bunu kırmızı killi toprakla karıştırmak yazın çok sıcak ve güneşli balkonlar için gereklidir. Normalde tek başına yeterli.

 61. Ali, Mersin dedi ki:

  Saksılarda minyatür güllerim mart ayında habire coştular. Çok sayıda gül açtılar. Açan güllerin sağa sola düşmesi ve kırılması moralimi bozuyor. Bugün Koçtaş’tan çiçekli bitkiler için çiçek coşturan aldım.
  ***
  Ali Bey, bahçelerden parklardan ucu çatallı ince dallar alın. Saksılarda toprağa saplayarak dik durmayan çiçekli dallara destek yapın. Ben öyle yapıyorum. İple bağlamaya göre daha iyi işe yarıyor. O besinler hakkında şimdilik bir şey diyemem. Siz madem kullanıyorsunuz lütfen iki ay sonra sonucu bana bildirin.

 62. İlknur, Erzurum dedi ki:

  Geçen ilkbahar başında aldığım minyatür gül önceleri çok iyi çiçek açtı. Şimdi yeni yaprakları çıkmaya başlamıştı. Sonra dallar kurumaya başladı. Toprağın üzeri de küflenmeye başladı. Kurumasını önleyebilir miyim?
  *** ***
  Yeni yapraklar çıkmaya başladı.. ve sonra kurumaya başladılar ise.. Kökleri çürümüştür. Sebep toprağın daima fazla ıslak kalması.. Yapılacak bir şey yok.

 63. Ali, Mersin dedi ki:

  2 tane minyatür gülüm vardı. Onlarca gül tuttular. Fakat son günlerde yeni açan filizler hem büzüşüp hem de un serpmiş gibi bembeyaz olup ölüyordu. Buna açan tomurcuklar da dahildi. Mersin’de ziraatçiye gidip durumu anlattım. İki çeşit ilaç verdi biri haşareler için, diğeri de küllenme ilacı. Önce böcek ilacını kullan 10 gün bekle düzelmese küllenme ilacını kullan dedi. Önce böcek ilacını bana verilen tarifte kullandım. 10 gün sonra bir şey değişmemişti. Sonra tarif ettikleri gibi küllenme ilacını kullandım. 3 gün içinde gözle görülür şekilde yapraklardaki o beyazlık kayboldu. Büzüşen yapraklar toparlandı. Şimdi her iki gül de bol bol filiz açıyor.
  ***
  Ali Bey o külleme ilacının paketinde ismi yazıyorsa buraya yazabilir misiniz?

 64. Ali, Mersin dedi ki:

  Topas 100 ec.. Yeni açan filizler ve tomurcuklar un dökmüş gibi bembeyaz olup ölüyorlardı. Bu ilaçla güllerim şimdi yeniden coştu onlarca filiz açıyorlar.

 65. Korkut, İstanbul dedi ki:

  Minyatür güllerde kullanmak üzere düzenli olarak hastalıklara karşı kullanabileceğimiz kimyasal ya da el yapımı önerebileceğiniz bir ilaç var mı?
  ***
  Bunlarda her çeşit hastalık oluyor. Ve bu tip nanemolla bitkiler için çok amaçlı ilaçlar var diye duydum ama sadece duydum. Gerçekten var mı, varsa markası veya adı nedir bilmiyorum.

 66. Ali dedi ki:

  Bana küçük bir saksıda minyatür gül hediye geldi. Fakat işin ilginç yönü ufak saksıda üç renk gül var. Pembe, beyaz ve kırmızı. Epey de tomurcuk var. Daha büyük saksıya aldım. Sizce kökleri bu kadar birbirine yakın dikilen güllerin yaşama şansı var mıdır?
  ***
  Çok kesin bir şey diyemem. En iyisi ben olsam ne yapardım onu yazayım: Bırakırım yaşadıkları kadar yaşasınlar. Belki bir ikisi kurusa da üzülmem. Bunlar zaten kış sonunda dallarını budayıp budadığınız dalları toprağa dikseniz köklenirler büyürler. Böylece çoğaltırsınız. Ölseler de nasıl olsa yenilerini üretmişsinizdir.

 67. Esra, İstanbul dedi ki:

  Benim 2 tane minyatür gülüm var. Gün boyu balkonda bırakıp gece içeri alıyorum. Gübre olarak genel amaçlı değil de gül için olanını aldım. Yanlış mı yaptım?
  ***
  Devamlı dışarda tutsanız daha iyi. Gübrede yanlışınız yok.

 68. Ali, Mersin dedi ki:

  Bir bodur bir de de minyatür gülüm var.Burada bodur güllere Kıbrıs gülü deniyor. Bodur gül bu soğukta yaprak dökmedi. Dolu çiçek üstelik. Capcanlı. Minyatür gülün yaprakları döküldü. Yine canlanır yaprak açar mı? Saksı toprağını daha geçirgen torflu toprakla değiştirmek istiyorum. Sizce kaliteli torflu toprak güller için iyi midir? Saksı doprağı hangi ayda teğiştirmeliyim?
  ***
  Minyatür gülünüzün dalları yeşil ise ölmemiştir. Bazı güller hafif soğukta tüm yapraklarını döker ve ilkbaharda yeniden canlanırlar. Çok fazla çeşit var. Her biri aynı derecede sıcak uyumlu veya soğuk uyumlu olmuyor. Güller için toprak değişimi şimdi yapılabilir (sizin orada en geç mart sonuna kadar yapın). Killi kırmızı toprağı torf veya kum ile geçirgenliğini arttırırsanız saksı gülleri için oraların sıcağına da uyumlu bir karışım olur. Kaliteli dediğiniz daha hafif (mesela poşetlerde satılan hazır topraklar) sıcak memleketlerde güllere uygun değil.

 69. Esra, Adana dedi ki:

  Üç gün önce marketten mini gül etiketli küçük saksıda gül aldım. Çiçekleri daha açmadı ama boyunları aşağı doğru büküldü. Çanak yapraklarının kenarlarında beyaz tüyler var. Yeni mi oldu bilmiyorum. Ne yapmalıyım? Şu an güneşli değil hava bundan dolayı mı boyunları bükük yoksa başka bir şeyden midir?
  ***
  Marketlerde bazen çok fazla susuz kalıyorlar. Siz toprağına dikkat ettiniz mi? Kuru ise sulamanız gerekir. Bir de günlerce aşırı ıslak, çamur gibi sulu toprakta kalırlarsa kökler çürüyor ve tarif ettiğiniz gibi pörsüyorlar.

 70. Şahin, Ankara dedi ki:

  Bir arkadaşım evindeki minyatür gulu deliksiz saksıda bolca sulamış. Şu an açılmış iki çiçeği kurumuş. Roprağı aşırı koku yapmış. Bu durumda çiçeği kurtarmak için ne yapmalıyım? Nen saksıdan çıkarıp kökleri kurutup yeni bir saksıya yeni toprakla dikmeyi düşünüyorum. Sizin tavsiyeniz nedir acaba?
  ***
  Köklerini rahatsız etmeyin. Deliksiz şeyden toprağı dağıtmadan çıkarın. Toprak suyu iyice süzdürsün. Sonra altı delikli bir saksıya yerleştirin.

 71. Ali, Mersin dedi ki:

  Tepeden, yanlardan boyna sürgün açıyor, tomurcuk veriyor. Fakat sadece göbek kısmındaki yapraklar sararıp kuruyor. Ben de sararıp solan yaprakları ayıklıyorum. Göbekte yaprakları azaldı. Tepede ve yanlarda yok sadece göbekte öyle yapıyor. Yeri gayet güneşli ve esintili. Toprağı su istemedikçe su vermiyorum. Ayda bir genta sıvı besini veriyorum. Sorunu ne olabilir?
  ***
  Sorun sizin hiç budama yapmamanız, gençleştirme ayıklamaları yapmamanız.. Çok fazla dallı olması iyi değil. Cılızlar en dipten kesin. Güçlülerin ise yan ve tepe dallarından cılız olanları kesin. Hepsi güçlü ise yine de bir hayli azaltma yapın. Ta ki en dipten yepyeni güçlü dallar çıkarsın. Bir de göbek demişsiniz. Güllerde bu hiç iyi değil. Tam göbek kısmını olduğu gibi en dipten kesin. Yanlardakilerde de, dediğim gibi azaltmalar, ayıklamalar yapın. Sözümü dinlerseniz minyatür gülünüz bin kat güçlenmiş olarak, dipten yepyeni ve çok güçlü dallar uzatacak, hem daha uzun boylu hem daha çok ve daha iri çiçekli olacaktır.

 72. Emel, İstanbul dedi ki:

  Yorumlardan bakınca hep aynı şikayetleri gördüm. Bilgilendirme için teşekkürler. İnşallah ben de sevgili fındıklarımı kurtarabilirim.

 73. Ceren, İstanbul dedi ki:

  Ofiste minyatür gül yetiştiriyorum. Önce tüm yaprakları kuruyup döküldü. Daha sonra dalların üzerinde beyaz ağlar oluştu ama herhangi bir böcek yok üzerinde. Kuruyan dallarını budadım. Minik filizler de kararmaya başladı. Dallar uçlarından da kuruyor aynı zamanda. Ofisten çıkarıp canlı bir ortama alınca düzelir mi?
  ***
  Ağ oluyorsa gözle görülmesi zor örümcek bitler musallat olmuş. Gülleri mahfederler. Dışarda açık havada kısa sürede canlanabilir. O bitlerden korumak için ya onlara özel ilaç bulmanız lazım (çünkü her bit ilacı onlara etki etmez) ya da sabah akşam yaprakları filizleri su sıkarak yıkamanız lazım.

 74. Hatice, Ankara dedi ki:

  Benim de minyatür gülüm var hediye geldi ama bakimi hakkında hic bir fikrim yok. Daha dört gündür ben bakiyorum. Güllerin goncalarin dahi boyuncari büküldü. İlk büküldüğünü gördüğümde su verdim ve full güneş alan camın önünden odanin iç tarafina aldim. Üç saat sonra falan kendine geldi. Boyunlari tekrar diklesti. Ama daha iki gün ya geçti geçmedi yöne yavaş yavaş boyunlari bükülüyor Bu sefer de yazdiginiz şeyleri okuyunca balkona aldim. Toprakta çok kuru değildi hafif çok az önemliydi. O yüzden sadece balkona aldim. Benim odam ya da balkon çok fazla güne aliyor. Direkt güneş temas ediyor. Saat 15.00 ile batana kadar bu bir zarar verir mi?
  ***
  Çevrenizdeki bahçelerden parklardan yumuşak ve koyu renkli toprak bulun. Minyatür gül bu topraklarda daha sağlıklı olur. Sonra daha büyük bir saksıya dikin. Güneşten kormayın. Güneş ve rüzgar sayesinde gayet güzel olacaktır. Susuz bırakmayın. Toprağının üst kısmı elinizi ıslatmayacak derecede kurudukça bol bol su dökerek sulayın.

 75. Nihal K. -Adana dedi ki:

  Bahçem miyatür sarmaşık ve çalı gülleri ile kaplı çok güzel idiler ama birden yaprakları hastalandı ve döküldü. Mantar külleme zenk belirtileri çok fazla. Şimdi yapraksızlar. Üzerleri çiçek kaplı. Tekrar yapraklanması için ne kullanmalıyım isim verirseniz çok sevinirim.
  ***
  Topas adlı ilaç güllerde, üzümlerde, biberlerde ve daha birçok türde kullanılabilir. 1 litre suya 1 ml karıştırıp yapraklara fısfılayın. 15-20 günde bir tekrarlayabilirsiniz. 1ml ölçmek için eczanelerde ucuza satılan tek kullanımlık iğne (şırınga) kullanın. Ölçüye dikkat edin. Fazla olursa yapraklar zarar görür. Hatta 1 ml ilacı karıştırmak için 1,5 litreye yakın su daha iyi olur.

 76. Gizem Ş. -Trabzon dedi ki:

  1 hafta önce bir Mini rose aldım. Orjinal saksısını seramik bir saksıya yerleştirdim ve sulayıp salona aldım. Toprağı nemli, pencere önünde ama daha 1 haftada yaprakları ve üzerindeki goncalar kurumaya solmaya başladı. Sanırım evin konumundan çok ışık alamıyor. Bir haftadır havanın da açmadığını ve karanlık olduğunu dikkate almak lazım. Onun dışında sorunu ne bilmiyorum. Tavsiyeniz nedir, toprağını mı değiştirmeliyim, ev serin bundan mı rahatsız oldu, bu güzelliğin sorunu ne olabilir?
  ***
  Bozulmasının esas sebebi yer yadırgamasıdır. Yer yadırgamalarının en zararlısı bitkinin toprağının özelliğine bağlı olarak, eski ortamına göre daha serin ortama gelmesidir. Bu durumda sera ortamına uygun ama normal ortamlara hiç uygun olmayan toprak kökleri çürütmeye başlar. Gülünüzü dışarıda, güneşli bir yerde tutun. Ev içinde yetiştirmek istiyorsanız güneş ve çok güçlü gündüz ışığı da şart.

 77. Ali, Mersin dedi ki:

  Minyatür gülüm yaz boyunca gayet kudurdu. 4 nolu saksıya aldım. Epey boylandı. Üzüm salkımı gibi yapraktan fazla çiçek açıyordu. Fakat onuncu ayda baktığımda yaprakları zamk gibi yapıştırı gibi yapış yapış oluyordu. Üstüne böcekler toplanıyordu. Böcektir dediler. Önce çiçeği güzelce sifonla yıkadım. Kuruduktan bir gün sonra da kızımın bana köyden getirdiği zehirli ilaçtan çok az bir şey fısfısladım. Şimdi yaprakları sararıyor. Hala yeni filizler çiçekler açıyor ama açan yeni filiz yapraklar sarı ve soluk. Açan güller de minnacık. Acaba sonbahar geldi diye mi böyle oldu? Benim bildiğim minyatür gül mersinde güneye bakan balkonda daime canlı olur. Hafif budadım. Yine de verdiği filizler sarı. Acaba çözüm nedir?
  ***
  Yapış yapış olmalar bitki bitleri yüzünden oluyor. Maalesef zamanında fark etmemişsiniz ve zamanında müdahale etmemişsiniz. Kızınızın ilacını kullanmanız hiç iyi olmamış. Ziraat ilaçları dükkanına gidip Avirmec EC adlı ilaçtan alın. 1 litre suya 1ml karıştırılır. İlacın yanında iğne şırıngası da veriyorlar. Onunla titizlikle ölçün. Ne eksik ne fazla tam karar ölçüde suya karıştırın. Bu ilaç güllere dananan akla gelebilecek her türlü parazit için birebir etkilidir ve yapraklara hiç zarar vermez. Diğer bitkilerinize de rahatça kullanabilirsiniz. Ayrıca gülünüzü bırakın artık dinlensin. Şimdi yapacağınız şey: Saksısından üst yüzeyden toprak azaltın. 2 parmak derine kadar azaltsanız iyi olur. Sonra azalan toprağın yerini kırmızı toprak + yanmış koyun gübresi karışımı ile doldurun. Güneşli bir yerde tutup sık sık sulayın. Aralık ayının ortasında çiçek açsa bile mutlaka kuzey cephe, soğuk rüzgarlı ve tam gölgeli bir yere koyun. Sadece toprak iyice kurudukça sulayın. Şubat sonuna kadar iyice dinlensin. Şubat sonunda tekrar güneşli yere alıp normal sulamaya geçin. Eskisinden çok daha güzel gelişir. Haziran başından itibaren bitki besini takviyesine başlarsanız bütün yaz sıkıntısızca çiçeklenmeye devam edecektir. Her yıl kışın tarif ettiğim gibi mutlaka dinlendirilmesi gerekiyor.

 78. Elif, Siirt dedi ki:

  Eylülde minyatür gül aldım. Şimdi çiçek açmıyor ama gelişiyor ve yeni yapraklar çıkarıyor. Kendini yeniliyor sanki. Ben eylulde minyatur gul aldim…simdi cicek acmiyor ama gelisiyor yeni yapraklar cikiyor kendini yeniliyor sanki. Mevsim kış. Balkona koydum. Başka ne yapmam lazım? Budama lazım mı acaba?
  ***
  Sizin orada bir de saksıda olunca kış soğuklarına dayanamayabilir. Dikkatli olun. Budama ise şöyle: Yılın her zamanında budama yapılabilir. Yeni ve güçlü dip sürgünü çıkardığı zaman eskilerden en güçsüz ve hiç yeni filizi olmayanları dipten kesin. Ama hepsini değil. Yeni dip sürgünü büyürken eski dallardan en az bir tane yapraklı dal durmalı. Her zaman böyle devam edin.

 79. Elif, Siirt dedi ki:

  Birkaç dal olduğu için bir dalını başka saksıya koymak istiyorum. Bir zararı olur mu?
  ***
  Hayır zararı olmaz ama bunu ilkbaharda tekrar dışarı alacağınız zaman yapmalısınız.

 80. Süveydiyeliy dedi ki:

  Hediye gelen minyatür gülün ilk iki gün yaprakları gülleri çok canlıydı. Salonda gülleri solmaya başladı ve yaprakları döküldü. Sonra yazınızı okuyup balkona güneş alan yere koydum. Ancak solmaya devam etti ve dalları kurudu. Kuruyan dallarını kestim. Neden böyle oldu anlamıyorum.. kış geldiği için mi bilemedim. Sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Önce diplerine bakın. Kararmış ve yumuşamışsa tamamen ölmüş demektir. Yapılacak bir şey yok. Canlı ise tekrar filizlenir. İstanbulda iseniz kışın soğuktan hiç zarar görmez. Dışarıda ilkbahara doğru filizlenmeye başlar.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)