Margarit (dev beyaz papatya), Leucanthemum x superbum

İngilizcede Shasta daisy olarak tanınan margarit Asteraceae (papatyagiller) familyasının Leucanthemum (iri beyaz kır papatyası) cinsinden bir hibrittir (Leucanthemum x superbum). Bizde en çok margarit olarak bilinir. Öküzgözü gibi isimleri de var.

Özellikleri

20. yüzyıl başlarında bir botanist doğal beyaz papatya çeşitlerinden melezlemelerle dev bir beyaz papatya hibriti ortaya çıkarmaya çalışmış ve başarmış. Margarit olarak bildiğimiz dev beyaz papatya böylece ortaya çıkmış. Çiçek açma dönemi (mayıs sonu, haziran başı) dışında iyi bir toprak örtücü olarak yine iyi bir süs bitkisidir. Bazı kültivarları sonbahara kadar çiçek açmaya devam eder.

İyi bakılırsa çok uzun ömürlü bir bitkidir. Margaritlerin kışın -30C derece dolaylarında soğuğa dayanabildiği söylense de -8C dereceden daha fazla soğuk olan yerlerde toprak yüzeyi malçla iyice örtülerek korunması sağlanmalıdır.

Margarit kesme çiçekçilik için ideal türlerdendir. Muhteşem vazoluk margaritler elde etmek için neredeyse hiçbir şey yapmaya gerek yok. Uzun saplar ucunda tek dev papatyalar halinde çiçek açar. Ayrıca dik durmaları için destek çubukları gerektirmiyor. Çok kuvvetli olarak ayakta durabilirler. Çiçek açtıklarında boyları bir metreye yakın uzayabiliyor. Çok güneşli yerlerde biraz da sulama ihmal edilirse boyları yarım metreyi pek aşmaz.

Yetiştirilmesi, bakımı

Güneş ihtiyacı: Günde birkaç saat direkt güneş margaritlere yeterlidir. Gölge yerlere pek uygun değil.

İdeal toprak ve gübre: Besleyici ve suyu iyi süzdüren toprağa her üç yılda bir kış başında eski sığır gübresi eklenmeli.

Saksıda margarit yetiştirilmesi: Büyük, geniş toprak saksılarda yetiştirebilirsiniz. Kesinlikle hazır poşet toprak kullanmayın. Doğal arazi toprağı ister. Kışın açıkta kalması gerektiği için ve yazın çok güneş istediği için sadece geniş toprak saksı kullanın.

Sulama: Yaz boyunca çok sık sulama gerekmese de fazla uzun süreli susuz bırakmamalısınız. Çünkü margaritlerin yeni kök sürgünleri yaz ayları boyunca gelişir ve olgunlaşır.

Çoğaltılması

Kökten ayırma ile çoğaltabilirsiniz. İstanbul ve benzeri iklimli yerlerde yaz sonunda ayırsanız daha iyi olur. İlkbahara kadar iyi bir gelişim yaşayarak mükemmelen çiçeklenirler. Daha sert iklimli yerlerde kökten ayırma işi ilkbahar başında yapılmalı.

Margaritlerde kökten ayırma üç yılda bir yapılmalı. Ayırırken her parçada en az üç sürgün olmasına ve yeterince köklü olmasına dikkat edin. Mümkün değilse ayırmayıp bir yıl daha gelişmelerini bekleyin.

Tohumla çoğaltma: Tohumdan yetişen margaritlerin çiçek açma olgunluğuna gelmeleri kültivar özelliğine göre değişir. Yaz ortası ve yaz sonu çiçek açanların tohumları ilkbaharda erkenden ekilirse birkaç ayda çiçeklenecek erginliğe gelirler. Sadece yaz başına doğru çiçek açanlar sonraki yıla kalır.

Fotoğraflar

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |


'Margarit (dev beyaz papatya), Leucanthemum x superbum' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Begonvilli Ev dedi ki:

  Bu harika bitki hem üretilmesi hem de bakımı kolay olan bir bitkidir. Yıllar önce küçük bahçemde yetiştirmiştim.

 2. İsmail H. -İstanbul dedi ki:

  Yazınıza konu etmiş olduğunuz Margarit türü iri papatya tohumlarını nasıl temin edebilirim?
  ***
  Koçtaş’ta satıldığını bir ara görmüştüm galiba. Resimli paketlerde tohum satılan yerlerden araştırın. Eminönü çiçek pazarında da öyle paketlerde tohum satarlar. Mutlaka bir yerde bulursunuz.

 3. İbrahim, Bursa dedi ki:

  Bir dal bundan geldi bana. Bunu nasıl köklendiririm? Mümkün mü?
  ***
  Hayır dalları köklenmez. Ancak kökten geliştirdiği sürgünleriyle çoğaltılabilir.

 4. Ramazan Y. -Ankara dedi ki:

  Margarit tohumları Ankara’da ağustos ayında ekilmeye başlanabilir. Ağustosta ekimini yaptığımız tohumlarımız ilkbaharda, yani mayıs ayında çiçek açarlar ve sonbahara kadar çiçekli bir şekilde kalırlar.

 5. Recai S. -Erzincan dedi ki:

  Margarit fidelerini bu yıl yeni dikmiş bulunuyorum. Yeni fide oldukları için kışa girerken donmamalılar. Bunun için nasıl bir koruma yapmalıyım?
  ***
  Yetişkin olsalar bile sizin orada kışın sağ kalabilmemeri asla mümkün değildir ve hiçbir koruma işe yaramaz. Saksıda yetiştirmeniz ve kışın dışarısı kadar şiddetli dondurucu soğuk olmayan ama soğuk bir yerde dinlendirmeniz lazım.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)