Selaginella, süs yosunu

Selaginellaceae familyasının yegane cinsi Selaginella yosunlara benzese de yosun değildir. Eğrelti otlarından da değildir. Biyolojik olarak çiçeksiz bitkilerden, tohum yerine sporla çoğalanlardandır. Yosundan daha gelişmiş, eğreltilere göre daha ilkel kalmış bitkilerden olarak kabul ediliyor.

Selaginella cinsinin yüzlerce türleri dünyanın çeşitli yerlerinde bulunur. Genellikle çok yağışlı bölgelerde orman altı bitkisi olarak yaşarlar. Birkaç gösterişli türü saksılık süs bitkisi olarak yetiştirilir ve ticareti yapılır.

Süs bitkisi olarak başlıca önemli türleri: Selaginella kraussiana, Selaginella martensii, Selaginella flabellata ve Selaginella apoda.

Selaginella martensii

Selaginella martensii

Selaginella türlerinin yetiştirilmesi, bakımları tamamen zahmetsizdir. Ancak uygun şartların sağlanması önemlidir ve her zaman her yerde mümkün olmaz. Mesela kuru hava cereyanı olmayacak. Uzun süre direkt güneş olmayacak.. Kuvvetli ışıklı yerde olacak.

Toprak ihtiyacı açısından süs yosunlarının köklerini ve yeşil incecik dallarını tek, bütün gibi düşünebilirsiniz. Yani mesela özel bitki besinleri içeren hazır poşet topraklar (genellikle) Selaginella türlerinin köklerine de dallarına da ölümcül zarar verir. Bitki besini hiç vermemelisiniz. Humuslu doğal arazi toprakları gayet uygundur. Fazla toprak istemez. 3-4cm derinlik bile fazlasıyla yeterlidir.

Selaginella flabellata

Selaginella flabellata

Sulamaya gelince: Ondan daha önemlisi ortamın yeterince nemli havaya sahip olmasıdır. Sulama ikinci planda kalır. Ortam havası normal ev – oda şartlarına göre normal dışı kuru ise Selaginellalar için toprağındaki su pek işe yaramaz. Havası kuru yerlerde süs yosunları ancak terrarium içinde yetiştirilebilir. Sulamayı toprak üst yüzeyinin ıslaklığının kaybolduğunu gördükçe yapın. Yani nemlilik değil, ıslaklık, ıslatıcılık kayboldukça sulayın. Toprağının üst yüzeyinin nemliliğinin azalmasını beklemek serin zamanlarda veya eğer teraryumda yetiştiriyorsanız gereklidir.

Selaginella apoda

Selaginella apoda

Süs yosunu Senaginella türleri saksı bitkisi olmaktan ziyade terrarium için ideal türlerdendir ve zaten en doğrusu da bu amaçla kullanmaktır.

Çoğaltılmaları şu iki yolla basitçe mümkündür:

Birincisi dallarının toprağa yatırıp uzun dalların sadece ana bitkiye yakın kısmını toprakla örtün. Birkaç haftada örtülü yerler iyice köklenmiş olur. Sonra ana bitkiden kesip alın ve ayrı saksılara dikin.

İkincisi herhangi dallarını, parçalarını kesip alın. Islak olmayan ama oldukça nemli toprağın üstüne bırakın. Üstüne bir bardağı ters çevirin ki içerideki hava yoğun nemli kalabilsin. Bu şekilde yani çok yoğun nemli havada süs yosunlarının toprağa değen veya toprağa yakın yerlerinden incecik kökler uzar ve toprağa tutunur. Birkaç hafta sonra artık kapalı tutmanız gerekmez.

Selaginella kraussiana

Selaginella kraussiana

Yeni alıp evinize getirdiğiniz bir Selaginella süs yosunu pörsüyüp cansızlaşırsa üstüne yeterli büyüklükte bir fanus ya da herhangi şeffaf kap geçirin. Birkaç saatte dipdiri olacaktır. Sonra her gün açıkta bırakmayı bir saat arttırarak yavaş yavaş açıkta yaşamaya alıştırın. Evlerin kendine has nemliliği genellikle yeterlidir. Olağan dışı bir kuruluk varsa sürekli fanusta tutmalı ya da teraryumda yetiştirmelisiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler:


'Selaginella, süs yosunu' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Begonvilli Ev dedi ki:

  Bu tür bitkileri seviyorum. Teraslara, verandalara çok yakışıyorlar. Benim de bir iki denemem oldu ama yaşatamadım. Yazınızı dikkatle okudum. Tekrar deneyeceğim.
  ***
  Evet, yüksek hava nemliliği istiyor. Üstlerini zaman zaman tam şeffaf bir şeyle kapalı tutmanız iyi olur. Bir de güneşin fazlası bunlara zarar verir.

 2. İdil, İstanbul dedi ki:

  Selaginella çiçeğine ne kadar miktarda su verebiliriz?
  ***
  Su değil, hava nemliliği çok istiyor. Ben cam kapta tutuyorum. Toprağı kurusa bile bir şey olmuyor ama toprak tamamen kurumadan taş gibi olmadan önce tekrar sulamak lazım.

 3. Çiçekçi, Ankara dedi ki:

  Ömürleri ne kadar acaba?
  ***
  Uzun ömürlüdür. Eski kökler ölse bile toprak yüzeyinde ilerleyen incecik dallar daima köklenip toprağa tutunur. Böylece bakımda kusur edilmezse ölümsüzdür.

 4. Yeşim, İstanbul dedi ki:

  Ben de bir tane edindim bu çiçekten. İki haftayı geçti alalı. Saksısını bir cam vazoya koyup içine de (vazonun) su koymuştum. Toprağını bu yüzden çok sulamadım ama vazoda hep su bulundurdum. Yani saksı suyun içindeydi. Ama şimdi baktım ki küf benzeri bir organizma oluşmuş, saksı kenarına yakın yaprakları da kısmen sarmış. Toprak değiştirmeyi ve küflü kısmı atmayı düşünüyorum. Ne önerirsiniz? Çok üzüldüm çiçeğim için. Benimki tam sizin fotoğraftaki gibi değil, daha ince dal ve yapraklara sahip. Kavanoza koymaktan vazgeçip banyoda mı tutsam acaba?
  ***
  Yani çürüyüp ölmesi için gereken şey ne ise onu yapmışsınız. Öyle kapalı tutulacaksa toprak bir hayli kurudukça çok az miktar suyla hafiften sulamak lazımdı. Şimdi suyunu iyice süzüp açıkta bekletin. Toprağı değiştirmeyin yeni toprağa uyum sağlamaz büsbütün çürür gider. Toprağın ıslaklığı gidince, orta nemlilikte kalınca tekrar kapatabilirsiniz. Günün çoğu zamanında açıkta tutmalısınız. Gündüz vakti cam içinde kapalı tutun. Yaz sıcaklarında daha uzun süre kapalı tutun.

 5. Selin, İstanbul dedi ki:

  Ben bu bitkiyi terrarium içine ekmek için almıştım. İki hafta kadar üstü cam fanusla kapalı olarak çok güzel yaşadı. Daha sonra köklerinden ikiye ayırarak terrarium içine ektim. Doğrudan güneş almıyor. Ortamı da nemli. Terrarium içinde selaginella dışında fittonia ve arapsaçı da var. Onların hiçbir sıkıntısı yok ancak selaginella iyice kendini bıraktı. Hatta bazı yerleri koyulaşmaya başladı. Sanırım çürüyor. Acaba bir fikriniz var mıdır?
  ***
  Çürüyorsa toprak yüzünden çürüyordur. Sebep toprağın yakması. Hazır poşet topraklar bazen bazı hassas bitkileri çürütüyor. Sağlıklı kalmış parçaları alıp başka bir fanus veya teraryuma koyun. Sokaktan, parktan, herhangi bir yerden alacağınız arazi toprakları bile o topraklar kadar tehlikeli değil.

 6. İlke, Ankara dedi ki:

  Merhaba, ben çiçeğimi alalı baya oldu. Gayet iyi gidiyordu. Odamda mini seramın içine koydum. Işık almıyor ama nemli. Üstelik sizin yazdıklarınızı da okudum, ona göre bakımını yaptım. Fakat az önce yapraklarının eğildiğini ve üstünün kahveleştiğini gördüm. Ne yapabilirim?
  ***
  ışık almıyor demişsiniz. Işık almazsa ya da ışık güçsüz ise fotosentez yapamaz. Gelişim tamamen durur. Bir süre sonra ölüm sürecine girer. Direkt güneşin yakmasından koruyun. Yeri en azından kuvvetli aydınlık olmalı. Sabah erken saatlerde direkt güneş alması zarar vermez. Güneş hiç almasa da olur ama kuvvetli aydınlık yer şart.

 7. Tuğçe, İstanbul dedi ki:

  Ben de bitkiyi severek aldım. İlk haftalarda saksı içinde baktım. Sonra bu bilgileri okuyunca saksı ile birlikte buzdolabı poşeti içine aldım ve ağzını bağladım. Bir süre sonra içi fazlaca buhar oldu . İki gün sonra poşeti çıkarttığımda bitkinin üst yaprakları biraz çürümüş gibiydi ve çok iğrenç kokuyordu. Bir gün daha saksıda baktım. Ondan sonra fanusa diktim. Nemli bir ortamı olması için de fanusun ağız bölümünü streç filmle kapladım. Ve bir süre sonra yine nemlendi ama ben bir şey olur diye kürdanla küçük delikler açtım. Yaptığım doğru mu? Yoksa ne yapmalıyım?
  ***
  Doğru yapmışsınız. Eviniz serin ise fanusun üzerini kapatmaya gerek bile yok.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)