Mavi papatya ‘Felisya’ (Felicia amelloides)

Mavi çiçek açan bir papatya türü olan felisyaların özellikleri, yetirştirilmesi ve bakımı hakkındadır.

Felisya adıyla bilinen mavi papatya Asteraceae (Papatyagiller) familyasında, Felicia cinsinin birçok türü arasından F. amelloides türüdür. Anavatanı Güney Afrika’dır.  Has türü ve bunun birkaç kültivarı bahçe süs bitkisi olarak kullanılır.

felisyalar

Felisya çiçeği

Özellikleri

Küçük çalı tipi bitkilerdendir. Felisya fidelerini ilk aldığınızda belki küçüktürler ama zamanla ortalama 40cm büyürler. Hatta yer ve bakım şartlarına göre felisyalar 1m’yi bulabilir. Bazı kültivarları daha küçük yapılı kalabilir. Çiçekleri yapraksız saplar ucunda birer tane olarak açar. Düz gelişen, yanlara eğimli olan ve sarkıcı gelişen tipleri olduğu gibi çiçek renginde de ufak tefek farklılıklar gösteren felisya kültivarları oluşturulmuş.

Kullanım

Felisyalar çiçeği için yetiştirilen açık hava (dış mekan) ve yaz dönemi süs bitkilerindendir. Bahçelerde, balkonlarda ve pencere dış önü saksılarında yetiştirilir. Özellikle yaz mevsiminin fazla sıcak geçmediği bölgelere uygundur.

Çiçeklenme zamanı

Çiçeklenme zamanı türe ve kültivarlara göre değişir. Genelde yazın, bazen sonbahara doğru açarlar. Bazı felisya kültivarları hava şartları uygun olduğu sürece tüm yıl aralıksız çiçek açar. Uzun süreli çiçeklenme dönemi ve yüksek verim açısından kültivarları daha iyidir ama gerçek mavi renkte ve daha iri çiçekler açmada has türü daha güzeldir.

Kışa dayanıklılığı

Kış soğuklarına dayanıklılığı birkaç saati aşmaması ve kuzeyli rüzgarları sertçe almaması şartıyla -7C derecedir. Soğuğun süresine ve rüzgarın sertliğine göre bazen -2C dereceye bile dayanamayabilir. İstanbul’da ve kışın daha soğuk olmayan yerlerde çok basit bir koruma uygulayarak (mesela naylonla sararak) felisyalarınıza kışı sağ salim atlattırabilirsiniz. Koruma sadece don olayı olacağı günlerde yapılmalıdır. Güney Ege kıyı kesimleri ve Akdeniz Bölgesi kıyı kesimlerinde güneye bakan cephelerde felisyalar kış boyu çiçek açmaya devam ederler. Buralarda felisya daha ziyade serin ayların çiçekleri olarak kullanılabilir.

Yetiştirilmesi, bakımı

Felisyalar müşkülpesent olmayan bitkilerdendir yani fazla özen istemezler. Fakat daha iyi verim alabilmek için, daha gösterişli olmalarını sağlamak için aşağıdaki bilgileri dikkate almalısınız.

Yer seçimi

Tam gün güneşli yerleri sevse de yazları şiddetli sıcaklar hüküm süren memleketlerde felisya fideleri sadece sabah güneşi gören doğu cephesine veya ağaç altlarına dikilmelidir. Susuzluğa, kuraklığa oldukça dayanıklıdır ama bunu hayatta kalabilmek açısından düşünün. Güzelce çiçeklenebilmesi için felisyanın susuz bırakılmaması ve çok sıcak memleketlerde öğle cıvarı tepe güneşinden korunması gerekiyor. Çok sıcak günlerde akşama doğru ve sabahleyin günde iki defa üstlerine su serpilerek serinletilmesi tavsiye edilir.

Toprak ve gübreleme

Felisya her bahçenin toprağında yetişebilse de en iyi asitli topraklarda yetişir. Humuslu ve çürüntülü toprak hazırlamalısınız. Bahçe toprağına leonardit de karıştırabilirsiniz. Doğal hayvan gübresi toprağın asitliliğini azaltabileceğinden dolayı onun yerine humuslu doğal toprak ve kırmızı toprak karışımı yapıp bu karışıma ayrıca çürüntü (kompost) ya da leonardit karıştırın. Bu uygulanması belki zor toprak tavsiyelerim felisyalarda en iyi verimi almak içindir. Yani kesin gerekli değil.

Sulama

Bilgi kaynaklarında felisyaların susuzluğa çok dayanıklı olduğu ve kurak bahçe tasarımlarına uygun olduğu söylenir. Bu bilgileri dikkate almasanız daha iyi. Hatta yaz boyunca kaktüslerinizi bile asla susuz bırakmayın. Tabii eğer fazla gelişmemelerini, güdük kalmalarını istiyorsanız o başka.

Toprak adamakıllı kuruduğu zaman değil, sırılsıklam ıslaklığını yitirince (duruma göre bir iki gün geciktirerek) bolca su dökerek sulamalısınız. Sulama aralıklarını toprağın su kaybına göre ayarlayın. Fazla susuz kalır da yapraklar ve tomurcuklar pörsürse felisyalarınız kısmi zarar görebilir ve çiçekler sakat açabilir -veya çiçek tomurcukları tamamıyla kurur.

Kış boyunca ise toprak kupkuru oldukça az miktar su ile sulayın.

Budama

Yazları şiddetli sıcak olan yerlerde yazın yorgun ve rahatsız görünüp çiçeklenmeyi bırakan felisyalar fazla su kaybı yaşamasın diye hemen yarı yarıya kısaltılır ve bazı dallar azaltılır. Yaz sonuna doğru tekrar bir budama yapılarak boyu daha da kısaltılır ve dalların sayısı da bir hayli azaltılır. Sonbaharda sıcaklar dinerken gür bir gelişim gösterip dallanıp budaklanacaktır.

Çiçeklenme döneminde ise solan çiçekler hemen kesilmelidir. Böylece yeniden çiçeklenmesi, en azından mevcut tomurcukların kurumamaları, gelişime devam edip çiçek açmaları teşvik edilir.

Çoğaltılması

Felisya tohumdan ve körpe dal çeliğinden çoğaltılır. Tohumları ilkbaharda mümkün olduğunca erkenden ekmelisiniz. Çelikle çoğaltılmasına gelince: Geçen yıldan sağ kalan felisyalarınızın körpe tepe dallarını ya da yeni çıkan dallarını keserek direkt toprağa dikin ve sulayın. Kışın don olaylarının çok nadir ve çok hafif olduğu bölgelerde (Ege-Akdeniz kıyılarında) ekim ayının ikinci yarısında çelikleme yapabilirsiniz. Kış boyu büyürler (yalnız, kışın gelişecekleri yer çok güneşli olmalı). Böylece baharda erkenden bol bol çiçek açarlar. Eğer çelikle çoğaltmayı yaz aylarında yapacaksanız aynen » tepe çeliği sayfamdaki usulü uygulamalısınız.

Üreticilerin dikkatine: İlkbaharda (nisan, mayıs) fidanlıklar ve çiçek pazarları çok müşteri çekiyor. Üreticiler felisyaların o günlerde çiçeklenmeleri için zamanlamaya dikkat etmelidir. Tohumlar ocak ayı sonunda veya şubat ayı başında kapalı yerlerde çimlendirilmeli. Don tehlikesi geçene kadar fideler kapalı yerde bakılmalı. Don olayları tehlikesi geçtiğinde açık havada güneşli bir yerde bakımlarına devam edilmeli.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |


'Mavi papatya ‘Felisya’ (Felicia amelloides)' hakkında sorular, açıklamalar

  1. İsimsiz dedi ki:

    Bu çiçeği çok seviyorum fakat aldığımdaki çiçekler gittikten sonra daha da hiç açmadı..
    ***
    Bunlar genelde ilkbahardan haziran ortasına kadar bol bol çiçek açar. Sonra yavaşlar. Yaz ortasında çiçeklenmeleri tamamen durabilir. Normaldir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)