Dahlia, yıldız çiçeği (Dalya)

Çiçekleri çok gösterişli ve güzel olan yıldız çiçeği en iyi güneşi bol bahçelerde yetişir. Buradaki bilgiler yıdızçiçeklerinin ortak bakımı, yetiştirilmesi ile ilgilidir.

Yıldız çiçeği Asteraceae (Papatyagiller) familyasının Dahlia cinsi bitkileridir. 40’a yakın türlerinin tümümün anavatanı Meksika ile Kolombiya civalarında Orta Amerika bölgesidir.

Genel özellikler

Yıldız çiçeğinin gerçek türleri 36 -40 arasında olup ayrıca sayılamayacak kadar çok hibritleri, kültivarları türetilmiş ve her yıl yenileri eklenmekte. Farklı çeşitlerinin çiçek büyüklükleri, çiçek şekilleri, renkleri ve gövde uzunlukları da değişiktir. Değişik özellikleriyle çeşitli sınıflara ayrılırlar.

Yumrulu bitkilerdendir. Elverişsiz mevsimlerde toprak üstü kısımları tamamıyla kurur. Anavatanında genelde uzun ve kurak geçen sıcak mevsimde toprak üstü kısımları kuruyup yok olur. Yağışlı mevsimde yumruları yeşerir ve süratle büyürler. Ülkemizde ise kışın toprak üstü kısımları kurur gider.

Kışın toprak altında dinlenen yumrularının kış soğuklarına dayanıklılıkları azdır. -7C dereceye kadar promlem olmaz. En fazla -12C dereceye kadar soğuk olabilen bölgelerde kışın üstlerini kuru yapraklar, sığır gübresi ve toprak karışımı ile örterseniz bahara kadar korunabilirler. İlkbaharda havalar ısındıkça büyümesi de hızlanır. Yumrulardan çıkan filizler sıcağın etkisiyle çok hızlı gelişirler.

Yıldız çiçeği türleri ve kültivarları sadece çiçek şekilleri itibarıyla bile 11 sınıfa ayrılır. Aşağıdaki bilgiler yıdızçiçeklerinin ortak bakımı ile ilgilidir.

Yetiştirilmesi, bakımı

Yıldız çiçeği (Dahlia)

Yıldız çiçeği (Dahlia)

Bazı yıldız çiçekleri küçük yapılıdır ve tohumdan kolayca yetişirler. Birkaç ayda çiçek açarlar. Ama bunlar da yumruludur. Her yıl tekrar tekrar tohumlarla uğraşmaktansa yumruları koruyarak her yıl daha çabuk ve daha kısa sürede çiçeklenmelerini sağlayabilirsiniz.

Toprak

Her türlü toprakta yetişebilse de, eğer en iyisini istiyorsanız yıldız çiçeği suyu iyi süzdüren ve biraz asitli toprakları sever. Bahçe toprağınız uygun değilse ponza taşı katarak süzdürebilirliğini ve havadarlığını arttırın. Uygun kompost topraklardan katarak asitlilik kazandırın.

İlkbaharda yıldız çiçeği yumrularının ekilmeleri

İlkbahar ve yaz boyunca günde en az 5 saat güneşe ihtiyacı var. Nereye ekeceğinize buna göre karar verin. Bahçeniz yeterince güneş almıyorsa yıldız çiçeği yetiştirmekten vazgeçin.
Yumruları dikmeden önce açtığınız çukurun toprağını eski sığır gübresi ile karıştırın. Yumrular 20 cm derine gömülmeli. Sonra güzelce sulayın.

Destek değnekleri: Dahliyalarınız cüce – minyatür çeşitlerden değilse büyümelerini beklemeden önce hemen yanlarına bir değnek dikin. Büyüdüklerinde bağlamanız gerekiyor. Yoksa kolayca devrilebilirler. Dalları dipten kırılabilir.

Sulama

İlk sulamadan sonra toprağı iyice kurumadıkça bir daha sulamayın. Ta ki filizlerin dışarı çıktıklarını görene kadar (toprak tamıyla kuruyorsa ve hiç yağış yoksa elbette sulamak gerekir). Sonra 15 cm’yi geçene kadar az sıklıkta sulamaya devam edin. Bundan sonra haftada bir iyice bolca sulayın. Çok sıcak günlerde daha sık sulanabilir. Yıldız çiçekleri sıcakta çok hızlı büyür.

İlkbahar – yaz bakımı

Bir dahliya türü

yalınkat çiçekli bir dahliya türü

Boyları 10 – 15 cm olunca tepelerini koparın daha çok çiçek açar (bu tavsiye baharda erkenden gelişmeye başlayanlar içindir – mayıstan itibaren hiçbir tepe kırpması yapmamalısınız). Büyük çiçekler elde etmek için her sap ucunda bir tomurcuk bırakın diğerlerini koparın. Tekrar tekrar çiçeklenmesi için, çiçekler solar solmaz kesin.

Yıldız çiçekleri çiçek açtıkları zaman gübre şerbeti verirseniz toprak altındaki yumrular gelecek yıl için daha iyi güçlenirler.

Vazo için: Çiçekleri sabah erken saatlerde keserek alın. Bir gün dinlenmiş kloru gitmiş su kullanın. Vazoda bir hafta kadar dayanır. Suyunu her gün değiştirmelisiniz.

Kışın ne olacak?

Dondurucu soğuktan fena zarar görür. Yumruların kış boyunca iyi korunması gerekir. İstanbul gibi ılıman iklimli yerlerde yumrular kışın sökülmez, toprakta bırakılır. Kışın don tehlikesine karşı yıldız çiçeklerinin olduğu yere toprağın üstüne kuru yapraklar + eski sığır gübresi + saman + talaş karışımı yaymak gerekir.

Kışları daha sert geçen yerlerde yumrular sonbaharda sökülüp oldukça soğuk ama dondurucu olmayan, kuru bir yerde ilkbahara kadar saklanmalıdır. Yumrular karton veya tahta kutu içinde vermikülit, perlit, dere kumu veya talaş içine gömülüp saklanmalı.

Yıldız çiçekleri nasıl çoğaltılır?

Çoğaltılması üretilmesi en çok yumruların bölünmesiyle olur. Yıldız çiçeği yumruları birbirlerine ince uzantılarla bağlıdır. Bu yumrulardan çimlenme (filizlenme) gözleri iyice belirgin olanları kesilerek alınır. Ayırma işi sonbaharda da yapılabilir ilkbaharda da yapılabilir. Çimlenme gözü olanlarından seçin çünkü bunların filizlenip büyümeleri kesindir. Hatta tek bir yumru bile “eğer birden çok filiz gözleri varsa” o gözlerin sayısınca keskin bir bıçakla kesilerek çoğaltılabilir. Bu dilimli usul kök çeliği çeşitlerindendir. Bunu bitki tam uyku dönemindeyken yapmalısınız: Kasım sonundan şubat sonuna kadar.

Tohumla da çoğaltılabilir fakat her yıldız çiçeği tohum vermez. Tohum verseler de aynısı olacağını beklemeyin. Melezdirler. Tohumdan üretirseniz farklı renk ve şekillerde çiçek açarlar. Büyük türler ilk yıl çiçek açma olgunluğuna gelmeyebilir. İlk yıl özellikle yumru oluşturmaya çalışırlar. Bu her tür için geçerlidir.

Zararlıları, hastalıkları

Yıldız çiçeğinin başlıca büyük düşmanları salyangozlar ve sümüklüböceklerdir. En büyük zararları da dallar henüz küçükken olur.

Kulağakaçan böcekleri çiçek tomurcuklarının içinde tahribat yaparlar. Yaprak bitlerinden bazıları yıldız çiçeklerine musallat olabilir. Bunlardan en tehlikelisi kırmızı örümceklerdir (örümcek bitler). Çünkü gözle görülmezler. Yok sanarak mücadele etmezsiniz. Yapraklarda renk bozukluğu olup bunu da mantar hastalıkları takip eder.

Gereksiz yere sulamalar, rüzgarsız yerlerde akşam sulamaları yüzünden külleme ve mildiyö benzeri hastalıklar görülür. Pek esintili olmayan bahçeler iyi güneş alsalar bile yıldız çiçeklerine uygun değildir. Böyle bahçelerde yıldız çiçeği yetiştiriyorsanız sulamaları sabah-öğle arasında yapmalısınız ve aşırıya kaçmamalısınız. Sadece çok gerektiği zaman sulayın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |


'Dahlia, yıldız çiçeği (Dalya)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. bahtiyartakkali dedi ki:

  bana yıldız çiçeği yumrusu satanlar hakkında bilgi verirmisiniz lütfen,

 2. tuğrul aray bodrum dedi ki:

  ben öceleri dlhia nın yıldız çiçeği olduğunu bilmezdim. Yıldızı ankara da yetiştirdim soğanlarını kullandım. Bodruma gelince dalhia tohamana gördüm ve ondan ürettim.inanın soğanları aklıma bile gelmedi.Şimdi Bodruma gidince soğanını arayacağm sanırım böyle ürtmek daha kolay ve zevkli olacak
  ************
  Yıldız çiçeğinin çok ilginç cisleri var. Bambaşka bir şey. Nadir cinslerden bulup yetiştirebilirseniz çiçek açtığı zaman fotoğrafları beklerim.

 3. Cengiz - Mersin dedi ki:

  2009 yılında bır arkadastan 25 adet sogan satın aldım. Yaylada topraga ektım. Ancak gecen sene cıcek alamadım. Gönderen arkadaşa soyledım. Sagolsun gecen sene sonbaharda 25 adet daha ucretsız gonderdı. Bu sene toplamından 8-10 tensinde cıceklenme gordum. Yalnız benim komsum her sen kendı bahcesınde cok guzel cıcekler alıyor. Gıpta edıyorum.

 4. Müberra - İzmir dedi ki:

  Bütün kurallara uyarak dalyalarımı ektim, 30 cm olunca üstten kestim.son derece saglıklı büyüdüler ama bir tanesi hariç diğerleri çiçek açmadılar. Açan da sadece 2 tane çiçek açtı. Bahcem güneş alıyor. Neden çiçek açmadıklarını merak ediyorum.
  ***
  Fazla sıcak olumsuz etkileyebilir. 30 cm demişim, bunda hata olabilir. Esasen ilk filizlenmede çıkan dallarda en fazla üçüncü göz üstünden kesmek gerekir. İkinciden diyenler de var. Böylece bir değil birkaç gövde oluşur daha fazla çiçek açar. Sizinkilerde eğer tepe kırpmadan sonra yan dallar gelişmiş uzamışsa sorun yok, çiçek açması gerekirdi. Bu durumda açmadı ise o cins fazla sıcaktan etkilenmiş olabilir. Bekleyin, normalde yıldız çiçekleri yazın açmaya başlar ve sonbahar soğuklarına kadar çiçek açmaya devam edebilirler. Yani şimdiye kadar açmadı ise bundan sonra açabilir. Susuz bırakmayın yaz sıcaklarında fazla suya ihtiyaç duyarlar..

 5. Orhan Uzun dedi ki:

  Dalya satan kişiler hulusi karasu, erciyes tohum . com adreslerinden bulabilirler. H karasuya faceden ulaşabilirler bauhause ve koçtaşta şubat mayıs arasında bulunur.

 6. Kızımın kayıt yenilemesi için gittiğimiz AKÜ’nün bahçesinden çok güzel kurumuş yıldız tohumlarından bol miktarda topladım elimde poşet beni çiçeklerin arasında gören öğrenciler aferin bizim okul yönetimine çiçekleri kimin iyi yetiştireceğini keşfetmiş ve bu işi bir bayana teslim etmiş diye takılmalarına aldırmadan topladım. Birkaç yıl önce idi bu ektiğim tohumlardan da üç yıl bahçeden hiç sökmeden çok güzel çiçekler aldım hemen hemen her rengi de vardı. Daha sonra hani derler ya sevimsiz bir sarı renginden başka rengi kalmamıştı toprağını açıp donduğuna veya bir zararlı tarafından yenilme izlerini bulayım derken hiçbir kalıntıya raslamadım. Sonradan komşumdan öğrendim ki ben yazlıkta iken başka bir komşum taşınırken yumruların hepsini söküp götürmüş sarıyı da beğenmediği için almamış. Şimdi büyük saksıda balkonumda üç rengi var yumruları sökmüyorum merdivenim ılık oluyor kışın oraya alıyorum. Çok büyük sorunlarla karşılaşmadım. Burası soğuk iklime sahip olduğu halde yerlerini sevmiş ve adapte olmuşlardı.

 7. Mehmet - İzmir, Tire dedi ki:

  Flörya soğanı almak istiyoruz fiyatını öğrenebilr miyiz? Bir de nerden alabilir?
  ***
  Bilmiyorum ilk defa sizden duydum!

 8. Serhat dedi ki:

  Arkadaşlar yıldız soğanı sormuşlar nereden bulabilirim diye zengerdan tohumculukta xxl cinsi var gerci ben daha almadım ama almayı düşünüyorum..
  ***
  Koçtaş gibi yapı marketlerde de yumruları satılıyor. İlkbaharda almak lazım.

 9. Nazan - Konya dedi ki:

  Merhaba. Ben geçen yıl tohum aldım. Ne olduğunu bilmeden küçük kartonda. Sadece sarı renkli çiçek derdim o zaman. Onlar öyle güzel renk renk yıldız çiçekleri oldu ki.. Sarı da var ama her renkti. Pembe vişne rengi mor eflatun.. Hepsinden de bolca tohum aldım. Tabii renkleri ayırarak. İsteyen olursa göndereyim :). Bahçe bir hayat benim için.
  ***
  Tecrübenizi yazdığınız için teşekkür ederim Nazan Hanım. Tohumunun satıldığını ben de birkaç yerde gördüm. Tohumdan çabuk büyüyüp çiçeklenen bir yıldız çiçeği türü. Ben bu türden hiç yetiştirmedim. Bahçem olsa denerdim.

 10. sevgi - istanbul dedi ki:

  merhabalar. Benim size sorum şu. Dış mekanda büyük saksılarda çeşit çeşit çiçek yetiştiriyorum. bahçeden aldığım toprağı kullanıyorum, yalnız ne kadar seçsemde saksıda solucan oluşumunu engelleyemiyorum. Büyük saksılardaki solucanların çiçeklere herhangi bir zararı olurmu ? dış mekanda…
  ***
  Eski tecrübelerime dayanarak bir sakıncası olmaz diyebilirim. Saksı ne kadar küçükse solucanların gelişimi engelleme zararı o kadar fazla olur. İlk ayıklamada küçük solucanlar ve yumurtalar gözden kaçıyor. Birkaç hafta toprağı tekrar tekrar kontrol etmek gerekiyor.

 11. Nuri Dikgöz dedi ki:

  Tohumdan ekilenin ilk yıl çiçek açmaması söz konusu olabilirmi acaba?
  ***
  Zaten öyle olması gerekir ama tohumları piyasada tohumu satılan, tohumdan yetiştirilenler başka bir yıldız çiçeği türü, hiç denemedim, öyle yetiştirilenleri hakkında bilgim yok.

 12. Ahmet Oruç, İstanbul dedi ki:

  Bana yurt dışından yıldız çiçeği (dalya) soğanı ve kökleri yani toprağın altındaki kısmı geldi. Bunları nasıl yetiştirebilirim? Bahçem var.
  ***
  Ahmet Bey ihtiyacınız olan bilgiler zaten bu sayfanın konusu.

 13. Nuri, Mudanya dedi ki:

  Yıldız çiçeğini bu yıl tohumunu ektim. Şimdi kalıcı yerine de aktardım. Bir de pateteslisini aldım. Patatesli 7-8 parça 7-8cm lik birleşik parça halindeydi. Bölerek mi ekmem gerekirdi? Gerçi ben denemek için 2 parçayı kopardım ayrı ektim.
  ***
  Bölmeyecektiniz. Madem böldünüz, deneme yapıyorsunuz, ilerde sonuçları lütfen yazın. Beklerim.

 14. Canan, Malatya dedi ki:

  Ben gecen sene Koçtasdan alıp ektim. Yumruları böldüm. Bölünmemesi gerektiğini bilmiyordum. Sadece biri çıktı. Çok güzel büyüdü ve tüm yaz kocaman kocaman çiçekler verdi. Kısmen gölge olan bir yere ekmiştim her gün suladım.
  ***
  Herhalde diktiğiniz yer ve toprağı havadar olup toprak çabuk kuruyordu. Yoksa her gün sulamak çok zararlı. Ben her gün suladım diye kimseye tavsiye vermemeniz iyi olur çünkü her toprak farklıdır. Hergün sulamak toprakta kuruma olmuyorsa hastalık yapar kökleri çürütür.

 15. Benzigül Urhan, Erzurum dedi ki:

  Ben bu çiçeğin bahçede yetiştiğini bilmiyordum. Balkon saksılarına ektim . Acaba büyür mü toprağı yeter mi bilmiyorum.
  ***
  Saksıda da olur. Açık havada olduktan sonra farketmez.

 16. Hamide, İstanbul dedi ki:

  Ben bu sene yani 1-1,5 ay önce soğanlardan ektim. Yalnız soğanlardan sadece 2 kök çıktı. Daha çıkma ihtimali var mı?
  ***
  Henüz ilkbaharın en başındayız. Belki daha çıkabilir. Bilmiyorum. Ayrıca, soğan değil, yumru demek daha doğru olur.

 17. Arya, Isparta dedi ki:

  Benim bu ilk çiçeğim olacak yeni annemle beraber diktik. çok merak ediyorum nasıl bir şey olacak.

 18. Alaattin dedi ki:

  Ben iki sene önce marketten yumru aldım ektim çok çiçek açtı sonbahara kadar. Geçen sene ektim hiç çıkmadı. Söktüm sonbaharda bu sene tekrar ektim ama bir filizlenme görmedim. Üç hafta önce ektim.
  ***
  Siz o yumruların sağlıklı ve hayatta olduklarından emin misiniz? Eğer canlı iseler daha bekleyin. Güneşin ısıttığı bir yerde tutun.

 19. Kudra, İstanbul dedi ki:

  4 sene önce koçtaş ya da praktikerden aldığım yıldız çiçeğimi çelikle çoğaltabildim. Bu yöntemi internette arayıp buldum. Bir blogda fotoğraflarla gösteriliyor, youtube’da da çeşitli videolar yüklenmiş, sonuç almak çok keyifli oluyor.

 20. Şencan, Ankara dedi ki:

  Bilgileriniz çok faydalı özellikle çiçek hastaları için sizin tavsiyelerinizi uyguladim. Gardenyam şu anda çok sağlıklı ve çiçek açıyor. Siz bu yazınızda solan çiçekleri kesin demişsiniz. Yıldız çiçekleri için nerden keseceğiz çiçeğin tam dibinden mi?
  ***
  Dipten değil, sap ucundan kesmelisiniz.

 21. Sinem, Antalya dedi ki:

  Marketten yıldız çiçeği tohumu aldım. Küçük ince uzundu tohumlar. Biraz bilinçsizlikle biraz da heyecanla çoğunu üst üste ektim. Derinliği 2 cm falandı. Hemen filizlenmeye başladılar. Şu an 6-8 cm arasındalar ve sağlıklılar. Bazılarında ilk çıkan yapraklarının ucunda minik sararmalar olmuş. Yeni çıkan yapraklar yüzünden eskiler solmaya mı başladı? Kesmek gerekir mi? Gene balkonda, güneşli ve rüzgarlı bir yerdeler. Sizin tavsiyeleriniz neler? Solmamaları için ne yapmam lazım?
  ***
  Bunlar bildiğimiz Yıldız çiçeğinden değil. Belki zinnia bile olabilir. Fideleri seyrekleştirmeniz gerekiyor. Birbirlerine 10 cm kadar mesafede olmalılar. Poşet topraklar hiç uymaz. İyi temiz verimli bir bahçenin toprağından alın, eski sığr gübresi 1/3 oranında karıştırın. Fideleri dikin. Muhteşem güzellikte yetişeceklerdir. Poşet topraklarda (eğer hayatta kalabilirlerse) cılız olurlar. Devamlı bitki besini vermek lazım o da ne kadar işe yarar hiçbir fikrim yok.

 22. Selman, Sivas dedi ki:

  2 hafta önce iş yerime bir yıldız çiçeği aldım. Aldıktan bir hafta sonra tüm yapraklarının üst (parlak) tarafında beyaz renkte, uçuşmaya meyilli toz gibi şeyler gördüm. 5 gün önce hepsini ıslak bir pamukla silip temizledim ama pazartesi iş yerime geldiğimde yapraklar üzerinde daha yoğun bir beyazlık vardı ve çiçeklerinin üzerinde de daha önce olmayan turuncu-kırmızı renkte küçük, onlarca böcek gördüm. Çiçeğim için ne yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim…
  ***
  Beyaz tozlar çiçeklerin polenleri olmalı. Yıldız çiçeği salonlara ofislere uymaz. Kesin olarak bir açık hava bitkisidir. İçmekanlarda belki ancak devamlı açık tutulan bir pencere yanında olabilir. Bitleri ıslak bezle silin giderin.

 23. Nuri, Mudanya-Bursa dedi ki:

  Daha önce bilmediğimden yumrusunu bölerek ektiğim yıldız çiçekleri çıkarmı diye sormuştum.Sizde sonucunu bana da yazın demiştiniz. O yıldız çiçeklerinin hiçbirisi çıkmadı.
  ***
  Bildirdiğiniz için teşekkür ederim. Demek ki çoğaltmak için usulünü öğrenip ona göre çoğaltmak kesin olarak şart.

 24. Sebahat, Afyonkarahisar dedi ki:

  Dört renk yıldız çiçeğim var. Birinin hem gövdesi hem de çiçekleri çok büyük. Diğerleri de pek küçük değil. Yalnız beyaz ve bordo renk olan iki küçükte beyaz örümcekler gördüm. Kimyasal ilaçları sevmem ama yıldızlarım balkonda ve saksıda oldukları için diğer çiçeklerime geçmesin diye kullandım. Birini kurtardım. Geçen dallarını da budadım. Diğerinin dip kısmında yeşil yaprakları olduğu halde sanırım kaybettim. Çiçek tarzı çok güzeldi kıyamıyorum. Yumrularını saklasam tekrar ekebilir miyim? Büyük olan yıldızım suyu çok seviyor. Balkonum sabah güneşini çok güzel alıyor. Sabah baktığımda çiçeklerini boynu bükülmüş görüyordum. Su doldurduğum büyük kola şişesini toprağına ters çevirerek ağzı açık olarak koydum hem de yine suluyorum üç gün içinde o şişedeki suyu da bitiriyor.
  ***
  Örümcek bitlerden sadece yıkamakla bile kurtulabilirdiniz. Fazlaca zarar vermiş olmaları sizin fazlaca önemsemediğinizi veya yakından dikkat etmediğinizi gösterir. En kritik zamanda yapraklar kurumuşsa yumrusunun gelecek yıla kadar dayanabilmesi belki imkansız. Şu sıralar yapraklar fotosentez yapmaya devam edip yumruları gelecek yıl için hazarlamaları gerekiyor ama yaprak kalmamış.
  Gereksiz yere aşırı fazla suluyorsunuz. Benim çiçeklerimden de güneş görünce pörsüyenler oluyor. Hele bazıları sıcak havanın da etkisiyle pörsümekten beter hale geliyor. ama sonra hiçbir zarar görmemiş olarak düzeliyorlar. Bunun susuzlukla ilgisi yok, bitkilerin yapılarıyla ilgisi var. Toprak büyük bir süratle kuruyorsa o kadar fazla sıklıkta fazla fazla su vermekte haklısınız. Değilse zararlı olur. Her an bir hastalık ani bir çürümeye yol açabilir.
  Sizden küçük bir ricam var: Lütfen yazarken her cümlenin sonuna nokta koyun ki yazdıklarınızı anlayabileyim. Lütfen yanlış anlamayın ama ben gerçekten anlayamıyorum. Önce yazıyı kelime kelime dikkatle okuyup her ayrı cümleyi tespit etmem gerekiyor. bunu yaparken yazı hatalarını da gördüğünüz gibi düzeltiyorum ki başka okuyanlar olursa anlayabilsinler.

 25. Sebahat, Afyonkarahisar dedi ki:

  Size öncelikle teşekkür ediyorum. Ben biraz teknoloji özürlüyüm. Bilgisayarı kullanmayı pek bilmiyorum. sizi gereksiz yere yordu isem özür dilerim. Yıldızımın budadığım yaprakları bayağı gelişti.
  ***
  Rica ederim özür dilemeniz hiç gerekmez. Benim bir özelliğim fazla okumaktan mıdır nedir beynim hep kurallara göre algılamaya alışmış durumda. Beklediğim şey sadece her sözün sonunda nokta olması. o zaman sorun yok anlayabiliyorum. Yoksa her şey birbirine karışıyor.

 26. Nuri, Mudanya-Bursa dedi ki:

  Tohumdan ektiğim yıldız çiçeklerim 4 değişik renkte açtılar. Sanırım seneye yumru oluştururlar. Kışı aynı saksıda mı geçirmeliler yoksa belli dönem saksıdan çıkarmalı mıyım?
  ***
  Şimdi yumru oluşturmuş olmaları gerekir. Oluşturmamışlarsa onlar asteraceae familyasından başka bir türdür, tohum oluşturmuşlarsa alıp saklayın gelecek baharda ekin. Yumruları hiç sökmeyin sadece kışın donmaktan koruyun. İlkbaharda söküp yeni toprağa dikin.

 27. Sema Ercan, İstanbul dedi ki:

  10-15 cm. yükseklikte 3 dallı hafif sola doğru yatmış, yaprakları yeşil, bir iki tane de üzerinde tomurcuk olan bir Yıldız Çiçeği getirdiler bana. Yatan 3 dalı hafiften bir destek ile az da olsa yukarı doğru destekledim. Peki bundan sonra ne yapmam gerekecek?
  ***
  Bir şey gerekmiyor. Yazıda anlattığım kadar biliyorum. Şimdi zamanlı zamansız özel ortramlarda şaşırtılıp çiçeklendirilmişleri var.. Onların akibetleri ne olur bilmiyorum. Diğer sorunuza gelince, İstanbul şartlarında sizin de bildiğiniz bir iki çeşitten fazla alternatif pek yok. Olsa da hiçbir yerde satılmaz kolay kolay bulamazsınız.

 28. Sema Ercan, İstanbul dedi ki:

  2 ay kadar önce çiçeksiz, sadece yapraklı yıldız çiçeğim oldu. Saksısını değiştirdim. şu anda üzerinde 2 tane çiçeği var fakat yapraklarının üzeri beyaz beyaz oldu. Sebebi nedir acaba?
  ***
  Artık önemi yok. Mevsim sonu. Şimdi kuruyup gidecek. Yumruları ilkbaharda yeniden filizlenir büyür.

 29. Sema Ercan, İstanbul dedi ki:

  Şu an çiçekli, yaprakları beyaz beyaz. Beyazlaşmanın artık önemi yok demişsiniz. Yani hiç ellemeyeceğim. Yaprakları kuruduktan sonra sanırım onları toprağa yakın keseceğim. daha sonra nasıl bir bakım uygulamam gerekiyor?
  ***
  Hiçbir şey yapmayın. Dallar üstünde kurumalı. İlkbaharda söküp yeniden dikeceksiniz. Bu sayfadaki bilgilere göre.

 30. Zeki Çınar, Yozgat dedi ki:

  ben çiçek hastası olan bir insanım. geçenlerde konya tvde yıldız çiçeği adlı bir program izledim. yıldız çiçeğinin o büyüklüğü çok hoşuma gitti. gerçi bende var ama küçük açıyorlar. onlar gibi büyük açan dalya çiçeğini nereden elde edebilirim? bizim ilimizde elde edebileceğim bir yer olmadığı için sizden yardım bekliyor teşekkür ediyorum.
  ***
  Şimdi hiç zamanı değil. İlkbaharda yumrusundan arayın. Nerede bulabilirsiniz bilmiyorum. İstanbulda koçtaş, bauhaus vb. yerlerde yumruları özel ambalajlarda olarak satılır. İlkbaharda nisan – mayıs aylarında almalısınız.

 31. Cengiz İldas, Mersin dedi ki:

  3 senedir yayla evimde dahlia yetiştiriyorum. bu sene geçen hafta soğanlarını topraktan çıkarttım. her bir çiçekte en az 5-6 soğan oluşmuş. bunları ayıracağım ama çimlenme gözlerini nasıl anlıyabilirim?
  ***
  Galiba o başka bir bitki. yıldız çiçeğinde soğan olmaz. yumru olur. ne tür bir bitkidir öğrenin ona göre bakımını yapın.

 32. Sevda Ç. -Kapadokya dedi ki:

  Geçen sene fidanlıktan aldığım yıldız çiçeklerimi hiç ellemeden sonbaharda limonluğa aldım. İki tanesi kendi kendine soldu. Gerçi yazın da bazı yerleri kurumuştu. Sonra oraları kesmiştim tekrar yeşerip çiçeklenmişti. Bir tanesi kısmen yeşil. Çok kuruldukta arada bir suladım. Artık havalar düzeliyor ekstra bir şey yapmam gerekiyor mu?
  ***
  Normalde kışın tamamen kurumaları lazımdı. İlkbaharda yumruları söküp yeni gübrelenmiş iyi bir toprağa yeniden dierseniz daha iyi olur. Hiçbir şey yapmazsanız ilkbaharda yeniden gelişeceklerdir ama geçen yılki gibi serpilemeyebilirler.

 33. Sevdaçil-Kapadokya dedi ki:

  Teşekkür ederim. Bu arada yazı dili kurallarına gösterdiğiniz hassasiyet yazarken insanı çok özel hissettiriyor. Ama yeni dokunmatik ekranlarda ne kadar özensenizde bazen hatalı oluyor. cevabınız için tekrar teşekkürler.
  ***
  Biliyorum. Cep telefonlarından yazanlar genelde Türkçeye özel karakterleri bulamıyor. Ama binde dokuz yüz doksandokuz vatandaşlarımız, öğretmenler mühendisler doktorlar da dahil, kurallı yazma fobisine (!) sahipler. Çok kültürlü bir hanımefendiye rica ettim: en azından her sözünüzün sonuna bir nokta koyun, cümleler karışıyor anlamıyorum dedim. Bir daha uğramadı. :)

 34. rıza mendi dedi ki:

  yıldız çiçek meraklısiyim otuz yıldır yetiştirmekteyim bu çiçegin meraklılarnan tanışmak istiyorum.sitem ilede bu bilgilerimi aktarmaya çalışiyom .konyadan selamlar

 35. Merve G. -Afyonkarahisar dedi ki:

  Ben bahçemdeki 9 metrekarelik alana iki hafta önce 10-12 adet yumru diktim. Dikmeden önce toprağı belleyip iki gün tırmıkla havalandırdım. toprak kurudukça suluyorum ama havalar bu aralar yağışlı olduğu için fazla dokunmuyorum. Acaba yumrular ne zaman sürgün vermeye başlarlar? Bir de bu yaz çiçek açabilirler mi? Yukarıdaki yorumları okudum fakat ben dikmekte biraz geç kaldım galiba.
  ***
  Geç kalmadınız. Sizin orada gün boyu ortalaması sıcaklık henüz aktif gelişeceği kadar yeterli değildir sanıyorum. Sabredin. Eğer çürümeyip büyümeye başlarlarsa yazın çiçek açar.

 36. Yasin Ö. - Ankara dedi ki:

  Merhaba. Çiçekler konusunda henüz çok acemiyim. Mart sonunda dahlia yumrusu alıp orta büyüklükte saksıya ekmiştim. Ekerken ne zaman çıkacağını merak ediyordum fakat beni hiç bekletmedi. 2 günde filiz verdi. Henüz 15 gün olmasına rağmen boyu 30 cm’ye ulaştı. Günde 6-8 saat güneş görüyor. Daha uzar mı? Uzarsa ne yapmam gerekiyor? Ben saksıya destek amaçlı tahta çubuk koymadım. Şimdi koymam gerekir mi? Son olarak bitki boy vermeye devam ederse daha büyük bir saksıya almam gerekir mi?
  ***
  Evet, daha uzar. Dallanıp budaklanır. 1 metreyi geçebilir bile. Şimdiden yanına bir değnek dikip bağlayın. Rüzgar devirebilir, dal dipten kırılabilir. Büyüdükçe daha büyük saksıya aktarmak gerekmez (bir yıl aynı saksıda aynı toprakta kalmalı). Ama fazlaca küçük saksıya dikmişseniz şimdi hemen kökleri rahatsız etmeden daha büyük saksıya aktarsanız iyi olur.

 37. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Güneşli bordürde gayet güzel açan yıldız çiçeklerini sabah ve öğleden sonra güneşi gören bahçe duvarı korkuluğu üzerine yerleştirdiğim katamaran şeklindeki plastik saksılara diktim. Tomurcuklarının çoğu çiçek açmadan bozuluyorlar.
  ***
  O şekilde yıldız çiçeği yetiştirmekten vazgeçin. Her ortama uyum sağlayamazlar. Aşırı ısınan toprak uygun değil.

 38. CelalS-İzmir dedi ki:

  Katamaran plastik saksıların iç kısmına (toprak ile saksı cidarı arasına) laminat parke altına izolasyon amaçlı serilen kapron isimli malzemeden döşeyerek güneş nedeniyle toprağın aşırı ısınmasını önlemeye çalışacağım. Sonucu size ayrıca bildireceğim.
  ***
  Eğer o saksılar çok büyük değilse hiç uğraşmayın. Hatta büyük saksılarda bile işe yaramaz. İzmirde yazın hava çok sıcak oluyor. Poşetlerde satılan hazır toprak kullanırsanız o toprakların kendisi köklere sıcaklığı fazlaca iletir. En iyi çare o tip güneşli açık hava yerlerdeki saksılara gerçek toprak kullanmaktır. Daha iyi çare yok.

 39. Tuğba, Antalya dedi ki:

  Merhaba ben 21 mart’ta yıldız çiçeği soğanlarımı orta boy plastik saksıya ektim ve bol güneş alan bir yere koydum. Bahçedeki toprakları kullanıyorum ancak çok çabuk kuruyor ve çatlıyor. Her gün suluyorum. Çok hızlı büyüyüp tomurcuk vermelerine rağmen bir türlü çiçek açmıyor. Sebebi nedir? Saksı mı? toprak mı? Antalya’nın sıcak havası mı?
  ***
  Sıcak iklimlerde plastik saksılar hiç iyi değil. Buna dikkat edin. Bir daha aynı hataya düşmeyin. Eski tip toprak saksı kullanmalısınız. Şimdilik plastik saksıyı aleminyum folyo ile iyice sarın güneşin ışığını ısısını geri yansıtır. Yeterli olur mu bilmem. Toprak bir günde adamakıllı kuruyorsa hem sabah hem akşam sulayın.

 40. Haktan, İzmir dedi ki:

  Yaklaşık bir ay önce yıldız çiçeği aldım. Her açan çiçek bir öncekinden daha küçük oluyor. 4-5 saat güneş görüyor. Bahçe toprağı kullanıyorum. Suyuna da çok dikkat ediyorum. Sebebi ne olabilir sizce?
  ***
  Çiçekliyken alıp toprak değiştirince böyle olması normaldir. Saksısını toprağını değiştirmeden besinli su ile sulamalıydınız. Ayrıca önceki yetiştirildiği yere göre şimdi çok farklı iklim şartlarına gelince uyum sağlayamaz bu da norlam. Şimdi yukardaki bakım bilgilerine göre devam ederseniz gelecek yıl daha güzel olacaktır.

 41. Altuğ T. -Aksaray dedi ki:

  Yıldız soğanlarını sökmek gerekli mi? Sökeceksen hangi ayda veya bitki hangi durumda iken ? (yapraklar tamamen kuruyuncamı?) Üzerini kalın bir gübre tabakası ile örtsek dahamı iyi olur? Nerde muhafaza edelim? Bulunduğum şehir kışın -25 leri görebiliyor.
  ***
  Bakın yazı içinde sorunuzun cevabı ayrıntılı olarak izah edilmiştir.

 42. Cengiz, Mersin dedi ki:

  Geçen yaz sonu dahlia yumrularını topraktan çıkartmıştım. bu bahar başlangıcında ayırarak ekmek istedim. 100 kadar yumru oldu. bir kısmını tam güneş alan yere, diğer kısmını öğleye kadar güneş alan bölüme ektim. tam güneş olan yerdekiler çiçek verdi. diğer taraftakiler vermedi. sebebi ne olabilir acaba?
  ***
  Belki güneş çok yetersiz kalmış olabilir.

 43. Ceren, İstanbul dedi ki:

  Ben yıldız çiçeğiyle ilk kez tanıştım. Babam bana karne hediyesi olarak aldı. Çok istemiştim. Kokusu da çok hoş geliyordu. Aldık. Çiçeğin daha büyük açmasını istiyorsanız yumrularının dalda sadece 1 tane kalması gerekir yazmışsınız. Bunun bir ayı var mıdır peki?
  ***
  Bu zamanda yapraklanmış yıldız çiçeği mi satılıyor? Seralarda yanlış zamanda erken yetiştirilmiş. Normal ortamlarda bozulur gider. Dışarı koysanız soğuğa dayanamayabilir. Her neyse. Yumru değil çiçek tomurcuğu. Her yıldız çeşidinde tomurcuk azaltmak gerekmez. Bunun zamanı da yok. Tomurcuklar leblebi kadar olmadan önce davranmak lazım.

 44. Hatice, Diyarbakır dedi ki:

  Satın aldığım dahlia bodur saksı yumrularımı 1 hafta önce diktim. Saksımın içinde (yetiştikten sonra) çalı formu kazanması için sürgün verdikten sonra filizin kesilmesi gerektiğini okudum. Çıkan filiz kaç cm olunca, tam olarak nereden kesilir? Ben de yumrularımı bölerek diktim malesef, ama geçen bir yumrumu test için çıkarıp baktığımda, şişmiş olarak ve bir tanede kök vermiş olarak gördüm, artık hangileri çıkarsa bahtıma. Tek avantajım şuydu (kendimce tesellim) yumruları böler bölmez diktim bekletmeden! Şu an için sıcak bir odada gölgedeler. filizler çıkmaya başlayınca yavaş yavaş dış ortama alıştırmatı düşünüyorum. evim öğleden sonra güneş görüyor. öğleden sonra güneş görmesi bitki için yeterlidir inşaallah.
  ***
  Çok erken davranmışsınız. Mart sonuna kadar beklemeliydiniz. Kesinlikle ev bitkisi değildir bol bol güneş ister devamlı açık hava ister. Yumurları bölmede de yanlış yapmışsınız. Böldükten sonra üç beş gün bekletilmeli ki kesik yerler tamamıyla kabuk bağlasın. Hemen dikince mikrop kapabilir çürüyebilir. Çok dallı olması için budama ise ilk sürgünler 15cm’yi geçmeden (10-5cm arasındayken) yapılmalı. Tepelerinden keseceksiniz. Bu aslında çeşitlere göre değişir. Çok kalın ve güçlü sürgünler vermişse 20cm olduklarında tepeden kesmek lazım.

 45. Hatice, Diyarbakır dedi ki:

  Dahlialarım çıktı:)

 46. Ceren, İstanbul dedi ki:

  Çok iyi baktım. Topraktan olsa gerek, soldu. Ama şu anda üstünde yeni açmış çiçekleri var. Onlar daha açık renkliler. Onlar solunca onları kopardım. Peki bir daha solmaması için ne yapmalıyım?
  ***
  Çiçekler açar, solar. Solmamaları için hiçbir şey yapılamaz. Yeni tomurcuk çıkar, açar solar. Böyledir. Bu mevsimde yetişmiş çiçeklenmiş yıldız çiçeği herhalde serada yetiştirilmiş olsa gerek. Bunlar ev bitkisi değil. Evde yaşatabilmeniz mucize gibi bir şey. İlkbaharda yeşerirler yaza doğru çiçeklenirler. Normali böyledir. Kışın yumruları toprak altında uyku halinde beklerler.

 47. Hatice, Diyarbakır dedi ki:

  Saksıya diktiğim dahliaların aşama aşama gelişiminin fotoğrafları bu linkte: http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/7828-24.htm
  ***
  Yıldız çiçeği açık hava, bol güneş ister. Acele dikmişsiniz. Kapalı mekanlarda sağlıksız ve güçsüz dallarla büyüme riski büyük. Dışarda olsa havalar ısınınca filizlenip çok hızlı büyürler. Onun için önceden kapalı yerlerde filizlendirmeye gerek yok. O forumda birçok tavsiyeler fazla abartılı ve zararlı. Şimdi dışarı çıkarsanız o körpe sürgünler gece soğuklarında yanar. Nisanda açık havaya çıkarın. Bundan sonra o abartılı tavsiyelere uymayın bu sayfada anlattığım gibi yetiştirin. Bahçeniz yoksa açık balkonda büyük saksılarda yetiştirebilirsiniz.

 48. Ceren, Ankara dedi ki:

  Yıldız çiçeğimin yapraklarında toz varmış gibi bir beyazlık var. Balkonda bakıyordum. Bir süre içeri aldım. Arapsabunlu su sıktım. Değişen bir şey olmadı. Şimdi tekrar balkonda. Sadece yaprak açıyor. Çok sağlıklı gibi durmuyor ama ölecek gibi değil. Bir şey yapmam gerekiyor mu acaba? Keşke Ankara’da bitkilerle ilgili kurs verebilseniz, ilk kayıt yaptıran ben olurdum.. Sevgiler..
  ***
  Daha nisan bile gelmeden yapraklı çiçekli yıldız çiçekleri duymak şaşırtıcı. Bunlar serada zamansız geliştirilmiş. Ya da siz camekanlı sıcak balkonunuzda erkenden yeşertmişsiniz. Bilemem ama bu usul sağlıksız bir usul. Yıldız çiçeğinin sağlıklı olması kuvvetli güneşe ve devamlı hava akımlarına bağlıdır. Yapraklardaki tozlar bit değil de külleme, pas gibi mantar hastalığı ise arapsabunlu su filan işe yaramaz. Bit olsa bile öyle görünümü örümcek bitler sağladığından normal böcek ilaçları onları öldürmez. Hem o tahribat yapraklarda mantar hastalıklarını da getiriyor. Yıldız çiçeğini yapraklandırmada erken ve yanlış zemin seçmişsiniz.

 49. Hakan, Erzurum dedi ki:

  Yıldız çiçeğinin çıkışı patates gibi midir? (Filizlenmeleri, yumrudan)..
  ***
  Evet öyledir fakat son yıllarda Türkiyede yeni tanınan, tohumdan mevsimlik gibi yetiştirilen yıldız çiçeği türleri de var. Onlar biraz farklı. Yumuru oluşturmayıp kışın ölürler. Onlardan bazıları yumru oluşturup uzun ömürlü oluyor.

 50. Hakan, Erzurum dedi ki:

  Şimdi ben saksıya ektiğim yıldız yumrularını nasıl filizlendirebilirim?
  ***
  Erzurum için uygun bir tür değil. İstanbulda bile bu zamanda bahçeye dikip hemen büyümesi beklenmez. Hava biraz daha ısınmalı. Ancak kapalı camekanlı balkonlarda olabilir ama kapalı yerlerde pek iyi gelişeceğini sanmıyorum. Çeşitli hastalıklar türer. Yıldız çiçeği açık havayı, çok havadar ortamı, bol güneşi sever.

 51. Ahmetcan, Antalya dedi ki:

  Saksıdaki dahlia yumruları sertleşmeye başladı. Bu çimlenme belirtisi midir?
  ***
  Açıkta bekletilip nem kaybetmekten dolayı yumuşamış. Sonra toprakta su alarak sertleşmiş. Yakında filizlenip büyümeye başlar. Toprağı açıp rahatsız etmeyin.

 52. Didem, Adana dedi ki:

  Birkaç yıldır dahlia yetiştiriyorum. Artık yumruları çoğaldı. Yumrudaki gözleri nasıl bulup çoğaltabilirim?
  ***
  Gözleri bulmanız gerekmiyor. En olgunlarını tek tek ayırmadan guruplar halinde ayırabilirseniz daha iyi olur. Adanada şimdi filizlenmişlerdir sanıyorum. Geç kaldınız. Filizlenmişlerse seneye deneyin.

 53. Nejat, Antalya dedi ki:

  Yıldız soğanları alıp bahçeye sabahtan akşama kadar güneş gören yere diktim. Üzerine biraz yanmış keçi gübresi koydum. Üç gün sonra topraktan fışkırırırcasına çıktılar. Şimdi 80cm’ye eriştiler. İnşallah çiçeklerini de görürüm. Herkese sevgiler.

 54. Mustafa, Mersin dedi ki:

  Saksıda yetiştirdiğim dahlialarım kök vermeden filiz verdiler. Kök verirler mi?
  ***
  Verirler de siz henüz köklenmediklerini nerden biliyorsunuz? Demek söküp kontrol ettiniz. Bu yaptığınız şey yanlış. Diktiğiniz soğanları ve yumruları köklendiler mi diye söküp kontrol etmeyin. Çürüme oluyor sonra.

 55. Gamze, Diyarbakır dedi ki:

  Dün yumru kökleri saksıya yaklaşık 10cm toprak altında olacak şekilde yerleştirdim. Ne kadar bir süre filizlenme olmazsa çiçekten vazgeçmem gerekir acaba?
  ***
  Şimdi nisanın başındayız. Hava sıcak giderse on-onbeş gün içinde filizler toprak dışına çıkar. Hava fazla serin giderse mayısa kadar gecikebilir. Hava çok serin gitmediği takdirde 20 gün sonra hala filizlenme olmadıysa üstten eşeleyip kontrol edin.

 56. Duru, Antalya dedi ki:

  yakın zamanda iki tane yıldız çiçeği aldım. Saksıda yetiştiriyorum. Birçoğu çiçek açmış ama bazılarının yumruları hala açmamış. Neyse ben çiçeklerimi haftada kaç kere sulamalıyım?
  ***
  Haftada kaç keresi yok. Toprağı yoklayın. ıslaklığı gitmişse sulama zamanı gelmiştir. Gitmemişse sulamayacaksınız. Siz eğer toprak hiç kurumayıp sırılsıklam olduğu halde üç dört günde bir gibi düzenli sularsanız devamlı çamur gibi toprakta kalmaktan dolayı kökler çürüyecektir.

 57. Aykut, Muğla dedi ki:

  Tohumdan yetiştirilen dahlialara uç alma gerekir mi?
  ***
  Yumrularıyla yetiştirilen, çok büyüyen yıldız çiçeklerini tohumdan yetiştirmişseniz önemli değil. Onlar yumruları güçleninceye kadar çiçeklerine önem vermeyin. Ama tohumdan yetiştirilen, çabuk büyüyen, hemen çiçek açan yıldız çiçeklerine duruma göre gerekiyor. Çok güçlü gelişim varsa yapın. Zayıf gelişim varsa yapmayın. Zaten bunlar bodur türler. Çiçekler solmaya yüz tutunca hemen çiçek açan dalı kısaltın. Yeni tomurcuklar verir. Gerçi yapsanız da bir yapmasanız da. Ama güçlü büyüyenlerin ilk başta daha da çok sayıda çiçek açması için yapmak iyi olur.

 58. Kürşat A. -İstanbul dedi ki:

  Bauhouse’dan bodur dahlialar (yumru) aldım. Pencere önünde orta büyüklükte saksılara ektim. 2 hafta oldu. Saksının altına drenaj icin kum-çakıl atmadım. Sadece yetiştirilmiş bitkinin saksısını değiştirirken kökündeki fazla topraktan serpiştirdim. Hazır torflardan kullandım. Sadece birinin filizi 1cm dışarda. Paketten filizliydi zaten hepsi. Diğerleri torfun içinde. Sulayıp bıraktım. Torf nemli kalmaya devam ediyor. Bu drenaj işi problem olur mu? İlk deneyimim.
  ***
  Problem olacağını hiç sanmam. Killi topraklarda tıkanma ihtimali var. Siz killi toprak kullanmamışsınız. Sorun yok. Saksı alt delikleri tıkanmaz. Belki sulama etkisiyle biraz toprak alt deliklerden dışarı çıkabilir. Bu da hiç problem değil.

 59. Handan, Ankara dedi ki:

  Beş adet yıldız çiçeği soğanı aldım. Bir kaç güne gelecek. Toprağını çiçekçiden mi alayım yoksa bahçeden mi? Balkon saksım şu dikdörtken 50, 60cm saksılardan. Beş soğanın kaçını ekmem gerekiyor? Bana nasıl ekmem gerektiğini söylerseniz..
  ***
  O saksılar sığ olup 12cm derin. Yıldız çiçeğinin çok daha derin ve geniş saksılara ihtiyacı var. Çiçekçilerde satılan hazır topraklar ev için süs bitkileri içindir. Yıldız çiçeğine pek uymaz. Fidanlıklardan araştırıp balkon/bahçe bitkileri için hazırlanmış gübreli toprak almalısınız. 5 litre hacimli derin saksılara bir yumru dikin. Böylelikle sağlıklı gelişebilirler. Daha büyük saksı bulursanız saksı başına 2 veya 3 yumru, en az 30cm mesafeyle dikin. 15-20cm derine gömmek lazım.

 60. Yusuf, İzmir dedi ki:

  Boylu dahlialar kaç cm olunca uç alabilirim?
  ***
  Bunun biraz da zaman göre ölçüsü var. Şu anda güzelce boylanıyorlarsa 10 cm’yi geçince yapabilirsiniz. 20cm’den fazla uzamadan önce olmalı. Sıcaklar bastığı zaman ise hiç yapmayın.

 61. Sebahat, Afyon dedi ki:

  Bilgileriniz doğrultusunda, Migros’tan aldığım yumruları bıçakla ayırarak diktim. Şu anda bazılarında yapraklar gözüküyor. Eğer çiçek açarlarsa sonbaharda yumruları sökeyim mi? Daha önce tohumdan yetiştirdiklerimi dört yıl gibi bir süre (bahçeden yumruları çalınana kadar) topraktan sökmemiştim. Saksıda çimlenen yıldızımı tepe budaması yaparak suda beklettim. Şimdi saçak kök oluşturmuş. Nezaman toprakla buluşturayım?
  ***
  İki yanlışınız var. Birincisi, yeni aldığınız yıldız çiçeği yumrularını bölüp parçalamanız yanlış ve zararlı. İkincisi suda tutmanız yanlış. Yumruları dikeceksiniz ve hiç söküp kontrol bile etmeyeceksiniz. Sonbaharda söküp sökmemek hakkında bir şey diyemem. Yukarda bunu yazmıştım. Her bölgenin kış soğuklarına göre değişir.

 62. Sebahat, Afyon dedi ki:

  Ayırarak ektiğimi yazdığım yıldız yumrularımda çimlenme gözleri vardı. O gözleri görünce sizin belirttiğiniz şekilde ayırdım. Yumrular bayağı büyük ve aynı kökte birkaç yetişkindi. Şimdi yaprak vermekteler. Yanlış bir işlem yapsam çimlenirler miydi? Geçen yıldan büyük saksıda olan yıldızımı uç budaması yaparak suda köklendirdim. Sorduğum saçak kök olan çimlendirdiğim yıldızımı ne zaman toprağa dikeceğimdi. Tabi ki diktiğim yumruları suda bekletmedim ve yumruları söküp kontrol etmedim. Toprak üzerinde yaprakları gözüküyor zaten.
  ***
  Benim gördüğüm marketlerde satılan yumrular çok cılız olduğu için hep öyle satılıyor sanmıştım. Bahsettiğiniz gibi ise sorun yok. Doğru yapmışsınız. Belki bu yıl gerektiği gibi güçlü olmayabilirler ama gelecek yıl daha güçlü olacaklardır. Diğer sorunuz hakkında fikrim yok. Budanan dalın köklendirildiğini hiç duymamıştım. Siz nasıl uygun görürseniz öyle dikin diyebilirim ancak. Tutarsa sonbahara kadar mutlaka yumru oluşturur.

 63. Mustafa, Muğla dedi ki:

  İki hafta önce uç alması yaptığım bodur dahlia (yaprakları hariç) 11cm idi fakat şimdi 35cm. Bunun bir zararı olur mu? Daha dalları uzamadı.
  ***
  Yani kestim ama hiç yeni bir gelişim olmadı, yanlardan filizlenmedi, uzunluğu arttı diyorsunuz. Demek ki güçlenmeye devam etmiş. Mayıs ayı içinde yan dallar çıkarıp hızla tomurcuklanacaktır. bekleyin.

 64. Melek, Hatay dedi ki:

  Kaç yumru başına kaç litre saksı gerekir? Yıldız çiçeğini toğuma bırakırsak yumrusunu etkiler mi?
  ***
  Yüzlerce yıldız çiçeği çeşitleri var. Orta boy bir yıldız çiçeği en az 3 litrelik saksı ister. Bir çiçeği tohuma bıraksanız fazlasıyla tohum oluşturur. Bunun hiçbir zararı olmaz. Ama fazla sayıda çiçeği tohuma bırakırsanız yeni çiçekler açmaktan vaz geçebilir.

 65. Savaş, İstanbul dedi ki:

  Küçük bir saksıda torfa ekilmiş ve çiçek açmış bir dahlia aldım. Saksısını büyütmeye gerek var mı? Kök kısmının etrafında bez gibi bir şey var. Onu sökmeli miyim?
  ***
  Daha büyük saksıya geçirmeniz daha iyi olur. Kök kısmına sarılı şeyi sökmeyin kökleri rahatsız etmeden büyük saksıya dikin.

 66. Sıla, Antalya dedi ki:

  5 adet yıldız yumrusu aldım. Hepsi filizlendi. 20-30cm oldular. Ben hiç üstten kesmedim. İlk defa yetiştiriyorum. Kesmem gerekir mi yoksa geç mi kaldım?
  ***
  Hayır kesmeyin.

 67. İrem, Trabzon dedi ki:

  Kışın ne yapmalıyım? Çiçeğim saksıda yetişiyor.
  ***
  Yukarda bu konuyu anlatmıştım. O bilgilerden yola çıkarak herkes kendi bölgesinde ne yapacağını düşünmeli. Trabzon, İzmir, İstanbul aynı kış şartlarına sahiptir. Ciddi kış olmaz. Kış bile sayılmaz.

 68. Elif K. -İstanbul dedi ki:

  Yıldız çiçeklerimin yapraklarını beyaz pamuk ya da kireç gibi mi desem bir katman sardı. Çiçekleri de keyifsiz ve solgun görünüyor. Nedir ne yapmalıyım?
  ***
  İstanbulda taflan yapraklarında görünen aynı mantar hastalığı. Yıldız çiçeğinde de oluyorsa sizinkilerin yeri yeterince rüzgarlı ve güneşli değil demektir. Ayrıca öyle yerlerde çevresinde gece ıslaklığı olmamalı. Onu ve çevresindeki bitkileri akşamları sulamayın. Sabahleyin öğleye doğru sulamalısınız (ve kesin gerekli ise sulayın). Yıldız çiçeği günde en az 3 saat direkt güneş almalıdır.

 69. Hasan S. -Antalya dedi ki:

  Antalya Korkuteli ilçesinin 600 rakımlı bir köyünde yazlıkçı olarak oturuyorum. 2013te ankaradan söküp getirdiğim yıldız çiçeği soğanlarını martta ektim. Hepsi çok gelişip harika çiçekler açtı. Bahçeyi gören komşular hayran kalıp benden soğan istediler. Yine martta 35 ayrı yere ektiğim soğanlardan sadece 8 tanesi çıktı. Geri kalan soğanları söküp biraz yüzeye yakın hatta bir kısmının üst tarafı görülecek şekilde yeniden gübre ile ektim. Ama hala filizlenme yok. Sebebi nedir?
  ***
  Belki de yıldız çiçeği yumruları hastalıklıydı veya cansızdı. Yumrular bazen çürümüş ölmüş olabiliyor ama sağlıklılarından ayrıt edebilmek kolay olmaz. Belki de nasıl bir gübre kullanmışsanız gübre onlara zarar vermiştir.

 70. Nazan, Ankara dedi ki:

  Geçen yıl fidanlıktan aldığım ve bahçeye diktiğim dalyalarım güzel çiçeklendiler. Sonbaharda yumruları topraktan söküp yeniden ilkbaharda bahçeye diktim. Güzel yeşerip dallandılar ancak bir türlü sağlıklı çiçek açamıyorlar. Örneğin on tomurcuk varsa biri açıyor kalanları tomurcuk halinde kuruyup dökülüyor. Dallarda çiçekten çok pörsümüş tomurcuk var. Geçen yıl böyle bir sorun yoktu. Sabahtan öğlenden sonraya kadar bol güneş alıyor ve her gün sulanıyorlar. Neyi yanlış yapıyor olabilirim acaba?
  ***
  Bu saydıklarınızdan başka sağlık problemi yoksa toprakta potasyum yetersiz demektir. Gübrelemeniz gerekirdi. Ayrıca çiçek tomurcuklarını iyi inceleyin. Kulağakaçan adlı böcekler yıldızçiçeği bitkisinin tomurcuklarını içerden yemeye bayılırlar.

 71. Sevgi, Zonguldak dedi ki:

  İlk defa bu yıl soğanları ektim. Hiç kesmedim. 30-40cm falan oldular ama hala hiç çiçek açmadı. Sadece uzuyor. Birkaç tomurcuk var bir aydır ama çiçek olmuyor.
  ***
  Problem ya yerinde (güneş, rüzgar önemli) ya da toprağındadır. Bu şartların doğru olması lazım.

 72. Merve, Antalya dedi ki:

  Dahlia variabilis tohumu şipariş ettim. Acaba şimdi diksem zamanı mı? 3-4 ayda anca yumru oluşturabiliyor sanırım okuduklarımdan.
  ***
  Hiç belli olmaz. Antalya’da belki mümkündür. Bir kısmını şimdi deneyin bence. Geri kalanını ilkbahara kadar saklayın. Bu tür hakkında verilen bilgilere göre tohumlar kış sonunda ekiliyor ve sadece yıllık olarak yetiştiriliyor. Fideler hızlı büyüyüp yazın bol bol çiçek açarlar. Ama sanıyorum yumru vermesi ve böylece uzun ömürlü olması mümkün.

 73. Orhan, Ankara dedi ki:

  Mart ayı sonunda marketten file içerisinde aldığım tek salkımda birleşik beş yumruyu ayırarak geniş bahçe saksısına ektim. Sadece iki filizlenme gövde oluşturdu. Geçen süre içerisinde sadece sulama desteği verdim. 30-35cm boylarında, kalın dal ve yapraklı gövdeye sahip, çiçeksiz ve cılız tomurcuklu durumdalar. Kış girişinde olmamız nedeni ile yumru vermiş olacaklarını da tahminen kök açıp yumruları ayırıp aynı saksıda eşit aralıklarla dağıtarak ekmem uygun olur mu?
  ***
  En başta yanlış yapmışsınız. Yıldız çiçeği yumruları salkım gibi parçalı olur ve ayırmak doğru değildir. Üç-dört yılda bir, tek tek değil guruplar halinde ayırmak gerekir. Yoksa kuvveti düşer verimi adeta sıfıra iner. Şimdi bir şey yapmayın. Kışı fazla donmayacağı kadar soğuk bir yerde dinlenerek geçirsin.

 74. Deniz, İzmir dedi ki:

  Çok severek aldığım yıldız çiçeklerimin yaprakları soldu. Üzerlerindeki birkaç tomurcuk açmadan solmaya başladı. Sulama suyuna besin koydum ve çürük yaprakları kopardım. Yaprakları beyaz beyaz olunca küllenme olduğunu gördüm. Ziraatçiden ilaç aldım. Sabah ilaçlama yaptım. İyice kötü oldular. Seradan aldım. Öneriniz nedir ne yapmam lazım?
  ***
  Önerim, bitkileri iyi tanımanız ve doğal olarak çiçek açtığı ayların dışında başka zamanlarda çiçek açtırılmış bitkileri kesinlikle almamanız. Yıldız çiçeği zaten evde asla yaşayamaz. Bahçede ise şimdi yavaş yavaş bozuluyorlar. Zamanı değil. Seracı hilelerine kanmayın paranızı çöpe atmayın.

 75. Rıza, Ankara dedi ki:

  Ankara için normal şartlarda yıldız yumrularının söküm zamanı olan sonbaharın sonuna gelmemize rağmen bu bahar diktiğim yıldız yumrularının yaprakları halen yemyeşil. Bir kısmı (özellikle büyük ahşap saksılarda olanlar) hafif solgun görünseler de çiçekli. Havaların iyi gitmesiyle beraber sizden öğrendiğim ekim-bakım bilgilerini elimden geldiğince uyguladığımdan olsa gerek. Ancak bu güzelliği tekrar yaşamam için yumruları donlar başlamadan ne zaman sökmeliyim? Bitki halen yapraklıyken ve yapraklar solmadan, yaprakları kesip sökmem uygun olur mu? Yapraklar henüz yeşilken ani bir ısı düşüklüğünün yumrulara da zarar vermesinden korkuyorum. Saksıda olanları ise sökmeden ısıtmasız kapalı cam balkonda veya biraz daha soğuk olan ama don görmeyen bir yerde tutsam olur mu?
  ***
  Sonbaharın sonuna daha bir ay var. İsterseniz (hatta en iyisi) şimdi hepsini sökün -ama yaprakları filan sakın kesmeyin. Kökleri topraktan arındırın. Yağmurdan ıslanmayacakları çok esintili bir yerde bekletin. Yapraklar ve kökler kururken yumrular onlardaki gücü geri çekip güzelce depolar. Tamamen kuruduklarında kuru yaprakları temizler ve saklarsınız.

 76. Ali, Mersin dedi ki:

  Dahlia, yıldız çiçeği balkonumda 3 aydır duruyor. Epey de serpildi. Çok güzel çiçekleri var. İlkbahara giriyoruz. Bu çiçeğin Mersin ikliminde dinlenme solma zamanı var mıdır ç? Aralık ayında almıştım. Hala çiçek veriyor. Çok da canlı. Okuduğum yorumlarda bu çiçeğin kışın solması gerekiyormuş. Sizce Mersin iklimi ve güneş gören balkonda bunun yaşama şekli nasıldır?
  ***
  Çok fazla yıldız çiçeği çeşitleri var. Bazıları serin havaya uyumludur ama esasen güneşi ve sıcağı severler. Sizinki şimdi öyle canlı olduğuna göre yazın kuduracak demektir. Mart ortasında daha büyük ve daha ağır bir saksıya dikmelisiniz. Yazın sizi bıktıracak kadar serpilir bol bol çiçeklenir.

 77. Yasyas, İstanbul dedi ki:

  Birisine hediye etmek için çok güzel bir yıldız çiçeği almak istiyorum. Anlamlı olduğunu öğrendim. İstanbul’da bulabileceğim özellikle yönlendirebileceğiniz bir yer var mı? Zaman kısa olduğu için kendim yetiştirmem mümkün değil.
  ***
  Şimdi gerçi çiçekli olmaları için zamanı değil ama bazen seralarda özel şartlarda zamansız mevsimsiz çiçeklendirip satıyorlar. Şansınız varsa böyle yetiştirilmiş çiçekli bir yıldız bulabilirsiniz. Size yakın bir Bauhaus varsa oraya bakın.

 78. Özyaman, Balıkesir dedi ki:

  ilk defa yıldız yumrusu ektim. Üç hafta olmasına rağmen hala filizlenme olmadı. Filizlenme süresi hakkında bilgi verir misiniz?
  ***
  Hala kış sonu havası hakim. Bahar başlamadı gibi bir şey. Havaların biraz daha ısınması gerekiyor. Yani soğuk yüzünden geciktiler. Sabredin. Süre değil ısı önemli.

 79. Ali, Diyarbakır dedi ki:

  Ben dün yıldız yumruları ve ektim. Hergün suluyorum. Ne zaman filizlenir?
  ***
  Her gün sulamayın. Filizlenip topraktan çıkmaları hava sıcaklığına göre değişir. Şimdi bahar serinleri geride kaldığına göre çabuk çıkarlar. Belki 10-15 gün kadar sürebilir.

 80. Dilara, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, kışın yumruları saksı içerisinde soğuk fakat havasız bir yerde saklayanilir miyim? Yoksa havadar mı olması gerekiyor?
  ***
  Saksıyı öylece kapalı, bodrum gibi garaj gibi bir yere kaldırabilirsiniz. Esintili olması gerekmiyor. Kapıları tamamen kapalı olabilir sakıncası yok. Ama yumruların aktifleşip filiz uzatacakları kadar sıcak olmaması şart.

 81. Ali dedi ki:

  Benim bir tane yıldız çiçeğim var. Epey de boylanmış dolu tomurcuk. Bugün çocuklar anneler günü için annelerine ufak bir yıldız çiçeği fidesi almışlar. Minnacık saksıda ona yakın tomurcuk var. Bir tane de yıldız çiçeği açmış. Evde büyük saksı olmadığından 1 nolu tabir ettiğimiz saksıya naklettim. Sanırsam yüksekliği 20 santimi geçecek. Sizce bu saksı yeterli mi? Bu çiçeklerin kökü fazla yayılıyor mu?
  ***
  Bilemiyorum. Zira yıldız çiçeği türleri, çeşitleri çok fazla. Küçük tiplerinin hangileri bodur hangileri minyatür anlamak zor. Minyatür gibilerden ise yeterlidir. Bodur ama güçlü olanlardan ise 3,5 litre hacminde saksı gerekir.

 82. Zühra, Isparta dedi ki:

  Yıldız çiçeğinin mavisini arıyorum. Nasıl bulurum?
  ***
  Bilmiyorum. Bu konuda hiçbir bilgim yok. İnternette resim görürseniz inanmayın. Fotoğraf hilesi ile resimde mavi gösterip insanları kandırıyorlar.

 83. Savaş, İstanbul dedi ki:

  Geçen yıl dikip muhteşem çiçeklerini gördüğüm dalyalarım sert geçen kışı donmadan atlatıp toprak üstüne 10 cm çıkmışlar. Bu zamanda uç alma yapabilir miyim dallanması için?
  ***
  Bu yıldız çiçeği türüne, çeşidine göre değişir. Geçen yıl yapmadığınız halde muhteşem gelişim olduysa bu yıl da yapmayın.

 84. Sinem, Ankara dedi ki:

  Geçen gün saksida açmış olarak yıldız çiçeği aldım. Evde yaşama şansı hiç yok mu? Görüntüsü harika.
  ***
  Kuvvetli ve uzun süreli güneş ister. Daima esinti ister. Bu yüzden evde olmaz. Özellikle daimi esinti çok önemli.

 85. Ali, Mersin dedi ki:

  Yıldız çiçeğinin sonbahar sonunda yaşamını yitirdiğini ve saksıdaki yumru korunursa seneye daha gür daha gelişmiş bir çiçek olur deniyor. Peki Mersin’de sonbahar sonu soğuklar başlamadan ben bu yıldız çiçeğini salona güneş gören pencere önüne alsam.. aydınlık var, güneşi de görür. Oda içi sıcak. Salon büyük. Havasız değil. Bu çiçeği soldurmadan çiçeklerini bilmem ama yaprakları yeşil olarak bu çiçeği ölmeden yeşil haliyle mart ayına kadar yaşatamaz mıyız?
  ***
  Yılın bir döneminde aşırı susuzluktan ya da fazla soğuktan dolayı gelişiminin durması, birkaç ay dinlenmesi onların yapıları icabı gereklidir. Daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü olurlar. Sıcak aylarda aktif oldukları için Türkiye’de kış dinlendirmesi yapmak uygundur ve mantıklıdır. Eve alıp da evde hem bitkilere hem kendinize sıkıntı yaşatmayın. Eğer dinlendirmezseniz randımanı düşer, direnci azalır ve zamanla çürür giderler.

 86. Hediye, Mardin dedi ki:

  Ben mayıs ayında küçük bir saksıda yıldız çiçeği almıştım. Saksısı küçük olduğu için daha büyük bir saksıya almıştım. Temmuz ayının ortalarına kadar çiçeklendi. Ondan sonra herhalde birkaç gün sulamadığım için olsa gerek kurudu. Yapraklarını sökmeden böyle bir aya kadar felan suladım. Ondan sonra hiç sulama yapmadım. Yumrusu zarar görmüş müdür? Bundan sonra yumrusunu nasıl koruyabilirim? Sulamadan toprakta ilkbahara kadar bırakmamın bir sakıncası olur mu?
  ***
  Toprağı eşeleyip yumru var mı, varsa canlı mı değil mi kontrol edin. Eğer varsa ve canlı ise ilkbahara kadar dayanır. Dışarda tutun ve toprak kupkuru oldukça az miktarda su ile sulayın. Böylece yumrular kurumaz.

 87. Züleyha, Kayseri dedi ki:

  Gecen yaz ilk defa yıldız çiçeği ektim. Eşim bahçeyi kışa hazırlarken çiçeğin oluşan yumrularını topraktan çıkardı. Bir saklama kabına koyduk. Geçen hafta bahçeye gittiğimde yumruların yumuşamış olduğunu farkettim. Acaba ölmüş müdür? Koçtaştan satın aldığımızda da küçük bir filenin içinde 3-4 tane yumru şeklinde satın almıştım. Toprakta değildi. Durur zannettim ve saklama kabına koydum.
  ***
  Son zamanlarda oralarda geceleri uzun süreli don olayı oluyor. Ve siz bu durumda topraktan sökerek açık yerde bırakmışsınız. Yumrular soğuktan yanmış olabilirler. Eğer pişmiş haşlanmış gibi iseler ölmüşlerdir. Yapılacak bir şey yok. Soğuk ama donmayacakları bir yerde korumanız gerekiyordu.

 88. Züleyha, Kayseri dedi ki:

  Pişmiş haşlanmış gibi de değil. Yumuşamış sadece.
  ***
  Donmayacakları ama soğuk bir yerde tutun. Zamanla biraz küçülürler. Çürüme olmazsa hâlâ canlı demektir.

 89. Ali, Mersin dedi ki:

  Bana bir tane yıldız çiçeği geldi. Kocaman saksısı tahminen 4 kğ lık yoğurt kabı kadar. Çok harika bir çiçek. Çiçekçiye saksısını değiştireyim dedim. Bu yıl saksısı yeterli sakın değiştirme dedi. Mersin ikliminde kışa girerken büyük olasılıkla yaprakları kuruyacak diye düşünüyorum. Yumruyu saksıdan çıkarmasam toprağın içinde bıraksam.. Nunu kışın saklama koşulları nasıldır? Nemli tutmak için sulamak gerekir mi? İlkbaharda yeniden yeşerir mi? Yeşermesi için sulanması gerekir mi?
  ***
  Sizin orada yıldızların yaprakları ve dalları kış koşullarına göre kuruyabilir de kurumayabilir de. Ama sağlıklı olabilmesi için yılın bir bölümünde kurutup dinlendirmek çok önemlidir. Aralık ayının sonunda sulamayı bırakın ve yağmurdan ıslanmayacağı, güneş de almayan ve çok soğuk bir köşede bekletin ki yaprakları da dalları da tamamen kurusunlar. Toprak adamakıllı kurusa bile sulamak gerekmez. Mart ayı ortasında yumruları topraktan sökün. Daha büyükçe bir saksıya güzelce hazırladığınız toprağa dikin ve sulayın. Saksıyı güneşte ısınacağı bir yerde tutmalısınız. Nisanda dirilip hızlıca büyür. Haziran sonuna doğru daha az güneşli bir yere alın. Yıldız çiçeklerine her yıl bu muameleyi yapmalısınız.

 90. Hüdai, İzmir dedi ki:

  Geçen sene nisan ayında çiçekçiden yıldız çiçeği aldım. Yazın çok güzel açtı. Toprağı hafif kuruyunca suladım. Bahçede güneş gören bir yerdeydi. Kış mevsimine girince saksıda bahçede bıraktım. Geçen hafta saksı toprağını yenileyim diye toprağı boşalttım ama yıldız çiçeğinin yumrularını bulamadım. Acaba çürümüş olabilir mi?
  ***
  Çürüselerdi çürüntülerini bulmanız gerekirdi. Belki onlar başka türlerdir. Aynı familyadan yıldız çiçeğine benzer süs bitkileri var.

 91. Hüdai, İzmir dedi ki:

  Nisan ayında koçtaştan yıldız çiçeği yumruları aldım. Saksıya diktim yeşerdi. Büyük yapraklı ve uzamaya başladı. Acaba yumruları başka çiçek yumruları mı onu öğrenmek istiyorum. Eski yıldız çiçeği yumruları patates gibi yuvarlaktı. Yeni aldıklarım uzun yumrulardı. Farklı bir yıldız çiçegi mi aldım acaba?
  ***
  Hayır. Yıldız çiçeği yumruları, yıldız çiçeğinin çeşidine göre farklı farklı olabiliyor. Soğan şeklinde yıldız çiçeği yumrusu bile gördüm. Ama yumruların şekli en çok bu yeni aldıklarınız gibi olur yani uzun uzundurlar.

 92. Gül, Antakya dedi ki:

  Çiçek tutkumu bilen akrabam bugün bana Almanya’dan yıldız çiçeği yumruları getirmiş. Bu yumruları ekmek için doğru zaman mı geç mi oldu?
  ***
  Evet doğru zaman. Tam zamanı.

 93. Mahpeyker, İstanbul dedi ki:

  Dahlia fleurel xxl boyutta soğanları biraz geç, 20 Mayıs gibi 10 litrelik saksıda toprakla buluşturdum. Üç gün gibi kısa bir sürede ilk filiz toprağı deldi. Bir hafta sonra 2. ve 3. filiz ardarda günyüzüne çıktı. Şu an 8cm kadar uzadı ilk filiz. Bu gelişme hızını nasıl arttırabilirim? Şu an destek için çubuk koymalı mıyım? Kökün zarar görmesinden korkuyorum.
  ***
  Gelişme hızı açık havada bol güneşte normal seyrinde olursa en sağlıklısı budur. Acele etmeyin. Ayrıca yumruları ekmekte hiç de geç kalmamışsınız. Eğer fazla boylanan yıldızlardan ise destek çubuğu iyi olur. Şimdi henüz kökler fazla gelişmemişken destek çubuklarını toprağına batırabilirsiniz.

 94. Atiye, Antalya dedi ki:

  Soğanlarını saksıya diktim. 1,5 ayda çiçeğim 165cm’ye ulaştı ve hala çiçek açmadı. Yazınızı okuyunca dün odada bulunan çiçeği balkona aldım. Çiçek açması şu an başka ne yapabilirim?
  ***
  Yıldız çiçeği ev bitkisi değildir. Evde tuttuğunuz için kof gelişim gösterip sağlığı bozuk dal uzatmış. Devamlı açık hava ve direkt güneş ister. Şimdi dışarıya alışabilirse dipten yeni sağlıklı dallar çıkarır ve sonra çiçek açar.

 95. Afitap, Yalova dedi ki:

  Merhaba yıldız yumrularımı geçen ay diktim. Bir ayda 15cm oldular. Açık havada bol rüzgar ve bol güneş alıyor. Daha fazla güneş alabilmesi için akşama doğru konumunu değiştiriyorum. Bu doğru mudur?
  ***
  Doğru değil. Hiç rahatsız etmemelisiniz.

 96. Mahigül, Sivas dedi ki:

  Merhaba. Boyu uzun yıldız çiçeğim iki yıldır güzel çiçekler verirken bu sene yumrusu sağlıklı olduğu halde çıkan filizlenmeler büyümüyor. Yaprakları büzülüp kalıyor. İlaçladığım halde bir sonuç alamadım. Hatta hastalıklı filizlerini kopardım ama nafile. Yeni çıkan filizlerde aynı. Bahçem yeterince güneş ve esinti alıyor. Sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Hastalık mı yoksa köklerdeki problem yüzünden gelişim aksaması mı bunu bilmiyorum. Bazen bahçe bitkilerinin köklerine bazı kurtlar zarar verir. Bu yüzden gelişim çok kötü aksar.

 97. Nevin, İzmir dedi ki:

  Yıldız yumrumu dikeli 2 ay oldu. Geçen hafta İstanbuldan İzmire taşındığım için İzmire geldi. Tepeden fışkırmaya devam ediyor. Çok sağlıklı görünüyor ama bu süreçte çok yeri değişti. En alt en büyük yapraklarının sararması normal mi? Çiçek açmadı henüz. Ben de vermolit çiçek açtıran organik sıvı solucan gübresi verdim. İki balkon da öğleden sonra 14.00 den itibaren 6 saate yakın güneş alıyor. Günde 12 saat direkt güneş alabileceği bir yer bulamadım. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  En az 4 saat direkt güneş yeterli. 12 saat sürmesi hiç gerekmez. Ayrıca tam açık havada olmaları lazım. Camekanlı balkonlar pek uygun değil. bendeki iki yıldızdan biri bir aydan fazladır çiçek açmakta. Diğeri sağlığı yerinde ama hala çiçek açmadı. Anlaşılan her bir yıldız çiçeği aynı hareket etmiyor. Bir de şunu belirtmem lazım şimdi çiçek açıp duran yıldız geçen yıl daha iyi beslenmişti ve pek su sıkıntısı çekmemişti. Yani iyi bakım şart. Bu yıl olmasa bile gelecek yıl gayet güzel çiçeklenir.

 98. Mefharet, Muğla dedi ki:

  Efendim Merhabalar. Dahlia çiçeklerim bu sene bayağı büyüdüler. 1 metreyi aştılar, yemyeşiller. Mayıs sonunda dikmiştim. Büyük saksıda yaşıyorlar ve devamlı açık havada 3 saate yakın direkt güneş alıyorlar ama çiçek açmadılar. Çok hızlı büyümüşlerdi acaba ondan mı yoksa güneş mi eksik geldi? 15 gün önce gübre şerbeti de verdim. Çok çabuk kuruyor, toprakları çatlıyor. Toprağı artık 2 günde bir sulama gerekiyor. Ne yapsam ne etsem? Acaba Eylül’de güzün bir sürpriz yapar mı? Ne dersiniz? Eğer önerirseniz daha çok güneş alabileceği bir yere konumlandırabilirim.
  ***
  Güneş eksikliğinden olabilir. 1 metreyi aşmaları ama çiçekli olmamaları da galiba bunun bir kanıtı. Kendi yıldızlarımdan örnek vereyim. Geçen yıl ilkbaharda saksıda çiçekli olarak aldığım yıldız çiçeği bu yıl gayet güzel geliştiği halde hala çiçek açmadı. Şimdi dal uçlarında değişik bir yapılanma var. Sanıyorum tomurcuklar çıkıyor. Bu yıldızın yeri çok fazla güneşli değil yani çiçeklenmedeki gecikmenin sebebi bu olabilir. Yine geçen yıl minicik bir yıldız fidesi almıştım. O kadar küçüktü ki anca yaz sonunda çiçeklenmişti. Bu yıl ise haziranda çiçeklendi çünkü yeri iyi güneş alıyor ve çok fazla sıcağa maruz kalıyor. Kesintisiz çiçek açıp duruyor. Ben de size yakın bir yerde Didim’deyim. Buralarda yaz sıcakları çok fena.

 99. Mefharet, Muğla dedi ki:

  Bu arada benimkinin en uç sürgünleri de tomurcuk gibi yeşil top gibi garip bir halde ama sanırım onlar yaprak bilmiyorum. Vallahi Datça’nın sıcakları da çok. Uygun görürseniz haftaya solucan gübresi şerbeti vereceğim. Haftaya 1 ay dolacak en son 1 ay önce kompozit gübre almıştı. Dün suyuna 2 yemek kaşığı beklemiş maden suyu karıştırmıştım. Ne dersiniz?
  ***
  Geç cevap için özür dilerim. Solucan gübresinin zararı olmaz rahatça verebilirsiniz. Aslında şimdi için değil gelecek yıl için kök yumruları güzelce yapılanır ve gelecek yıl çok güçlü büyür. Maden suyu gerekmez ama zararı da yok. Ayda bir gibi verebilirsiniz. Kaşık kaşık az değil çok miktarda verebilirsiniz. Bunun faydası toprağın kimyasal dengelerine göre çok iyi de olabilir zararı da olabilir. Saksılarda yetiştirilen salon bitkilerine (eğer bunlara bitki besini veriliyorsa toprağın dengesini koruma açısından) büyük faydası olur.

 100. Caner, İstanbul dedi ki:

  İyi günler yıldız çiçeğimi Mayısın son haftası dikmiştim. Açık havadaydı. Su problemi olmadı. 92cm oldu ancak hala çiçek vermedi. 2 gün önce yerini değiştirdim artık çok güneş alıyor. Acaba uygulamalarımda bir hata var mıdır ve Eylül ya da Ekim ayında açma olasılığı var mıdır?
  ***
  Günde en az 4 saat direkt güneş ister. Ayrıca yaz sıcakları iyice bastırana kadar sık sulamamak ara sıra su sıkıntısı çektirmek çiçek açmasında etkilidir. Şimdi gecikmiş de olsa eylülde çiçek açabilir.

 101. Naci, Uşak dedi ki:

  Yıldız çiçeğimi Haziran ayının başında dikmiştim. Uzun süre çiçek açmadı. Yeri çok değişti. En son Eylül sonu bize sürpriz yaparak 3 tane tomurcuk açtı. Yerini değiştirmiştim. Ancak sabah çok güneş gören yerde değil akşamüzeri 4 saat güneş gören yerde tomurcuk açtı. Şu an yerini değiştirmelimiyim bilmiyorum. Daha çok çiçek açması için ne yapabilirim ve ne zamana kadar çiçek açar?
  ***
  Şimdi git gide havalar serinliyor ve yıldız çiçekleri de yavaş yavaş bozulup kış dinlenmesine girecekler. Yani yapacağınız bir şey yok. İlkbaharda yumruları sökerek daha büyük daha derin bir saksıya dikin ve mümkün olan en güneşli en sıcak yer neresi ise orada tutun. Yerini hiç değiştirmeyin. Güneşi ve sıcağı sever.

 102. Emine, Belcika dedi ki:

  Merhaba. Ben Belçikada yıldız cicegi dikmek istiyorum bahçemë . Yazılanları okudum. Hep soganindan bahsediyorsunuz. Fakat benim aldığım şey daha çok köke benziyor. Bunu toprağa tamamen gomecek miyim? Yoksa biraz dışarda mi kalacak?
  ***
  Ben hiçbir zaman soğan demedim. Yumru dedim. Başka yerden öyle okumuş olmalısınız. Ya da yazı altına soru yazan misafirler soğan demiştir. Yıldız çiçeği yumruları tamamıyla toprağa gömülür. Derinlik ortalama 10 ile 20cm arasında olacak.

 103. Melda, Niğde dedi ki:

  Merhaba ben Adana realden yıldız çiçeği soğanı aldım. Daha önce hiç bir deneyimim olmadı. Babamla soğanları ektik fakat soğanların dışarı bakan kisimlarinda ekerken olan kuruyan sapları vardı. Bir hafta bekledim sonra o kuruyan sapların çiçeğin cimlenmesine engel olacağını düşündüğüm için kestim. Bana biraz bilgi verir misiniz?
  ***
  Niğde’de yıldız çiçeği ekmek için çok erken. Ya da camekanlı balkon varsa önce orada tutmalısınız. Filizlenmeleri için sıcağa ihtiyaç var. Çok aceleci davranmışsınız.

 104. Emine, Konya dedi ki:

  Elimde 12 adet boyları 8-15cm arasında değişen dahlia yumruları var. Yumruları aldığım yer bir tanesini 8 numara saksıya (yaklaşık 20 litrelik su kovası kadar) tek başına dikmemi söyledi. Saksı büyüklüğü bana çok geldi. Size sormak istedim. Doğrusu nasıl bir saksıdır?
  ***
  Hazır poşet toprak kullanacaksanız o kadar büyük saksı gerekir. Çünkü yıldız çiçeği hem saatlerce direkt güneş istiyor hem de köklerinin serinde kalmasını istiyor. Ayrıca toprağını ve yerini severse 1 metre civarlarında dallanıp budaklanarak gelişir kocaman olur. Yani çiçekçi bir bakıma haklı. Ama hazır poşet toprakları bahçe-balkon saksıları için ben kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bahçelerden tarlalardan alacağınız doğal toprak ile karışım yaparsanız 3 litre hacimli saksı bile yeterli olacaktır (ama daha iyi serpilmeleri için ne kadar büyük saksı o kadar iyi). Tarla, park, bahçe gibi bir yerden verimli bir toprak bulun. Bundan 2 ölçü, hazır poşet topraktan 2 ölçü, yanmış gübre 3 ölçü ve sıva kumu (dişli kum) iki ölçü oranlarda karışım yapın. Bu karışım ısıyı köklere fazla iletmez. Dolayısıyla ortalama 5 litre hacimli saksılar yıldız çiçeğine yeterli olacaktır. Dikdörtgen saksılara saksının büyüklüğüne göre iki veya üç yumru dikebilirsiniz. Aralarında en az 30cm mesafe olmalı. Çoklu yumruları sakın kesip bölmeyin o şekilde dikin.

 105. Funda, Kocaeli dedi ki:

  Merhaba ben yıldız çiçeğimi haziran başı aldım. Balkonda saksıya ektim. Düzenli sulamama rağmen önce yaprakları sarardı ve şimdi tamamen kurudu. Ne yapabilirim?
  ***
  susuzluktan dolayı kurumadı ise köklerden çürümüş olabilir. Dibini eşeleyip kontrol edin. Kök kısmı canlı ise açık havada güneşli yerde tekrar yeşerir. Zaten açık havada idi diyorsanız o halde toprağını değiştirin. O toprak zarar vermiştir sanıyorum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)