Cam Güzeli, Impatiens

Hem kış soğuklarına dayanamayan hem serin iklim seven cam güzelinin günümüzde maalesef eski uzun boylanan ve çok dallanan has türü neredeyse hiç bulunamıyor. Yeni bodur tipleri yaygın ama bunlar da cam güzeli adını pek hak etmiyorlar.

Balsaminaceae familyasının Impatiens cinsinin Türkiye’de eskiden beri tanınan ve çok sevilen iki türü cam güzeli ve kına çiçeğidir. Son yıllarda tanınan ve her iki türden daha fazla yetiştirilen Impatiens türü ise Yeni Gine çiçeğidir. Bütün bu türler kendi adlarından ziyade mensup oldukları cinsin adı ile bilinir (Impatiens). Fakat Türkiye’de ayrı ayrı isimleriyle bilinirler. Her biri zaten farklı türler oldukları için böylesi daha mantıklı.

Cam güzeli

Cam güzelinin bilimsel adı Ipatiens walleriana’dır. Diğer türlerle cam güzelinin ortak özellikleri çiçek benzerlikleri ve tohum kapsüllerinin içlerindeki tohumlar olgunlaştığında hafif bir dokunma ile patlayıp tohumlarını çevreye saçmalarıdır. Impatiens adı da tohum saçma özelliğinden gelir. Sabırsız, telaşlı, aceleci demektir.

Kış soğuklarına pek dayanıklı olmadığı için genellikle mevsimlik yetiştirilir. Evlerde kışın hayatta kalabilmeleri güneşli bir pencere önünde tutulmasıyla mümkündür.

Özellikleri

Cam güzeli 60 cm (bazen daha fazla) uzayıp fazla yer işgal eder. Fakat bodur kültivarları geliştirilmiş. Eski klasik tip ve yeni bodur tip camgüzeli çeşitlerinin yaprakları ve çiçekleri aynıdır. Fark sadece bodurlarının boylanmaması ve çok fazla dallanmamasıdır. Yaprakları yuvarlakça ve yeşildir. Çok çeşitli renklerde, yalın kat ve katmerli çiçek açan çeşitleri vardır. Eski tip cam güzelinin boyu uzadıkça çiçekleri daha büyük olur.

Yetiştirilmesi, bakımı

Şiddetli sıcağı ve öğle cıvarı güneşini sevmeyen cam güzeli her iklime ve her yere uygun değildir. En iyi gelişeceği yer sabah – öğle öncesi arası güneşini alacağı doğu cephedir. Ev içlerinde de doğu cephe cam önü uygundur.

Toprak

Humuslu ve kumlu toprakları sever. Hazır poşet toprak da uygundur ama en iyisi doğal humuslu toprak ile dişli kum (sıva kumu) veya ince ponza taşı karışımıdır. 3 ölçü doğal kara toprak + 1 ölçü kum veya ince ponza.

 Sulama, bitki besini

Evlerde yetiştirilen cam güzeli kışın ve serin aylarda toprak bir hayli kurudukça ama nemini tam yitirmeden, ilkbahar sonundan itibaren toprak hafifçe kurudukça sulanmalıdır. Bahçelerde ise daha sık sulamanızın zararı olmaz.

Cam güzelinizin bol bol çiçek açıp durması için düzenli bitki besini vermeniz gerekir. Her dört sulamada bir suya karıştırılan bitki besininden verebilirsiniz. Evlerde yetiştirilenler kışın da çiçeklenmeye devam ediyorsa bitki besinini kesmenize gerek yok ama 40 günde bir defa gibi azaltın. Besleyici toprak hazırlamada bilginiz ve imkanınız varsa bitki besini vermenize gerek yok.

Budama

Çiçekleri solmuş, gelişimi durmuş, hastalıklı gibi olmuş dalları kesmelisiniz. Bakımınızda hatanız yoksa yaz boyunca tekrar tekrar filizlenip çiçek açıp dururlar.

Yıkama, su fısfıslama

Örümcek bitler özellikle saksıda, özellikle de evde yetiştirilen cam güzellerine musallat olur. Yaz boyunca haftada en az bir defa akşamları yaprakların altını üstünü su fısfıslayarak ıslatın (fakat ıslakken mutlaka, kesinlikle açık pencere önünde durmalı – dışarıda yetiştiriyorsanız zaten problem olmaz). Çevresini tozluluktan koruyun. Bit tehlikesi yoksa her zaman değil arada sırada sisleme yapılmalı veya el fısfısı ile üzerine ve çevresine su püskürtülmeli.

Ayrıca, tüm Impatiens türleri gibi cam güzeli de yıkanmayı çok sever. Sıcak günlerde akşam olunca gün boyu bünyesinde biriken ısıyı gidermek için yıkamalı veya üstüne su serpmelisiniz.

Çoğaltılması

Tohumla ve tepe çeliği ile olur. Tohumlar ilkbahar başında, çok serin günleri atlatınca ekilmelidir. Ya da mart sonunda ev içinde güneşli pencere önünde saksılara tohumunu ekin. Tohumdan yetiştirdiğiniz cam güzeli fideleri biraz büyüdüğünde ayrı ayrı saksılara dikmeniz gerekir.

Çelikle çoğaltılması kış hariç her zaman yapılabilir. Serin aylarda direkt toprağa dikin. Sıcak yaz aylarında ise önce suda köklendirin.

Cam güzeli çelik köklendirme toprağı bahçelerde yere dikecekseniz pek farketmez. Kolayca köklenir. Ama saksılarda (özellikle de iç mekanlarda deneyecekseniz) mutlaka çok kumlu bir karışım yapmalısınız.

Problemleri

Bitki bitlerine karşı daima dikkatle inceleyin. Kök çürümesi problemi de cam güzellerinde yaygın problemlerdendir. Durup dururken aniden kökler çürüyebilir. Bundan dolayı kumlu doğal toprak kullanmanızı tavsiye ederim. Bitki besinini vermede aşırıya kaçmamalısınız yoksa köklere zararı olabilir. Cam güzeli kış soğuklarına çok dayanıksızdır. -3C dereceye kadar dayanabilse de kışın açıkta bırakılmaması gerekir. Yere dikili ise don olayı olacağı günlerde önce gazete kağıdı ile sarıp sonra üzerine kova veya karton kutu çevirin. Bu şekilde don olaylarına dayanabilmesi anca güney Ege’nin ve Akdeniz’in kıyı kesimlerinde mümkündür. Yapraklarında külleme hastalığı olursa bunun ilaç kullanmadan çözümü mümkün değil. Topas adlı ilaçtan ayda bir gibi kullanmanız gerekir.

Cam güzeli son derece güzel, sempatik ama bir o kadar da hassas bir bitkidir. Bakımında aynen yukarıda verdiğim bilgilere uygun bir yol izlemelisiniz.

 

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |


'Cam Güzeli, Impatiens' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Begonvilli Ev dedi ki:

  Son günlerde en çok sevdiğim çiçekler hakkında bilgilendiriyorsunuz bizleri. Bu harika çiçekleri olan bitkiyi çok severim. Pencere önlerine çok yakışırlar. Bizim buralarda adının ”Hamarat” olduğunu biliyor muydunuz? Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

 2. Mine, Eskişehir dedi ki:

  Ben bu çiçeği yeni aldım çiçek açacak ama tomurcukları dökülüyor.
  ***
  Ev içinde tuttuğunuzu sanıyorum. Yeri çok havadar olmalı. Tam pencere yanında tutun.

 3. Mehtap, Diyarbakır dedi ki:

  Katmerli cam güzelinin goncaları daha açmadan kuruyor. Açık balkonda aydınlık ama direkt güneş ışığı almayan bir yerde.
  ***
  Toprakla ve köklerle ilgili bir sorun. Yerini değiştirin. Biraz güneş alabilirse sorun çözülebilir.

 4. Ayten, Baku dedi ki:

  Benim cam guzelim uzeri birkac renkli olandandir ama nedense onun kirmizili rengleri yesile donusuyor. Ama ben oyle istemiyorum. Ne yapmalıyım?
  ***
  Galiba çiçeklerinden değil renkli yapraklarından bahsediyorsunuz. Burada cam güzeli değil yeni gine ismindeki bitkinin bazı çeşitlerinin yaprakları renkli. Eğer yeterli güneş alamazsa yaprakların rengi yeşil olur. Sizin yapmanız gereken şey biraz güneş almasını sağlamaktır.

 5. Melek, Bolu dedi ki:

  Benim cam güzelim pencere önünde sehpada tülün filtreledgi günesi aliyor. Direkt günese maruz birakmiyorum ama sadece boyu uzuyor. İki aydir hic cicek acmiyor. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Bu zamanda normaldir. Çok yakında çiçek açmaya başlar.

 6. Meryem, Hatay dedi ki:

  Camgüzelinin güneşi sevdiğini yazmışsınız ama ben onu güneşe koyduğumda yaprakları ve çiçekleri soluyor. Tekrar gölgeye alıyorum canlanıyor. Ne yapacağımı bilemedim. Evin içinde tülün arkasına sadece sabah güneşini alan bir yere koydum yine olmadı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Hayır direkt güneş şart değil. Yeri gündüz boyunca güçlü aydınlık olsun yeter. Aslında sabah güneşi alsa daha iyi olur ama çok da şart değil.

 7. Emre B. -İstanbul dedi ki:

  Benim cam güzeli çiçeğim ilk aldığımda yaprakları bol ve çiçekliydi. son iki haftada yapraklarını döktü yavaş yavaş solmaya başladı. camın önünde duruyor. ne yapmalıyım?
  ***
  Kıştayız normaldir. Sulamayı azaltın. Kış boyunca daha fazla güneşli pencere önünde tutun.

 8. Türkan B. -Kayseri dedi ki:

  Ben cam güzeli hastasıym ama nereden bulacagımı bilemiyorum. Bana yardımcı olursanız çok memnun olurum.
  ***
  İlkbahar ve yaz boyunca İstanbulda birçok yerde, fidanlıklarda çeşitli renkleri bulunabiliyor. Şimdi zamanı değil. Nisandan itibaren sizin oralarda da bulunabilir.

 9. Meryem, Ankara dedi ki:

  Cam güzeli şuanda bim marketlerinde satılıyor. Geçen hafta marketten cam güzeli aldım. Aldığımda yapraklarının çoğu kötü haldeydi. Alttaki büyük yaprakları yeşil ama kuruyor onları kestim. Ortasındaki tomurcukları dökülüyor. Sanki sağlam yaprakları da yavaş yavaş kurumaya başlamış. Markette yerini ve bakımı sevmediği belli. Şimdi evde buna nasıl bakım uygulayıp da düzeltebilirim? Aldığım gün kötü yapraklarını temizledim, besin verdim. Toprağını ve saksını mı değiştirsem acaba?
  ***
  Şimdiye kadar Bim’de sağlıklı bitki satıldığını hiç görmedim. Sizin tarifinize göre köklerde çürüme başlamış sanıyorum. Bu durumda evde hayatta tutabilmek zor. Alır almaz sulamanız ve besin vermeniz yanlış. Kökler daha çabuk çürür. Dışarda tutarsanız belki sağlığına kavuşabilir. Bir daha sağlıksız bitki almayın. Ölüm sürecine girmiş, atılacak bitkileri bedava gibi çok düşük fiyattan alıp pek de düşük olmayan fiyattan halka satıyorlar. Ayıptır günahtır. O kazanç haramdır.

 10. Esra Ç. -Ankara dedi ki:

  Cam güzeli çiçeğimi 4 ay önce çelikle çoğaltıp diktim. Bahçe toprağımız sert olduğu niçin tamamen torf kullandım. Geçen hafta ilk çiçeğini açtı ve çiçek solmadan koparak düştü. Bu sabah ise açmak üzere olan ikinci tomurcuğun koparak düştüğünü gördüm. Düzenli olarak çiçek besini veriyorum. Sulama için ise mümkün olduğunca kaynamış yumurta sularından veriyorum. Hatta toprağa yumurta kabuğu bile gömmüştüm. Max. 24 derece sıcaklıkta bir odada yetiştiriyorum. Bulunduğu yer -direkt olmamak kaydıyla- öğlene kadar güneş alıyor. Toprağı kurumadıkça da sulamıyorum ancak şu ana kadar hiç sisleme yapmadım. Artık çiçeklerini görmek istiyorum sizce ne yapmalıyım?
  ***
  O kadar sık yumurta suyu iyi değil (iki ayda bir defa yeter). bitki besinini de sadece 5 sulamada bir verin. Güneş ve esinti çiçek sağlığı için çok önemli. Ayrıca büyüteçle dikkatle gözleyin kontrol edin çok küçük bitler bu türü mutlaka dadanıyor. Evlerde çok olur. örümcek bit deniyor. Bu bitler yeni gelişim uçlarına byük zarar verir tomurcuklar dökülür.

 11. Esra Ç. -Ankara dedi ki:

  Dikkatle baktığımda tomurcuğun içinden çıkan ince yeşil sapın üzerinde kırmızı bir böcek gördüm. Bir tane de yaprağın altında mevcuttu. Üzerine bolca su sıktım yalnız düşmediler. İlaçlama yapmam gerekir mi? Ayrıca cam güzelinin hemen yanında gül, çanta çiçeği, pervane çiçeği, çuha ve bir kaç bitki daha bulunuyor. Bu böceğin onlara bir zararı olur mu? Bir diğer sormak istediğim husus da makarna suyu çiçek besini olarak kullanılabilir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler..
  ***
  Bir iki böcek için ilaçlama gerekmez. Bir fırça ile giderebilirsiniz. Bitler çoksa ilaçlamak şart. Makarna suyu kesinlikle vermeyin. Hiçbir faydası olmadığı gibi zararı çok. Genelde çiçekleri öldürüyor.

 12. Barış Ö. -Ankara dedi ki:

  Cam güzeli çoğaltmak için köklerinden ayırıp diktim. Dört gün oldu yaprakları kurudu. sizce yaşar mı?
  ***
  Dal çürümemişse yakında filizlenir.

 13. Sıla B. -Ankara dedi ki:

  Benim balkonumda 4 adet cam güzeli var. Bundan 3 gün önce, 3 tanesini uzun dikdörtgen saksıya kendi topraklarıyla birlikte geçirdim. Aralarında geniş yer kalmasına özen gösterdim. Yalnız bu işlemi yaptığımın ertesi sabahında 2 tanesinin yaprakları çekildi. Kurumadı ama değişik oldu. Buruş gibi. Geri çekildi. Ne yapacağımı şaşırdım. Sebebi ve çözümü ne olabilir acaba? Bu arada tek saksıda olan cam güzelim de 2 haftadır bu durumda. Hatta onun yaprakları öyle bir çekildi, kalp şeklini aldı. Nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Anlaşılan küçük saksılarda imişler ve kökleri böylece daha havadar ve daha sıcakta olabiliyormuş. Sorun bundan kaynaklanıyor olabilir. Bekleyin kökler değişikliğe adapte olabilirlerse zamanla düzelir.

 14. Sibel, Adana dedi ki:

  Cam güzeli çiçeğinden dört çeşit var bende. İkisi çiçek açıyor ve diğer ikisi açmıyor. Ayrıca çiçek açmayanlarda beyaz pamuksu görünümlü şeyler var. Yaprakları da sararıyor. Acaba vitamin gibi bir şey mi versem?
  ***
  Haftada bir iki defa duşun altında yıkamalısınız. Böylece pamuk veya örümcek ağı gibi bitlenmeler olmaz. Ayda bir defa bitki besini vermelisiniz.

 15. Mine, İstanbul dedi ki:

  Her solan çiçekten sonra tohum verir mi yoksa tohum vermesinin de bir ayı var mı? Tohumları nasıl iri mi küçük mü? Tohumların olduğunu nasıl anlarım?
  ***
  Tohum verirse kolayca anlarsınız. Fasulye tanesi kadar meyve gibi tohum kapsulü oluşur. İçinde çok sayıda tohumlar olur. Böylece anlarsınız. Her solan çiçeğin tohum kapsülü oluşturması gerekir ama bazen polenleşme mümkün olamıyor ve tohum da oluşamıyor.

 16. Tokat-Turhal dedi ki:

  İlk defa kendi balkonum için cam güzeli aldım. Satın aldığım yer bana güneşi fazla sevmediğini soyledi. Bu yüzden odama koydum. Daha sonra balkona koymaya karar verdim. Kuşlar yapraklarını yedi. Daha sonra yaprakları tekrar çıktı ama daha çiçek açmadı.
  ***
  Fazla güneşi sevmez deyince güneşten sıkı sıkıya kaçırmaya mı çalıştınız? Güneş sever. Sadece yaz sıcaklarında tam öğle vakti tepe güneşini almaması iyidir. Ev içinde çok havadar olabilen pencere önünde yetiştirebilirsiniz. Balkonda kuşların rahat bırakacağını sanmıyorum.

 17. Ceren, Balıkesir dedi ki:

  Benim cam güzellerim klasik ve katmerli olanlardan. İki saat akşama doğru güneş alıyor. Yapraklarında bir bozulma yok fakat saksıları bayağı bir sıcak oluyor. Köklere bir zararı olur mu?
  ***
  O kadar güneş az. Dolayısıyla korkacağınız bir şey yok. Yerini sevdiyse iyi.

 18. Şerife, İstanbul dedi ki:

  Büyümüş dalları atsak alttaki yeni filizler büyüyüp çiçek açar mı? Yapraklarında küçük küçük yapışkan şeker taneleri gibi şeyler var. Onlar bit mi?
  ***
  Onlar değil. Gözle görülmesi zor minicik örümcek bitler bu türden bitkilere musallat oluyor. Büyüteçle bakınca görürsünüz. Yıkamakla giderebilirsiniz. Dalları kesmeye gerek yok. Ama isterseniz kesin.

 19. Ali, Mersin dedi ki:

  Son günlerde gelen 3 günlük kuru soğuk cam güzeli çiçeklerimin yapraklarını kuruttu. Açmış oldukları onlarca çiçek tomurcuğu döküldü. Biri tamamen kurudu. Diğeri yüzde kırka yakın yaprakları döküldü. Geri kalan yaprakları sağlam gibi duruyor. Çiçeği balkonda güneş alan yönde tutuyorum. Malumunuz mersin sıcak bölge. Güneş çıkınca balkon iyice ısınıyor. Sizse bu çiçeği kurtarır mıyız? Soğuktan bu hale geldiğini düşünüyorum. Şu an güneşli tarafta bulunsa daha sağlıklı değil mi? Zaten mart ayından sonra balkon çok az güneş görecek.
  ***
  Ali Bey, anlatacağım tavsiyemi yapmayın zira hemen anında yapmak gerekirdi. İnşallah sizinkiler bozulmaya devam etmemiştir. Mesele şu: Isı sıfırın altına düşüp de donmakla kısmen zarar görmüş bitkiler üç dört gün güneş görmemeli ve yine soğuk yerde tutulmalı. Sadece tekrar sıfırın altında soğuğa maruz kalmayacak kadar korunmalılar. Eğer böyle yapılmazsa don olayı yedikleri gecenin sabahında güneş görürlerse hızlı bir şekilde çürüme başlar ve bitki köklerine kadar ölür. Şimdi, eğer yapraklar kısmen bile olsa canlı ise, özellike dala birleşen yaprak sapları sağlıklı ise, dallar sert ise ölmezler. Yakında tekrar filizlenirler. Cam güzelini kışın güneşte tutun. Sıcaklar başladığından itibaren az güneş görmeliler.

 20. Yaşar, Kayseri dedi ki:

  Cam güzelim çiçek açmıyor. Sadece boy atıyor. Yapraklarının ucundan şeker taneleri sarkıyor. Şeker olduğuna eminim çünkü tadına baktım.
  ***
  Yapraklarına güneş gelmeli. O zaman açar. Ama yazın güneş daha az olmalı. Yapraklardan su çıkıp kristalleşmesinin sebebi belki bitki bitleridir. Ev bitki bitleri (örümcek bitler) genelde gözle pek farkedilmeyecek kadar küçüktür. Büyüteçle kontrol edin. Çoğalırlarsa fena zararlı olup bitkiyi kuruturlar. Eğer bit yoksa ve yaprak sağlığı iyi ise bu sefer yerini sevmiş ve sağlığı iyi olduğundandır. Endişeleneceğiniz bir şey yoktur. Ama yine de çıkan sıvıyı gördükçe hemen gidermelisiniz. Çünkü hava akımlarının devamlı olmadığı yerlerde yapraklarda hastalığa neden olabilme ihtimali yüksek.

 21. Berna, Samsun dedi ki:

  Evimde her cephede pencere var. Hangisine koymalıyım? Güney çok güneş alıyor. Doğu mu batı mı iyi olur?
  ***
  Cam güzeli doğuya bakan pencerede iyi olur. Yeni gine ise daha fazla güneşe daha dayanıklıdır. Yeri farketmez.

 22. Ali, Mersin dedi ki:

  Yakınımızda bir teyze katmerli cam güzeli almış. Küçük saksıdaydı. Ben kendim saksısını değiştirdim. Dolu tomurcuktu. Yaprak rengi çok soluktu. Sarı solgun gibiydi. On gün oldu. Yaprakları diğer çiçekler gibi yemyeşil oldu. Balkonda fakat gölgede duruyor. Bütün tomurcuklarını döküyor. Aldığı yerde kesinlikle güneşe koymayın demişler. Ne kadar güneşe alın dediysem de gölgede tutuyor. Yeni geldiği güne göre çok iyi gelişti. Yaprak rengi yemyeşil. Bolca da filiz veriyor fakat tomurcuklar açmadan dökülüyor. Bendeki katmerli cam güzeli dolu tomurcuk dökmüyor da. Teyzemizin cam güzeline nasıl çiçek açtırabiliriz?
  ***
  Eski tomurcuklar (yer değişikliği nedeniyle) dökülebilir. Bu bir sorun değil. Oraya alışıp da yeni çıkaracağı tomurcuklar güzelce çiçek açarlar. Fazla gölge iyi değil. Ben yerini değiştirdim (daha az güneş alan yere koydum) çiçeklenmeyi kesti. Bahçede dikili olanlar gereğinden fazla güneş aldıklarından iyi gelişemiyor ama hiç çiçeksiz kalmıyorlar. Az ve hafif güneş iyidir. Fazla güneşten korunmaları lazım.

 23. Yasemin Sezgin dedi ki:

  Cam güzeli tohumu aldım. Saksıda mı çimlendiricem pek anlamadım.
  ***
  Saksıda da olabilir. Hafifçe (yarım santim gibi) gömün, sulayın. Güneşli ve çok havadar bir yerde tutun. Dışarda açık havada daha iyi olur.

 24. Sevgi, Çorum dedi ki:

  Saksısını değiștireli 1 ay oluyor. Çok güzel çiçekleniyordu ama birkaç gündür dalı ve yapraklarında solmalar meydana geldi. Çevremdekiler kökünün oynamış olma ihtimali var diyorlar. Ne yapmalıyım?
  ***
  Kökler çürümüştür yapılacak bir şey yok. Bunlar aslında kumlu gerçek toprak ister ama hem yetiştiriciler torflu çürüntüde yetiştirip satıyor hem de artık saksıda çiçek yetiştirenler gerçek toprak değil hazır poşet topraklardan kullanıyor. Bu da özellikle balkon vb dış mekan bitkileri için hiç iyi değil.

 25. Sevgi, Çorum dedi ki:

  Kökleri çürüdüyse bunu nasıl anlayacağım peki? Bir de çiçeğimden dal alıp suya koymuștum. O dal kök saldı. Dün diktim. Bu şekilde tutar mı? Yaptığım doğru mu?
  ***
  Kökler çürüdüyse yapraklar susuz kalmış gibi pörsür ve çürüme aşağıdan yukarı doğru yayılarak bitki kısa sürede pişmiş haşlanmış gibi olur. Köklendirdiğiniz dal elbette tutar da bütün mesele toprak.. Eğer diktiğiniz dal o toprağa uyum sağlarsa problem olmaz.

 26. Sultan, Tekirdağ dedi ki:

  Benim çiçeğimin yapraklarında kahverengileşmeler oluştu. Nedeni nedir acaba? Direkt güneş ışığı alıyordu ve bayağı da sıcak oluyor balkon. Bir de yapışkanlı sıvı var aralarda.
  ***
  Yapış yapış olma varsa anlaşılan bitlenmişler. Bitlerin tahriplerini mantar hastalıkları takip eder. Kahverengileşmelerin nedeni budur. Bitleri ilaçlayarak yok etmeniz lazım.

 27. Emine, İstanbul dedi ki:

  Abimdeki bu çiçekten kopardım suya koydum. Kök verince diktim. Şu an kapalı terasımızda. Eve nazaran biraz soğuk. Acaba evde mi durmalı orda mı?
  ***
  Kışın kapalı terasınız dışarsı gibi soğuk olmuyorsa ve güneş alıyorsa orda kalması daha iyi olur. Evde ancak çok havadar bir pencere yanında sağlıklı kalabilir ki bu da pekçok evlerde pek mümkün olamıyor.

 28. Mevlüt, Hatay dedi ki:

  Çiçeğe 5 aydır bakıyordum herhangi bir problem yoktu. Yaklaşık bir haftadır solma başladı. Bugün toprağını inceledim. Sadece köklerin etrafında beyaz kireç taşı gibi yüz taneden fazla taşlaşmalar vardı. Kökün aşağısında ise yoklar.Bu problem hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
  ***
  Kök demekle gövdesinin toprağa en yakın kısmını kastediyorsunuz sanıyorum. Su ve toprağın sahip olduğu kireç bitkileri sulaya sulaya zamanla bahsettiğiniz gibi taşlaşmalar yapar. Hiçbir sakıncası yok. Solma demekle neyi kastewttiğinizi anlamadım. Cam güzelinizin yaprakları susuz gibi pörsümüşse ve bu hal kalıcı ise köklerde çürüme olmuştur. Sağlıklı dallarından kesip suda köklendirin. Sonra iyi bir toprağa dikin.

 29. Filiz. Kocaeli dedi ki:

  Benim cam güzeli cok guzel gorunuyordu ama yaprakları yere düşünce yer tatlı ve yapış birhal alıyordu. Sonra düşmeyen yapraklar da öyle oldu. Ne yapmalıyım?
  ***
  Bitlenmiş. Örümcek bitler bu türlere fena dadanır. Gözle görülmesi zor çok küçüktürler. Mutlaka ilaçlayın. Avirmec EC adlı ilacı tavsiye ederim. Ucuz bir şey.

 30. Feride, Tokat dedi ki:

  Klasık cam güzeli bitkisini şimdi bir komşudan aldım köklenmemiş ufak bir dal. Nasıl dikebilirim bilgi verirseniz sevinirim.
  ***
  İri taneli kum ile hazırdığınız toprak karışımına dikmelisiniz. Önceden suda köklendirip sonra dikseniz bence daha iyi olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)