Yumrulu Begonya (Şekerpare Çiçeği), Begonia × tuberhybrida

Çiçekleri için yetiştirilen yumrulu begonya bakımı birçok açıdan özen ve dikkat ister. Açık havayı, sürekli esintili ve yarı güneşli ortamı, orta nemlilikte havayı severler. Aşırı sıcak memleketlerde yaz ortasında bozulmalar görülebilir.

Begonia × tuberhybrida

Çeşitli begonya türlerinde melezleme çalışmalarıyla elde edilmiş kalıcı hibrit tür. İri katmerli çiçekleriyle büyük bir güzelliğe sahip olması insanların melezleme çalışmalarıyla oluşmuş. Melezlemede kullanılan ataları arasında And dağlarındaki ve güney Peru ve Bolivya civarı subtropikal bölgelerdeki begonyalardan kullanıldığından dolayı gündüz süresine göre hareket eder, kış dinlenmesine ihtiyaç duyarlar. Çiçek açmaları gündüz süresinin 12 saatten fazla olmasına bağlıdır. Fakat bazı çeşitleri sıcaklık elverdiği sürece kışın da çiçeklenmeye devam edebiliyor.

Yumrulu begonya, Begonia × tuberhybrida

Konular
» Begonia × tuberhybrida
» Yetiştirme bilgileri
» Toprak
» Yumruların ekilmesi
» Erken çiçeklenmeleri için
» Güneş ihtiyacı
» Gelişirken saksı değişimi
» Sulama
» Destek çubukları
» Budama
» Besin verme
» Sonbahara giriş bakımı
» Dinlenmeye siz geçirin
» Yumrulara kış koruması
» Yumrulu begonya üretimi
» Kullanım alanları
» Zararlıları

Aşama aşama yumrulu begonya yetiştirme bilgileri

Uzun ömürlü olsalar da yumrular yaşlandıkça sağlık kaliteleri ve çiçek verimleri azalır. Buradaki bilgileri dikkatle okuyup gereğini yapmalısınız. Her iki-üç yılda bir yenilerini üretmelisiniz.

Toprak

En faydalısı humuslu gerçek toprak. Killiliği farkedilecek boyutlarda ise 1/4 oranında gerçek kum ya da kuvars kumu ya da ince taneli ponza taşı karıştırın daha süzek olabilsin. Poşetlerde satılan hazır topraklardan da kullanabilirsiniz.

Toprağa %20 oranında koyun gübresi veya biraz daha fazla oranda solucan gübresi karıştırın. Alkalinli topraklara doğal gübre karıştırmamakta yarar var. Yumrulu begonyalar fazla alkalinli toprakları pek sevmez. Az alkalinli bir toprağa doğal gübre katınca, sulama suyu da kireçli ise alkalinlilik çok fazla yükselecektir. Toprağın alkalinlilik derecesi hafif asitli ve nötr arasında olmalı: pH 6.1 – 7.5 arası, ya da hafif alkalinli, en fazla pH 8.

Pek esintili olamayan yerlerde ve camekanlı balkonlarda toprağa 1/5 oranında ponza taşı ayrıca karıştırmalısınız.

Yumruların ekilmesi

İlkbahar başında yapı marketlerin süs bitkisi bölümlerinde ithal yumrular özel ambalajlarında satılır. Dikkatlice kontrol ederek, ambalajdaki tarihi okuyarak önceki yıldan kalmış olmadıklarından emin olun.

Yumrulu begonya yumrularının ekim zamanı ilkbahar başında ne kadar erken olsa o kadar iyi. Toprağa dikmeden önce, saksının bulunacağı ortamda yumruları dört beş gün açıkta bekletin. Biraz sabah güneşi alsa iyi olur. Böylece ortamın ısı değişimlerine ve havasına alışır. Sonra:

Begonya yumrusuYumrunun çukurumsu yüzeyi yukarı gelecek şekilde dikilir. Üst kısmın hangi taraf olduğunu üstündeki geçen yıldan kalma “gövde dalı” izinden ve yeni kabaran filizlerden de anlayabilirsiniz. Yumru kendi yüksekliğinin iki misli mesafe toprak altında kalmalı ki yandan ve üstten çıkacak kökler kurumasın. Ama hemen gömmeyin. Sadece geretiği kadar çukur açıp yumruyu yerleştirin. kenarları ve üstü açık kalacak. Filizler yeterince yükseldikten sonra kenarlarını ve üstünü toprakla kapatın.

Erkenden çiçeklenmeleri için köklenme ve filizlenme evde başlatılmalı

İstanbul iklimine göre, martın son gününe kadar don olayı olma riski var. İstanbulda martın ilk yarısında yumrular yukarda anlattığım gibi dikilerek içerde güneş alabilen ve havadar yerde tutulup nisanın ikinci haftasında dışarı çıkarılsa iyi olur. Dışarı çıkarmadan önce toprağının hafifçe kurumuş olması gerekiyor. Bu şekilde dışarı çıkarınca ilk beş gün hiç sulamayın yoksa ani hava değişiminde çürüme olur.

Güneş ihtiyacı

Mayısta ve eylülde tam tepe güneşi almamalı. Haziran başından ağustos sonuna kadar öğle vaktinden iki saat öncesinden 4 saat sonrasına kadar direkt güneş almamalı. Diğer vakitlerde ne kadar uzun süreli güneş alırsa o kadar iyi. Ekim ayında ise mümkün olduğunca fazla güneş ve tepe güneşi alabilmeli, sulamayı da yavaş yavaş azaltın. En geç kasım  sonunda yapraklar dallar tamamıyla kurumuş olmalı. Bu ölçüler istanbula göre böyle.

Gelişim aşamalarında saksı değişimi yarar sağlar

Bu usul küçük yumrulu gençlerde ve çelikten türetilmiş henüz yumrusu olmayanlarda yapılırsa sonraki yıl için mükemmel bir hazırlık olur. Sonraki yıl yumrulu begonyalarınızda mükemmel bir çiçek verimi olur.

Bir yumru ya da köklenmiş çelik ilkin küçük bir saksıya dikilmelidir. Saksının ortasında olan yumru ile saksı kenarında iki parmak mesafe olmalı. Bu bir süre için yeterlidir. Yumrulu begonyanız güzel bir gelişim gösterdiğinde 5 cm gibi çok az farkla biraz daha büyük bir saksıya aktarmalısınız. Daha da kuvvetli büyüyecektir. Gür büyüme aynen devam ederse tekrar saksı değişimi yapılabilir. İlkbahardan yaz ortasına kadar iki defa yapmak yeterli.

Ayrıca: Saksıda yetişmiş çiçekli yumrulu begonya alırsanız dibini biraz kazarak yumru var mı yokmu kontrol edin. Eğer yoksa ve saksısı da epeyce küçükse yukarda anlattığım gibi yapın.

Sulama

Uzun süre çamur gibi kalan veya suya fazlaca doymuş topraklar yumrulu begonya için hiç iyi değildir her an yumruları çürütebilir. Saksısının dip deliklerinden sızan suyun birikeceği alt tabak olmamalıdır veya buna bir şekilde çözüm bulmalısınız ki toprak sızan suyu geri emmesin suya doymasın çabuk kurusun siz de ona göre gereken sıklıkta sulayın. Yetişkin ve çiçeklenmiş yumrulu begonyalar kuru toprakta fazla bekletilmeye gelmez: Toprağı nemini biraz kaybedince vakit kaybetmeden tekrar bolca sulanmalıdır yoksa yapraklarda, çiçeklerde ve dallarda ciddi tahribatlar olur. sulamada sağlıklı denge toprak karışımının uygunluğuna bağlıdır.

Sulama suyu fazla kireçli olmamalı. Birkaç gün bekletin tortusu dibe çöksün üst kısımla sulayın. Sulama aralıkları sıcak günlerde toprak üst yüzeyi elinizi ıslatıcılığını yitirince, diğer zamanlarda üst yüzey toprağı parmaklarınızla macun olmadan ufalanabilir niteliğe geldiğinde sulamalısınız. Yani her halükarda toprağın kupkuru olmasını ya da nemini fazlaca kaybetmesini beklemeyeceksiniz. Ekim ayında sulama sıklığını yavaş yavaş azlatın. Kasımda sulamayı tamamıyla bırakın.

Destek çubukları

Gerektiği gibi bakılan yumrulu begonyalar güzelc serpilir, bol bol çiçek açar, çiçeklerini ve yapraklarını taşıyamaz, dallar eğilir. Toprağına ince çubuklar batırılmalı, uzayan dallar çubuklara bağlanmalıdır. Sarkan çeşitlerde gerekmiyor ama isterseniz aşağı sarkması yerine yukarı doğru gelişimini çubuklara bağlayarak sağlayabilirsiniz.

Sarkıcı yumrulu begonya çeşitleri

Sarkıcı yumrulu begonya çeşitleri

Çiçek ve tomurcuk budaması

Erkek çiçekler solunca kendiliğinden dökülür. Dişi çiçekler genelde dökülmez tohuma kaçar. Güzellikleri azalan dişi çiçekleri meyve bağlamaya başlamadan önce hemen makasla kesin atın. Yoksa çok kuvvet çekerler hem yeni gelişmeler yavaşlar hem yumru gelecek yıla iyi hazırlanamaz.

Çiçek tomurcuklarının çoğunun yok edilmesi budaması

Kış sonunda çelikle üretilen bu yılın genç yumrulu begonyalarında yapılmalı. Çünkü bunların henüz yumrusu yoktur. Topraktan alınan ve fotosentezle üretilen gıdanın çiçeklere değil bitkinin bütününe harcanması için çoğu tomurcukları ilk belirdiklerinde tırnak uçlarıyla koparın, daha az çiçeklenmesini sağlayın. Bu tomurcuk budaması, sonbahara kadar kaliteli yumru gelişimi sağlanması için çok işe yarar. Begonyanız bu yıl ne kadar kaliteli yumru oluşturursa gelecek yıl o kadar çok ve daha iri çiçekler açar.

Bitki besini ile besleme takviyesi

Yumruların köklenmesi, dallanması, yapraklanması olgun bir hal aldığında besin vermeye başlayın. En iyisi genel amaçlı sıvı bitki besinidir.  Her 5 sulamada bir, eylül sonuna kadar devam edin.

Sonbahara giriş bakımı

Bölgenizin iklimine göre ağustos sonunda veya ekim başında başlayan bu süreçte yumrulu begonyalar daha fazla güneş alan bir yerde bulundurulmalı. Mevcut dalların en uç kısımları hariç, başka yeni filizler çıkarsa koparılmalı. Dokunmadığınız dal uçlarında çiçek tomurcuğu oluşuyorsa onları da hemen koparın. Bitki yapraklarıyla fotosenteze devam etmeli, yumruyu beslemeli. Bu yıl yumru ne kadar sağlıklı gelişirse büyük olursa gelecek yıl çiçekleri de o nispette daha büyük olur.

Sonbaharda dinlenme dönemine girmesini siz sağlayın

Havaların iyice soğuyup yaprakların ani ölümleri beklenmemeli çünkü soğukta ölen yapraklar ve saplar çeşitli çürütücü mikroorganizmaların saldırısına uğrar, bu çürüme yumruya da zarar verir. Ekim ayı ortalarına kadar yapraklarda sararma olmadıysa sulamayı kesin kurumaya terk edin. Dalları kesmeyin: Kuruma zamanla kendiliğinden gerçekleşmeli. Kendiliğinden kopan yapraklar ve dallar saksıdan hemen uzaklaştırılmalı. Daha önceden, Eylül ayı ile birlikte sararmalar baş gösterirse, tüm yapraklarda olmuşsa sulamayı yavaş yavaş azaltın. Ağustosta sararma başlaması normal değildir: Ya yeri yeterince güneş almıyor ya da gıdasız kalıyor demektir. Yine de bitkinin biyoritmine uyun ve sulamayı yavaş yavaş azaltın kurusun aksi takdirde çürür.

Yumruların bahara kadar saklanması

Bitkinin kuruması tamamlandığında yumruları sökün, üstündeki toprağı temizleyin. Sonra kâğıt havlu üzerinde birkaç gün bekleterek biraz daha kurutun. Sonra yumruları kuru perlit ya da kupkuru torf içine gömün, 10C dereceden sıcak olmayan, uzun sürmemek kaydıyla en fazla -4C soğuk olabilen bir yerde karanlık bir dolapta ilkbahara kadar saklayın. Kış boyunca arada bir çıkarıp hem havalandırın hem kontrol edin: Yumrularda çürüme olan kısımlar varsa orayı kesin ve kesik yere kükürt tozu sürün tekrar gömün.

Bütün bu işler size zor gelirse ve İstanbul, İzmir gibi kışları aşırı soğuk olmayan yerlerde yaşıyorsanız, yumrulu begonyalar sonbahar sonunda toprağıyla beraber iyice kuruduğu zaman hiç sökmeyerek kuru, karanlık, soğuk, rüzgâr ve yağış almayan bir yerde bahara kadar bekletin. Bahar gelince saksıları dışarı çıkarıp uygun yerlerine koyun sulayın (bu sırada toprak değiştirseniz iyi olur). Çok güvenli bir yol değil ama pek fazla tehlikesi yok.

Yumrulu begonyaların çoğaltılmaları

Yumrulu begonyalar her yıl yumrularını daha da büyütür, çiçek kalitesi ve verimi de o nispette daha iyi olur. Fakat 4. veya 5. yıldan itibaren eskisi gibi verimli olmaz. Sağlık direnci de azalır. O zamana kadar yedeklerini üretmelisiniz. Üç değişik yöntemle (tohumla, ilkbahar başında yeni sürgünleriyle ve çelikle) yumrulu begonya üretebilirsiniz. En işe yarayanı ilkbahar başında yeni sürgünlerinden üretilmesidir.

Çelik alınışı ve dikilişi

Kış sonunda / ilkbahar başında yumrudan çıkan yeni sürgünler 10 cm’yi bulduktan sonra ve yaprakları normale yakın bir hal aldığında bunlardan bir veya ikisini tam dipten keserek alın. Mini saksılara yarı yarıya kum karıştırılarak süzekliği iyice arttırılmış begonya toprağı içine direkt dikin. Az sulayın. Sıcak ve çok aydınlık yer sağlamanız gerek: Ev içinde tam pencere kenarında bir yer ayarlayın. Bu çeliklerin mevcut yaprakları dökülebilir, önemli değil. Köklenip yeni yapraklar çıkarana kadar az sıklıkta az miktarda su ile sulayın. Yeni yapraklar biraz geliştiğinde (eğer gece ve gündüz ısı 12 dereceden aşağı düşmüyorsa) dışarı güneş alabileceği bir yere koyun ve gelişim devam ettikçe sulama sıklığını yavaş yavaş arttırın.

Mini saksıda köklenme fazlaca arttığı zaman uygun toprak doldurulmuş bir boy büyük saksılara aktarın. Yukarda “gelişim aşamalarında saksı değişimi” bölümünde anlattığım gibi devam edin.

Yavruları besleme

Tutan, iyice köklenip gelişimi hızlanan yavrulara her beş sulamada bir genel amaçlı bitki besini vermelisiniz. Çiçek açarsa çiçeklenmesine fazla müsaade etmeyin ki kuvveti çiçeklere gitmesin. Çünkü sonbahara kadar yeterli büyüklükte yumru oluşturması gerekiyor. Sonbaharda uyku dönemine geçmesini geciktirmek için eylül ayının sonundan itibaren daha güneşli daha aydınlık bir yerde bulundurun. Çiçek açacaksa tomurcukları tırnak uçlarıyla koparın. Ve bu son gelişim fırsatlarında, ana dalın en ucu hariç, diğer yerlerden çıkan yeni filizleri derhal yok edin. Mevcut yaprakları ile fotosentez yapmaya devam etmesi, yumrusunu böylelikle iyi beslemesi gerekiyor. Kuvveti yeni filizlere çiçeklere gitmemeli. Soğuklar başlayınca, bu İstanbul’da ekimin ortalarında oluyor, o zaman içeriye alın, bol güneşli, bol aydınlık ve çok havadar pencere kenarında tutun. Ne kadar çok güneş alırsa o kadar iyidir. Bütün bu çabalarınız sayesinde yumrusu yeterince sağlıklı bir gelişim göstermiş olur. Yapraklar halinden memnun görünüyorsa en geç kasımın ortalarına kadar bekleyin, önce besin vermeyi kesin sonra sulamayı yavaş yavaş azaltın toprağı ve bütün dalları yaprakları tamamıyla kurusun.
(Başarılı olmazsanız, ekim ayıyla birlikte yapraklarda sararma iyice kendini gösterirse o zaman sulamayı kesmeniz gerekir. Yine de büyük bir ihtimalle yeterince güçlü yumru oluşmuştur.)
Sonra, yapraklar dallar iyice kuruyunca yukardaki “yumruların bahara kadar saklanması” bölümünde yazdığım gibi yumru için gereken yapılır.

Kullanım alanları

– Yumrulu begonyalar bahçelerde, parklarda devamlı çiçeklenen yaz çiçekleri olarak mevsimlik amaçlarla kullanılır.
– Balkonlarda saksılarda yetiştirilir. Sarkıcı çeşitleri asılan saksılarda çok güzel görünür.
– Pencere dışında açık hava çiçekliklerinde saksılarda yetiştirilir.

Zararlıları

Her türlü bitki bitleri, bahçe salyangozları, sümüklü böcekler yumrulu begonyalara büyük zarar verir. Bitki bitleri iyi rüzgar almayan balkonlarda çok fazla zararlı olur ve düzenli ilaçlama gerektirir.

Esintisiz rüzgarsız balkonlarda ve bahçelerde geceleri yoğun nemlilik oluyorsa yaz aylarında yapraklarda külleme hastalığı olur. Çaresi ortamı akşam saatlerinden itibaren ıslatmamak ve sulama gerektiğinde sulamayı sabahları yapmaktır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |


'Yumrulu Begonya (Şekerpare Çiçeği), Begonia × tuberhybrida' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Begonvilli Ev dedi ki:

  Çok dekoratif, çok güzeller. birkaç kez denedim yetiştirmeyi ama çiçekçiden ev ortamına gelince bozuldular ve öldüler. Sanırım uygun ortamı oluşturamadım. Önerilerinize uyarak tekrar deneyeceğim.
  ***
  Hep dışarısı, açık hava tavsiye edilir. Aşırı sıcak ve havası nemsiz memleketlere uygun değil. Sizin oranın havası sanıyorum yeterince nemlidir ama sıcaklık yazın sorun olabilir. Dışarıda yarı gölgeli bir yerde olabilir denemelisiniz.

 2. Özge, KKTC dedi ki:

  Begonyayı aldığımda üstü çiçek doluyken eve geldiğinde ertesi güne çiçekler başlıyor dökülmeye. Dışarda tutmadığım için mi acaba? Yukardaki yorumunuzu okudum şimdi, yarı gölgeli yer diyorsunuz, çiçekçilerde bunlar içerde tutulduğu için ben de içerde tutuyordum aslında….
  ***
  Çiçekçiler geçici bir süre için dükkanda tutar. Yumrulu begonya açık hava ve güneş ister. Sıcak memleketlerde yarı güneşli / yarı gölgeli yerlerde daha iyi gelişirler. Ev içinde olmaz ama devamlı açık bir pencere yanında tutsanız o zaman sorunsuz çiçek açmaya devam edebilir.

 3. Demet Ö. -Gaziantep dedi ki:

  Geçen yıl çiçekçiden tanımadan çiçeklerine vurularak begonya almışım. Bütün yaz harika çiçekler açtı. her gören yapma çiçek zannediyor ancak dokununca canlı olduğuna inanıyorlardı. Her çiçek severin yetiştirmesi gereken mükemmel bir çiçek.

 4. Mine, Eskişehir dedi ki:

  Begonyamın kırmızı çiçekleri var ama çok çiçek açtığı için dalları aşağı doğru sarkıyor kırılacak diye korkuyorum. Begonya böyle mi büyür?
  ***
  Yumrulu begonyalarda böyle gelişimler olması normal.

 5. Mine, Eskişehir dedi ki:

  Begonyamın çiçekleri kuruyup dökülüyor. Çok çiçeği vardı ama kalmadı neden olabilir?
  ***
  Açık hava ve güneş istiyor. ayrıntılı bakım bilgilerini bu sayfada okuyabilirsiniz.

 6. Sebahat, Afyonkarahisar dedi ki:

  Kırmızı yumrulu begonyam nisan ayında saksısı ile üzerinde bol çiçekli iken almıştım. hiçbir çiçeğini dökmeden şaşırarak ve sevinçle söylüyorum ki eylül ayının ortasına erişti. bir başkası söyleseydi görmediğim için abarttığını düşünebilirdim. Acaba cinsinden mi? Kış mevsiminde değişik bir bakım uygulamalı mıyım? Diğer geçen yıl aldığım yumrulu begonyalarda böyle bir şey yaşamadım, bir de geçip tekrardan baharda filizlenip gelişen begonyalarımdan beyaz renkli olanın yaprakları kızıllaştı hiç gelişemedi ve çiçek açmadı. Kışı rahat geçirebilmesi için herhangi bir işlem yapmalı mıyım?
  ***
  Yani çiçekleri aylarca hiç mi solmadı? Böyle bir şey hiç görmedim. Aylarca solmayan çiçek orkidelerde oluyor diye biliyorum. Begonyalarda dişi çiçekler yavaşça tohum oluştururken çok uzun süre dayanır ama erkek çiçekler fazla dayanmaz. Belki devamlı yeni çiçekler açtığını kastetmişsinizdir.
  Bu sayfada ayıntılı bilgiler var. Yumrulu begonylarınızı bu bilgilere göre yetiştirirseniz her yıl gayet güzel çiçeklenmeye devam ederler.

 7. Sebahat, Afyonkarahisar dedi ki:

  Bahsettiğim kırmızı begonyamın çiçekleri gerçekten hiç solmadı kesinlikle geçmedi. Çiçek uçlarında taç yaprakların uçlarında sanki yeniden yeşil yapraklar çıkıyor gibi. belki solması çiçeklerin geçmesi ortancalar gibi olacak.
  ***
  O halde, tarifinize göre onlar dişi çiçekler. Solmamaları meyveye dönüşmelerinden oluyor.

 8. Melek, Hatay dedi ki:

  Begonyami cicekciden aldim. Kipkirmizi katmerli begonya. 15 gun boyunca cicek acmaya devam etti sonra bugun cicekleri kurumaya ve dokulmeye basladi. Balkona mi koymam gerekiyor? Odada biraktigimdan mi boyle oldu acaba?
  ***
  Melek hanım ne yazık ki yardımcı olamayacağım. Kışın ortasında yumrulu begonya çok yanlış bir şey. Seralarda çiçek açtırıp milletin parasını tırtıklıyorlar. Bu tür begonyalar sonbahar sonuna doğru iyice kurur, yumruları saklanır, ilkbaharda yeniden ekilir. Yetiştirilmesi böyledir. Şimdi çiçekçiler ne yapacaklarını şaşırdı. Turfanda yıldız çiçekleri.. turfanda yumrulu begonyalar.. Yani ne diyeceğimi bilemiyorum. Bu tür sorunlara ne gibi çözümler olur diye hiç de cevap aramayın, o çiçekler çürür çöpe atılır. Sizinki eğer sadece çiçeklerini dökmüşse, dallar yapraklar sağlamsa balkonda güneş alacacağı bir yerde tutun. Daha sonra ne olur bilmiyorum. Zamanı değil mevsimi değil çünkü. Ayrıca yumrulu begonya, küpe çiçeği, siklamen, yıldız çiçeği asla ve kat’a ev içinde yaşayamazlar bahçe ve balkon çiçekleridir dikkatli olun.

 9. Merve, Antalya dedi ki:

  Benim de katmerli açan begonyam var bir süre önce iki haftalık bir tatile çıkarken bolca su koyup öyle gittim döndüğümde gövdesinin bazı bölümleri kırmızı renk almıştı ne yapabilirim begonyamı kaybetmek istemiyorum.
  ***
  Kırmızılaşmış ama çürüme var mı? Sağlığı yerindeyse güneşten kızarmıştır iyidir.

 10. Merve, Antalya dedi ki:

  Çürüme olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Yani öyle çok olağan dışı bir şey yok gibi.
  ***
  Dallarla yapraklarda herhangi bir sorun yoksa köklerde de yoktur. Gerekmedikçe sulamayın, sık sık pencereleri açık tutun esinti alması şart.

 11. Merve, Antalya dedi ki:

  Daha önce katmerli açan begonyamın dallarının kırmızıya döndüğünden bahsetmiştim. Bir süre balkona koyup hiç sulamayarak bunu durdurdum. Şimdi o dalları kesmeli miyim?
  ***
  Katmerli ama hangi tür olduğuna göre değişir. Şeker begonyası (yaprakları pek büyük olmayan, çok parlak, devamlı çiçek açan begonya) ise kesebilirsiniz. Kocaman çiçekli yumrulu begonyadan ise kesmeyin. İstemediği dalları kendisi bırakır.

 12. Elif D. -Istanbul dedi ki:

  Bakimini okudum, gercekten de cok zahmetliymis. Koctas’tan degisik renklerde ve bakimini bilmeden aldim, bilseydim almazdim:). Uzerlerinde nonstop begonya yaziyor, yumrulu begonya mi oluyor simdi onlar?
  ***
  Şimdi farklı çeşitler çıktı. Serin yerleri seviyorlar. Onların bakımı çok daha zor. Hem serin, hem güneş, hem esinti isterler ama evlerde yetiştirilmeye daha uygundur. Bu sayfada anlattığım begonyalar (istanbul ikliminde) güneşe, sıcağa gayet iyi dayanıklıdır. Sadece evlerde olmaz. Bahçe balkon bitkilerindendir. Görüp beğendiğiniz türleri almayın. Önce onların hakkında iyi bir araştırma yapın. Çiçekçilere ise hiç danışmayın. Onların tek amacı malını acilen satmaktır.

 13. Merve, Antalya dedi ki:

  Yumrulu begonyamın yapraklarına su püskürtmem iyi gelir mi? Bu mevsimde hangi cephe ona uygundur?
  ***
  Su püskürtebilirsiniz ama öğle vaktinde sık sık çevresini ıslatmak daha iyi olur. Antalya’da yaz boyunca öğle civarı güneşi almamalılar. Sıcak memleketlerde öğle civarı güneşi zarar verir.

 14. Zülal, İstanbul dedi ki:

  Begonyam için verdiğiniz cevaplardan yola çıkarak gerekeni yaptım ve şimdi çok güzel çiçekleri var, teşekkürler. Yalnız çiçekler yapraklarının altlarından açmaya başladı ve sıkışıyorlar. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Belki gereğinden fazla güneş ve yetersiz sulama yüzünden çiçek sapları kısa kalıyor. Bunlara dikkat edin.

 15. Arzu Kibiroğlu dedi ki:

  Şekerpare yani yumrulu begonya aldım. Bakımını heyecanla okudum sitenizden. Yıl sonunda bitki artık kuruduğunda yumru sayısı ne kadar oluyor?
  ***
  Sadece bir tane olur.

 16. Azra, Konya dedi ki:

  Begonyamın çiçekleri soluyor ne yapmalıyım? Yardımcı olusanız çok sevinirim.
  ***
  Çiçeği için yetiştirilen begonyalar evlere uygun değildir. Açık hava isterler esinti isterler. Devamlı açık tutacağınız bir pencere yanında bulundurmalısınız.

 17. Elif D. -Istanbul dedi ki:

  Yumrulu Begonya bakimi ne kadar da zormus. İlk basta ciceklerine hayran kaldigim begonyadan 3 farkli renk almistim. Aldigimdan beri de balkonda duruyorlar, ancak yapraklarina beyaz renkli bir bit turu dadandi. Ev yapimi ilac uyguladim ama begonyalarimi bir turlu bu bitlerden temizleyemedim. Ben de careyi budamakta buldum, ama ne yazik ki hala bitler yilmis degil. İlk geldiklerinde ne kadar gosterisliydiler, ama bu ilaclama- budama sonrasinda neseleri tamamen kacti. Korkarim onlari kaybedecegim. Artik cicek de acmaz oldular. Dallarinin da ust kisimlari hep kurudu.Yasam savasi veriyorlar da diyebilirim. Bu tecrubeden sonra, buyuk konusmayayim ama, begonya almayi dusunmuyorum. :(
  ***
  Beyaz sinekler bir defa ilaçlamayla yok olmuyor. İlkin iki defa iki günde bir, sonra her defasında bir gün daha fazla ara vererek ilaçlamaya devam edin. Tamamıyla yok olabilmeleri üç haftayı bulur.

 18. Nur D. -İnebolu dedi ki:

  Benim begonyam yumrulu mu tam anlayamadım. tek bildiğim bildiğimiz klasik begonyalardan olmadığı. çok güzel çiçekler açtı, çiçekler uzun bir çubuğun etrafında salkım şeklindeydi. o kadar çoktu ki çiçek eğilmeye başlamıştı. dibine diktiğim çubukla dengesini sağladım. şimdi çiçekleri soldu ve sadece salkım şeklinde çiçeklerin uzadığı yeşil çubuklar kaldı ortada. bu çubuklar için yapmam gereken birşey var mı? Yoksa bakımına devam edip oluruna mı bırakmalıyım? Tekrar ne zaman çiçek açmaya başlarlar?
  ***
  Binbir türlü begonya var. Sizinki hangisinden bilmeme imkan yok. Onun için ne zaman çiçek açarlar bilemem. Yumrulu begonyalar sonbahara kadar çiçeklenmeye devam eder. Boş kalmış çiçek sapları canınızı sıkıyorsa kesebilirsiniz. Kesmezseniz yakında kendiliğinden düşerler zaten.

 19. Sıla G. -Ankara dedi ki:

  Balkonumu kış bahçesi gibi dekore etmeye ve kullanmaya başladım. Kasımpatı ve güzelliğine vurulduğum begonyaları alıp getirdim Koçtaş’tan. Balkonumuz pimapen kapalı ama kapılarını asla kapatmıyorum ki evin sıcaklığı oraya da dağılsın. Kasımpatılarda sorun yok ama vurulduğum begonyalarımda değişimler oldu. İlk zamanlar çiçek açmaya devam ettiler. Ben de ortam ve şartları sevdiler diye sevindim. Yalnız son 1-2 haftadır yapraklarda kahverengiye dönme var. Kurumaya başladılar. Çiçek yapraklarının etrafı da kahverengiye dönüyor. Beyaz renkteki begonyam çiçeklerinin tamamını neredeyse döktü, yapraklarında da kayıp var. Yalnız 1-2 adet de yeni çiçek açmaya başladı. Topraklarını sürekli kontrol ediyorum ve kurumuşsa ona göre suluyorum. Hatta sıvı bitki besini de aldım, çiçek coşturan diyorlar. Ondan da 2 kez verdim. Sularını oda sıcaklığında veriyorum. Ama bu değişimler doğal mı yoksa çiçeklerim ölüyor mu? Begonyalarıma aşık oldum diyebilirim, her sabah günaydın diyorum onlara:) Onları yaşatmayı da çok istiyorum.
  ***
  Sonbaharda gündüzlerin kısalmasıyla, havanın soğumasıyla yumrulu begonyalar uykuya çekilir. Bozulmaları normal. Sizinki eğer nonstop çeşitlerdense belki yapraklarda mantar hastalığı olmuştur. Sebep esintisiz ortamda hava nemliliğinin yoğun olması. Ayrıca serin gecelerde yoğun nem mildiyö gibi mantar hastalıkları yapar. En iyisi artık sulamayın kurusunlar. Yumruları ilkbaharda tekrar canlandıracaksınız. Bu sayfada yumrulu begonyalarla ilgili ihtiyacınız olan bütün bilgiler var.

 20. Yasemin T. -Ankara dedi ki:

  Yaz başında seradan saksı katmerli begonya aldım. İlk ayda ikisi de oldukçe büyüdü ve gürleşti. Bir saksı iki ay sonra ölürken turuncu begonyam yaşadı. O kadar büyüdü ki sonbahar başında büyükçe bir saksıya aldım. Taşındığım için de doğrusu çiçeklerime nasıl birer yer ayarlayacağımı şaştım. Ama doğrudan güneş almayan serince olan mutfak penceremi beğenmişe benziyor. Öyle ki sonbahar sonununda hiç çiçeksizken, aralık ayı sonunda çiçeklenmeye başladı. Tüm ocak ayı ve hatta şu an bile çiçek içinde. Hiçbir vitamin vb. takviyesi kullanmadım. Toprağını kuru gördükçe biraz tabağından biraz da üstten suladım. Ne var ki çok uzadılar. Yaklaşık 20.cm geçen dalları çiçeklerle birlikte ağırlaştı. Begonyamı nasıl üretebilirim? Çiçeksiz dallardan birini kırıp çay bardağında su içinde pencereye koydum. Orada bile yeni yapraklar açmaya devam etti. 10 gün olmasına rağmen tüy kök ya da benzeri bir oluşum yok. Mevsimi olmadığı için daha büyük bir saksıya almaktansa ayırmam daha mı doğru olur?
  ***
  Nisana kadar sabretmelisiniz. Yoksa tümü birden çürüyebilir. Dalları köklendirmek için doğrudan topraka dikseniz daha iyi. Şimdi soğukta dışarda kökleneceklerini sanmam. Saksı değiştirecekseniz veya kökten ayıracaksanız nisan sonunu bekleyin.

 21. Ceyhun, Rize dedi ki:

  Şekerparelerin kurutularak yumruların saklandığını bilmiyordum! Şu anda begonyalarım tek sap halinde. Söküp yeniden mi dikmeliyim yoksa kendi haline mi bırakmalıyım?
  ***
  Bu durumda bilemiyorum. İlkbahara girdik. Ya kendi hallerine bırakın ya da eğer hiçbir yeni filizlenme yoksa sulamayın daha soğuk ve karanlık yerde tutun. Toprak adamakıllı kuruyunca söküp yeni toprağa dikin güneşli bir yere koyun ilk on gün hiç sulamayın.

 22. Hatice, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, yumru begonya aldım. Yumruların çapları 4cm civarında. İkisi poşetinde filizlenmiş bile. Gelişim aşamasında anlattığınız saksı değişimini yapmalı mıyım? Direkt dışardan başlayabilir miyim? Sabah güneşi alan yerim var. Yumru begonya için pH ‘ı 6-7 olan toprağa gübre ve pomza taşı ilavesi gelişim aşamasındaki saksı değişimlerinde de uygulanacak mı?
  ***
  Şimdi devamlı dışarda tutma zamanı. Birkaç saat sabah güneşi alması çok iyi. Toprak kısmını sildim kusura bakmayın. O kadar analiz rakam ve simgelerinden hiç anlamam. Adeta halkın hiç anlamaması için yazmışlar. Halbuki perakende satışlarda paketlerin üzerinde halkın anlamasına yönelik şeyler yazmalılar. Sonuçta balkonda çiçek yetiştiriyoruz. Özel cam küvezde premature bebek yetiştirmeyeceğiz. Onun gibi poşetlerde satılan topraklardan kullanacaksanız dış ortamda (bahçede, balkonda) ponza taşı istemez. Doğal gübre dörtte bir gibi bir ölçüde karıştırabilirsiniz. O toprağın markasını ve nereden aldığınızı merak ettim. Doğal gübre de katmışlarsa siz ayrıca gübre karıştırmayın. Sanırım birçok türlere son derece uygun ve faydalı. Yeterli büyüklükte saksı kullanın sonradan zahmetlere girişmeyin. Gelişme aşaması saksı değişimleri zayıf küçük bitkiler içindir. Siz olgun yumru almışsınız. Gerekmez, önemli değil.

 23. Zarife, Iğdır dedi ki:

  Yumru begonyaların tohumu oluyor mu?
  ***
  Bazı çeşitleri tohum vermiyebilir. Siz sizin yumrulu begonyanız çiçek açtığı zaman tohum verip vermediğini anlayabilirsiniz.

 24. Azra, İzmir dedi ki:

  Benim begonyamda minik yeşil böcekler oluştu. Evdeki haşere ilacından sıktım. Yaprakları tahriş oldu. Kurtulur mu bilmem. Sanırım bu da yumrulu begonya. Nasıl çoğaltabiliriz acaba? Yapraklarda kesikler, renk dönmesi, sararma var. Yumrulu begonyalarda tepe çeltiği ile çoğaltma olur mu?
  ***
  Çiçekçilerden ilaç sormalıydınız. Yanlış yapmışsınız. Hatta sadece tek bitki için ilaca bile gerek yok. İnce bir fırça ile bitleri temizleyebilirdiniz. Sizinki non-stop begonyalardandır sanıyorum. Yumrulu begonyaları nasıl çoğaltabilirsiniz yukarda anlattığım gibi. Ama bildiğiniz her yolu deneyin yine de.. Çünkü büyük bir ihtimalle tutturabilirsiniz.

 25. Azra, İzmir dedi ki:

  Tahriş olan yaprakları kessem zarar verir miyim? Kendilerinin düşmesini mi beklemem lazım? Kökünden tekrar tazeler mi? Açık balkona koydum. Sabah güneşi alıyor. Kapalı balkon mu daha iyi açık balkon mu?
  ***
  Yumrulu begonyalar açık havayı, rüzgarı ve güneşte ısınmayı seviyor. Yaprakları kesmeyin. Yenilerinin çıkmasını bekleyin.

 26. Banu, Ankara dedi ki:

  Bir ay kadar önce yapı marketten yumrulu begonya aldım. Doğuya bakan penceremin dış kısmında duruyorlar. Sabah güneşi alıyorlar ve devamlı esinti var. Begonyaların yaprakları bir süre sonra kızardı ve bazıları uçlarından kuruyor. Çiçeklenmesi devam ediyor. Toprağı kurudukça suluyorum. Yaprakların kızarması ve kuruması normal mi? Yanlış yaptığım bir şeyler mi var?
  ***
  Kızarması normal olabilir fakat kurumaları normal değil. Henüz yaz sıcvakları başlamadı. Güneşi şiddetli aldığı da hiç söylenemez. Toprağı kurudukça suluyorum demişsiniz. Eğer çok fazla kurumasını bekliyorsanız o kadar beklemeyin (bu aslında ilkbaharın fazla serin zamanlarında doğrudur). Sadece en üst yüzeyin nemliliği değil ıslatıcığılı gidince sulayacaksınız. Sıcak zamanlarda böyle sulamak lazım. Ayrıca her üç sulamada bir defa sulama suyuna bitki besini karıştırmalısınız. Besin verme yumrulu begonyalarda çok önemli.

 27. Ada, İzmir dedi ki:

  Benim iki gül begonyam var. İçeri bitkisi dendi. Camdan güneş alan bir yere koymuştum. Çiçekleri ve yaprakları yandı. Cam mercek görevi yapmış dediler. Odanın iç tarafına aldım. Esintisi çok iyi tam balkon kapısının karşısında. Fakat şimdi de her dalın üzerinde minicik birer tane çiçeği var kel kel kaldı. Bugün birtanesi köke yakın yerden çürümüş. Biliyorum o artık kurtulmaz ama ben yine de sağlam yerinden kesip toprağa diktim. Öbürünü yaşatmak istiyorum. Ne dersiniz balkona yarı gölgeye koyayım mı?
  ***
  Çiçekçilere sorarsanız ortancayı bile ev içi bitkisi diye satarlar. İşi gücü yalan bunların. Yumrulu begonya açık hava, güneş, sıcak ister. Nonstop begonyalar da yumrulu begonyalara çok benziyor ama bunlar yarı gölge, devamlı esinti ve eğer esiti yoksa hafif serin ortam ister. Çok fazla sıcağı sevmeler. Tanıyabilmek ayırt edebilmek zor.

 28. Nilay Ulusu dedi ki:

  Bende yumrulu begonya var. Solan çiçekleri toplarken dalından mı kesip toplayacağım yoksa sadece dalın üstünden solan kısmı mı alacağım bilmiyorum. Solan çiçeğin kafasını koparıp aldım. Sadece dalı kaldı. fakat bir kaç gün sonra o dal kurumaya başlamış. Ne yapmalıyım?
  ***
  Aynen öyle yaptığınız gibi devam edin. Çiçeklerin sapları kendiliğinden kuruyup düşecektir.

 29. Nagehan, Karabük dedi ki:

  1,5 ay önce aldığım yumrulu begonya ile hiç bir sorun yaşamamıştım. Ta ki balkonumda kızgın güneşin altında unutana kadar. Şu an kırmızı çiçekleri ve yaprakları kahverengi bir hal aldı. Gövdesinde ya da dallarında herhangi bir sorun görünmüyor. Acaba çiçeklerini kessem tekrardan yeni açarlar mı?
  ***
  Evet gelişmeye devam edecektir.

 30. Gülsüm Ö. -Ankara dedi ki:

  Merhabalar.. Ben yumrulu begonya tutkunuyum. Ama her yıl yapı marketlerden aldığım rengarenk, katmerli begonyalar çiçeklenme bittikten sonra öldüler. Hep çelik alarak üretmeye çalıştım ama başarılı olamadım. Dün yine bir tane aldım. Daha önceleri hiç dokunmazdım şimdi o kısmı çıkarıp yeni saksıya aldım toprak ilave ettim. Acaba yaptığım doğru mu? Bir de aldığımız begonyaların dibinde hep yumru var mıdır?
  ***
  Gülsüm Hanım yukardaki bilgileri okursanız yumrulu begonyalar hakkında her sorunuzun cevabı var zaten. Ayrıca evlerde sağlıklı gelişemezler. Hem şimdi seralarda zamansız geliştirilmiş bitkileri almanız yanlış. Mayısta alsanız ve dışarda açık havada tutsanız daha iyi olur.

 31. Mehtap, İstanbul dedi ki:

  Ben begonyalarımı kasım ayında bim’den aldım. Saksını değiştirdik aynı gün ve köklerden bir dal komşum aldı. Çiçek açmıştı. Yumrulu begonya zannedersem. Dalları çürümeye başladı. Çürüyen dalı kopartıp attım ama yine çürümeler devam ediyor. Ne yapmam lazım?
  ***
  Bunlar çok havadar yer istiyor. Ve kışa doğru bu tip begonyalardan almak yanlış diye düşünüyorum. Kısaca yapılacak bir şey yok gibi. Belki havadar, güneşli ve serin bir yere koyarsanız bahara doğru canlanabilir.

 32. Feride, Tokat dedi ki:

  Bir begonyam var. Sanırım yumrulu begonya. Gecen sene almıştım. Bu sene yaprakları kızardı uçları kurudu. Lakin kökten de yeni sürgünler vermeye başladı. Sürgünler biraz uzayınca deforme olan dalları kestim. Sadece yeni sürgünler kaldı ama çiçeklenmiyorlar. Geçen seneden kalma olduğundan mı acaba? Çiceklenmesi için nasıl bir yol izlemeliyim?
  ***
  Yumrulu begonya olarak bu sayfada anlatılanlardan değil de sanıyorum non-stop denen begonyadandır sizinki. Ama eğer yumrulu begonya ise ev ortamını hiç sevmez. Non-stop begonyalar evlerde az güneşli, çok havadar pencere yanlarında yetiştirilebilir. Yerinin çok havadar olacağı bir yerde tutmalısınız. Bitki besini de vermeniz lazım. Begonyalarda biraz riskli. Onun için şöyle yapın: Tavsiye edilen dozaj bir kapak dolusu besini bir litre suya karıştırmak ise siz suyu yine bir litre ama besini yarım kapak olarak ayarlayıp karıştırın. Saksıya en kenardan ve saksının sadece bir yanı boyunca besinli suyu verin. Bir ay sonra aynı şekilde diğer yan taraftan besinli su verin. Her defasında yarım su bardağı kadar besinli su yeterli olacaktır.

 33. Berna, Afyonkarahisar dedi ki:

  Nonstop begonya çeliğini suda köklenir mi?
  ***
  Bilmiyorum bundan hiç yetiştirmedim ama yetiştirenlerde gördüm. Kışın evlerde camekanlı balkonlarda hiç bozulmadığına göre mutlaka suda köklenir. Deneyin inşallah olur.

 34. Berna, Afyonkarahisar dedi ki:

  Nonstop begonyayla başım dertte. Bir türlü tutturamıyorum. Bahar gelince sarkıcı türünden alıp daldırma usulüyle tuttursam olur mu acaba?
  ***
  Daldırma farklı bir teknik. Sarkıcı olanlar yumruludur. İlkbahar başında yumrudan çıkan sürgünler 8cm veya 10cm büyüyüp güçlendiğinde tam yumru ile birleştiği yerden ayrılıp alınması gerekiyor. Bu şekilde aldıktan sonra dişli kumda köklendirmek mümkün. Bir ay sonra toprağına dikersiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)