Begonia boliviensis, gelin damat çiçeği

Yumrulu begonyalardan. Yaz boyunca durmadan çiçek açar. Asılan saksılarda sarkıcı olarak yetiştirilmesi tavsiye edilir. Doğal türü tüm kıyı bölgelerimizde uzun ömürlü bahçe bitkisi olarak yetiştirilebilir.

Begonia boliviensis

Her begonyada olduğu gibi bunda da bir sap üzerinde dişi ve erkek çiçekler olur. Belki Begonia boliviensis üzerinde dişi erkek çiçekler yan yana daha belirgin olduğu için gelin damat çiçeği denmiş olabilir. Aslında bu yöresel bir isimlendirme. Genel bir isim değildir.

Anavatanı Bolivya. Bolivya’daki dağlarda sis ormanlarındaki kayalık yerlerde yaşar. Yaz boyunca durmadan çiçek açar. Açık havada yetiştirmek şart. Evlerde yaşatamazsınız (bir iki kültivarı evde olabiliyor). Turuncu çiçekleri aşağı sarkık. Dalları pek dik duramaz. Asılan saksılarda sarkıcı olarak yetiştirilmesi tavsiye edilir.

Diğer yumrulu begonyalardan farkı, fazla güneş istememesidir. Yarı gölgeli bahçeleri sever. Diğer bir farkı da Begonia boliviensis serin havaya ve kısa gündüz süresine fazla hassas değil. Kış uykusuna hiç girmeyebiliyor. Bütün yıl yapraklı kalabilir, bütün yıl gelişime çiçeklenmeye devam edebilir. Ayrıca külleme hastalığına karşı diğer yumrulu begonyalara göre çok daha iyi dayanıklıdır. Böyle farkları var.

Begonia boliviensis (doğal türü) Akdeniz iklimine sahip yerlerde (ve tüm kıyı bölgelerimizde) uzun ömürlü bahçe bitkisi olarak yetiştirilmeye uygundur. Hafif gölgeli yerde olmak şartıyla aşırı sıcaklardan pek rahatsız olmaz. Nemli esintilerde gürce dallanıp budaklanır bol bol çiçeklenir. Havası fazla kuru memleketlerde aşırı sıcak zarar verir.

Bulunduğu yerin özelliğine göre Akdeniz ikliminde yazın aşırı sıcaktan perişan olup yaz sonunda yeniden toparlanmaya çalışırlar. Sıcağa dayanıklı çeşidi esas türüdür: daha küçük yapılıdır (ortalama 30cm). En fazla 45cm uzayabilir.

Ticari olarak üretilen satılan daha çok aşağıdaki kültivardır. Özelliklerini kıyaslayarak eilinizdekinin doğal tür mü değil mi hangisi olduğunu anlayabilirsiniz.

[ Begonia boliviensis ‘Bonfire’ kültivarı: Patentlidir izinsiz ticari seri üretimleri yapılamaz. Bunun farkı uzun, sağlam, parlak kızılımsı güzel görünümlü dallarının olmasıdır. 1 metreye kadar uzayabiliyor, dallı budaklı dik duruşlu bol çiçekli küçük bir süs ağacı gibi görünümlü olabiliyor. Bu hale gelmesi için yumrusunun birkaç yıl güçlenmiş olması gerekir. Evlerde esintili ve güneşli pencere yanında yetiştirilebilir. Aşırı sıcaklara iyi dayanmaz, kötüleşir, yaz sıcaklarının sonunda tekrar canlanır. Kışa dayanıklılığı doğal türe göre daha az olup en fazla -5°C gibidir. Toprak hafif alkalinli veya nötr olmalı. Asitli olmamalı. ]

Kışa dayanıklılık: Doğal türü -12C soğuğa dayanır (kışın sadece yapraklar dallar kurur). Kültivarları daha dayanıksız. Hafif don olaylarına dayanırlar. Kışın yapraklar dallar ortadan kaybolur, baharda kuvvetlice yeniden peyda olurlar. Kışın don olayı görmezse güneş alabilmesine göre çiçeklenmeye devam edebiliyorlar. Karasal iklimli yerlerde sadece saksılarda yetiştirilip kışın kapalı soğuk yerlerde bahara kadar korunmalıdır. Evlere uyumlu kültivarlar güneşli pencere önünde kış boyunca çiçeklenmeye devam eder.

Güneş ihtiyacı: Alacalı güneş / gölge karışımı yerlerde daha iyi serpilir daha fazla çiçeklenir. Aşırı güneş ve tam gölge iyi değil.

Toprak ve besin: Süzekliği iyi olan humuslu bir gerçek toprağa 1/4 oranında eski koyun veya keçi gübresi karıştırın. Sığır gübresi kullanacaksanız miktarı biraz daha fazla tutun. Saksıda yetiştiriyorsanız eğer çok fazla dallanıp budaklanırsa yaz sonundan itibaren 20 gün arayla iki veya üç defa bitki besini (suya karıştırılan genel amaçlı) verseniz iyi olur. Daha sonra sonbahar serinlerinde yapraklarının bozulmaya başlamasıyla birlikte sulamayı önce seyrekleştirip sonra keserek kendi haline bırakın yapraklar dallar iyice kurusun.

Saksı: Küçücük saksılarda bile yetiştirmek mümkün. Saksı küçük olsa bile gerektiği gibi büyüyebiliyor. Yeter ki toprakta besin bulabilsin. Yani saksı çok küçük olunca besin takviyesine önem vermelisiniz.

Sulama sıklığı: İlkbahar yaz boyunca toprak biraz kuruyunca sulayın. Sonbaharda yapraklar bozulmaya başlamaya yüz tuttuğu zaman sulama sıklığını derece derece azaltın. Saksıda yetiştiriyorsanız kışın sulamayıp soğuk bir yerde dinlendirin. Eğer yapraklarda hiçbir bozulma olmazsa duruma göre uygun bakımı yapabilirsiniz. Kışın kurutmak yumruları dinlendirmek şart değil.

Çoğaltılması:
1- Çelikle kolayca çoğaltılabilir. Dallarından kesip bir gün açıkta bekletin ertesi gün dikin sulayın. Ortalama 20 gün içinde köklenip filizlenecektir. Fakat uzun yıllar yaşaması yumrulu olmasına bağlıdır. Onun için çelikle çoğaltmayı en geç yaz başında yapmalısınız ki kışa kadar yeterince güçlü yumru oluşturabilsin. Ya da kışın ısıtmalı seralarda tutacaksanız yılın her zamanında çelikle üretebilirsiniz. Böylece fideler kışa yumrusuz yakalanmaz.
2- Yumrularından ayırarak çoğaltabilmek için yumruda başka yavru yumrular oluşması gerekir ki bu pek mümkün değil. Yumruyu kesmek bölmek ise tavsiye edilmez. En iyi yol çelikle çoğaltıp onların kendi yumrularını oluşturmasını sağlamaktır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |


'Begonia boliviensis, gelin damat çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Nur D. -İnebolu dedi ki:

  Merhaba, bu çiçeği nerden temin edebilirim acaba? buralarda bulamıyorum.
  ***
  Bulamazsınız. Akdeniz bölgesinde bazı meraklılarda var. Türkiyede ticari satış yok. Belki ilkbaharda koçtaş vb. yerlere yumruları gelebilir. özel ambalajlarında dışardan ithal edilmiş begonya yumruları ilkbaharda bazı yerlerde satılıyor. Fakat bu türden getireceklerini sanmam. Belki zayıf bir ihtimal önümüzdeki baharda birileri yumrularını ithal eder satışa sunabilir.

 2. Seher, Adana dedi ki:

  Arkadaşım bu begonyadan ekip bana güzel bir süpriz yaptı.

 3. Münire Nişancı dedi ki:

  Merhaba çelikle çoğaltma nedir anlayamadım bilgilendirirseniz sevinirim.
  ***
  Yani kış sonunda çıkan sürgünleri 10cm kadar uzayınca en dipten keserek alırsınız. Bu dallara çelik deniyor. Onları direkt olarak toprağa dikeceksiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)