Cyperus eragrostis

Cyperaceae (Papirüsgiller) familyasından Cyperus eragrostis çiçek başakları çıkarmadığı sürece çimenlerden ayırd edilemez. Ancak dokunup incelenince anlarsınız. Yapraklar sert, pürüzsüz, kaygan, parlak ve çok sağlamdır.

Ana vatanı Amerika kıtaları olduğu halde dünyanın birçok yerine yayılmıştır. En çok nehir yakını arazilerde gelişirler. Bir yer ne kadar sulak ise orada o denli yayılmacı, istilacı olurlar. Türkiye’de de doğal olarak yetişen türlerdendir.

Cyperus eragrostis

Cyperus eragrostis

Cyperus eragrostis çimen gibi yapraklar geliştirir. Toprak altında geliştirdiği kısa ve kalın çubuk gibi rizomlarından dip sürgünleriyle çoğalarak yerini genişletir. Ayrıca tohumlarıyla da çoğalır.

Yapraklardan daha uzun bir sap ucunda mini başakların topluca demet gibi bir arada olması şeklinde çiçeklerini açar. Başaklı tepede ayrıca çimen yaprakları gibi birkaç yaprak uzar. Ve bu durumda Japon şemsiyesine benzer. Zaten aynı cinstendirler.

Boyu 10cm ile 1m arasında değişen Cyperus eragrostis fazlaca sulak yerlerde ve su biriken yerlerde uzun boylu, diğer  yerlerde kısa boylu kalır.

Uzun ömürlüdür. Bir yerden söküp yok etmek istiyorsanız dikkatle kazarak tüm rizomlarını bulmanız gerekir. Aksi takdirde yok etmeniz mümkün değildir.

Su tutucu killi topraklarda yer örtücü gibi yetişir. Şirin bulup beğenenler saksıda yetiştirebilir. Ama su tutucu doğal toprak kullanmak ve fazla susuz bırakmamak gerekir. Torf toprak + killi arazi toprağı karışımında daha iyi gelişir. Toprağı biraz kurudukça sulayın. Salonlarda yaşar mı, hiç denemedim ama balkonlar için sorun olmaz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yabani ot-çalı

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.