Cyperus eragrostis

Yaprakları çimen yapraklarına benzeyen ama Papirüsgillerden olan, sulak yerlerin istilacı bitkisi Cyperus eragrostis..

Cyperaceae (Papirüsgiller) familyasından Cyperus eragrostis çiçeklenmediği sürece çimenlerden ayırd edilemez. Ancak dokunup incelenince anlaşılır. Yapraklar sert, pürüzsüz, parlak ve çok sağlamdır. Anavatanı Amerika kıtaları olduğu halde dünyanın birçok yerine yayılmıştır. En çok nehir yakını arazilerde gelişirler. Bir yer ne kadar sulak ise orada o denli yayılmacı, istilacı olurlar. Türkiye’de de doğal olarak yetişen türlerdendir.

Cyperus eragrostis

Cyperus eragrostis

Cyperus eragrostis çimen gibi yapraklar geliştirir. Yapraklardan daha uzun bir sap ucunda mini başakların topluca demet gibi bir arada olması şeklinde çiçeklenir. Başaklanan tepede ayrıca çimen yaprakları gibi birkaç yaprak uzar. Çiçeklendiğinde Japon şemsiyesine benzer. Boyu 10cm ile 1m arasında değişir. Fazlaca sulak yerlerde ve su biriken yerlerde uzun boylu, diğer  yerlerde kısa boylu kalır.

Uzun ömürlüdür. Küçük rizomlar ve sürgünlerle çevreye yayıldığı gibi tohumlarıyla da yayılır. Bir yerden söküp yok etmek istiyorsanız dikkatle kazarak tüm rizomlarını bulmanız gerekir. Aksi takdirde yok edemezsiniz.

Su tutucu killi topraklarda yer örtücü gibi yetiştirilebilir. Şirin bulup beğenenler saksıda yetiştirebilir. Hazır poşet toprak, killi arazi toprağı ve dişli kum eşit ölçülerde karışım yaparsanız güçlü, hızlı ve sağlıklı gelişir. Toprağı hiç kuru kalmayacak şekilde sık sık sulamalısınız.

 

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yabani ot-çalı

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)