Hercai orkideler (Pansy orchids)

Bunların çiçekleri hercai menekşelere benzetildiğinden dolayı “pansy orchid” demişler. Türkçede hercai orkide demek aynı şey olur. İlkbahar ve yaz aylarında kısa dallarda iri iri çiçekler açarlar.

Miltoniopsis cinsinin çeşitili hibritleri hercai orkideler olarak bilinir. Orchidaceae familyasının Epidendroideae alt familyasından, Cymbidieae grubu içinde yer alırlar.

Hercai orkide

Yanılmalar: İki ayrı cinsten orkideler (çoğunlukla Miltoniopsis türleri, sonra birkaç Miltonia türü) hercai orkide olarak bilinir. Miltoniopsis türlerinde alt taç yaprak oldukça geniştir. Daha ayırt edici özellikler ise, gerçek hercai orkidelerde (yani Miltoniopsis türlerinde) her bir yalancısoğan üzerinde sadece tek yaprak bulunur. Miltonya türlerinde ise iki yaprak. Ayrıca Miltoniopsis yaprakları kurşuni yeşil renkte olur. Miltonia yaprakları sarımsı yeşil, bal rengine yakın yeşil renktedir.

Çarpıcı renklilikte çok güzel çiçekli hercai orkide çeşitleri Miltoniopsis cinsi türler baskın olarak Miltonia cinsinin türleriyle oluşturulmuş hibritlerdir. Farklı cinsler arası hibrit olsalar da Miltoniopsis cinsinden kabul edilirler.

Ağaçta bir hercai orkide

Ağaçta bir hercai orkide

Birçok kaynakta hercai orkidelerin bakım şartları Miltonia türlerine göre veriliyor. Hatta yanlış içinde başka bir yanlış, Miltonia orkidelerinden bahsedilirken Miltoniopsis türlerinin resimleri kullanılıyor. Yanlıştır. Bu yanlışların sebebi eskiden Miltoniopsisler Miltonia türlerinden diye kabul edilirdi. Ve hercai menekşe benzeri çiçek açan (Miltoniopsis türleri) daha cazip ve daha tanınmış olduğundan dolayı da Miltonia orkideleri hercai çiçek açan orkideler olarak tanınmıştı. Şimdi ise hercai orkideler ayrı bir cinsten (Miltoniopsis) kabul ediliyor. Zaten arada farklar çok. Özellikle de yaşam alanları, geçirdikleri evrim, uyum sağlayabilecekleri şartlar çok farklıdır.

Evlerde » hercai orkidelerinin bakımı, yetiştirilmesi bilgileri için ⇒ Miltoniopsis sayfasına bakmalısınız.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Orkideler

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)