Hercai orkide

Çeşitli Miltoniopsis hibritlerinin çiçekleri hercai menekşelere benzediğinden dolayı pansy orchid demişler. Türkçesi hercai orkide. İlkbahar ve yaz aylarında kısa dallarda iri iri çiçekler açarlar. Orchidaceae familyasının Epidendroideae alt familyasından, Cymbidieae grubu içinde yer alırlar.

Miltoniopsis hercai orkideler

İki ayrı cinsten orkide (çoğunlukla Miltoniopsis türleri, sonra birkaç Miltonia türü) çeşitlerinin tümüne hercai orkide diye isim verme yanılgısı var. Gerçi bu isim verme sadece çiçek açma tarzı açısından bir gruplama içindir diye düşünürsek sakınca yok. Fakat mesele bundan ibaret değil. Ciddi hata şudur ki tümüne aynı bakım şartlarını tavsiye ederler. İşte bu tehlikeli bir durum.

Hercai orkide

Miltoniopsis türlerinde alt taç yaprak oldukça geniştir. Daha ayırt edici özellikler ise, gerçek hercai orkidelerde (yani Miltoniopsis türlerinde) her bir yalancısoğan üzerinde sadece tek yaprak vardır. Miltonya türlerinde ise iki yaprak. Ayrıca Miltoniopsis yaprakları kurşuni yeşil renkte olur. Miltonia yaprakları sarımsı yeşil, bal rengine yakın yeşil renktedir.

Çarpıcı renklilikte çok güzel çiçekli hercai orkide çeşitleri Miltoniopsis cinsinin türleri ile Miltonia cinsinin türleri melezleşmesiyle oluşmuş hibritlerdir. Bu hibritlerde Miltoniopsis cinsinin özellikleri baskındır. Dolayısıyla farklı cinsler arası hibrit olsalar da sadece Miltoniopsis cinsinin türleri arası hibritmiş gibi kabul edilirler.

Ağaçta bir hercai orkide

Ağaçta bir hercai orkide

Birçok kaynakta hercai orkidelerin bakım şartları Miltonia türlerine göredir. Hatta yanlış içinde başka bir yanlış, Miltonia orkidelerinden bahsederlerken Miltoniopsis türlerinin resimlerini kullanırlar. Bu yanlışların sebebi eskiden Miltoniopsisler Miltonia türlerinden diye kabul edilmesi idi. Ve hercai menekşe benzeri çiçek açan Miltoniopsis türleri daha cazip ve daha meşhur olduğundan dolayı da Miltonia orkideleri hercai çiçek açan orkideler olarak tanınmıştı. Şimdi ise tüm hercai orkideler aynı bir cinsten (Miltoniopsis) kabul ediliyor. Oysa arada farklar çok. Özellikle yaşam alanları, geçirdikleri evrim, daha da önemlisi uyum sağlayacakları şartlar çok farklıdır.

Kısaca mesele şu ki bakım bilgileri Miltonia türlerine göre olursa Miltoniopsisler zarar görür. Miltoniopsis özelliklerinin baskın olduğu hercai orkide hibritlerinin de zarar görme riski var.

Hercai orkidelerinin bakım bilgileri için ⇒ Miltoniopsis sayfasına bakmalısınız.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.