Adromischus cristatus

Yaprakları dar yelpaze şeklinde olup üst kenarları istiridye kabuğu kenarları gibi kıvrımlı-dişli şekilli, kısa gövdesi incecik havai köklerle kaplı, küçük yapılı güzel bir krasula türü.

Uzman succulent meraklılarının çok üstüne düştüğü türlerden biri olduğundan dolayı Adromischus cristatus‘un pekçok varyete, kültivar ve hibritleri geliştirilmiş. Anavatanı Güney Afrika’da Cape bölgesinin doğu kesimleridir.

Adromischus cristatus

Dik kayalık yamaçlarda çalılarının gölgelerinde yaşar. Kayalık yamaç çalıları uzun köklerini derinlere uzatabiliyor fakat Adromischus cristatus ancak kayalıklar arasındaki çatlaklarda biriken az miktarda bitkisel çürüntülerde köklenmiştir. İhtiyacı olan toprak besinlerini sadece o kadarcık çürüntülerden değil, havadaki tozlardan da alır. Çünkü gövdesi çok sayıda havai köklerle kaplıdır. Bunlar sayesinde havadaki nemden su ihtiyacını da karşılar.

Esintiye çok ihtiyaç duyar. Nemli havanın hareketsiz kaldığı yerleri sevmez ve böyle bir ortamda toprağı ıslaksa kökler çürür. İçmekânlara pek uygun değildir. Dikkatli olunmalıdır. Bu hassaslığının dışında sorunsuz, kolay yetiştirilen bir türdür.

Güneş ihtiyacı: Yazın öğle civarı güneşini almamalı. Aslında hiç güneş almayan (ama kuvvetli aydınlık) yerlere de adapte olur. Yalnız fazla gölgede olmaz. Fena halde deforme gelişip bütün güzelliğini kaybeder.

Kışa dayanıklılığı: -4C dereceye kadar rahat dayanır. Fazla uzun sürmezse -7C derece soğuğa da dayanır. İstanbul’da kuzeyli rüzgarları hiç almayan cephelerde kışı dışarıda geçirmesinde sakınca yok. Daha iyi olur.

En iyi toprak karışımı: 2 ölçü humuslu gerçek toprak + 1 ölçü dişli kum + 1 ölçü ince ponza taşı.

Sulama sıklığı: Yazın toprak farkedilir derecede kurudukça sulayın. Kışın yapraklar dipdiri göründükçe hiç sulamayın. Ne zaman susuzluktan yapraklar pörsüyecek diye düşünürseniz o zaman sulayın. Ya da hiç sulamayıp haftada bir defa tüylü (daha doğrusu ince köklü) gövdesine ıslak kağıt havlu parçası dolayıp bir saat kadar bekletin.

Besin: Yılda sadece bir defa, en hızlı gelişim gösterdiği zaman düşük dozajda. Havadaki tozlardan da gıdasını alabiliyor.

Çoğaltılması: Kökten ayırma, dallarını kırıp dikme ve yaprak çeliğiyle yapılır. Yan dallardan veya yapraklardan yenilerini üretmeyi ihmal etmeyin. Çünkü ana gövde zamanla işlevsiz hale gelir.

Yaprak çeliğiyle çoğaltılmasında takip edilecek yol: Yaprağı dalından kesmeyip dala bağlandığı yerden koparın. Bir hafta açıkta bekletin. Sonra 15 gün kadar çok havadar bir yerde, az nemli toprak üstünde (mesela az sıklıkta suladığınız bir çiçeğinizin dibinde) bekletin. Sonra kendisine uygun bir toprağa yaprak dibi hafifçe toprak altında kalacak şekilde dikin. Yaprak ne dimdik ne de yatık olacak. 45 derece açı ile durmalı -bunun için küçük bir taşı arkasına destek yapın ve yaprağı yaslayın. Toprak iyice kurumadıkça hiç sulamamalısınız. Kurusa bile bir iki damla su damlatın o kadar. Filizlenip yapraklansa bile eski ana yaprak kuruyana kadar bu şekilde devam edin. Yeri kuvvetli aydınlık olmalı.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler:


'Adromischus cristatus' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Seher, Adana dedi ki:

    Bu türlerden yetiştirmeyi sevdiğimden burada bulamıyorum.

  2. Elif D. -İstanbul dedi ki:

    Çok güzel bir bitki. Koçtaş’ta denk gelip almıştım ama yaşatamadım. Diğer sukulentlerimi suladığım sıklıkta suluyordum. Sanırım su isteği daha azmış. Çok çabuk çürümüş.. İki gün gibi bir sürede çürüyüp öldü. Üstteki sağlam yapraklarından çoğaltmaya çalıştım ama başarılı olamadım.
    ***
    Bunların anavatanındaki yaşam alanlarına bakarsak duvar gibi dik yamaçlarda kum taşlarından kayalıklar. Pek su tutmaz. Çok da esintili her an rüzgarlı. Bakımında doğal yaşam alanlarına göre davranmak lazım. O zaman çürümezler.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)